PDA

View Full Version : Vive la France!


Jay
23 May 2004, 14:00
Cu ocazia inceperii Roland Gaross-ului(maine). As dori sa lansez un subiect de genul Cinematografia franceza: Ce filme v-au marcat? Actori! Regizori! si alte lucruri de genul asta.
Am sa incep eu cu filmul Trois couleurs: Bleu. Am vazut si Rosu, iar Alb inca nu am apucat. Sunt intradevar niste filme dramatice, care dau un fel de definitie a cinematografiei europene(poate am exagerat un pic). Filmele lui Krzysztof Kieslowski, chiar daca el este polonez, eu as spune ca intra foarte usor in categoria filme franceze. Parca Trois Couleurs :Bleu a fost marele pierzant, in defavoarea lui Pulp Fiction, la Cannes. In fine ..... cam asta este subiectul.

Jay
23 May 2004, 14:01
P. S. Scuzati dar am uitat ceva foarte important. Bafta Andrei Pavel!!!

dream_arizona
24 May 2004, 09:16
mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...

Gaandalf
24 May 2004, 09:27
mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...
favoritul meu : Dobermann shi Les Rivieres Pourpres (http://www.imdb.com/title/tt0228786/) shi sper k sequelu' (care deja nu-l are in cast pe Vincent Cassel) sa nu fie nashpa... :( Les Riviers Pourpres 2 (http://www.imdb.com/title/tt0337103/)

Blanche
24 May 2004, 14:51
mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...

Subscriu la Amantul / Indochina ... si mai ales Amelie / Ingeri cazuti

raptor
24 May 2004, 15:21
France is dead!Long live France!

blitz43
24 May 2004, 15:22
everybody hates french people..

Blanche
24 May 2004, 15:33
Si inca ...

"Vatel" - desi nu e integral francez
"8 femmes" al lui Ozon
"La Veuve de Saint-Pierre"

Eventual "La Reine Margot"

capitain
24 May 2004, 16:26
everybody hates french people..

that includes woody allen too?
dinner de cons, ...ils existent trop de films que m'ont plu :P

Jay
24 May 2004, 21:31
Rauri de purpura part deux cand apare?

ricutza
25 May 2004, 01:18
mie mi-au placut mult: 8 Femmes, Le Placard, Delicatessen, Amelie, Qui a tue Bambi? si Vidocq...

zizi
25 May 2004, 01:27
Vidocq...


aaaargh.....!

asta de ce? :sick:

Leonard
25 May 2004, 01:35
subscriu la L'amant si Amelie. Mai adaug: Orphee si Testament d'Orphee ale lui Cocteau, comediile cu Louis de Funes, Fahrenheit 451 si La nuit americaine (doar astea le-am vazut de Truffaut), Irreversible, La Pianiste si alte filme de productie franceza, chiar daca regizorii sunt de alta nationalitate: Trois Coleurs, Arizona Dream, Mulholland Drive, Cet obscure object du desir (si alte filme de Bunuel).

In schimb nu inteleg ce poate sa va placa Le Placard, asa idiotenie de film nu-mi inchipuiam ca poate exista, cica e comedie dar nu m-a facut sa rad nici a 100-a parte din cat am ras la Duplex de pilda. Rivieres Pourpres m-a plictisit ingrozitor, e un film prea obisnuit (si tipic american) pentru ce ma asteptam.

Jay
25 May 2004, 02:56
Scuzati ca nu are legatura cu filmul(msg asta), dar tre sa spun....
Andrei Pavel s-a calificat in turul doi dupa ce adversarul sau spaniolul Oscar Hernandez a abandonat din cauza unei accidentari. Astazi intra in lupta si Victor Hanescu care va juca impotriva francezului Jean-Rene Lisnard. Asa ca bafta la amandoi in continuare.

dream_arizona
25 May 2004, 09:23
everybody hates french people..

I don't...
8) "La Reine Margot" / "La double vie de Véronique" (Kieslowski)
/ recentul "Nathalie" / "La Fille sur le pont " / "Un coeur en hiver"

:love: Daniel Auteuil ...

Gaandalf
25 May 2004, 10:08
Vidocq...
aaaargh.....!
asta de ce? :sick:
mi-a placut ingrozitor de mult ... subiectu cat se poate de original shi mi-a placut foarte mult montajul ...
Tu nu ai dat nici macar o explicatzie ptr :sick:

zizi
25 May 2004, 12:29
mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.

Leonard
25 May 2004, 13:01
mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.

subscriu. ce recomandari primisem la filmul asta si cat de penibil s-a dovedit a fi! In foarte multe filme din ultima perioada, francezii, la capitolul comercial, copiaza retetele americane.

Gaandalf
25 May 2004, 14:17
mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.
Pai tocmai prin montajul shi prin imaginea shtearsa shi cu tenta portocalie shi exagerata atmosfera pe care natura o prezinta se distinge filmul ... Mi se pare ca are un aer de nou in calitate de film francez ...
pana la urma dragii mei ... de gustibus non disputandum :happy:

MinRep
25 May 2004, 15:47
Nu am vazut prea multe filme franceze. Dar totusi...

"L'Annee Derniere A Marienbad" (Alain Resnais) este unul dintre filmele cele mai bune pe care le-am vazut (pe un loc inalt intr-un ipotetic TOP 10). De Resnais am mai vazut "Hiroshima, mon amour", care mi-a placut, dar nu in mod exceptional.

"La regle du jeu" nu m-a prea impresionat. Poate decalajul de generatii dintre mine si ea.

Imi mai amintesc un film vechi, "Jurnalul unui preot de tara", pe care l-am inteles mai greu. Cam monoton, dar interesant si asta.

Bineinteles, comediile cu Louis de Funes ("Oscar", "La manie des grandeurs", seria Jandarmului, "L'homme orchestre" etc.) sau Pierre Richard (aici mentionez doar "Le distrait", care mi-a placut in mod exceptional)...


Recent, desi nu pot sa zic ca am vazut nici un sfert din filmele franceze care au ajuns la noi, mi-au placut (cam asa si asa...) "8 femmes", "Amelie" si dracu' stie unde bagam "Au-dela les nuages"/"Al di la delle nuvole". "Les riviers pourpres" merge pentru vineri seara, in absenta unui "Se7en" sau unui "The Usual Suspects", care sa-ti arate cum se face meseria!

K's
25 May 2004, 16:29
"Jurnalul unui preot de tara", pe care l-am inteles mai greu. Cam monoton, dar interesant si asta.
cred ca unul dintre cele mai monotone filme la care m-am incapatanat sa raman- nu mi-a parut rau, pana la urma. calitatea peliculei a fost slaba de tot- alt motiv de foiala...

"Au-dela les nuages".
de fapt, este "Par-dela les nuages"- pe care l-am gasit interesant acum trei ani, cand l-am vazut.

MinRep
25 May 2004, 16:57
cred ca unul dintre cele mai monotone filme la care m-am incapatanat sa raman- nu mi-a parut rau, pana la urma. calitatea peliculei a fost slaba de tot- alt motiv de foiala...

Pe mine nu m-a plictisit decat la final. In general, suport bine monotonia.




"Au-dela les nuages".
de fapt, este "Par-dela les nuages".

Mda, asa este... Ma gandeam la cu totul altceva cand am scris titlul...

Blanche
25 May 2004, 17:17
"À bout de souffle" a lui Godard ... cum am putut sa-l uit ? :)
A fost multe vreme pe primele pozitii in lista mea de favorites

dream_arizona
25 May 2004, 18:05
"Au-dela les nuages".
de fapt, este "Par-dela les nuages"- pe care l-am gasit interesant acum trei ani, cand l-am vazut.[/quote]

wenders si antonioni / ...si mie mi.a placut filmul "américain, allemand, italien, français" iar distributia a fost excelenta...

Jay
25 May 2004, 18:12
Si inca ...


"8 femmes" al lui Ozon

Da...... frumos, frumos

KORBEN
25 May 2004, 19:08
as merge mai degraba pe sitcom decat pe 8femmes( asta in ce`l priveste pe ozon)
si integral (in fine, mai putin intimacy) chereau
de ce nu indochina...superb
nu inteleg de ce ati bagat si nathalie, vatel, rivers pourpres....
chiar merita mentionate?

Jay
25 May 2004, 21:47
M-ar interesa filme de-a lui Jean-Jacques Annaud. Maicamea mi-a zis sa ma uit la Amantul. In rest filmele americane a lui Jean ..imi plac mult

Dan Gerose
26 May 2004, 17:52
Iti recomand The Name of the Rose si Eenemy at the Gates (inceputul e formidabil).

Ambra Blu
26 May 2004, 17:56
I si Eenemy at the Gates (inceputul e formidabil).

Clar, concureaza cu 'Saving Private Ryan'.

Jay
27 May 2004, 18:09
The name of the rose...vazut de 3 ori.
celalalt cautam.....

Jay
27 May 2004, 23:00
Ca tot am inceput cu Pavel. Am sa termin cu Pavel. Andrei Pavel a pierdut cel mai ciudat meci din cariera sa de jucator profesionist. A parasit terenul injurand(sper ca in romana) fiind batut de un rus de 22 de ani. Rusul, profitand de evidenta cadere psihica a lui Andrei, s-a impus in cinci seturi, 6-7, 7-6, 1-6, 7-6, 6-2. ... of
Ce ziceti de Leon...!?

herbert
28 May 2004, 00:49
sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
despre Andrei Pavel. e un "model" de roman mediocru, multumit cu ce a obtinut. el pretinde (si presa sportiva pretinde) ca se afla in elita tenisului, dar cara cu el - de vreo 7 ani - cateva kg in plus, vreo 4-5. mananca de crapa peretii tot ce-i gateste sotia/"bucatareasa" de origine germana. e un detaliu care spune mult despre sportivul Pavel. sa se chinuie el cu regim, cu diete, sa fim seriosi!!!... mananca mult, fara alegere, ca un pescar tabagit din constanta sau din delta dunarii...
n-a castigat turnee si meciuri, pentru ca nu rezista fizic. am privit meciul sau cu Mihail Iujnii din turul doi la roland garros. rusul l-a "alergat" si l-a sufocat... vai de capul lui! desi, asa mediocru cum este, a castigat peste 3 milioane de dolari din tenis.
tenisul mondial actual e mai sarac fara Pete Sampras.

Jay
28 May 2004, 02:23
sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
despre Andrei Pavel. e un "model" de roman mediocru, multumit cu ce a obtinut. el pretinde (si presa sportiva pretinde) ca se afla in elita tenisului, dar cara cu el - de vreo 7 ani - cateva kg in plus, vreo 4-5. mananca de crapa peretii tot ce-i gateste sotia/"bucatareasa" de origine germana. e un detaliu care spune mult despre sportivul Pavel. sa se chinuie el cu regim, cu diete, sa fim seriosi!!!... mananca mult, fara alegere, ca un pescar tabagit din constanta sau din delta dunarii...
n-a castigat turnee si meciuri, pentru ca nu rezista fizic. am privit meciul sau cu Mihail Iujnii din turul doi la roland garros. rusul l-a "alergat" si l-a sufocat... vai de capul lui! desi, asa mediocru cum este, a castigat peste 3 milioane de dolari din tenis.
tenisul mondial actual e mai sarac fara Pete Sampras.


Ei bine, as putea sa spun ca ai putina dreptate, dar vezi tu, Andrei Pavel(locul 11 inainte de Roland Garros) este cam tot ce avem. De kilograme nu am ce sa zic, asta e, sa zicem viciul lui care intradevar l-a facut sa nu poata sa creasca valoric de la an la an cum fac alti tenismani experimentati. Turnee poate nu a castigat cine stie ce dar meciuri importante a castigat destul de multe. As avea mai multe sa-i reprosez lui Andrei dar nu pot sa fiu atat de critic cu el din moment ce este singurul reprezentant de luat in seama al Romaniei de ceva ani de zile. Nu este constant, cam asta putem spune despre toti sportivii nostrii. Sunt experti in a urca si a cobori. Oricum Andrei apune acum si sa vedem ce-o iesi cu Hanescu asta sau cu ceilalti tineri ...(???)
Singurul film in care imi vine in cap ceva cu tenisul este Dial M for Murder a lui Hitchcock, ca ucigasul era fost tenisman.

Jay
28 May 2004, 03:16
Hanescu a pierdut in fata finalistului de anul trecut Martin Verkerk 4-6 6-3 3-6 6-0 3-0 abandon din cauza unor crampe musculare.

dream_arizona
28 May 2004, 10:15
sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
.

prejudecati... !!!... da ce zici de ( ca la galeria campionilor :) ) : Béjart, Daniel Auteuil, Gérard Depardieu, Vincent Perez , Ozon... ma rog si sunt atatia 8) ... si de atmosfera speciala de bien-etre pe care o transmite cinematografia franceza? n.or fi toti niste tampiti...

cherryblossom
28 May 2004, 15:22
nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...

ricutza
31 May 2004, 00:46
Delicatessen si Amelie fusesera mentionate mai sus....
n-am reusit inca sa vad si La cite des enfants perdus...

cherryblossom
31 May 2004, 12:36
mda...nu citisem pe pagina cealalta...mea culpa..

Nightwane
31 May 2004, 19:18
nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...

yup..seen'em...loved'em!

Jay
31 May 2004, 19:43
Amelie mi-a placut mult.
Euromix se poate considera film francez? Daca da a fost dragut.

Leonard
31 May 2004, 23:25
nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...

Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.

ricutza
31 May 2004, 23:41
nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...

Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.


pai da, dar Alien 4 nu e film francez....

cherryblossom
01 Jun 2004, 10:00
Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.

Habar n-aveam ca Alien 4 e regizat de Jeunet... isi mai da omul si cu stangu-n dreptu' din cand in cand... de fapt nici macar nu stiu cine a facut toate alienarile alea, n-am avut rabdare sa le vad...
Nu ti-a placut in Delicatessen faza aia cu scena de amor, patul scartaia si toti faceau cate ceva in ritmul scartaitului? mie mi s-a parut bestiala...

Leonard
01 Jun 2004, 11:37
Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.

Habar n-aveam ca Alien 4 e regizat de Jeunet... isi mai da omul si cu stangu-n dreptu' din cand in cand... de fapt nici macar nu stiu cine a facut
toate alienarile alea, n-am avut rabdare sa le vad...

regizori importanti la fiecare parte: daca alien resurrection (4) e de jeunet, primul e de ridley scott, 2 (aliens) de james cameron si 3 de david fincher. poate ca nu mai sunt la moda acum, dar merita vazute toate, chiar daca nu esti fan al genurilor SF/horror.



Nu ti-a placut in Delicatessen faza aia cu scena de amor, patul scartaia si toti faceau cate ceva in ritmul scartaitului? mie mi s-a parut bestiala...

ba da, am zis ca mi-au placut unele faze, intre care si asta de care zici tu, cea cu violoncelul... nu mai imi amintesc exact, l-am vazut demult.

ia uitati aici (http://imdb.com/title/tt0344510/) ce ne pregateste Jeunet in 2004, un film cu audrey tatou si jodie foster

onutza_
10 Jun 2004, 12:42
Mie din toata cinematografia franceza cel mai mult mi-a placut "Amelie" si "Le huitieme jour".

Despre primul s-a tot vorbit aici. Ce mi-a placut cel mai mult e subiectul tratat in cel mai pur stil european. Adica nu vei intalni niciodata atata fantezie la Hollywood. Plus ca sonoritatea limbii ii da si mai mult farmec.

"Le huitieme jour" (desi unii s-ar putea sa nu-l guste) mie mi se pare un film deosebit.
Intrebare: L-a mai vazut cineva?
E povestea unui baiat bolnav de sindromul Dawn, George, care dupa moartea mamei ramane al nimanui. Fratele il respinge si isi gaseste un prieten intr-un tip care tocmai divortase si isi ratase viata. E despre incercarile unui om cu handicap de a gasi iubire, intelegere si acceptare.

Exista aceeasi fantezie de care vorbeam mai sus. Secventele acelea cu situatii aparent ilogice dau farmecul filmului francez.

BeNnY
10 Jun 2004, 18:14
Mie din toata cinematografia franceza cel mai mult mi-a placut "Amelie" si "Le huitieme jour".


Ai vazut-o pe toata?

onutza_
10 Jun 2004, 21:47
Din toata pe care am vazut-o. Credeam ca se intelege. O parte destul de mica in comparatie cu cat e ea de mare.

uma.urma
22 Jun 2004, 12:03
Mi-au placut : "Un, deux, trois Soleil", " L'amant" dupa romanui Marqueritei Duras si "La grand bleu" cu J. Reno, care joaca super si care e si un barbat bine.

corinka
25 Jun 2004, 16:16
Amelie, La veuve de Saint-Pierre, comediile cu Louis de Funes, Cyrano + multe altele care nu imi vin acum in minte.
Ce spuneti despre actorii francezi? Eu am trei nominalizari: Catherine Deneuve, Louis de Funes si Gerard Depardieu.

Jay
05 Jul 2004, 03:27
Pierre-Henri Deleau, cinefilul frenetic, despre cum se scrie istoria la Cannes:
"La Quinzaine des Realisateurs a fost un hazard al zeilor"
click


http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&section_id=4&article_id=88253

raptor
05 Jul 2004, 11:17
singurele elemente frantuzesti notabile ale cinematografiei sunt doua si se intituleaza Reno si De Funes.

snatchro
05 Jul 2004, 12:10
Si Gabin? Simon? Marais? Delon? Fernandel? nimic?

Semaca
05 Jul 2004, 12:25
everybody hates french people..


Da, da, da. Aha!

(Prietenii stiu de ce!!)

Semaca
05 Jul 2004, 13:05
Hai sa lasam oamenii si sa trecem la film:

Le Clan Des Siciliens - Gabin si Ventura extraordinari

Les Aventuriers - Delon si Ventura

Pour la Peu d'un Flic - Delon si Parillaud

Élisa - Paradis si dfepardieu

Si deja mentionatele: Indochina, Leon, Amelie

Vreau sa vad: Jules et Jim, Trois Couleurs.

marx
05 Jul 2004, 13:47
singurele elemente frantuzesti notabile ale cinematografiei sunt doua si se intituleaza Reno si De Funes.
Momentul adevarului.
Ambra se amageste: aici nu sunt putzoi sau putzulici(citez din memorie), ci e o adevarata inflatie de foetusuri asexuate.
Pictore Raptor ai reusit sa ma sochezi! Felicitari.

Jay
05 Jul 2004, 22:45
Se uita cineva la Turul Frantei??

herbert
05 Jul 2004, 23:10
Se uita cineva la Turul Frantei??

la caravana "bicisniciclistilor" care s-au indopat cu pilule si cara cu ei o intreaga farmacie? mai uit pentru frumusetile peisajului francez.

Jay
05 Jul 2004, 23:13
Intradevar unul dintre cele mai necurate sporturi, dar si printre cele mai frumoase... peisajul francez? Mai bine uita-te cum face Lance istorie....

Serghei
06 Jul 2004, 08:14
la caravana "bicisniciclistilor" care s-au indopat cu pilule si cara cu ei o intreaga farmacie? mai uit pentru frumusetile peisajului francez.

Ne-ai mai zis asta o data,sau atunci iti spuneai marcu....Macar ai bunul simt si scrie in alta limba.


Cu toate ca are sanse destul de mari sa castige turul pt a-6a oara nu o sa se compare niciodata cu Merckx sau Hinault-care concurau in aproape toate cursele sezonului,pe cand Lance face vreo cateva curse de antrenament si hop in Turul Frantei.Unde mai pui ca are si cea mai buna echipa,construita sa se sacrifice pt el-a fost anul trecut o situatie destul de amuzanta,era un columbian de la US Postal tricou galben si a fost nevoit sa-i duca trena lui Lance si (!)sa-i aduca apa de la masina(faza de tot cacatul).

Anu asta am sa tin cu Ullrich,eternul numar 2,singurul care poate sa-l bata pe Lance si echipa sa.Ar mai fi Hamilton(care a concurat anul trecut cu clavicula rupta si a iesit pe 4),Basso,Mayo,Heras.Il astept pe Cunego(cel mai tanar castigator al turului Italiei,22ani).

Ciclismul e pe departe cel mai greu sport,iti trebuie un psihic de fier si o conditie fizica perfecta.Cineva spunea ca trebuie sa iubesti durerea pt a fi un ciclist de valoare.

herbert
06 Jul 2004, 10:33
la caravana "bicisniciclistilor" care s-au indopat cu pilule si cara cu ei o intreaga farmacie? mai uit pentru frumusetile peisajului francez.

Ne-ai mai zis asta o data...
mai revoltatule fara bun-simt (bunul-simt se scrie intotdeauna prin cratima), esti ridicol. se schimba adevarul din repetarea lui? in ce limba sa scriu pentru tine, cand tu abia te descurci in romana. ia-o incet, ca-ti sar fulgii sovietici si nu se vede Turul Frantei. inca o dezamagire in dreptul tau, imi pare rau sa ti-o spun...

raptor
06 Jul 2004, 12:43
singurele elemente frantuzesti notabile ale cinematografiei sunt doua si se intituleaza Reno si De Funes.
Momentul adevarului.
Ambra se amageste: aici nu sunt putzoi sau putzulici(citez din memorie), ci e o adevarata inflatie de foetusuri asexuate.
Pictore Raptor ai reusit sa ma sochezi! Felicitari.

la mai mare,mestere de sens si directie necunoscute.vad ca te-a pocnit momentul asta al adevarului.sper sa nu te poticnesti in el.

marx
06 Jul 2004, 14:20
la mai mare,mestere de sens si directie necunoscute.vad ca te-a pocnit momentul asta al adevarului.sper sa nu te poticnesti in el.
Ma tem pt profunzimile tale de tinichea. Risti sa faci tetanos.

PS: Cred ca ai cazut pe spate cand ai vazut WASABI, cu marele Reno, si te-ai lovit la locul plangaretz.

Serghei
06 Jul 2004, 16:49
mai revoltatule fara bun-simt (bunul-simt se scrie intotdeauna prin cratima), esti ridicol. se schimba adevarul din repetarea lui? in ce limba sa scriu pentru tine, cand tu abia te descurci in romana. ia-o incet, ca-ti sar fulgii sovietici si nu se vede Turul Frantei. inca o dezamagire in dreptul tau, imi pare rau sa ti-o spun...

Esti mai penal ca o curva virgina.

1.In proportie de 95% am intalnit varianta fara cratima(logic ar fi cum spui tu).

2.In ceea ce priveste ciclismul am mai avut discutia asta o data,sper ca intre timp te-ai pus la punct si macar ai citit si altceva despre sportul asta inafara de cateva articole de ziar.Ar fi pacat sa desconsideri munca unor oameni numai pt. a iesi in evidenta.

3.Nu-ti fa griji in privinta mea,am sa urmaresc Turul in ciuda lamentatiilor tale.

4.Singura mea dezamagire( :sick: ) e ca vad un om citit(cica!) ocupandu-se cu lucruri triviale,cum ar fi ciclismul si cinematograful.

herbert
06 Jul 2004, 17:18
trivialitatea ciclismului si a cinematografiei e doar in mintea ta naclaita. problemele tale incep atunci cand incerci sa te prezinti ceea ce nu esti si, deocamdata, nu poti fi. e pierdere de timp deambularea pe acest forum, insa dialogul cu tine mi se pare o eroare aproape criminala. privet si scuteste-ma!

raptor
06 Jul 2004, 19:19
la mai mare,mestere de sens si directie necunoscute.vad ca te-a pocnit momentul asta al adevarului.sper sa nu te poticnesti in el.
Ma tem pt profunzimile tale de tinichea. Risti sa faci tetanos.

PS: Cred ca ai cazut pe spate cand ai vazut WASABI, cu marele Reno, si te-ai lovit la locul plangaretz.

la ochi vrei sa insinuezi?vad inca bine.
eu ma descurc cu tabla.ai tu grija cu paiele.

daniel
06 Jul 2004, 19:20
Cool man, flame-uri la sincron!!! Chiar duceam lipsa de asta. Daca insistati, poate facem si campionat sau, de ce nu, un foursome.

Serghei
06 Jul 2004, 20:39
Cool man, flame-uri la sincron!!! Chiar duceam lipsa de asta. Daca insistati, poate facem si campionat sau, de ce nu, un foursome.

Nici nu-ti dai seama cat ma amuza schimburile astea de replici.

Aici e categoria juniori,daca vrei sa vezi ceva tare e meci Marx-Ambra la Acum pe ecrane->Elephant.Pacat ca nu e pt toata lumea!

S-a dus dracului si topicul asta!

Serghei
06 Jul 2004, 21:02
Mestere daca te apuci sa-i corectezi pe altii,ai bunul-simt sa scrii si tu corect-propozitiile incep cu litera mare-nu de alta da poate mai citeste cineva ce produci,vede om cu 6 limbi scriind gresit si zice ca asa e corect!

trivialitatea ciclismului si a cinematografiei e doar in mintea ta naclaita.

Era o remarca ironica faza cu trivialitatea.Stii reclama cu laptele?

problemele tale incep atunci cand incerci sa te prezinti ceea ce nu esti si, deocamdata, nu poti fi.

Sa inteleg ca inca mai incredere in mine? :oops:

e pierdere de timp deambularea pe acest forum

Aici sunt de acord cu tine.

insa dialogul cu tine mi se pare o eroare aproape criminala. privet si scuteste-ma!

Ei nici chiar asa,si uite lumea chiar ne apreciaza! :sick:

Azi a castigat Nazon,Mayo a cam pierdut sansa la titlul,in rest Turul e in grafic![/u]

herbert
06 Jul 2004, 21:34
Mestere daca te apuci sa-i corectezi pe altii,ai bunul-simt sa scrii si tu corect-propozitiile incep cu litera mare-nu de alta da poate mai citeste cineva ce produci,vede om cu 6 limbi scriind gresit si zice ca asa e corect!

trivialitatea ciclismului si a cinematografiei e doar in mintea ta naclaita.

Era o remarca ironica faza cu trivialitatea.Stii reclama cu laptele?

problemele tale incep atunci cand incerci sa te prezinti ceea ce nu esti si, deocamdata, nu poti fi.

Sa inteleg ca inca mai incredere in mine? :oops:

e pierdere de timp deambularea pe acest forum

Aici sunt de acord cu tine.

insa dialogul cu tine mi se pare o eroare aproape criminala. privet si scuteste-ma!

Ei nici chiar asa,si uite lumea chiar ne apreciaza! :sick:

Azi a castigat Nazon,Mayo a cam pierdut sansa la titlul,in rest Turul e in grafic![/u]
mai Serghei, ai tu o flexibilitate conjuncturala seducatoare care ma face sa nu ma supar definiv pe tine. esti jmecher, simti cand e pericol si te repliezi la timp. esti constructiv in definitiv si pari un alergator de cursa lunga, nu arzi podurile ca un paranoic-piroman de dragul efectelor. pe scurt: mai discutam, spre deliciul galeriei :)
despre ciclism. il privesc si eu ca un apucat, il mananc pe paine, cum se spune, dar sunt si dezamagit/suparat pentru imaginea sa din ultima vreme. chiar e o problema dopajul. m-a afectat mult moartea lui Pantani, pe care l-am apreciat.
as vrea sa fie o disputa apriga in acest Tur al Frantei. Sper ca Jan Ullrich si Tyler Hamilton sa-l concureze pe Lance Armstrong. sau poate altcineva, vreo surpriza aparuta pe parcurs. ma deranjeaza faptul ca Armstrog a castigat Turul 5 ani la rand. s-a cam galbejit, tipul.
ce-ar fi Franta, fara Le Tour de France :D

Jay
06 Jul 2004, 21:42
Cu acest ultim mesaj a lui herbert... incepe sa-mi para bine ca am deschis ca subiectul asta.(Le tour). Pentru Serghei: Nu putem compara ciclismul de astazi(unde gasim de la sprinteri, cataratori, si trenari) cu zilele de alta data(unde un om facea totul). Efortul era diferit, dar si conditiile, iar acum sincer, Lance cred ca se menajeaza mai ales datorita trecutului sau medical.(cancerul).
Iar Herbert: Ai dreptate, cat de cat, fiind singurul sport(almost) in care se dopeaza fara sa fie depistati(hormoni de crestere), ceea ce ne face sa fim suspiciosi, dar ma gandesc ca poti lua toate cacaturile, dar un ciclist adevarat il poti repera de la distanta.


Propun ca pe perioada Tourului sa vorbim aici despre acest subiect.

herbert
06 Jul 2004, 21:55
daca e vorba de discutie, sa mergem la Cafenea. deschid eu un topic. cautati Le Tour de France la cafenea. aici e Film in general.

Jay
06 Jul 2004, 21:59
Pai ma gandeam ca ar trebui sa-l deschid eu... hm... vrei sa-mi furi ideea? Ok nah .. bine .
Apropo: Glumeam

notorious
06 Jul 2004, 22:03
cum draq se face ca pe topic-urile de kkt se vorbeste mult si gargarisind, iar pe cele cat de cat fitzos-intelectuale mai a la marx & serghei, se ivesc mereu certuri ?? ce pi*** ma-sii mai facem pe site-ul asta daca pana si topic-urile serioase se flescaiesc ??

in sfarsit, ma mir ca pe pagina asta nu s-au adus mai mult in discutie godard & truffaut... in perioada mea de 'hibernare' cu examenul de bac (luat cu 9.60, apropo, desi asta nu conteaza aci :D ) &altele si absenta de pe cinemagia, am savurat trei filme de godard si doua de truffaut (desi, dracie, trebuie sa recunosc ca asta e al dracului de putin de la cei doi).

la godard, m-a dat pe spate 'le mepris'. sincer (sperand sa nu exagerez), mi se pare cel mai pasionant film francez pe care l-am vazut vreodata: este 'arta cinematografica', daca putem spune asa, de la cel mai mare regizor cinefil francez. o 'oda' adresata cinema-ului pe care anumiti factori ne-au fortat sa-l catalogam drept 'de arta' (vezi genericul de inceput, anuntat de o voce melancolica pe partituri de muzica clasica). aparitia lui fritz lang este cea mai inedita dintre toate, la fel cum bridgite bardot este absolut senzationala.

mi-a placut aproape la fel si 'a bout de soffle' si 'band a part' ('the band of outsiders' ??). este evident cum dialogurile plate ale lui godard l-au inspiratpe 'baiatul rau' hollywood-ian tarantino. la capitolul finete, pacat ca o comparatie ar fi de-a dreptul infama... ciudat ca, la cat de cinefil se autointituleaza, tarantino nu si-a numit casa producatoare tocmai dupa 'band a part'.

si 'fahrenheit 451' al lui truffaut este vital, cred, pt o cultura cinematografica elementara. la fel ca si 'jules et jim' sau 'les quatrecents coup'. pacat, pt ca pana acuma au fost mentionati numai jeunet si annaud, destul de plati, dupa parerea mea cel putin, comparativ cu cei doi...

mai ales 'alien resurrection' al lui jeunet... da-o dracu'! ar trebui pus asta langa 'amelie' sau 'delicatessen'?? ca sa nu mai zic ca anaud a esuat in cel mai lamentabil comercialism cu '7 ani in tibet' si 'enemy at the gates'. dar, desigur, este nevoie de cinema 'de consum' casa putem savura 'cinema verite'...

Serghei
06 Jul 2004, 22:19
mai Serghei, ai tu o flexibilitate conjuncturala seducatoare care ma face sa nu ma supar definiv pe tine. esti jmecher, simti cand e pericol si te repliezi la timp. esti constructiv in definitiv si pari un alergator de cursa lunga, nu arzi podurile ca un paranoic-piroman de dragul efectelor. pe scurt: mai discutam, spre deliciul galeriei :)


:lol: :lol: :lol:

Oricum joi imi taie astia "teava",peste inca o saptamana plec si eu in vacanta(cica!).

Ca tot te stiu parior,punem pariu pe o etapa-de preferinta cea de la Alpe D'Huez.
quote]

marx
08 Jul 2004, 13:57
la ochi vrei sa insinuezi?vad inca bine.
Cum spui tu pictore! Tetanosul te taie la oki si glaucomul la atza.

eu ma descurc cu tabla.ai tu grija cu paiele.
Daca as avea niste paie ti-as da foc la ignoranta.

Jay
08 Jul 2004, 22:54
Franta secolului XX, recompusa in Romania
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&section_id=4&article_id=88731

raptor
10 Jul 2004, 00:43
la ochi vrei sa insinuezi?vad inca bine.
Cum spui tu pictore! Tetanosul te taie la oki si glaucomul la atza.

eu ma descurc cu tabla.ai tu grija cu paiele.
Daca as avea niste paie ti-as da foc la ignoranta.

crede-ma,nu iti ramin dator.o sa primesti o diploma.

marx
11 Jul 2004, 12:41
crede-ma,nu iti ramin dator.o sa primesti o diploma.
Cine ti-a spus ca as colectiona rebuturi?

raptor
11 Jul 2004, 20:10
am dedus singur,din 642 de mesaje.

marx
12 Jul 2004, 13:31
am dedus singur,din 642 de mesaje.
Apreciez.

ladybird
12 Jul 2004, 15:08
everybody hates french people..

that includes woody allen too?
dinner de cons, ...ils existent trop de films que m'ont plu :P

On ne dit pas "que m'ont plu", on dit" que j'ai aimé"! ;)

Jay
12 Jul 2004, 16:00
Subscriu Ladybird

ladybird
12 Jul 2004, 17:39
Subscriu Ladybird

thanx ;)

Jay
12 Jul 2004, 17:43
Thank the french.... and blame Canada... :D

Jay
14 Jul 2004, 16:03
La multi ani bai francofonilor....

ladybird
14 Jul 2004, 20:15
Bonne fete nationale!!!!

corinka
16 Jul 2004, 14:37
Mi-am mai amintit un film francez care mi-a placut: "Marele albastru", a fost superb.

Jay
06 Oct 2004, 23:08
"Filme recente, o retrospectiva Robert Bresson si doua serii documentare, avandu-i ca autori pe Rithy Pahn si Nicolas Philibert, fac intre 8 si 17 octombrie programul "Sarbatorii Filmului Francez", eveniment devenit in ultimii ani un fel de institutie a toamnei culturale bucurestene.

Cu un nou director la conducere - Irina Boulin-Ghica, cea care-l inlocuieste pe Jean Marc Colombani - Institutul Francez s-a implicat in a aduce in Romania peste 50 de filme, proiectate in 3 sali din Capitala (Elvire Popesco, Hollywood Multiplex si Studio), unele de mare succes in Hexagon (precum "Les Choristes"), altele apreciate de cunoscatori, ca "Tirana anul zero" sau ultima productie a lui Arnaud Desplechin, "Leo jouant "Dans la compagnie des hommes"". Desplechin va veni chiar la Bucuresti pe 13 si 14 octombrie, cand filmul va rula la "Elvire Popesco", in timp ce la sala Union a Cinematecii, lui Bresson si spiritului lui artistic ii vor fi dedicate proiectii ale celor mai importante pelicule realizate de el.

Festival al tuturor varstelor cinematografiei franceze, "Sarbatoarea filmului..." se apropie cu precadere de productiile populare, spun organizatorii, si spera sa aduca spre acestea un public cat mai numeros si eteroclit"(nice word).

KORBEN
07 Oct 2004, 10:52
mda, maine incep ostilitatile la 5(cinci) sali
elvire popesco
studio
scala
multiplex
cinemateca union
sincer nici choristii nu ma tenteaza (alta chestie mizerabilista dsp orfelinate dupa ce am servit si surorile magdalene (5/5) si stejarii verzi(-3/5) nu mai tolerez
si faza cu leo jucand nu msi stiu ce nu-mi prea suna bine
totusi am ales vreo 26 de filme
probabil or sa fie 4 minunate, vreo 5 interesante 10 plikticoase si restul totally disposable
da`i film francez si se merita efortul

cherryblossom
08 Oct 2004, 14:45
recomanda cineva filme care ar merita vazute la Festivalul de Film Francez, in afara sa zicem de cele ale lui Bresson..?
thx

jackpot
08 Oct 2004, 15:01
recomanda cineva filme care ar merita vazute la Festivalul de Film Francez, in afara sa zicem de cele ale lui Bresson..?
thx
Hai sa incercam Chemins de traverse. Vii cu mine ? inca nu l-am vazut.

cherryblossom
08 Oct 2004, 16:35
jackpot, apreciez mult gestul, dar nu promit nimic... sper sa ajung si macar eu la 1-2 filme de la festival, de-aia ma interesam ce-i cu ele... :)

KORBEN
08 Oct 2004, 17:51
pai cum sa recomandam ce n-am vazut inca????

jackpot
09 Oct 2004, 13:41
jackpot, apreciez mult gestul, dar nu promit nimic... sper sa ajung si macar eu la 1-2 filme de la festival, de-aia ma interesam ce-i cu ele... :)
nu promiti nimic...... de ce.? Trebuia sa-mi lasi macar un fir de speranta..... ca ceva, ceva poate se va intampla.....
Sa creasca adrenalina in mine un pic.

cherryblossom
09 Oct 2004, 15:48
nu promiti nimic...... de ce.? Trebuia sa-mi lasi macar un fir de speranta..... ca ceva, ceva poate se va intampla.....
Sa creasca adrenalina in mine un pic.

ok, m-ai convins, hai sa mergem... :lol:

Jay
09 Oct 2004, 15:56
menage?

cherryblossom
09 Oct 2004, 16:00
sa nu-i creasca prea tare adrenalina lui jackpot :oops:

europe_east
09 Oct 2004, 22:41
Le gout des autres
Cyrano de Bergerac
Les amants du Pont-Neuf
Histoire d' Adele H.
Camille Claudel
A bout de souffle
La Haine
Round Midnight

La fille sur le pont
La reine Margot

nume
24 Oct 2004, 03:08
A bout du soufle; Ascensor pt. esafod;Lacombe lucien; Adieu les enfants!; Nu tageti in pianist!; Ceremonia si Infernul- claude chabrol,Venetia iarna; Focul fatidic-''nu pot sa suport tinerii de azi,bine imbracati;bine hraniti;toti la fel, ca portocalele californiene!"-r.Louis malle.

Fgxf
09 Aug 2006, 17:23
Am sa incep eu cu filmul Trois couleurs: Bleu. Am vazut si Rosu, iar Alb inca nu am apucat.

Ai vazut Blanc pana la urma? (n-am stat sa caut tot topicul, sorry)
oricum, pacat ca Rouge (care e ultimul) l-ai vazut inainte de Blanc... :)

Pitbull
05 Oct 2008, 19:43
Nu era încuiat... :shock:

Mercutio
17 Oct 2008, 03:04
Cateva care imi plac si care nu au fost inca amintite (cred):
Mr. Klein
Le doulos
La grande bouffe
Le samurai
Le charme discret de la bourgeoisie
Masculin feminin
Le locataire
Tous les matins du monde
Il y a des jours...
Buffet froid

mafalda
17 Oct 2008, 12:52
@ Pittbul

Sa mai zici tu ca numai eu am pasiune pentru arheologie, sa dezgrop subiectele vechi de ani de zile din forumul asta! :P

Pitbull
17 Oct 2008, 13:02
Vai de mine, da' si Pauline!
(Ea s-a plâns cä topicul ästa era încuiat; de fapt, nu era, i s-a pärut doar.)

mafalda
17 Oct 2008, 13:16
Adevarul e ca eu am gasit unele subiecte interesante pe forumul asta care au fost abandonate!

mafalda
17 Oct 2008, 13:44
Vai de mine, da' si Pauline!
(Ea s-a plâns cä topicul ästa era încuiat; de fapt, nu era, i s-a pärut doar.)

Obsesia asta cu scormonitul in trecut o au cei nascuti in zodia racului.
Culmea e ca si Pauline si eu, suntem nascute in decembrie in zodia sagetatorului!

Cinemania
17 Oct 2008, 14:44
Vai de mine, da' si Pauline!
(Ea s-a plâns cä topicul ästa era încuiat; de fapt, nu era, i s-a pärut doar.)

Obsesia asta cu scormonitul in trecut o au cei nascuti in zodia racului.
Culmea e ca si Pauline si eu, suntem nascute in decembrie in zodia sagetatorului!

:D
moi aussi

si tre' sa recunosc ca uneori forez din greu dupa topicuri moarte

redmen
17 Oct 2008, 16:14
Sagetator si io :P

mafalda
20 Oct 2008, 07:50
Sa inteleg ca e un forum al sagetatorilor? :)

bre
25 Oct 2008, 08:25
nu. io's pestisor :P

redmen
25 Oct 2008, 14:56
Sirena :)

bre
26 Oct 2008, 15:56
pei da. macar la sirene nu mai conteaza cracii si fundu...:P

Se7en
26 Oct 2008, 23:08
De aia nu mi-a placut niciodata Ariel ;)

bre
27 Oct 2008, 11:21
total offtopic...cum se inmulteste o sirena...?depune icre?:P

redmen
27 Oct 2008, 11:55
Sirenele nu se inmultesc .. sunt ceva unic ... in asta consta frumusetea lor :lol:

mafalda
28 Oct 2008, 12:39
Am citit undeva ca sirenele sunt fertilizate de insusi Neptun, zeul marii!

Pitbull
28 Oct 2008, 12:50
Eu stiam cä de Vasile Roaitä... :?

mafalda
28 Oct 2008, 12:55
:lol:

Floydman
04 Nov 2008, 02:17
Cinema francez?

nu stiu prea multe...stiu ca in anii 60-70 era entertainment de calitate.

mi-au ramas in memorie marile comedii ale lui Funes (seria jandarmul, seria fantomas, omul orchestra, marile vacante, marea hoinareala, aripioara sau picior, marele restaurant, hibernatus) sau ale lui Pierre Richard (omul cu pantof rosu, jucaria, sunt timid dar ma tratez). le-as revedea oricand cu placere.

cateva filme politiste BUNE , al caror nume se pierd in negura copilariei (Belmondo, Delon, si mai ales Lino Ventura)

Mai nou imi vin in minte ...Jean Reno, Vizitatorii si filmele cu Audrey Tautou...:))

andreiu7z
11 Nov 2010, 11:14
Am început în urmă cu ceva timp să caut şi să urmăresc filmele franţuzeşti. Nu am fost un fan al acestor filme însă încetul cu încetul am reuşit să le apreciez. Totul a început de la un articol scris de CTP în care lauda pelicula franţuzească L'enfant (2005) .
Astfel, am mai dat peste filmele Au revoir les enfants (1987) (extraordinar) şi peste Un prophete etc.
Dacă mai cunoaşteţi astfel de filme, vă rog să le postaţi.

omudindulap
11 Nov 2010, 11:58
Arunca un ochi aici (http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84608).

rvn
11 Nov 2010, 12:29
cred ca aproape jumatate din filmele frantuzesti sunt cu Alain Delon.
asa ca...un punct de pornire, ar fi acesta. si n-ar fi rau!
al doilea: Luis de Funes...

andreiu7z
11 Nov 2010, 12:59
Da, multumesc!

KrissKringle
23 Nov 2010, 17:47
The beat that my heart skipped - http://www.imdb.com/title/tt0411270/
Sur mes lèvres - http://www.imdb.com/title/tt0274117/
La haine - http://www.imdb.com/title/tt0113247/
Mesrine: Killer Instinct - http://www.imdb.com/title/tt1259014/
Mesrine: Public Enemy #1 - http://www.imdb.com/title/tt0411272/
The Class - http://www.imdb.com/title/tt1068646/

andreiu7z
23 Nov 2010, 18:59
The beat that my heart skipped - http://www.imdb.com/title/tt0411270/
Sur mes lèvres - http://www.imdb.com/title/tt0274117/
La haine - http://www.imdb.com/title/tt0113247/
Mesrine: Killer Instinct - http://www.imdb.com/title/tt1259014/
Mesrine: Public Enemy #1 - http://www.imdb.com/title/tt0411272/
The Class - http://www.imdb.com/title/tt1068646/

Mulțumesc pentru titluri!

KrissKringle
24 Nov 2010, 01:31
Cu placere.Cand o sa-mi aduc aminte si celelalte care le-am mai vazut voi posta titlurile .

Medicate
26 Nov 2010, 22:00
Uite aici unul dintre cele mai bune filme frantuzesti : Le fabuleux destin d'Amelie Pulain

andreiu7z
27 Nov 2010, 10:05
Da, merci! Acu' Îl și caut!

alextreme93
27 Nov 2010, 11:42
@ptr.initiator,incearca sa faci rost de filmografia lui Jacques Tati.

andreiu7z
27 Nov 2010, 12:20
@ptr.initiator,incearca sa faci rost de filmografia lui Jacques Tati.
Filmele regizate de Jacques Tati sau filmele in care joaca Jacques Tati?

alextreme93
27 Nov 2010, 16:46
Cele regizate de el.
Ca si in alea joaca.

andreiu7z
27 Nov 2010, 16:53
Cele regizate de el.
Ca si in alea joaca.
Ok, merci mult!

andreyuzzu
30 Nov 2010, 09:11
Incearca Les Diaboliques varianta 55' nu remake-ul obosit cu Sharon Stone.

http://www.cinemagia.ro/filme/les-diaboliques-diabolicele-12235/

andreiu7z
30 Nov 2010, 09:21
Incearca Les Diaboliques varianta 55' nu remake-ul obosit cu Sharon Stone.

http://www.cinemagia.ro/filme/les-diaboliques-diabolicele-12235/

Multumesc, il voi cauta! Am observat ca e bine cotat filmul!

andreyuzzu
30 Nov 2010, 15:03
mda are 8.3 pe imdb dar dupa parerea mea isi face lejer loc in top 50 all time.

Liviu-
30 Nov 2010, 15:13
N-as zice. Clar mai bun mi se pare Le salaire de la peur, tot al lui Clouzot. Adaugat la recomandari de altfel.

andreiu7z
30 Nov 2010, 21:37
N-as zice. Clar mai bun mi se pare Le salaire de la peur, tot al lui Clouzot. Adaugat la recomandari de altfel.
Descarcat! Danke

Lino
22 Dec 2010, 17:23
cred ca aproape jumatate din filmele frantuzesti sunt cu Alain Delon.
asa ca...un punct de pornire, ar fi acesta. si n-ar fi rau!
al doilea: Luis de Funes...

Dap Alain Delon jumatate iar Luis de Funes dublul lui Alain Delon! Un fin cunoscator ca tine ...:))

StrangeHouse
23 Dec 2010, 09:25
Jeux d'enfants
Mon oncle
Ma vie en rose

andreiu7z
23 Dec 2010, 10:01
Jeux d'enfants
Mon oncle
Ma vie en rose
Merci!

KrissKringle
25 Dec 2010, 16:58
Caché - http://www.imdb.com/title/tt0387898/

StrangeHouse
01 Jan 2011, 19:15
Jeux d'enfants
Mon oncle
Ma vie en rose
am uitat de Jeux Interdits
Jean de Florette

rvn
01 Jan 2011, 19:47
cred ca aproape jumatate din filmele frantuzesti sunt cu Alain Delon.
asa ca...un punct de pornire, ar fi acesta. si n-ar fi rau!
al doilea: Luis de Funes...

Dap Alain Delon jumatate iar Luis de Funes dublul lui Alain Delon! Un fin cunoscator ca tine ...:))

ai exagerat si tu...

andreyuzzu
09 Jan 2011, 00:24
À bout de souffle - Jean Luc Godard

http://www.imdb.com/title/tt0053472/

StrangeHouse
09 Jan 2011, 10:50
Le charm discret de la bourgeoisie 1972

andreiu7z
10 Jan 2011, 16:30
Uite un film interesant, accesibil, de atmosferă: "Les choses de la vie" (r. Claude Sautet), 1970. Michel Piccoli, Romy Schneider...
Pentru anglofilul din tine, caută-l aşa: "The things of life"...
Mulţumesc pentru titluri, D-le!

the_fairy
13 Jan 2011, 22:40
Le premiere jour du reste de ta vie - Remi Bezancon

mshadow
14 Jan 2011, 14:47
Poti sa vezi si "Les Choristes" daca nu l-ai vazut deja

andreiu7z
14 Jan 2011, 15:32
Da, ms!

Iamsaved
06 Mar 2011, 11:26
J'ai tué ma mère
Les amours imaginaires
Les Chansons D'amour.....printre filmele mele preferate:)

miercuri
06 Mar 2011, 15:34
J'ai tue ma mere si Les Amours imaginaires sunt filme canadiene. ;)

1MicuCelUmilSiViril
07 Jul 2015, 21:53
Adaug si eu un 2+2, despre cei si despre cele de care nu s-au zis in aceste pagini dar merita: doi actori renumiti in toata lumea, Raimu (Nevasta brutarului), Bourvil (Marea hoinareala), dar si doua filme exceptionale, "Un condamne a mort s'est echappe" si "Alceste a bicyclette".

into_the_labyrinth
12 Aug 2015, 14:22
Între altele,

Assassins (1997)

Delicatessen

Plein soleil

La cité des enfants perdus

Un long dimanche de fiancailles

L'année derniere a Marienbad

1MicuCelUmilSiViril
15 Jul 2018, 11:44
Les Patates (1968), de Claude Autant-Lara

1MicuCelUmilSiViril
04 Aug 2018, 05:45
Le Tunnel (1933)
Un film, de asemenea, bun, practic necunoscut, cu J. Gabin.
Vazandu-l, te intrebi si daca in 2033 or sa se mai faca filme bune ca in 1933! :)
Ca argument, insir si alte filme bune din epoca:
The Passion of Joan of Arc (1928)
Volpone (1941)
La Chartreuse de Parme (1948)
Occupe-toi d'Amélie..! (1949)

1MicuCelUmilSiViril
06 Aug 2018, 05:49
alphaville
celine e julie vont en bateau
cyrano de bergerac
danton

1MicuCelUmilSiViril
23 Aug 2018, 12:02
Inca mai e vacanta....
Cartouche (1962)
Le Capitan (1960)
Le Bossu (1959)
Le Chevalier de Pardaillan (1962)
Hardi Pardaillan! (1964)
Le miracle des loups (19 62)
Angelique et le roy (1965)
Angélique marquise des anges (1964)

1MicuCelUmilSiViril
25 Aug 2018, 06:23
Filme franceze notabile:
Le miroir a deux faces (1958)
Le chômeur de Clochemerle (1957)
Les miserables (1957)
L'armée des ombres (1969)
Le complot (1973)
Jean de La Fontaine, le défi (2007)
Le sens de la fête - C'est la vie! (2017)
Le casse (1971)

1MicuCelUmilSiViril
24 Sep 2018, 07:26
Mort d'un Pourri (1977)
Ne réveillez pas un flic qui dort (1988),
doua filme bune ale actorului Alain Delon!

1MicuCelUmilSiViril
05 Oct 2018, 13:01
Le soleil des voyous (1967) - J. Gabin
Le maître d'école (1981) - Coluche
Le Capitan (1960) si Le Masque de Fer (1962) - J.Marais
Marche ?* l'ombre (1984) - Michel Blanc si Gérard Lanvin :)

1MicuCelUmilSiViril
18 Dec 2018, 18:37
Le Chêne d'Allouville sau Ils sont fous ces Normands (1981)

1MicuCelUmilSiViril
26 Feb 2019, 12:15
Le coffre et le revenant (1980)
http://i64.tinypic.com/bhg3t3.jpg

Desi am multe rezerve fata de acest tip de filme, va propun o poveste tragica, dar nu de aia scrisa de toti cercopitecii pe care ii stiti bine.
Desi e tragica, macar asta este foarte bine scrisa, de Stendhal, scriitor cunoscut si sub numele de Stendhal.
Fiind un scriitor mare, Stendhal nu zugraveste ci descrie societatea franceza de la inceputul secolului al 9 spre zecelea, altfel poate o zugravea.

Intr-adevar, e dezastru: in Franta, acum 200 de ani, cand se petrec evenimentele din film, situatia era foarte grava sau tulbure (functie de perceptie, audio sau video) la toate capitolele, ca dupa orice revolutie.
Pe acest fundal iese in evidenta, ca paduchele in frunte, seful politiei (a fost bine ales actoru').
Cu o functie importanta, care ii dadea posibilitati de actiune dupa bunul plac, o situatie neverosimila, el taie si spanzura la propriu - un casap!
Dupa cum vedeti din poza, la mijloc este o femeie.

Cum banuiati, seful politiei nu era iubit deloc de lume, dar el a iubit o fata (frumoasa si scarba), bagandu-i acesteia barbatul la inchisoare (acuzandu-l de un lucru fals) ca s-o impresioneze, nu de alta, dupa care s-a casatorit cu ea, devenind sotul 2 (sau B), si asta in schimbul eliberarii din inchisoare a sotului 1 (sau A).
De ce se cheama acest film "Portbagajul si revenirea"? Pentru ca asa spune pe google ca se traduce.
Filmul este foarte concis, nu bate campii, nici dealurile, nu mai zic de potecile de munte.

Astfel, intr-un cufar sau lada de zestre revine sotul 1 (sau A) al femeii, cel de dinaintea politistului. Si de parca pana acum n-ar fi fost destula tragedie, de acum incolo lucrurile se agraveaza in ce priveste personajele neangajate in politia regala. Noroc ca filmul dureaza numai 1h 30min.
Nu cred ca filmul este facut dupa romanul lui Stendhal. E putin probabil ca regizorul sa fi avut o editie asa de mare a romanului incat sa se fi putut posta cu tot cu echipa de filmare in dosul ei. Mai curand si concret el imprumuta multe din roman, nu in totalitate.

Neajunsul filmelor TV este ca multe dintre ele sunt de cultura, de aceea nici nu sunt vizionate de multa lume, desi ai ce vedea in ele. Si acesta are ceva pe care va las sa-l dscoperiti.
Am socotit ca sunt necesare cateva detalii despre film, neexistand, deocamdata, o subtitrare in limba romana pentru el.
Eu va doresc vizionare placuta!

1MicuCelUmilSiViril
20 May 2019, 05:40
Le boucher (1970) Chabrol
À droite toute (2009) Bluwal
L'Etudiante (1988) Pinoteau
Orphee (1949) Cocteau

1MicuCelUmilSiViril
19 Mar 2021, 16:55
Nimeni nu mai adauga nici o dedicatie. Cred ca e ceva de genul lost in frenchlation, cum spunea cineva, candva, undeva.
Pentru filmele care si cate au fost, traiasca!