PDA

View Full Version : Waking Life


Lady_Skar
10 Jun 2004, 07:58
Am vazut filmul asta aseara pe HBO si WOW! Mi-a placut la nebunie. Este vorba despre un tip care viseaza si in visele lui tot felul de personaje ii explica viziunea lor despre lume, realitate si perceptie. Este plin de citate filosofice si intr-un fel este filosofie pura dar am inteles fiecare idee.

Si mai mentionez ca este un film de animatie, dar animation like you've never seen it before.

SEE THIS MOVIE!

cherryblossom
10 Jun 2004, 12:21
Regizorul asta, Richard Linklater, a mai scos un film in anul care a trecut, Scoala de rock, pe care nu l-am vazut, dar am un sentiment ca nu e mare lucru de capul lui... Waking Life e totusi un film foarte original, eu l-am vazut acum vreo juma de an, si mi s-a parut interesant. Tot filmul e o lunga reflectie despre vis si realitate, despre unde incepe una si unde se termina cealalta. Ce nu prea mi-a placut la film e ca animatia aia era cam obositoare, dupa o ora jumata eram ca hipnotizata, imi faceau ochii ca sarpelui Ka (poate asta a fost si intentia regizorului). Nu ma pricep prea bine la chestiile legate de filmari, imagine etc, insa mi s-a parut ca filmul chiar inoveaza la capitolul asta (a fost filmat clasic, cu camera, iar apoi a venit cineva si a procesat imaginea, a facut sa para ca un film de animatie; il puteti remarca pe Ethan Hawke printre actorii din film). O alta chestie care nu mi-a placut este ca filmul seamana cu o fraza lunga, toata lumea vorbeste foarte mult si fara sa mai puna virgula, actorii se succed foarte repede si nu prea ai timp sa intelegi ce au vrut sa zica (poate asta s-a intamplat si datorita faptului ca nu am avut subtitrare in romana). Dar, una peste alta, si eu sunt de parere ca merita vazut.

Leonard
10 Jun 2004, 14:02
exista deja subiectul la iconoclast. continuati acolo

Lady_Skar
10 Jun 2004, 15:14
exista deja subiectul la iconoclast. continuati acolo

sorry :) sa stearga cineva topicul asta atunci...

daniel
10 Jun 2004, 19:03
Subiectul il gasiti aici (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=129).