PDA

View Full Version : filmu boombalkanik


KORBEN
08 Nov 2004, 20:50
da, a inceput azi la elvira popescu
avand in vedere ca`s vecinii nostrii mult mai amuzanti decat noi, io ma voi duce
azi, in deschidere am vazut un "beforre da rain' care avea in spate un leu d aur la venetia `95 (parca) care nu a fost deloc amuzant
poate pt ca era un fel de drama poetica...andrei tarkovsky filrat prin pulp fiction
adica o poveste filmata dfrumos, maniertist, cu simboluri si alte chestii trademarkuri ale academismului rusesc..desi era un film macedonean intr-o cronologie zburatacita
3/5

Jay
09 Nov 2004, 07:41
mai e:
Astazi, de la ora 18 va fi proiectat "Suta la suta" de Srdan Golubovic (Serbia si Muntenegru), urmat de la ora 20 de "Inainte de ploaie". Maine, 10 noiembrie, se va vedea de la ora 18 "Sloganuri" de Gjergj Xhuvani (Albania-Franta), iar de la ora 20 "Fulgere!" de Radivoje Andric (Serbia si Muntenegru). Joi, 11 noiembrie, de la ora 18 - "Scurtcircuit", iar de la ora 20 - "Fantoma maresalului Tito" de Vinko Bresan (Croatia). Vineri, 12 noiembrie, ora 18 - "Examen", iar de la ora 20 - "Frumoasele fete moarte" de Dalibor Matanic (Croatia), filmul fiind proiectat in prezenta regizorului. Sambata, 13 noiembrie, ora 18 - "Ranile" in prezenta regizorului Srdjan Dragojevic si a actorului Dragan Bjelogrlic; de la ora 20 va avea loc o intalnire cu regizorii romani si straini prezenti in festival. Duminica, 14 noiembrie, programul e mai dens: ora 12 - "Sloganuri", ora 14 - "Fantoma maresalului Tito", ora 16 - "Suta la suta", ora 18 - "Fulgere", ora 20 - "Frumoasele fete moarte". Toate filmele sunt subtitrate in limba romana

Ambra Blu
09 Nov 2004, 21:50
absolute hundred - putea iesi mai bine, in sesnul de mai natural, fara actorii aia incruntati; mi-a placut textul din pre-generic, cu campionii la tir, si mi-a placut pe undeva si muzica; mi-a lmai placut genericul, shootingurile si unghiul subiectiv al scuipatului in cadere.

before the rain - am vazut jumate, nu m-a dat pe spate; chiar asa o fi la macedonenii albanezii sirbii aia sau cum le-omai zice? misto filmata inmormintarea + muzica anastasia.

europe_east
10 Nov 2004, 09:04
"beforre da rain' care avea in spate un leu d aur la venetia `95 (parca) care nu a fost deloc amuzant poate pt ca era un fel de drama poetica...andrei tarkovsky filrat prin pulp fiction adica o poveste filmata dfrumos, maniertist, cu simboluri si alte chestii trademarkuri ale academismului rusesc..desi era un film macedonean intr-o cronologie zburatacita


Asta e unul din filmele mele preferate... Mie nu mi s-a parut ca era vreo problema cu cronologia. Era perfect circular: incepea unde se termina si vitavercea. Ce vi s-a parut suparator? Nu mi se pare justificata comparatia cu Pulp Fiction. In afara de scena din restaurant cu omorurile, ce altceva mai aduce a Pulp Fiction? Era o drama poetica; oi fi eu mai poetica asa, da' muzica si cu imaginile cu manastirea mi se pareau cu adevarat frumoase, si povestea de amor emotionanta - si al naibii de naturala... Nimic fals, as zice chiar originala conceptia asupra relatiei calugarului cu fata, care n-au vorbitara nici un cuvant, dar se iubeau. Tarkovsky eu am vazut cam demult, dar mi s-a parut ca filmul asta era mult mai putin misterios... Mai down to earth asa. Si foarte aproape de spiritul balcanic, cu cele bune si cele rele. Un film emotionant.

Danny
10 Nov 2004, 23:40
http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=1292

moebius
11 Nov 2004, 01:47
am fost azi la 'fulgere'. destul de funny desi tampit rau pe alocuri, oricum nu ceream prea mult de la el

Jay
11 Nov 2004, 11:28
Intradevar Fulgere a fost destul de tampitel... dar am ras destul de mult, iar muzica a facut 50% din film(pour moi)..

KORBEN
11 Nov 2004, 18:08
@europa de est
ar mai fi si cronologia....pe langa impuscaturi pe care nu vad a fi prea tarantino...
dar whatever
aici chiar e eo chestiune de gusturi...