PDA

View Full Version : Wimbledon


PoliFanAthic
13 Nov 2004, 19:49
Tenis pe marele ecrane, nu stiam la ce sa ma astept de la asa o chestie. De bine, de rau a iesit un film agreabil si chiar distractiv, care-si merita banii. Asta, daca poti sa treci peste faptul ca se incadreaza totalmente in sablonul filmelor sportive. Pe alocuri aproape ca mi-a venit sa ma tin tare de scaun, asa o tensiune persista. Cred, totusi, ca a fost in mare parte autoindusa.

jackpot
14 Nov 2004, 13:43
Inca nu l-am vazut.
Macar joaca tenis la nivelul lui Agassi? :P

PoliFanAthic
14 Nov 2004, 19:09
La anumite faze, pana si Andre e mic copil.

capitain
14 Nov 2004, 23:56
am senzatia ca tipul nu a invatat sa joace doar pentru filmul asta.
mi-au placut poantele...finalul hollywood-ian nu

PoliFanAthic
15 Nov 2004, 16:05
Eu as crede ca stia dinainte. Tenisul asta nu-i chiar asa de usor precum pare.

P.S. Sau poate ca nu stia.

"Getting the actors to play professional-looking tennis proved much more difficult than anticipated. Eventually, it was decided to film them performing the strokes and digitally add the ball afterwards."

Dino
16 Nov 2004, 01:02
Mergeti cu prietena/prietenul. Comedie romantica de actiune sportiva ca sa zic asa. Chiar are din toate exact cat trebuie ca sa placa , e cu englezi nu cu americani si stati in tensiune pana in ultimul moment sa vedeti daca se termina in stil american banal sau european special. Chiar cred ca reuseste sa transmita tensiunea unui meci/turneu de tenis important.
Pana si tipa aia din Spiderman reuseste sa para simpatica (desi bineinteles nu reuseste cum ar fi facut-o Sandra Bullock de exemplu), ceea ce trebuie sa recunoasteti ca e o performanta din partea scenaristului/regizorului.

PoliFanAthic
16 Nov 2004, 07:30
Ai oarecum dreptate. Nici eu nu o am la inima pe dominsoara Dunst (mai ales dupa ce si-a batut joc de Jake in asa un hal :D ) dar e chiar digerabila de aceasta data.

MinRep
19 Nov 2004, 00:55
M-am dus exclusiv pentru tenis la "Wimbledon", fara nici o intentie de a savura comedia romantica. Si mari surprize nu au fost... Exceptie: genericul: cu titlurile aparand cand intr-un colt al ecranului cand in celalalt insotite de sunetul rachetei lovind mingea de tenis si imaginile oamenilor intorcandu-si capul (omagiu la "Strangers on a Train"? - sper ca nu). Alta exceptie: scena de pe terenul dezafectat, cand joaca tenis fara mingi si fara rachete... :hmm: hmm... :hmm: Oare mi s-a parut? ;)

In fine, filmul este o comedie agreabila, cu niste scene de tenis superb filmate (parca prea mult s-a intrat in capul lui Colt, totusi), un rol inedit pentru Bettany, o aparitie surprinzatoare a lui Sam Neill si notabila paralela care se face intre personajul principal si cometa aceea.