PDA

View Full Version : Cat de mult ne-au influentat desenele animate copilaria?


Terror_IST
05 Dec 2004, 20:07
Cand eram mic am vazut majoritatea filmelor Disney pe VHS-uri de o calitate foarte proasta si pe desupra dublate in romana (astfel incat se auzeau si vocile in engleza...). Totusi am vazut si revazut: Aladin, Robin Hood, Jungle Book, Beauty and the Beast, Bambi, Peter Pan, The Little Mermaid, Lady and the Tramp, Lion King (preferatul meu) sau Animal Farm (la care am plans fara a constientiza profunzimea fabulei).
Ce inseamna desenele animate pentru copii?
De la nemuritorii Tom & Jerry sau Bugs Bunny, Daffy Duck, Tweety si intreaga gama Looney Toons, care uneori nici nu au nevoie de cuvinte pentru a amuza, la productii mai noi gen Pokemon sau Samurai Jack?
V-au placut desenele animate? V-au influentat copilaria?

BeNnY
05 Dec 2004, 20:16
M-au influentat in sensul ca uitandu-ma atat de mult la ele am invatat engleza, adica daca nu era Cartoon Network-ul eu nu stiam engleza si ma indoiesc ca sunt singurul. Altfel nu prea m-au influentat...

Cele noi in general imi plac, mai ales Samurai Jack (primele serii) si Clone Wars (sunt facute de acelasi om)

keyzer soze
05 Dec 2004, 20:35
mai tineti minte 'desenele' a la rousse cu tanti Ludmila si papusele? cred ca de atunci am devenit basarabeanofob :D

Terror_IST
06 Dec 2004, 07:27
Cand eram mai mic (vreo 4-5) ani si inca nu aveam cablu, asteptam toata ziua jumatatea de ora de desene animate de pe TVR.
Cand mi-am luat video eram in Rai! (vedeam aceleasi casete cam in fiecare zi)
Cand ne-am tras si noi cablu si am descoperit Cartoon eram de nedezlipit din fata televizorului!
Nu stiu daca mai tineti minte primele personaje de pe Cartoon: Space Ghost, Birdman, The Centurions, Quick Draw McGraw, Yogi Bear si multi altii. Ma uitam zilnic cate 3-4 ore dimineata si sera. La Scooby Doo de la 8 eram prezent!
Tin minte ca s-au schimbat odata frecventele si fiind mic n-am stiut sa umblu in memorie asa ca m-am uitat vreo luna la desene pe italieni si nemti cu toate ca nu pricepeam vreo iota!
Groaznic era cand trebuia sa merg la tara unde nu prindeau decat cateva canale pe care nu dadeau decat desene proaste facute de chinezi dimineata... Oricum ce vremuri!

europe_east
06 Dec 2004, 07:40
Imi placeau desenele animate si le vanam la tv - dar nu cred ca m-au infleuntat intr-un mod decisiv... Stiu ca 1001 dalmatieni era foarte fain si parca si Degetica imi placea tare mult, dar cand ma gandesc la ce se gaseste astazi... Un film ca Princess Mononoke cred ca as fi dat orice sa il am atunci... Cred ca e o epoca total diferita acum de cea dinainte de '89... Pe mine cred ca in perioada copilariei m-au influentat mai mult piesele de teatru si povestile ascultate pana la epuizarea discului decat ce vedeam la tv. In fine, am divagat, sorry.

keyzer soze
06 Dec 2004, 08:20
ha ha, povesti pe discuri de vinil :love: Eram si pe atunci la fel de snob ca si acum - gustam numai povesti 'serioase' dupa jules verne si alexandre dumas, restul fiind prea 'pentru copii' :lol:

Terror_IST
06 Dec 2004, 08:36
mai tineti minte 'desenele' a la rousse cu tanti Ludmila si papusele? cred ca de atunci am devenit basarabeanofob :D

Am vazut la un moment dat niste episoade din Bugs Bunny cand in loc de Elmer Fudd era alergat de nazisti si japonezi si pana la urma arunka in aer Berlin-ul si respectiv Tokyo!Tot in genul asta am vazut de la Warner Bros. un desen animat in care li se explica copiilor de ce nazistii sunt rai, cum isi indoctrineaza ei copiii la scoala etc. => desene animate de propaganda democratica ?!
Mai circula odata si un spot alb-negru cu Fred si Barney care fumau Winston...

Nightwane
06 Dec 2004, 13:04
well...ce mai tin eu minte din copilarie:

Hi No Tori 2772, Sandy Bell, Candy Candy (ERAM MIC! :P), Little Mermaid (she was hooot!), Saber Riders, Voltron, Macross One (la noi era tradus Macron ca deh..era furat de la francezi :P), Sailor Moon (ERAM MIC! :P) si niste alte-alea de pe Cartoon Network. Chiar stau si ma gandesc de ce am redescoperit pasiunea pentru anime asa de tarziu, dat fiind faptul ca pe TVR dadeau anime-uri cu duiumul (vezi Sandy Bell, Candy Candy, Macross One, Sailor Moon etc.). Captain Planet nu mi-a placut niciodata pentru ca era o idiotenie ecologica. Ah si sa nu uit de Teenage Mutant Ninja Turtles. Kowabunga!

Si acum ce-mi doresc sa fi vazut cand eram mic: Tonari No Totoro, Sen To Chihiro No Kamikakushi (desi a aparut cand a aparut :P), Mononoke hime, Porco Rosso... si multe altele (mostly Hayao Miyazaki animes..'cuz he rules!).

ogto
06 Dec 2004, 13:45
Influente: Flintstones, S.W.A.T. Cats, Top Cat, Looney Toons, Cow And Chicken, Dexter, Toate Hanah-barbera-urile de genu Huckleberry etc. Mai sunt tex avery-urile.

De notat: "What A Cartoon!" emisiune geniala de una au aparut toate astea cow and chicken, dexter, johnny bravo, powerp. girls etc. Au avut multe desene animate pilot si 90% erau geniale. ce n-as da sa le am pe comp...

Leonard
06 Dec 2004, 13:54
Lidia în jurul lumii - îmi fãcusem un caiet în care notam semnificaþiile florilor la fiecare episod.
Tortues Ninja
Sandy Bell
Sport Billy (parcã aºa)
ºi mai multe dar nu-mi mai amintesc titlurile

keyzer soze
06 Dec 2004, 13:57
Dar cum de ati uitat Cartea Cartilor cu robotul cruciat? E de referinta...

nume
06 Dec 2004, 13:59
Lidia în jurul lumii - îmi fãcusem un caiet în care notam semnificaþiile florilor la fiecare episod. he he :lol: , da ....

Mai erau unele rusesti cu "ni zaetz , pagadi" sau asa ceva....Mihaela ; plus alea cu Camil si inca unul mic, care zburau din planeta in planeta cu o nava spatiala verde si ruginita . Mai stiti cum se numeau ?

@Keyzer Coliba unchiului Tom cumva ? :D

Leonard
06 Dec 2004, 14:33
Lidia în jurul lumii - îmi fãcusem un caiet în care notam semnificaþiile florilor la fiecare episod. he he :lol: , da ....

Mai erau unele rusesti cu "ni zaetz , pagadi" sau asa ceva....Mihaela ; plus alea cu Camil si inca unul mic, care zburau din planeta in planeta cu o nava spatiala verde si ruginita . Mai stiti cum se numeau ?

@Keyzer Coliba unchiului Tom cumva ? :D

pe astea cu nu zaietz, le-am descoperit de curand pe dc++ si m-au distrat la culme, dar imi amintesc foarte vag de ele, practic nici unul din episoade nu mi le amintesc, dar asa, caracterele

keyzer soze
06 Dec 2004, 14:42
nu pagadi...
serios acum, mie mi-a placut foarte mult Oblio

MinRep
06 Dec 2004, 15:04
Si eu, ca si altii, am crescut cu desene animate Disney (de la Alba-ca-Zapada la Pocahontas) pe VHS, traduse de vocea... stim noi cui (;))... In fine, la fel ca altii, era o vreme in care ma uitam la desene (Aladdin, Mickey Mouse & pals, Mica Sirena etc.) pe RTL, RaiUno, TV5 si altele, desi intelegeam (mai) putin... Cartoon Network m-a lasat pe mine cam rece. M-am apucat sa ma uit pe CN de-abia dupa ce am invatat limba engleza...

Din perioada aceea, mi-au ramas in minte ceva cuvinte in italianan (acum ma uit la filme serioase precum "Portocala mecanica" dublate complet). Privind retrospectiv, din desenele pe care le-am revazut in ultimii doi ani, Alba-ca-Zapada si Bambi raman favorite nostalgice. Animatia si diferitele inovatii tehnice aparute odata cu trecerea anilor m-au impresionat intotdeauna. Dar cea mai mare influenta asupra mea a avut-o muzica din filmele Disney. In vremurile bune, cand aveam timp sa cant la pian, favoritele mele erau melodiile (ceva mai simple decat Bach) din Mica Sirena, Regele Leu, Aladdin si Cartea Junglei. Am cam pierdut contactul, intre timp!


----------------------------------------------------

mentiune speciala: Pif et Hercule!

nume
06 Dec 2004, 15:25
Adevarul ca desenele de pe cartoon sunt niste porcarii , ca si cele cu roboti,monstri, pokemoni si alte tampenii...
Desenele lui Disney o sa incante zeci de generatii de copii, mult timp de acum incolo. Omul ala a fost un geniu , asa ceva n-o sa se mai faca niciodata. Nu-i de mirare ca a lasat un imperiu in urma lui.

ogto
06 Dec 2004, 16:30
e kkt.

Da, acum desenel de pe CartoonN sunt niste porcarii si sunt si dublate :sleep:

Dar inainte erau foarte bune. Looney toons, s.w.a.t. cats si toate cele care au aparut prin anii 90 (dexter, cow and chicken) au fosr foarte bune. Iar bag aici mentiunde de Samurai Jack care a fost genial in primul sezon, dar de la al doilea in sus s-a facut kkt. Desenele de pe cartoon au fost bune, dar de cand au scazut bugeturile, sunt de kkt.

Nightwane
06 Dec 2004, 18:44
nu pagadi...
serios acum, mie mi-a placut foarte mult Oblio

FUCK! Cum am putut uita de THE POINT????? aaargh!

radu83
06 Dec 2004, 20:51
Am ajuns intamplator acum ceva vreme pe Cartoon Network si m-am ingrozit... toate desenele animate erau traduse, dar traduse ingrozitor.
"Memorabila" ramane fraza "Ce faci mosule?" spusa de o voce ragusita pe post de Buggs Bunny :sick:

Mala Portugal
06 Dec 2004, 21:12
Eu nu ma omoram dupa desenele Disnay nici in copilarie. Erau enervant de siropoase! Un soi de telenovele animate. Pe caroon insa gaseai cateva minunatii de la vadetele postului - Dexster's Laboratory , Johnny Bravo, Powerpuff Girls , Cow and Chicken , Courage - The Cowardly Dog
la scurtele care rulau seara intr-un program care se chema World Premiere Toons . Remember anyone?
& da, tradus in romana cn e de neurmarit

cherryblossom
06 Dec 2004, 21:26
ce mai topic!! face parte din categoria "cum ne-au influentat filmele viata" sau "cum am ramas marcat pe viata de filmul xyz".. :lol: ..

si totusi, au fost niste desene animate la care faceam urat daca pierdeam vreun episod, si anume "testoasele ninja" :lol:

Bulumulu
06 Dec 2004, 21:48
still enjoying
dexter & johnny bravo 8)

BeNnY
06 Dec 2004, 21:49
Eu nu ma omoram dupa desenele Disnay nici in copilarie. Erau enervant de siropoase! Un soi de telenovele animate. Pe caroon insa gaseai cateva minunatii de la vadetele postului - Dexster's Laboratory , Johnny Bravo, Powerpuff Girls , Cow and Chicken , Courage - The Cowardly Dog
la scurtele care rulau seara intr-un program care se chema World Premiere Toons . Remember anyone?
& da, tradus in romana cn e de neurmarit

Same shit

Si eu ma uitam la exact aceleasi chestii si nu ma uitam la aceleleasi chestii. Pe RDS CN-ul e in engleza dar e unul vechi rau de tot in care sunt numai scooby doo-uri aiurea

KORBEN
06 Dec 2004, 22:36
mai sa fie...
mie imi placeau niste desene cu un weeniedog si un pui de vulpe
erau singurele disney-uri mentionabile(in opinia mea...)
si mai erau alea fff vechi...dementiale
cred ca erau si cateva cu mickey mouse la care ma fericeam ca tampu....
si sa nu uit marile descoperiri
1oblio(aka the point) vazut imediat dupa prima vizionare pe vhs a lu isus din nazareth (zefireli)
2 pantera roz la greu....still love da pink feline cat animal
3 evident ca am vazut si tot ce se dadea la tvr
da as mentiona numai aventurierii spatiului si saber rider
si parca mai erau unele cu planeta diplodo si altele cu un dinozaur
4 si pe vhs piratat niste "count duckula' alea da dementiale....
5 cand majoritatea din cei care au scris descopereau what a cartoon io eram deja cartoon network addicted de ceva ani
6 si tocma in sear asta citasem cuiva faza cu 'follow me i know exacty where we`re going!" din one of da bestest ever cartoon network productions TWO STOOPID DOGS

Mala Portugal
06 Dec 2004, 22:59
6 si tocma in sear asta citasem cuiva faza cu 'follow me i know exacty where we`re going!" din one of da bestest ever cartoon network productions TWO STOOPID DOGS
:love: 2 :love: stupid :love: dogs :love: :love: :love: :love:

Sm�agol-Gollum
06 Dec 2004, 23:42
singurul desen la care ma bucur ca au tradus este "mucha lucha". Am vazut in Anglia un epison si suna destul de naspa cum isi zice ala "Fle" in loc de "Purice".

KORBEN
07 Dec 2004, 01:46
pe dinozaur il chema denver

Leonard
07 Dec 2004, 03:51
mm, îmi sunã cunoscut Denver, cred cã m-am uitat ºi eu la astea dar nu-mi mai amintesc detalii.
încã unul pe care-l uitasem: Pif et Hercule. ºi acum îmi amintesc melodie de pe genericul de final.

raptor
07 Dec 2004, 11:34
:D era Denver,ultimul dinozaur.

Eu am halit cam tot ceea ce era aniamtie de cite ori am prins,chiar si sailor moon :w00t: -asta pina am prins un pic de discernamant...daca stau acum sa ma gindescs,favoritele mele au fost si sunt:
1.Rocko's modern life-erau de mult pe prima,dimineata-cu un cangur emigrat in state care avea un caine mic si tembel si 2 prieteni si mai imbecili-un broscoi testos si un bou-CELE MAI BUNE DESENE ANIMATE PE CARE LE-AM VAZUT VREODATA...
2.Cow and Chicken-toti avem cite ceva din epoca de aur a CartoonNetwork...
3.Futurama-descoperite ceva mai recent,produse de'ale lui Matt Groening,merita din plin vazute
4.Ren &Stimpy si Curaj,cainele Fricos :P
5.South Park
6.Pif et Hercule
7.Pirates Of the Black Waters si Blackstar(astea mi le amintesc cu drag din vremuri de mult apuse)
8.Batman(cred ca sunt cele de Kevin Altieri si Kirklandt dat pe Tvr1-e singurul personaj de BD care mi-e simpatic(plus Garfield,f course)
9.Duckman-imi placeau la nebunie dar vreau neaparat sa le revad-pina atunci raman aici,pe locu' 9
10.Mi le-a amintit Korben intr-o discutie la iconoclast ;) -Calimero...

Sm�agol-Gollum
07 Dec 2004, 21:18
4.Ren &Stimpy


vai de mine...ce belea erau aia 2!! cat am mai putut sa rad.....! :D

Danny
07 Dec 2004, 23:36
Pe mine m-au influentat mult. Ajunsesem sa invat limba bulgara.

nume
07 Dec 2004, 23:52
Pe mine m-au influentat mult. Ajunsesem sa invat limba bulgara.

Stiu si acum cantecul ala cu " leca noci detza !" hehe.
Am intrebat si mai sus , cum se chemau fratilor desenele alea cu unu' mic care avea el un prieten Camil .... zburau interplanetar cu o nava veche verde si ruginita .... aoleu mor daca nu-mi aduc aminte. Stiu ca m-au influentat mult la vremea respectiva , am plans cand s-au terminat.

Danny
08 Dec 2004, 00:40
Pe mine m-au influentat mult. Ajunsesem sa invat limba bulgara.

Stiu si acum cantecul ala cu " leca noci detza !" hehe.


Da da...ce tristete ma mai cuprindea cand incepea cantecul asta...si se ducea catelushul ala la culcare...ca venea noaptea si incepea sa ninga.
:((

Mala Portugal
08 Dec 2004, 00:40
Pe mine Tom si Jerry m-a facut pisicofoba iar Popeye spanacofila

Danny
08 Dec 2004, 01:05
Am intrebat si mai sus , cum se chemau fratilor desenele alea cu unu' mic care avea el un prieten Camil .... zburau interplanetar cu o nava veche verde si ruginita .... aoleu mor daca nu-mi aduc aminte. Stiu ca m-au influentat mult la vremea respectiva , am plans cand s-au terminat.

Lol, de-asta nu-mi mai aduc aminte.
Dar daca am ajuns la capitolul desene din copilarie...va mai aduceti aminte de "Lolek si Bolek" "Aventurierii spatiului" "Balanel si Miaunel" "Nu pagadi" (clasic) "Sandy Bell" "Testoasele Ninja" ... :D

Danny
08 Dec 2004, 01:10
Pe mine Tom si Jerry m-a facut pisicofoba

Eu ajunsesem sa tin cu Tom. Pai ce kkt...prea si-o fura mereu. :)

Leonard
08 Dec 2004, 02:11
Pe mine Tom si Jerry m-a facut pisicofoba

Eu ajunsesem sa tin cu Tom. Pai ce kkt...prea si-o fura mereu. :)

Acum pe bune, cine ar þine cu Jerry? Cui îi plac mai mult ºoarecii decît pisicii?
Mie în copilãrie nu îmi placea Tom ºi Jerry tocmai pentru cã mi se pãrea prea crud ceea ce pãþea Tom. Mi se pãrea cã autorul are o plãcere sadicã pentru a chinui pisicile. Ulterior le-am redecoperit ºi mi-am dat seama cã sunt cele mai tari desene animate, mai ales cînd am vãzut mai multe episoade ºi în unele dinte ele cîºtiga ºi Tom (cam 30%) iar în altele ajungeau sã se alieze (împotriva stãpînei casei sau împotriva cîinilor). Practic nu pot vorbi la trecut de aceste desene sã zic cã-mi amintesc de copilãrie. ªi azi, cînd le prind pe undeva, le revãd cu aceeaºi plãcere ºi mã prãpãdesc de rîs, deºi pe unele le-am vãzut de zeci, poate sute de ori. Sã nu uitãm tradiþia Cartoon Network de a da în fiecare an pe 1 ianuarie maraton Tom & Jerry.

Mala Portugal
08 Dec 2004, 02:20
Dar daca am ajuns la capitolul desene din copilarie...va mai aduceti aminte de "Lolek si Bolek" "Aventurierii spatiului" "Balanel si Miaunel" "Nu pagadi" (clasic) "Sandy Bell" "Testoasele Ninja" ... :D
Eu imi amintesc si de unele cu un semafor si de o strigatura "Ura , ura patratel!" Sau am visat urat?

KORBEN
08 Dec 2004, 02:31
moarte sobolanului sadic si infect!
de altfel as pune la protap
1 jerry
2 tweety
3 cainele buldog
4 bambi
5 95%din desenele autohtone

Leonard
08 Dec 2004, 04:31
moarte sobolanului sadic si infect!
de altfel as pune la protap
1 jerry
2 tweety
3 cainele buldog


indeed dar aº pune pe primul loc Tweety. Sãracu Silvester, mereu o pãþeºte. Cel puþin Jerry mai e pus la punct din cînd în cînd de Tom ºi parcã þine un pic la Tom dar Tweety e Satana, la fel ºi baba aia antipaticã cu care umblã mereu.

dar aia cu bee-beep cum se chema?

raptor
08 Dec 2004, 12:17
Road Runner...

L-as adauga la lista antipaticilor si pe nenorocitu' de Bugs Bunny...Daffy forever.

Terror_IST
08 Dec 2004, 22:23
Asta ma enerva cel mai mult in desenele clasice: "ala rau" (Tom, Sylvester, Coiotul etc) nu castiga niciodata! (oricat de ingenios ar fi fost planul sau coiotul tot o patea, ceva nu mergea bine; macar o data as fi vrut sa prinda pasarea aia nenorocita). In Tom si Jerry soarecul mai era prins din cand in cand dar oricum scapa! Cel mai mult imi plac episoadele cu muschetarii si cel in care matza invata Strauss si canta pentru a-l atrage pe socate! Am vazut ca au scos si cateva filme in care cei doi vorbesc dar aia nu erau Tom & Jerry, cel putin nu erau cei care mi-au incantat mie copilaria.
In Dexter, superb episodul la caterinca dupa "Apocalypse Now"!
On topic: Am vazut cand aveam vreo 8 ani primul manga: "Akira" si m-a facut praf! Violenta pe fata intr-un desen animat! Nu ma puteam obisnui cu ideea si am ramas socat. Mai tarziu am ajuns sa inteleg si sa apreciez genul. Dar daca tot a venit vorba violenta e cam in toate desenele animate si au fost si cateva cazuri cand copiii au incercat sa-si imite favoritii si au... murit! Deci?

Demona
09 Dec 2004, 08:52
On topic: Am vazut cand aveam vreo 8 ani primul manga: "Akira" si m-a facut praf! Violenta pe fata intr-un desen animat! Nu ma puteam obisnui cu ideea si am ramas socat. Mai tarziu am ajuns sa inteleg si sa apreciez genul. Dar daca tot a venit vorba violenta e cam in toate desenele animate si au fost si cateva cazuri cand copiii au incercat sa-si imite favoritii si au... murit! Deci?

N-ai vazut manga. Ai vazut ANIME. Manga e anime, dar pus pe foaie, ca si comix-urile americane cu Spawn, etc... :) In fine, nu aia e important. E important ca ai vazut Akira. Well, trully, Akira, e unul din acele anime-uri care sunt violente. La fel shi Ghost on a Shell. Faza e ca aceste desene animate nu sunt pentru copii, cum nu sunt nici Hentai-ul sau Cartoon Network thingy Cow & Chicken sau one of my favorites Stimpy & Ren. Iar cat despre copii care au incercat chestii "bolnave" din desenele anime, nu e vina nimanui. Poate doar a parintzilor, care inainte inchirieze o caseta de desene animate sa citeasca bine pe ea "ingredientele". In fine... :hmm:

nume
09 Dec 2004, 10:33
Vorbiti prostii , unele sunt de o violenta rar intalnita , aia se taie cu drujba pe acolo si nu sunt pe casete, sunt la televizor.

KORBEN
09 Dec 2004, 12:33
duffy 4ever
indeed mai raptore

Terror_IST
10 Dec 2004, 08:12
La fel shi Ghost on a Shell.

Parca e "Ghost in the Shell" :) (cyber-punk, cam greu de digerat)
Greseala mea cu MANGA, din pacate m-am obisnuit sa numesc asa toate productiile de anime.

Stiu ca la japonezi a fost o faza cu un pusti carea sarit de pe bloc in speranta ca va veni Pikachu sa-l salveze si s-a cam spoit de asfalt!
Violenta era si in "Tom & Jerry", se loveau cu tot felul de obiecte metalice, soarecele ii taia sau ii dadea foc la coada pisicii...
Plus fazele ancestrale din orice desen animat care se respecta cu plutitul in aer cateva secunde inainte de cadere (Coiotul in plus nu patea niciodata nimic...)
Mai rar am vazut in vreun desen animat un personaj care sa moara (ma refer la desenele clasice).
Filmele Disney aveau majoritatea scopuri educative chiar... In ziua de azi ce mai inteleg copiii din desenele pe care le vad mai mult pe Cartoon sau Fox decat clasice pe VHS sau mai nou DVD?
Animatia a ajuns astazi la o calitate extraordinara: Ice Age, Finding Nemo, Dinosaur etc.
In Finding Nemo de exemplu se speculeaza o idee foarte clara: copiii care nu asculta de parinti o patesc! Pe langa asta, pentru cunoscatori caterinca la Mission Imopssible!
Intotdeauna mi s-a parut ca lung metrajele de animatie au doua substrate: unul pentru copii si altul pentru copiii mai mari.
Dupa cum am mai spus la 5-6 ani am plans la "Ferma Animalelor", dar niu pentru ca as fi inteles profunzimea fabulei ci pentru ca a murit calul Boxer.

ogto
10 Dec 2004, 12:58
Vreau sa adaug Metropolis (2001). Unul dintre cele mai bune filme de animatie pt mine. I'l never forget it....

Demona
10 Dec 2004, 15:28
Parca e "Ghost in the Shell" :) (cyber-punk, cam greu de digerat)

Ma` bad man! Totdeauna am facut gresheala asta. Hai ca suntem even. ;)

Nightwane
10 Dec 2004, 18:27
people...keep away from GITS 2 .. OMFG! e mai prost ca primul!

Lady_Skar
12 Dec 2004, 10:30
omg... cum de nu am gasit topic-ul asta pana acum. :D

Ahhh, cartoons. My guidance, my Yoda, my funny side-kicks... my life. :D
De la 8 pana la 14 ani pot sa spun ca eram ahtiata dupa Cartoon Network. Asa am invatzat si engleza, astfel incat la liceu vbeam mai bine decat restul clasei desi nu facusem o ora de engleza la scoala.
Ma dau si eu mare ca nu prea am cu ce... :D
Simt ca desenele m-au influentat cand imi vine vreo idee trasnita despre ceva, deci probabil la nivelul creativitatii. de asemenea, desi NU AM PIC DE TALENT!!! imi place sa desenez, chiar foarte mult. Dar n-am hand-eye coordination. Damn my genetic make-up!
Anyway, desenele care au ramas cu mine si vor ramane probabil intotdeauna sunt:
Beast Wars: inca mai plang dupa Dinobot... :((
Sailor Moon: it was just a phase, thank God. :D
Galtar and the golden Lance: nu stiu daca s-a uitat vreodata cineva, erau niste desene pe Cartoon Network. Ma uitam dup-amiaza la ele. :oops:
http://www.80scartoons.net/images/g/galtar.jpg
Swat Cats: foarte ciudate, si totusi... captivante. :) purrrrrfect :D
Two Stupid Dogs: ma identificam cu personajele. in special scufita rosie
Johnny Bravo: oh mama...
Batman TAS: Unul dintre cele mai bune seriale de animatie EVER, si pana la premiera lui Batman Begins, probabil cea mai buna reprezentare a omului-liliac din afara benzilor desenate.
Justice League: desenele mele animate preferate in prezent.

notorious
13 Dec 2004, 10:13
cand eram mic, evident ca devoram desene animate - mai ales ca aveam si video... :)

1. tom & jerry - cei creati de hanna si barbera, pt ca cele 'reimprospatate' de fritz freleng sucked big time !

episoadele favorite - alea cu ratusca (mai ales ala in care crede ca tom e mama lui). saptamanile astea le-am descarcat de pe dc...

de ce? - pt ca erau cele mai sadice

2. sylvester & tweety - alea originale, fireste, nu astea noi facute de warner, cu ei detectivi ! am pus o poza cu sylvester chiar peste poza mea de pe ecusonul scolar !

episodul favorit - cel in care tweety se transforma intr-o creatura mare cat casa, unul gen dr. jekyll si dl hyde

de ce? - pt ca m-a bagat in sperieti ! :lol:

3. bugs bunny - pe mine chiar nu ma enerva iepurele asta, desi am auzit o gramada de plangeri!

episoadele preferate - alea cu piratul

de ce?- pt ca erau cele mai sadice :lol:

4. duffy duck
episod preferat - cel in care este vanat de elmer

de ce? - pt ca nu prea-mi placea ratoiul

dar mai am si vome de desene animate, gen 'road runner'...

Terror_IST
13 Dec 2004, 21:12
Ai vazut episodul in care Bugs Bunny, in loc de Elmer, era urmarit de un japonez bubos si cu ochelari? La sfarsit iepurele ajunge sa-i arunce in aer pe japonezi!
Mai sunt simpatice episoadele in care apar toti trei:Bugs, Daffy si Elmer (ratoiul mereu si-o ia pe coaja) sau daca nu vanatorul atunci Porky Pig!
Imi mai placeau si desenele cu Sylvester, the Chickenhawk, cainele si cocosul imens (cel cu "I say now!", nu-mi mai amintesc cum il chema), in care micul uliu nu stia care e de fapt puiul!

Nightwane
13 Dec 2004, 21:23
cocosul imens (cel cu "I say now!", nu-mi mai amintesc cum il chema)

Foghorn LEghorn maybe? parca asa-l chema :?

ogto
13 Dec 2004, 22:12
Toate bune si frumoase. Acum vreau sa schimb directia topicului. Sa vb. de filme care le-am urat in copilarie...

1. Captain Planet - Urasc desenul asta. Un tip palid cu parul vopsit si gelat. Un kkt de desen care ma enerva de fiecare data cand il vedeam.
2. Scooby Doo - Britney spears-ul desenelor animate.
3. Toata seris gen: Scooby Doo Kids, Flinstones Kids, Tom And Jerry Kids etc. Si astea le-am urat din toata inima. Porcarii.
4. Spin-offurile tampite: Scooby And Scrappy Doo, Pebbles And Bam-Bam Get it On, stiti genul.
5. Nu mi-au placut alea gen Catch The Pidgeon si Wacky Racers. Ma enervau.
6. Era un desen cu 3 tipi care aveau costume in culori diferite cu gauri. Si aveau tot felul de chestii care se bagau in gauri (gadgets) si faceau un super suite. Si asta m-a enervat.
7. Tom And Jerry nu prea le-am gustat. Bine, exceptand cateva episoade antologice...
8. Toate desenele gen: Ala cu Rechinul, Josie And The Pussycats si alte clone de Scooby doo care ma dezgustau...

Atat momentan. Daca ma mai gandesc la desene animate care le urasc le bag aici. You should do the same.

Pinky
13 Dec 2004, 22:36
2. Scooby Doo - Britney spears-ul desenelor animate.


De ce? Erau preferatele mele, mi se pareau interesante si palpitante... cu The Mistery Machine si tot felul de enigme.
In afara de cele deja mentionate, imi placeau mult si The Jetsons.

notorious
14 Dec 2004, 20:39
ah, captain planet - desenele animate care m-au facut sa arunc hartiile la cosul de gunoi. 8)

Terror_IST
14 Dec 2004, 21:00
Cand urmaream "Captain Planet" pe TVR se tot vorbea de reciclare dar nu intelegeam conceptul. Abia mai tarziu am inteles ca era un desen animat facut de ecologisti. Oricum trebuie sa recunosc ca mi-a placut in acel timp. Seria din Scooby Doo care chiar mi-a placut era cea cu "Scooby Doo Where are You", cele mai noi parca nu mai au acelasi farmec. Filmul de animatie "Scooby Doo on Zombie Island" e foarte bine facut si aduce o noutate: chiar exista fantome! In schimb filmele ce Freddie Prinze Jr. si Sarrah Michelle Gellar o cam dau in bara! Ca tot veni vorba: era la un moment dat un desen cu o gasca de vanatori de fantome si un caine slab cu fes pe cap in care exista o fantoma adevarata si un fake. Un desen pe care chiar nu-l suport este Pokemon, nu inteleg cum a putat acapara atatea milioane de fani!

KORBEN
15 Dec 2004, 01:50
@ladyskar
intr-adevar
si io ma uitam la galtar

Lady_Skar
15 Dec 2004, 14:14
yup
old school cartoons kick ass. :D

@Terror
nu este totusi "though I walk through the valley of the shadow of death?"

Nazgulu'
16 Dec 2004, 12:57
Inainte de era cablului, singurele desene la care aveam acces erau cateva clasice Disney de genul Goofy, Mickey Mouse si ce era pe tvr dimineata. Mi se pare foarte ciudat acum cand ma gandesc ca vezusem casetele alea de zeci de ori si tot imi placeau la fel de mult de fiecare data.
Apoi, in era Cartoon Network eram abonat in fiecare seara la Scooby Doo si Mask. Apoi a venit Dexter's Laboratory(din care nu am mai vazut un episod de foarte mult timp din cauza traducerilor & adaptarilor infecte), care a fost cam singurul din noul gen de desene(Powerpuff Girls, Weasel...) care mi-a placut. Restul nu aveau mare farmec. Imi aduc aminte cu placere si de Jetsons, SWAT Cats si niste desene care se difuzau dimineata, pe la 6:30-7, cu trenuri miniaturale si altele cu fructe. Ma uitam la ele nu pentru ca imi placeau neaparat, ci pentru ca erau singurele difuzate la ora la care asteptam sa plec la scoala.
Insa indubitabil, cele mai bune erau cele clasice, de la Disney... nu cred ca se vor mai face vreodata desene atat de bune.
Ca sa raspund la intrebarea topicului, desenele m-au influentat destul de mult, atat la gradinita cat si la scoala se faceau tabere, fiecare cu preferintele ei in domeniul atat de serios al desenelor. Desenele, domeniu foarte apropiat de cel al jucariilor si al dulciurilor, ne-a influentat in mod clar copilaria, practic totul se desfasura in jurul lor.
Cele care ma enervau erau unele cu niste pirati, cu un personaj negativ cu o nava foarte mare in care personajul pozitiv avea o pluta comparativ. Nu-mi placeau de nici un fel. Altele enervante erau cele editate dupa desenele vechi, cum ar fi Tom & Jerry Kids, Flintstones cu Bam Bam si Pebbles protagonisti, 13 Ghosts of Scooby Doo(parca asa se numeau)...

WraIth
17 Dec 2004, 21:20
Primul desen care l-am vazut pe CN a fost J. Quest.
Inca shi acuma mai tin minte episodul - era cu un ochi uriash venit din spatiu.... klumea de tot

Cinemania
18 Dec 2004, 23:35
atat de mult incat, azi, nu-mi refuz nici un desen animat :w00t:

cred ca am inceput cu Tom & Jerry...luasera ai mei parabolica (chiar dupa Revolutie) si, instantaneu, m-am indragostit de Cartoon Network...festin de rasete...saraca mama cat trebuia sa strige la mine pana sa-mi misc fundul la masa :D ...the mask, bugs, duffy, porky & co....nici tvr-ul nu ma lasat rece cu Cpt. Planet ( 8) ), Sandy Bell :love: :love: :love: ...si multe altele...pana azi mi-am infipt retina in tot ce-am prins, vrajit, printre altele, de Shrek, Ghost in the Shell, Wonderful Days, Spirited Away etc, etc, etc...so, what's cookin' next, doc?

Sm�agol-Gollum
10 Jan 2005, 21:47
Duck Dodgers RULZZZZ!!! i just love that guy...he's so stupid... :D

nume
11 Jan 2005, 01:58
Avem si topic de animatie acum .... just in case ...

emanuel
11 Jan 2005, 08:44
L-am mutat aici...

Gaandalf
12 Jan 2005, 11:08
In afara de faptul k mi-au placut ... Dex's Lab , Cow & Chicken, Johnny Bravo shi Powerpuff Girls - astea sunt foarte recente ... shi noi aici suntem sa vb despre copilarie ...

Knd nu aveam cablu shi eram pe vremea lui "Ceashca" ... ma inchideam in casa shi vedeam desene animate pe caseta video pana mi se facea rau ... asta knd nu bateam maidanul. Shi aici o sa introduc Tom & Jerry - cele vechi k alea a lui Chuck Jones nu mi-au placut asha mult. Apoi Goofy, Donald Duck, shi Mickey Mouse ... (doamne ce mic eram) shi Chip & Dale.
Tot asha mai vedeam shi Lucky Luke shi The Flintstones....
Urmatoarele casete vide primite cadou (d'afara) au fost cu Bugs Buny, Daffy Duck, Elmer ... adik the whole gang @ Looney Tunes...

Apoi a venit cablul shi tzin minte k la ora 15:30 eram in fatza tv-ului ... unde ma uitam la Power Zone care avea: Space Ghost, Sky Commander, Bird-Man, Galtar, The Centurions (now that was sooocooul) - shi akum m-ash uita la ele ...

Apoi ma mai uitam la Italia 1 shi canale 5 unde ma uitam la X-Men, shi Oli & Benji shi gemeli del destino ...


k bine zicea Benny ... de pe cartoon mai totzi am invatzat bine engleza ... o sa mai invetze ashtia micii engleza mai lejer asha ... knd o face plopu' pere. Ca vroiai ca nu vroiai invatzai engleza de placere ... asha il aud pe varul meu de 6 ani cu toate denumirile tampite de pe Fox Kids shi Cartoon network ... labagii romanii ashtia - :sick:

Bogie
12 Jan 2005, 11:51
In Dexter, superb episodul la caterinca dupa "Apocalypse Now"!


Nu cred ca l-am vazut.... :( :( :( ...e cumva din seria noua?

KORBEN
12 Jan 2005, 13:47
este, cel mai probabil ala care se termina cu "the horror"
si campeaza la maxim si oboseala spatiala a lui kubrick.........
indeed e magistral

VladRock
30 Jan 2005, 12:50
Tin minte cum dimineata eram cu ochii lipiti de ecran la Scooby-Doo si mai apoi Flintstones.cre ca ma yitam in total vreo 7-8 ore pe zi la desene,pana prin a 3-a.de atunci n-am mai fost mare fan.dar oricum,imi sa rad acum de acele vremuri

VladRock
30 Jan 2005, 12:53
Tom & Jerry n-au fost preferatele mele dar mi-au placut mult.insa seria cu Mickey,Goofy,Donald etc. era printre preferatele mele

capitain
30 Jan 2005, 23:22
9/10

am vazut over & over again clasicele lui disney, pana stiam replicile, apoi a aparut editura egmont...
si pe la inceputuri, erau niste desene pe bulgari la 8 seara, cu mos ene, erau la fel in fiecare seara, si nu puteam sa dorm daca nu le vedeam :huh:

WraIth
31 Jan 2005, 13:56
mi-a palcut cadn au aparut prima data cartoon movies(chiar daca este mai recent):
the flintstones meet the jetsons, scooby doo and the boo brothers,ala cand shagy este varcolac,mai era unu cu huckle berry hound,etc

imi palcea ca nu se terminau dupa jum sau sfert de ora...tine,tine shi tot tinea.ma rog pan' ce se termina :D

Sm�agol-Gollum
31 Jan 2005, 21:54
...mai erau si alea cu tom&jerry

ogto
04 Feb 2005, 22:30
4. duffy duck
episod preferat - cel in care este vanat de elmer

de ce? - pt ca nu prea-mi placea ratoiul

Te contrazic. Cel mai bun episod e "Duck Amuck", in care e Daffy si un creion mare (cel a animatorului) tot schimba decorul si deseneaza chestii. Genial.

de ce? - pt. ca e atat de antipatic Daffy Duck incat imi place.

BeNnY
05 Feb 2005, 01:06
Era vorba de episodul preferat, nu de cel mai bun.

Bogie
17 Feb 2005, 09:05
k bine zicea Benny ... de pe cartoon mai totzi am invatzat bine engleza ... o sa mai invetze ashtia micii engleza mai lejer asha ... knd o face plopu' pere. Ca vroiai ca nu vroiai invatzai engleza de placere ...

Si mai este o influenta benefica, pe langa invatatul limbii engleze...familiarizarea cu anumite bucati de muzica clasica..Rossini, Ceaikovski, Strauss, Beethoven, Mozart...cred ca asta a fost primul nostru contact cu ei.

MinRep
17 Feb 2005, 09:17
k bine zicea Benny ... de pe cartoon mai totzi am invatzat bine engleza ... o sa mai invetze ashtia micii engleza mai lejer asha ... knd o face plopu' pere. Ca vroiai ca nu vroiai invatzai engleza de placere ...

Si mai este o influenta benefica, pe langa invatatul limbii engleze...familiarizarea cu anumite bucati de muzica clasica..Rossini, Ceaikovski, Strauss, Beethoven, Mozart...cred ca asta a fost primul nostru contact cu ei.
Pai, cu astea tot intra in contact si daca desenele sunt traduse in romana, chiar daca pentru mine nu mai au acelasi farmec cand vocea lui Bugs sau Daffz sunt dublate intr-un... hmm... hal fara de hal. Slava Domnului ca exista "Tom si Jerry" cu personaje mute... :shock:

Gaandalf
17 Feb 2005, 10:33
dublarea vocii lui Johnny Bravo, Bugz, Daffy Duck, Elmer Fudd, Porky Pig si restul de la Looney Tunes si nu numai... este BLASFEMIE pe fata.

Leonard
17 Feb 2005, 14:50
nici mie nu-mi place dublajul la desene animate, dar ãºtia de la RCS la care sunt abonat cicã s-ar putea comuta pe englezã dar nu ºtiu cum. probabil numai anumite televizoare au opþiunea asta. eu nici pe tv tuner n-am descoperit cum sã schimb pe al doilea stream audio.

radu83
17 Feb 2005, 16:20
chestiile astea se modifica de la sursa. pt un post care transmite digital se poate alege dintre mai multe canale audio. problema e ca cei care aleg acest lucru sint cei de la firma de cablu (cei care iau de pe satelit) dar care dau mai departe utilizatorilor in mod analogic.

e posibil ca anumite firme sa trimita mai departe canale audio suplimentare, dar am anumite dubii...

atata timp cat marea masa de utilizatori vor sa-l auda pe Buggs Bunny spunand "ce faci, mosule?", cu asta ne alegem

Sm�agol-Gollum
17 Feb 2005, 20:37
singura voce pt care ma bucur ca e dublata e cea a Puricelui din mucha lucha. :P am vazut niste episoade in engleza si avea o voce f naspa...

radu83
17 Feb 2005, 23:15
e doar parerea mea sau desenele animate care sint difuzate in ultima vreme sint chiar de 2 bani?

am incercat intr-o vreme sa ma mai uit pe cartoon network de exemplu dar am dat doar peste oribilitati... in primul rand e oribilitatea aia cu Mucha lucha (sau cum s-o zice), Samurai Jack e de-a dreptul plicitisitor, Johny Bravo a devenit chiar penibil... Ce s-a intamplat?

Bogie
18 Feb 2005, 08:57
Pai, cu astea tot intra in contact si daca desenele sunt traduse in romana

Da, numai ca eu faceam o paralela intre desenele animate vechi si astea noi...in care nu mai intalnesti muzica clasica.....va mai aduceti aminte episodul cand Jerry creeaza un patinoar in casa? sau acela care se petrece in Viena valsurilor? :love:

Gaandalf
18 Feb 2005, 11:05
e doar parerea mea sau desenele animate care sint difuzate in ultima vreme sint chiar de 2 bani?
deci chiar sunt jeguri de desene animate ...
nu-s de acord la Samurai Jack ... superb serialul dar un pic cam lung ... o freaca prea mult in viitor ...

Singura explicatie pentru desenele astea oribile este ca noi nu prindem Cartoon Network ala originalul care are si Boomerang si toate cele. Prindem o versiune pentru Europa ... adik unde sunt azvarlite toate resturile.

La Cartoon Network a inceput akum ceva vreme seria noua din Batman - the early ears ... (un fel de Batman Begins) ...sii mai sunt multe alte desene pe care nici nu le visam ...

KORBEN
18 Feb 2005, 11:32
Samurai Jack e de-a dreptul plicitisitor,

siktir

MinRep
18 Feb 2005, 13:45
Pai, cu astea tot intra in contact si daca desenele sunt traduse in romana

Da, numai ca eu faceam o paralela intre desenele animate vechi si astea noi...in care nu mai intalnesti muzica clasica.....va mai aduceti aminte episodul cand Jerry creeaza un patinoar in casa? sau acela care se petrece in Viena valsurilor? :love:
Da, aici ai dreptate, din pacate... :( La capitolul muzica de calitate, "Tom si Jerry" chiar au avut o influenta asupra mea, mai ales episodul cu Jerry la New York si "The Cat Concerto". Looney Toons, pe de alta parte, nu cred sa ma fi impresionat atat de mult la acest nivel, dar au - bineinteles, episoade in care muzica este punctul principal de atractie (exemplu care imi este cel mai la indemana este cel in care Bugs si Elmer ajung in "Barbierul din Sevilla" si - apoi - in "Nunta lui Figaro").

Un lucru e clar... In ziua de azi, prea putin se fac desene din acestea. Iar vremea celor mai de sus a cam trecut.

MinRep
18 Feb 2005, 22:31
In legatura cu ce am zis mai sus: puteti vedea aici (http://www.nypost.com/commentary/22021.htm) un articol despre a possible piece of crap already underway: WB's "Loonatiscs", featuring a... new and improved (:sick:) Bugs Bunny.

Sm�agol-Gollum
19 Feb 2005, 08:58
sa-mi bag pula ce naspa arata bugs bunny! prea futurist fratilor!

ogto
19 Feb 2005, 11:43
In legatura cu ce am zis mai sus: puteti vedea aici (http://www.nypost.com/commentary/22021.htm) un articol despre a possible piece of crap already underway: WB's "Loonatiscs", featuring a... new and improved (:sick:) Bugs Bunny.

M-am spart de ras la faza asta :lol:

In legatura cu Smaurai Jack: primul sezon a fost genial, mai departe n-a mai fost asa misto...

Mikala
18 Sep 2009, 22:48
Pai eu am invatat engleza de la desene cand ma uitam la Scooby Doo , Dexter ..
Atunci , adica pe la 10 ani am aflat de Carrefour prima data cand il arata de Craciun pe Mos Craciun si spunea de produse .
Ma gandeam cand o sa apara si la noi ..

Avalhon
19 Sep 2009, 10:12
Eu nu am crescut cu desenele de pe Cartoon Network. Am avut parte de cate 10 minute la TV sambata si duminica si eram in culmea fericirii daca erau cu Tom si Jerry (si acum mor dupa ele, dar dupa acelea produse de Fred Quimby). Dupa aceea au venit serialele japoneze care te tineau cu sufletul la gura. Cand a aparut Cartoon Network, eram deja prea mare.

catasmile17
11 Mar 2012, 21:54
Eu zic ca desenele animate iti afecteaza intr-un fel sau altul copilaria !!!

gill331
16 Apr 2012, 10:04
dragon ball pe tvr 1
pokemon pe protv
shaman king prima tv
samurai x antena 1