PDA

View Full Version : Incredibilii


Mala Portugal
21 Nov 2004, 22:59
Incepe mortal da' pe parcurs lasa loc de cascat si nu prea ajunge la capodopera genului , Ice Age (care este).
Bonus , tot de la Pixar , un scurt de animatie povestit in versuri , Topaila (parca) ,tembel si haios cat incape, despre un berbec complexat ca a ramas despuiat. CRI-MI-NAL!

capitain
21 Nov 2004, 23:26
sa inteleg ca l-ai vazut pr dvd? sau e un bonus la sfarsitul filmului?

Mala Portugal
21 Nov 2004, 23:28
A rulat in deschiderea incredibililor.

jackpot
22 Nov 2004, 09:40
I-am vazut reclama si mi-a placut . Sper sa fie ceva bun. Ice Age mi-a placut si mie. Dar sper sa fie mai reusit decat "In cautarea lui Nemo"...
Si sa nu fie ceva de genul Robots ce va aparea, caci dupa reclama nu mi-as da banii pe el.

PoliFanAthic
22 Nov 2004, 15:16
Nu mi se pare ca Ice Age troneaza filmele de animatie, dar e simpatic. Sincer sa fiu, cred ca prefer Finding Nemo. De abia astept sa vad pe weekend The Incredibles.

Mala Portugal
22 Nov 2004, 22:54
'Incredibilii' e un soi de powerpuff girls in 3d . E cam aceeasi varianta de super-erou privit cand candid , cand usor ironic. S-a dus vremea super eroilor scortosi , tristi si cu pelerina ;) gen superman si spiderman.

Mala Portugal
22 Nov 2004, 23:01
Si o morala - daca mama ta e parasuta, nu e neaparat o tragedie, s-ar putea sa fie super-erou.

archon
23 Nov 2004, 13:10
Bonus , tot de la Pixar , un scurt de animatie povestit in versuri , Topaila (parca) ,tembel si haios cat incape, despre un berbec complexat ca a ramas despuiat. CRI-MI-NAL!

"The Oscar®-nominated Boundin’, which will play alongside the Walt Disney Pictures
presentation of a Pixar Animation Studios film The Incredibles, tells the tale of a proud
lamb whose pride suffers when his lustrous wool coat is sheared for the first time."

Lady_Skar
23 Nov 2004, 18:16
I object! Singura capodopera a genului este Shrek.
:)
The Incredibles has to RULE... it's a must.
Dar oh goody! Apare weekend-ul asta! Nu cred ca o sa am bani dar nu stiu de ce eu credeam ca o sa apara in decembrie.

What a time to be broke! :((

Lady_Skar
23 Nov 2004, 18:22
'Incredibilii' e un soi de powerpuff girls in 3d . E cam aceeasi varianta de super-erou privit cand candid , cand usor ironic. S-a dus vremea super eroilor scortosi , tristi si cu pelerina ;) gen superman si spiderman.

numero 1. Superman si Spiderman sunt doi dintre cei mai, daca nu chiar cei mai, pozitivi eroi care au existat vreodata.

numero 2. NU! nu a trecut vremea super-eroilor cu pelerina altfel nu s-ar face Batman Begins, Superman V, Fantastic Four, si nici vremea super-eroilor tristi, altfel nu s-ar mai face Blade 3, Elektra, Ghost Rider, Punisher 2.

I'm sorry... but superheroes are my life.

Mala Portugal
23 Nov 2004, 19:05
Ba da, a trecut vremea eroilor cu pelerina. O sa vezi in Incredibilii ce patesc eroii cu pelerina :P

K's
23 Nov 2004, 19:19
numero 1. Superman si Spiderman sunt doi dintre cei mai, daca nu chiar cei mai, pozitivi eroi care au existat vreodata.
Sigur, sigur? Oare nu apar altii foarte pozitivi care sa-i doboare pe cei mai negativi? :lol:
In alta ordine (netautologica) de idei, nu gust genul asta de animatii (din cauza lui Captian Planet :sick: ): cu supereroi si supereroine, le urmaream din plict.

Jay
23 Nov 2004, 19:34
Captain Planet a avut un mesaj puternic si destul de logic.. pacat de realizare si dialoguri(in sensul ca sunt de cacat..:) )

finix
24 Nov 2004, 03:06
Super-cool Incredibles. Misto realizate personajele, middle-age crisis, ce mai... Nu mai zic nimic de realizarea tehnica.
Iar Ice Age m-a dezamagit, a avut un trailer prea fain (ala cu veveritoiul) si nu a reusit sa se ridice la nivelul lui.

MinRep
26 Nov 2004, 15:28
Vai, bine mi-a prins filmul asta! Ma rog, nu a fost mai bun decat "Finding Nemo", "Shrek", "Ice Age" sau "Toy Story"-urile, dar, in opinia mea, isi bate "adeversarul direct", adica "Shrek 2".

Ce merita la "The Incredibles"? In primul rand, poantele cateodata satirice despre universul super-eroilor (montajul cu nefericitii care au pelrina, Elastigirl prinsa intre usile acelea, puterile care se mostenesc si varietatea lor etc.) Apoi, cateva dintre inevitabilele gag-uri vizuale sau auditive (S.L. Jackson). Nu am ras prea mult, dar asta poate pentru ca nu am vrut sa rad (m-a pufnit totusi rasul de cateva ori...)

Animatia este grozava. Detaliile de piele, par, frunze, iarba etc. sunt din ce in ce mai reale, iar la cateva dintre scenele din interiorul vulcanului am avut impresia ca sunt chiar imagini reale. (nota: I. Blaga scrie in "Razboiul stelelor" astazi o fraza despre "Incredibles", adaugand ca nu este prea frumos desenat - sau ceva de genul :huh: Huh, intradevar!)

Punctele slabe... Eh, chestiile obisnuite despre egalitate, sentimentalisme etc. etc. etc. Dar chiar "negativ" este personajul negativ, cam slab creionat. Ceea ce este pacat!




In rest, mentionez doar ca sper ca upcoming-ul "The Polar Express sa fie mai bun decat "Shrek 2" si "The Incredibles"... Chiar sper la o capodopera a genului. (Sunt cam sceptic in privinta lui "Cars", though...)

christi
26 Nov 2004, 15:57
Yep, on my way to the theater tonight.... abia astept :D

Dar oh goody! Apare weekend-ul asta! Nu cred ca o sa am bani dar nu stiu de ce eu credeam ca o sa apara in decembrie.

What a time to be broke! :((

Ruleaza si la Corso, unde conditziile sint chiar ok, iar miercuri e tarif redus, de 35.000....... asta daca rezishti pina miercuri... :P

Lady_Skar
26 Nov 2004, 16:07
rezist... in special ca miercuri e 1 decembrie si am o zi libera-libera si nu pot sa-mi imaginez alt mod sa mi-o petrec mai bun decat sa merg cu my people la Incredibles.

@ Gaandalf: mai bine sa nu se faca un film GL decat sa se faca cu ughhhhhhh... Jack Black. Same goes for John Stewart, GL-ul din Justice League. Nu de alta, dar singurii super-eroi verzi cu inele care merita sa apara intr-un film Green Lantern sunt Alan Scott, Hal Jordan sau *SQUAEEEEEEEEEEL* Kyle Rayner. :D
And this is why...
http://www.dcuguide.com/Who/GreenLantern4_Bio.php

europe_east
29 Nov 2004, 05:43
Pe mine m-a distrat rau de tot designera aceea de moda... Da' rau de tot, mi se parea complet hilara!!! Cica unii au si inceput sa isi dea cu parerea despre cine ar putea fi vorba... Si vocea lui Holly Hunter mi s-a parut delicioasa...

Mala Portugal
29 Nov 2004, 13:29
Cica unii au si inceput sa isi dea cu parerea despre cine ar putea fi vorba...
My guess - Donna Karan. Restu' ce zic?

PoliFanAthic
29 Nov 2004, 16:12
Io, Stefan voievod, n-am nici o idee.
Filmul mi-a placut, dar oarecum am senzatia ca Pixar s-a estompat la un nivel (in note, s-ar traduce intr-un 8-8,5) si, sincer sa fiu, nici nu stiu daca un film de animatie are potentialul mai mare de atat. Sunt filme extraordinar de revigorante, care inspira pur si simplu viata si chef de viata, trasaturi absolut fundamentale pentru un film bun, din punctul meu de vedere. Personajele sunt intotdeuna adorabile, de-ti vine sa le iei la tine acas si sa dormi cu ele sub perna, dar, totusi, parca nu e destul. De ce sunt atat de morocanos? :hmm:

Mala Portugal
29 Nov 2004, 16:54
Cred ca un 10/10 pentru o creatie sub emblema Pixar dau numai pentru Jeri's Game :love:

PoliFanAthic
29 Nov 2004, 20:19
Short-ul? Nu l-am vazut, dar voi rectifica situatia in urmatoarele zile.
Am ratat si Boundin', ca la noi se obisnuieste in ultimul timp sa se dea drumul la filme "din timp".

europe_east
30 Nov 2004, 08:33
My guess - Donna Karan. Restu' ce zic?
Parca am citit pe undeva ca intr-adevar e fie Donna Karan, fie o editoare de la Vanity Fair, sau asa ceva... sorry, nu mai tin minte.

Mala Portugal
01 Dec 2004, 00:00
Ma gandisem si eu la o doamna editor - Anna Wintour de la Vogue
Anna Wintour (http://www.fg.ru/images/news_one/5584.jpg)
Anna Wintour 2 (http://www.smh.com.au/ffxImage/urlpicture_id_1023864402524_2002/06/17/18entpublish.jpg)
:D

europe_east
01 Dec 2004, 01:22
:D Cool!! Asta pare sa fie..... Da' cum de ai ghicit?!....

Mie mi-a mai placut si faza asta, poate cliseu asa, de cum era relatia de cuplu intre eroii principali... Parea sa fie o chestie foarte umana asa, a la Shrek, cu clare mesaje "pozitive" ... Si culmea e ca Holly Hunter mereu joaca roluri de-astea de femeie de casa si de familie asa, si dintr-o bucata.... Iar vocea aia, nu pot pentru ca sa ma abtin a repeta, e delicioasa.... accentul face toti banii.

Mala Portugal
01 Dec 2004, 01:38
Da' cum de ai ghicit?!....

Pai dupa fiecare prezentare de moda vazuta la tv e si cate un scurt interviu fie cu ea, fie cu un un negru imbracat ca un pingiun (de la Vanity Fair cred) :D

PoliFanAthic
01 Dec 2004, 12:04
Eh, da, am vazut Geri's Game si revazand-ul am avut un deja vu ciudat. Faza cand intoarce tabla e antologica, cu siguranta am mai zarit-o, asa ca, daca denumim Geri's Game cu f(x) si filmul doi cu g(x) atunci cu siguranta fog=x.

Lady_Skar
01 Dec 2004, 17:13
Oh my God!
I loved the Incredibles!
Previzibil nu?

Am ras in hohote si scenele de actiune au fost CHIAR scene de actiune, si nu stiu altii ce au facut dar eu am trait povestea efectiv si la faza cand mr Incredible zice "What else can you take from me" m-au trecut fiorii.
SHEESH!
So nice not to be disappointed for a change.
:D

KORBEN
01 Dec 2004, 21:51
deci
parte1 (in care the incredibles se dovedeste a fi al treilea film ca procentaj de cool vazut de mine anu asta)
1.1 primele 2, evident sunt killbill vol2 si dodgeball
1.2 toate trimiterile si locurile si personajele si situatiile sunt dementiale (muntele vulcanic care e hideout-ul villain-ului gen i spy si seria de bonduri anii`60-`70; faza cu pisica din copac; satira sociala anti-birocratie si anti-suburbie; personajul lui sl jakson, care slj e una din (re)incarnariule conceptului de cool; psihologia villan-ului care se vrea cel mai superhero dintre supereroi)
1.3 edna- personaj absolut demential, care e intr0un fel si o eventuala trimitere la coco chanel
1.4 "inserturile din ziare" hai, ca anu asta nu le`am vazut mai bine folosite in vreun film
parte2 (in care se arata ca, din pacate the incredibles e ppropaganda politica jegoasa pro-tufis si razboi)
2.1 faza cu "fugiti/ATACATI nu avem timp de indoieli"
2.2 in general in filmele cu super-eroi doar unu moare sau este grav ranit
ei bine, aici mor mai toti doar ca razbunarea sa fie "fara limite" ca si razboiul impotriva terorii
2.3 personajul negativ din prima secventa de lupta e, eviodent, FRANCEZ
2.4 ameninatrea colosala la dresa familiei
2.5 faza de genul "female power"
2.6 desi se poate citi ca bush a creat el insusi psihoza cu teroarea ca sa iasa supererou, nu cr4ed ca asa e intentionat
over ca tre sa fug

notorious
07 Dec 2004, 10:16
apreciez initiativa de a parodia hero-movies-urile. baba creatoare de moda pt eroi e de coma, vocile in general sunt bine exersate (al lui samuel l jackson e spectaculoasa!).

dar nu este funny (aproape deloc!) dupa cum zicea si nightwane (desi in sala, la corso, s-a ras!), e repetitiv (faza cu 'o-o (we're in trouble)'!), saracut din pdv vizual (ba chiar anost!), povestea e trasa de par cu macaraua electromagnetica si... nu stiu dac-am zis ca nu e funny! :(

ma tot intreb ce-ar fi facut terry gilliam de exemplu intr-un film cu atori in carne si oase...

Mala Portugal
07 Dec 2004, 14:24
Animatia este grozava. Detaliile de piele, par, frunze, iarba etc. sunt din ce in ce mai reale, iar la cateva dintre scenele din interiorul vulcanului am avut impresia ca sunt chiar imagini reale.
Nu inteleg de ce va incanta animatia 'cat mai reala'. Pe mine chiar ma sperie.
3D -ul mi se pare o gaselnita nefericita. In materie de animatie sunt pentru caricatural si minimalism . Btw a vazut cineva Rejected?

MinRep
08 Dec 2004, 12:55
Nu inteleg de ce va incanta animatia 'cat mai reala'. Pe mine chiar ma sperie.
Pai, depinde de film... Fiind, aici, vorba de un "The Incredibles" cu mega-buget, nu o sa ma astept la desene abstractizate sau personaje doar din contururi, de exemplu... In plus, nu pot sa nu observ talentul artistilor grafici de la Pixar.

notorious
08 Dec 2004, 17:20
In materie de animatie sunt pentru caricatural si minimalism

de acord. cred ca asta a fost si esenta desenelor animate, la inceputurile lor... caricatural, cel putin...

de aceea ma incanta animatia din south park.

Demona
10 Dec 2004, 15:09
A fost chiar haios. Cel mai tare mi-a placut Jack-Jack. That was one hell of a surprise, deshi era detul de previzibila chestia ca in the end piticania o sa bage nishte super-dupa-fly-powers. Shi Edna... She was great! :P "Edna Mooode... And Guest!" A fost okey... :) :huh: :happy:

extrem
11 Dec 2004, 14:03
Salutare din Madrid

eu l-am vazut deja...si pe mine m-a amuzat f mult...astazi am vazut jumate din filmul The Village (satul)....si casc de nu-mi vine sa cred!!!...sa vedem pana la urma ce se intampla....mai bine jucam Super Mario si ajungeam in sectorul 8 unde salvam printesa......

:sleep:

BeNnY
11 Dec 2004, 17:26
Mi s-a parut oarecum mediocru. Sub nivelul Pixar oricum, in sensul ca preferam sa vad Dodgeball. Au fost niste faze cam bullshitty dar care au fost compensate de unele mai bune, deci ramane la un nivel neutru. Nu e un film prost, dar nu mi-a starnit nici un sentiment, nici macar de repulsie.

Cel mai misto din film: Frozone; pacat ca n-apare mai des

PS Boundin' a fost de cacat

PPS Mama ce tampenii ai scris Gandalf :shock:

ogto
11 Dec 2004, 18:04
N-am citit nimic din ce au spus altii la Incredibles decat la korben, deci nu stiu ce spuneti voi despre film dar uite ce spun eu (desi nu conteaza):

Mi-a placut. O poveste buna, frumos executata. Animatie frumoasa, tot ce vrei. Voci misto. Nu pot spune ca e un film comedie, ci doar umoristic.

In filmul asta o sa gasesti tot ce n-ai gasit in alte filme cu super-eroi, cand te intrebai chestii de genu: "daca superman are nush ce puteri, de ce nu-l omoara cand poate" sau "de ce nu l-a omorat ala pe erou cand putea?". Toate aceste clcheuri au fost evitate frumos. Mentionez atmosfera de filme cu spioni '70-'60 (in aceasta ordine).

Filmul combina multe elemente: luptele din Powerpuff girls cu monstri uriasi care distrug orasul, urmarie cu motociclete din padure ca-n Star Wars VI. Combina tot ce are mai bun lumea super-eroilor.

M-au cam enervat scenele labaroase de la sf. (gen family movie), dar se compenseaza cu brutalitatea de film serios (omoara pesr. fara jena)

All in all, a good movie 9/10

As fi apreciat o poveste diferita dar in acelasi cadru, totusi si asta mi-a placut.

BeNnY
11 Dec 2004, 19:32
Cele mai misto faze au fost news clippings-urile. Alea da

toni
03 Jan 2005, 16:10
super reconfortant. abia acum am apucat sa-l vad, dar mai bine mai tirziu bla bla.
creatoarea nu e DK. DK e mai inalta. :-)