PDA

View Full Version : The Chronicles of Riddick


Cristache
08 Oct 2004, 22:34
Mah, mi se pare mie sau nu s-a deschis nici un subiect pe seama acestui film ?

Parerea mea, un film modest, ca sa nu zic slab. Singura surpriza, cum de o actrita serioasa ca Judi Dench apare intr-un film ca acesta ?

Nae
09 Oct 2004, 14:15
ce varza!!!!!!! fratilor, filmul asta este numai o demonstratie ca si americanii, cu bugete de millioane de dolari pot face filme de rahat!
cartea era cat de cat buna, dar asa un film, unde din nou il avem pe dragul de vin diesel ca mad-man in rolul lui de vin diesel, hai sa fiim seriosi... chiar trebuia sa fie? nu prea cred.

jackpot
09 Oct 2004, 14:22
Mie unul nu imi place Vin D. asta. O avea el muschi dar nu muschii fac filmul. Un singur film mi-a placut :Fast and furious , in rest cred ca face comert...

KORBEN
09 Oct 2004, 21:30
Un singur film mi-a placut :Fast and furious , in rest cred ca face comert...
retrag ce-am zis la topicu dsp shyamalan
poti sa rumegi in liniste ce zice herbert
pentru ca meriti
in alta oirdine de idei
cronicile... sunt cel cam corect evaluate 8/10
de ce?
1 estettica civilizatiei invadatoare(necromangerilor)
2 planeta inghetata/topita
3 vin diesel
4 mesaju politic0-religios
5 substratul mitic (subtirel si camuflat) de mare bun-simt. lucru mai rar pt un film made in usa

jackpot
13 Oct 2004, 09:59
Slab de tot filmul. :((

lhada
13 Oct 2004, 23:51
Chiar nu-ti inteleg punctul de vedere KORBEN. Ideile de care vorbesti le poate vedea oricine intr-un roman SF de calitate cum ar fi cele a lui Herbert (nu doar Dune). Poate au citit si "creatorii" acestui film o carte ca si Dune dar asta nu aduce nici o atu filmului, au fost prea prost folosite. Este clar un film comercial care incearca sa scoata tot ce poate (bani) din imaginea lui Vin Diesel, un argument in plus pentru asta e faptul ca se verea o continuare la Pitch Black.

Gaandalf
14 Oct 2004, 08:23
Sunt shi pro shi contra.
Au facut continuare k era Mr Vin Diesel k altfel nu se mai agitau.
Primul a fost o bomba de sefe shi aici au largit povestea shi i-au conferit o oarecare importantza.
Adevarul este k nu mai vazusem de mult un sefe adevarat cu nave , cu urmariri pe planete diferite, cu civilizatzii diferite cu peisaje shi efecte reushite - e clar k au fost reushite - shi cu o poveste cat de cat mai complexa. Mai este shi surplusul numit Vin Diesel shi Alexa Davalos kre arata impecabil in film.
Majoritatea aveau loc pe o nava sau intr-un complex parasit ... blah blah blah. Imediat pierdeai orice fel de interes. Putetzi sa spunezti orice dar knd atzi vazut voi ultimul sefe aevarat ? Jason X ? :lol: Eu de la 5th Element incoace nu am mai vazut sefe extraordinar.
Finalul mi s-a parut cam de kakao dar filmul a avut "onion layers" shi s-a meritat.

lhada
14 Oct 2004, 23:00
Am observat ca am comis o gresala...sunt nou pe-aici. Oricum, o bila neagra pentru discutile personale purtate de pe un forum pe altul.

jackpot
15 Oct 2004, 11:50
Un singur film mi-a placut :Fast and furious , in rest cred ca face comert...
retrag ce-am zis la topicu dsp shyamalan
poti sa rumegi in liniste ce zice herbert
pentru ca meriti
in alta oirdine de idei
cronicile... sunt cel cam corect evaluate 8/10
de ce?
1 estettica civilizatiei invadatoare(necromangerilor)
2 planeta inghetata/topita
3 vin diesel
4 mesaju politic0-religios
5 substratul mitic (subtirel si camuflat) de mare bun-simt. lucru mai rar pt un film made in usa
Nu stiu daca ai vazut cumva Dune, sau daca ai citit cartea Dune.
Acolo sa vezi estetica civilizatiei , planeta desert Arakeen , religia lor, lipsa de apa, viermele si fremenii (populatia).
Riddick e de nota 2/10.

jackpot
15 Oct 2004, 11:52
No hurt feelings Korben.

PoliFanAthic
15 Oct 2004, 16:23
Zau Korben, nu ajunge sa ai un pretext pentru film, trebuie sa ai si un film propriu zis care sa nu se rezume la teribilisme.

KORBEN
15 Oct 2004, 19:05
@jackpot
da, sunt un iliterat, na-m pus in viata mea mana pe o carte , cu atat mai putin pe stiinta si fictiune si nu am citit sau vazut dune
bine ca esti tu destept
n-o sa ma lupt sa apar parerea mea dsp un film
cu atat m ai mult cu cat probabil as "schimba replici" cu fani matrix

Nae
16 Oct 2004, 03:21
@jackpot
da, sunt un iliterat, na-m pus in viata mea mana pe o carte , cu atat mai putin pe stiinta si fictiune si nu am citit sau vazut dune
bine ca esti tu destept
n-o sa ma lupt sa apar parerea mea dsp un film
cu atat m ai mult cu cat probabil as "schimba replici" cu fani matrix
bravo KORBENe... macar unii trebuie sa fie destepti sa se dea batuti, ca altfel se umple forumu' asta de injuraturi... ;)

jackpot
16 Oct 2004, 10:55
@jackpot
da, sunt un iliterat, na-m pus in viata mea mana pe o carte , cu atat mai putin pe stiinta si fictiune si nu am citit sau vazut dune
bine ca esti tu destept
n-o sa ma lupt sa apar parerea mea dsp un film
cu atat m ai mult cu cat probabil as "schimba replici" cu fani matrix
n-am spus nici ca sunt mai destept si nici ca nu ai pus mana pe o carte in viata ta, dar nu mi-a placut Riddick.

Sm�agol-Gollum
26 Oct 2004, 21:40
eu sunt nelamurit in privinta unui singur lucru: legea alor rai era ca daca omori pe cineva primesti tot ce avea ala,nu? bun...dar, atunci cand riddick l-a omorat pe boss, dc nu l-a omorat cineva pe riddick ca sa primeasca el conducerea? ati inteles?