PDA

View Full Version : National Treasure


bellhop
08 Dec 2004, 01:08
care e number one in box-office in SUA de vreo doua saptamini, nu stiu daca se pune aici..

film de aventura gen Indiana Jones;

ideea existentei unei uriase comori ascunse de fondatorii americii, care au lasat mesaje incifrate in simboluri masonice referitoare la localizarea comorii..;

comoara era a templierilor din vechime, si e maaare cat isi poate cineva imagina, nu se spune cum a ajuns in amerika, doar ca the founding fathers au avut grija sa o puna la adapost ;

realizarea ca realizarea, dar povestea are scapari, heistu' Declaratiei de independenta e bunicel desi ca idee de heist deja-vu, plus detaliile istorice inserate in film si locatiile originale, DC, NYC, philadelphia..de preferinta obiective turistice;

si aici la locatii am o rezerva, scenele nu sunt destul de ample, am impresia ca s-au tras cate un cadru-doua iar apoi actiunea cu actorii a fost filmata in studiouri si apoi integrata, cadrele sunt prea restrinse uneori..; ce-i drept ar fi fost si scump sa filmezi on original locations;

Cage se tine bine desi il cam lasa oasele, l-am vazut si la o emisiune a lui Leno cand tocmai isi prezenta filmul, departe de eroul din filme, un mosulet obosit..;

pentru turismul american insa, filmul e gold-mine :) ;

Bogie
08 Dec 2004, 08:27
comoara era a templierilor din vechime

:lol: :lol: :lol:

Parca e "Pendulul lui Foucault"....plus indiciile aflate la vederea tuturor, interpretate de initiati.

Longshot
19 Dec 2004, 17:10
am inteles ca ar fi fost facut ca sa exploateze popularitatea cartilor lui Dan Brown, tinand cont ca ecranizarea dupa "The Da Vinci Code" o sa apara abia in 2006.am citit "codul" si "angels and deamons" si din trailere, national treasure pare o imbinare a celor doua deoarece codul e despre Sf Graal si A&D despre Illuminati.in fine...il vad cum apare

Longshot
03 Feb 2005, 15:19
daca national treasure are elemente artistice, atunci eu sunt marisa tomei.

Demona
05 Feb 2005, 11:49
Bey, nu vi s-a parut ca PREA MULTA PROPAGANDA a facut filmu`? :x L-a stricat de tot. Ce dreq cauta Nicu acolo? :hmm: :((

apartamentu104
05 Feb 2005, 11:59
eu n-am inteles o chestie...de ce draq comoara templierilor trebuia sa fie ascunsa tocmai la americani, si cum naiba ditamai groapa in care era a ramas secreta atatea sute de ani? :P ;) 8)
oricum ...cred ca e un film pt copii....parerea mea.

radu83
05 Feb 2005, 19:36
fimlul asta e mult prea slab/previzibil/neinteresant/patriotic pt a naste astfel de discutii inflacarate. se pot gasi lucruri mai interesante de facut...

aditza2004
06 Feb 2005, 00:02
Mie mi s-a parut un film interesant...care merita vazut...voi acum comentati pt ca ati vazut nominalizarile si banuiesc ca numai cuvinte de lauda o sa aveti pt filmele de la oscar ca deh...sunt la oscar...voi va uitati la filme doar sa ziceti ca l-ati vazut si pe asta...

keyzer soze
06 Feb 2005, 09:48
prost film.

aditza2004
06 Feb 2005, 11:24
prost film.

aici ai scris doar sa ai cat mai multe mesaje postate...de obicei cand faci o afirmatie aduci si argumente pt c ai zis...dar cred ca asha ai ajuns la 600 de mesaje postate...prost film...bun film...extraordinar...

radu83
06 Feb 2005, 12:23
Mie mi s-a parut un film interesant...care merita vazut...voi acum comentati pt ca ati vazut nominalizarile si banuiesc ca numai cuvinte de lauda o sa aveti pt filmele de la oscar ca deh...sunt la oscar...voi va uitati la filme doar sa ziceti ca l-ati vazut si pe asta...

te inseli. sint o gramada de filme care n-au fost nominalizate la Oscar dar pe care le consider excelente. atata timp cat cineva se uita la un film doar pt ca a luat tzanspe premii nu stiu unde, sau pt ca nu stiu cine zice ca e bun, merita sa se impuste

ca sa revenim, National Treasure este un film facut de americani pt americani. scopul filmului este sa trezeasca in pipotica lor mandria ca unchiul sam vegheaza asupra lor. este de inteles faptul ca au nevoie de asa ceva (doar mor o gramada prin irak & afghanistan, traiesc tot timpul cu groaza unui viitor atac...), dar incercarea este slabuta. povestea lasa de dorit (ce dracu' o cauta o comoara a templierilor in america?) realizarea este slabuta, actorii nu se chinuie prea tare sa dea tot ce pot din ei

aditza2004
06 Feb 2005, 12:27
da...dar este un film relaxant care te relaxeaza timp de circa 2 ore...eu unu pot zice ca este un film bun...care merita vazut si de 2 ori:D

i_matei
07 Feb 2005, 11:29
Ioiiiii... ce prostie de film...
E o varianta a Codului lui da Vinci rescris si adaptat pentru marele ecran... doar ca aici nu e vorba de Sfantul Graal si cavalerii templieri ci de o comoara adunata de franc-masoni...
Toata istoria ce sta la baza scenariul te face sa te tavalesti pe jos de ras... asta in cazul in care ai un minim de cunostinte despre istoria acestor societati secrete...
Oricum si Codul lui da Vinci va fi o imensa porcarie (cartea e o mizerie), asa cum e si cartea... cred ca va fi cel mai rasunator esec din cariera lui Tom Hanks...
Hai ca am luat-o pe aratura rau... daca vreti doar sa va relaxati intr-o duminica seara e ok, dar daca sunteti nitel mai pretentiosi de atat, incercati altceva...