PDA

View Full Version : The Village (2004)


calinul
27 Jul 2004, 10:18
The Village

Site oficial: http://thevillage.movies.go.com/

Gen: Drama, Thriller

Data lansarii: 30 Iulie 2004

Trailer: http://www.movie-update.com/download/1054/Village_Trail3r1_55519_1500.mov

TV-SPOT: http://www.movie-update.com/download/1115/2899Village_TV_year_1500.mov

Regizor si scenarist: M. Night Shyamalan

Despre film:

Nu stiu daca numele "M. Night Shyamalan" va spune ceva. Mie imi spune foarte multe. Numai cand vad acest nume imi trec prin minte doua nume mari de filme: "The Sixth Sense" si "Signs".

Iata ca de aceasta data Shyamalan vine cu o noua idee originala. Am vazut trailerul si TV-SPOT-ul si pot spune ca sunt CREEPY!
Astept multe de la filmul asta si in special de la Shyamalan, care de fiecare data a stiut ce face.

M-am uitat pe net si am citit si un "1st review". Avea un rating de 96%.
Sper sa fie la fel de bun ca celalte 2 filme, daca nu mai bun. Sunt un mare fan al acestor filme.

Pt preview,

4/5

MinRep
27 Jul 2004, 12:09
Oare topicurile astea nu se pot deschide dupa ce filmele ies pe ecrane? Pentru ca pentru ce asteptam exista topicul "In Curand"!

calinul
27 Jul 2004, 12:22
Oare topicurile astea nu se pot deschide dupa ce filmele ies pe ecrane? Pentru ca pentru ce asteptam exista topicul "In Curand"!


NU!

theo
27 Jul 2004, 14:55
De data asta Shyamalan se pare ca s-a intrecut pe sine: pentru ca a aflat ca filmul a fost deconspirat, i-a schimbat finalul

herbert
27 Jul 2004, 15:17
mai. "Calina Krasnaia", de ce scrii inainte sa vezi filmu'??? lasa, tata, sa ajunga si la noi, de ce-l obosesti atat de devreme cu fraze care nu spun nimic?

Gaandalf
27 Jul 2004, 15:26
mai. "Calina Krasnaia", de ce scrii inainte sa vezi filmu'??? lasa, tata, sa ajunga si la noi, de ce-l obosesti atat de devreme cu fraze care nu spun nimic?
Corect. Filmm In general ... nu filme care trebuie sa vina la cinema, filme nevazute. Toate topicurile cu filme care au aparut aici au fost automat mutate la Acum Pe Ecrane knd au ajuns pe ecrane. Just a thought!

On topic: am vazut trailerul, de fapt teaserul shi nu pot sa zic nimik. Parca la 1a vedere e film de mana a7a.

calinul
27 Jul 2004, 16:49
De data asta Shyamalan se pare ca s-a intrecut pe sine: pentru ca a aflat ca filmul a fost deconspirat, i-a schimbat finalul

Good to know 8)

calinul
27 Jul 2004, 16:53
mai. "Calina Krasnaia", de ce scrii inainte sa vezi filmu'??? lasa, tata, sa ajunga si la noi, de ce-l obosesti atat de devreme cu fraze care nu spun nimic?
Corect. Filmm In general ... nu filme care trebuie sa vina la cinema, filme nevazute. Toate topicurile cu filme care au aparut aici au fost automat mutate la Acum Pe Ecrane knd au ajuns pe ecrane. Just a thought!

On topic: am vazut trailerul, de fapt teaserul shi nu pot sa zic nimik. Parca la 1a vedere e film de mana a7a.


In primul rand, se cheama PREVIEW in caz ca nu stiati. Dar nici nu ma asteptam sa stiti... La nivelul vostru... Orice film are un PREVIEW si un REVIEW.
In al doilea rand, daca topicurile cu filme au fost automat mutate la "ACUM PE ECRANE cand au ajuns pe ecrane", nu vad d c nu s-ar face asta si de-acum incolo. Au fost mutate - sunt mutate - vor fi mutate, right? Sunt perfect de acord.

In ceea ce priveste parerea ta cu "parca e...[...]" DA, intr-adevar. E parerea ta si trebuie sa fi mandru de ea. Cu toate ca nimeni nu da 2 bani pe ea. Dar asta e altceva. Parerea ta, e parerea ta!

END!

herbert
28 Jul 2004, 01:10
In primul rand, se cheama PREVIEW in caz ca nu stiati. Dar nici nu ma asteptam sa stiti... La nivelul vostru... Orice film are un PREVIEW si un REVIEW.


ma caline/masline, nu ti-i rusine la obraz si... tastatura, cum vorbesti ma cu un The White Rider (Gaandalf, cel mai prolific forumist ) si cu un GURU? :D
ce nerusinare :w00t:

calinul
28 Jul 2004, 01:19
ma caline/masline, nu ti-i rusine la obraz si... tastatura, cum vorbesti ma cu un The White Rider (Gaandalf, cel mai prolific forumist ) si cu un GURU? :D
ce nerusinare :w00t:

Hmm... Mai bine ti-ai vedea de treaba. Si ai termina cu OFF-TOPIC. Da, sa nu uit sa mai adaug... D C VORBESTI NEINTREBAT? Ce fac eu ma priveste. Si nu e prea indicat sa te uiti in chilotii vecinului atat timp cat ai si tu unii.. (sau nu?)

See ya!
8)

MinRep
31 Jul 2004, 10:11
Deocamdata, filmul nu are critici prea favorabile:

http://movies.yahoo.com/shop?d=hv&id=1808488393&cf=critic&intl=us

calinul
12 Aug 2004, 16:56
Da, pe site-ul care mi-l arati tu vad ca are gradul C+ (media).
Eu pentru preview i-am dat 4/5, care este echivalentul la B. Daca nu stiai, dupa C+ vine B- la o diferenta de 0.5. Daca e s-o luam asa cum vrei tu... Insa eu nu tin cont de medii si de ce zic altii. Daca imi place un film nu ma intereaza ca X spune ca e slab, ca Popescu spune ca e prost, ca altul a adormit la el, etc, s.a.m.d. Pentru mine un esec poate fi un succes si un succes poate fi un esec. De aici reiese si placerea mea pentru recenzii. Este foarte important ca atunci cand critici un film sa ai PERSONALITATE, sa dai dovada ca ai un cap pe umeri si o gandire unica.

So long!

MinRep
12 Aug 2004, 17:53
Da, pe site-ul care mi-l arati tu vad ca are gradul C+ (media).
Eu pentru preview i-am dat 4/5, care este echivalentul la B. Daca nu stiai, dupa C+ vine B- la o diferenta de 0.5. Daca e s-o luam asa cum vrei tu... Insa eu nu tin cont de medii si de ce zic altii. Daca imi place un film nu ma intereaza ca X spune ca e slab, ca Popescu spune ca e prost, ca altul a adormit la el, etc, s.a.m.d. Pentru mine un esec poate fi un succes si un succes poate fi un esec. De aici reiese si placerea mea pentru recenzii. Este foarte important ca atunci cand critici un film sa ai PERSONALITATE, sa dai dovada ca ai un cap pe umeri si o gandire unica.
Chill out... :huh: Dude... :hmm: Am scris mesaju' ala demult, dupa premiera filmului. Nu vroiam sa fac nici o legatura cu nota ta! Am inteles ca ai punctat preview-ul... Sheesh... :sleep:


P.S.: de obicei, daca un film are pe yahoo C+, aia inseamna cam D+... Cu exceptia capodoperelor underrated...

calinul
12 Aug 2004, 18:11
P.S.: de obicei, daca un film are pe yahoo C+, aia inseamna cam D+... Cu exceptia capodoperelor underrated...



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
llllllllllllllooooooooooooooooolllllllllllllllll
Cea mai tare duma care am auzit-o pana acum!!!! Mai bine ai sterge PS-ul ca sa nu te faci de rusine. Adica cum??? Mai omule... daca acolo scrie ca are C+, inseamna ca aia e nota - media criticilor. Daca ar avea D+, aia ar fi afisata. Loooool! E la mintea cocosului mah!

:lol:

MinRep
12 Aug 2004, 18:23
P.S.: de obicei, daca un film are pe yahoo C+, aia inseamna cam D+... Cu exceptia capodoperelor underrated...



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
llllllllllllllooooooooooooooooolllllllllllllllll
Cea mai tare duma care am auzit-o pana acum!!!! Mai bine ai sterge PS-ul ca sa nu te faci de rusine. Adica cum??? Mai omule... daca acolo scrie ca are C+, inseamna ca aia e nota - media criticilor. Daca ar avea D+, aia ar fi afisata. Loooool! E la mintea cocosului mah!

:lol:
:hmm:

Frate, esti dus... N-am sa pierd timpul explicandu-ti cum sunt date notele alea pe yahoo...

calinul
12 Aug 2004, 18:37
Tu esti dus!!!! Adica yahoo da cate un punct din burta filmelor, nu?
Adica.. daca un film are gradul B, yahoo ii da A
daca are C, yahoo ii da B
daca are F, yahoo ii da E

loooooooooooooooooooooooool
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

si daca are A cat ii mai da? "a" (de mana) sau cum?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sau doi de A? (AA)

:lol: :lol: :lol:

Eu zic ca si tu esti un "intelept". Crezi ce vrei dar nu mai spune asa niste aberatii. Sau spune. Si asa n-am mai ras in halul asta de ceva timp.

:lol: :lol: :lol: :lol:

MinRep
12 Aug 2004, 18:50
Tu esti dus!!!! Adica yahoo da cate un punct din burta filmelor, nu?
Adica.. daca un film are gradul B, yahoo ii da A
daca are C, yahoo ii da B
daca are F, yahoo ii da E
"E" nu exista!

Si da, chiar asta vreau sa spun! Notele sunt "umflate" pe yahoo. Vrei sa stii cum?

Sa luam the example at hand: "The Village" (2004). In dreptul lui Roger Ebert, unul dintre criticii cei mai de renume, vei gasi calificativul "C-". Daca urmaresti link-ul, vei gasi critica integrala a lui Ebert, unde vei observa ca el ii da filmului o steluta din patru. Fiinda Ebert foloseste un sistem de la 0 la 4, 1 inseamna D, dar pe yahoo este C-. Asa sunt toate. Si oriunde sunt jumatati de steluta, se aproximeaza in sus, nu in jos... Ca sa nu mai vorbim de recenziile care nu sunt notate...


Si acum un sfat pentru tine: nu te crede si nu te da mai destept decat esti! Pe mine nu ma intereseaza sa ma cert cu tine, dar altii nu te-ar ierta la cate aberezi! Ramai cu bine...

calinul
12 Aug 2004, 19:02
N-ai decat sa-i corectezi lui X ce vrei tu. Nici eu nu vreau sa ma cert cu tine, dar vreau sa-ti spun ca te inseli.

Treaba ta!

MinRep
12 Aug 2004, 19:13
dar vreau sa-ti spun ca te inseli.
Verifica-mi teoria! Critic cu critic, unul dupa altul... :hmm:

calinul
12 Aug 2004, 20:18
dar vreau sa-ti spun ca te inseli.
Verifica-mi teoria! Critic cu critic, unul dupa altul... :hmm:


Ce face yahoo face bine! Ei se iau dupa text, nu dupa nota! Nota ramane aceeasi in mare. Nu sunt discriminari asa cum zici tu!

ehhhh....

:oops: