PDA

View Full Version : Harry Potter and the Prisoner of Azkaban


Danica
19 Jun 2004, 21:39
Spre marea mea surpriza nu exista topic HP la "Acum pe ecrane".. .azi am fost sa vad shi eu HP3...am citit recenzia lui MinRep de la fanatic shi mi-a placut f.mult (il rog daca poate sa o copieze shi aici)..am avut f. mari ashteptari de la acest film shi nu m-a dezamagit ..SUPERB... cred ca cel mai bun de pana acum ..ritmul este mai accelerat ,persoanjele mai interesante ,atmosfera mai intunecata shi in sfarshit s-a abandonat ideea sfarshtiului clasic(in sala de mese)..in rest faze care mi-au placut la nebunie :umflarea matushii lui Harry (care este mai furios ,mai matur shi indrazni chiar sa spun mai adolescent in filmul asta),calatoria cu autobuzul (WATCH OUT IT'S GOING TO BE A BUMPY RIDE)shi "strecurarea" autobuzului de pe pod,calatoria in timp shi multe altele..Harry Potter-ul lui Cuaron mi se pare genial ...ma gandesc acum daca Mike Newell (cel care va regiza "Pocalul de foc ) va face un film mai bun sau cel putin la inaltimea Prizonierului din Azkaban....ashi fi vrut ca Garry Oldman sa aiba mai mult screen-time dar asta e...il vom vedem din nou in 5(sper..)

MinRep
19 Jun 2004, 21:41
am citit recenzia lui MinRep de la fanatic shi mi-a placut f.mult (il rog daca poate sa o copieze shi aici

OK.


-------------------------------------------------------------


Tocmai am vazut "Harry Potter And The Prizoner Of Azkaban" si nu am sa-mi ascund entuziasmul in fata lui. Am plecat la film cu anumite asteptari si anume sa fie mai bun decat predecesorii. Dar asteptarile mi-au fost mult depasite. Iar "vinovat" nu poate fi decat Cuaron. Risc sa exagerez in randurile ce urmeaza...

Ce as avea de reprosat filmului este faptul ca nu se poate baga in doua ore jumate de film toata cartea. Dar astept DVD-ul, sa vad ce se mai poate baga. Unele detalii savuroase din carte au fost uitate, dar au fost introduse altele si filmul functioneaza si asa. Cateva dintre interpretari nu m-au convins suficient. Michael Gambon in primul rand (desi nu a jucat rau) si, doar la inceput, David Twelis. Ultimul si-a revenit pe parcurs.

Nu sunt de acord cu cei care spun ca povestea ar fi infantila, pentru copii or whatever... Aici avem de-a face cu un alt Harry Potter. Mai matur, dar eliberandu-si furia altfel, trecand un pic dicolo de teripurile dezvoltate de Radcliffe in primele doua filme. De asemenea, profesorii nu mai sunt simple caricaturi. Dar unii (ex.: Snape) nu apareau destul.

Alfonso Cuaron schimba tot filmul. Daca prima treime a filmului pare oarecum conventionala, nu se pot trece cu vederea inceputul filmat cu o camera hand-held si schimbarea moduluii de interpretare (Radcliffe, Grint Watson si Felton nu pot sa spunc a stralucesc, dar incep sa se maturizeze ca actori). Dar cele doua treimi din final sunt grozave si aici se vede maiestria lui Cuaron. Filmul capata nuante mai intunecoase, devine mai inchis in sine, dar nu uita sa fie amuzant si, mai ales, dezvolta un stil oarecum... expresionist (merg prea departe? nu cred...) Stilul lui Cuaron este fascinant. Decorul padurii pare desprins dintr-un film vechi de groaza si capata valente nebanuite. Padurea devine un spatiu fabulos mult mai bine exploatat ca in primele "Harry Potter"-uri.

Cuaron a avut si alte idei bune. Diversitatea decorurilor (Hogsmeade arata grozav). Filmarile pe coridoarele din Hogwarts. Ideea de a filma derularea anotimpurilor in fata salciei aleia, pregatind oarecum afirmatia cu Dumbledore despre timp. Imbracamintea elevilor, care fara robele alea devin mai apropiati, dar, in acelasi timp, au un aer mai intunecat. Intruziunile lui Harry si Hermione cand sunt intorsi in timp: in carte, daca mai tin bine minte, aparea doar patronus-ul lui Harry; aici cei doi lasa semne lui Harry, Ron si Hermoine "din trecut".

Cred ca tot Cuaron este responsabil pentru schimbarea modului in care actorii joaca. Se vad schimbari la actorii-copii (imi permit sa amintesc scena in care ei discuta si incearca bomboane). Poate nu sunt cine-stie-ce schimbari, dar sunt schimbari.

Efectele speciale (aici nu pot sa bag mana in foc ca Cuaron are ceva de-a face) sunt mult mai bune. Dementorii sunt bine lucrati (nu mi se par ca aduc prea mult cu anumite imagini din LOTR). Omul-lup arata foarte bine. Impreuna, efectele speciale si decorurile confera acestul "Harry Potter 3" un aer unic si sunt, ca a parafrazez pe cineva, in sprijinul povestii si nu invers.

Sa nu uit de muzica. Pe langa tema cu care deja am facut cunostiinta, mai este melodia aia "Something Wicked This Way Comes" si, mai ales, in ultima parte a filmului, cand Harry si Hermione se intorc in timp, ticaitul ceasului care se aude obsedant, ca o "melodie" de Ligeti sau metronomul din "Time" (Pink Floyd). John Williams kicks ass...

Si am ajuns la actori. In afara de ce am zis mai sus, trebuie sa o amintesc pe Emma Thompson, sub ditamai machiajul, care joaca foarte bine un rol nu chiar accesibil. Dar adevaratul star al filmului este Gary Oldman. Desi este "tandru" inspre sfarsit, isi arata nebunia specifica personajului. Replica "Let's just kill him" este dusa la perfectiune si actorul ii confera lui Sirius Black exact cata substanta trebuie.

Scene exceptionale (de urmarit):
--- debutul filmului, cu Harru Potter invatand pe ascuns;
--- elevii lui Lupin in fata Bong-ului + muzica din scena respectiva;
--- Harry Potter pe coridoarele castelului in cautarea "sobolanului";
--- intoarcerea in timp;
--- trecerea anotimpurilor, impartita in secvente de-a lungul filmului;
--- jocul de Vathat (ce traducere...) pe ploaie si, mai ales, avantarea lui Harry Potter in inaltul cerului si intalnirea cu Dementorii;
--- prezentarea hipogrifului si zborul lui Harry;
--- Harry Potter si Sirius Black asaltati de Dementori in final;
--- finalul (s-a aplaudat in sala);
(prima aparitie a Dementorului m-a lasat cam... rece)


Sincer, nu imi pasa ce parere aveti voi (mai ales fanii LOTR carora nu le place HP). Dar, in ceea ce ma priveste, fara sa afirm ca HP 3 este o capodopera, eu consider ca acest "Harry Potter and the Prizoner of Azkaban" este mai mult decat un simplu film pentru copii. Este un exemplu foarte reusit de cinema. Sunt convins ca urmatorul film nu va fi nici macar aproape de acesta si mult mai asemanator cu celelalte doua. Dar acesta, si luat singur, este de ajuns!


(cred ca am terminat)

BeNnY
19 Jun 2004, 22:34
Reiau si eu, cu cateva modificari.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vazut HP3 impreuna cu ogto azi. Am iesit impresionat de la film, cum mi-a depasit total asteptarile chiar si dupa ce am citit randurile lui MinRep.

Actorii au fost excelenti (NU mi-a placut noul Dumbledore) ca intreg, rolul lui Harry a scartait pe alocuri, de genul scena cand aude ca Sirius i-a tradat pe parintii lui si se retrage in padure, acolo scena este un pic patetica, plansul fiind foarte fals, insa imediat dupa aceea isi ia revansa si explodeaza. Totusi mi-a placut de el, s-a maturizat clar ca nivel de actorie, impreuna cu ceilalti 2 colegi ai sai. Nivelul de actorie a fost ridicat considerabil ei fiind ajutati si de Gary Oldman care face un rol excelent impreuna cu David Thewlis (Lupin).

Regizorul a creat niste momente DE SENZATIE! La propriu! Nu m-am mai simtit de mult asa la un film! Au fost niste momente care mi-au dat fiori pe sira spinarii insa si niste momente care m-au incalzit. Primele insa, au fost evident predominante. S-a potrivit cu cartea care a fost cea "de groaza" din seria HP insa am ramas cu impresia ca FILMUL a surclasat cartea! Cuaron m-a incantat. Un regizor excelent, care a creat din filmul acesta, o capodopera, un punct de referinta, un film aproape definitoriu al genului sau. (mai ales cu actori principali de aceasta varsta).

Schimbarea regizorului este a naibii de evidenta! Al treilea film al seriei parca nu apartine aceeasi serii cu primele doua. Primele doua au fost copilaresti, cu copii pentru copii, cu nimic artistic la propriu, doar niste filme comerciale, de duzina, pe cand cel de fata este mult mai dark, dramatic, transmite sentimente cu gramada, aproape te copleseste, momentele cu Dementorii TE INGHEATA. Eu chiar am avut fiori la 2 scene cu ei. Efectele speciale nu stiu cat au fost de mari si late, insa modul in care au fost puse in scena a fost genial si le-a dat cu totul alta valoare. A stiut Cuaron sa foloseasca la maxim toate resursele lui, inclusiv creierul.

Clisee (ca s-o dam in romanisme) chiar nu prea am gasit in acest film! Oricum eram prea absorbit de actiune ca sa le observ. Filmul iti da cateva momente de respiro, dar foarte putine, indeajuns sa ramai in ritm cu ce se intampla. Daca la 3 au facut asa film care e carte sub a patra, atunci tare ma intreb ce vor reusit la filmul cu numarul 4!

Momentul culminant al filmului este scena cu Sirius, Harry & Dementors, scena care face tot filmul. Si nu in sensul ca aceasta scena "salveaza" filmul sau il face un film bun. Ci in sensul ca mareste incredibil de mult "gradul" filmului, avem inca un moment de interpretare excelenta, efecte speciale... de efect! Si o atmosfera inedita. Ingrediente excelente pentru un film excelent.

Dementorii nu seamana cu Wraiths din LOTR! Asta asa pentru ca se auzeau niste zvonuri.

Recomand filmul in special fanilor LOTR si haterilor HP, celor care au injurat pe-aici HP-ul.

Excelent!

MinRep
19 Jun 2004, 22:44
Hmm... Cred ca ar trebui sa mutam discutia aici.

P.S.: Astept parerile fanilor infocati LOTR (;))

BeNnY
19 Jun 2004, 22:47
Si eu astept sa vad ce or sa zica haterii despre al treilea film...

PS Ca fapt divers, in drum spre Patria sa vad HP, m-am intalnit cu Gandalf :D Care erau sansele sa se intample ceva de genul asta?

ogto
19 Jun 2004, 22:49
WOW BENNY. Ce COINCIDENTA! Si eu m-am intalnit cu Gandalf in timp ce mergeam spre Patria! Ce chestie. Care erau sansele sa se intmple si asta?!? :P :huh: ;) :D

PoliFanAthic
19 Jun 2004, 23:16
Mana lui Cuaron a fost placata cu aur. Subscriu la mai tot ceea ce a spus MinRep, indeosebi in ceea ce priveste viitorul "seriei" HP.
Filmul este cu adevarat deosebit, nu doar comparativ cu primele doua, ci ca opera cinematografica de sine statatoare. A intrecut intr-adevar pragul de simpla pelicula dedicata copiilor si a devenit o experienta fastuoasa, intriganta si in acelasi timp exaltanta, adeseori presarata cu metafore si alegorii, de o frumusete neasteptata.
Pana si copilasii au crescut si au devenit actoricei. Dar bine zicea cineva, care il descria pe Gambon ca "sardonic" in film, caci avem de-a face cu alt Dumbledore. Si chiar cred ca "sardonic" este cuvantul care defineste diferenta. Prea da a simplu "mosulet".
Si pasul facut in ceea ce priveste "costumele" reprezinta un fel de paradox; adica vrajitorii aia sunt chiar copii ca noi (vezi scena dinspre inceput, cand ajung la Hogwarts, in sectiunea baietilor).
Inca ceva mi s-a parut de-a dreptul genial: filmul indeamna spre lectura. Apar cateva "intrebari" pentru cei care nu au citit cartile, care isi gasesc evident raspunsurile acolo si parca am simtit o mana care ma impingea sa iau din nou HP 3 in mana si sa-l recitesc.
Pe viitor, va fi mai multa actiune, dar daca filmele vor ramane atat de scurte, nu cred ca mai are rost sa le faca. Si aici actiunea parea, mai ales la inceput, sa evolueze prea repede.

Sm�agol-Gollum
20 Jun 2004, 23:13
nu stiti cumva daca vor fi ecranizate shi urmatoarele HP-uri?

BeNnY
20 Jun 2004, 23:17
:hmm:
Bineinteles ca vor fi ecranizate si urmatoarele! Sunt anuntate urmatoarele 2....

Sm�agol-Gollum
20 Jun 2004, 23:23
it was just a question....u don't have to get mad..

BeNnY
20 Jun 2004, 23:41
Credeai ca au facut 3 si s-au oprit deodata, asa, pentru ca s-au plictisit?

LOTR-ul s-a oprit la Two Towers?

PoliFanAthic
21 Jun 2004, 13:02
Inca o diferenta observata: fiecare cadru este mai...plin.

georgerc
21 Jun 2004, 14:10
nu stiti cumva daca vor fi ecranizate shi urmatoarele HP-uri?
Au inceput si filmarile deja la HP si Pocalul de foc.

Se stie cine joaca pe Moody Ochi Nebun, Cho Chang, Madam Maxime, etc (pentru fani). Este un mister actorul selectat sa-l joace pe Victor Krum.

MinRep
21 Jun 2004, 14:56
Se stie cine joaca pe Moody Ochi Nebun, Cho Chang, Madam Maxime, etc (pentru fani).

Mda... Brendad Gleeson ca Mad-Eye Moody pare cel mai interesant. Pe Frances de la Tour (as Madame Maxine) nu o stiu, dar se pare ca a jucat intr-un Poirot ("Death On The Nile"). Deci e buna.


P.S.: Grozav avatar, Poli!

georgerc
21 Jun 2004, 15:06
Mai sunt si Clemence Poesy in rolul lui Fleur (a mai jucat in Gunpowder, Treason and Plot (2004), Bienvenue chez les Rozes (2003), Été D'Olga(2003), Carnets d'ados - La vie quand meme (2003), Tania Boréalis ou L'étoile d'un été (2001)).

Rosamund Pike se pare ca va juca pe Rita Skeeter (a mai jucat pe Miranda Frost in 007: Die Another Day).

Rastul actorilor se pare ca vor reveni.

MinRep
21 Jun 2004, 15:09
Rosamund Pike se pare ca va juca pe Rita Skeeter (a mai jucat pe Miranda Frost in 007: Die Another Day).

Tipa asta kinda sucks, dar s-ar putea sa se potriveasca...


Rastul actorilor se pare ca vor reveni.

Si Michael Gambon, din pacate...

ultras_sportul
21 Jun 2004, 15:17
Ecranizarea regizata de Cuaron a fost dupa parerea mea cea mai slaba de pana acum, fara dramatism si cu o actiune lipsita de profunzime. Parca a fost un rezumat facut de un student lenes dupa un curs ce-l impiedica sa mearga la munte in plina sesiune :(.

Actorii reusesc insa o evolutie remarcabila ce nu poate insa sa scoata filmul din monotonie. Sunt cam multi 180 de milioane $ cheltuiti pentru un film care are vreo 3-4 momente in care adultii si copii prezenti in sala incep sa motaie.

Cuaron este un regizor cu idei bune, au fost destule implementate in acest film, dar nu stie sa le inglobeze intr-o creatie finala stralucitoare. Senzatia ce o ai atunci cand parasesti sala de cinema este ca filmul este bunicel dar cam lipsit de vlaga si un pic cam lent, paradoxal pentru ca dureaza destul de putin.

Filmul merita vazut insa. Peisajele ce apar sunt de nota 10 iar efectele speciale reprezinta un pas mare inainte.

Totusi aprecierea mea pentru film se opreste la nivelul notei 8.

georgerc
21 Jun 2004, 15:25
Tipa asta kinda sucks, dar s-ar putea sa se potriveasca...

Si Michael Gambon, din pacate...

:lol:

Hai sa zicem ca Michael Gambon a avut doar cateva replici in filmul asta. Poate ca o sa ne incante in urmatorul. :)

Mie insa mi-a placut de David Thewlis, mai ales in partea a doua a filmului, cand parea ca este mai obosit si afectat de transformari.... Gary Oldman a avut un rol scurt, insa a jucat superb.

Gaandalf
21 Jun 2004, 15:30
Si eu astept sa vad ce or sa zica haterii despre al treilea film...

PS Ca fapt divers, in drum spre Patria sa vad HP, m-am intalnit cu Gandalf :D Care erau sansele sa se intample ceva de genul asta?
yeah! Indeed ... chiar knd mergeai la HP - shi din tot Bucureshtiul tocmai akolo am nimerit ...
AM citit ce ai scris despre HP. De vazut oricum il vedeam - am vazut shi eu la HBO Chamber of Secrets. :D Thank God i don't pay for movies in CTA. Ma voi duce sa-l vad cu varul meu ...
I'll be back to state my opinion ...

MinRep
21 Jun 2004, 15:32
Ecranizarea regizata de Cuaron a fost dupa parerea mea cea mai slaba de pana acum, fara dramatism si cu o actiune lipsita de profunzime. Parca a fost un rezumat facut de un student lenes dupa un curs ce-l impiedica sa mearga la munte in plina sesiune .

Actorii reusesc insa o evolutie remarcabila ce nu poate insa sa scoata filmul din monotonie. Sunt cam multi 180 de milioane $ cheltuiti pentru un film care are vreo 3-4 momente in care adultii si copii prezenti in sala incep sa motaie.

Cuaron este un regizor cu idei bune, au fost destule implementate in acest film, dar nu stie sa le inglobeze intr-o creatie finala stralucitoare. Senzatia ce o ai atunci cand parasesti sala de cinema este ca filmul este bunicel dar cam lipsit de vlaga si un pic cam lent, paradoxal pentru ca dureaza destul de putin.

Filmul merita vazut insa. Peisajele ce apar sunt de nota 10 iar efectele speciale reprezinta un pas mare inainte.

Totusi aprecierea mea pentru film se opreste la nivelul notei 8.



Trebuia sa apara si critica putin negativa, nu?


Nu sunt de acord cu primele trei paragrafe. Alfonso Curaon mi se pare un regizor plin de imaginatie, care a stiut cum sa dozeze actiunea in filmul de fata. Ritmul este accelerat, crescand de la inceputul mai lent la finalul in care se desfasoara toate fortele. De asemenea, nu consider HP 3 un film inegal, cu doar 3-4 momente salvate de actori, decoruri sau efecte speciale. Intregul film este fascinant, indeajuns de antrenant si plin de scene "profunde" pentru cine are ochi de vazut. Macar actul final, cu intoarcerea in timp, este remarcabil in fiecare moment al sau si depaseste capitolul din carte care ii este dedicat.


Am vazut ieri "Camera secretelor" pe HBO. Diferentele sunt usturatoare.

MinRep
21 Jun 2004, 15:34
Mie insa mi-a placut de David Thewlis, mai ales in partea a doua a filmului, cand parea ca este mai obosit si afectat de transformari.... Gary Oldman a avut un rol scurt, insa a jucat superb.

100% de acord. As adauga ca Thwelis are, totusi, ceva probleme la inceput (v. discutia lui cu Potter pe podul ala)...

BeNnY
21 Jun 2004, 16:52
Ecranizarea regizata de Cuaron a fost dupa parerea mea cea mai slaba de pana acum, fara dramatism si cu o actiune lipsita de profunzime. Parca a fost un rezumat facut de un student lenes dupa un curs ce-l impiedica sa mearga la munte in plina sesiune :(.

Actorii reusesc insa o evolutie remarcabila ce nu poate insa sa scoata filmul din monotonie. Sunt cam multi 180 de milioane $ cheltuiti pentru un film care are vreo 3-4 momente in care adultii si copii prezenti in sala incep sa motaie.

Cuaron este un regizor cu idei bune, au fost destule implementate in acest film, dar nu stie sa le inglobeze intr-o creatie finala stralucitoare. Senzatia ce o ai atunci cand parasesti sala de cinema este ca filmul este bunicel dar cam lipsit de vlaga si un pic cam lent, paradoxal pentru ca dureaza destul de putin.

Filmul merita vazut insa. Peisajele ce apar sunt de nota 10 iar efectele speciale reprezinta un pas mare inainte.

Totusi aprecierea mea pentru film se opreste la nivelul notei 8.

Sa intelegem ca tu ai scris chestia de pe Yahoo? :)

Gandalf asta nu se compara cu HP 2-ul... HP 2 e shitty :)

ultras_sportul
22 Jun 2004, 10:21
Trebuie sa ma uit :) special la un comentariu anume?

Am uitat sa spun ceva: Dumbledore este extrem de ciudat in acest film... e rece si lipsit de empatie...

Iar filmul are prea multe scene fortate... parerea mea

Ma ingrozesc la ideea ca din Pocalul de foc si Ordinul Pasarii Phoenix s-ar putea "realiza" o astfel de "fituica" cinematografica ca "HP si Prizonierul din Azkaban".


Cuaron are multe de invatat de la regizorul LOTR-ilor in materie de dramatism si interpretare creativa a sursei de inspiratie. Dar ce pot sa-i cer lui Cuaron, multi il lauda pentru "Y tu mama tambien " film pe care cu greu pot sa-l salt peste limita mediocrului stupid :)

MinRep
22 Jun 2004, 12:31
Cuaron are multe de invatat de la regizorul LOTR-ilor in materie de dramatism si interpretare creativa a sursei de inspiratie.


No comment...

BeNnY
22 Jun 2004, 13:27
Gambon nu e deloc potrivit pentru rolul lui Dumbledore.

In rest nu sunt sub nici o forma de acord cu tine.
Care faze ti s-au parut fortate?

ultras_sportul
22 Jun 2004, 15:48
Scena "balonarii magice" de la inceputul filmului trebuia facuta cu mai mult umor, personajele din tabara anti Harry erau si asa destul de gretoase, nu trebuiau filmate asa in amanunt. Nu neg ca simteam efectiv transpiratia personajului din film cu ochii mintii (meritul lui Cuaron) dar consider ca nu era momentul sa confunde actiunea cursiva cu momente pline doar de detalii bizare (mai aveam putin si am fi vazut un nud imens in forma de balon :( intepat cu tehnica inalta de vrajitorii de la CIA :)

Dementorii nu au fost deloc reusiti. Nu au fost in stare sa sperie nici macar copii de 4-5 ani prezenti in sala :) , cred ca bietii copilasi aproape au ras cand au vazut ce jalnic arata paznicii .

In plus anul desfasurat la Howgarts a semanat mult cu asediul Troiei in versiunea 2004... adica a durat doar vreo 8-9 zile ca veau treaba in alta parte :(

BeNnY
22 Jun 2004, 19:37
Scena "balonarii magice" nici nu intentiona sa fie haioasa.

Dementorii aratau urat si rau pe dinauntru. Mie mi s-a parut ca i-a facut exact cat trebuia de urat pe-afara. Si apropo, langa mine erau mai multi copii care erau extrem de speriati la fazele cu Dementorii...

Trecerea timpului a fost reprezentata, cu succes de altfel, prin "Salcia batausa" sau cum au tradus-o ei in romana.

MinRep
22 Jun 2004, 19:44
Dementorii nu au fost deloc reusiti. Nu au fost in stare sa sperie nici macar copii de 4-5 ani prezenti in sala :) , cred ca bietii copilasi aproape au ras cand au vazut ce jalnic arata paznicii .

In plus anul desfasurat la Howgarts a semanat mult cu asediul Troiei in versiunea 2004... adica a durat doar vreo 8-9 zile ca veau treaba in alta parte :(

Nu prea sunt de acord cu chestiile astea. Dementorii nu cred ca au fost conceputi sa fie inspaimantatori, in sensul horror al cuvantului. Iar cu afirmatia ca anul de scoala pare sa dureze cateva zile nu sunt de acord. Se simt acolo lipsuri, dar nu sunt esentiale si nu dauneaza povestii (ca in cazul "Troia").

Scena "balonarii" nu mi-a placut nici mie in mod special, dar nici chiar asa...

LadyEowyin
23 Jun 2004, 10:30
L-am achiztionat si eu pe DVD - mare greseala. Pana acum Piatra filozofala a fost de 10.000 de ori mai bun. Chamber m-a adormit iar la Priioner am hibernat.
Mai bine ramanea Columbus, macar stiam o treaba. Film pentru copii, clar si pe fata.
Pt MinRep: dupa ce mi-ai dat review-ul acela la Odisea Spatiala (de nota 20) nu ma asteptam sa fii fan HP asa mare, asa inrait. Poate ma insel.
Harry Potter, Spideman, Batman - baietii mei la smen. All kids movies! :sleep:
J.K Rowling este o distrusa. Am citit articolul din cinemagia si ce sa realizez. Si-a scos banii ca nu avea ce sa manance, iar acum o venerati cu totii. :hmm:

Nightwane
23 Jun 2004, 10:38
Eu am apucat sa vad doar juma de film...ca m-am saturat ca pana atunci l-am oprit de 5 ori :) Voi continua sa ma chinui totusi :)

BeNnY
23 Jun 2004, 10:46
L-am achiztionat si eu pe DVD - mare greseala. Pana acum Piatra filozofala a fost de 10.000 de ori mai bun. Chamber m-a adormit iar la Priioner am hibernat.
Mai bine ramanea Columbus, macar stiam o treaba. Film pentru copii, clar si pe fata.
Pt MinRep: dupa ce mi-ai dat review-ul acela la Odisea Spatiala (de nota 20) nu ma asteptam sa fii fan HP asa mare, asa inrait. Poate ma insel.
Harry Potter, Spideman, Batman - baietii mei la smen. All kids movies! :sleep:
J.K Rowling este o distrusa. Am citit articolul din cinemagia si ce sa realizez. Si-a scos banii ca nu avea ce sa manance, iar acum o venerati cu totii. :hmm:

Lool, l-ai luat pe DVD? :lol:
Columbus facea filme pentru copii prosti... probabil de-asta ti-a placut mai mult Piatra Filozofala.

LadyEowyin
23 Jun 2004, 10:49
Lool, l-ai luat pe DVD? :lol:
Columbus facea filme pentru copii prosti... probabil de-asta ti-a placut mai mult Piatra Filozofala.
Nu am zis k mi-aaaaa placut mei benny. M-a atras subiectul. Cum el ar fi in posesia pietrei filozofale. Au dat-o in bara in Chamber cu pasarea PHOENIX (subiectele astea ma fascineaza) si acum in 3 - au dat-o in bara cu tot filmul.
Nu eu l-am cumparat. Sora mea. A dat 300.000 lei pe el. Stai linistit ca toata familia a facut-o proasta. :lol:

P.S. - am citit acel review al tau de pe pagina cealalta. Stiu sigur ca nu crezi ce ai spus despre "amatorul" de CUARON.

LadyEowyin
23 Jun 2004, 10:53
Eu am apucat sa vad doar juma de film...ca m-am saturat ca pana atunci l-am oprit de 5 ori :) Voi continua sa ma chinui totusi :)
Pe tatal meu l-am trezit de vreo 4 ori ca sforaia prea tare. :lol:

BeNnY
23 Jun 2004, 10:53
Pai da, Piatra Filozofala a fost cel mai usor, cel mai pentru copii - asta ti s-a parut cel mai bun. Dupa aia a fost al 2-lea, Chamber of Secrets, care nu mai era CHIAR atat de copilaros - deja asta nu ti-a mai placut. Si apoi a venit Prisoner of Azkaban care nu e film pentru copii prosti si nu seamana sub nici o forma cu primele 2 - asta nu ti-a placut sub nici o forma.

Nu am dreptate?

LadyEowyin
23 Jun 2004, 10:56
Pai da, Piatra Filozofala a fost cel mai usor, cel mai pentru copii - asta ti s-a parut cel mai bun. Dupa aia a fost al 2-lea, Chamber of Secrets, care nu mai era CHIAR atat de copilaros - deja asta nu ti-a mai placut. Si apoi a venit Prisoner of Azkaban care nu e film pentru copii prosti si nu seamana sub nici o forma cu primele 2 - asta nu ti-a placut sub nici o forma.

Nu am dreptate?
Tocmai ca am citit si eu J.K Rowling benni si am vazut ca au dat-o in "vrajeala". la figrat. I-au imbracat in haine de club. Sa fim seriosi-ce dracu? :P N-a pastrat "feelingu" de HP. Parerea mea. Tu ce zici ?

BeNnY
23 Jun 2004, 11:03
S-a pastrat feeling-ul de HP. Dar s-a diminuat, si asta cu MULT! Asta s-a intamplat pentru ca a disparut Richard Harris... care era excelent parca era facut pentru rolul de Dumbledore! Gambon asta de acum e, cum am scris si mai sus, un mos mic, frustrat cu nimic magic about him... sucks... pacat

PS Ma cheama BeNnY nu benni... Chiar asa nu mai stit sa cititi? E CHIAR ATAT DE GREU?!

LadyEowyin
23 Jun 2004, 11:14
S-a pastrat feeling-ul de HP. Dar s-a diminuat, si asta cu MULT! Asta s-a intamplat pentru ca a disparut Richard Harris... care era excelent parca era facut pentru rolul de Dumbledore! Gambon asta de acum e, cum am scris si mai sus, un mos mic, frustrat cu nimic magic about him... sucks... pacat

PS Ma cheama BeNnY nu benni... Chiar asa nu mai stit sa cititi? E CHIAR ATAT DE GREU?!
New Dumbeldore sux! :x Mi-a parut rau de Richard Harris :(( Stiu ca nepoata lui l-a amenintat ca daca nu ia rolul nu mai vb cu el. How sweet is that?
Tocmai ca a disparut "feelingu'" si s-a dus filmul de rapa. Wraithurile alea luate din LOTR - patetic. Serios.

P.S. - benny mei , am vazut caq erai fan lotr acum 4 luni de zile. Pe la pagina 50-60 erai fluent in posturi. Mai mult de 5 luni de zile de fanatic Harry pothead nu iti dau.

BeNnY
23 Jun 2004, 13:46
Sunt fan HP de cand au aparut cartile :hmm:

NU a disparut feeling-ul total. Si nu stiu ce dracu tot ziceti voi, da' Dementorii NU seamana cu Wraiths! WTF?! Deschideti ochii! Sunteti atat de antiHP ca inventati cacaturi.

Nightwane
23 Jun 2004, 14:00
HP3 brings up new records: de 5 ori am adormit (prima jumatate a filmului) si de 3 ori l-am oprit (a doua jumatate).

sincer...tot de copii mi se pare...

Hermione aia are serious menstrual problems. Ce crizata! La un moment dat speram sa faca un threesome cu HP si cu roscatu' ala idiot...dar...how i loathe thee Harry Potter...nu s-a intamplat nimic :( Ah si inca ceva...i-au mai crescut tatele...she will be one hot woman when she grows up. :happy:

oh well...ma asteptam ca Sirius Black sa fie ma-sa lu' HP...da' pana la urma s-a dovedit ca e nashul lui...ce telenovela...

So...i here by decree: HP3 was goddamn boring and useless.

PS: cat a durat filmul? ca eu am avut impresia ca a durat vreo 7-8 ore. :sleep:

MinRep
23 Jun 2004, 15:03
Ma rog, fiecare are dreptul la parerea lui. Eu mi-am zis-o pe a mea, voi v-ati zis-o pe a voastra.

On a more personal note, eu nu sunt fan Harry Potter. Primele doua filme mi s-au parut amuzante, relaxante, nu neaparat pentru copii, dar nici "serioase". Cu toate acestea, cartile le-am citit cu placere, toate cinci care au aparut (iar cu ultima am batut un record personal: peste 750 de pagini in engleza in doua zile). Iar acest "Harry Potter and the Prizoner of Azkaban" mi se pare un film foarte reusit, mult peste majoritatea filmelor pe care le-am vazut anul asta (printre care exemplare reusite ca: "Secret Window", "Big Fish", "In America", "Cold Mountain", "Lost In Translation" sau " The Ladykillers"). Asteptarile mi-au fost sincer depasite (spre deosebire de ul alt caz, mai la inceputul anului, pe care prefer sa nu il numesc).

However, suntem fiinte umane, simtit si interpretam lucrurile diferit, whatever... As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:


Deschideti ochii!

ultras_sportul
23 Jun 2004, 15:18
Doar ca ma dezamageste putin: adica mai putin decat Troy acum o luna de zile :)

Poate ca ma deranjeaza in realitate "mistoul" de mexican al lui Cuaron care se simte in unele scene ...

Gaandalf
23 Jun 2004, 15:22
Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Deschideti ochii!
Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.

BeNnY
23 Jun 2004, 15:51
Pe mine m-a amuzat la culme ce-a scris Nightwane... HE IS F.UCKING BRILLIANT! ( na ca m-au cenzurat :? )

Eu nu sunt fan al filmelor HP 1 & 2 :) Chestia cu "Deschideti ochii" era in special adresata lui Lady Eowyin dar daca vreti sa v-o insutiti si voi... ok

Nightwane
23 Jun 2004, 15:56
Pe mine m-a amuzat la culme ce-a scris Nightwane... HE IS F.UCKING BRILLIANT! ( na ca m-au cenzurat :? )



eu n-am scris ca sa te amuzi. am scris ce am constatat. si se pare ca spre deosebire de altii...nu dau age,sex,location please :P...unii mai au si simtul umorului :D

raptor
23 Jun 2004, 15:56
Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Deschideti ochii!
Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.

Sau o sa zicem Spiderman si harry Potter,filme pentru copii. 8)

Scorpion
23 Jun 2004, 19:52
Poate ca am depasit varsta necesara (am 21 acum), sau poate ca e devina ca nu am citit cartea, dar mie mi s-a parut tare plictisitor acest film. Tot asteptam sa se intample ceva interesant si de abia spre sfarsit a inceput sa se dezmorteasca putin filmu.

Scena cu intoarcerea in timp o vazusem deja in alte versiuni in multe alte filme iar faza cu autobuzul nu mai are nici o valoare dupa ce vezi Matrixul

In rest mi s-a parut destul de previzibil si mult prea lung.

MinRep
23 Jun 2004, 21:36
Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Deschideti ochii!
Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.

Eu am scris pentru toti, in general... Mai mult nu am de zis...

Gaandalf
24 Jun 2004, 08:20
Totzi l-atzi vazut numai io' nu ... Anu trecut mi se rupea ... anu' asta m-atzi facut curios. Unii zic WOW! altzii zic ;) "ma lashi cu filmul asta?"
Nu am crezut kl o sa zic asha ceva dar HP 3 is a "must see" k sa pot sa imi dau cu parerea nu altceva... :P

emanuel
24 Jun 2004, 14:15
S-a anuntat data premierei romanesti al celui de-al patrulea film din serie: Harry Potter and the Goblet of Fire (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=4885&hist=0)

Gaandalf
24 Jun 2004, 14:18
S-a anuntat data premierei romanesti al celui de-al patrulea film din serie: Harry Potter and the Goblet of Fire (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=4885&hist=0)
deja au inceput sa filmeze la el mey ? Nu-mi vine sa cred. Da' Daniel ala creste shi pe urma iese din "proportzii" shi numai Hp nu o sa mai fie.

emanuel
24 Jun 2004, 14:20
Pai deja filmeaza de vreo luna...

seether
24 Jun 2004, 16:36
In mare, filmele Harry Potter sunt chiar marfa i could say, especially efectele speciale. Dar ptr cel care nu a citit cartile, sunt prea multe chestii lasate in aer, ceea ce este prea aiurea. Not to mention faptul ca deja au taiat/schimbat atatea din carti, nu imi dau inca seama daca asta e bine sau rau... :hmm:
Sunt curioasa insa cate parti or sa faca ptr filmu' Harry Potter and the Order of Phoenix :lol: Si HP6/7, peste nush' cati ani... :?

Forrest gump
24 Jun 2004, 17:16
Mi-a placut. inceputul e un pic cam ciudat de altfel regizorul creaza o atmosfera destul de chimbata decat a celorlalte filme. totul devine mai serios mai grav. adica era poate si tyimpul. adica de harry e si el la adolescenta intrebarile lui au nevoie de raspunsuri. incepe sa fie un fel de heroe s journey ceea ce e super. fantezia si atmosfera superba de la scola de magie e pastrata ceea ce e foarte bine dar parca un pic farmecul dispare. de fapt primul cred ca are cea mai super atmosfera. are cateva nmomente superbe e mai profund ca celellte doua si si asta e bine dar e si riscant intr-unb fel. imaginea superba mult mai surprinzatoare miscarile. povestea e oricum foarte buna si aici e mai mult meritul lui rowling. malfoy e fooarte prost construit ca personaj prea ridicol si prea tipizat pacat avea potential :))). hermione e din ce in ce mai draguta si producatorii nu au uitata asta. robele lungi si negre sunt inlocuite de haine mai stramte si blugi, da nu-i nimic. un film cu mult farmec , imaginatie si spirit.

seether
24 Jun 2004, 17:20
Robele nu ar trebui inlocuite... Sunt importante, mai ales in Harry Potter and the Goblet of Fire [forgot about the prom!?]
Apropo... Am vazut eu aiurea, sau Draco Malfoy a fost vopsit? :lol:
Hermione nu ar trebui sa fie dragutza pana la a 4a carte.. film... whatever! Puberty, geez! :w00t:

M_olecula
27 Jun 2004, 20:24
Un film relativ bunicel... si poate e cam mult spus , e mai bun decat celelalte filme din seria Harry Potter dar in general , pe o scara de 1 la 10 i-as da nota 5 ! In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ??????????????????? Cea mai penibila , proasta , patetica faza a fost atunci cand profesorul Lupin s-a transformat in "varcolac" (creatura aia semana a varcolac doar de la gat in sus avand niste membre inferioare si posterioare extrem de lungi) si Sirius Black in acel Grim ( Dumnezeule... parca eram in Van Helsing )

O parte buna a filmului m-i s-a parut maturitatea lui Harry care acum nu mai tinea totul in el... le spunea tuturor pe fata , nu mai era acel copil din primele doua parti .

Per ansamblu filmul nu m-i s-a parut atat de stralucit si de bun cum au spus unii de pe forum !!!!!!!!!!!!!!

MinRep
27 Jun 2004, 20:38
In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ???????????????????

Asta era cea mai simpla parte. Harry din viitor il salveaza pe cel din trecut, cele doua "planuri temporale" nu se pot separa. E unul dintre cele mai frumoase momente din evolutia personajului. Pentru ca, inainte sa lesine, Harry are iluzia ca il vede pe tatal sau. Mai tarziu, isi da seama ca, de fapt, se vede pe sine insusi. Asta este frumusetea: Harry se maturizeaza, devine un vrajitor adevarat, unul grozav, intocmai ca tatal sau. (Chestia asta cu identificarea cu parintele si aspirarea la conditia acestuia e cam psihologica pentru universul Harry Potter, dar de asta sunt cartile alea atat de frumoase)


P.S.1: Dilema ta era explicata mai tarziu, cand Harry si Hermione zboara pe hipogrif inspre Sirius Black. Daca asa te-ai uitat la film, nu ma mira ca i-ai da 5...

P.S.2: Varcolacul intentionat nu aducea a varcolac in stilul clasic. Au incercat sa creeze o imagine diferita a creaturii. Daca tie nu ti-a placut, asta-i altceva. (dar de la Harry Potter la cocktail-ul Van Helsing e cale lunga...)

M_olecula
27 Jun 2004, 20:46
In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ???????????????????

Asta era cea mai simpla parte. Harry din viitor il salveaza pe cel din trecut, cele doua "planuri temporale" nu se pot separa. E unul dintre cele mai frumoase momente din evolutia personajului. Pentru ca, inainte sa lesine, Harry are iluzia ca il vede pe tatal sau. Mai tarziu, isi da seama ca, de fapt, se vede pe sine insusi. Asta este frumusetea: Harry se maturizeaza, devine un vrajitor adevarat, unul grozav, intocmai ca tatal sau. (Chestia asta cu identificarea cu parintele si aspirarea la conditia acestuia e cam psihologica pentru universul Harry Potter, dar de asta sunt cartile alea atat de frumoase)


P.S.1: Dilema ta era explicata mai tarziu, cand Harry si Hermione zboara pe hipogrif inspre Sirius Black. Daca asa te-ai uitat la film, nu ma mira ca i-ai da 5...

P.S.2: Varcolacul intentionat nu aducea a varcolac in stilul clasic. Au incercat sa creeze o imagine diferita a creaturii. Daca tie nu ti-a placut, asta-i altceva. (dar de la Harry Potter la cocktail-ul Van Helsing e cale lunga...)

Chestia cu maturizatul am inteles-o ! Eu am intrebat pt ca la faza aceea nu am fost lamurit si iti multumesc ca m-ai facut sa inteleg . Stiu ca e o diferenta intre cele doua filme... dar in opinia mea nu prea mare !

P.S. : Am vazut filmul la 5 dimineata .

MinRep
27 Jun 2004, 22:40
Am vazut filmul la 5 dimineata .

uuuuhhh... :o La ora aia n-as putea sa ma uit nici la o cea mai amuzanta comedie din lume... ;)

M_olecula
27 Jun 2004, 22:44
uuuuhhh... :o La ora aia n-as putea sa ma uit nici la o cea mai amuzanta comedie din lume... ;)

Cam asa fac de vreo saptamana si ma culc pe la 7 dim. D-asta nu prea am inteles eu faza din Harry Potter ...merci oricum pt lamurire

snatchro
28 Jun 2004, 15:09
Destul de dragut filmul, asta in comparatie cu ceea ce s-a vrut a fi partea a doua. Muzica mi s-a parut excelenta, partea cu filmatul cu camera tinuta in mana mai putin un lucru inspirat. A adus a ceva a artificialitate.
Totusi mi-a placut atmosfera generala a filmului, care a fost mai serios in comparatie cu celelalte parti din serie.
Mi-ar fi placut totusi ca prestatia lui Gary Oldman sa fi fost mai consistenta, mai asemanatoare cu tonul dat de pozele tip wanted din film. Cuaron a facut totusi o regie excelenta.

Si ca fapt divers, off-topic: ce ziceti de Nolan ca regizeaza MI:3? Pe mine chiar m-a uimit.

MinRep
28 Jun 2004, 15:39
Si ca fapt divers, off-topic: ce ziceti de Nolan ca regizeaza MI:3? Pe mine chiar m-a uimit.

Bine ca nu e Shyamalan... Sau Cuaron, daca tot suntem aici...

ricutza
29 Jun 2004, 00:19
mie Harry Potter 3 mi s-a parut destul de slabut...mi se pare ca 2-ul a fost mai reusit....asta nu stiu...nu prea a avut suspans si nici povestea nu mi s-a parut cine stie ce...m-am cam plictisit la el....

LadyEowyin
29 Jun 2004, 08:42
mie Harry Potter 3 mi s-a parut destul de slabut...mi se pare ca 2-ul a fost mai reusit....asta nu stiu...nu prea a avut suspans si nici povestea nu mi s-a parut cine stie ce...m-am cam plictisit la el....
subscriu

Gaandalf
29 Jun 2004, 11:32
3 FILME CU INCEPUT LA FEL ... CU FAMILIA DE INCUIATZI ...WE WANT CHANGE, i mean u want...
Dupa 10 minute, varul meu = yawn :sleep: ... dupa vreo 50 de minute, eu = yawn :sleep: !
Dimineatza m-am trezit shi vazut shi restul de 1h 07 minute ...
Hipogryph = tentativa nereushita de gryphon
HP calare pe hipogryph = toata ziua TITANIC (aceleashi woohuoooo k Leo) - cum de n-a observat nimeni ?
Ronaldo = nici o treaba cu filmul. parca e beckam la europene.
Evil Villain = a damn rat! ;) :lol: seriously now guys...
Hermione = future foxy lady - mi-a placut de ce sa mint akuma ... Totushi faza cu "turn back thee hands of time" - seen it ...
Shi akuma Dumbelass ... Dumbeldore - :sick: l-a stricat pe Richard Harris. Plin de energie shi nashpet ... :sick: Parca nu mai are nici o treaba cu HP.
Lupin - ok ... werewolf so NOT ok - shi-au batut joc de el saracu', skinny k vai de steaua lui
Sirius Black sau mai bine zis Gary - gr8! also Dementors.

Clar nu am vazut Harry Potter. Asta a fost un alt film. Mai bun decat 1,2 dar equally borring. Actiunea incepe ... HALT! incepe iar ... HALT! and on and on...

Influentze Kurosawa la fade 2 black shi next scene shi Harry Potter kre arata mai decent akuma. Potzi incerca sa il iei un pic in serios. Gr8! Personality.
Iar blondul; ala parca era super tare - l-au facut un pussy wipped. Varzaaaa!

Over all - kids movie. Numai k varul meu a adormit. Ce sa mai zic. Next patient please.

BeNnY
29 Jun 2004, 16:22
Toate incep la casa aia pentru ca el dupa fiecare an de scoala se duce acasa (duuh...)! Unde vroiai sa se duca?! Faza cu HP pe hipogrif kind of sucked, nici mie nu mi-a placut. Cine dracu e Ronaldo?! Evil Villain-ul e VOLDEMORT. Nu Peter Pettigrew.

La restul nu ma mai obosesc... nu merita efortul.

emanuel
29 Jun 2004, 16:40
Faza cu HP pe hipogrif kind of sucked, nici mie nu mi-a placut.

Mie chiar mi-a plcut foarte mult! Mi-a adus aminte de Neverending Story / Poveste fara sfarsit, supeb film si acela!

Danica
29 Jun 2004, 18:37
HP calare pe hipogryph = toata ziua TITANIC

shi eu cand am vazut aceasta scena m-am gandit la "I am king of the world..woohoo".. :D .dar nu ash zice ca e "titanic toata ziua" :hmm:

MinRep
29 Jun 2004, 18:43
HP calare pe hipogryph = toata ziua TITANIC (aceleashi woohuoooo k Leo) - cum de n-a observat nimeni ?


Nu stiu ce aveti cu scena asta... Poate au lungit-o un pic cu zborul peste lac, dar are un moment intersant scena. La un moment dat, Potter se uita in jos si isi vede reflexia in apa. Foarte bine prins momentul si, ceea ce-mi place mie, nu este in your face, ci ascuns, pentru cei care privesc filmul...

P.S.: Si, pana la urma, ce aveti cu "Titanic"-ul?[/i]

BeNnY
29 Jun 2004, 18:57
Faza cu HP pe hipogrif kind of sucked, nici mie nu mi-a placut.

Mie chiar mi-a plcut foarte mult! Mi-a adus aminte de Neverending Story / Poveste fara sfarsit, supeb film si acela!

Numai ca acolo era pe un caine parca :D Super film si ala, yeah...

Gaandalf
30 Jun 2004, 13:56
Toate incep la casa aia pentru ca el dupa fiecare an de scoala se duce acasa (duuh...)! Unde vroiai sa se duca.
Dk tot a schimbat multe chestii putea sa schimbe shi asta. Shi stai calm k shtiam k akolo se duce.
Faza cu HP pe hipogrif kind of sucked, nici mie nu mi-a placut.
Mie chiar mi-a plcut foarte mult! Mi-a adus aminte de Neverending Story / Poveste fara sfarsit, supeb film si acela!
Asta da film. Ambele mi-au placut. I still do

Gaandalf
30 Jun 2004, 13:59
HP calare pe hipogryph = toata ziua TITANIC (aceleashi woohuoooo k Leo) - cum de n-a observat nimeni ?
Nu stiu ce aveti cu scena asta... Poate au lungit-o un pic cu zborul peste lac, dar are un moment intersant scena. La un moment dat, Potter se uita in jos si isi vede reflexia in apa. Foarte bine prins momentul si, ceea ce-mi place mie, nu este in your face, ci ascuns, pentru cei care privesc filmul...

P.S.: Si, pana la urma, ce aveti cu "Titanic"-ul?[/i]
hello! titanic ?kkt de film. Ala este scenariu ? A luat 11 oscars ptr k au rupt ditamai nava in doua.

HP calare pe hipogryph = toata ziua TITANIC
shi eu cand am vazut aceasta scena m-am gandit la "I am king of the world..woohoo".. :D .dar nu ash zice ca e "titanic toata ziua" :hmm:
Deci nu sunt nebun. Shi nightwane a zis la fel. Shi maica-mea (fana TITANIC) a recunoscut ... :lol:
Toate incep la casa aia pentru ca el dupa fiecare an de scoala se duce acasa (duuh...)! Unde vroiai sa se duca?! Faza cu HP pe hipogrif kind of sucked, nici mie nu mi-a placut. Cine dracu e Ronaldo?! Evil Villain-ul e VOLDEMORT. Nu Peter Pettigrew.

La restul nu ma mai obosesc... nu merita efortul.
Shi s-a rupt Voldermort kat a aparut in filmul asta ... Pe ptey il urmarea Sirius shi Harry implicit pe la final.
Shi finalul ala DULL - pleaca ala calare pe gryphon shi PAUZA. Un sfarshit tembel rau de tot.

MinRep
30 Jun 2004, 14:05
hello! titanic ?kkt de film. Ala este scenariu ? A luat 11 oscars ptr k au rupt ditamai nava in doua.

(din anumite motive, nu voi comenta cele 11 oscar-uri)

Dar otherwise, "Titanic"-ul are multe parti negative ("siropul" in primul rand, regia apoi, lungimea, Kate Winslet etc.), dar, in final, nu e un film deloc rau, bine filmat, relativ bine montat si cativa actori fac roluri foarte bune (inclusiv DiCaprio, daca tot suntem aici).


Cat despre scena cu "I'm king of the world", cea din Harry Potter seamana cu ea, dar ma indoiesc ca "Titanic"-ul e primul film care face asa ceva sau ca Cuaron s-a inspirat de-acolo. Sa fim seriosi, cinematografia avea un secol (si ceva... ;)) inainte de "Titanic". Oare cate scene de genu' s-or fi facut?

Leonard
30 Jun 2004, 14:16
Dar otherwise, "Titanic"-ul are multe parti negative ("siropul" in primul rand, regia apoi, lungimea, Kate Winslet etc.), dar, in final, nu e un film deloc rau, bine filmat, relativ bine montat si cativa actori fac roluri foarte bune (inclusiv DiCaprio, daca tot suntem aici).


sa fim seriosi, rol bun dicaprio... in titanic nu prea face nimic, decat sa fie si el pe-acolo prin cadru; daca-l vezi de ce e in stare in "What's Eating Gilbert Grape" sau in "Celebrity" (roluri secundare), prestatia lui din Titanic o sa ti se para apa de ploaie.

Gaandalf
30 Jun 2004, 14:16
hello! titanic ?kkt de film. Ala este scenariu ? A luat 11 oscars ptr k au rupt ditamai nava in doua.
(din anumite motive, nu voi comenta cele 11 oscar-uri)
nice one... but i'm cold as ice ...

MinRep
30 Jun 2004, 14:27
Dar otherwise, "Titanic"-ul are multe parti negative ("siropul" in primul rand, regia apoi, lungimea, Kate Winslet etc.), dar, in final, nu e un film deloc rau, bine filmat, relativ bine montat si cativa actori fac roluri foarte bune (inclusiv DiCaprio, daca tot suntem aici).


sa fim seriosi, rol bun dicaprio... in titanic nu prea face nimic, decat sa fie si el pe-acolo prin cadru; daca-l vezi de ce e in stare in "What's Eating Gilbert Grape" sau in "Celebrity" (roluri secundare), prestatia lui din Titanic o sa ti se para apa de ploaie.

"Celebrity" nu l-am vazut... In rest, am vazut cam tot. Dar raman la parerea ca DiCaprio face un rol bun in "Titanic". Ca e "apa de ploaie" pe langa "What's Eating Gilbert Grape" sau, mai ales, "Catch Me If You Can", asta-i altceva. Dar rolul din "Titanic" e foarte bine jucat. Dau cel putin asa mi s-a parut mie, cand am vazut prima data filmul si habar n-aveam cine e DiCaprio, sau Cameron sau Kathy Bates... Cred ca o sa am aceeasi parere si acum (n-am vazut filmul de vreo doi-trei ani, totusi).

Gaandalf
30 Jun 2004, 14:30
What's Eating Gilbert Grape e un foarte bun rol. Iar in Catch me if you can ... joaca dementzial. Mai ales faza knd se da drept profu' de french shi finalul knd este disperat. Se tampise de viatza lui.

MinRep
30 Jun 2004, 14:33
Sunt curios cum o sa joace in "The Aviator". Nu de alta, da' in "Gangs Of New York" nu a fost chiar la inaltime)

Gaandalf
30 Jun 2004, 14:43
Sunt curios cum o sa joace in "The Aviator". Nu de alta, da' in "Gangs Of New York" nu a fost chiar la inaltime)
Dan Radcliffe ar trebui sa ia nishte lectzii de "anger management" de la LEO. He's good at it: vezi Romeo&Juliet. Il prinde bine furia pe Leo. Shi in The Beach mi-a placut.
Sper sa aibe o personalitate shi mai "frumoasa in HP4" - Dan Radclkiffe that is ...

MinRep
30 Jun 2004, 14:45
Mda, pe Radcliffe nu-l prinde furia prea bine. Dar incet, incet... pana la cartea a cincea, ar trebui sa fie maestru... :?

BeNnY
30 Jun 2004, 15:00
Cert este ca se indreapta spre mai bine. Cartea a treia a fost parca piesa de legatura intre 1,2 si 4,5 ca nu putea sa sara de la 2 la 5. Al treilea film e si el semi-serios facand legatura intre primele 2 care au fost de-a dreptul copilaroase insa 4,5 deja nu mai sunt copilaroase... Pacat ca l-au inlaturat pe Cuaron ca poate ca la 4 putea sa faca ceva mai bine.

PoliFanAthic
30 Jun 2004, 23:13
Eu l-as pune pe Raimi pt. HP 5. :?

Gaandalf
01 Jul 2004, 08:45
Situatzie: Ma trezesc cu noaptea in cap sa plec in vama. Ashtept mashina pe bulevard shi decid sa-mi clatesc ochii in fatza la cinema Dacia cu ce filme mai vin ... shi ce sa vad: 2 Postere cu Harry Potter. Unul normal shi unul original - imens cu Hermione pe care scrie "The Time Has Come" - pauza , la mine deja suna ocupat. The time has come for what ? I-a venit ciclu lu' Hermione aia ? Nici o explicatzie nimik - te lasa in pod.
sa luam AVp de exemplu : "No matter who wins , WE LOSE" - aici mai intzeleg dar dupa ce am vazut HP3 sunt in ceatza ...

PoliFanAthic
01 Jul 2004, 21:44
Situatzie: Ma trezesc cu noaptea in cap sa plec in vama. Ashtept mashina pe bulevard shi decid sa-mi clatesc ochii in fatza la cinema Dacia cu ce filme mai vin ... shi ce sa vad: 2 Postere cu Harry Potter. Unul normal shi unul original - imens cu Hermione pe care scrie "The Time Has Come" - pauza , la mine deja suna ocupat. The time has come for what ? I-a venit ciclu lu' Hermione aia ? Nici o explicatzie nimik - te lasa in pod.
sa luam AVp de exemplu : "No matter who wins , WE LOSE" - aici mai intzeleg dar dupa ce am vazut HP3 sunt in ceatza ...
Banuiesc ca te referi la asta (http://imagecache2.allposters.com/images/153/912130.jpg). Pai poate insemna multe...de exemplu a venit timpul sa apara un regizor cu cap. Sau a venit timpul sa arate si copiii aia a actori. Sau a venit timpul pentru un nou Harry Potter, pe care il asteptam de peste un an.

Nightwane
02 Jul 2004, 08:42
...sau a venit timpul ca Hermione sa poarte sutien.

ogto
02 Jul 2004, 09:50
Chestia cu The Time Has Come zic ca are legatura cu clepsidra aceea care o avea Hermione. cu care dadea inapoi timpul.

Gaandalf
02 Jul 2004, 10:41
Chestia cu The Time Has Come zic ca are legatura cu clepsidra aceea care o avea Hermione. cu care dadea inapoi timpul.
Ce dobitocenie... Ce intzelege un om care vede posterul ala? Un kkt asta intzelege. :lol: VARZAAAAA!

BeNnY
02 Jul 2004, 11:53
...sau a venit timpul ca Hermione sa poarte sutien.

Asta da.

Gandalf poate tu nu intelegi omule... Eu nu cred ca are legatura cu clepsidra aia, ar putea insemna "The time has come... for Harry to die" ca ala trebuia sa iasa si sa-l omoare pe Harry. Nu stiu ce dracu e atat de greu de inteles. Au lasat loc de interpretare, INTERPRETEAZA!

Gaandalf
02 Jul 2004, 12:02
...sau a venit timpul ca Hermione sa poarte sutien.
Asta da.
Gandalf poate tu nu intelegi omule... Eu nu cred ca are legatura cu clepsidra aia, ar putea insemna "The time has come... for Harry to die" ca ala trebuia sa iasa si sa-l omoare pe Harry. Nu stiu ce dracu e atat de greu de inteles. Au lasat loc de interpretare, INTERPRETEAZA!
Faza cu clepsidra nu am zis-o io' - Ogto did...

BeNnY
02 Jul 2004, 12:07
Da, am vazut, dar restul era pentru tine! Titlul special e pus asa ca sa interpreteze omu'... nu trebuie sa gasesti vreo explicatie filozofica pentru el.

Demona
11 Jul 2004, 15:40
Situatzie: Ma trezesc cu noaptea in cap sa plec in vama. Ashtept mashina pe bulevard shi decid sa-mi clatesc ochii in fatza la cinema Dacia cu ce filme mai vin ... shi ce sa vad: 2 Postere cu Harry Potter. Unul normal shi unul original - imens cu Hermione pe care scrie "The Time Has Come" - pauza , la mine deja suna ocupat. The time has come for what ? I-a venit ciclu lu' Hermione aia ? Nici o explicatzie nimik - te lasa in pod.
sa luam AVp de exemplu : "No matter who wins , WE LOSE" - aici mai intzeleg dar dupa ce am vazut HP3 sunt in ceatza ...

Cred ca e mai simplu decat se pare...in stanga e scris The time has come iar in dreptul chestii aleia...e data...June 2004 ...it's not such a big deal guys...Probabil s-au plictisit sa scrie pe postere acel prea bine cunoscut SOON (http://imagecache2.allposters.com/images/153/912130.jpg) ...Parerea mea...

Gaandalf
12 Jul 2004, 13:30
Cred ca e mai simplu decat se pare...in stanga e scris The time has come iar in dreptul chestii aleia...e data...June 2004 ...it's not such a big deal guys...Probabil s-au plictisit sa scrie pe postere acel prea bine cunoscut SOON (http://imagecache2.allposters.com/images/153/912130.jpg) ...Parerea mea...
never thought of that,,, :lol:

Demona
12 Jul 2004, 21:26
never thought of that,,, :lol:

I tought so! ;)

Shi acum back la topica...Harry Potter...finally l-am vazut shi eu, s-a chinuit saracu` sa ajunga shi prin Arad. My opinion. A fost dragutz, dar am auzit despre el parerai ca ar fi mult mai bun, dar of course, nu a fost ashaaaaa de bun. Cel mai mult mi-au placut Dementorii, real nice creatures. Apoi a fost real nice sa-l vad pe Gary Oldman intr-un rol care e pozitiv at once, ca doar el saracu` shi-a facut reputatzie de "bad boy" la Hollywood. Apoi ce a mai fost dragutz, acel Hipogriff or somethin`, real nice creature. Ce a fost cam aiurea, a fost varcolacul, adica era cam cretin, tzinand cont ca era ce era shi nu putea sa-i adulmece pe cei doi(Hermione shi Harry) ascunzandu-se. In rest, efecte speciale nice(funny scene cu matuza-balon), dar "crizele de personalitate" pe care le avea Harry sunt inca nelalocul lor. Inca nu erau binevenite...In fine...just an opinion...

jediklaus
03 Jun 2005, 10:48
De ce ce unii pun in balantza filmele din seria Harry Potter shi cele din seria The Lord of the Rings? Shi apoi, pe subiectul dedicat lui HP apar pareri ale celor care apreciaza LOTR, iar aceshtia critica HP. Macar daca ar fi o critica constructiva (uneori este). Mie imi plac ambele filme. Nu pot fi puse in aceeashi categorie de filme, dar fiecare, in categoria din care face parte, este number one. Abia ashtept sa apara HP4. Shi ecranizarea la romanul "Hobbitzii".

Denis_stelistu
03 Jun 2005, 17:58
Numai da viata la subiectele mai vechi de 7 luni.