PDA

View Full Version : Les triplettes de Belleville


moebius
18 Aug 2004, 10:34
mi se intampla cate odata sa vad un film care ma face sa ma apuc sa povestesc despre el tuturor pe care ii prind. nu stiu daca e si cazul astuia din titlu dar e destul de aproape sa intre in categoria asta si, pt ca aproape mi-am epuizat cunostintele, acum a venit randul vostru (exagerez, bear with me here).
subiectul e la fel de inutil pe cat e de irelevant sa il rezum asa ca o sa o dau in clisee gen "e un fel de disney on acid, bakshi cu frisca si e trippy si suprarealist intr-un mod foarte jeunet/caro". gata, m-am calmat.
practic mut, ceea ce arunca mare parte din povara pe partea de vizual... care se descurca cu brio. nu mi s-a parut genul de film la care sa razi in gura mare ci cel la care zambesti incurcat-transportat desi are si cateva momente in care era sa-mi umplu ecranul de suc :)

edit: citind reviewul lui ebert am aflat ca Luis Bunuel wrote that when he and Salvador Dali were about to premiere their surrealist film "Un Chein Andalou," he loaded his pockets with stones to throw at the audience in case it attacked.
one more reason for me to love it :) asta si pt omagiul lui jaques tati

Jay
18 Aug 2004, 11:11
L-am vazut cam jumate dupa aia .. nu mai mergea CD-ul(ah... original fiind :oops: ) Nu ai putea sa mi-l dai si mie... Daca ai si coloana sonora ar fi extraordinar... :D

KORBEN
21 Aug 2004, 20:53
minunat
am scris dsp el va ultimu film vazut sau asa ceva
bravos cinematografiei franceze

KORBEN
21 Aug 2004, 20:53
doar ca nu mi se pare a fi iconoclast

moebius
22 Aug 2004, 14:28
din partea mea poate fi mutat oriunde, ma incurc in sectiunile astea

Ambra Blu
19 Nov 2004, 13:11
In aprox aceeasi categorie - cvasi-animatie - trebuie sa imi manifest nemultumirea fata de Stan Brackhage. Il stiti, e domnul acela care zgirie pelicula si ies niste animatii. Pariul cu spectatorul e care vede mai mare sau mai tare, ca un fel de pata de cerneala (stiti testul) in miscare. Dupa vreo patru sau cinci filmuelte de zgirieturi si flickering images, m-am lasat pagubas. Va recomand, totusi, Jesus on Cross, Chinese Series (imdb ne spune ca l-a creat diluind emulsia de pe pelicula cu propria-i saliva si zgiriind-o ulterior cu unghiile) si unul mai vechi, din 1981, Garden of Earthly Delights. My eyes felt like hell, tho.

Longshot
12 Dec 2004, 10:27
oricum e cu siguranta mai artistic decat finding nemo

K's
12 Dec 2004, 11:04
Sordidul Paris in La Vieille Dame et les pigeons de acelasi Sylvain Chomet l-a vazut cineva?

Ambra Blu
13 Dec 2004, 14:10
Nu, da' am vazut eu Ghost in a Shell 2 si mi-a cam placut.

Nightwane
13 Dec 2004, 14:14
Nu, da' am vazut eu Ghost in a Shell 2 si mi-a cam placut.

ai dat cu mucii in fasole.

Ambra Blu
13 Dec 2004, 14:44
You didn't get my drift.

Nightwane
13 Dec 2004, 18:11
You didn't get my drift.

drift my ass...da' tot ai dat cu mucii in fasole ;)

Ambra Blu
14 Dec 2004, 11:17
Girlie, why this snotty behavior?
Daca nu faci on topic postul urmator, tre sa pun x-ul pe el si xxx-ul pe tine.

Nightwane
14 Dec 2004, 11:45
Girlie, why this snotty behavior?
Daca nu faci on topic postul urmator, tre sa pun x-ul pe el si xxx-ul pe tine.

hai ca te-am pupat pe rimel...

si acum on-topic:

filmul e ok si cam atat. animatia intr-adevar e artsy and stylish dar nu se compara cu, de exemplu, Millenium Actress.

raptor
17 May 2005, 14:44
:? ok si cam atat? frate nighty, mucegariile alea japoneze ti-au distrus retina. desenul e admirabil, incepand de la idei si pana la tehnica-dovada ca frantujii, ca si broscarii de altfel, mai au inca si mana, si minte.
.mie sincer mi-au placut mai mult scurtuletele de pe cd-ul :) "la vieille damme..." -incepand cu omonimul care e beyond fabulous, continuand cu BZZZ, unde imi rodeam urechile pt. ca e decalat sunetul cu vo' 2 secunde s.a.m.d

.ideea e ca acest gen de filme pot si ar trebui sa primeze in fata CGI, pt. ca efectiv sunt mai aproape de arta decat colegele mai dichisite cu miros de uarcraft.