PDA

View Full Version : Pinochio 3000


V_Rossi
02 Nov 2004, 19:03
L-a vazut careva!???? :?

emanuel
03 Nov 2004, 09:02
Asteapta si tu pana pe 17 decembrie cand o sa apara.
Nu mai deschide discutii aiurea daca nu ai vazut filmele.
Multumesc.

keyzer soze
03 Nov 2004, 11:52
@ valentino:
hit the road jack, and don't you come back, no more, no more ...

constant_im
05 Nov 2004, 15:59
e vorba de pinocchio a lu plagiatoru ala de benini ?

lynx
05 Nov 2004, 16:07
De ce plagiator? Te referi la povestea aia cu Train de vie al lui Radu Mihaileanu si La vita e bella?

keyzer soze
05 Nov 2004, 16:54
pai stii si alt plagiat mai nesimtit decat respectivul?
un biloi alb (peste fata lui benigni) pt mihaileanu

lynx
05 Nov 2004, 17:13
Trebuie sa recunosti, totusi, ca FORMA conteaza si ea. Chiar daca Benini ar fi furat ”ideea” de la Mihaileanu, forma pe care i-a dat-o a fost alta. Asa pot sa spun si eu: am o idee trasnet pentru un scenariu, o poveste de dragoste, el soldat, ea prostituata. Ce, nu s-au mai facut filme cu aceste personaje? Conteaza cum povestesc, ce vreau sa spun, nu ideea in sine. Sau Almodovar, cel de se inspira din fapte diverse /inclusiv cele din Romania, povestea din Habla con ella/. Multi urmaresc stirile, asculta aceleasi bazaconii, putini insa pot tese ceva coerent din ele.

constant_im
05 Nov 2004, 17:13
De ce plagiator? Te referi la povestea aia cu Train de vie al lui Radu Mihaileanu si La vita e bella?

da, la povestea respectiva ma refer.

dovada ca benigni este un plagiator si overrated pt. la vita e bella e ca n-a facut nimic notabil de atunci, si de fapt nici pana atunci daca ma gandesc bine

lynx
05 Nov 2004, 17:28
Oricum, cele doua povesti nici nu prea seamana. Ca sunt ambele despre evrei? Ca subiectul e tratat in cheie comica? Totusi, sunt diferite, iar filmul lui Mihaileanu nu a avut de suferit. Ma rog, poate chestia cu premiile de la festivaluri...

keyzer soze
05 Nov 2004, 17:37
pai tocmai chestia cu premiile la festivaluri !

lynx
07 Nov 2004, 07:55
Cu premii sau fara premii, filmul lui Mihaileanu a placut. De asemenea, in pofida Oscarului, cunosc foarte multa lume care nu place filmul lui Benigni, considerandu-l prea sentimental. Si, in afara de asta, stim cum se dau premiile la Festivaluri: relatii, pile, conjuncturi. Ferenheit 9/11 este cel mai bun exemplu in acest sens!

lynx
07 Nov 2004, 07:56
Cu premii sau fara premii, filmul lui Mihaileanu a placut. De asemenea, in pofida Oscarului, cunosc foarte multa lume care nu place filmul lui Benigni, considerandu-l prea sentimental. Si, in afara de asta, stim cum se dau premiile la Festivaluri: relatii, pile, conjuncturi. Fahrenheit 9/11 este cel mai bun exemplu in acest sens!

MinRep
07 Nov 2004, 09:54
Ca sa pun capat discutiei de pana acum...

e vorba de pinocchio a lu plagiatoru ala de benini ?
Nu, nu e vorba de "Pinocchio" al lui Benigni... "Pinocchio 3000" se petrece in viitor, papusa de lemn e robot (hmmm...), iar Malcolm McDowell e Geppetto...


P.S.: "La vita e bella" e mai bun ca "Train de vie"... Isi merita premiile: si la Cannes si la OSCAR.

lynx
08 Nov 2004, 13:47
Cand am zis ca multa lume nu place La vita e bella nu m-am referit la mine. Mie chiar mi-a placut. Dar mi-a placut si filmul lui Mihaileanu si nu cred ca povestile se suprapun.