PDA

View Full Version : European Film Awards 2004


ctoma
12 Dec 2004, 08:50
S-au decernat premiile academiei europene de film :
Cel mai bun film : Gegen die wand
Cel mai bun regizor : Alejandro Amenabar (Mar adentro)
Cel mai bun actor : Javier Bardem (Mar adentro)
Cea mai buna actrita : Imelda Staunton (Vera Drake)
Cel mai bun film non-european : 2046 - Wong Kar-Wai.

Toate premiile aici (http://www.fipresci.org/news/efa_04.htm)

Longshot
12 Dec 2004, 15:15
maan.nimic pt almoldovar.eh, asta e.oricum ma bucur pt amenabar

Mala Portugal
12 Dec 2004, 22:54
Festivitatea se transmite in reluare pe Arte noaptea asta. Eu nu prind :(
Anyway , a avut si Romania doua nominalizari la scurt-metraj : 'Poveste la scara C' si 'Un cartus de Kent si un pachet de cafea'.
Cred ca premiile lui Fatih Akin (pentru cel mai bun film & premiul publicului pentru cel mai bun regizor ) pentru Head-On ( a rulat si la TIFF ;) ) erau oarecum de asteptate tinand cont ca saptamana trecuta l-am vazut in n-spe locuri.

Aaaaa si un P(i)S(i) pentru notorious:
European Film Academy Lifetime Achievement Award:
Carlos Saura (Director), Spain

Longshot
13 Dec 2004, 07:43
cred ca o sa-l dea inregistrat si Hbo-ul, eventual.hm stai ca parca scria in programul lor.yup.23 decembrie la ora 20.

PoliFanAthic
13 Dec 2004, 23:20
Nu stiu de ce, dar parca in ultima perioada a inceput sa mi se falfaie de toate premiile care se dau in materie eventuri (atat timp cat nu sunt implicat sentimental si personal :P )...si nu numai. Adica, alegerile din state, desi relativ interesante, s-au dovedit total nesatisfacatoare si n-au fost mai deloc eventul care s-au vrut sa fie. La noi la fel. Vad nominalizari la Golden Globes si ma uit ca cioara la ciolan, va sa se zica eu de unde sa le apuc? Probabil ca alta ar fi situatia daca as fi zarit filmele in cauze pe undeva, dar asa ma simt atat de pe dinafara incat nici nu ma mai intereseaza. E o senzatia de disconfort spiritual si intelectual.

Longshot
14 Dec 2004, 10:25
ma rog.nu-ti impartasesc parerea insa iti inteleg punctul de vedere.este intr-adevar enervant ca toate filmele despre care se vorbeste in clipa asta or sa vina la noi dupa luna Mai.e problema distributiei, insa aceeasi problema exista si in alte tari dezvoltate.La noi totusi filmele apar destul de repede si asta e de apreciat tinand cont de cata lume cumpara bilete la cinematograf.