PDA

View Full Version : Alien vs Predator


PoliFanAthic
26 Nov 2004, 23:00
Un lucru e sigur: Anderson e la fel de inovativ ca o stanca. Si, din pacate, nu conteaza din ce unghi privesti, ca arata la fel.
AvP este iarasi un film reciclat, compus din scenele altor filme. Anderson a reusit chiar sa introduca si "efecte serioase" din Resident Evil, care macar a continut un numar oarecare de elemente decente. In schimb, AvP are o singura scena de-a dreptul inteligenta si remarcabila (predatorul invizibil si alienul din spatele lui) si, in rest, e pur si simplu junk.
Nu contest insa ca junkul poate fi agreabil. Cati dintre voi/noi n-ati trecut macar o data pe la McDonalds? Oricum, filmul nu e demn sa apartina elitei seriilor (Alien 1,2 si Predator), dar se regaseste excelent in randul sequelurilor mai putin reusite. Urmeaza AvP, probabil, la fel ca si Alien 5. Se aude ca de Anderson ne-am scapat, asa ca poate va insufla cineva un nou aer seriilor. Practic, acesta era rolul AvP-ului: de a redeschide drumuri demult inchise. A iesit un film mai degraba comic decat horror sau de actiune, cu rare scene remarcabil, dialog de doi bani si fara absolut nici o filozofie proprie, exceptand cea cum ca predatorii n-au avansat deloc in vreo trei mii de ani si ca ei sunt extraterestii mentionati in cronicile arheologilor. Ori seriosi ori bengosi, nu prea merg amandoua.

notorious
28 Nov 2004, 15:11
mi se pare ridicol sa mentionezi de filosofie in contextul unui asemenea junk, dupa cum chiar tu ai conchis... eu cred ca 'avp' nu este facut nici pt bani (cum am avut initial impresia), nici pt divertisment - eu chiar cred ca asa merge mintea domnului paul w.s. andreson: ca o moara de tocat rabdarile.

Longshot
11 Dec 2004, 21:48
lasand la o parte incompetenta vadita a lui anderson demonstrata si de resident evil (care m-a suparat profund cu atat mai mult cu cat am iubit jocul ala la vremea lui :'( ) avp-ul ar fi fost o metoda ok de a arde gazul la un film cu niste colegi.insa nici asta nu face pentru ca e mult prea scurt pt a justifica banii dati pe bilet.asa ca iesi din sala, cu banii luati, nesatisfacut si cu capu facut varza de la niste pusti francezi care au sarit si tipat pe scaune tot filmul(cel putin in cazul meu).

nume
11 Dec 2004, 22:17
L-m avut in calculator , l-am sters, ocupa memorie pretioasa. Duca-se !

keyzer soze
11 Dec 2004, 23:48
asa ca iesi din sala, cu banii luati, nesatisfacut si cu capu facut varza

vorba rumenului: si batuta, si f ututa, si cu banii luati

notorious
12 Dec 2004, 17:38
dar cinematografele, fir-ar ele sa fie ??! noi suntem cinefili, pula mea, nu?? si tot stam cu nasul in calculator ???

PoliFanAthic
12 Dec 2004, 22:12
Exact, exact, ascultati ce spune Notorious! Ce-i bulibasala asta! Unde va credeti, in tara lu' papura Voda?!
Ce rost are sa vezi un excrement de film singur, acasa, pe un monitor de cativa inchi, sau chiar si pe televizor, atunci cand poti sa-l inghiti in intreaga sa splendoarea excrementala la un cinematografiel.

notorious
13 Dec 2004, 09:33
hai, polifanatic, nu mai fi asa nervos. eu vroiam sa zic ca, intrand pe forumul asta de multa vreme, am constatat ca majoritatea utilizatorilor vad filmele pe calculator, indiferent ca sunt bune sau proaste.

eu, de exemplu, prefer sa vad pana si filmele proaste la cinema, pe ecranul mare (fara sa ma chiorasc la monitorul meu, eventual si la un film tras direct de la cinema, cu imaginea incetosata), cu sonorizare ca lumea - are o sansa minima sa-mi lase un gust mai putin amar... asta este, de exemplu, singurul motiv pentru care mi s-a parut suportabil LOTR.

si eu ma uit la filme pe calculator, insa numai la cele pe care nu le-as putea vedea la cinema, filme rare - gen tarkovski, dreyer, wenders s.a. nume pe care le vehiculez poate cu o oarece fixatie...

dar de ce reactia asta violenta, polifanathic - eu te vedeam o leaca mai pertinent si mai asezat... nu vreau sa ne certam - tocmai am iesit dintr-o inepta repriza de remarci scatologice cu vedetele cinemagia ogto & benny.

PoliFanAthic
13 Dec 2004, 23:12
dar de ce reactia asta violenta, polifanathic - eu te vedeam o leaca mai pertinent si mai asezat... nu vreau sa ne certam - tocmai am iesit dintr-o inepta repriza de remarci scatologice cu vedetele cinemagia ogto & benny.
Nu o lua de rau, nici macar nu ajunsesem la nivelul de pepsi agitat si nu intentionam sa te ironizez in vre-un fel. Sunt chiar intru totul de acord cu tine ;)

Scorpion
15 Dec 2004, 08:03
Cand am vazut-o pe eroina cu o sulita intr-o mana si cu un cap de alien pe post de scut in cealalta am iesit din sala... nu cred ca am pierdut nimic din ceea ce a urmat

Flopcaru
16 Dec 2004, 13:35
Sincer sa fiu nu stiu de ce va agtiati atata. Eu am fost la film doar sa vad cum arata o bataie intre un Alien si un Predator. Si am fost destul de multumit de ce am vazut. In rest putin m-a interesat. Eu in locul vostru nu l-as mai baga in seama pe benny ala ca saracu' cred ca isi ia omor pe la el prin cartier pe acolo si se da si el mare pe net ca stie ce are intre picioare. :P

notorious
20 Dec 2004, 16:26
observ ca, gratie administratorilor acestui site, acesta a devenit un (alt) topic normal si anost...

Cinemania
07 Jan 2005, 03:14
Freddy Vs. Jason, Alien vs. Predator, pe cand The Terminator vs. Darth Vader !!??

Sm�agol-Gollum
11 Jan 2005, 21:37
comica faza cand fata fugea alaturi de predator!! :lol:

nume
12 Jan 2005, 01:19
Terminati dracu' mah cu voma asta .... sau dati fuga la cinema sa-l vedeti, ca deh, DRCF-ul si RF trebuie sustinute, sa nu dea faliment ....

notorious
12 Jan 2005, 16:13
las' ca se descurca cu gasca de videomaniaci convertiti la trepadusi de cinematograf...