PDA

View Full Version : Butterfly Effect


ArsDeViu
09 May 2004, 22:26
Surprinzator. Ma asteptam la un film mediocru, dar a reusit sa-mi depaseasca asteptarile. Un fel de drama amestecat cu thriller si un pic mai mult de fictiune. Nu credeam ca il voi vedea vreodata pe Aston K intr-un rol serios. A jucat chiar bine.
Un film imprevizibil care, la sfarsit, isi va lasa o amprenta asupra ta. Mie mi-a lasat.
Pacat ca s-a vazut si s-a auzit cam naspa.

Leonard
09 May 2004, 23:22
chiar a aparut al noi pe ecrane filmul asta? la ce cinema l-ai vazut? sau nu esti din romania?

ArsDeViu
10 May 2004, 01:21
Nu a aparut, dar o sa apara. Nu exista un topic, filme care vor rula la cinema. Si din nefericire, da, sint din Romania. L-am vazut acasa, versiunea ilegala.

Leonard
10 May 2004, 16:15
Nu a aparut, dar o sa apara. Nu exista un topic, filme care vor rula la cinema. Si din nefericire, da, sint din Romania. L-am vazut acasa, versiunea ilegala.

pai si eu il am acasa, pe hard. Dar din moment ce deschizi topicul la 'acum pe ecrane' comiti o ilegalitate, e logic ca nu l-ai vazut la cinema :) Chestia e ca l-am cautat la 'in curand' si tot nu l-am gasit.

blitz43
10 May 2004, 16:17
pai si eu il am acasa, pe hard. Dar din moment ce deschizi topicul la 'acum pe ecrane' comiti o ilegalitate, e logic ca nu l-ai vazut la cinema :) Chestia e ca l-am cautat la 'in curand' si tot nu l-am gasit.

cu siguranta va aparea la rubrica 'in trecut'...
MULT ZGOMOT PENTRU NIMIC! ;)

Ilila
10 May 2004, 17:17
Propun ca topicul sa fie mutat la sectiunea Inapoi in viitor :D
(daca scriam in engleza back to the ... imi apareau stelute)

ultras_sportul
07 Jul 2004, 20:52
Un film ce nu poate fi uitat usor!

KORBEN
08 Jul 2004, 14:13
in principiu sunt de acord cu ce a zis arsdeviu
doar ca io nu m`am simtit jenat de chestiile cu teenage movie, cat de faza ca desi filmul e ok pe unii, mai slabi de inger se prea poate sa`i impresioneze mai mult decat e cazu
amantu minor al lu demi moore joaca ( asta da surpriza)
poate trebuia sa se termina ceva mai mizerabil, adica pe la atreia varianta
de vazut in mod sigur
dar nu de admirat/adorat
fata de alte chesatii de genu asta, contructie buna si dialoguri ok

snatchro
09 Jul 2004, 08:35
Nu stiu cati dintre voi au vazut The Butterfly Effect la cinema, dar eu unul, desi am timp, sunt foarte circumspect.
In sensul ca nu il mai vad la sectiunea In Curand. Si nici ca avanpremiera la Mall cum l-am vazut anterior intr-un afis.
Pe de alta parte, la acest link (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=8010&hist=1&wnd=_default) e anuntat pentru 16 iulie. Pana la urma cum ramane?
Emanuel, stii cumva? Pentru ca nu as vrea sa-l ratez sub nici o forma, indiferent de unde ruleaza (in Bucuresti).

ogto
16 Jul 2004, 21:55
Am facut rost de o invitatie si l-am vazut acum pe 16 la multiplex. Dar momentan nu pot vorbi despre filmul acesta. Trebuie sa astept o zi sau doua ca momentan nu pot gandi coerent de la film... Filmul e BUN (that's all I can say for now)...

BeNnY
16 Jul 2004, 22:03
O sa scriu si eu mai pe larg alta data dar intr-un cuvant: wow

iepurilah
18 Jul 2004, 00:36
Eu am vazut filmul asta mai demult si parca am si scris de el.in fine...
e un film super, care mie mi-a placut f mult...makes u think a lot...ce-ai schimba in trecut daca ai putea..ideea super(desi nu stiu cat de originala)...si sfarsitul mi s-a parut misto..au reusit sa evite cliseul cu happy-end! nota 9! :happy:

BeNnY
18 Jul 2004, 01:50
Exista filme care socheaza prin ilustrarea ideii (gen Passion of the Christ) si exista filme care socheaza prin ideea in sine insa in The Butterfly Effect sunt combinate. Socheaza prin violenta si nebunia lui Tommy precum si prin alte faze care apar randomly prin film (nu dau spoilers) care te fac sa sari de pe scaun (literally).

Regia nu e cam deloc deosebita, poate daca era un regizor mai bun iesea ceva si mai bun... Sau poate nu.

Mi-au placut mai mult varstele mai mici ale lui Evan (7, 13) mai ales prin actorie... Copii aia au reusit sa ma impresioneze mai mult decat Ashton Kutcher, joc al caruia a crapat pe alocuri in film in niste faze importante insa pot fi trecute cu vederea. Oricum cred ca au facut o alegere buna luandu-l pe Kutcher avand in vedere ca puteau sa-l ia pe Sean William Scott care mi se pare mult mai nebun & tampit pentru rolul asta sau pe Joshua Jackson care e mult prea pretty boy. Amy Smart a jucat bine! Nu s-a vazut pe nicaieri vreo ezitare sau ceva... Chiar mi-a placut de ea

Cel mai interesant mi s-a parut sa-i vad pe prietenii lui "modificati" de fiecare chestie facuta de el in trecut. Am impresia ca Evan prin black-out-urile lui lasa loc de "editat" ca sa zic asa pentru future. O chestie care imi sustine parerea e faza cu taica-su cand se intoarce acolo in camera aia si vorbeste cu el de parca everything is ok!

Mi-era frica ca o sa se termine el sacrificandu-se pentru prietenii lui (penultima varianta), asta ar fi fost SOO much BULLSHIT! Asa s-a terminat destul de ok ma intrebam la sfarsit de ce nu se intoarce si alearga dupa ea dar presupun ca e mai bine asa... Cel mai bun film care l-am vazut in ultimele 2 luni sa zicem...

PS Ce-i cu titlul in romana: "Zbor de fluture"? Ca n-are nici o legatura... De data asta chiar ca au dat-o in bara :sick:

Il recomand tuturor! (...poate nu chiar tuturor :sleep:)

9.5/10 (*)

ogto
18 Jul 2004, 11:18
Tot ce am de zis s-a cam mai spus.

Filmul este excelent. Un SF remarcabil. Ma va lasa marcat si cand o sa aud 'time travel', la acest film o sa ma gandesc cu drag.

Ideea este interesanta si felul in care calatoreste inapoi in timp chiar te pune pe ganduri. Este prea complicata ideea care o expune (daca e sa o luam logic) si nu are rost sa elaborez conceptul expus in film de 'time travel'. Desi merita spus ca in film sunt expuse doua ideei de time travel:

1. Cea in care te intorci si schimbi totul.
2. Cea in care te intorci si nu schimbi nimic. Afli ca lucrurile au ajuns cum sunt in prezent pentru ca te-ai intors ca sa schimbi ceva. Fatul ca te intorci contribuie la prezentul tau (asta e teoria care o cred eu...)

Faptul ca in filmul arata a teen movie nu e deloc rau. La adolescenta sunt momentele critice din viata. Iar daca Ashton era mai batran in film (cand era la facultate), probabil ca era mai destept si nu se mai intorcea asa de mult in trecut (cum i-a spus tasu).

Un film impresionant, remarcabil si foarte bun in general.
9/10

PoliFanAthic
19 Jul 2004, 01:37
Asa de usor mi se pare sa cazi in plasa pe care acest film o coase in jurul tau. Si problema filmului este fundamentala, in asa fel incat, din punctul meu de vedere, nu prea are cale de scapare. Totul pare bine pus la punct, thrills and chills, pana la un punct. Nebunia lui Tommy. Foarte greu de crezut si apoi, cele doua extreme variante ale personajului indica spre o teorie conform careia, omul nu are fire si ca entitate este lipsit de importanta. Va sa se zica, dependenta totala. Dar sa presupunem ca trecem peste faza asta si chiar si peste faza de mai apoi cu Lenny, pe cand filmul devenea deja plicticos. Acea tensiune de la inceput se pierde inainte de jumatatea filmului.
Dar nici asta n-ar fi o problema. As vrea totusi sa stiu, ce...eh, transmite aceasta creatie? Cat de periculos este sa te joci cu timpul? Mda, nu stiu cum sa spun, dar nu putem faca asta. Toata lupta pentru "perfectiune", aduce ea ceva? Isi are astfel vre-un rost, tot ce se intampla? Isi are acest film vre-un rost mai profund decat cel de a angrena publicul intr-un mic joc al mintii? Nimic mai presus de 6.

iepurilah
19 Jul 2004, 01:57
Deci, dragul meu PoliFanAthic....uite matalutza ce scrie pe situl oficial al filmului:"We all have moments when we wish we could change something.Right or wrong.Correct a mistake.Gain love...power.What if we really could. To find out we asked some provocative thinkers to riff on Chaos Theory and explore the interplay of cause and effect in our lives. And...suprise,surprise! The suggest that things might not turn the way we would expect"....deci, de ce mi-a placut mie atat de mult filmul asta pentru ca m-a facut sa ma gandesc destul de mult la viata mea da pana acum, si la inca o gramada de alte chestii....Deci ideea nu e nici ca ce s-ar putea intampla daca ne-am intoarce in timp,sau alte panarame de-astea SF. ma rog,are si putin SF,dar altfel nu se putea. Oricum.....super interesant filmul.

ogto
19 Jul 2004, 10:33
ce...eh, transmite aceasta creatie?

Pai, mai multe.. El cauta perfectiune pentru in contextul in care el sa fie cu Kay, dar ca sa ajunga la perfectiune se sacrifica. Isi sacrifica dragostea pentru ea ca sa aiba o viata buna si merge.

Penru a obtine perfectiune el s-a sacrificat. Asta and: 'You can't fuk with time, cause it will fuk you back."

PoliFanAthic
19 Jul 2004, 12:32
Adica merge de la A, trece prin tot alfabetul, doar ca sa ajunga la A. Nu vad progresul in asta. Si e evident ca daca am putea schimba ceva, schimbarile s-ar inlantui, dar ce poate justifica asta? Cine nu s-a gandit niciodata sa schimbe ceva ce-a facut, sau s-a intamplat (in a galaxy far, far away), doar ca sa ajunga la concluzia ca nu se poate...
Filmul e un experiment interesant, dar nu trece cu mult de pragul superficialului. Ar fi putut fi mult mai bun, daca deznodamantul indica un aspect pe care noi, ca spectatori si oameni in acelasi timp(de parca s-ar putea altfel), nu l-am vazut sau nici macar imaginat.

ogto
19 Jul 2004, 22:07
Adica merge de la A, trece prin tot alfabetul, doar ca sa ajunga la A. Nu vad progresul in asta. Si e evident ca daca am putea schimba ceva, schimbarile s-ar inlantui, dar ce poate justifica asta? Cine nu s-a gandit niciodata sa schimbe ceva ce-a facut, sau s-a intamplat (in a galaxy far, far away), doar ca sa ajunga la concluzia ca nu se poate...
Filmul e un experiment interesant, dar nu trece cu mult de pragul superficialului. Ar fi putut fi mult mai bun, daca deznodamantul indica un aspect pe care noi, ca spectatori si oameni in acelasi timp(de parca s-ar putea altfel), nu l-am vazut sau nici macar imaginat.

Nu-i adevarat. Scopul lui este sa faca viata lui Kay perfecta dar si a lui. Totul incepe cu el care incearca sa o salveze pe Kay de la sinucidere si de la traumele copilariei. Dupa aceea vrea ca totul sa fie perfect dar Kay sa fie cu el. Iar la sfarsit vede ca nu exista speranta decat daca isi sacrifica el dragostea pentru ea si ii spune sa se duca dracu. :happy: I love happy endings.

PoliFanAthic
20 Jul 2004, 00:33
Dar ce penal a fost cum i-a comunicat Tommy la telefon ca s-a sinucis. Multe lucruri sunt trase de par. Foarte trase de par. Deci nu s-ar sinucide in cazul in care devine prostituata, dar daca vine lover-boy si ii enunta doar vag ceva despre o chestie traumatizanta din copilarie, se arunca de pe pod. Nu stiu, nu-mi vine sa cred ca asa merge viata.

onutza_
20 Jul 2004, 10:00
Mie imi pare rau ca n-am reusit sa citesc ce scrie la inceput despre "efectul de fluture". Cred ca ideea e ca un lucru aparent la fel de nesemnificativ ca o bataie de aripa de fluture - cum au fost cuvintele acelea pe care le-a spus la final fetitei - pot schimba intregul curs al vietii. Partea asta filosofica (desi poate spun cam mult) creste mult valoarea filmului.
Personal mi-a placut. Are si unele momente presarate cu clisee (urasc fratiile si filmele americane despre viata la facultate) si unele ilogice dar pe ansamblu merge.

ogto
20 Jul 2004, 10:00
Dar ce penal a fost cum i-a comunicat Tommy la telefon ca s-a sinucis. Multe lucruri sunt trase de par. Foarte trase de par. Deci nu s-ar sinucide in cazul in care devine prostituata, dar daca vine lover-boy si ii enunta doar vag ceva despre o chestie traumatizanta din copilarie, se arunca de pe pod. Nu stiu, nu-mi vine sa cred ca asa merge viata.

Aici e vorba de valori. Aia a fost traumatixata in copilarie, avea sentimente si cand apare asta sa-i reaminteasca de trauma care a urmat-o toata viata, ceva in capul ei 'goes snap'. Si zice ca a vorbit cu frasu timp de o ora si la cat de intelegator era frasu (in realitatea aceea), nu cred ca a fost de mare ajutor.
Cand esti prostituata vrei bani si te doare in cur de viata (vorbesc de prostituate in general), nu-i pasa de nimeni sau nimic in film.
Filmul nu e tras de par, e doar trist si dramatic...

PoliFanAthic
20 Jul 2004, 11:13
Ohoh, departe de dramatic. Doar melodia celor de la Oasis suna dramatic la final, ca in rest...nah.

ogto
20 Jul 2004, 11:22
Ohoh, departe de dramatic. Doar melodia celor de la Oasis suna dramatic la final, ca in rest...nah.

Ma rog. Vesel nu e. Si dramiatic e cam exagerat. E trist si macabru... Ca, da-o naibi, cand moare femeia aceea cu copilul ei si cand Lenny il omoara pe fratele lui Kay, ce naiba. Daca asta nu e macabru, atunci ce e?

PoliFanAthic
20 Jul 2004, 14:16
Sadism se numeste si nu-l poti resimti ca pe un lucru pozitiv.

ogto
20 Jul 2004, 23:38
Sadism e mult spus. Daca asta e sadism, atunci sa nu vorbim de alte filme mai sangeroase. Mai mult sau mai putin oamenii din filmul asta sunt cu probleme mintale. Amy e asa din cauza mediului in care a crescut, fratisu e nebun din nastere, Lenny este la marginea nebuniei si poate sa o ia razna in orice clipa... Ashton e normal, dar totusi, si el e putin nebun...

PoliFanAthic
21 Jul 2004, 00:16
Sadism e mult spus. Daca asta e sadism, atunci sa nu vorbim de alte filme mai sangeroase. Mai mult sau mai putin oamenii din filmul asta sunt cu probleme mintale. Amy e asa din cauza mediului in care a crescut, fratisu e nebun din nastere, Lenny este la marginea nebuniei si poate sa o ia razna in orice clipa... Ashton e normal, dar totusi, si el e putin nebun...
Tocmai asta-i! Mie nu mi se pare ca intr-adevar conteaza cum e "din nastere". Fiindca, din punctul meu de vedere, "tendinta" religioasa in doua dintre vietile alternative nu indica spre nebunie innascuta. Lenny, la fel. Probabil am fi aflat ca si situatia lui Ashton era identica, numai ca el nu este supus schimbarilor fiindca tocmai el le provoaca. Este prea flexibila toata teorie asta despre viata. Si in acest caz flexibilitatea tinde spre ambiguizare, adica nu iti este oferit nimic concret.
Si inca o chestie: nu semana Ashton Kutcher pe Morientes? :D

iepurilah
21 Jul 2004, 01:08
Mah...deci parerea mea e ca v-ati complicat destul de mult cu ceea ce vrea filmul asta sa transmita. Adica pe mine cel putin, m-ati cam pierdut!


PS:
Si inca o chestie: nu semana Ashton Kutcher pe Morientes? :D
Si inca cum! :) A fost si in TVMania un articol in care prezentau celebritatile si sportivii care seamana! Stiu ca mai ziceau de Scolari ca seamana cu Hackman,si in rest am uitat!

ogto
21 Jul 2004, 09:31
Mda... Deja vorbim de realitati alternative. Nu are rost sa intram in dinastea ca chestia se complica prea tare si nu mai intelegem nimic.

Oricum, bottom line, mi-a placut filmul.

Pink Panther
15 Aug 2004, 01:26
mi-a placut acest film...
te pune pe ganduri.. te face poate sa te gandesti la viatza ta, si daca cumva ai putea sa schimbi ceva in trecut, cum ar decurge lucrurile !
ideea mi se pare foarte frumoasa.

Cliseele care apar pe parcurs, cum ar fi 'fratziile' din colegiile americane, poate ni se par noua enervante, recunosc, dar e o chestie super banala la ei, asa ca de fapt reflecta exact imaginea uneia din realitatzi !
(una dintre alternativele la care se referea predecesorul meu intzelept :) )

concluzia = filmul merita vazut !

MinRep
31 Aug 2004, 10:48
I-a luat ceva timp filmului asta sa ajunga in Cluj, dar, totusi, mi-a fost foarte greu sa merg aseara la "The Butterfly Effect", un film cu Ashton Kutcher, un tip pe care il consider lipsit de talent. De asemenea, ideea filmului am mai intalnit-o de atatea ori incat a inceput sa-mi fie scarba de inca un film cu intoarceri in trecut si vieti alternative.

Si totusi m-am dus la film... Si m-a incantat nespus. Ce vreau sa laud, mai presus de orice, este modul in care regizorii (a coror nume nu m-am obosit sa le retin) au tratat subiectul. Ok, povestea e cam veche, scenariul are mici scapari, filmul seamana a teen-movie (nu ca asta ar fi neaparat ceva rau), dar modul in care actiunea este dozata si modul in care scenele sunt filmate este nemaipomenit. Micile tresariri de film horror din inceput sunt de ajuns pentru a capta atentia si a mentine oamenii cu sufletul la gura la fiecare intoarcere in timp. Ar mai fi rasturnarile de situatie (sinuciderea lui Kaileigh, crimele etc.).

Hai sa-i dau o nota buna si lui Ashton Kutcher, care chiar m-a surprins de data asta si sa salut si ceilalti actori, care au facut o treaba minunata (desi mi-e frica ca tot regizorii sunt de vina). Note bune si la montaj, imagine, sunet si coloana sonora (nu prea imi arde sa vorbesc despre astea), cu mentiunea ca muzica originala nu mi s-a parut chiar atat de originala, dar a mers bine...

Pacat doar ca filmul imi amintea de filme clasice ca "It's A Wonderful Life" si "Somewhere In Time" sau de Eric Cartman incercand sa aiba un flashback (;)) si pacat ca are aceleasi mici scapari pe care le au si filmele de mai sus. De, asemenea, nu mi-a fost chiar limpede care dintre urmatoarele subiecte erau tratate: Teoria Haosului, posibilitatea ca cea mai mica schimbare sa-ti schimbe destinul radical sau un om in cautarea identitatii... sau toate trei la un loc.

In fine, ultima scena mi s-a parut de umplutura, oarecum previzibila si, de altfel, un cliseu... As mai putea vorbi despre filmul asta mult si bine, dar - pe moment - am sa-i dau doar o nota: 8/10.

V_Rossi
02 Nov 2004, 18:46
E cel mai tare filmm...... doar cei inteligenti il pot intelege... Am dreptate!??? :D

keyzer soze
03 Nov 2004, 12:01
un exemplu superb de subcultura doar 'pt cei destepti'

notorious
10 Nov 2004, 11:22
eu stiu ca filmul, la lansarea pe DVD, a avut alt final, in care ashton kutcher realiza ca el este problema dintre el si tipa aia... asa ca se sinucide...

dramatic, nu? sa cante oasis!

dar filmul tot slabut ramane!

ogto
12 Nov 2004, 18:28
Baieti. Baieti, Certati-va Frrrumos Va rOg. Ca Vine nenea Moderatoru' cu o bata si va sparge capul, mai :sad:

notorious
12 Nov 2004, 21:40
torni gaz pe foc, ogto...

ogto
12 Nov 2004, 22:15
Da notorious. Am luat o sticla de 0,5 litri de gaz si am "turnat-o pe foc".... :sleep:

MinRep
12 Nov 2004, 22:19
Baieti. Baieti, Certati-va Frrrumos Va rOg. Ca Vine nenea Moderatoru' cu o bata si va sparge capul, mai :sad:

torni gaz pe foc, ogto...
urasc faptul ca toate discutiile devin tensionate pe aici... :(

notorious
12 Nov 2004, 22:24
asta pentru ca unii useri sunt frustrati & tensionati... ;)

MinRep
12 Nov 2004, 22:25
asta pentru ca unii useri sunt frustrati & tensionati... ;)
:)
Deh, campania electorala, probabil... ;)

BeNnY
12 Nov 2004, 23:26
asta pentru ca unii useri sunt frustrati & tensionati... ;)

Cine Tulcea?

notorious
14 Nov 2004, 16:06
Cine Tulcea?


tu mai invata sa pui virgule si sa scrii corect si pe urma fa misto.

BeNnY
14 Nov 2004, 16:30
Nu, Tulcica! Nu ma refeream la faptul ca Tulcea ar putea fii frustrata si tensionata, ci ti-am dat tie apelativul Tulcea, pe tine te intrebam cine e frustrat si tensionat. ;)

Si unde nu scriu eu corect? Aici nu trebuia pusa virgula.

MinRep
14 Nov 2004, 21:14
Nu ma refeream la faptul ca Tulcea ar putea fii frustrata si tensionata
BeNnY, eu nu vreau sa ma bag, da' ai grija cu gramatica... :)

BeNnY
14 Nov 2004, 22:00
Nu ma refeream la faptul ca Tulcea ar putea fii frustrata si tensionata
BeNnY, eu nu vreau sa ma bag, da' ai grija cu gramatica... :)

?

Eu am grija, tu ai? Verbul a fi se scrie cu un singur i numai cand e forma negativa: a nu fi, in rest se scrie cu doi i, inclusiv la conditional-optativ.

Nightwane
14 Nov 2004, 22:08
Nu ma refeream la faptul ca Tulcea ar putea fii frustrata si tensionata
BeNnY, eu nu vreau sa ma bag, da' ai grija cu gramatica... :)

?

Eu am grija, tu ai? Verbul a fi se scrie cu un singur i numai cand e forma negativa: a nu fi, in rest se scrie cu doi i, inclusiv la conditional-optativ.

i beg to differ... "a fi" se scrie cu un singur "i" si la conditional optativ...

BeNnY
14 Nov 2004, 22:58
Numai la perfectul conditionalului optativ, aici nu era perfect.

MinRep
15 Nov 2004, 11:56
Eu am grija, tu ai? Verbul a fi se scrie cu un singur i numai cand e forma negativa: a nu fi, in rest se scrie cu doi i, inclusiv la conditional-optativ.
BeNnY, eu nu am mai "studiat" gramatica limbii romane de vreo trei ani jumate, dar in propozitia "Nu ma refeream la faptul ca Tulcea ar putea fii frustrata si tensionata", verbul "a fi" nu este la conditional-optativ, ci la infinitiv.

Verbul "a fi" se scrie cu doi "i" unul langa altul in urmatoarele conjugari (am verificat):

a. conjunctiv persoana a II-a singular: sa fii
b. imperativ persoana a II-a singular: fii
c. gerunziu, care nu conteaza: fiind

BeNnY
15 Nov 2004, 13:09
Eu am grija, tu ai? Verbul a fi se scrie cu un singur i numai cand e forma negativa: a nu fi, in rest se scrie cu doi i, inclusiv la conditional-optativ.
BeNnY, eu nu am mai "studiat" gramatica limbii romane de vreo trei ani jumate, dar in propozitia "Nu ma refeream la faptul ca Tulcea ar putea fii frustrata si tensionata", verbul "a fi" nu este la conditional-optativ, ci la infinitiv.

Verbul "a fi" se scrie cu doi "i" unul langa altul in urmatoarele conjugari (am verificat):

a. conjunctiv persoana a II-a singular: sa fii
b. imperativ persoana a II-a singular: fii
c. gerunziu, care nu conteaza: fiind

10 puncte pentru MinRep :)

Mi-am dat si eu seama de ce a zis el azi dimineata in drum spre scoala, si am intrebat-o si pe profesoara de romana ca sa fiu sigur. Da, asa e cum a zis MinRep, acolo e la infinitiv deci trebuie cu 1 i.

herbert
15 Nov 2004, 13:19
ma bucur ca s-a rezolvat "cazul"... grea dilema, macar bine ca ne "pricepem" la film. gramatica mai asteapta, mai ales ca nu se modifica...

notorious
16 Nov 2004, 10:16
Mi-am dat si eu seama de ce a zis el azi dimineata in drum spre scoala, si am intrebat-o si pe profesoara de romana ca sa fiu sigur.

atunci mai intreab-o si in legatura cu virgulitza aia, ca poate mai inveti ceva...