PDA

View Full Version : The last of the mohicans (1992)


Bogie
21 Jun 2004, 13:10
Un film infect. Bucati din romanul lui Fenimore Cooper sunt luate la intamplare si lipite cu scuipat, unde s-or nimeri.N-am putut sa rezist decat 30 minute la el, m-au apucat dracii, pacat de Daniel Day-Lewis.

Lipsesc personaje importante, apar altele total aiurea, relatiile dintre ele sunt absurde (Heyward indragostit de Cora ???), apar discursuri patriotice despre independenta Americii (in roman lipsesc cu desavarsire);
actiunea se desfasoara dupa bunul plac al scenaristului (Heyward moare, Cora ramane cu Ochi-de-soim, Alice se sinucide, Chingachgook il omoara pe Magua).
Cat de imbecil poti sa fii sa masacrezi in asemenea hal un roman? Nu ai pic de respect fata de un scriitor? Sint dezgustat.

raptor
21 Jun 2004, 13:18
:hmm: filmul nu mi s-a parut chiar asa de rau-desi nenoroceste cartea,e drept...dar il vazusem inainte sa o citesc si am zis ok.ce m-a pisat pe mine in crestet e faptul ca dupa ce Alice(care chiar mi se parea dragutza,pacat de ea :(( ;) )sare in hau,sa-si urmeze iubitul pe plaiurikle eterne ale vinatorii, Cora plinge citeva secunde`cred` si apoi,dupa un apus de soare cu pletele-n vint si cu Day-lewis linga gata-nu mai e Alice,da' who the F*ck is Alice? anyway...in rest,un film zic eu interesant,desi 'The first american hero'....