PDA

View Full Version : (the remains of) KING ARTHUR


KORBEN
14 Sep 2004, 20:03
1 frustrarile unui zeu
la hollywood, dl bruckheimer este o institutie cu cateva mari succese de public la activ: baietii rai 2 (sau Baietii rai se intoarce), continuare a celebrului baietii rai, minti periculoase, aerul con, stanca, zilele tunetului, arma de top, etc...
firesc, vine intrebarea "oare ce si-ar mai putea dori?" (in afara de mai multi bani) ei bine, se pare ca dl b tare ar mai fi vrut sa se implice ( adica sa-si bage picioarele) in "gladiatorul" si "stapanul inelelor". n-a reusit, asa ca si-a adunat banutii si si-a facut exact ce a vrut si n-a avut: film cu romani si eroism si vitejie si simtul datoriei dar si film cu mitologie, legende, chestii din astea. Toate intr-un singur film. Problema era subiectul. s-ar fi pretat regele artur si cavalerii mesei rotunde, mai ales ca avea vitejie si legenda si... dar nu era cu romani si dl b este ferm convins ca poetica ultima a luptatorului este rezumata la imaginea unui soldat roman, asa ca....
2 far, far &away (in the past)
s-a decis sa mute gesturile pline de noblete si cavalerism ale lui arthur&lancelot&co in "the dark ages" adica pe la 400 en.
pana aici totul bine, dar cum sa caute cavalerii (evident victime ale istoriei si niste nu-prea adaptati) sf graal intr-o epoca in care crestinatatea se rezuma la roma care traia intens spasmele elaborarii de noi dogme intre variate invazii barbare?
3 intervine david franzoni
cum cine? scenarist si producator la gladiatorul lui scott. in calitate de scenarist la regele arthur. si problemele se rezolva ca prin minune
sf graal zboara din poveste (era cam absurd ca niste oameni sa caute un vas/cupa in care se presupune ca sangerase careva in urma cu vreo 4 sute de ani), vrajitorul merlin devine un fel de druid cam golut si verde care traieste prin padu re cu o gasca de parti, frumoasa Guinevere (sau asa ceva, un nume imposibil care incepe cu g si nu enici Gweneth nici guta) devine din printesa blonda si pasnica bruneta si (nici macar printesa) razboinica.
4 baietii rai
sunt, de data asta, saxonii ( care vor stapani insula-britania, nu avalon, care zboara si el din poveste- pana la invazia normanda de dupa 1000), initial si partii, dar fiind aliati lui Merlin se vor dovedi a fi baieti de caracter si se vor alia cu cei 6 (sau7?) cavaleri ai mesei rotunde (da, masa ramane in film, desi totalmente inutila, expediata printr-o replica explicativa "capu la masa nu exista, pentru ca suntem cu totii egali')
5 "stiu ce vrei, dar nu iti pot da" replica abisala din lotr3 straluceste ca un diamant langa gunoi menajer comparata cu dialogurile care se vor glumete, detasate, dar si explicative si capabile sa creioneze eroii din regele arthur. (trebuie sa marturisesc ca ma raliez la curentul de opinie conform caruia imaginatia in materie de dialoguri a dl-ului bruckheimer a atins apogeul in seria "politist de beverly hills" si continuat sa scada de atunci incoace)
6 "ploua sau ninge?" "sa ninga, ca e mai poetic vizual"
au dialogat probabil dl b si Antoine Fuqua (ultimul fiind regizorul ales pentru a pune pe celuloid imaginatia flasca a tandemului bruckheimer-franzoni). Alegerea a fost cat se poate de inspirata, caci in filmelke sale precedente, dl fuqua daduse dovada de o remarcabila lipsa de imaginatie, inovatie si, lucru care i-a atras probabil atentia dlui b, o pasiune devastatoare pentru insiruirea de sabloane
7 sau concluzie
asezonat cu muzica lui hans zimmer( compozitor german mult prea prolific, responsabil pentru rescrierea acelorasi teme muzicale- cu mici variatiuni, evident- pentru filme ca gladiatorul{caramba, che sorpresa!} si ului negru la pamant) regele arthur nu reuseste sa fie mai mult decat o colectie de fotocopii dupa gladiatorul si trilogia inelelor, care merge in ritmul lent al unor dialoguri fumate printre fulgi de zapada si scene de lupta si efecte speciale gratuite ca utilitate dar costisitoare ca bani investiti
daca ar merge, as putea exclama "this is a walking clisee!"
daca nu mi-as jigni niste prieteni nu as avea retineri in a spune "un film pentru oameni lobotomizati'
voi incheia totusi multumind europei pentru cele mai jenante filme pe care le-a produs, care au totusi meritul de a fi mai mult decat rezultatul unor ambitii si o obscena irosire de bani (iata CA un film m-a facut sa apreciez stapanul inelelor)

ArsDeViu
16 Sep 2004, 22:28
Korben, intresant ce ai scris.Dreptate ai, dar trecand peste TOATE MICILE greseli ale regizorului, producatorului, samd, filmul a fost destul de vizionabil.

PoliFanAthic
17 Sep 2004, 22:22
De acord Korben, dar parca filmul nu e chiar cea mai curanta ejectie dorsala. Total in acelasi ton cu Tears of the Sun si, bine spus, un fel de LoTR meets Gladiator. Concurentul acestei opere ar fi fost Troy care, desi nu m-a incantat, a fost peste Arthur.
Istoria se sterge cu buretele, cred ca am vazut-o adeseori pe asta, asa ca cea mai mare problema nu ar fi "adevarurile" istorice. Mi-au displacut actorii - desi in general il simpatizez pe Clive - si mi-e greu sa screm vre-un cuvant de lauda la adresa lor. Stiu ca bietii sunt nevinovati, ca Skarsgaard, fiindca atunci cand nu ilustrezi decat un computer invechit, e clar ca problema se situeaza de celalalta parte a ringului.
A fost rezonabila figura pana cand s-au relevat adevarurile absolute. Ce excremente sunt astea in filme.

ricutza
18 Sep 2004, 00:56
mie mi-a placut filmul...bine, nu am stat sa ma gandesc prea mult la adevarurile istorice sau la deosebirile de celelalte legende...l-am luat pur si simplu ca atare...
nu stiu de ce, dupa ce am vazut filmul m-am gandit la Braveheart...sigur, Arthur nu e atat de hotarat si de motivat ca William Wallace si astfel filmul pierde din forta, insa personajul devine un pic mai credibil...adica filmul isi propunea sa prezinte fapte verosimile si sa dea o versiune reala unor fapte fantastice (de exemplu sabia care e scoasa din piatra)...si poate si din acest motiv nu se opteaza pentru un erou fara slabiciuni....
mi-a placut foarte mult relatia construita intre Arthur si cavaleri...sunt multe scene in care ei pur si simplu comunica din priviri...sunt extrem de expresivi...nu acelasi lucru il pot spune despre relatia Guinevere-Arthur...mi s-a parut foarte fortata si nenaturala...chiar si privirile dintre lancelot si Guinevere sunt mai impresionante decat cele dintre ea si Arthur...
nu prea am vazut rostul secventelor in care apar diferentele de opinii dintre regele saxon si fiul sau...la cat s-a insistat pe ele, m-as fi asteptat sa vad si un deznodamant pe masura...o tradare, o revolta...ceva...se cearta...si?
filmul a avut cateva scene foarte frumoase, de exemplu cea in care soimul se intoarce pe campul de lupta si zboara deasupra stapanului sau...mi-a placut enorm si mi se pare ca subliniaza foarte bine ideea filmului...au fost insa si scene stupide care nu isi aveau rostul de exemplu cea in care tradatorul care se ascunde in copac si este omorat de o sageata care vine de la oarte mare departare...asta efectiv suna a morala de basm gen: dupa fapta si rasplata....la fel de stupid mi se pare si faptul ca regele saxon, care era destul de chibzuit, ramane sa se bata cu 8 oameni, si ii lasa pe romani sa plece prin spate bine mersi...

cu toate astea, mie filmul chiar mi-a placut...e departe de a fi o capodopera, dar eu cred ca merita vazut...

KORBEN
20 Sep 2004, 22:47
stonehenge se afla in mijlocul unei campii
inca o siluire a adevarul istoric (concept destul de relativ si odios) a scenaristului care a citit dsp commodus probabil intr-un ghid de vizitati roma in 12 ore la capitolul "istorie"

nightsorrow
21 Sep 2004, 15:52
Ai dreptate intr un fel Korben,dar furia noastra nu trebuie indreptata spre acest film care noi stim unde ar vrea sa tinteasca si cam ce ar fi vrut regizorul sa puna in scena ,ci spre genul de filme Mean girls ,Legally blonde,Scary movie si alte prostii de felu' asta,care se fac ieftin, iese un bulsit si au succes :x .Filmele istorice sunt mai greu de regizat, iar noi ne asteptam la prea mult...fiti mai ingaduitori cu urmasii Gladiator ului si ai LOTR ului.

tva
21 Sep 2004, 22:13
In functie de ce asteptari ai filmul poate fi superb sau cea mai mare porcarie posibila. Eu m-am dus la film cu inima stransa, fara sa cred nici o iota despre adevarul istoric si toate cele. Asteptarile mele fiind mici, m-am trezit la un moment dat ca filmul a fost mai bun decat ma asteptam. Pana la urma lumea se duce la un asemenea film ca sa vada scene de lupta si pe Miss Knightley cu 2 esarfe pe ea spargand capul dusmanilor.

evenstar
22 Sep 2004, 12:23
Inainte de a vedea filmul, am fost prevenita de x si y ca e un mare rateu, o aberatie cinematografica s.a.m.d. asa ca asteptarile mele vis a vis de film au fost extrem de scazute. In contextul asta , insa, filmul mi s a parut digerabil. E intr adevar super comercial, plin de clisee, dialoguri care se vor impresionante, dupa reteta Gladiatorul si tot ce vreti voi, dar totusi nu mi se pare chiar un gunoi... Au fost pe acolo cateva chestii care au mai salvat cat de cat reputatia filmului, printre care si coloana sonora a lui Zimmer care eu zic ca a ajutat filmul. N as spune ca tipul e repetitiv ci mai degraba compozitiile sale au o nota personala, asa cum lucrarile unui pictor merg toate pe o anumita conceptie, stil personal...
In fine, am vazut filme mult mai proaste dacat asta si macar n am ramas cu un gust amar in gura dupa ce l am vizionat. Totusi filmele istorice sun cel mai greu de realizat...

Scorpion
23 Sep 2004, 09:57
M-am dus la film fara prea mari asteptari , avand in vedere ce citisem despre el pana acum. Mi s-a parut insa ok, merita vazut dar nu are nimic deosebit, ceva care sa nu fi vazut in alte filme

Lupta de pe podul de gheata mi s-a parut foarte bine realizata, in schimb celelalte nu au impresionat. Poate si datorita faptului ca s-au chinui sa obtina PG13 si nu R. La acest capitol Troia a stat mult mai bine.

Nu am inteles insa de ce au deschis portile la lupta finala. Cred ca puteau lupta mai eficient din spatele zidurilor, si abia apoi sa se retraga.

Scorpion
23 Sep 2004, 11:25
Nu am vazut sa fi venit cu echipamente de lupta. Plus ca scarile mi se pare ca s-au inventat mult mai tarziu.
Oricum, zidul era pus acolo cu un scop si trebuia folosit. Asa singurul avantaj a fost ceata aia deasa.

KORBEN
23 Sep 2004, 12:56
coloana sonora a lui Zimmer care eu zic ca a ajutat filmul. N as spune ca tipul e repetitiv ci mai degraba compozitiile sale au o nota personala,
Totusi filmele istorice sun cel mai greu de realizat...
coloana sonora, nu putea ajuta "filmul" nici daca era albumul "the best, the last, the unreleased" al lu prodigy
si o opera simfonica e dificil de scris si interpretat si asta nu inseamna ca ar trebui sa se cante manele in ateneu

Scorpion
24 Sep 2004, 22:45
ma refeream la scarile acelea gen turn care se aduceau chiar langa zidul cetatii, nu la scarile facute sa te sui pe casa.

Si chiar nu am vazut ca saxonii sa fi avut cu ei catapulte sau alte masinarii de spart ziduri.

lhada
28 Sep 2004, 00:47
In sfarsit un film holywood-ian la care a meritat sa ma uit. Ma asteptam la o noua ecranizare a legendei dar nu a fost asa si am ramas placut surprins. A fost un exercitiu placut sa compar in timpul vizionarii sau dupa celelalte filme cu Arthur si sa ma intorc inapoi la acesta.
Ce legenda a distrus? Care ati vazut-o in care realizare?
A avut intradevar unele scapari sau exagerari cum ar fi felul in care stia sa lupte Guinevere dar pot fi trecute cu vederea daca te gandesti la Brad Pitt luptand cu scutul la ceafa.