PDA

View Full Version : Shrek 2


iepurilah
09 Jun 2004, 02:09
inca nu e pe ecrane, dar este pe net.....CRIMINAL!!!!
mi se pare mult mai haois decat primul....mai ales Motanul Incaltat(Antonio Banderas) e jale cu el....daca ajunge de-l prind mascatii cu heroina :lol: ...
Deci,sfatul meu, daca aveti cum sa faceti rost de el, uitati-va, daca nu....repede la cinema cand apare!

ArsDeViu
09 Jun 2004, 17:28
Haios, dar nu se compara cu prima parte. Spre sfarsit are niste scene mai amuzante.

Flopcaru
09 Jun 2004, 20:28
Pliz, pliz, pliz zi-ne si noua de unde l-ai luat de pe net. Sunt un mare fan al filmului si am toate sansele sa il vad sincronizat si sa nu il aud pe Banderas&Co. Ungurii astia sincronizeaza tot ce se poate. Magarul e la fel de penal ca in prima parte?

iepurilah
09 Jun 2004, 21:44
Filmul se gaseste pe dc++(cine stie, stie) de vreo 2 sapt...si se vede si suspect de bine :)
Magaru' parca nu mai e asa important ca in primu', adica aici apare si Motanu Incaltat.
...e belea si faza cu urmarirea...

mihai770
10 Jun 2004, 00:18
Loooolll, acum ati vazut shi voi shrek?....

da, cred ca e mai bun ca primul cel putin la partea umoristica...mult mult haz...dar NU se compara cu Finding Nemo, dupa mine se poate compara cu Monsters Inc.

onutza_
10 Jun 2004, 13:35
Eu n-am vazut prima parte dar asta mi s-a parut foarte buna. Si pe mine m-a distrat cel mai mult finalul (mai ales cand il arata pe motan "facand baie :shock: " si dupa aia apare scrisul cu Antonio Banderas) :lol: . Faza aia e cea mai tare.

Jay
10 Jun 2004, 14:14
Vazut si eu in sfarsit... Traiasca netul de prin camine.... Pot sa spun ca as baga acest animat la categoria de "filme" care au continuari reusite. Intradevar Banderas e placut foc, dar si Charming: "Dahhh!!" :D

ArsDeViu
11 Jun 2004, 20:54
Shrek 3 & 4: In a recent sit down with DreamWorks founder Jeffrey Katzenberg, the Sydney Morning Herald got some information out of the producer about the next Shrek films...

"We didn't have the guts to tell anybody when we started out," says one of the most powerful studio bosses in Hollywood. "We have two more chapters to tell. Not unlike Peter Jackson did with The Lord of the Rings. The difference is they did have the guts to make all three of them back-to-back-to-back."

"Thirteen years," says Katzenberg, a small, precise figure with a frantic work ethic. "You think Peter Jackson went at it a long time."

ogto
13 Jun 2004, 14:13
Mie si Shrek 1 mi s-a parut FOARTE overrated. Nu zic ca e prost, dar sunt atatea alte filme de animatie MULT mai bune decat asta. O sa merg la Shrek 2, dar ma indoisec ca va fi mare chestie. Personal, mi se pare ca plagiaza 'Meet The Parents'... :hmm:

BeNnY
13 Jun 2004, 21:49
Mie si Shrek 1 mi s-a parut FOARTE overrated. Nu zic ca e prost, dar sunt atatea alte filme de animatie MULT mai bune decat asta. O sa merg la Shrek 2, dar ma indoisec ca va fi mare chestie. Personal, mi se pare ca plagiaza 'Meet The Parents'... :hmm:

Meet the Fockers, ba!

Si mie mi s-au parut multe altele peste Shrek... Come to think of it... Nici nu-mi prea imi place asa mult Shrek!

Jay
13 Jun 2004, 22:50
Imi dati si mie exemple din multe altele va rog?!!!

iepurilah
13 Jun 2004, 23:52
taci asa, ca o sa zica "Finding Nemo" sau "Ice Age"! am i right or not?
La "Ice Age", intr-adevar, am ras la fel de mult ca la Shrek!...dar altele,hmm :hmm:

BeNnY
14 Jun 2004, 00:16
Chicken Run, MONSTERS INC. bai mother fuckerilor! "The classics"! Fuck Nemo and fuck the brother bear...

iepurilah
14 Jun 2004, 00:20
the classics? :hmm: buzz off & watch ur language!

BeNnY
14 Jun 2004, 00:22
Vezi ca e pus intre ghilimele. Shrek mi s-a parut ca prea e film comercial... :hmm:

Voi stiti numai Ice Age si Finding Nemo? (nu ca Ice Age n-ar fi misto)

iepurilah
14 Jun 2004, 00:33
okay...ma' bad cu ghilimelele...sorry
dar....o animatie tre sa fie haioasa, bine facuta, si cu un story cat de cat, ca pana la urma e o animatie...
Si dupa parerea mea Shrek2(ca mie asta mi-a placut) are de toate....hai sa zicem ca storyu' e cam "mushy", dar oricum, e super haios....
si iti spun eu ca nu am vazut numai Ice Age si Finding Nemo :P

P.S: Monster Inc. e belea, iar Chicken Run nu l-am vazut, dar o sa fac tot pos sa-l vad cat mai repede,ca m-ai facut curios

ogto
14 Jun 2004, 07:15
Mie si Shrek 1 mi s-a parut FOARTE overrated. Nu zic ca e prost, dar sunt atatea alte filme de animatie MULT mai bune decat asta. O sa merg la Shrek 2, dar ma indoisec ca va fi mare chestie. Personal, mi se pare ca plagiaza 'Meet The Parents'... :hmm:

Meet the Fockers, ba!

Taci ba. Ca sa fie Meet The Fockers, in primul Shrek trebuia sa vedem parintii printesei si in al doilea sa vedem parintii uratului.

La filme de animatie trebuie adugate: Toy Story 1, The Nightmere Before Christmas, Wallace And Gromit (toate), Chicken Run (de referinta pt. mine), Metropolis si fiti siguri ca sunt multe altele...

Shrek este SUB majoritatea filmelor astea!

BeNnY
14 Jun 2004, 09:17
Taci ba. Ca sa fie Meet The Fockers, in primul Shrek trebuia sa vedem parintii printesei si in al doilea sa vedem parintii uratului.

La filme de animatie trebuie adugate: Toy Story 1, The Nightmere Before Christmas, Wallace And Gromit (toate), Chicken Run (de referinta pt. mine), Metropolis si fiti siguri ca sunt multe altele...

Shrek este SUB majoritatea filmelor astea!

Da ma... ai dreptate!

LadyEowyin
15 Jun 2004, 07:31
Si mie mi s-au parut multe altele peste Shrek... Come to think of it... Nici nu-mi prea imi place asa mult Shrek!
Parca asteptai sa vina la cinema ca sa il vezi la caliatate buna? Acum nu iti mai place ? of of benny! Unii ar spune ca este penibil dar eu zic ca este LAME :lol:

BeNnY
15 Jun 2004, 09:29
Si mie mi s-au parut multe altele peste Shrek... Come to think of it... Nici nu-mi prea imi place asa mult Shrek!
Parca asteptai sa vina la cinema ca sa il vezi la caliatate buna? Acum nu iti mai place ? of of benny! Unii ar spune ca este penibil dar eu zic ca este LAME :lol:

Dar eu zic ca esti proasta.

sciende
16 Jun 2004, 09:45
Nu spun nici ca Shrek 2 este super belea, nici ca este de cacao. Este extrem de haios. Atata tot. Sigur au fost animatii mai bune, sunt si vor fi. Dar nici asta nu este de ignorat.
Si o fi Antonio Banderas bun la voce, dar mie...personal...mi-a placut mult mai mult vocea lui...Eddie Murphy.
Eu incadrez shrek 2 la filme bune. Pentru ca nu am adormit in timp ce il vedeam (01:30 - 03:00). :w00t:

ogto
16 Jun 2004, 12:25
Mi se pare cam aiurea ca din cauza ca Antonio a avut voce misto in Shrek 2, toata lumea vb acum de el de parca este mai tare decat woody allen. Era doar vocea lui. Nu o sa primeasca Oscar pt. rolul lui in Shrek. Orice actor, oricat deprost ar fi, poate sa joace excelent intr-un film desen animat.

iepurilah
16 Jun 2004, 12:41
N-a zis nimeni ca Banderas e mai tare ca Woody Allen(hmm, desi personal nu prea ma omor dupa cel din urma)...ci pur si simplu ca e super haios in Shrek2, si pentru asta, toata stima si respectu'

iepurilah
18 Jun 2004, 22:19
sper rusinea mea, abia acum am reusit si eu sa vad Chicken Run....si chiar nu mi s-a parut ceva excpetional....adica Shrek2 mi se pare mult, mult mai bun

Ilila
18 Jun 2004, 22:34
Parca sunteti niste copii :) ... desenele animate nu's de comentat ci de vazut.
:D Mi-au placut ochii mari, rotunzi ai motanului incaltat !

ogto
18 Jun 2004, 22:58
sper rusinea mea, abia acum am reusit si eu sa vad Chicken Run....si chiar nu mi s-a parut ceva excpetional....adica Shrek2 mi se pare mult, mult mai bun

Inseamna ca esti fraier. Un exemplu clasic de om manipulat de industrie care si-a pierdut gusturile.

Ori esti tu prost si nu a-i inteles deloc hazul si umorul lui Chicken Run.

Ori o fi Shrek 2 cel mai bun film de animatie facut vreodata (ceea ce este cam 0,1% probabil)... Vom afla. Dar daca nu ti-a placut Chicken Run, a-i vazut Nightmere Before Christmas? Acela ti s-a parut tot mai prost decat Shrek 2?

iepurilah
18 Jun 2004, 23:04
scumpul meu ogto...o sa incerc sa nu ma enervez...dar...ce am spus eu mai sus e PAREREA MEA. si poti sa aberezi tu cat vrei ca "exemplu de om manipulat de industrie", ca nu ma intereseaza...nu stiu cati anisori ai tu, dar eu la varsta mea cred ca sunt in stare sa-mi fomulez o parere...
deci....ne-am lamurit,da?
si acum repet, asa ca pt clasa I....dupa parerea meaa, Chicken Run e mai slab decat Shrek2

PS: sa nu incepi acu iar circu,da?...mai bine ai incerca sa ma contrazici cu argumente, nu cu insulte,da?

ogto
18 Jun 2004, 23:10
Vrei argumente? Ok, iti dau argumente:

1. Shrek 2 este urmare pentru Shrek 1, care a fost un film mai slab decat spunea lumea.

2. In general urmarile sunt mai PROASTE decat originalul si nu cred ca acet film este o exceptie magnifica.

3. Om manipulat de industrie este cel care merge la Spider-Man si spune ca este un super film cu efecte bestiale. Sau inca un ex: Un om care asculta Britney Spears si spune ce e cea mai tare cantareata din lume este un om manipulat de industrie.

4. Chicken Run este mai original, mai comic si are un scenariu MULT mai bun decat Shrek 1 (si dupa cum am zis, NU CRED ca Shrek 2 e mai bun decat al doilea). Un film bun nu este un film care are numai poante si la care doar razi. La Shrek 1 doar am ras. Nu am simtit nici o implicare sentimentala si nu m-am bucurat DELOC cand s-a terminat cu bine. Imi era indiferent.

Avestea sunt argumentele mele. 'Read 'em and weep.' Opinia ta e opinia ta, iar eu nu sunt de acord cu opinia ta. Sa ramane asa.

iepurilah
18 Jun 2004, 23:31
Mah da' ia stai asa....tu ai vazut Shrek 2?

Ilila
21 Jun 2004, 14:58
Re: iepurilah, uite ca sa nu ma repet... si ca sa tac :)

iepurilah
21 Jun 2004, 15:11
llila...am prins ideea...ai mai spus o data...acum poti sa taci

ogto
21 Jun 2004, 16:51
Tu chiar asa, ma contrazici fara sa gandesti putin? Ma inviti la cearta fara rusine? Ok...

In primul rand, nu am comparat NICIODATA Shrek 2 cu Chicken Run. Singurele comparatii le-am facut intre Chicken Run si Shrek 1.
Shrek 1 este un film considerat printre cele mai bune filme de animatie. Eu zic ca nu este asa, nici pe departe! Este printre cele mai proaste. Povestea ma lasa rece, nu am fost deloc implicat emotional in acele intamplari. Felul in care s-a rezolvat tot a fost lame. Singurul lucru bun care il are filmul sunt cateva glume verbale. Vocea lui Shrek mi s-a parut complet aiurea. Nu am nimic cu Mike Myers, dar vocea care a avut-o Shrek nu mi s-a parut deloc adecvata pentru personaj.
Shrek 1 NU ESTE genul de film care sa aibe o urmare! Este ca Ice Age sau Monsters Inc. La Ice age sa face o urmare, ceea ce mi se pare o greseala. Deci ideea de urmare la Shrek o fost o idee proasta de la bun inceput. Povestea a fost, ideea s-a fumat, gata. Dar asia au zis sa mai faca cativa bani de pe urama lui Shrek si au zis sa faca Shrek 2.
Stiu ca exista exceptii rare pentru urmari bune, dar sunt rare. Iar aceste expecti sunt la filme care au loc special lasat pentru o urmare (ca star wars) si care au avut o prima parte geniala. Deci sa nu vi tu la mine sa-mi zici ca Shrek 2 este una din acele exceptii geniale. Nu poate sa fie mai bun Shrek 2 decat 1 si 1 a fost destul de slab!

Nu ma lua pe mine ca si cum as fi un copil cretin care asculta Tre-Sud-Est si Simplu caruia i-a placut la nebunie Spider-Man si Britney Spers. Nu trebuie sa fi fan spider-man de cand erai mic ca sa te manipuleze industria. Esti manipulat de insutrie cand te duci la Fast and Furios si zici ce era cel mai tare film din lume ca avea super masini. Esti manipulat de industrie atunci cand daca se face un film cu buget mare si care este "smecher" zici ca e film tare. Sau cand zici ca un film cu Tom Green e bun doar pt. ca ai ras la el. Deci gandestete la ce vrei sa spui inainte sa o spui direct.

Iar la faza ca nu ai ras la Chicken Run, nu e nimeni de vina. Eu am ras la el. Si multi altii au ras la el. Nu avea numai glume subtile care trebuia sa le intelegi, dar avea o poveste orginala si buna. Personajele erau bine definite, cu un scop clar in minte si te simteai implicat in poveste emotional. Pentru ca esti tu prost si nu ai inteles filmul si razi numai la filme ca Shrek 2 in care astia trag parturi si se arunca in pereti, nu e vina nimanui. Deci ia-o mai incet cu cometariile abrupte. EU gandesc inainte sa scriu si iti recomand si tie asta.

BeNnY
21 Jun 2004, 16:56
llila...am prins ideea...ai mai spus o data...acum poti sa taci

Vorbeste ma humper frumos ca iar incep... Incerc sa ma abtin, fac anger management dar o sa fac poc la chestiile care le zici :((

Despre film nu comentez ca (inca) nu l-am vazut. Dupa ce il vad promit ca o sa scriu vreo 2 pagini :)

Jay
21 Jun 2004, 17:40
Subscriu si eu... nimeni sa nu taca si toti sa vorbim.... Si nu are rost sa devenim agresivi... mai ales ca e vorba de llila...

iepurilah
21 Jun 2004, 21:11
1 la mana....ogto...bine ca e super interesanta povestea cu niste gaini care vor sa evadeze din cotet....ce-oi vedea tu haios la filmul ala nu-mi dau seama :hmm:
2 la mana....daca llila tot vrea sa zica ceva, macar sa fie altceva decat "taceti mah!" :D
3 la mana....eu nu vreau sa ma cert cu nimeni...atat timp cat exista argumente si de o parte si de alta, fara injuraturi sau insulte, mi se pare chiar constructiva discutia :D

BeNnY
21 Jun 2004, 21:57
Concluzia este sa vorbesti frumos cand te adresezi unor domnisoare (in afara de Lady Eowyin, ma rog.... am spus bine - DOMNISOARE) ca altfel, in cuvintele lui Ambra Blu cel Vestit, ne luam la pula (din nou) iarasi :happy:

Ilila
21 Jun 2004, 22:49
2 la mana....daca llila tot vrea sa zica ceva, macar sa fie altceva decat "taceti mah!" :D
alceva decat "nu va mai bumbacitzi"? :huh: ...sa va pupacitzi??

:D

iepurilah
21 Jun 2004, 23:59
Concluzia este sa vorbesti frumos cand te adresezi unor domnisoare (in afara de Lady Eowyin, ma rog.... am spus bine - DOMNISOARE) ca altfel, in cuvintele lui Ambra Blu cel Vestit, ne luam la p*** (din nou) iarasi :happy:

bah...mai taci din gura! ai ceva de zis de Shrek, zi, ai altceva de spus...fa-o in alta parte!

2 la mana....daca llila tot vrea sa zica ceva, macar sa fie altceva decat "taceti mah!" :D
alceva decat "nu va mai bumbacitzi"? :huh: ...sa va pupacitzi??

:D

ar fi o idee :D sa-l pupacesc pe Benny cu ranga! :D

BeNnY
22 Jun 2004, 00:38
bah...mai taci din gura! ai ceva de zis de Shrek, zi, ai altceva de spus...fa-o in alta parte!

Ok.

Bai da', la aia ultima m-ai dezamagit rau... E veche faza... ce sa mai vorbim ca oricum e jalnica? Mai vorbim? Nu...
Hai ca va las cu Shrek 2-ul vostru. O sa revin in forta dupa ce il vad pe PC ca la Cinema nu merita :sleep:

iepurilah
22 Jun 2004, 00:43
Sorry daca te-am dezamagit.
Te astept sa vii cu laude dupa ce vezi filmul! :D

ogto
22 Jun 2004, 14:31
Bine, "mah".

iepurilah
24 Jun 2004, 12:06
asta nu stiam....pai atunci e bine :w00t: ...sa speram ca o sa "joace" motanu' la fel de bine :D

BeNnY
24 Jun 2004, 13:47
Lol, ce cacat... poate se transforma in Halloween... Poate se supara Shrek si ii taie capu' motanului imputit... FUN FUN FUN! :w00t:

ogto
24 Jun 2004, 13:51
DA! Ce BINE! Super! Poate ca de acum incolo, de la Shrek 2, totae urmarile o sa fie SUPER. SUNT sigur ca atunci cand o sa faca Star Trek 11, o sa fie super BUN :w00t:! Cu personaje noi, gulme frumose si AVENTURI MISTO!!! :w00t:

...idiotilor :hmm:

seether
24 Jun 2004, 16:28
Umm... revenind la subiect... Am revazut aseara Shrek 1 si Shrek 2 si inca sunt de parere ca sunt absolut geniale.
Incepand cu Puss'n'Boots, mai ales cand face fatza aia sweeeeet cu pupilele dilatate de iti vine sa pupi monitoru' :w00t: , continuand cu Donkey ["are we there yet? are we there yet?" "yes" "really!?" "NOOOOOO!"]; Prince Charming cu toate pletele alea fluturandu-se'n vant, which actually reminds me of Owen Wilsons fatza din Zoolander.. Apropo, the nice Shrek nu mi se pare chiar atat de good looking incat sa fluiere tot Far Far Awayul dupa el da in fine...
Not to mention the catchy soundtrack - Counting Crows - Accidentally in love cel putin chiar imi place.
Pe de alta parte, ideea cu continuarile mi se pare cea mai mare prostie. don't!!

iepurilah
25 Jun 2004, 02:40
Incepand cu Puss'n'Boots, mai ales cand face fatza aia sweeeeet cu pupilele dilatate de iti vine sa pupi monitoru' :w00t: ,

Check this out! www.iepurilah.go.ro/pussinboots.jpg (dati copy/paste in iExplorer, ca linkul nu merge)

M_olecula
25 Jun 2004, 03:05
Eu nu am vazut filmul dar pisica aia are o fata de-ti vine sa o arunci de pe bloc sa vezi daca intr-adevar pisicile nu mor.... ati face asta ??

iepurilah
25 Jun 2004, 04:57
Eu nu am vazut filmul dar pisica aia are o fata de-ti vine sa o arunci de pe bloc sa vezi daca intr-adevar pisicile nu mor.... ati face asta ??

tii minte ca ti-am spus ceva cand ai scris primul post...retrag afrimatia :D

M_olecula
25 Jun 2004, 12:49
Eu nu am vazut filmul dar pisica aia are o fata de-ti vine sa o arunci de pe bloc sa vezi daca intr-adevar pisicile nu mor.... ati face asta ??

tii minte ca ti-am spus ceva cand ai scris primul post...retrag afrimatia :D

Looool mane... era la caterinca dar mai bine... tac !!!!

i_matei
06 Jul 2004, 22:56
Am reusit sa il vad si eu si pot spune ca e super-marfa!
E la acelasi nivel cu Shrek 1, are o poveste la fel de simpla si reusita ca cea din prima parte, iar poantele sunt cel putin la fel de reusite...
Nu stiu daca e cel mai bun film de animatie, facut vreodata, dar eu stiu ca mi-a placut si ca merita vazut si pus la colectie...

calinul
22 Jul 2004, 21:09
Shrek 2

Ce putea fi mai bun decat o continuare la "Shrek" ? Iata ca de aceasta data iar suntem transpusi intr-o lume magica, o lume de poveste fascinanta. "Shrek 2" este o animatie superba, in care totul este realizat cu maiestrie, chiar si cele mai mici detalii. Nu pot spune ca am gasit ceva care sa nu-mi placa. Este un film foarte amuzant, de care nu te mai saturi. Nici nu mi-am dat seama cand au trecut cele ~ 93 minute pline de vraja.
Este mai bun ca primul "Shrek"? Eu asa consider. Nu vad de ce nu ar fi. Am ras de mult mai multe ori, mi-a placut mult mai mult, si am fost mult mai impresionat. Personajele noi care apar aduc un plus de creativitate filmului si mai multa viata.
Cu siguranta vom vedea un OSCAR pentru cel mai bun film de animatie al anului. Pentru "Shrek 2" nu exista concurenta. Dupa cum am mai spus, este o continuare mult mai buna decat primul "Shrek" care a fost un film foarte iubit. Nu trebuie sa ne miram ca deja a depasit incasarile 400 mil $ si se indreapta cu pasi repezi spre 500. Este deja pe locul 5 la cele mai bune incasari din toate timpurile si obiectivul este sa ajunga pe locul 2, dupa "Titanic" - cu 600 mil $ incasari. O adevarata "masina de bani" acest "Shrek 2" care merita pe deplin succesul urias de care se bucura.

Concluzia: "Shrek 2" este cel mai bun film de animatie al anului. In plus, este si cea mai buna continuare facuta vreodata unui film de animatie. Sa speram ca "Shrek 3" si "Shrek 4" vor fi la fel de bune. DA, este adevarat! Din cate am vazut, "Shrek 3" va fi lansat in 2006 si "Shrek 4" in 2008!

5/5

ricutza
29 Jul 2004, 01:55
Shrek 2 e absolut genial...mi s-a parut super buna ideea parodiilor (idee ce apare mult mai slab in Shrek 1)...mi-a placut foarte mult ca sunt ironizate si situatii absolut naturale cum ar fi momentele in care motanul incaltat face ochii mari plangaciosi si isi impresioneaza dusmanii...parca il vedeam pe cainele meu in momentele in care "cersea mancare"...exact aceeasi fata inocenta aborda...
povestea e mai clasica decat in primul Shrek dar sunt mult mai reusite dialogurile si personajele...
Shrek nu se compara cu nici un alt desen animat...asta nu inseamna nici ca e cel mai bun, nici ca e cel mai prost...trebuie pur si simplu luat si savurat ca atatre...parerea mea e ca nu veti regreta!

Blanche
02 Aug 2004, 10:58
...mi s-a parut super buna ideea parodiilor (idee ce apare mult mai slab in Shrek 1)...

Crezi ca parodiile sunt mai slab reprezentate in Shrek 1 ? N-as zice... E drept ca n-am revazut Shrek 1 de multa vreme. Mi s-a parut ca in Shrek 1 parodiile trimiteau mai ales la alte desene animate ... pe cand in Shrek 2 sunt mai multe trimiteri la cinematografia hollywoodiana, show-biz, oscar.
Beton film, da' parca mi-a placut o idee mai mult primul :)

Pink Panther
15 Aug 2004, 01:00
Shrek 2 este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut acest an ! in general, nu doar animatzii !
Am ras cu pofta, iar dintre totzi, Motanul Incaltzat mi se pare super reusit ! bineintzeles ca si Magarushul este haios, dar pe el deja il stiam din prima parte, la fel si pe Shrek si Fiona... asa ca ei nu mai au acelasi efect (de nou).

Aparitziile altor personaje de poveste este foarte inspirata ( a se vedea Mica Sirena, Lumiere... etc... ) iar aluziile la chestii reale si de actualitate acum sunt cum nu se poate mai la locul lor. (far far away land = hollyhood... replici "chitite"... cititzi revista Cinemagia..am avut marea placere sa citesc despre Shrek acolo... apropo, Emi.. as putea spune ca pe langa Grisham pot sa il includ si pe Shrek printre preferintzele mele.. deja il am ca Desktop Wallpaper pe Puss'n'the Boots :P )

Concluzia pentru Shrek2 = NOTA 10 cu felicitari !

BeNnY
15 Aug 2004, 23:10
Intrebarea mea este: ce naiba s-a intamplat cu Shrek 2 in Romania? Trebuia sa fie un big "hit" si am impresia ca a iesit un "big shit"! (nu ca nu m-as bucura). A aparut si imediat a si disparut. Acum e doar la 19:00 la HM. Mi s-a parut foarte ciudat...

herbert
16 Aug 2004, 16:51
nu e romanu' oligofren din pricini de receptivitate Shrek 2. nu toti au - slava domnului! - capacitatea ta de a ingurgita filme. hai sa credem, pentru a avita sa fiu rau, ca romanu' - un segment! - priveste doar cinema adevarat...
cinefag, cinefag - dar nici asa...

KORBEN
16 Aug 2004, 18:14
din pacate mult sub prima parte
totusi e adorabil puss in boots
si are cateva momente hilare
da`.... cam dezamagitor
alt personaj minunat lupul in camasa de noapte roz

Pink Panther
16 Aug 2004, 19:36
pt benny....
nu e vorba ca sunt glume grele, dar foarte multe sunt ori jocuri de cuvinte, sau chestii legate de realitate - a sa vedea regatul far far away... lucruri care sunt tipic americane, poate nu asa de cunoscute publicului larg, asa ca nu au acelasi efect pentru necunoscatori.

oricum, am revazut acum si shrek 1 .. si ala e foarte simpatic...
nu mi se pare ca shrek 2 e mai prost de cat primul... (poate chiar invers).
:P

toni
20 Aug 2004, 15:18
pt benny....

nu mi se pare ca shrek 2 e mai prost de cat primul... (poate chiar invers).
:P

aia nu e nimic, benny. uite mai sus arabescuri lingvistice.

BeNnY
20 Aug 2004, 21:39
pt benny....

nu mi se pare ca shrek 2 e mai prost de cat primul... (poate chiar invers).
:P

aia nu e nimic, benny. uite mai sus arabescuri lingvistice.

Astea sunt greseli ortografice si chiar daca le-a facut sensul propozitiei a ramas in picioare, insa cineva i-a furat sensul propozitiei lui Gandalf :(

BeNnY
21 Aug 2004, 19:34
Manat de o forta superioara am fost si eu la film mai mult din plictiseala si curiozitate.

Glumele (de cacat) au fost exact cum ma asteptam (de cacat). Nu contineau pic de inteligenta, numai glume fizice invechite si retardate adresate publicului naiv gata sa guste orice rahat. Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca au plagiat greu sub pretextul ca parodiaza ceea ce ar fi fost ok daca parodia ar fi fost buna! Asta alaturi de un product placement LAME m-a ingretosat. Si, ce naiba era cu atata drama? Parca vedeam o comedie aici nu o incercare de afirmare a diferitilor oameni.

Vocea asta pentru Shrek nici ca putea fi una mai proasta (parca in 1 suna mai bine). Din universul vocilor lui Mike Myers de ce oare au ales-o exact pe cea de Fat Bastard? Care pe parcursul filmului imi tot mirosea a Arnold Schwarzenegger. Si Donkey... mai degraba il auzeam pe Chris Rock acolo decat pe idiotul asta. Puss 'n boots... sucks! Nu stiu de ce dracu lauda toata lumea personajul asta dar e chiar idiot. Faza cu ochii am vazut-o de prea multe ori ca sa-mi mai placa si chiar a fost aiurea personajul.

Singura gluma care mi-a placut a fost una de la inceputul filmului, cea cu solo-ul de trompeta.

Am avut o surpriza cand m-am dus la cinematograf sa cumpar bilete. Surpriza consta din faptul ca un mos sarac, vagabond de pe strazi, cu haine rupte se certa cu casierita sa-i dea bilet si asta ii tot zicea nu, ca e murdar (trist dar nu asta mi-a placut ci faptul ca orice idiot venea la film contrar tuturor spuselor lui Gandalf). De asemenea, sala era plina plinuta, cum n-am mai vazut niciodata Studio-ul de plin!

Gandalf clar e ceva in neregula cu mintea ta daca tu continui sa crezi ca aici era vreo gluma grea! Nu era NIMIC care sa nu priceapa romanul de rand! E chiar invers, romanii sunt destul de prosti ca sa guste glumele astea!

Chestie care ma intristeaza este ca s-au hotarat sa faca Shrek 3 - o idee foarte, foarte proasta.

herbert
22 Aug 2004, 01:04
in general nu privesc asa ceva, dar intamplarea (cu miza) m-a obligat sa vad…
amuzante “animalutze” animate, placate pe parodie, sonorizate de Eddie Murphy, Antonio Banderas, Rupert Everett… filmul isi bate joc de anumite marci comerciale si branduri, dar impune altele. mastile, jucariile si urechiusele din film sunt deja in vanzare. Shrek 3 e in lucru – lumea consuma…shit

TLD
23 Aug 2004, 10:09
Am ras de m-am stricat la filmul asta... Finalul face toti banii (nu ca pana atunci nu ar fi fost ilar filmul). Personajul cel mai comic este pussinboots dupa parerea mea si nu shrek 2 sau restul de caractere... Magarul din nou la fel de enervant (dar in sensul bun :P) ca si in prima parte... si ce sa mai spun... Shrek 2 a ridicat si mai sus stacheta dusa deja de shrek 1 la cotele inalte ale comicului...

NOTA: 10/10

Mergeti sa-l vedeti cu totii ca merita! ;)

RECVIEM
23 Aug 2004, 23:30
lol...da mi s-a parut ceva mai amuzant decat primul, foarte fina continuare...dar p mine m-a super enervat finalul, dak in primul a fost OK k ea sa fie urata, aici dc trebuiau sa ramana tot urati, desi aveau posibilitatea sa nu...?!

Sm�agol-Gollum
24 Aug 2004, 00:50
Am ras de m-am stricat la filmul asta... Finalul face toti banii (nu ca pana atunci nu ar fi fost ilar filmul). Personajul cel mai comic este pussinboots dupa parerea mea si nu shrek 2 sau restul de caractere... Magarul din nou la fel de enervant (dar in sensul bun :P) ca si in prima parte... si ce sa mai spun... Shrek 2 a ridicat si mai sus stacheta dusa deja de shrek 1 la cotele inalte ale comicului...

NOTA: 10/10

Mergeti sa-l vedeti cu totii ca merita! ;)


sunt de acord cu tine, cu exceptia notei....eu i-as da un 8.5!! :D

antipatyc
24 Aug 2004, 23:15
L-am vazut de vreo 5 ori intr-o saptamana... si, desi senzatia de nou pe care am avut-o cand l-am vazut pe primul nu mai exista (duh!), filmul a reusit totusi sa aduca elemente care sa ma captiveze... (l-am vazut de 5 ori... evident, nu? :D )... pussinboots nu mi s-a parut chiar atat de supercalifragilistic cum a fost magarul in prima parte... dar oricum, accentul spaniol al lui Banderas pe o matza cat Zzap (http://www.antbiz.com/zap/motan19.jpg) al meu (e un motan de 15 cm.. are vreo luna...) are un efect mortal...
Pe ansamblu, ceea ce a facut partea a doua placuta au fost aluziile la momente reale, aluzii pe care nu te astepti sa le vezi intr-un desen animat. Exemple: in Far Far Away Kingdom, politia te opreste ca sa treaca o caleasca limuzina, la intersectie iti apare spalatorul de geamuri (coama calului) care asteapta cu mana intinsa... Cenusareasa, "movie-star" (Donkey, trecand prin fata palatului acesteia) si multe altele.
Ce nu inteleg eu sunt certurile de mai sus. Romanii inteleg sau nu inteleg... conteaza? Unii se vor duce la film sa vada porumbelul lovindu-se de zid si pe Pussinboots sugerandu-i lui Shrek sa il rada pe Donkey, (exact cum faceam in tabara la Navodari acu 15 ani :D) altii, cu o cultura cinematografica (si nu numai) mult mai vasta, se vor simti mult mai bine cand isi vor da seama la ce film se face aluzie intr-un anumit moment sau care sunt subtilitatile de limbaj pe care, datorita unor cunostinte de limba engleza, le vor intelege fara sa mai treaca prin subtitrare.
COnteaza pana la urma ca Shrek (si 1 si 2) pot face atat pe unii, cat si pe ceilalti sa se simta bine. Pana la urma, nu asta este rostul cinematografului? Sa ne faca sa uitam, pentru un timp, de problemele noastre personale si sa ne faca sa ne simtim bine? IMHO :D
Multumesc pentru atentie :)

Demona
25 Aug 2004, 11:02
:D Ce potzi sa spui? Nu te potzi decide daca a fost mai bun ca primul, dar cred ca a fost! And for the record... DONKEY RULZZZ!!! Faza cu "pacanitu`" shi "are we there yet!" sunt crima! :lol: Shi stilul in care se prezinte Puss-in-Boots, traiasca Banderas shi accentul lui! :) Sper ca vazut toata lumea faza de sfarshit, cea din timpul genericului, cu "babies-donkey-dragons". :) That was cute! :) Totally, uhmm... Au fost prea multe chestii awesome in acest film... So...GO AND SEE SHREK! TOTALLY ROCKS!!! :lol: :D :lol: :lol: :D :D :love: :lol: :lol: :D

Puss-in-Boots (http://www.allposters.com/gallery.asp?aid=359059&item=862215) - isn't he a cutie?

patch4all
25 Aug 2004, 14:31
Da, sunt intru totul de acord cu sfatul Demonei. Mergeti sa il vedeti care nu a-ti fost inca. Va va deconecta instant si asta e cel mai bun lucru.

Semaca
30 Aug 2004, 12:12
Am vazut si eu in sfarsit Shrek 2.

Super!! Nici n-am ce sa mai zic, o gramada de oameni au zis mai multe si mai bine ca mine.

Imi pare rau doar de cei carora li se par prea grosolane poantele dintr-un desen animat, dar in schimb arunca injurii cu suveran dispret unor persoane care, poate, le-ar putea fi parinti....

Sau poate au fost corijenti la cei 7 ani de-acasa .... pacat.

Eu nici nu sunt sigur ca am priceput toate aluziile de prin S2, care este...

Jay
30 Aug 2004, 13:06
Am zis sa ma bag si eu... pentru ca citesc, citesc, ... si ma minunez... De unde le scoateti? De ce le scoateti? ... Shrek 2 o comedioara comerciala? Da... a fost frumoasa? Da.... glume simplute? Da.... personaje adorabile? Da...... sa-l guste tot romanul? Da....
De ce critici mai Benny asa de tare acest ... desene animate, nu am sa inteleg niciodata... U like it, OK... u don't Ok too...
P.S. Pt gaandalf baseketball... a fost o mareee porcarie... ah, si inca este

Demona
30 Aug 2004, 17:25
Da' sa fie in revista nu pe site. Sau si pe site, da' ca-n revista. Adica frumos, cu stil, si fara cuvinte de dupa bloace....

..."de dupa bloace"... :lol: :D Nige goin` Semaca! :lol:

Frank
02 Sep 2004, 17:50
Mie tot Shrek1 mi-a placut mai mult: parcã e mai multa poveste în Shrek1, chestie care-l fãcea atât de atractiv. În Shrek2 parcã au cam exagerat scenaristii cu accentele astea contemporane, incepând de la aluziile la tot felul de interpreti de muzicã pop si terminând cu atmosfera aia de city emancipat. Sã mã înþelegeti corect: nu zic ca este rau, doar cã Shrek1 e mai bun!

CHRISTina
08 Sep 2004, 17:51
De facut rost pot sa fac, dar am vazut niste trailere si nu prea m-au incantat (desi recunosc ca-mi plac desenele animate si ma uit la ele cand am timp-daca am! :lol: ).
Insa nici macar nu am vazut Shrek 1 ca sa stiu despre ce e vorba.Asa ca nu prea ma omor sa-l gasesc sau sa ma duc la cinema.

M_olecula
09 Sep 2004, 00:25
De facut rost pot sa fac, dar am vazut niste trailere si nu prea m-au incantat (desi recunosc ca-mi plac desenele animate si ma uit la ele cand am timp-daca am! :lol: ).
Insa nici macar nu am vazut Shrek 1 ca sa stiu despre ce e vorba.Asa ca nu prea ma omor sa-l gasesc sau sa ma duc la cinema.

Pai "omoarate" si fa rost de el , la primul ma refer si pe urma dute si la cinema , la second , merita , te asigur , nu numai eu !!!

Sunshine
11 Sep 2004, 13:56
E frumos filmu , dar nu-l intrece pe primu ! E haios , si melodiile sunt frumoase , dar primul mi se pare mai original. Si cine nu l-ea vazut , sa faca bine sa le vada , k merita!

cherryblossom
17 Sep 2004, 17:36
toata lumea zice ca Shrek 2 e mai bun decat Shrek 1... eu una m-am distrat de minune la al doilea, toata lumea era asa :w00t: :w00t: :w00t: in sala de cinema... era un iures general... copilul din mine a fost super fericit ... :lol:

Jay
17 Sep 2004, 21:01
copilul din mine a fost super fericit ... :lol:

R U pregnant?

cherryblossom
17 Sep 2004, 22:09
Jay, e a doua oara cand ma faci sa rad... esti simpatic, pe bune :lol: :lol:

dRag0sh
20 Sep 2004, 16:03
seria Shrek a fost foarte reusita deci implicit si Shrek 2,cred ca cel mai bine si-a intrat in pielea magarului Eddie Murphy,ce mai e tare actoru ala,...cand mai uitam la magar parca-l vedeam pe Eddie (sa nu va ganditi ca-l injur acuma... :happy: ),per total super film... ;)

elilenus
25 Sep 2004, 09:42
Nu va inteleg... filmul e de o perfectiune tehnologica infricosatoare. O luam pe o panta periculoasa, imagini cristal clear=film bun? Scenariul mi s-a parut "indobicitor", aluziile la Printul Justin(Timberlake), atingerile la epoca asta hiollywoodiana in care traim nu sunt cele mai fericite in sensul ca viata de hollywood nu este ceva la care oricine sa tanjeasca. Infricoastor, asa e filmul. Adica ce trebuie sa inteleaga copiii de aici, ca zana cea buna e de fapt o scorpie vanitoasa, ca Fat-Frumos e un narcisist, ca e normal ca intr-0 casatorie sa te porti ca un stapan cu nevasta si sa-i interzici sa se duca la parinti ca nu-i convine sotului sau ca femeia sa ofteze din toti rarunchii si sa-si strige in gura mare dragostea pentru un badaran care nu face deact sao iubeasca...si atat., parca fara motivatie.
Filmul m-a lasat complet rece si insensibila la replicile arhi-cunoscute ale lui Murphy si arhi-uzitate in filmele lui. Nu cred ca am ras decat o data sau de doua ori si alea erau rasete de politete la un film, supposedly funny.

cherryblossom
25 Sep 2004, 10:20
Filmul m-a lasat complet rece si insensibila ....

poate chiar esti rece si insensibila...

elilenus
25 Sep 2004, 11:31
poate chiar esti rece si insensibila...[/quote]

Poate filmul e chiar prost... te-ai gandit la asta? Sau poate tu faci parte din tagma celor care cad pe spate cand vad putin glamour de suprafata, presupun ca ti-a placut toata seria Matrix, nu-i asa?...si I rest my case.

Pupik

cherryblossom
25 Sep 2004, 13:03
Poate filmul e chiar prost... te-ai gandit la asta?
m-am gandit inainte sa sa ma duc la film, dar dupa ce am iesit din sala mi-am schimbat parerea.

presupun ca ti-a placut toata seria Matrix, nu-i asa?...
tragi concluzii pripite... nu mi-a placut Matrix... desi am vazut toate cele trei filme nu-mi mai aduc aproape nimic aminte din ele, mi-au intrat pe o ureche (ochi) si mi-au iesit pe alta (altul).

Sau poate tu faci parte din tagma celor care cad pe spate cand vad putin glamour de suprafata.
fac parte din tagma celor care cad pe spate la stilul glamour al lui Warhol, Lempicka sau Klimt.

elilenus
25 Sep 2004, 13:18
[color=olive]fac parte din tagma celor care cad pe spate la stilul glamour al lui Warhol, Lempicka sau Klimt[/color

Ciudat, nu s-ar zice... Si crezi ca oricare dintre cei trei ar fi apreciat un astfel de film? Come on...

cherryblossom
25 Sep 2004, 13:36
Ciudat, nu s-ar zice... Si crezi ca oricare dintre cei trei ar fi apreciat un astfel de film? Come on...

elilenus, hai sa facem pace.
e foarte posibil ca nici unul din cei trei sa nu fi gustat asa ceva... pe de alta parte, timpurile se schimba si lumea odata cu ele... nici eu nu prea ma dau in vant dupa filmele de animatie, dar asta cu Shrek chiar mi-a placut.... mea pulpa! :?

BeNnY
25 Sep 2004, 16:49
Nu va inteleg... filmul e de o perfectiune tehnologica infricosatoare. O luam pe o panta periculoasa, imagini cristal clear=film bun? Scenariul mi s-a parut "indobicitor", aluziile la Printul Justin(Timberlake), atingerile la epoca asta hiollywoodiana in care traim nu sunt cele mai fericite in sensul ca viata de hollywood nu este ceva la care oricine sa tanjeasca. Infricoastor, asa e filmul. Adica ce trebuie sa inteleaga copiii de aici, ca zana cea buna e de fapt o scorpie vanitoasa, ca Fat-Frumos e un narcisist, ca e normal ca intr-0 casatorie sa te porti ca un stapan cu nevasta si sa-i interzici sa se duca la parinti ca nu-i convine sotului sau ca femeia sa ofteze din toti rarunchii si sa-si strige in gura mare dragostea pentru un badaran care nu face deact sao iubeasca...si atat., parca fara motivatie.
Filmul m-a lasat complet rece si insensibila la replicile arhi-cunoscute ale lui Murphy si arhi-uzitate in filmele lui. Nu cred ca am ras decat o data sau de doua ori si alea erau rasete de politete la un film, supposedly funny.

Bravo! Frumos mesaj... In mare parte ai dreptate.

.

ogto
25 Sep 2004, 16:50
Nu cred ca am ras decat o data sau de doua ori si alea erau rasete de politete la un film, supposedly funny.

DA!!! Incredibil, un om SANATOS LA MINTE! Multumesc lui Dumnezeu ca a trimis un om care sa inteleaga ca shrek 2 este un dezastru!!! Sunt 10000% deacord cu tine. I am behind you on this!!! :D

dRag0sh
25 Sep 2004, 21:51
DA!!! Incredibil, un om SANATOS LA MINTE! Multumesc lui Dumnezeu ca a trimis un om care sa inteleaga ca shrek 2 este un dezastru!!! Sunt 10000% deacord cu tine. I am behind you on this!!! :D[/quote]

mda....in fine....

Sm�agol-Gollum
26 Sep 2004, 21:32
Adica ce trebuie sa inteleaga copiii de aici, ca zana cea buna e de fapt o scorpie vanitoasa, ca Fat-Frumos e un narcisist, ca e normal ca intr-0 casatorie sa te porti ca un stapan cu nevasta si sa-i interzici sa se duca la parinti ca nu-i convine sotului sau ca femeia sa ofteze din toti rarunchii si sa-si strige in gura mare dragostea pentru un badaran care nu face deact sao iubeasca...si atat., parca fara motivatie.


filmul a fost facut pt a fi comic, nu pt a prezenta anumite tipuri omenesti...

elilenus
27 Sep 2004, 12:23
Adica ce trebuie sa inteleaga copiii de aici, ca zana cea buna e de fapt o scorpie vanitoasa, ca Fat-Frumos e un narcisist, ca e normal ca intr-0 casatorie sa te porti ca un stapan cu nevasta si sa-i interzici sa se duca la parinti ca nu-i convine sotului sau ca femeia sa ofteze din toti rarunchii si sa-si strige in gura mare dragostea pentru un badaran care nu face deact sao iubeasca...si atat., parca fara motivatie.


filmul a fost facut pt a fi comic, nu pt a prezenta anumite tipuri omenesti...

Filmul de desene animate in genere este facut pentru a prezenta franturi de lume reala intr-un mod foarte fun cu scopul ca odraslele noastre sa poata sa se identifice cu personajele pe care le vad. De obicei sunt prezentate TIPURI UMANE pentru ca ei sa faca chestia asta.
Asta e...

ogto
27 Sep 2004, 13:52
Eu nu inteleg de ce ii mai bagati in seama pe retardatii astia... :sleep: Ca nu o sa-si schimbe parerea. Tot idioti raman.

iepurilah
27 Sep 2004, 19:22
Hopa...lume noua pe forum...dar au inceput prost...adica sa zica ca nu le-a placut Shrek2...asta nu-i bine...dar nu m-apuc acu sa incerc sa le schimb parerea, ca n-are rost...nu v-a placut, asta e, bravo voua.
Dar sa nu va simtiti bine ca "vedetele" benny si ogto va impartasesc parerile. Pt ei nimic nu se compara cu extraordinar de inteligentele plastiline din Chicken Run