PDA

View Full Version : Cazul Furtwangler


ctoma
01 Jun 2004, 12:21
Filmul lui Istvan Szabo facut dupa piesa lui Ronald Harwood(scenaristul Pianistului) trateaza cazul dirijorului Wilhelm Furtwängler acuzat de colaborationism cu regimul nazist.
Este o pledoarie pentru genul teatrului ca cinema , iar fragmentele muzicale care pigmenteaza filmul sunt foarte bine alese.
Evident filmul este discutabil dar este unul din acele filme de idei care sunt menite sa starneasca discutii. Cred ca merita vazut.

In alta ordine de idei , nu inteleg de ce acest film a fost proiectat la mall, pentru ca n-are ce cauta acolo, dovada ca atunci cand l-am vazut am fost doar 3(trei) persoane in sala dar daca as putea sa vad toate filmele de la mall aproape singur in sala cred ca m-as duce mai des pe acolo :)

Ilila
01 Jun 2004, 17:52
alte comentarii
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=3597&hist=0&wnd=_default

ctoma
02 Jun 2004, 13:58
Wilhelm Furtwängler a fost acuzat, in realitate, nu de colaborarea cu partidul nazist, ci de trairea sa in sfera inalta a muzicii. Cum poti sa traiesti muzica cind langa tine sunt condamnati zeci de mii de oameni la moarte?


Nu vreau sa intru neaparat in polemica , cum ma feresc sa dau si verdicte in cazul lui Furtwängler (de altfel nici filmul nu face asta).
E frumos ce spui tu dar americanii(care au fost cei mai aprigi contestatari ai lui Furtwängler) cred ca l-au acuzat in primul rand de ceva care mi se pare mult mai grav si anume ca s-a lasat folosit de propaganda nazista .
El nu era un simplu muzician necunoscut care "traia muzica" in lumea lui ci era o personalitate cunoscuta, cel mai important dirijor al momentului si regimul nazist s-a folosit (cu acordul lui tacit) de imaginea lui in propaganda , e adevarat asa cum si el s-a folosit la randul lui de ei (salvand si niste evrei) .

Ilila
02 Jun 2004, 17:07
Mi s-a parut relevanta scena finala (cea in care sunt date imagini reale de la un concert) in care Furtwangler dupa ce a dat mana cu un nazist s-a sters cu batista ...

EgoN
02 Jun 2004, 17:45
Mi s-a parut relevanta scena finala (cea in care sunt date imagini reale de la un concert) in care Furtwangler dupa ce a dat mana cu un nazist s-a sters cu batista ...

nazistul ala era kiar hitler...

Ilila
02 Jun 2004, 21:07
:huh: atunci e ... irelevant :D

dream_arizona
04 Jun 2004, 09:54
In alta ordine de idei , nu inteleg de ce acest film a fost proiectat la mall, pentru ca n-are ce cauta acolo, dovada ca atunci cand l-am vazut am fost doar 3(trei) persoane in sala dar daca as putea sa vad toate filmele de la mall aproape singur in sala cred ca m-as duce mai des pe acolo :)

mall-ul este un cinematograf extrem de comod si in ciuda etichetei pe o care a dobandit-o (de loc snob) nu cred ca nu poate proiecta si filme europene sau de arta... e la fel de snob sa spui ca un film european se poate vedea numai la studio (dupa mine cel mai incomod cinematograf din bucuresti) sau la elvira popesco...

ctoma
04 Jun 2004, 12:56
mall-ul este un cinematograf extrem de comod si in ciuda etichetei pe o care a dobandit-o (de loc snob) nu cred ca nu poate proiecta si filme europene sau de arta... e la fel de snob sa spui ca un film european se poate vedea numai la studio (dupa mine cel mai incomod cinematograf din bucuresti) sau la elvira popesco...

Cand am spus ca acest film nu avea ce sa caute la mall m-am referit in primul rand la faptul ca daca rula la studio sau elvira popescu sunt sigur ca avea mai multi spectactori . In plus mall-ul este orice s-ar spune un cinematograf comercial si nu stiu sincer cate incasari au avut in urma proiectarii acestui film(asa ca ma indoiesc ca o sa faca prea multe experiente de genul asta).
Da, evident , mall-ul este un cinematograf mult mai comod ca studio sau elvira popescu asta cred ca nu poate fi contestat de nimeni.
Ceea e ma deranjeaza pe mine si vorbesc din proprie experienta(am vazut destule filme la mall , e adevarat poate nu asa multe pe cat as fi vrut) este compania in care vezi filmele pentru ca acolo intalnesti din pacate mult mai multi oameni lipsiti total de bun simt(ca sa ma exprim eufemistic) decat in alta parte. Si cand zbarnaie mobilele din toate partile(si la mall nu e un fenomen cat de cat izolat) sau cand mai ales se comenteaza cu voce tare in spatele tau , eu personal nu ma mai simt deloc "comod".
Iar faptul ca eu prefer , pe cat posibil evident ca nu sunt absurd , sa vad un film in liniste( cu atat mai mult un film de arta), da-mi voie sa cred ca nu inseamna "snobism".

marx
04 Jun 2004, 15:09
Istvan Szabo revine iar la "bagheta dirijorului". A facut-o si cu "Meeting Venus", un concept-simulacru al incercarii adaptarii culturalului la politic, stilizat dupa fellinianul "Prova d'orchestra".