PDA

View Full Version : Festivalul Filmului Chinez


Ambra Blu
21 Oct 2004, 13:23
Un festival cu trei filme, eu am fost la cel de deschidere si am mincat si parizer cu piine de la barul chinez, chipurile, de protocol. In sala, alaturi de mine mai erau doar vreo trei garsoniere de chinezi di doua fete de la Indiggo. Filmul a fost frumos, povestea unei tinere care nu putea sa faca sex din pricina unei gauri pe care o avea in inima (gaura prin care iesea si toata iubirea ;)). Scene contrastante, cu gheata in desertul Gobi, cu pesti prinsi intr-un cub de gheata care se dezgheata si invie, simbolic, la venirea primaverii si la momentul in care ea se decide sa i se dea lui. Multa tandrete in acest film, mult ceai de crizanteme si un moment foarte misto, cind cei doi merg cu locomotiva in desret, insotiti de un prieten pe care eroul nostru il roaga sa isi acopere urechile cit timp el si sotia sa cu gaura in inima isi striga tare, in desert, iubirea. ca puncte proaste, inserturile de animatie, servind de preludiu, interludiu si postludiu si umorul chinezesc.

capitain
21 Oct 2004, 20:58
sper ca nu m-am trezit prea tarziu, dar unde se tine?

herbert
21 Oct 2004, 23:07
consumati film chinezesc (o mare cinematografie :P ), dar atentie la parizer s. cl. chinezesti, ca ei baga peste tot caine, sharpe si paianjen... tre' sa ai un stomac rezistent/antrenat, ca asiatu' la tortura...

Ambra Blu
22 Oct 2004, 11:25
sper ca nu m-am trezit prea tarziu, dar unde se tine?

La Cinemateca Eforie si, am impresia, dar nu sint soto, si la Union/ Elvira Popescur.

capitain
22 Oct 2004, 11:27
ok. thanx!