PDA

View Full Version : The Bourne Supremacy


i_matei
13 Oct 2004, 11:09
L-am vazut si pot spune ca nu e cine stie ce...
E un film de spionaj clasic, fara o poveste stralucita...
Dar cel mai mare defect al filmului este imaginea... in continuu imaginea tremura, se zgaltaie, zoom-uri rapide, care mai de care mai aiuristice care nu fac decat sa zapaceasca si sa oboseasca privitorul. La asta mai adaugati faptul ca se folosesc cadre extrem de scurte, menite a dinamiza filmul, in binecunoscutul stil mtv, dar care nu fac in final decat sa iti dea o durere de cap ingrozitoare... cel putin asta e senzatia cu care am ramas dupa ce am vazut filmul asta...
Scene tampite de genul in care Jason Bourne ii face respiratie gura la gura unei tipe sub apa !!! Scena care dureaza vreo 3-4 minute, aminteste de filmele lui James Bond prin cretinismul sau...
Nici macar scenele de urmarire cu masini pentru care Jason Bourne era vestit nu impresioneaza cu nimic. Si asta e datorat exclusiv regiei de 2 bani de care a "beneficiat" filmul... unghiuri de filmare complet idioate, cadre scurte si, bineinteles, nelipsitul zgaltait de camera care aici chiar devine accentuat... ai impresia ca filmul a fost filmat de un amator cu un simplu handycam. :D
Scenariul e complet tembel, cel putin finalul e de-a dreptul cretin... Jason Bourne, un killer profesionist, este cuprins de remuscarile trecutului, si in cautarea trecutului uitat calatoreste la Moscova pentru a-si marturisi trecutul odios unei copile... ce stupid, cine poate crede asaceva???
Plus de asta, filmul asta are pacatul ca are foarte stranse legaturi cu prima parte, iar daca nu ai vazut Bourne Identity nu ai prea mare sansa sa pricepi ce se petrece in partea a doua....

Un film slabut... daca chiar tineti sa il vedeti asteptati sa vina la hbo sau poate pe dvd sau divx 8)

keyzer soze
16 Oct 2004, 08:42
don't worry, l-am vazut pe divx... :w00t:
mie ritmul filmului mi-a placut, mai ales viteza cu care a calatorit bourne cu trenul pe ruta berlin-moscova :P
un film absolut cretin, un melting pot de clisee ultrafumate... in cel mai bun caz de serie C !

christi
23 Oct 2004, 18:42
Oare eu sint singurul caruia i-a placut filmul?? :shock:

zizi
24 Oct 2004, 01:05
nu, filmul e incredibil de bine filmat si montat(cum s-ar zice, cu co**e), te tine cu respiratia taiata(macar in secventa urmaririi de final), si se ridica mult peste limitele genului. as sputa sa spun ca e atat de bine filmat, incat am uitat despre ce era povestea, asta fiind poate o problema.

pentru cunoscatori, ar fi de remarcat regizorul Paul Greengrass, care a facut celebrul(prin afara) "bloody sunday"(si ala filmat ametitor, exclusiv din mana) si finalul in care apare actrita din "lilia forever"(si cadrul-aproape omagiu pt acel film-cu blocurile care blocheaza linia oriozontului).

nerecomandabil fanilor primei parti, celor care vor sa vada un film de pop-corn cu impuscaturi-urmariri-suspans, tipic, dar si snobilor cu fitze tarkovskiene-n cap.

keyzer soze
24 Oct 2004, 14:09
si, dincolo de avalansa de imagini fara sens. ce ti-a comunicat filmul asta? story-ul e atat de prost incat nici un montaj cat de cat dinamic nu-l poate salva....

PoliFanAthic
24 Oct 2004, 19:56
A fost (si e) un film decent, peste Collateral (daca e sa-l compar cu ceva vag asemanator), dar sufera pe ici pe colo de tembelisme; intr-adevar, povestea e rezonabil de subtire, dar filmul are ritm.
Trebuie sa recunoastem, insa, ca, in cazul in care fiica lui Nevski nu ar fi vorbit engleza, ar fi sunat mult mai nasol cuvintele de adieu, non?

Sm�agol-Gollum
26 Oct 2004, 21:44
mult mai fain mi s-a parut "the bourne identity"

notorious
28 Oct 2004, 11:50
mai slab ca primul... si nu prea m-a incantat nici originalul! daca 'the bourne identity' mergea macar pe calea misterului, al doilea da in toate conventiile posibile si imposibile (urmariri, explozii, impuscaturi). n-ar trebui urmarit nici de fanii lui damon, care joaca cu o inexpresivitate demna de cele mai brutale episoade din 'nikita'...

mai ramane totusi, superba filmare subacvatica...

ah, si m-am suparat din primele 15 minute, cand murea franka potente. rusine!

Ainda
29 Oct 2004, 14:33
Si uite asa ajungem sa vrem acele binecunoscute clisee de care ne-am tot saturat. Macar nu i-au bagat alta gagica pe gat, mi-l si inchipuiam pe supremul Damon intre plapumi (ma rog, intre fiare sau pe sinele de la metrou) cu Julica sau de ce nu cu miss Allen. :P.

notorious
29 Oct 2004, 18:19
anyway, am fost de o suta de ori mai suparat cand am vazut-o casapita pe jamie lee curtis in 'halloween: resurrection'...

oricum, era oarecum previzibil ca o sa moara potente: nici nu aparea pe generic si nici in storyline...

keyzer soze
29 Oct 2004, 21:49
poate ca si numele o masculinizeaza :lol:
dar, ca si actrita, e mai mult decat potenta :love:

notorious
29 Oct 2004, 22:28
nightwane, nu vreau sa te supar, dar masca aia a lui michael myers e cea mai naspa din toata seria... de ce ti-ai schimbat avatarul ?...

cea mai tare ramane aia din primele doua 'halloween'-uri... poate si pt ca il reprezinta pe william shatner... 8) :D

herbert
30 Oct 2004, 20:09
dar, ca si actrita, e mai mult decat potenta

fara suparare, acest ca si mi se pare - si este! - insuportabil pentru limba romana... lasa-l in cartier...

keyzer soze
31 Oct 2004, 00:25
da, stiu si putin imi pasa

iepurilah
02 Nov 2004, 20:33
Mah, nu stiu cum naiba, dar eu nu am rezistat la filmul asta mai mult de 20 de min-juma de ora....si la cat am vazut, nu mi s-a parut cine stie ce. Acu stau si ma gandesc daca sa incerc sa ma uit la tot

V_Rossi
02 Nov 2004, 20:56
Stiti de ce e filmu asta asa mediatizat! SIMPLU.. ptr k prima parte a avut un succes f mare si lumea a crezut k partea a doua va fi mai tare.... Dar din cate am vazut eu acum 2 luni nu e deloc reusit filmu... actiunea este fara logica... si cand va ganditi k la anu apare partea a 3-a :(

jackpot
03 Nov 2004, 07:39
Mie mi-a placut si asta, dar cred ca primul a fost mai bun. Si nici actiunea nu mi-a placut pe unde s-a petrecut Berlin si pe undeva prin Rusia. In prima parte era mai interesant prin Elvetia.