PDA

View Full Version : OSCAR 2005


Razvanelu
10 Nov 2004, 23:32
Eu zic:

Best Movie 2005 in ordinea sanselor:
Ray
Alexander
The Passion of Christ
Phantom of the Opera
The Aviator
Closer
Kinsey
Finding Neverland
Fahrenheit 9/11
I Heart Huckabees
The Motorcycle Diaries

Best Actor in ordinea sanselor:
Jamie Foxx - Ray
Liam Nesson - Kinsey
Johnny Depp - Finding Neverland
Kevin Spacey - Beyond The Sea
Collin Farell - Alexander
Gerard Butler - The Phantom of the Opera
Si sanse mai mici: James Caviezel, Leonardo Di Caprio, Tom Cruise, Bill Murray, Danzel Washington, Jim Carrey

Best Actress in ordinea sanselor:
Annette Benning - Being Julia
Laura Linney - Kinsey
Julia Roberts - Closer
Cu sanse: Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Meryl Streep

Voi ce ziceti?

christi
11 Nov 2004, 08:39
Ca Ray nu prea are sanse, imho. Cred ca lupta se va da intre Alexander si Passion. Tzin pumnii strinshi pt Oliver Stone :P

Gaandalf
11 Nov 2004, 11:09
Best Actor io zic Tom Cruise in Collateral

christi
11 Nov 2004, 11:28
Best Actor io zic Tom Cruise in Collateral

Ma indoiesc ca are sanse, chiar daca personal mi-a placut cum a jucat. Dar favoritzi ii vad pe Johnny Depp in Finding Neverland, sau Jamie Foxx in Ray, poate chiar si Collin Farrell in Alexander.
Oricum, e foarte greu de spus, cit timp noi discutam aici pe neve.

PoliFanAthic
11 Nov 2004, 15:04
Passion n-a dat bine la critici, nu ia. Sideways are sanse considerabile fiind favoritil criticilor de anul asta si tare as vrea sa vad si Eternal Sunshine pe undeva, desi recunosc ca sansele sunt minime. O sa mai apara un film promitator, The Life Aquatic, care, cine stie, poate-i aduce un oscar lui Murray sau lui Wes Anderson.
M-as astepta ca Depp sa faca figura anul asta, dar nu sunt sigur. Finding Neverland este un film reusit pe care, mai mult ca sigur, Depp il lanseaza. Poate Winselt ceva la actrite. Alt film despre care s-a vorbit multisor anul acesta ar fi Garden State...posibil candidat la ceva. Sunt curios ce-o sa fie la film strain. Cel mai faimos candidat este Der Untergang, mai mult ca sigur, dar in rest nush (ce tare! Noi am trimis Orient Express)
La actori l-as mai numara pe Paul Giamatti si pe Gael Garcia Bernal. Dar de ca sa vorbesc eu atat despre filme pe care e putin probabil sa le vad inainte de decernare? Uitati-va pe www.oscarwatch.com

KORBEN
17 Nov 2004, 23:49
fascinanta discutia dar s`au facut publice nominalizarile?

Leonard
18 Nov 2004, 01:52
interesant dar din ce s-a enumerat mai sus n-am vãzut decât Collateral ºi eternal sunshine. Proaste mi s-au pãrut ambele, dar n-aº fi surprins sã primeascã nominalizãri. Oricum, cam de fiecare datã când s-au anunþat nominalizãrile (prin ianuarie), reacþiile noastre au fost de genul "huh? n-am auzit de aºa ceva" pentru 90% din titlurile anunþate, deci majoritatea probabil vor fi filme de care nici nu s-a auzit la noi pânã la ora actualã ºi chiar pânã în ianuarie.

Jay
18 Nov 2004, 02:26
Off topic...
Draga Leonard... mie imi plac mesajele tale si le citesc, mai ales alea cu filmele pe care le vezi si tocmai de asta imi exprim nelamurirea... scurt pe doi: Ce e dracu cu diacriticile alea... Ai un sef ultranationalist? Nu ma intelege gresit si eu sunt de acord cu ele, dar pe acest site(Emanuel ar putea sa repare acest lucru) nu se vad si nu numai ca nu se vad, dar sunt niste semnulete care ma super-enerveaza. Cam atat. Mersi pt atentie

Leonard
18 Nov 2004, 10:16
@Jay: îmi pare rãu ºi pentru tine ºi pentru herbert dar m-am angajat într-un loc unde tre sã scriu în vitezã ºi cu diacritice ºi mi-e foarte greu sã mã reobiºnuiesc sã scriu fãrã diacritice cînd scriu pe forum apoi la muncã iar sã mã obiºnuiesc cu diacritice. Seteazã-þi ºi tu browserul pe sistemul Central European ca sã nu mai ai probleme de afiºare. Dacã se vãd pe alte situri, ar trebui sã þi se vadã ºi aici. Eu n-am probleme.
(În caz cã foloseºti Opera, du-te la View - Encoding - Central European - ISO-8859-2. La explorer e tot ceva asemãnãtor pe right click)

Longshot
02 Dec 2004, 09:29
in caz ca va intereseaza s-au dat acuma premiile de la National Board of Review in America.
din cele mai importante

Best Movie : Finding Neverland
Actor : Jamie Foxx - Ray
Actrita : Annette Bening - Being Julia
Actor Secundar : Thomas Haden Church - Sideways
Actrita Secundar : Laura Linney - Kinsey
Scenariu Original : Eternal Sunshine ...
Regie : Michael Mann - Collateral
Debut regizoral : Zach Braff - Garden State (yey)
Best Ensamble Cast : Closer
Film strain : Mar adentro - A. Amenabar

christi
02 Dec 2004, 15:41
http://www.monitorulexpres.ro/?a=citeste&p=fapt_divers&s_id=9030

Longshot
03 Dec 2004, 07:54
neah.nu sunt grozave.adica uma thurman pt kill bill 2?imposibil

MinRep
03 Dec 2004, 18:44
Nu e cam devreme pentru chestiile astea? Asteptati macar pana la anuntarea nominalizarilor la Globurile de Aur!

Oricum, la actori, ce ziceti de Tom Hanks in "The Terminal"? E mai bun decat Carrey sau Cruise, dar se spune ca Foxx pentru "Ray" si Neeson pentru "Kinsey" ar fi o concurenta solida!

Longshot
07 Dec 2004, 07:50
tinand cont ca national board of review deschide oficial perioada de premii nu as spune ca e prea devreme.bineinteles insa ca dupa globuri ne vom face o idee mai buna.
terminal nu prea o sa aiba mare succes la premii.poate doar hanks isi va trage o nominalizare la globuri pt. best actor in a comedy/musical.
cruise, si poate sunt singurul care cred asta, nu a fost asa bun in collateral.foxx l-a eclipsat non stop.asa ca nu prea are nici el sanse.
iar despre carrey, n-as zice ca sunt sanse mari.a fost foarte bun in eternal sunshine dar daca nici pentru truman show nu si-a luat nominalizarea la oscar nu as zice ca o va lua anul acesta.la globuri insa iarasi, situatia probabil va fi alta.

paul_
07 Dec 2004, 18:01
Mie eternal sunshine of the spotless mind mi-o detronat trainspotting inca de la tiff deci eu unu sper sa castige macar jim carrey oscaru la fel ca si multe ,multe altele

Duath
02 Jan 2005, 21:00
best movie - kinsey
best actor - liam neeson

Cinemania
08 Jan 2005, 01:14
Best movie: Eternal Sunshine of the Spotless Mind sau The Aviator;
la actori, sper sa-i dea odata Oscarul si lui Jim Carrey (ar fi meritat pentru Truman Show si Man on the Moon)...si Johnny Depp va fi un candidat serios (Finding Neverland)
oare inhata Hilary Swank (Million Dollar Baby) Oscarul din nou?...sa vedem ce zice Nicole Kidman (Birth)...

Cinemania
15 Jan 2005, 23:55
Academia a facut publice sapte filme dintre care maxim 3 vor fi nominalizate (pe 25 ianuarie) la premiul Oscar pentru "machiaj" (Comisia poate, totodata, alege un singur film pentru "premiul special" sau poate hotari sa nu acorde nici un premiu anul acesta pentru sectiunea "machiaj")

The Aviator
De-Lovely
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Hellboy
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Passion of the Christ
The Sea Inside

sursa: The Hollywood Reporter

[/i]

Gaandalf
16 Jan 2005, 14:27
o sa fie batalie mare intre passion shi aviator

MinRep
16 Jan 2005, 16:01
Academia a facut publice sapte filme dintre care maxim 3 vor fi nominalizate (pe 25 ianuarie) la premiul Oscar pentru "machiaj" (Comisia poate, totodata, alege un singur film pentru "premiul special" sau poate hotari sa nu acorde nici un premiu anul acesta pentru sectiunea "machiaj")

The Aviator
De-Lovely
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Hellboy
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Passion of the Christ
The Sea Inside
Din ce am vazut, inclin inspre "The Passion..." Una dintre putinele categorii la care chiar ar merita un premiu.

bellhop
17 Jan 2005, 16:44
si mai terminati o data cu Passion si Eternal Sunshine al pixului meu.., go see(k) some real movies;

MinRep
17 Jan 2005, 21:41
:hmm:

Vorbeam strict despre sectiunea de machiaj... "The Passion" e un film prost.

notorious
18 Jan 2005, 21:57
lamuriti-ma, pana la urma ! s-au facut publice nominalizarile ?

Longshot
18 Jan 2005, 22:43
doar la cateva mi se pare.oricum categorii tehnice.
nominalizarile se fac pe 26 ianuarie.next week adica.

Cinemania
20 Jan 2005, 01:45
Oscarurile vor fi prezentate anul acesta de Charlize Theron, oscarizata de anul trecut...yesssssssssssssssssss :love: :love: :love: :w00t:

Cinemania
20 Jan 2005, 01:50
iar Chris Rock va fi gazda (sa vedem daca-i mai bun decat Whoopi) :D

Ariman
20 Jan 2005, 01:51
eu zic sa sedem si sa vedem!

Cinemania
20 Jan 2005, 01:58
vom s(v)edea pe 27 februarie

Ariman
20 Jan 2005, 02:39
ce? :shock:

Cinemania
20 Jan 2005, 02:41
daca Chris Rock e mai bun decat Whoopi...atunci e decernarea premiilor :D

Longshot
20 Jan 2005, 07:32
nu conteaza daca e mai bun decat whoopi.o schimbare era necesara.ma saturasem de whoopi si crystal.

notorious
20 Jan 2005, 11:49
charlize theron ???? sper ca este o gluma ! vrem sa transformam ceremonia oscarurilor in 'surprize surprize' ? theron arata trasnet, dar are umor ??

Cinemania
20 Jan 2005, 17:47
nu conteaza daca e mai bun decat whoopi.o schimbare era necesara.ma saturasem de whoopi si crystal.

mare adevar graiesti...Chris mi se pare mult mai hazliu decat Whoopi...si Billy e OK dar deja m-a cam obosit

in legatura cu Charlize nu e o gluma

http://www.oscars.org/press/pressreleases/2005/05.01.19.html

mie imi place foarte mult :love: , asa ca fiind un pic subiectiv, nu pot decat sa ma bucur ca o s-o vad pe frumusetea de Charlize la Oscaruri :D

Longshot
20 Jan 2005, 19:51
multe vedete or sa prezinte premii insa e imposibil ca academia sa aleaga pe cineva ca theron sa fie mc al intregului show.ar fi impotriva politicii lor, politica care o tine de aproape 90 de ani.si anume, sa fie cineva amuzant care sa break balls prin sala.si nu pot sa zic ca ma opun.

notorious
20 Jan 2005, 22:25
daca Chris Rock e mai bun decat Whoopi...atunci e decernarea premiilor

desi chris rock ar face o baza zdravana de toate fandositele si filfizonii hollywood-ului, nu cred ca o sa-l vedem pe scena prea curand: este total politically incorect gagiul !

iar membrii Academiei vor umor 'de calitate' (=cumintel, agreabil, digerabil), mai putin 'satira'.

Cinemania
20 Jan 2005, 23:01
"I am a huge fan of Chris Rock. He always makes me laugh and he always has something interesting to say. Chris represents the best of the new generation of comics. Having him host the Oscars is terrific. I can't wait."
Asta a declarat producatorul Gil Cates...cu alte cuvinte, Chris Rock will rock us as MC

deci, mai comentati ceva?! :D

Cinemania
20 Jan 2005, 23:03
iar la Charlize Theron mai adaugati-o si pe Renée Zellweger printre prezentatori :P

Nightwane
21 Jan 2005, 09:44
iar la Charlize Theron mai adaugati-o si pe Renée Zellweger printre prezentatori :P

ei rahat! :sick: :sick: :sick:

notorious
21 Jan 2005, 10:36
oh, come on !! renee zellweger is cute ! nu v-au placut 'jurnalele lui BJ' ?

Longshot
21 Jan 2005, 15:12
hey.mie imi place renee zelweger si o consider cea mai buna actrita a momentului si o urmasa demna a lui kate hepburn si meryl streep, fiind singura de acum, in care am incredere ca poate aborda orice rol si situatie.si probabil ash alege-o inaintea lui theron ca Mc.dar oricum, repet, degeaba discutam.Chris Rock sa fie ca e brici.

Cinemania
21 Jan 2005, 19:09
...repet ce-am scris pana acuma: Rock va fi MC, iar cele doua actritze vor prezenta premii & stuff, deci nu va fi nici una din ele MC

Longshot
21 Jan 2005, 21:40
pana una alta, Martzi 25 sunt anuntate nominalizarile.asta ca sa se elimine orice nor de mister de pe aici si sa stie toata lumea.

Cinemania
22 Jan 2005, 21:51
...Orlando Bloom se va afla si el printre prezentatori

paul_
24 Jan 2005, 10:27
chiar daca nu am vazut the aviator am fost foarte socat ca o luat leonardo globul si totusi sper ca nu o sa se intample asta si la oscaruri. Din cate am auzit adevarata lupta ii intre jim si inca un pt. ca ceilalti nu o avut per ansamblu o prestatie foarte buna

hotchick#23
24 Jan 2005, 10:43
the passion of the crist ar trebui sa ia oscaru.Este sublim filmu..... :sleep: Mel Gibson este un geniu al regiei.. :o .atat de bine poate contura sentimentele si imaginea lui isus...si nu doar sentimentele lui isus, ci sentimentele ce le chinuiau pe toti care au trait in vremea acea. :sick: Nu am putut sa nu plang...de tristetea si cruzimea realitatii :shock: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :oops:

Longshot
24 Jan 2005, 10:53
ci sentimentele ce le chinuiau pe toti

right on baby

nume
24 Jan 2005, 12:00
the passion of the crist ar trebui sa ia oscaru.Este sublim filmu..... :sleep: Mel Gibson este un geniu al regiei.. :o vremea acea. :sick: Nu am putut sa nu plang...de tristetea si cruzimea realitatii :shock: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :oops:
Cate inimioare, emoticoane si alte chestii pt. nimic. Tu esti mai sensibil de felul tau ? Te atingi la naturelul simtitor des ?

radu83
24 Jan 2005, 15:21
se contureaza cumva un "Eu vreau sa fiu actrita - Reloaded"?

Longshot
25 Jan 2005, 14:52
sa lasam imbecilii in pace.au venit nominalizarile.

http://www.imdb.com/features/rto/2005/oscars

vedeti si dati cu parerea (clint eastwood la actor in loc de giamatti - care iar a luat tzeapa - si bardem, jamie foxx pt colateral :x )

bellhop
25 Jan 2005, 16:14
deci,
asa cum am prezis, Aviatoru (11 nominalizari) va lua jumate din tort plus cireasa :)

la principalele categorii: Best director, actor, actress - nici o surpriza;

la Best Screenplay Based on Material Previously Published ma bucur ca a intrat Motorcycle Diaries; de asemena ma bucur pentru House of Flying Daggers la Best Cinematography, Passion si Fantoma la Operã sa ma scuteasca, amîndouã niste stifturi..;


la Best Original Music n-a intrat Howard Shore pentru coloana din Aviatorul, în schimb au intrat Hornypoter si lemony Snicket?? :x sa le fie rusine..;

la documentare ma bucur pentru Supersize Me, m*ie lui Michael Moore pentru rahatul lui de Fahrtenheit care nici n-a fost luat în calcul..;

si nu în ultimul rînd, remarc spre marea mea satisfactie, cã am reusit sã vãd majoritatea filmelor propuse la categoriile principale :P

Gaandalf
25 Jan 2005, 16:53
Best Picture nu pot sa spun ...
Aviatorul cred k va lua sigur dar nu vreau sa uit de Mel Gibson ...

La animatzie ... sper sa ia Incredibles ca celelalte nu se compara ...
Ash vrea la cel mai bun actor Jamie Foxx ptr Ray ... dar sunt sigur k va lua Leo ... shi nu-mi pare rau .. cred k e bun. Deshi multzi il injura eu cred k e bun.

La screenplay .. sper sa ia Million Dollar Baby
Regizor - Michael Mann
shi la alte categorii ... mai bagatzi .. k nu le shtiu ....

looking forward to see Chris Rock ... :lol:

Longshot
25 Jan 2005, 17:35
bellhop, din ce-am inteles aviator nu a intrat din pacate pt original score, nu dat ca n-ar fi primit voturi si pt ca in film proportia de score original a lui shore e mai mica decat cantecele din epoca respectiva pe care le-a bagat scorsese, care predomina.astfel a fost descalificat.plus ca s-a mai zis ca muzica lui shore ar fi avut si niste teme din bach.ma rog.p*** mea.ideea e ca nu e acolo

bellhop
25 Jan 2005, 18:32
mda..asa o fi, de parca conteaza cantitatea nu calitatea;

tema muzicalã principalã a filmului si cea care revine în momentele importante e compozitia originala a lui Shore, and it's a thrill...;

radu83
25 Jan 2005, 19:42
surprinzator de putine surprize... daca se poate spune asa. cam toate categoriile s-au reflectat foarte bine in pronosticuri.

pe de alta parte, ma bucur ca "The Passion..." a apucat doar o nominalizare (si aia la machiaj)

zizi
25 Jan 2005, 21:53
pe de alta parte, ma bucur ca "The Passion..." a apucat doar o nominalizare (si aia la machiaj)

uita-te mai bine. are 3: machiaj, imagine, muzica.

Jay
25 Jan 2005, 22:14
O surpriza placuta ar fi Natalie Portman...

Cinemania
25 Jan 2005, 23:57
Cel mai bun film - The Aviator sau, cu putin noroc, Ray, insa din cele 5 nominalizate Aviatorul e cel mai "grandios" si mai oscarizabil (pt Academie) :D

Actor in rol principal - poate il fac astia pe Clint cu inca un Oscar...totusi parca as merge pe Jamie Foxx

Actrita in rol principal - Annette Bening

Actor in rol secundar - Alan Alda

Actrita in rol secundar - mi-ar place sa ia scumpa de Natalie

Regizor - Scorsesesau Taylor H.


mai incolo nu ma bag

Gaandalf
26 Jan 2005, 01:03
la efecte speciale sunt curios cine o sa ia ...
ce filme au fost nominalizate ... nimeni le shtie ? mie mi-e lene sa caut ...

radu83
26 Jan 2005, 01:16
uita-te mai bine. are 3: machiaj, imagine, muzica.

ok... my bad...

MinRep
26 Jan 2005, 11:27
la Best Original Music n-a intrat Howard Shore pentru coloana din Aviatorul, în schimb au intrat Hornypoter si lemony Snicket?? :x sa le fie rusine..;
Tu ai ascultat macar coloana sonora de la "Harry Potter 3"? E de departe una dintre cele mai bune compozitii ale lui John Williams, poate chiar cea mai buna de la "Schindler's List" incoace... Deci, te rog, nominalizarea asta e meritata, mai ales avand in vedere ca, la ce film a fost HP3, nu a mai puscat decat inca o nominalizare la efecte speciale, la competitie cu "Spider-Man 2", care cel mai probabil va castiga...


In rest, nominalizarile erau previzibile. Ca de obicei, Jim Carrey lasat pe dinafara, Tarantino si KB2 pe nicaieri (macar Cinematography, totusi...), in schimb din plin pentru "Million Dollar Baby"... Iar, marea mea mica bucurie: acum inutilul "Fahrenheit 9/11" nu apare pe nicaieri! :D

Gaandalf
26 Jan 2005, 11:58
And The Nominees Are:

Best Picture
The Aviator
Finding Neverland
Million Dollar Baby
Ray
Sideways

Directing
Martin Scorsese - The Aviator
Clint Eastwood - Million Dollar Baby
Taylor Hackford - Ray
Alexander Payne - Sideways
Mike Leigh - Vera Drake

Actor In A Leading Role
Don Cheadle - Hotel Rwanda
Johnny Depp - Finding Neverland
Leonardo Dicaprio - The Aviator
Clint Eastwood - Million Dollar Baby
Jamie Foxx - Ray

Actor In A Supporting Role
Alan Alda - The Aviator
Thomas Haden Church - Sideways
Jamie Foxx - Collateral
Morgan Freeman - Million Dollar Baby
Clive Owen - Closer

Actress In A Leading Role
Annette Bening - Being Julia
Catalina Sandino Moreno - Maria Full Of Grace
Imelda Staunton - Vera Drake
Hilary Swank - Million Dollar Baby
Kate Winslet - Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

Actress In A Supporting Role
Cate Blanchett - The Aviator
Laura Linney - Kinsey
Virginia Madsen - Sideways
Sophie Okonedo - Hotel Rwanda
Natalie Portman - Closer

Writing (Adapted Screenplay)
Before Sunset
Finding Neverland
Million Dollar Baby
The Motorcycle Diaries
Sideways

Writing (Original Screenplay)
The Aviator
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Hotel Rwanda
The Incredibles
Vera Drake

Animated Feature Film
The Incredibles
Shark Tale
Shrek 2

Art Direction
The Aviator
Finding Neverland
Lemony Snicket'S A Series Of Unfortunate Events
The Phantom Of The Opera
A Very Long Engagement

Cinematography
The Aviator
House Of Flying Daggers
The Passion Of The Christ
The Phantom Of The Opera
A Very Long Engagement

Costume Design
The Aviator
Finding Neverland
Lemony Snicket'S A Series Of Unfortunate Events
Ray
Troy

Documentary Feature
Born Into Brothels
The Story of the Weeping Camel
Super Size Me
Tupac: Resurrection
Twist Of Faith

Documentary Short Subject
Autism Is A World
The Children Of Leningradsky
Hardwood
Mighty Times: The Children'S March
Sister Rose'S Passion

Film Editing
The Aviator
Collateral
Finding Neverland
Million Dollar Baby
Ray

Foreign Language Film
As It Is In Heaven
The Chorus
Downfall
The Sea Inside
Yesterday

Makeup
Lemony Snicket'S A Series Of Unfortunate Events
The Passion Of The Christ
The Sea Inside

Music (Score)
Finding Neverland
Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban
Lemony Snicket'S A Series Of Unfortunate Events
The Passion Of The Christ
The Village

Music (Song)
Accidentally In Love - Shrek 2
Al Otro Lado Del RÃ*o - The Motorcycle Diaries
Believe - The Polar Express
Learn To Be Lonely - The Phantom Of The Opera
Look To Your Path (Vois Sur Ton Chemin) - The Chorus

Short Film (Animated)
Birthday Boy
Gopher Broke
Guard Dog
Lorenzo
Ryan

Short Film (Live Action)
Everything In This Country Must
Little Terrorist
7:35 In The Morning
Two Cars, One Night
Wasp

Sound Editing
The Incredibles
The Polar Express
Spider-Man 2

Sound Mixing
The Aviator
The Incredibles
The Polar Express
Ray
Spider-Man 2

Visual Effects
Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban
I, Robot
Spider-Man 2

Longshot
26 Jan 2005, 12:21
ah maaan.puteam toti sa facem asta dar mai bine bagai un link.uite si tu akuma cat tre' sa scrollez. :(

herbert
26 Jan 2005, 14:21
propun sa comentam si sa opinam pe fragmente. nu comitem postari km si atentia e mai putin disipata.
asadar, as vrea sa castige la Foreign Language Film - Downfall - filmul despre spazmele lui Hitler... excelent facut si jucat.
ar fi o compensatie si s-ar mai echilibra suspiciunile...
e drept ca membrii academiei - majoritatea, doar intamplator evrei - nu vor vota, se pare, niciodata un film in care apare moaca fuhrerului...
bine ca a fost nominalizat.

pe de alta parte este si filmul spaniol, foarte bun, premiat deja cu Globul...

Serghei
26 Jan 2005, 16:18
propun sa comentam si sa opinam pe fragmente

Sa opinam pe ce?Marea majoritate a filmelor nu au aparut inca in Romania.

herbert
26 Jan 2005, 17:25
propun sa comentam si sa opinam pe fragmente

Sa opinam pe ce?Marea majoritate a filmelor nu au aparut inca in Romania.

din pacate nu pot sa te ajut cu nimic. ce naiba, esti un cinefil pasiv? mai un DVD, un CD, caseta video ceva... internet...
eu am vazut majoritatea filmelor care conteaza din lista nominalizarilor.

daca nu si nu, atunci va trebui sa citesti ce vom scrie noi aici? :P

Longshot
26 Jan 2005, 17:39
si eu am vazut majoritatea filmelor si imi da mana sa comentez despre ele.tinand cont ca ceremonia de decernare e anu asta chiar de ziua mea am zis macar acum sa ma pun la punct.
la categoria filmelor "straine" insa nu stau prea bine.am mar adentro de vreo 2 sapt p birou da' nu prea reusesc sa ma bag in mood-ul sa-l vad.iar der untergang ala o sa vina la noi relat. curand asa ca o sa-l vad pe ecran mare.filme ce mai am si inca nu le-am vazut sunt maria full of grace, ray, being julia si fiind in ses. nu prea cred ca o sa le vad prea curand.poate ray totusi, k sa vaza shi ochiu' meu ce-i asha jmecher jamie foxx ala ca-n collateral a fost ok at best (da' tot si-a luat nod-ul, si peter sarsgaard iar a luat-o in mana)

notorious
26 Jan 2005, 22:32
nu vrea sa vad filmele pe cd, pt ca majoritatea sunt ripp-uri, nu am bani de dvd-uri, casete video as putea sa inchiriez decat acasa, dar nu prea stiu cate din filmele mentionate sunt disponibile pe video.

mie tot la cinema imi place sa le vad.

so, herbert, do you have a problem with that ? oricum, o sa scriu si o sa urmaresc topicul, pt ca am preferatii mei.

zizi
27 Jan 2005, 00:45
propun sa comentam si sa opinam pe fragmente. nu comitem postari km si atentia e mai putin disipata.
asadar, as vrea sa castige la Foreign Language Film - Downfall - filmul despre spazmele lui Hitler... excelent facut si jucat.
ar fi o compensatie si s-ar mai echilibra suspiciunile...
e drept ca membrii academiei - majoritatea, doar intamplator evrei - nu vor vota, se pare, niciodata un film in care apare moaca fuhrerului...
bine ca a fost nominalizat.

pe de alta parte este si filmul spaniol, foarte bun, premiat deja cu Globul...

Downfall, adica Der Untergang, e, dupa mine, foarte subtzirel. Cat de interesanta/discutabila ar fii ideea , problema e, ca dupa juma' de ora, nu se mai intampla nimic nou, siuatiile se repeta, toti sunt fanatici, toti se sinucid, furer-ul e isteric...over&over again. Cateva momente sensibil-emotionante, pe ici pe colo, dar prea putine. Reconstituirea atmosferei, pentru bugetul filmului, este ok, dar nimic mai mult. Nimic inventiv din punct de vedere vizual, ptr. a sustine nebunia ajunsa la paroxism. Cum ziceam, de la un moment dat , devine repetitiv si plictisitor. Mda, Bruno Ganz joaca bine. Realizatorii s-au gandit la problema "politicaly correct" si au aruncat pe genericul de final o precizare referitoare la nr evreilor morti in holocaust(...!?), care, e fix ca nuca-n perete, pt ca filmul NU e despre asta.

The Sea Inside, adica Mar adentro, e si mai subtirel. Hai sa fim seriosi, nominalizarea la oscar, globul de aur, succesul in state, i se datoreaza lui Amenábar, care are foarte multe relatii importante in sistem. In rest, o poveste previzibila, cliseistica, plictisitoare, very-very-politicaly correct, usor exportabila, la care se adauga niste "control-motion-camera", ca sa dea bine la americani, ca, nene, eu am facut film la voi in state, si decupez hollywood-style... si, da, in final, imaginea are culori frumoase, cadre lungi si spectaculoase si, deasemenea un actor ok, Javier Bardem. In rest, pauza.

In aceeiasi ordine de idei, mai e nominalizat un film african, despre o tanara bolnava de sida. Talking about polytically correct... ;)

As zice ca, la cate filme cu subiect universal valabil, si culoare locala, s-au facut anul trecut, am putea gasi unele mult mai bune decat cele nominalizate. La oscar, pariez pe Mar adentro.

Serghei
27 Jan 2005, 00:52
din pacate nu pot sa te ajut cu nimic. ce naiba, esti un cinefil pasiv? mai un DVD, un CD, caseta video ceva... internet...
eu am vazut majoritatea filmelor care conteaza din lista nominalizarilor.

daca nu si nu, atunci va trebui sa citesti ce vom scrie noi aici? :P

Te agiti degeaba.

Oscarurile nu sunt decat intr-o mica masura o garantie a valorii cinematografice .

herbert
27 Jan 2005, 10:07
@zizi
hai ca a inceput bine discutia pe fragmente.
subiectivitate peste subiectivitate, dar eu tot vreau sa castige Der Untergang , adica Downfall. filmul e f. bun. cand pare ca actiunea a lesinat, sa stii ca se lucreaza in interior.
mai privesc fenomenul si prin prizma a ceea ce se vrea drept o revigorare a filmului german si depasirea unui complex - tot german.
am si eu, evident, subiectivitatea mea in acest caz.
vom trai si vom afla.

herbert
27 Jan 2005, 10:13
@serghei
cred ca nu ai intotdeauna proprietatea termenilor. nu ma agit deloc.
iar cabrarea perpetua, cu orice prilej si in orice peisaj - nu care cumva sa ramanem prosti - nu arata deloc bine.

notorious
27 Jan 2005, 14:54
Oscarurile nu sunt decat intr-o mica masura o garantie a valorii cinematografice .


cel mai mare incident din istoria oscarurilor a avut loc, zic eu, anul trecut, cu LOTR. sa speram ca 'anul' asta va fi mai exigent.

Longshot
27 Jan 2005, 16:26
anu' trecut au fost oricum filme mediocre.daca as fi votat, as fi votat mystic-ul dar ma rog.anul asta toate care au fost considerate pentru voturi au fost mai bune ca cele din 2003.

Cinemania
27 Jan 2005, 16:46
Castigatorul de anul trecut pt cel mai bun actor intr-un rol secundar, Tim Robbins, va prezenta la Oscar

Longshot
27 Jan 2005, 17:35
yeah no shit man.nu stiu daca stii, dar majoritatea fac chestia asta.brody a prezentat anul trecut, zeta jones la fel.e quite common.

Cinemania
27 Jan 2005, 18:22
yeah no shit man.nu stiu daca stii, dar majoritatea fac chestia asta.brody a prezentat anul trecut, zeta jones la fel.e quite common.

really, no shit, dude...nu stiu daca stii ca eu stiu ce stii si tu
dar nu stiu daca stiu si altii ce stim noi doi ;)

Longshot
27 Jan 2005, 18:41
deah.ai dreptate.a le nega oamenilor dreptul la informatie inseamna a contesta bazele societatii.cine's io sa fac asta :D

in alta ordine de idei, uite o faza marfa despre mom cand a aflat laura linney de nominalizarea ei.

Laura Linney was asleep in a hotel room in Vancouver when the phone rang. And then? "All hell broke loose. My phone almost exploded," the "Kinsey" actress said, laughing, as phones continued to ring off the hook in the background . "I'm still coming into consciousness and every phone in the world is ringing," the actress continued. Linney said she was in shock and happy, but had some mixed feelings. "Of course you're happy for yourself, but it's such a communal effort. I certainly wish Liam (Neeson) had been nominated and that (writer/director) Bill Condon had gotten some more recognition. So you're happy but it's ... it's a strange thing to go though." Linney was in Canada shooting "The Exorcism of Emily Rose," and despite the nomination, was going to try to be an acting trooper. "It's a big day on set. I'm going to let myself jump around my hotel room and be very, very happy, and then I'm going to go to work."

notorious
27 Jan 2005, 22:27
anu' trecut au fost oricum filme mediocre.daca as fi votat, as fi votat mystic-ul dar ma rog.anul asta toate care au fost considerate pentru voturi au fost mai bune ca cele din 2003.

daca in 2004 era nominalizat '21 grams'... well, that's another story.

notorious
27 Jan 2005, 22:29
really, no shit, dude...nu stiu daca stii ca eu stiu ce stii si tu
dar nu stiu daca stiu si altii ce stim noi doi

eu cred ca stiti ce stiu si eu, adica stiu ce stiti si voi ca stiu. :P

keyzer soze
28 Jan 2005, 08:56
:D

Serghei
28 Jan 2005, 11:21
@herbert
Te preocupa prea mult estetica anumitor lucruri,s-ar putea sa pierzi ce e mai interesant.

Obiectia de la care am pornit nu era una personala,mai degraba una general valabila,dovada faptul ca oamenii sunt mai interesati de cine o sa prezinte Oscarurile.

@notorius
E aceeasi discutie in fiecare an,probabil mai exista si threadul de anul trecut pe undeva.Mult zgomot pt. nimic.

Din ce am vazut zilele astea(The Aviator,Finding Neverland,Ray,Million Dollar Baby),The Aviator pare favorit la cel mai bun film(in competitie cu Ray),cel mai bun regizor,Scorsese(asta e a 5-a nominalizare),cu toate ca Clint Eastwood l-ar merita.La categoria cel mai bun actor lupta e stransa-ar trebui sa castige Jamie Foxx.La actor in rol secundar-Morgan Freeman.La actrita in rol secundar,probabil Cate Blachett.Scenariu adaptat,Million Dollar Baby-un scenatiu f.bine scris.La scenariu original,mai mult ca sigur va castiga Kaufman.

Ma mira faptul ca The Motocycle Diaries nu a fost nominalizat la cel mai bun film strain.

zizi
28 Jan 2005, 13:26
Ma mira faptul ca The Motocycle Diaries nu a fost nominalizat la cel mai bun film strain.

n-ar avea cum: filmul e o coproductie a mai multor tari, inclusiv focus features(us), deci contravine regulilor de la oscar care spun ca un film trebuie sa fie produs de o singura tara pt a fi luat in consideratie la categ. film strain.

MinRep
28 Jan 2005, 18:53
Ma mira faptul ca The Motocycle Diaries nu a fost nominalizat la cel mai bun film strain.

n-ar avea cum: filmul e o coproductie a mai multor tari, inclusiv focus features(us), deci contravine regulilor de la oscar care spun ca un film trebuie sa fie produs de o singura tara pt a fi luat in consideratie la categ. film strain.
Chestia asta a starnit ceva dispute. Cica "mai marii" Academiei se gandesc sa schimbe regulile de inscriere a filmelor straine.

Serghei
28 Jan 2005, 19:43
n-ar avea cum: filmul e o coproductie a mai multor tari, inclusiv focus features(us), deci contravine regulilor de la oscar care spun ca un film trebuie sa fie produs de o singura tara pt a fi luat in consideratie la categ. film strain.

Stiam ca fiecare tara desemneaza un film care sa o reprezinta.In fine,The Motocycle Diaries e un film care merita vazut.

Intre timp am vazut si Hotel Rwanda.
Despre ceea ce nu se poate vorbi, trebuie sa se taca.
Totusi,ca idee generala,un fel de Shcindler's List,fara patetism exacerbat specific filmelor despre Holocaust,actiunea se petrece in timpul razboiului civil din Rwanda(1994).Multe scene de interior sunt filmate cu lentile cu distanta focala mica(procedeu folosit cu preponderenta de Hitchcock).

Vazut toate filmele nominalizate la Best Male Actor in Leading Role,batalia e stransa,inafara de DiCaprio(care probabil are nevoie de un logoped-cu toate ca filmul urmareste 20 ani din viata lui Hughes el are aceeasi voce) toti au sanse la Oscar.

Longshot
28 Jan 2005, 20:09
ca idee generala,un fel de Shcindler's List

pe toti ii aud zicand la fel si mi se pare extrem de fortata comparatia.stiu ca n-ai inventat-o tu insa mi se pare spusa mai mult sa caracterizeze filmul pe scurt insa o face prost pentru ca in afara ca da, exista un spatiu in care personajul principal baga (la propriu) la un moment dat niste oropsiti si ii salveaza pentru cateva ore (spatiu care nici macar nu e al lui) nu exista nici o legatura.mai mult e vorba de supravietuirea lor in acel spatiu, ca ultim refugiu.plus ca ar putea sa fie "turn off" pt unii sa auda ca ar fi doar un schindler's list african.

si in privinta premiului de best actor, probabil e parerea ta.pentru ca dupa ce au castigat gg-ul, leonardo si jamie foxx sunt favoriti.de altfel am considerat ca leo a dat performanta carierei si desi n-o fi ea magnifica am capatat un oarecare respect pentru el.e foarte greu pentru un actor ca dupa ce a devenit popular bazandu-se pe o anumita imagine (teen idol - titanic, romeo & juliet) sa se lepede de aceasta si sa o dea pe roluri serioase, si sa se mai descurce si bine(ok poate nu in gangs unde mi s-a parut ca a stricat filmul).pentru unii e o manevra proasta de cariera.

MinRep
28 Jan 2005, 20:17
(ok poate nu in gangs unde mi s-a parut ca a stricat filmul)
Mda, parerea mea e ca Diaz (pe care o simpatizez, de altfel) a apucat sa strice filmul inainte lui DiCaprio... Dar, macar in ceea ce priveste distributia, nu esti de acord ca Day-Lewis i-a salvat pe toti?

Anul asta, eu tin cu Jamie Foxx... L-am vazut in "Ray" si e chiar extraordinar. Un rol aparte, diferit de tot ce a mai facut pana acum si mai solicitant decat al contracandidatilor (nu ca ar fi usor sa intri in pielea lui Howard Hughes sau James Barrie, dar Ray Charles e un personaj mai fascinant).

Longshot
28 Jan 2005, 20:31
daniel day lewis a fost "spot on".de la zoomul ala cu stopuri pe ochiul lui de la inceput si pana la final a furat toate scenele in care a fost.pur si simplu, "putzachele" leo nici nu se vedea de el.si da, diaz a fost si ea tamaie.
cd-urile cu ray stau p biroul meu si asteapta cuminte.o sa-l vad la cinema acum in februarie. si, desi nu exclud posibilitatea unei intorsatori de situatie (dupa ce vad ray that is) mie mi s-a parut personajul lui howard hughes fascinant (desi suna cam pompos), - bine cel putin varianta lui martin, pentru ca din ce am inteles, se stie foarte, foarte putin despre adevaratul domn hughes, - mai fascinant decat un afro-american orb care triumfa in viata in ciuda obstacolelor, oricat de mult mai emotionanta ar fi existenta ultimului.

Serghei
28 Jan 2005, 21:07
pe toti ii aud zicand la fel si mi se pare extrem de fortata comparatia.

E fortata.Exista internet pt. cei care vor mai multe detalii.

si in privinta premiului de best actor, probabil e parerea ta

Evident,nu detin adevarul absolut.

notorious
28 Jan 2005, 22:16
La scenariu original,mai mult ca sigur va castiga Kaufman.

ajuta-ma aici... alexander payne la ce categorie e nominalizat - scenariu original sau adaptat. pt ca 'sideways' are sanse zdravene !

Longshot
29 Jan 2005, 07:55
sideways e la adaptat deci el si esotsm sunt in categ diferite.
kaufman va castiga dar nu din convingerea academiei ci pt ca premiul de scenariu e folosit de membri ca sa premieze un film popular din anul trecut dar care nu prea merita dupa ei distinctii mai inalte (vezi lost in translation anul trecut, gosford park acu ceva timp, habla con ella)

Cinemania
30 Jan 2005, 04:09
Scorsese va prezenta si el...

MinRep
30 Jan 2005, 15:04
Scorsese va prezenta si el...
Wow! Desi cred ca asta inseamna ca nu primeste nimic... :( :D Nu stii ce categorie?

notorious
30 Jan 2005, 15:54
Scorsese va prezenta si el...


mai, una din 'traditiile' oscarurilor este ca actorul castigator pt rol principal de anul trecut sa acorde premiul actritei in rol principal de anul asta, si invers, la fel si la 'secundari'.

ce conteaza este cine o sa prezinte show-ul, nu cine va inmana premiile.

Longshot
30 Jan 2005, 17:37
au fost date ieri premiile Director's Guild si a luat Eastwood pt m$b.
in ultimii 56 de ani de 50 ori castigatorii de aici au iesit si la oscare
pe de alta parte in ultimii ani au avut loc 2 din cele 6 exceptii.so...

Longshot
06 Feb 2005, 08:04
premiile Screen Actor's Guild, date aseara :

FILM

Male Actor in a Leading Role: Jamie Foxx, Ray
Female Actor in a Leading Role: Hilary Swank, Million Dollar Baby
Male Actor in a Supporting Role: Morgan Freeman, Million Dollar Baby
Female Actor in a Supporting Role: Cate Blanchett, The Aviator
Ensemble Cast: Sideways

TELEVISION

Male Actor in a TV Movie or Miniseries: Geoffrey Rush, The Life and Death of Peter Sellers
Female Actor in a TV Movie or Miniseries: Glenn Close, The Lion in Winter
Male Actor in a Drama Series: Jerry Orbach, Law & Order
Female Actor in a Drama Series: Jennifer Garner, Alias
Male Actor in a Comedy Series: Tony Shalhoub, Monk
Female Actor in a Comedy Series: Teri Hatcher, Desperate Housewives
Ensemble in a Drama Series: CSI: Crime Scene Investigation
Ensemble in a Comedy Series: Desperate Housewives
LIFE ACHIEVEMENT AWARD: James Garner


cum pe noi ne intereseaza alea ref. la filme, M$B a spart si aici. :((
ma bucur pentru cate blanchett, though

aditza2004
06 Feb 2005, 11:57
1. Best Picture - The Aviator
2. Actor Leading - Johnny Depp
3. Actor Supporting - Morgan Freeman
4. Actress Leading - Hilary Swank
5. Actress Supporting - Cate Blanchett
6. Aminated Feature - Shrek 2
7. Art Direction - Finding Neverland
8. Cinematography - The Aviator
9. Costume Design - Finding Neverland
10. Directing - Ray
11. Documentary Feature - Tupac Resurrection
12. Documentary Short - Autism is a World
13. Film Editing - Million Dollar Baby
14. Foreign Language Film - The Sea Inside
15. Makeup - The Passion of the Christ
16. Original Score - Finding Neverland
17. Original Song - Belive - Polar Express
18. Short Film - Aminated - Guard Dog
19. Short Film live action - Little Terrorist
20. Sound Editing - The Polar Express
21. Sound Mixing - Ray
22. Visual Effects - I'Robot
23. Screenplay original - The Aviator
24. Screenplay adapted - Finding Neverland

sa vad cate nimeresc... :D

bellhop
06 Feb 2005, 18:41
dude, câte filme ai vãzut din toate nominalizãrile?

sau hai sã ne dãm si noi cu pronosticu, cã oricum n-avem ce face.. :?

Longshot
06 Feb 2005, 18:50
eu unul cu siguranta nu am :? asa ca imi da mana sa bag aici
bag ce cred ca iese nu ce vreau eu

1. Best Picture - Million Dollar Baby
2. Actor Leading - Jamie Foxx
3. Actor Supporting - Morgan Freeman
4. Actress Leading - Hilary Swank
5. Actress Supporting - Virginia Madsen
6. Animated Feature - The Incredibles
7. Art Direction - Phantom of the Opera
8. Cinematography - The Aviator
9. Costume Design - The Aviator
10. Director - Clint Eastwood
11. Documentary Feature - Geschichte vom weinenden Kamel, Die
12. Documentary Short - The Children of Leningradsky
13. Film Editing - Collatera
14. Foreign Language Film - The Sea Inside
15. Makeup - The Passion of the Christ
16. Original Score - Finding Neverland
17. Original Song - Diarios de motocicleta - Jorge Drexler ("Al Otro Lado Del RÃ*o")
18. Short Film - Animated - Gopher Broke
19. Short Film live action - Two cars, One Night
20. Sound Editing - Spider man 2
21. Sound - The Aviator
22. Visual Effects - Spiderman 2
23. Screenplay original - Eternal Sunshine of the Spotless Mind
24. Screenplay adapted - Sideways

aditza2004
06 Feb 2005, 19:02
dude, câte filme ai vãzut din toate nominalizãrile?

sau hai sã ne dãm si noi cu pronosticu, cã oricum n-avem ce face.. :?

Am vazut 24 din cele 34 de filme nominalizate...(am scos de aici scurt metrajele si documentarele...)...si nu inteleg cu ce te deranjeaza pronosticurile mele...poate eu dupa numele filmului imi dau seama ca va castiga....asa ca...gura mica :x .

Nightwane
07 Feb 2005, 10:55
din ce am vazut pana acum, Anette Bening o duce cel mai bine :) I hope she gets it ... Hilary Swank e o iapa :P

MinRep
07 Feb 2005, 15:07
Hilary Swank e o iapa :P
:lol: Subscriu! Daca asta mai ia inca un OSCAR, ar fi mai necinstit decat ca Scorsese sa fie trecut cu vederea din nou.

radu83
07 Feb 2005, 19:40
in momentul in care am aflat ca Scorsese va regiza varianta hollywoodiana a "Oldboy", a scazut mult in ochii mei.

Longshot
07 Feb 2005, 19:45
daca te referi la "the departed", atunci te inseli.ala e remake dupa infernal affairs.alt film hong kong-ez.

radu83
08 Feb 2005, 13:44
daca te referi la "the departed", atunci te inseli.ala e remake dupa infernal affairs.alt film hong kong-ez.

my bad... :oops:

s-o punem pe seama orei inaintate si DCE-ului :D

Longshot
08 Feb 2005, 15:51
think nothing of it.

legat de scorsese : si asta "infernal affairs" e destul de nou (acu 3-4 ani parca) si a mai generat vreo 2 continuari prin hong kong.dar omu' nu a scazut in ochii mei.il plaseaza in boston, in mijlocul conflictelor politiei cu mafia de acolo.si dicaprio si damon, ma astept sa se descurce bine.

Cristache
08 Feb 2005, 17:49
Doamnelor si domnilor, mai sunt vreo doua-trei saptamani pana la premiile Oscar. Acum stiti care sunt nominalizarile. Va propun efectuarea unui top (concurs fara premii). Pentru cele mai importante categorii, cel mai bun film, cel mai bun actor in rol principal sau secundar, cea mai buna actrita in rol principal sau secundar, cel mai bun regizor si care or mai fii, va invit sa-mi trimiteti pe adresa de mail "cristachitza@yahoo.com" pronosticsurile dumneavoastra, o singura varianta pentru fiecare categorie. Eu voi contoriza raspunsurile voastre si va voi tine la curent cu situatia in cadrul revistei "jurnimea" sau pe site-ul nostru, "www.jurnimea.3x.ro". Va multumesc si astept mail-urile voastre. :)

radu83
08 Feb 2005, 19:50
Seria Infrenal Affairs este una din cele mai bune pe care le-am vazut. Am inceput cu IA 1, presupunand ca e un alt film asiatic cu si despre politisti. M-am inselat amarnic... E mult mai mult decat atat. Nu vreau sa introduc spoilere aici, dar scenariul e excelent...

Contrar obiceiurilor de peste ocean (aici vorbesc de Atlantic) IA 2 si 3 sint excelente. Prequel-ul si sequel-ul se ridica la incaltimea primului film si reusesc sa adauge noi elemente povestii initiale.

Ca sa explic dezamagirea mea in ceea ce-l proveste pe Scorsese, din informatiile disparate disponibile pana in momentul de fata, el intentioneaza sa comprime toate cele 3 filme intr-unul. Cum o sa faca acest lucru fara sa macelareasca scenariul, nu stiu. Mai mult, unul din cele mai importante aspecte ale filmelor din serie (in special in 2) este atmosfera de incertitudine/nesiguranta creata in jurul predarii Hong Kong-ului catre chinezi. Nu stiu in ce masura va putea sa recreeze acest aspect in Boston-ul contemporan.

O alta problema este inlocuirea mafiei locale (un amestec de chinezi, taiandezi & others) cu mafia irlandeza din state. Se deosebesc in mod radical, atat din punct de vedere ideologic cat si ca mod de operare.

Atatata timp cat proiectul va continua (exista inca anumite dubii) nu pot decat sa sper ca nu va fi un esec total, dar ignorand natura asiatica a povestii, am dubiile mele.

Pe acest subiect se mai poate vorbi mult si bine, dar nu aici... Threadul e dedicat Oscarurilor si probabil asa ar trebui sa ramana

Longshot
08 Feb 2005, 21:49
cristache > eu si cu inca un tip am dat niste pronosticuri mai in spate.daca tu chiar vrei sa le aflii, du-te si tu si ia-le cu copy/paste.mi-e prea lene sa fac eu asta :P

radu > suna f bine din ce zici tu seria aia de filme.o sa aprofundez problema.
cat despre remake, iti inteleg perfect temerile, insa totusi...e scorsese.pana acuma tipul nu a comis-o niciodata.poate nu toate filmele lui sunt mari, dar nici unul nu a fost prost.

radu83
09 Feb 2005, 00:00
poate nu toate filmele lui sunt mari, dar nici unul nu a fost prost.

o fi facut el Taxi driver sau Goodfellas, dar a facut si Gangs of New York si the Color of Money

Leonard
09 Feb 2005, 07:11
Doamnelor si domnilor, mai sunt vreo doua-trei saptamani pana la premiile Oscar. Acum stiti care sunt nominalizarile. Va propun efectuarea unui top (concurs fara premii). Pentru cele mai importante categorii, cel mai bun film, cel mai bun actor in rol principal sau secundar, cea mai buna actrita in rol principal sau secundar, cel mai bun regizor si care or mai fii...
s-a fãcut ºi pe cinemagia chestia asta anul trecut. a fost categorie de forum specialã în care erau topicuri pentru fiecare categorie de premii în care puteai vota.
Benny, ce zici, te bagi ºi anul ãsta?

MinRep
09 Feb 2005, 07:28
Doamnelor si domnilor, mai sunt vreo doua-trei saptamani pana la premiile Oscar. Acum stiti care sunt nominalizarile. Va propun efectuarea unui top (concurs fara premii). Pentru cele mai importante categorii, cel mai bun film, cel mai bun actor in rol principal sau secundar, cea mai buna actrita in rol principal sau secundar, cel mai bun regizor si care or mai fii...
s-a fãcut ºi pe cinemagia chestia asta anul trecut. a fost categorie de forum specialã în care erau topicuri pentru fiecare categorie de premii în care puteai vota.
Benny, ce zici, te bagi ºi anul ãsta?
Chiar asteptam chestia asta! Ar fi o idee buna sa se continue si anul asta... Poate se lanseaza o traditie :D !

Longshot
09 Feb 2005, 07:38
:happy: voluntari, ceva?

Cristache
09 Feb 2005, 09:08
Cum spuneam, si pentru a mari suspansul, astept mail-urile voastre pe adresa mea "cristachitza@yahoo.com" in care sa va spuneti pronosticul pentru castigatorii la cele mai importante categorii. Va voi tine la curent cu situatia pe site-ul nostru mai sus amintit, "www.jurnimea.3x.ro" intr-un articol special dedicat evenimentului. Hai gata, va ajunge, ca seman cu Gigi Becali si PNGu lui. Nu uitati insa ca pe site-ul nostru gasiti si alte articole interesante despre diferite subiecte. Daca doriti si va credeti in forma, puteti sa si scrieti articole.
Mama ce tare sunt ! :lol:

Movie_Maniac
16 Feb 2005, 13:27
Lamuriti-ma si pe mine va rog, nu e chiar o intrebare in legatura cu ce discutati DAR: voi unde veti urmari oscarurile? Ca anul acesta nu se dau decat pe pro7, dublate in germana...
Merci!

Longshot
16 Feb 2005, 17:47
west parca zicea ca pe pro7 nu e in germana. nu au fost globurile si nu sunt nici premiile academiei. so... giddyup

Gaandalf
17 Feb 2005, 07:17
Lamuriti-ma si pe mine va rog, nu e chiar o intrebare in legatura cu ce discutati DAR: voi unde veti urmari oscarurile? Ca anul acesta nu se dau decat pe pro7, dublate in germana...
Merci!
tu zici k le dau pe pro sieben dublate , astia zic k le dau tot pe pro sieben in engleza ... ceatza la orizont.

o sa le vedem la Pro Tv dublate de boccia de Margareta ... :sick:

Movie_Maniac
17 Feb 2005, 10:11
Adevarul e ca stiam ca sunt pe pro7, si mi-am imaginat ca sunt dublate in germana, nu stiam sigur (mi-am imaginat ca daca la protv le dublau in romana...).
Voi stiti ca sunt in engleza deci. Astea ar fi vesti bune. Mercimult! Si scuze pt. semi-off-topic :oops:

radu83
17 Feb 2005, 11:09
e destul de greu sa dublezi o transmisiune live. Cei care incearca sint sortiti sa esueze lamentabil

Longshot
17 Feb 2005, 12:07
:lol: imi amintesc faza cu keiko watanabe de anu' trecut, a imbecilului de la pro tv. a fost de antologie. mai bine tacea din gura.

Gaandalf
17 Feb 2005, 12:21
:lol: imi amintesc faza cu keiko watanabe de anu' trecut, a imbecilului de la pro tv. a fost de antologie. mai bine tacea din gura.
:lol: ma faci sa rad...
tu doar gresheala asta ai sesizat-o ? Aia nu au nici o treaba ... s-au facut gresheli in masa in fiecare an. I lost count!

Dar si la TVR2 knd a fost Margareta - atunci aia care macar stie cate ceva despre filme le-a comis in stil barbar.

Longshot
17 Feb 2005, 13:26
tu doar gresheala asta ai sesizat-o ?

nu. dar aia mi s-a parut singura demna sa "go in the books" si sa fie tinuta minte si dupa un an.
sunt curios pe cine ii pune sa comenteze , anul asta. poate ii da o sansa si lu neti sandu si ne ia aia cu astrele. :sick:

in alta ordine de idei, uitati aici o faza dusa rau de tot :

Later this month, when Clint Eastwood faces off against Martin Scorsese in the battle for the Academy Award for best director, they could be fighting over much more than a gold statue. Life itself could be at stake. A study by a University of Toronto physician suggests that winning an Oscar can extend a director's life-span dramatically.

In fact, Oscar-winning directors live about two years longer than those who were just nominated, the result of a 24% decrease in the risk of death over their lifetimes. Those with multiple wins saw their average risk of death decrease 48% compared to those with only one statuette.
...
In fact, statistically speaking, Oscar-winning writers actually die on average 3.6 years sooner their peers who are just nominated. Redelmeier offers two possible explanations. First, professional prestige has less of a direct impact on screenwriter's careers than it does on actors and directors. After all, screenplays are read anonymously and who remembers who actually wrote Driving Miss Daisy? Another possible factor? Unhealthy lifestyles. Award-winning actors and directors wind up with entourages of personal trainers and nutritionists who make sure they take care of themselves. Writers don't. Indeed, the financial security brought on by winning an Oscar may even allow them to indulge more deeply in their unhealthy habits

http://www.forbes.com/healthcare/2005/02/15/cx_mh_0215oscarsdirector.html

gladiatorul
24 Feb 2005, 20:22
Ce ma fac, ca eu in CJ nu prin Pro7, nu ca nu poate televizorul, l-o retras Astralul din grila. sincer nu am chef sa vad Gala trunchiata dupa cum vor muschii celor de la Pro tV ca la asta stiu ca se pricep
Daca mai sunt care nu pot prindee Pro 7 sa scrieti, sunt tare curios

bellhop
25 Feb 2005, 16:27
dacã vã uitati pe ProSieben, uitati-vã cu cu orã mai devreme, sã vedeti sosirea si intrarea vedetelor, cu interviuri la cald, glumitze spontane si caterinci, la ProTV probabil bruiajul o sã înceapã la 3.00, cu ceremonia propriu-zisã..;

christi
25 Feb 2005, 16:51
Lamuriti-ma si pe mine va rog, nu e chiar o intrebare in legatura cu ce discutati DAR: voi unde veti urmari oscarurile? Ca anul acesta nu se dau decat pe pro7, dublate in germana...
Merci!
tu zici k le dau pe pro sieben dublate , astia zic k le dau tot pe pro sieben in engleza ... ceatza la orizont.

o sa le vedem la Pro Tv dublate de boccia de Margareta ... :sick:


De mai multi ani de zile, la Pro7 atit Oscarurile, cit si Globurile sint lasate in engleza. Decizie desteapta, dupa parerea mea, pt ca e mai bine asa decit sa asculti un dublaj penibil ce te face sa pierzi trei sferturi din ce zic aia pe scena.
Mai ales ca anul asta il avem pe Chris Rock ca maestru de ceremonii ;) Nici nu vreau sa-mi imaginez cum va fi dublajul in direct facut de ProTV la poantele astuia.
Oricum, Pro7 for me...

Si asa, ca paradox, ironie, whatever.... nemtii astia (ca de altfel intreaga Europa nevorbitoare de engleza) dubleaza in draci toate filmele, dar premiile le lasa neatinse. La noi, invers :)

Sm�agol-Gollum
25 Feb 2005, 20:39
Si asa, ca paradox, ironie, whatever.... nemtii astia (ca de altfel intreaga Europa nevorbitoare de engleza) dubleaza in draci toate filmele, dar premiile le lasa neatinse. La noi, invers :)

pai noi intotdeauna facem totul de dos...

raptor
26 Feb 2005, 00:22
.poate ati innebunit?vreti filme dublate in romaneste? :sick:

Sm�agol-Gollum
26 Feb 2005, 15:48
.poate ati innebunit?vreti filme dublate in romaneste? :sick:

god no!! eu vreau ca oscarurile sa nu fie dublate in romana...

Longshot
27 Feb 2005, 09:50
ma rog. deja cred ca toti stim ca romanii nu dau ceremonia asha ca nemtzii it is.

ieri au fost si independent spirit awards
sideways a luat movie, actor, sup actress, sup actor, director, screenplay.
catalina sandino moreno a luat best actress. mar adentro a luat foreign film-ul si garden state best first feature. cinematografia si best debut (rodrigo de la serna) s-au dus la diarios de motocicleta.

radu83
27 Feb 2005, 10:56
poate ca visez eu frumos, dar din cate cunoasteti, ceremonia o sa fie transmisa pe internet prin vreun stream de catre cineva?

sint constient de faptul ca e destul de scumpa o licenta de "live broadcast" pe internet (in cazul in care a fost pusa la dipozitie), dar totusi, a auzut cineva de asa ceva?

BeNnY
27 Feb 2005, 18:23
Benny, ce zici, te bagi ºi anul ãsta?

Abia acum am vazut chestia asta... daca o vedeam mai devreme probabil ma bagam, sorry.

Leonard
27 Feb 2005, 19:10
Benny, ce zici, te bagi ºi anul ãsta?

Abia acum am vazut chestia asta... daca o vedeam mai devreme probabil ma bagam, sorry.
kkt. tocmai anul ãsta cînd (spre deosebire de anul trecut) am vãzut aproape toate filmele nominalizate ºi chiar aº fi postat pe topicurile alea...

Longshot
27 Feb 2005, 19:32
hai mah, lasa-l pe benny si fire away cu cine zici ca ia. asta e. le face la anu' :P

West
27 Feb 2005, 19:54
Pe PRO7:


02:00 Oscar 2005 - Ankes Red Carpet Show
03:00 Oscar Preshow 2005
03:30 Oscar 2005: LIVE


Asa e?

Leonard
27 Feb 2005, 19:54
în fine, în lipsã de poll-uri, o sã încerc sã-mi dau cu pãrerea manual:

(cine cred cã meritã / cine cred cã va lua)

mai întîi categoriile de la care am vãzut toate nominalizãrile:

Supporting Actor: Cliwe Owen / oricine ar lua, nu m-ar mira
Costume Desigs: Lemony Snicket / Aviator
Directing: aici e mai greu... o sã fac un top:
1. Mike Leigh
2. Taylor Hackford
3. Alexander Payne (la foarte micã distanþã primele 3)
4. Clint Eastwood
5. Martin Scorsese
/ cred cã ia Scorsese, aºa ziceau pe BBC, la talking movies
Best Picture: Ray (foarte aproape de Sideways) / Million Dollar Baby
Film Editing: categoric Ray / Aviator
Adapted Screenplay: Before Sunset (deºi trebuia nominalizat la original) / Sideways

de la categoriile la care n-am vãzut chiar tot:

Leading Actor: Jamie Foxx / Jamie Foxx (n-am vãzut Hotel Rwanda)
Leading Actress: Imelda Staunton (Vera Drake) / Hilary Swank
Supporting Actress: Virginia Madsen / Natalie Portman
Art Direction: A very long engagement / Finding Neverland
Cinematography: A very long engagement / Aviator (n-am vãzut passion of christ ºi phantom of the opera)
Makeup: Lemony Snicket (n-am vãzut restul)
Original Score: Lemony Snicket (n-am vãzut HP)
Sound Mixing: Ray / -
Original Screenplay: Vera Drake / Eternal Sunshine

BeNnY
27 Feb 2005, 19:57
Benny, ce zici, te bagi ºi anul ãsta?

Abia acum am vazut chestia asta... daca o vedeam mai devreme probabil ma bagam, sorry.
kkt. tocmai anul ãsta cînd (spre deosebire de anul trecut) am vãzut aproape toate filmele nominalizate ºi chiar aº fi postat pe topicurile alea...

Yeah asa ma gandeam si yo, ca si yo am vazut majoritatea din alea.

PS O sa fac ceva totusi

BeNnY
27 Feb 2005, 20:46
http://www.cinemagia.ro/forum/viewforum.php?f=51&hist=0

Longshot
27 Feb 2005, 21:01
"Forumul selectat nu exista"
like ... wtf mate

BeNnY
27 Feb 2005, 21:43
WTF.... Voi nu vedeti forumul Oscar, il vad doar yo ca sunt moderator... Si ce m-am chinuit yo acolo...

Trist

ricutza
28 Feb 2005, 00:00
de cativa ani buni, m-am obisnuit sa-mi fac propria lista de pronosticuri pt Oscaruri...anul asta o sa-mi fie cave mai greu intrucat am vazut super putine filme...dar iata care sunt variantele mele:

ACTOR IN A LEADING ROLE
Johnny Depp - FINDING NEVERLAND

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Jamie Foxx - COLLATERAL
cred ca o sa castige premiul asta pt ca nu o sa-l ia pe ala pt Ray :P


ACTRESS IN A LEADING ROLE
Kate Winslet - ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND
chiar mi-ar palcea sa castige Kate...

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Cate Blanchett - THE AVIATOR

ANIMATED FEATURE FILM
THE INCREDIBLES

ART DIRECTION
THE AVIATOR

CINEMATOGRAPHY
THE PASSION OF THE CHRIST

COSTUME DESIGN
TROY

DIRECTING
THE AVIATOR

FILM EDITING
THE AVIATOR
mie nu-mi place cum e montat dar exista motive pt care Academia i-ar da premiul asta...


MAKEUP
THE PASSION OF THE CHRIST


MUSIC (SCORE)
FINDING NEVERLAND

MUSIC (SONG)
"Accidentally In Love" - SHREK 2

BEST PICTURE
THE AVIATOR
nu prea as vrea sa castige filmul asta pt ca nu mi-a placut...dar ma tem ca la cum a fost promovat, el este fericitul castigator... chiar m-as bucura sa gresesc....


SOUND EDITING
THE INCREDIBLES



SOUND MIXING
RAY


VISUAL EFFECTS
I, ROBOT


WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
FINDING NEVERLAND


WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND
deci chioar vreau sa castige filmul asta pt ca mi s-a parut genial scenariul!

Nae
28 Feb 2005, 01:28
comentarii de kkt pe Pro7...
somebody shoot that woman, piz!!!!

Leonard
28 Feb 2005, 01:49
mie-mi place Anke aia. Simpatic Clive Owen...

Nae
28 Feb 2005, 02:10
mhhh, da cam tampita asa. intrebari de kkt. alternativa: cnn
deh... insa scarlet johanson was cute... :oops:
a inceput pre-show-ul... one more hour to go.

p.s. a fost misto sa vezi toate stelutele astea defiland prin fata reporteriilor... like a walking zoo... hehehe

Danny
28 Feb 2005, 02:29
Predictiile mele...

BEST PICTURE: MILLION DOLLAR BABY

BEST DIRECTOR: CLINT EASTWOOD

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE: JAMIE FOXX (Ray)

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE: ANNETTE BENING (Being Julia)

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: MORGAN FREEMAN (Million Dollar Baby)

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: CATE BLANCHETT (The Aviator)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY: ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND (Charlie Kaufman, Michel Gondry and Pierre Bismuth)

BeNnY
28 Feb 2005, 02:54
Pana acum:

Art direction - The Aviator
Best actor in a supporting a role - Morgan Freeman
Best animated feature film - The Incredibles
Make-up - Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Nae
28 Feb 2005, 03:10
ma bucur pentru Dante Feretti la Art Direction... misto.

Morgan Freeman a meritat. nice.

Incredibles ca incredibles... mai tare a fost Robin Williams... a avut un text 'one-man-show' genial.

make up... who cares?

beyonce... wtf? let's be serious... was that french?


p.s. 1 la 1 intre The Aviator si Million Dollar Baby.

BeNnY
28 Feb 2005, 03:26
Costume - The Aviator (nu merita dupa parerea mea)
Supporting actress - Cate Blanchett

Faza lui Robin Williams cu Jach Nicholson as Bugs Bunny a fost geniala

Nae
28 Feb 2005, 03:27
costume design: The Aviator

Best Supporting Actress: Cate Blanchet (The Aviator)

si premiul pentru inovatie tehnica... nu stiu, au luat mai multi... dar scarlet johanson... damn.

p.s. deci: 3 la 1 pentru Aviator.

BeNnY
28 Feb 2005, 03:38
A mai luat unul Aviatorul. Pentru Film Editing. This is bullshit. O sa fie fun cand o sa spuna cel mai bun regizor, like: "And the award goes to ... Mar.. oh, no, i'm sorry, i mean CLINT EASTWOOD" yeah 8)

Leonard
28 Feb 2005, 04:19
Robert Richardson era favoritul meu cînd lucra cu Oliver Stone, dar acum, sã ia pentru Aviator... :((

bellhop
28 Feb 2005, 04:48
gosh, this Oscar edition's so dull..nimic original, numai dinozauri, momente artistice de doi bani, si discursuri anoste... :(

Leonard
28 Feb 2005, 05:41
schimbare de macaz: Clint Eastwood pentru regie ºi Best Film. Sãracu Marty... cred cã o sã facã atac de apoplexie. chiar mã aºteptam sã-i dea pentru regie, doar de milã, nu de altceva.

Jay
28 Feb 2005, 05:43
surprize surprize
:shock: :? :o

europe_east
28 Feb 2005, 05:50
Danny, le-ai nimerit pe toate mai putin una!!

Ce dezamagire, Million Dollar Baby sa ia best picture... Si ce-am mai cascat la filmul asta.... Ma bucur imens pentru Mar Adentro though.

bellhop
28 Feb 2005, 06:06
well, as I said..cea mai slaba editie din ultimii ani, de la filmele aflate in competitie pina la spectacol si organziare, mai tare a fost Golden Globe..;

montaje-evocari banale, chris rock subtire, beyonce trei numere, (pentru cate "numere"?)...problemele tehnice cu microfoane si fluiditatea showului, nominalizatii de mina a doua primind premiile "in parcare" , vorba prezentatorului, prezentari sau prezente de spirit neinspirate, coafuri saumachiaje stridente: scalet johanson, johnny depp sau natalie porter; prezente luminoase: Kate Winslet si Cate Blanchet; si diCaprio si Scorsese..ca prezentatori; pacat de Marty, dar la o asemenea editie nici nu se merita zau, laolalta cu toti amatorii si neavenitii... :P

Longshot
28 Feb 2005, 07:34
ce inseamna gusturile diferite. mie mi s-a parut unul din cele mai reusite show-uri din ultimii ani. chris rock poate nu a fost cat de sharp m-as fi asteptat dar tot a fost mai bun decat crystal si goldberg de care ma saturasem, outfit-urile actorilor mi s-au parut ok si nu mi-au mai creeat repulsie cum facea paltrow cand aparuse sa-si ia oscaru pt shakespeare in love, discursurile de acceptare au fost toate ok (cu un minus pt swank care cam lungit-o) si nici unul nu a dat-o in penibil.
cat despre premiile in sine, trist rau (tineam cu aviatorul). din nou, celebrul tembelism al academiei s-a dat in spectacol, folosind premiile pentru scenarii, doar ca premii de consolare. iar premiile best movie le dau pe dos rau. anul trecut cand trebuia sa ia filmele mici (ori lost in translation or mystic) a luat epic-ul iar anul asta a luat filmul mic. in fine,...

o sa ma uit p postul meu mai vechi si o sa vad cate am pronosticat bine si updatez aici.

p.s. : cat de naspa sa iti prezinte un premiu natalie portman si tu sa fii gay.

update : 14/24 am nimerit. am fost pe faza la toate cele importante mai putin pt sup actress unde zisesem atunci virginia madsen.

Gaandalf
28 Feb 2005, 09:27
OSCAR WINNER FOR BEST FILM 2005
WINNER: Million Dollar Baby
NOMINEES: The Aviator, Finding Neverland, Million Dollar Baby, Ray, Sideways?

OSCAR WINNER FOR BEST ACTOR 2005
WINNER:amie Foxx (Ray)
NOMINEES: Don Cheadle (Hotel Rwanda), Johnny Depp (Finding Neverland), Leonardo DiCaprio (The Aviator), Clint Eastwood (Million Dollar Baby), Jamie Foxx (Ray)

OSCAR WINNER FOR BEST DIRECTOR 2005
WINNER:Clint Eastwood (Million Dollar Baby)
NOMINEES: Martin Scorsese (The Aviator),Clint Eastwood (Million Dollar Baby), Taylor Hackford (Ray), Alexander Payne (Sideways), Mike Leigh (Vera Drake)

OSCAR WINNER FOR BEST ACTRESS 2005
WINNER:Hilary Swank (Million Dollar Baby)
NOMINEES: Annette Bening (Being Julia), Catalina Sandino Moreno (Maria Full Of Grace), Imelda Staunton (Vera Drake), Hilary Swank (Million Dollar Baby), Kate Winslet (Eternal Sunshine Of The Spotless Mind)

OSCAR WINNER FOR BEST SUPPORTING ACTRESS 2005
WINNER: Cate Blanchett (The Aviator),
NOMINEES: Cate Blanchett (The Aviator), Laura Linney (Kinsey), Virginia Madsen (Sideways), Sophie Okenodo (Hotel Rwanda), Natalie Portman (Closer)

OSCAR WINNER FOR BEST FOREIGN LANGUAGE FILM 2005
WINNER:The Sea Inside
NOMINEES: It Is In Heaven, The Chorus, Downfall, The Sea Inside, Yesterday

OSCAR NOMINEES FOR BEST MAKEUP 2005
WINNER:Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events
NOMINEES: Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events, The Passion Of The Christ, The Sea Inside

OSCAR WINNER FOR BEST MUSIC (SCORE) 2005
WINNER:Finding Neverland,
NOMINEES: Finding Neverland, Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban, Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events, The Passion Of The Christ, The Village

OSCAR WINNER FOR BEST MUSIC (SONG) 2005
WINNER:The Motorcycle Diaries
NOMINEES: Accidentally in love, SHREK 2, Al otro lado del Rio, The Motorcycle Diaries, Believe, The Polar Express, Learn to be lonely, The Phantom Of The Opera, Look to your path, The Chorus

OSCAR WINNER FOR BEST SHORT FILM (ANIMATED) 2005
WINNER:Ryan
NOMINEES: Birthday Boy, Gopher Broke, Guard Dog, Lorenzo, Ryan

OSCAR WINNER FOR BEST SHORT FILM (LIVE ACTION) 2005
WINNER:Wasp
NOMINEES: Everything In This Country Must, Little Terrorist, 7:35 In The Morning, Two Cars, One Night, Wasp

OSCAR WINNER FOR BEST SOUND EDITING 2005
WINNER:Incredibles
NOMINEES: The Incredibles, The Polar Express, Spider-Man 2

OSCAR WINNER FOR BEST SOUND MIXING 2005
WINNER:Ray
NOMINEES: The Aviator, The Polar Express, The Incredibles, Ray, Spider-Man 2

OSCAR WINNER FOR BEST VISUAL EFFECTS 2005
WINNER:Spider-Man 2
NOMINEES: Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban, I, Robot, Spider-Man 2

OSCAR WINNER FOR BEST SUPPORTING ACTOR 2005
WINNER:Morgan Freeman (Million Dollar Baby)
NOMINEES: Alan Alda (The Aviator), Thomas Haden Church (Sideways), Jamie Foxx (Collateral), Morgan Freeman (Million Dollar Baby), Clive Owen (Closer)

OSCAR WINNER FOR BEST ORIGINAL SCREENPLAY 2005
WINNER:Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
NOMINEES: The Aviator, Eternal Sunshine Of The Spotless Mind, Hotel Rwanda, The Incredibles, Vera Drake

OSCAR WINNER FOR BEST ADAPTED SCREENPLAY2005
WINNER: Sideways
NOMINEES: Before Sunset, Finding Neverland, Million Dollar Baby, The Motorcycle Diaries, Sideways

OSCAR WINNER FOR BEST ANIMATED FEATURE FILM 2005
WINNER:The Incredibles,
NOMINEES: The Incredibles, Shark Tale, Shrek 2

OSCAR NOMINEES FOR BEST ART DIRECTION 2005
WINNER: The Aviator,
NOMINEES: The Aviator, Finding Neverland, Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events, The Phantom Of The Opera, A Very Long Engagement

OSCAR WINNER FOR BEST CINEMATOGRAPHY 2005
WINNER:The Aviator
NOMINEES: The Aviator, House Of Flying Daggers, The Passion Of The Christ, The Phantom Of The Opera, A Very Long Engagement

OSCAR WINNER FOR BEST COSTUME DESIGN 2005
WINNER:The Aviator,
NOMINEES: The Aviator, Finding Neverland, Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events, Ray, Troy

OSCAR WINNER FOR BEST DOCUMENTARY FEATURE 2005
WINNER:Born Into Brothels
NOMINEES: Born Into Brothels, The Story Of The Weeping Camel, Super Size Me, Tupac: Resurrection, Twist Of Faith

OSCAR WINNER FOR BEST DOCUMENTARY, SHORT SUBJECT2005
WINNER:Mighty Times: The Children's March
NOMINEES: Autism Is A World, The Children Of Leningradsky, Hardwood, Mighty Times: The Children's March, Sister Rose's Passion

OSCAR NOMINEES FOR BEST FILM EDITING 2005
WINNER:The Aviator
NOMINEES: The Aviator, Collateral, Finding Neverland, Million Dollar Baby, Ray

Gaandalf
28 Feb 2005, 09:36
-anu trecut nu i-au dat lui Clint ptr Mystic River era normal sa ii dea anu asta ...
-ma bucur pentru Jamie Foxx si Cate Blanchett
-imi pare rau de Scorsese - o sa ii dea si lui in 2006 asta daca mai face vreun film demn de OSCAR ... se zvonea ca nu va mai face filme pentru Oscar-uri ... daca nu ia cu AVIATOR.
- imi mai pare rau ptr Kate Winslet sau Catalina Moreno in Maria Full Of Grace
- ma mai bucur pentru Incredibles, Eternal sunshine si ptr Spidey cuz i hate Harry Potter ...

cam atat ... astept mai multe detalii despre ceremonia in sine...

Alex Leo Serban
28 Feb 2005, 11:21
este primul an din multi (cei care or sa vina) cind NU am facut pronosticuri, nu m-am uitat, nu m-au interesat ceremonia si/sau premiile...
ce sens are sa vezi daca gusturile tale coincid - fereasca dzeu! - cu ale dinozaurilor de la academie? care e relevanta? ai putea la fel de bine sa dai cu zarul... ;)

oricum, singurul lucru de sperat din toata supa asta dietetica este ca nea clint sa traga pe dreapta si sa ne scuteasca de filmele lui! sa-si puna frumos statuetele deasupra seminelui si sa se uite la ele, cu ochii-mpaienjeniti de emotie, all day long - f.u.c.k., iata o cariera spectaculoasa: cine ar fi crezut, back in the 60's, ca actorasul cu fizic si-atit o sa ajunga sa fie luat in serios ca regizor peste 40 de ani??? a "evoluat" eastwood, sau au scazut standardele?
both, perhaps?
da, c.e. a evoluat - dar nu indeajuns incit sa ne fie vindut ca the best thing around!
un tip total lipsit de umor: din clipa in care-i vezi mutra de pergament shifonat, stii ca-n secunda urmatoare o sa casti...
filmele lui ii seamana leit :sleep:

MinRep
28 Feb 2005, 12:56
Hmm... Demult nu am mai dormit atat de bine in "dimineata" OSCAR-urilor. Vreau sa multumesc PRO TV-ului (care e naspa) si ASTRAL-ului (care a scos Pro7 din grila de programe)... However, daca nu pot comenta (inca!) ceremonia, macar premiile in sine.

First of all, eu tineam cu "Aviatorul" - si asa nevazand decat cateva dintre filmele nominalizate la categoriile importante. "Million Dollar Baby" nu mi-a trecut prim mana si nici nu ma grabesc sa pun mana pe el. OSCAR or no OSCAR, filmu' tot naspa pare... Scorsese got screwed... And so got John Williams... :D

Macar au fost cateva premii date pe merit: Blanchett, montaj si imagine pentru "The Aviator", "The Incredibles" pentru efecte sonore si film de animatie, "Mar adentro" si "Spider-Man 2" pentru efecte speciale. Despre Jamie Foxx nu stiu ce sa spun. A facut un rol exceptional in "Ray", dar parea mea este ca DiCaprio a jucat mult mai bine in "Aviator"... De fapt, mie Jim Carrey in ESOTSM mi s-a parut mai bun decat Foxx in "Ray". Si, ca veni vorba, in sfarsit primeste Kaufmann un premiu pentru scenariu. Asta pare cel mai meritat dintre toate.

Longshot
28 Feb 2005, 13:30
nu am precizat in postul de mai sus, dar si eu ma bucur pt blanchett. in acelasi timp imi pare rau pt dicaprio. l-am luat eu la misto atatia ani dar azi dimineata cand aparuse charlize theron chiar ii tineam pumnii. oh well :(
dar cel mai rau imi pare pt scorsese....o sa mai treaca ceva timp pana la o nominalizare.urmatorul film e departed, si desi marcheaza revenirea lui la gangsteri, desi suna bine si desi are o distributie criminala, in acelasi timp e un remake si astea nu merg bine la academie.
dar ce mai conteaza. eastwood are 4 oscaruri :shock: si pt ce? un western slabutz si o drama in nota celor premiate prin anii 80 (terms of endearment, ordinary people, etc). interesant e ca anul trecut mystic-ul imi placuse si tineam cu el. p*** mea

BeNnY
28 Feb 2005, 13:39
Singurul moment care merita vazut a fost al lui Robin Williams.

MinRep
28 Feb 2005, 13:55
dar ce mai conteaza. eastwood are 4 oscare :shock: si pt ce? un western slabutz si o drama in nota celor premiate prin anii 80 (terms of endearment, ordinary people, etc). interesant e ca anul trecut mystic-ul imi placuse si tineam cu el. p*** mea
Ca sa nu mai amintim de premiul pentru intreaga cariera... In total, "Academia" l-a premiat pe Clint de cinci ori, neezitand sa-l treaca pe Marty cu vederea de tot atatea ori (punand la socoteala doar nominalizarile pentru regie)... :sick:



Fiindca editia de anul acesta a trecut, imi permit sa o anticipez putin pe cea de anul viitor... Daca totul merge cum trebuie, Spielberg ar trebui sa se "intoarca" anul viitor, repetand performanta dibn '93, cand "Jurassic Park" si "Schindler's List" au curatat... Anul viitor ar putea fi vorba de "War of the Worlds" (care va lua pentru chestiile tehnice) si acel misterios proiect despre Olimpiada din '72 (care va lua... restul). Bineinteles, imi bazez aceste ultime afirmatii pe faptul logic recunoscut ca "Academia" e plina de evrei. :D Pe proiectul despre Olimpiada de la Munchen, care cica urmeaza a fi lansat in decembrie, scrie mare de tot FILM DE OSCAR...

Longshot
28 Feb 2005, 14:09
ufff.daca e lansat in decembrie sunt clare intentiile de oscar ale filmului.:(

"A chronicle of the 1972 Summer Olympics in Munich, Germany, where Israeli athletes were kidnapped by a group of Palestinian militants. Ultimately, 11 Israelis lost their lives in the tragedy"
oh god, e clar...

si mai e jarhead facut de sam mendes. programat prin noiembrie. si suna bine din plot outline-ul de pe imdb. dar nici macar nashul daca ar fi lansat acum nu cred ca ar putea concura cu 11 atleti din Israel omoratzi. :P

MinRep
28 Feb 2005, 14:21
dar nici macar nashul daca ar fi lansat acum nu cred ca ar putea concura cu 11 atleti din Israel omoratzi. :P
:lol: :lol: :lol: That was great!!! :lol: :lol: :lol:


However... pana cand filmul nu iese pe ecrane, prefer sa nu abprdez subiectul. S-ar putea sa iasa chiar bine. :)

nume
28 Feb 2005, 15:46
Martin Scorsese's The Aviator may have come away with the highest number of Oscars from the 77th Academy Awards, but there's no doubt about the big winner on the night: Clint Eastwood's Million Dollar Baby, which scooped Best Picture, Best Actress, Best Supporting Actor and Best Director – sending Scorsese home empty-handed. Again.

Restu' ciocu' mic, se filmeaza.

Airlight
28 Feb 2005, 16:13
In bulgara, te rog.

nume
28 Feb 2005, 16:19
In bulgara, te rog.
Bulgara numai la ocazii festive. ;)

notorious
28 Feb 2005, 17:24
iak !! eastwood DIN NOU pt regie !

ma rog, sa nu ma pripesc. eu n-am vazut inca 'million dollar baby', poate ca o fi ceva de capul lui (cucuiat). :P eram multumit cu gandul ca oscarul o sa-l ia 'the aviator', si (i, too !) dormeam linistit ! pana am auzit VESTEA !

adevarul e ca 'the aviator' ar fi meritat oscarul. spre deosebire de ultimii ani, acum chiar am avut niste filme de valoare ('sideways' si 'the aviator' - inca n-am vazut 'million dollar baby' si nici 'finding neverland'). anul trecut SA ZICEM ca au fost 'mystic'-ul si... cam atat ! deci... o sa caut, totusi, ceremonia inregistrata pe internet. :)

'the aviator' a primit cam ce-a meritat - alde imagine, montaj, sunet si nu mai stiu ce...

l-as fi preferat totusi pe di caprio in locul lui foxx...

ma bucur pt amenabar si al sau 'mar adentro', unul dintre preferatii mei la momentul respectiv...

dus rece pt 'marty'... :(

cherryblossom
28 Feb 2005, 19:21
mie nu-mi place nici Scorsese, nici Eastwood, dar totusi dintre cei doi parca ar fi meritat Scorsese, macar pentru intreaga activitate daca nu pentru The Aviator... saracu' de el, cred ca a facut deja depresie...

herbert
28 Feb 2005, 20:03
bine, nu-mi faceam iluzii cu gusturile Academiei, dar nici chiar asa...
doi actori negri oscarizati? - simt asa niste palide pulsiuni rasiste :P

acum varianta mea, care nu m-ar fi facut sa regret ca am nedormit cu Pro7 (vai, ce m-a enervat nemtoaica care facea interviuri pe carpeta rosie :w00t: ):
cel mai bun film - The Aviator,
regie - Martinash Scorsese,
actor rol principal - Leonard DiCaprio.

nume
28 Feb 2005, 20:25
cel mai bun film - The Aviator,
regie - Martinash Scorsese,
actor rol principal - Leonard DiCaprio.
Tzeapa! Si nedormit si cu banii luati .... (varianta "oficiala" ramane de imaginat).

Movie_Maniac
01 Mar 2005, 09:16
Vedeti ca azi este in reluare ceremonia pe Protv (direct in reluare, probabil truchiata si plina de gafe de traducere, dar totusi, pentru cei care n-au vazut...)

Eu m-am bucurat ca a castigat cate blanchett, pot sa zic ca a fost singura care merita fara dubii. Si Jamie Foxx merita, a avut Dicaprio ghinion ca s-au nimerit deodata, ca in alta companie lua si el pentru rolul lui howard hughes. Oricum e interesant ca ambii favoriti au interpretat personaje reale, desi in cazul lui Howard Hughes era loc de mai multa fantezie, ca in realitate nu se stiu prea multe despre cel adevarat...

Mi-a placut si Morgan Freeman, rolul sau mi-a amintit de cel din "Shawshank Redemption".

Cat despre film...eu as fi vrut Ray, ca a fost foarte placut de vazut, si daca ar fi sa revad vreunul din filmele nominalizate, el ar fi. MDB a fost deosebit de deprimant, dar totusi puternic.
Mie mi-a placut foarte mult before sunset, l-ati vazut ?

Movie_Maniac
01 Mar 2005, 09:19
a, da am uitat sa spun : foarte enervanta tipa aia de la pro 7, n-o baga nimeni in seama si am mai si reusit sa enerveze cativa actori care altfel sunt simpatici !

Longshot
01 Mar 2005, 11:15
Mi-a placut si Morgan Freeman, rolul sau mi-a amintit de cel din "Shawshank Redemption".
Mie mi-a placut foarte mult before sunset, l-ati vazut ?

rolul lui morgan freeman e aproape identic cu cel din shawshank. mi s-a parut de rahat treaba. parca au vrut sa foloseasca succesul filmului ala in a-l face pe m$b mai oscarizabil.

si am vazut amandoua filmele "before..."

Movie_Maniac
01 Mar 2005, 13:14
care e mai bun, primul sau al doilea? sau care e mai prost, ca nu mi-ai zis daca ti-au placut...

Alex Leo Serban
01 Mar 2005, 13:19
in arta, cu cit numarul votantilor este mai mare (vezi academia), cu atit relevanta premiului este mai mica!

kiar credeti ca 4000 de ciumetzi sint un criteriu valabil al valorii unui film??

radu83
01 Mar 2005, 15:07
in arta, cu cit numarul votantilor este mai mare (vezi academia), cu atit relevanta premiului este mai mica!

kiar credeti ca 4000 de ciumetzi sint un criteriu valabil al valorii unui film??

serios acum, ce criterii valabile si/sau valide de clasificare a filmelor avem la dispozitie?

cunosc oameni care nu se uita la vreun film in cazul in care nu a primit vreun premiu la cine stie ce festival. Altii vad in nota de pe IMDb un criteriu absolut si sustin cu tarie faptul ca un film cu nota sub 6.5 este prost fara sa fi vazut trailerul macar.

In timp, datorita popularitatii imense de care s-au bucurat, Oscarurile au inceput sa fie mai mult decat niste premii acordate unor regizori si actori. E vorba deja de declaratii politice (nu ma refer aici la chestii de genu' "Votati cu..."), confirmarea unor stari de fapt sau gravitatii unor situatii.

PS: din cate stiu eu, in general cresterea numarului de oamenilor care "isi dau cu parerea" ajuta la cresterea gradului de obiectivitate al opiniei finale, nu?

skank
01 Mar 2005, 16:22
[originally posted on www.andreigheorghe.ro on Mon Feb 28, 2005 5:05 pm]

am stat si anu asta pana dimineata sa vad oscarurile. a dat Dumnezeu si nici un post romanesc n'a mai transmis in direct ºoul, o treaba foarte buna de altfel, pentru ca'n ultimii ani ma disperau la maxim nenii si tantile care incercau sa traduca live ceea ce se'ntampla acolo, de fiecare data iesind o varza de nedescris. oricum maine seara o sa fie pe pro tv un fel de rezumat, probabil subtitrat, ceea ce pare mult mai decent [astept totusi multe perle de traducere, vedem miercuri dimineata]. m'am uitat deci pe pro 7 si pe cnn la partea de red carpet, si zic asa:

chris rock sub orice critica, a avut un monolog penibil din care reiesea ca eastwood e o Vedeta [as in adevarata, cu V mare etc], tobey maguire "just a boy in tights" iar jude law e enervant pentru ca apare in toate filmele pe care rock le'a vazut in ultimii patru ani. ce sa zic, robin williams a avut si el un monolog inainte de a prezenta premiul pentru cel mai bun film de animatie (the incredibles), si la ala chiar s'a si am ras. in schimb prima senzatie la poantele lui rock era de rasete din off, dar poate oi fi fost eu prea obosit. apoi acelasi rock intr'un Magic Johnson theater, intreband diversi niggaz daca au vazut million dollar baby, the aviator sau sideways, si ce film le'a placut cel mai mult in 2004. previzibil, nimeni nu le vazuse, iar printre alegerile lor se gaseau alien vs. predator, saw sau the chronicles of riddick. in plus, toata lumea vazuse white chicks, tuturor le placuse, ocazie pentru albert brooks sa spuna ca a vazut si million dollar baby, si the aviator, si sideways, dar white chicks este "the best ever". whatever.

prezentarea mi s'a parut mai degraba fara stralucire, cateva gaselnite precum invitarea tuturor nominalizatilor pe scena la unele categorii sau acordarea unor premii direct in public fiind destul de nefericite. au fost chiar si ceva probleme tehnice care au generat momente de'a dreptul memorabile, de exemplu jeremy irons spunand "i hope they missed" cand de undeva s'a auzit o bubuitura infundata.

in rest, million dollar baby a luat aproape tot ce era important, the aviator, desi cu mai multe premii, primind mai degraba trofee de mana a doua. pacat ca sideways n'a luat decat pentru cel mai bun scenariu adaptat, pacat ca eternal sunshine of the spotless mind n'a luat decat pentru scenariu original. kate winslet, pe care eu as fi vazut'o castigatoare, a fost batuta de hilary swank, care a avut un acceptance speech extra long si extra boring. jamie foxx a primit si el oscarul, mai degraba in numele lui ray charles, pentru ca performanta proprie nu justifica dupa mine nici macar nominalizarea. in schimb, cum stim, paul giamatti n'a fost nici macar nominalizat. morgan freeman si cate balnchett au luat premiile pentru roluri secundare, freeman fiind de departe cel mai sarmant personaj din kodak theater. cel mai bun film strain a fost mar adentro, de data asta o alegere cu care sunt total de acord, iar cel mai bun cantec a fost ales al otro lado del rio. de fapt aici a aparut si acceptance speech-ul care mi'a placut cel mai mult, jorge drexler cantand pur si simplu refrenul. destul de trist pana la urma ca asta a fost tot ce s'a gasit mai bun in materie de vorbaraie-dupa-marele-moment, dar, in alta ordine de idei, bine ca beyonce n'a luat nimic, desi avea 3 din 5 piese nominalizate.

concluzii: o ceremonie deceptionanta pentru mine, si scorsese fara oscar in continuare. in afara de asta, nu s'a'ntamplat nimic important aseara, iar in 2006 e aproape imposibil sa fie un spectacol mai prost decat anul asta.

notorious
01 Mar 2005, 16:26
PS: din cate stiu eu, in general cresterea numarului de oamenilor care "isi dau cu parerea" ajuta la cresterea gradului de obiectivitate al opiniei finale, nu?


nu, depinde si de cat de avizati sunt respectivii. americanii au acest gen de democratie labila - la ei, pana si cand esti acuzat de crima, tot de popor esti judecat. or, eu as prefera sa fiu judecat de 3 profesionisti decat de 12 indivizi luati din strada !

sa nu-mi spui ca, la cannes, de exemplu, o sa vedem in viitorul apropiat 1000 de mancatori de hot dogs dandu-si cu parerea !

Longshot
01 Mar 2005, 18:29
@skank
:? beyonce doar a cantat melodiile, nu fusese nominalizata pt ele

@movie maniac
before sunset mi s-a parut mai bun, o parte si pt ca e mai scurt. oricat mi-ar placea dialogul lui linklater, ma plictisesc la un moment dat.

radu83
01 Mar 2005, 19:08
@notorious

chestia asta cu poporul care se implica e specifica americanilor (neamurilor celtice & derivatele ca sa fim mai exacti). E intr-adevar stupida din punctul nostru de vedere, dar are si partile ei potential bune. E mai greu sa mituiesti 16 oameni de pe strada al caror nume nu il stii decat sa te duci cu "pachetelul" la un om care si-a organizat deja o adevarata industrie in domeniu. In plus, asa cetateanul de rand are iluzia ca se implica in actul de justitie, si simte ca are puterea in mana (Justitia este totusi una din puterile dintr-un stat democratic). Faptul ca majoritatea sint complet neinstruiti si pt a fi un avocat bun intr-o astfel de situatie trebuie mai intai sa fii un excelent psiholog reprezinta inevitabilul revers al medaliei.

pentru a reveni la Oscaruri, trebuie mentionat faptul ca situatiile difera fundamental. Oamenii care isi dau cu parerea sint membrii Acaremiei Americane de Film, si se presupune ca au un dram de cultura cinematografica si sint oarecum in masura sa-si impuna punctul de vedere. Dupa cum ziceam, daca SE PRESUPUNE ca au o cultura cinematografica nu inseamna ca o si poseda, sau ca voteaza in concordanta cu ceea ce "simt"

Problema cu ceea ce ar trebui sa fie Oscarurile si ceea ce sint este destul de delicata, si avand in vedere popularitatea acestor premii este inevitabil si un subiect controversat

nume
01 Mar 2005, 22:02
Dupa cum ziceam, daca SE PRESUPUNE ca au o cultura cinematografica nu inseamna ca o si poseda, sau ca voteaza in concordanta cu ceea ce "simt"
Eu zic ca Oscarurile tin de politica si de incasari. Cultura au sigur, dar asta nu-i impiedica sa judece in primul rand dupa cele 2 criterii de mai sus. Daca Titanicul a luat Oscar, a facut-o in primul rand pentru balotzii de dolari adusi in visteria studiourilor, deci in visteria SUA.
Sa nu-mi spuneti ca filmul a fost un act de cultura si de inovatie cinematografica....

In mod special, anul asta m-a ingretosat atitudinea unor fata de Scorsese, "saracu Marty, iar pleaca cu mana goala acasa". De parca ar fi un debutant si ratarea premiul i-ar cauza la lingurica. Pur si simplu nu merita Oscarul. Nu mai vorbesc de prim planurile alea cu looserii care par suprinsi si aplauda admirativ contracandidatii. Sa fim seriosi, stiau de acasa.

SarumanTheWhite
01 Mar 2005, 22:17
Peste 15 minute (orele 23:30) puteti viziona Ceremonia de Decernare a Oscarurilor pe postul public de televiziune PROTV.

Nae
01 Mar 2005, 22:26
Oscarul ramane cel mai apreciat premiu de film... that's a fact.
ca acuma nu se mai dau premiile dupa merita, ci dupa succes la public, ca nu mai are vreo importanta valoarea ci faima, ca nu mai exista mari surprize ci ca totul se stie, asta e altceva. orice cineast isi doreste oscarul, macar asa, ca ornament peste semineu.

in rest, toata festivitatea a ajuns sa fie ca o gradina zoologica... lumea vine ca sa fie vazuta, poporul se uita ca sa-i vada. gata. punct.

Gaandalf
02 Mar 2005, 00:08
Robin Williams este prea tare ... nu am cuvinte.
Pentru toti rasistii pe care i-am cunoscut (din pacate) si pentru toti cei care judecati negrii si catalogati drept actori slash rapperi de mana a7a - Jamie Foxx v-a dat la muie cu galeata ...
Enjoy ...

In afara de aceste highlight-uri ale noptii decernarea a fost de toata jena...
Bring on the Mtv Movie Awards ...

nume
02 Mar 2005, 00:15
Am vazut si eu rezumatul pe pro tv (stiam ca nu merita sa stau treaz sa le vad la nemti). Penibili, ca de fiecare data. Multe mame, bunici, copii, cantecele si un Banderas "solist". :sick:

Jay
02 Mar 2005, 15:53
stie cineva cine a luat zmeura?

skank
02 Mar 2005, 16:03
catwoman, halle berry, bush, rumsfeld & b. spears. lista completa de la razzies pe http://www.cnn.com/2005/SHOWBIZ/Movies/02/26/oscars.razzies.reut/index.html

skank
02 Mar 2005, 16:19
@skank
:? beyonce doar a cantat melodiile, nu fusese nominalizata pt ele

evident ca nominalizati erau compozitorii, dar donshoara knowles ar fi avut numai de castigat daca se'ntampla cumva sa ia una din melodiile cantate de ea la ceremonie. si pana la urma doar cea a lui lloyd-webber era mai rasarita, dar tot 'al otro lado' si 'accidentally in love' erau my favs. apropo de 'accidentally', cred ca freza lui adam duritz poate sa treaca drept cea mai greu de privit coafura de la oscaruri :sick: .

pe pro tv alegerea momentelor care'au intrat in rezumat a fost sub orice critica, multe dume care ar fi meritat sa intre au fost taiate [poate erau prea greu de tradus...] si multe momente neinteresate au fost aratate asa cum erau. s'a mai taiat si din discursurile de acceptare, asa ca despre swank de ex n'ai fi zis c'a intrat orchestra peste ea si era gata sa fie data afara de pe scena in orice moment. no magic johnson theater, no jeremy irons, no penelope, plenty of eastwood though. deci varza.

notorious
02 Mar 2005, 17:06
Eu zic ca Oscarurile tin de politica si de incasari. Cultura au sigur, dar asta nu-i impiedica sa judece in primul rand dupa cele 2 criterii de mai sus. Daca Titanicul a luat Oscar, a facut-o in primul rand pentru balotzii de dolari adusi in visteria studiourilor, deci in visteria SUA.

asta e o chestie la care nu m-am gandit. e adevarat ca filmele oscarizate au fost, in general, si succese financiare, 'titanice' (v 'titanic', 'LOTR'), sau medii (v 'the english patient', 'shakespeare in love', 'american beauty' etc etc), si-au recuperat banii, dar n-au trecut, in general, decat foarte putin peste 100 milioane.

multe filme, succese de box-office mici (ex 'memento', unul din filmele mele preferate ever made, care in 2001 ar fi trebuit sa castige oscarul pt film si nici macar n-a fost nominalizat) sau insuccese zdravene (ex fenomenalul 'fight club', alt film ce se afla in top 10-ul meu personal) au fost ignorate cu nerusinare.

totusi, n-as zice ca asta este chiar un CRITERIU. la americani, un film bun, are de obicei si succes (=incasari ok). IN GENERAL, deci ar putea fi, la o adica, si coincidente.

p.s.: vice-versa nu este valabila ! :shock:

Longshot
02 Mar 2005, 19:55
evident ca nominalizati erau compozitorii, dar donshoara knowles ar fi avut numai de castigat daca se'ntampla cumva sa ia una din melodiile cantate de ea la ceremonie.

:shock: bai, nu caut discutii in contradictoriu dar despre ce dracu' vorbesti mah?
uite, banderas si cu santana ce au de castigat acuma, pentru ca au interpretat cantecul care a castigat best original song?

cat despre discutia cealalta, nu e vb cu siguranta de bugetele filmelor. e pur si simplu vorba de asa numitul "buzz". apare filmul, si daca se vorbeste mult despre filmul ala, ba de critica (million dollar baby), ba de spectatori(piratii din caraibe anul trecut), si toti au impresia la momentul ala ca e super tare si da bine sa zica ca e super tare, o sa fie bagat in seama la premii. adica think about it. aveti membrul average al academiei.ii vin acasa toate filmele, se uita la ele. ii vine sideways si ii vine dogville. in timpul anului nu prea a auzit el prin ziare si reviste de dogville, in schimb sideways a tot fost laudat peste tot. asha ca pe formularul pe care il trimite o sa puna sideways, alaturi de alte 4. (apropo asta nu inseamna ca im bashing sideways)

Sm�agol-Gollum
02 Mar 2005, 22:12
am vazut si eu aseara pe protv oscarurile....mishto de tot monologul lui chris rock!!
am ramas inmarmurit la o faza....pe la vreo 1.15 vin 2 draci care prezinta "cel mai bun film"(cu toate ca nu au fost prezentate multe alte premii)...si m-am gandit: "ma, da premiul pentru cel mai bun film nu se da la sfarsitul spectacolului?..."...bun....dupa ce castiga "million..." aud: "and the other winners are: X,Y,Z...". Ce mama dracului e cu faza asta?nu a mai dat protvu restul premiilor sau asa era si live?

raptor
02 Mar 2005, 23:30
.au fost de tot c*iu oscaruri-le.m-am uitat la rezumat si dupa vreo 10 minute am trecut pe TCm unde erau MArxx brothers...sa vedem.cine a avut mai mult de castigat?

Pitbull
03 Mar 2005, 11:30
Citeam rezultatele Oscarurilor ästora si nu stiam ce sä zic: “nu-mi vine sä cred”, sau “ba îmi vine”?
Bine, cä între Oscar si VALOAREA cinematograficä orice legäturä a apus cam de multisor, se stie, cum spuneau si onoratii mei coforumisti olecutä mai sus. Alte sfori se trag acolo, alte patinoare cerebrale îsi pun în aplicare imobilismul... Totusi, chiar în HALUL ästa...? Nu poti sä nu te întrebi: DE CE? CUM? CE FEL? Pânä si vorba lui Nichita, “râsu-plânsu”, e prea elevatä pentru Grand-Guignolul ästa. Mai degrabä mä duc cu gândul la o remarcä de-ale noastre din armatä, la Caracal (se zice rapid si sacadat, cu o îngrosare grobianä a glasului):
"E de râsu' p***ii, bä, e de râsu' p***ii!" (frunzele de vitä asteriscoide ascund, în cazul de fatä, versiunea femininä a rusinoasei pärti anatomice).

Mai e si un banc, îl stiu de câtiva ani:
INTREBARE: Care-s cele mai importante särbätori evreiesti?
RASPUNS: Yom Kippur, Hannuka, Purim si Oscar!

Si, în acelasi spirit, si context lärgit:
"N-ar mai trebui sä le zicä S.U.A., ci S.U.I." (Statele Unite ale Israelului).

Plus o prospäturä de idee care mi-a venit astä searä, comentând cu fi-miu tot circul:
"Propun sä scriem cu 2 S: U.S.S.A." (Nu se referä la SS, ci înseamnä "Uniunea Statelor Sovietice Americane".)

Vorbeati ceva mai sus, apropo de “nondisputandismul gustibusurilor” si de felul cum se hotäräste în plenara lärgitä a märetei Academy cine sä-si punä Unchiuletul de aur pe semineu, despre diverse variante si formule “democratice”, care, vezi-Doamne, sunt alte gâste-n alte traiste. Dragi feti-logofeti, mai scutiti-mä cu asa-zisa "democratie americanä", cä mäcäne! Cum zicea C.T.P.-ul acu' vreo doi ani, la Tucä: "Americanii n-au abandonat democratia. Americanii au abandonat SIMULAREA democratiei."

Uite, spre exemplificare:

Stiati cä, dacä de 9/11 stie, evident, tot leatul american (cä altfel, cum?), de 3/11 (2003, Madrid), boborul lui Uncle Sam N-ARE HABAR? Nu le-a spus nimeni... Nu i-a interesat. "Sä-si vazä de trebile ei, Europa!"

Stiati cä, la ultimele Jocuri Olimpice, toate transmisiunile lor (si live, si înregistrate), au inclus NUMAI atleti americani? La gimnasticä, de pildä, ajunseserä chiar "de râsu'..." cui ziceam mai sus: numai echipele americane, chit cä fäceau bine, chit cä mai cädeau în cur (tot mereu, "our gurl, way to go!" si la sfârsit: "...oh, and the medal went to the Romanian athlete" (da' pe Romanian athlete n-o arätau neam - nici la treabä, nici pe podium!)
Si-ar mai fi multe de spus, da' pe scurt acuma: de când cu New World Orderu' ästa, se practicä acolo o spälare pe creiere, ceva ce nu se poate! Bush Jong-il nu se-ncurcä! In curând vor ajunge fix ca-n "The Handmaid's Tale", de Margaret Atwood (ecranizatä de Schlöndorff) - ca sä nu zic ca-n "1984" de stim noi cine (ecranizatä de Radford), ori ca-n "Hello America", de J.G. Ballard (încä neecranizatä). Pânä nu demult, îmi cäinam soarta cä m-a fäcut mama färä noroc si n-am reusit si eu sä trec gârla. Acum zic: "Doamne-ti multumesc cä nu m-ai läsat!"

Vi se pare off-topic? (Cä s-a pus problema asta, apropo de varianta anterioarä a interventiei mele.) N-as pre-as crede – pentru cäci cele de mai sus sunt locu’ unde-i BUBA! De-aia, pentru unii ca ästia, “cele mai bune filme ale anului” sunt niste clisme, si cä valorile s-au rästurnat cu susu-n jos, de “se face praf lumea”. (Mä rog, la Chilian contextul e altul, dar sentimentul rimeazä!)
Si vä mai mirati de Clintuletzu c-a luat statua, si cä dago-ul äla de Scorsese (dago = italian, în sens similar cu "nigger", "cioroi", "jidan", "bozgor", etc.) a luat-o-n barbä? "Da' ce vä mirati...?" cum spunea Toma Caragiu, Dumnezeu sä-l ierte. "Eu sunt Mefisto...! Mefisto... adicä DRACUL... (...) Si sä mai zici cä e dracul chiar atât de negru!" (Parafrazä: Ei, cum o sä fie dracu' negru? Condy Rice e neagrä!)

Bäga-mi-as... ACTELE, se zicea pe vremea lu’ Ceascä. Dac-as fi acum acolo, mi-as bäga actele sä cer azil cultural în Mauritius. Pe ei i-as läsa cu azilul lor mintal cu tot, sä-si dea cu peria de rädäcini pe cortex într-o veselie continuä! :sick:

Alex Leo Serban
03 Mar 2005, 14:01
mai jos, unul din cele mai bune comentarii la oscarurile 2005.
dupa el, o cronica excelenta la 'aviatorul'...
enjoy!


Oscar Without Glamour
by Scott Holleran
March 1, 2005


Show business glamour is gone, long gone. That was
clear from the moment crude Chris Rock stepped on
stage to host the 77th annual Academy Awards and
received a standing ovationЧfor just being there. By
contrast, one of the show's classiest hosts, the late
Johnny Carson, received a polite round of applause
after a taped tribute. Thirty years of a top-rated
show and several Oscar telecasts, no ovationЧone
minute of one show hosted by a foul-mouthed cable
comedian, instant ovation. Is it any wonder more
people don't watch?

Not that it matters; Hollywood's elite is too busy
inflating their own importance, that is, among those
who attended (and most starsЧHanks, Cruise, GibsonЧdid
not). Sunday's awards were dominated by a gaggle of
shrill, red carpet mongers, twittering about something
called swag (free stuff), bling (flashy clothes and
jewelry) and the Academy's stupid new rules.
Presenters were relegated to the aisles and nominees
were herded on stage as if they were being lined up
for a firing squad, not an Academy Award.

At times, the show reflected the drift from director
Martin Scorsese's HollywoodЧwhere ability can be
measured by how deeply one cares about making
moviesЧto actor and director Clint Eastwood's
Hollywood, where you get noticed with a slew of
squints, sneers and gimmicks in pictures that are
typically tragic and really about nothing at all.


Best actor winner
Jamie Foxx
Photo credit: AMPAS

Yet another promising actor reminded us that, in the
new Hollywood, one's value is based, at least partly,
on one's raceЧnot solely on one's ability to act. Best
Actor winner Jamie Foxx, like Halle Berry before him
(and many before her), transformed an award granted
for an individual's performance into a statement of
allegiance to his race, which is racism. This attitude
is exacerbated by people like Oprah Winfrey, whose
quasi-Black Panther salute from the audience is rock
bottom for a guilt-ridden billionaire with more power
than practically everyone in Hollywood. What a fraud.
Cheering a winner for a characteristic beyond his
controlЧrace, sex, nationalityЧis among the ceremony's
worst traditionsЧit is an insult to every actor.

Racism's corollary, multiculturalismЧthe idea that all
cultures are equalЧhad time in Oscar's spotlight, too,
with Salma Hayek, Penelope Cruz and Antonio Banderas
celebrating a folk song sung in Spanish that was
awarded Oscar's Best Song over superior work by Andrew
Lloyd Webber and Glen Ballard among others. Million
Dollar Baby's toothy Hilary Swank chimed in, citing
her own subcultureЧtrailer trashЧas a claim on the
Best Actress award. Someday, sometime, some lone actor
will have the self-confidence to rise and say, simply,
"thank you." And walk away.

Of course, there were the movies. Mr. Scorsese's The
Aviator, whatever its flaws, was lavish, grand
moviemaking about a larger than life subjectЧand that,
apparently, was its downfall. Too little death, gloom
and doom and not nearly unremarkable enoughЧthe new
Hollywood regards high aspirations, Mr. Scorsese's
trademark, as showy and arrogant. There is no place
for the exaltedЧonly the downtrodden, preferably done
with mediocrity.


Mr. Eastwood, like other conservatives, appeared
content to have gained the approval of others,
especially liberals. His Best Picture winner, Million
Dollar Baby, seems to have dragged even producer
Albert S. RuddyЧwho produced Mario Puzo's The
Godfather and once sought to make Ayn Rand's Atlas
ShruggedЧinto what Miss Rand called "the cult of moral
grayness," which in Mr. Eastwood's case means a bleak
world drained of color, purpose and life.

We watch the Oscars for a sight of Hollywood at its
best. While it hasn't been pretty for years, we keep
looking, hungry for a glimpse of someone who sparkles
with the confidence of having achieved
somethingЧsomething good. We look for our favorite
movie stars, we root for our favorite movie, we wait
to be moved, touched, humoredЧand, in that rare
instance, enlightened. But, year after year, it does
not happen. That's why Hollywood is losing its luster,
in television ratings, in theatrical attendance and in
general.

The glow of Hollywood's Golden Age stems from splendor
on the screen, and that was replaced by unending
assaults on both sense and sensibility long ago. Real
glamour is gone. Increasingly, and encouragingly, so
is the audience, which may cause Hollywood to give
them a reason to return.


THE AVIATOR (2004)
**** (out of four)

About a third of the way into Martin Scorsese's
fabulous The Aviator, a young Howard Hughes (Leonardo
DiCaprio), with ingщnue Jean Harlow (Gwen Stefani) on
his arm, attends the premiere of Hughes' lavish WWI
epic Hell's Angels (1930)--a picture that burned a
significant portion of Hughes' millions before
becoming a smash, and one that still contains some of
the most daring, astonishing aerial sequences ever
shot for a motion picture. As paparazzi throng,
smothering Hughes with flashbulbs and red carpet
questions, he looks dazzled, confused: a consequence
of his deafness in some part, sure, but also, I'd
suggest, a clue into this idea of Scorsese's--which
he's had since at least Taxi Driver--that film is a
waking dream, a kind of bad yet thrilling
hallucinogenic dope trip, and this Howard Hughes is a
sleepwalker who is, at this moment, struggling to stay
asleep. Later, Hughes takes his lover Katharine
Hepburn (Cate Blanchett) up in his airplane where they
cruise the sky above the Hollywood hills and share a
(gulp) bottle of milk. (No small step for the
pathologically germ-phobic Hughes.) The source for
Hughes' mental illness is traced to a haunted opening
scene where as a child he is bathed by his mother
(comparable in repressed eroticism to the notorious
bathtub sequence in Jonathan Glazer's Birth) and
warned that the world outside can only hold for him
the promise of abandonment and mortal contamination.

Lost in the clamour to excoriate Scorsese as a
sell-out for finally helming a broadly appealing piece
is the idea that The Aviator is actually
extraordinarily subversive in its success, made as it
was in the middle of enemy territory and essaying as
it does another of Scorsese's hopeful loners striving
against his own insanity for a place in the madness of
the public eye. This Hughes is Rupert Pupkin and
Travis Bickle, Henry Hill and Paul Hackett, and, by
the end, more than a little Jake LaMotta in his
isolation and steadily bottoming self-delusion.
Scorsese's take on the legend is the culmination of a
career of holy misfits, infiltrating the promised land
of Tinsel Town with an outsider's mentality and
ultimately being swallowed whole like a Billy Wilder
antihero--left a shell for all his success in molding
himself into the image of his gilded gods. The Aviator
is a success story that ends with the hero sitting on
a pyrrhic throne, naked in a screening room watching
an endless loop of The Outlaw and Hell's Angels and
collecting his urine in jars. Scorsese the Hollywood
outsider wins with The Aviator, and he comments on the
cost of that victory in the same breath.

DiCaprio is perfect as Hughes. There's a carefully
disguised desperation to his performance that mirrors
Hughes' own struggle against the demons that would
eventually consume him. DiCaprio does the impossible:
he makes the image of a mad recluse shuffling around
in his sealed hotel room with a pair of tissue boxes
on his feet one that's tragic instead of comfortably
derided. He plays mental illness well (What's Eating
Gilbert Grape?, The Basketball Diaries), well enough
that when he looks at the lip of the milk bottle
Hepburn has just touched, pauses, then takes a drink
himself, you develop a sense of hopeless melancholy
for wanting Hepburn to be his salvation even though
you know that it was not to be. As his illness
progresses--despite the firm hand of business manager
Noah Dietrich (John C. Reilly) and the ministrations
of one-time lover Ava Gardner (Kate Beckinsale, no Ava
Gardner)--and pressure from rival airline Pan Am's
ruthless boss Juan Trippe (Alec Baldwin) as well as
corrupt Senator Ralph Owen Brewster (Alan Alda) mounts
to a well-publicized congressional hearing concerning
Pan Am's attempt to monopolize international air
travel, DiCaprio performs a breathless tightrope
between competence and incoherence. Although I
couldn't see how he would live up to the challenge
before, he impressed the hell out of me here. Step for
step is Blanchett: saddled with the thankless task of
impersonating the imitable Hepburn, she starts out
rough but ends like a dream.

The Aviator is about ambition as it manifests itself
in the pursuit of immortality through the phallic
pastimes of pointing cameras and producing fast
machines. It's a story of the American Dream of being
fast and having someone capture it on film; like the
American Dream, the courting of it ends, and often, in
the wreckage of surreal expectations. It's that sense
of artificial inflation that lends the picture a
strained, burnished lustre: The Aviator is itself as
interested in image creation as Hughes, conflating the
billionaire with Scorsese (as all of this year's
biopics have done with their auteurs: Oliver Stone and
Alexander; Kevin Spacey and Beyond the Sea; Mel Gibson
and The Passion of the Christ), and in so doing crafts
a film that feels like a millionaire's Xanadu.

The Aviator is Scorsese's love and knowledge of the
mystique of Old Hollywood presented through the prism
of an obsessive eccentric haunted by the dream of
being loved by phantoms of his own desire. William
Blake's idea of gods created in the breast of man is
transmuted in the picture into the cult of personality
and the patina of nostalgia for the titans of the
silver screen's golden age. This is a shrine to
individualism and a critique of the dreadful cost of
individuality, an ambiguous and ambitious picture
that, for its epic scope and towering craft, never for
a moment feels anything but intensely personal. A
great film and great filmmaking, The Aviator plays
like an ode to needing to make movies, and to needing
to watch them.

-Walter Chaw

BeNnY
03 Mar 2005, 16:44
http://imdb.com/features/rto/2005/gallery/oscar05-parties/14

wow

Longshot
03 Mar 2005, 17:37
lasa frate ca daca te mai plimbi pe acolo dai si de tipa aia care a luat oscarul pt documentar. zana briski, parca. sa vezi la aia aparitie.

notorious
03 Mar 2005, 20:32
cronica acestui domn scott holleran mi se pare prea pesimista. de la oscaruri a extrapolat la intreaga lume a hollywood-ului, care ne-a oferit, anul trecut, cateva filme fantastice ('lost in translation', '21 grams', 'kill bill' :P,'eternal sunshine of the spotless mind' si inca). ignorate la oscaruri, ce-i drept. dar, de ce-ar trebui sa ne mai doara ? castigul lui eastwood in fata lui scorsese nu mi s-a parut, totusi, o aberatie mai mare decat castigarea, de anul trecut, a 11 oscaruri de catre LOTR !

eu n-am vazut inca 'million dollar baby', hence, ma abtin sa dau 'verdicte anticipate'. :) si nici nu am un asemenea hobby de a-l uri pe eastwood - adica, nu ma ispiteste ca lvt, par example, dar nici chiar asa... gorzo, cel putin, mi-a mai temperat pornirea (vreau sa zic, dupa ce-am discutat acea unica data, i mean before being dumped).

Pitbull
04 Mar 2005, 00:33
castigul lui eastwood in fata lui scorsese nu mi s-a parut, totusi, o aberatie mai mare decat castigarea, de anul trecut, a 11 oscaruri de catre LOTR !


Mai încape vorbä?
Si, nota bene, îti dau dreptate de pe pozitia mea de fan LOTR (cartea, nici pe departe filmul!) si fantasy în general!

MinRep
05 Mar 2005, 15:24
Un articol interesant gasit pe CNN.com... Nu, nu este inca o cronica a OSCAR-urilor de anul acesta (care au fost asa cum sunt descrise in articolul postat de ALS), ci o anticipare a celor de anul viitor. Iata principalele candidate:



"Million Dollar Baby?" Old news. Jamie Foxx? Ancient history.

It's time to set odds on which films will dominate next year's Academy Awards, based on what's visible in Hollywood's ever-changeable lineup for 2005.

Granted, no one's seen these movies, and some haven't even started shooting, so who knows which might have that touch of Oscar gold, or which won't manage to be ready in time to qualify? But there are keys to early Oscar handicapping. Does it have Gwyneth Paltrow in it? Does it feature a woman pretending to be a man? Does it have Gwyneth Paltrow pretending to be a man?

Beyond that, the best signposts are a film's heavyweight-drama quotient and pedigree of talent. How many past Oscar winners are involved? Does a cover-girl performer efface her looks for a stark and sober story? Is it a "master" filmmaker tackling a "momentous" subject? These are subjective criteria, but as a studio mogul noted in "Barton Fink": "I guess we all have that Barton Fink feeling. But since you're Barton Fink, I'm assuming you have it in spades."

For this crystal-ball exercise, we're looking for that Oscar feeling, and we figure people such as these -- Steven Spielberg, Peter Jackson, Ron Howard, Roman Polanski -- must have it in spades. And the Oscar could go to:

"Cinderella Man" -- Oscar winners Russell Crowe and Renee Zellweger star in the story of Depression-era boxer Jim Braddock, who gets a second chance in the ring. The academy loves underdog stories, Ron Howard ("A Beautiful Mind") directs and Crowe punches people out.

"Memoirs of a Geisha" -- Rob Marshall ("Chicago") directs this adaptation of the novel about an orphan girl (Zhang Ziyi) who becomes a queen-bee madame kept in style by powerful men. Sex, sumptuous sets, exotic locales, a beautiful leading lady poised for a breakout role. Sex.

"Kingdom of Heaven" -- Ridley Scott ("Gladiator") directs the saga of a battling knight (Orlando Bloom) in Jerusalem during the Crusades. Scott revived the moribund Roman epic. If anyone can make a Crusades story palatable in this politically correct age, he's the man.

"War of the Worlds" -- Steven Spielberg and Tom Cruise spin the spectacle of sci-fi spectacles, a new take on H.G. Wells' invaders-from-Mars classic. Everyone secretly loves to see the world toasted, and it co-stars that adorable Dakota Fanning.

"All the King's Men" -- Sean Penn stars in this update of Robert Penn Warren's novel loosely based on political kingfish Huey Long. Penn in the meatiest role since his Oscar win for "Mystic River," backed by Anthony Hopkins, Kate Winslet, Patricia Clarkson, Jude Law and James Gandolfini. Can you say dream cast?

"Charlie and the Chocolate Factory" -- Johnny Depp has scored Oscar nominations as a sashaying pirate and a repressed Edwardian playwright. Can he earn another as Willy Wonka? Tim Burton's remake offers endless visual possibilities, and the story of candyman Willy playing tour guide to children is a beloved one for academy boomers.

"Jarhead" -- Sam Mendes ("American Beauty") aims for another mix of drama and macabre humor with this tale of an elite sniper unit in the Gulf War. British theater vet Mendes has a keen outsider's eye for stories about Americans. And enlisting Jamie Foxx to co-star doesn't hurt.

"King Kong" -- "Lord of the Rings" maestro Peter Jackson directs a remake of the great ape biopic, with Naomi Watts as the new Fay Wray. After elevating the fantasy genre to Oscar glory by treating hobbits with dead earnestness, Jackson's madman enough to do the same for a giant gorilla.

"The New World" -- Colin Farrell tries to put "Alexander" behind him in this colonial tale of John Smith and Pocahontas, from director Terrence Malick ("The Thin Red Line"). Malick hardly ever makes movies, but when he does, they're awesome.

"Oliver Twist" -- For his first film since winning the best-director Oscar for "The Pianist," Roman Polanski has a go at Charles Dickens' classic of an orphan among pickpockets. Oscar winner Ben Kingsley as the nefarious Fagin. Doesn't everyone prefer Sir Ben in "Sexy Beast" demeanor rather than "Gandhi" mode?

"The Producers" -- Nathan Lane and Matthew Broderick reunite for a movie based on a stage hit based on a movie, about con men bilking investors on a Nazi musical. A best-picture trophy for producer Mel Brooks would make a nice companion bookend for his screenplay Oscar on the 1968 original.

"Walk the Line" -- Joaquin Phoenix is the man in black, Johnny Cash, with Reese Witherspoon as wife June Carter. In the same way people went, "Huh? Jamie Foxx as Ray Charles? ... Oh, yeah. I see it," Phoenix bears a curious resemblance to Cash. But can he lip-synch?

"Untitled Steven Spielberg Project" -- The director goes for another twofer in one year, this one featuring Eric Bana in a drama chronicling events at the 1972 Olympics in Munich, when 11 Israeli athletes and coaches were killed by Palestinian militants. It's his most "important" film since "Saving Private Ryan."


-------------------------------------





Eu raman la parerea ca acest Untitled Steven Spielberg Project va lua ce e important, dar cateva dintre cele de mai sus o sa prinda si ele cate ceva (mai putin Malick, care probabil va avea o serie de nominalizari nefructificate...)

Longshot
05 Mar 2005, 16:40
super post.
the usual suspects sunt toti acolo, dar sigur or sa apara 2-3 filme micutze care o sa placa mult si din care macar unul o sa-si traga nominalizari, eventual cine stie, ... poate chiar sa-l bata pe spielberg.
neeeah. :D

la fel de sigur cel putin unul de acolo o sa si-o ia cum a facut-o stone anul asta.

noul polanski should be good
all the king's men la fel, dar totusi e remake iar primul a fost bunicel.
cartea cu geisha a avut super succes in state, iar Ziyi Zhang :love:

stam, asteptam, si vizionam

Floydman
05 Mar 2005, 23:48
castigul lui eastwood in fata lui scorsese nu mi s-a parut, totusi, o aberatie mai mare decat castigarea, de anul trecut, a 11 oscaruri de catre LOTR !



Mai încape vorbä?
Si, nota bene, îti dau dreptate de pe pozitia mea de fan LOTR (cartea, nici pe departe filmul!) si fantasy în general!

de acord cu tine in principiu, de altfel am si discutat privat pe tema asta la initiativa mea si ti am zis aceeasi idee. totusi, inainte sa facem afirmatii transante in public, adica pe un forum, despre ce film trebuia sa ia oscarurile anu asta si ce film nu nu crezi ca ar trebui sa play safe si sa vedem mai intai filmele cu pricina? e vorba de toti care comenteaza pe aceasta tema aici

Pitbull
06 Mar 2005, 03:19
inainte sa facem afirmatii transante in public, adica pe un forum, despre ce film trebuia sa ia oscarurile anu asta si ce film nu nu crezi ca ar trebui sa play safe si sa vedem mai intai filmele cu pricina? e vorba de toti care comenteaza pe aceasta tema aici

Absolut. Din päcate, ne-am cam repezit cu totii. Chiar dacä se pare cä avem dreptate, am fost prea categorici în a discuta doar "din auzite".

Longshot
06 Mar 2005, 08:32
mare parte din cei ce au vb pe aici, au vazut cam toate filmele nominalizate. so, there. nu s-au repezit. :P

Pitbull
06 Mar 2005, 10:06
OK, rectific: "unii dintre noi ne-am cam repezit".

notorious
06 Mar 2005, 18:56
eu zic sa ne domolim cu 'previziunile' oscarurilor. pana si 'alexander' a fost 'prezis' de oracolul din delphi-wood ca mare castigator anul asta ! si iata-l, de fapt, mare perdant la zmeuri !

besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:

MinRep
06 Mar 2005, 21:30
besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:
:lol: Dar eu tot zic ca pe filmul lui Spielberg scrie "castigator"... :D


la fel de sigur cel putin unul de acolo o sa si-o ia cum a facut-o stone anul asta.
Sper sa nu fie "War of the Worlds"... Deja am asteptari prea mari... :(( "Cinderella Man"...ala pare titlu de Razzie, dar cu Crowe-Zellweger... :?


cartea cu geisha a avut super succes in state, iar Ziyi Zhang
Sunt chiar curios de cum se descurca Rob Marshall. Si sunt cu atat mai curios cu cat Spielberg a initiat proiectul asta. Eu cred/sper ca "Memoirs of a Gheisha" va fi unul dintre punctele forte ale anului care urmeaza.

nume
06 Mar 2005, 21:38
besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:
Zi zau ? Esti sigur ? Eu zic ca te inseli.

notorious
07 Mar 2005, 16:15
Zi zau ? Esti sigur ? Eu zic ca te inseli.


atunci uita-te in globul tau de cristal si zi: o sa ploua sau n-o sa ploua maine deasupra capsorului tau ? o sa trasneasca ?

nume
07 Mar 2005, 23:12
Dobitocule, ii dadeam sanse sigure lui OMDB in detrimentul Aviatorului. Filmul ala e atat de prost. Era imposibil & penibil sa ia Oscarul.

Gaandalf
08 Mar 2005, 18:18
besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:
Spielberg vaneaza Oscarul de anul viitor cu filmul despre atentatul de la Jocurile Olimpice de la Munich din '72 ...

Anul asta a fost totul previzibil - ma refer la Million Dollar Baby. Nu i-a dat ptr Mystic River si i-au dat anul asta ... si la anul s-ar putea sa ii dea lui Marty daca le e mila de el. Astia de la Oscaruri sunt mai ceva ca Illuminati cu o tenta de John Gotti!

Longshot
08 Mar 2005, 20:04
a se retine :P : marty nu o sa ia niciodata oscarul, niciodata. daca nu i l-au dat acuma cand filmul lui a avut cele mai multe nominalizari, cand s-a tot vorbit prin media sa i-l dea chiar si din mila, si cand principalul lui concurent mai avea deja 3 oscaruri, nu o sa-l primeasca niciodata. asta e. poate ca e mai bine asa.

Sm�agol-Gollum
08 Mar 2005, 21:16
i feel for him.... :lol:

ricutza
08 Mar 2005, 23:44
well, de vreo opt ani incoace, ma tot uit sa oscaruri, si pana acum chiar au castigat filmele care ma asteptam sa castige...
anul asta nu a mai fost asa...bine, nici nu am vazut prea multe din ele, dar oricum simt ca am fost usor pe dinafara...si de ceremonie am aflat cu vreo 3 zile inainte ca va fi....
ma bucur ca nu a castigat Aviator... nu merita...din pacate insa, ma tem ca nici Million Dollar Baby nu e cine stie ce...Clint Eastwood nu pot spune ca imi place in mod deosebit...
m-am bucurat mult pt premiul lui Kaufmann...
nu stiu ce rol a avut Hilary Swank dar mie chiar nu mi se pare ca e cine stie ce actrita....am mai vazut-o si in alte filme si joaca in general cam la fel...mi se pare deja dubios ca are 2 premii...
m-a deranjat si faza cu melodia care a castigat Oscarul...chiar merita sa castige melodia din Shrek si nu prima melodie cantata in spaniola nominalizata....
dar asta e...speram ca la anul sa avem filme mai bune...

Leonard
09 Mar 2005, 07:41
a se retine :P : marty nu o sa ia niciodata oscarul, niciodata. daca nu i l-au dat acuma cand filmul lui a avut cele mai multe nominalizari, cand s-a tot vorbit prin media sa i-l dea chiar si din mila, si cand principalul lui concurent mai avea deja 3 oscaruri, nu o sa-l primeasca niciodata. asta e. poate ca e mai bine asa.
nu neapãrat. sã nu uitãm cã Eastwood a luat 2 oscaruri pentru regie dupã ce a fost premiat cu Onorariul pentru întreaga activitate. Nu e exclus ca în urmãtorii 5 ani sã-i dea ºi lui Marty acest premiu pentru ca, dupã aia, sã-i dea în sfîrºit, oscar pentru un film anume. Dar pînã acum n-a fost sã fie. Nu cã aº fi de acord cu preferinþele lor, dar mã gîndesc cã Academia vrea sã-l ambiþioneze sã facã în continuare filme bune sau ºi mai bune (repet: pãrerea mea este cã pentru Aviatorul chiar n-ar fi meritat).
Mai existã ºi reversul medaliei: Poate cã pe unii nu-i încurajeazã oscarurile (cum e cazul Eastwood), ci îi face sã se culce pe o ureche. Vezi cazul James Cameron. A mai regizat vreun film de la Titanic încoace? Poate dacã nu i-ar fi dat nimic pentru acel film - dacã ar fi fost un eºec total pentru criticã, cum ar fi trebuit sã fie - nu se lãsa de meserie ºi ne încînta cu filme mai bune pînã acum.

Longshot
09 Mar 2005, 09:45
frate, e simplu...nu-l plac pe scorsese si punct. nu i-au placut filmele niciodata, indiferent de cum zic ei ca ar fi influentat ele cinema-ul american, si nu o sa le placa niciodata. si nu e vorba despre academie, e vorba despre americani in general. numai daca te uiti la numerele de box-office ale filmelor lui iti dai seama de asta. majoritatea au facut ceva profit dar nu a existat nici un hit.
nu e vorba de nici o dorinta sa-l ambitioneze. daca o sa fie nominalizat pt departed, si subliniez "daca", o sa piarda iar in fatza debutului regizoral al unui alt actor popular, (de ce nu ben affleck?) sau iar in fatza lui eastwood care vine in 2006 cu un film de razboi.
so there :P

Denis_stelistu
09 Apr 2005, 09:30
Oscarul 2005 a fost o editie destul de buna.Clasamentul Oscar la filme l-am scris.Ce altceva sa mai spun/

Denis_stelistu
09 Apr 2005, 09:35
[quote="Razvanelu"]Eu zic:

Best Movie 2005 in ordinea sanselor:
Ray
Alexander
The Passion of Christ
Phantom of the Opera
The Aviator
Closer
Kinsey
Finding Neverland
Fahrenheit 9/11
I Heart Huckabees
The Motorcycle Diaries

Se pare ca Nu a iesit cum ai vrut tu.A iesit asa
Million Dollar Baby
The aviator
Ray
Finding Neverland
Sideways
cred ca stiati deja.

Eu vroiam ca Ray sa castige,nu Million Dollar Baby
Clasamentul in ordine:
Ray
Million Dollar Baby
Finding Neverland
The Aviator
Sideways






[