PDA

View Full Version : Shaun of the Dead


PoliFanAthic
29 Oct 2004, 19:25
Woopi, si nu e ruda cu Goldberg, ce distractie! Spaced with zombies zice un articol "infamous" de pe imdb si bine spune. Am avut grija sa ma "documentez" si mi-am procurat prima serie din Spaced, un serial non-conformist britanic, blestamat, in cea mai buna conotatie a cuvantului, cu niste personaje isterizant de comice. Cred ca-i un sticom pe bune...
Si asa, s-au luat toti mana de mana, mai ales Edgar Wright si Simon Pegg, si au tras o comedie infricosatoare despre z******, satirica in masura in care se impunea sa fie, dar, in primul rand, reprezentativa pentru "genre" in sine. Nu numai ca am avut placerea sa-i revad in ipostaze noi pe toti protagonistii din Spaced, dar au mai rasarit si alti smintiti, la care se adauga nemuritor abilul Billy Nighy. Chiar daca nu a fost atat de ilar precum mi-as fi dorit, sunt destul de multumit cu ceea ce a iesit...un film excelent pentru o societate de consum (ca cea a acestei lumi)!

Sm�agol-Gollum
09 Nov 2004, 20:53
comedie infricosatoare despre z******

dc e cenzurat cuvantul?

PoliFanAthic
09 Nov 2004, 21:32
Prietenii* stiu de ce :D
E chiar misto motivul.

*In acest caz aparte: cei care au vazut filmul.

christi
10 Nov 2004, 12:10
http://www.monitorulexpres.ro/reader.php?id_stire=7071&text_cautat=shaun

Sm�agol-Gollum
27 Nov 2004, 21:55
daca asta era comedie eu imi bag picioarele in viata! stupid film! :hmm:

PoliFanAthic
27 Nov 2004, 22:15
Poate unii i-ar zice umor mai britanic, dar mie mi s-a parut destul de universal umorul. Se parodiaza/satirizeaza chestiuni bine inradacinate in spiritul uman.

Nightwane
27 Nov 2004, 22:21
mi-a placut la nebunie. but then again i have a fetish for british humor and for zombies :)

Extraordinara secventa in care il bateau pe moshu' zombie cu Queen in fundal.

PoliFanAthic
28 Nov 2004, 13:54
Hehe, da! Am citit undeva ca au mai considerat melodia celor de la Bonnie M - Rasputin pentru scenele respective, dar inceputul era "prea lent", se pare. Oricum, daca v-a facut placere sa urmariti Shaun, neaparat trebuie sa incercati sa faceti rost de Spaced. Am vazut si 2nd Series (care e si ultima, din pacate), care e chiar mai misto decat prima! Parodii la gramada si un stil ce devine incofundabil, marca Edgar Wright.

Nightwane
28 Nov 2004, 14:54
Hehe, da! Am citit undeva ca au mai considerat melodia celor de la Bonnie M - Rasputin pentru scenele respective, dar inceputul era "prea lent", se pare. Oricum, daca v-a facut placere sa urmariti Shaun, neaparat trebuie sa incercati sa faceti rost de Spaced. Am vazut si 2nd Series (care e si ultima, din pacate), care e chiar mai misto decat prima! Parodii la gramada si un stil ce devine incofundabil, marca Edgar Wright.

Spaced asta e tot "british" right? Daca da..i gotta find it... oricum... daca tot suntem la capitolul "chestii british" incearca neaparat Little Britain. DEMENTIAL!

PoliFanAthic
28 Nov 2004, 15:21
Spaced nu e "doar" British, in sensul ca o mare parte din echipa care a lucrat la Shaun a fost implicata in Spaced.

radu83
29 Nov 2004, 22:09
Excelent filmul...
Nu stiu cat de "britanic" vi s-a parut umorul. majoritatea glumelor/apropourilor aveau legatura cu filmele de groaza "clasice". se vede ca regizorul e un adevarat fan.
indiferent, fara accentul si specificul britanic, s-ar pierde mult din farmecul filmului.

e bine regizat si montat, soundrack-ul e f. bun... ce mai, un film facut cum trebuie
Daca nu l-ati vazut inca, incercati. Merita

Radu

Longshot
11 Dec 2004, 22:04
filmul umor are destul de mult pana cand incepe actiunea.insa dupa aia devine destul de serios (cel putin scenele cand mor apropiatii lui sean sunt chiar negre).oricum un film ok din anul asta, an slab de altfel ca si ultimii

PoliFanAthic
11 Dec 2004, 22:25
Sincer sa fiu, anul asta chiar nu mi s-a parut asa de slab, luand in considerare faptul ca nici nu am vazut vreo zece filme care s-ar putea sa ma mai surprinda in mod pozitiv.

Longshot
12 Dec 2004, 13:30
bine corect.aici am gresit eu.am vrut sa spun pana acum.filmele asa zise "grele" inca stau sa apara : aviator, merchant of venice plus ca mai sunt unele aparute care nu le-am vazut.
si oricum, mentionasem de ultimii ani nu in sensul ca nu ar fi aparut filme bune deloc, ci in sensul ca nu a fost nimic major de la, hai sa zicem, american beauty incoace.

PoliFanAthic
12 Dec 2004, 22:14
Depinde cum privesti, dar nu as vrea sa discutam aici despre filmele anilor trecuti. O putem face pe alte meleaguri ale Cinemagiei.

Duath
02 Jan 2005, 22:10
Foarte misto film, l-am savurat. Singurele minusuri pe care i le gasesc sunt lipsa detaliilor gore si faptul ca se misca cam greu pe la inceput. Duc dorul zilelor lui Jackson, cand inca se faceau filme geniale gen Dead Alive (aka Braindead) sau Bad Taste.
Cu toate ca Shaun of the dead nu are scanteia de geniu pe care o aveau filmele lui Jackson, reuseste sa nu para un simulacru al vremurilor bune si asta inseamna foarte mult. Very entertaining and funny, stelute multe.

blitz43
18 Jan 2005, 19:50
Nu degeaba George Romero a declarat ca SOTD este cel mai bun film cu ZOmBilitici de la .... DAY OF THE DEAD incoace! :lol:

radu83
19 Jan 2005, 02:53
Foarte misto film, l-am savurat. Singurele minusuri pe care i le gasesc sunt lipsa detaliilor gore si faptul ca se misca cam greu pe la inceput. Duc dorul zilelor lui Jackson, cand inca se faceau filme geniale gen Dead Alive (aka Braindead) sau Bad Taste.
Cu toate ca Shaun of the dead nu are scanteia de geniu pe care o aveau filmele lui Jackson, reuseste sa nu para un simulacru al vremurilor bune si asta inseamna foarte mult. Very entertaining and funny, stelute multe.

lipsa detaliilor gore??????????? poate ma insel eu, dar "shaun of... " nu se vrea un film clasic cu si despre zombies (la care Peter Jackson a fost intr-adevar bun). aici avem de-a face cu o multime de genuri si nu cred ca il poti privi doar ca pe un film de groaza