PDA

View Full Version : School Of Rock - AC/DC


ArsDeViu
26 Apr 2004, 22:46
Pentru cine a vazut School Of Rock.
La un moment dat se aude pe fundal o melodie a grupului AC/DC. Stie cineva cum se numeste melodia? Thx!

BeNnY
26 Apr 2004, 23:00
In soundtrack nu e nici un AC/DC ca am OST-ul, am vazut filmul de 3 ori insa nu as recunoaste o melodie AC/DC pentru ca nu am auzit alte melodii de-ale lor...

Leonard
26 Apr 2004, 23:02
ba da, se aude ceva de AC/DC si chiar Jack Black il imita cu vocea pe solistul de la AC/DC. Si eu as fi curios cum suna melodia completa

ArsDeViu
26 Apr 2004, 23:11
Acum ceva timp in fundalul reclamei la "Alias" de pe Protv, era aceiasi melodie. Nu stiu cine e atent la melodiile din reclame, dar poate va ajuta.

K's
27 Apr 2004, 00:10
"highway to hell" - una dintre piesele cele mai cunoscute ale ac/dc

BeNnY
27 Apr 2004, 00:12
Well that was fast... acum am si eu o intrebare ca sa nu mai deschid alt topic...

In reclama la HBO la I Am Sam ce melodie e ??? Stiu ca e un Beatles dar nu stiu ce melodie e... daca stie cineva sa-mi spuna si mie va rog...

K's
27 Apr 2004, 00:13
Well that was fast... acum am si eu o intrebare ca sa nu mai deschid alt topic...

In reclama la HBO la I Am Sam ce melodie e ??? Stiu ca e un Beatles dar nu stiu ce melodie e... daca stie cineva sa-mi spuna si mie va rog...

baga si tu detalii ca nu stiu reclama!

BeNnY
27 Apr 2004, 00:14
Pai era o reclama pe HBO la I am Sam in stilul HBO-lian... si era o melodie super pe fundal... ce sa detaliez? Stiu doar ca e cantata de The Beatles...

ArsDeViu
27 Apr 2004, 10:10
Nu este Highway 2 Hell. Melodia se aude atunci cand Jack aliniaza la tabla restul copiilor, pentru a le gasi un loc un trupa. Minutul 29 al filmului.

blitz43
27 Apr 2004, 17:14
Nu este Highway 2 Hell. Melodia se aude atunci cand Jack aliniaza la tabla restul copiilor, pentru a le gasi un loc un trupa. Minutul 29 al filmului.

Este Back in Black, de pe primul album (cu acelasi nume) cu Brian Johnson pe voce... De altfel si melodia de final cântata de J.B cu pustanii e tot un clasic AC-DC: It's a long way to the top (if you wanna rock' n roll). Or mai fi si altele, vi le zic io dupa ce vad filmu'...
bah copii, lasati dracului eMpTyV ala deoparte ca va prosteste, zau asa! :lol:

BeNnY
27 Apr 2004, 18:42
Yup... MTV sucks ...

Insa am o intrebare... tot din School of Rock ... cand se intorc copii de la ora de muzica si Jack Black-u il pune sa cante 3 chestii... din ce melodie e primul ritm??? A 2-a o stiu a 3-a nu ma intereseaza...

MinRep
27 Apr 2004, 20:09
Cred (de fapt, e mai mult ca sigur) ca toate chestiile sunt din aceeasi: "Smoke On The Water" - "Deep Purple", numai ca Jack Black "imparte sarcinile": un copil canta linia melodica, altul acordurile, altul face bass-ul, iar Jack Black himself face solo-ul.

BeNnY
27 Apr 2004, 20:13
Primul ritm nu e Smoke on water adica nu apartine melodiei ca o am... Cred ca e ceva Ozzy Osbourne

P.S. Eu ma refer la ce il pune pe ZACK sa cante la chitara dupa el! Vreau sa stiu din ce melodie e prima chestie care trebuie s-o cante...

BeNnY
27 Apr 2004, 22:09
Melodia cautata de ArsDeViu e Back in Black... thx blitz :D

ArsDeViu
27 Apr 2004, 23:37
Asta e melodia! Multzam blitz!

blitz43
28 Apr 2004, 08:05
Primul ritm nu e Smoke on water adica nu apartine melodiei ca o am... Cred ca e ceva Ozzy Osbourne

P.S. Eu ma refer la ce il pune pe ZACK sa cante la chitara dupa el! Vreau sa stiu din ce melodie e prima chestie care trebuie s-o cante...

diseara când ajung pe acasa, ma uit la faza asta si , daca stiu, te anunt mâine... 8)

capitain
28 Apr 2004, 10:35
poate nu e asa de bine, sau clar sa faci asa ceva, insa, pot sa va intreb daca v-ati uitat la generic unde sunt mentionate toate melodiile care apar in film...just an ideea...

BeNnY
28 Apr 2004, 18:45
capitain noi vorbim de fragmente de melodii (care se aud 5-6 secunde in film) nu de melodii intregi... ca am verificat noi si soundtrack listing-ul...

zizi
28 Apr 2004, 21:17
capitain noi vorbim de fragmente de melodii (care se aud 5-6 secunde in film) nu de melodii intregi... ca am verificat noi si soundtrack listing-ul...

ma scuzatzi ca intervin......si 1 secunda de piesa, folosita pe coloana sonora a unui film,(dak nu e muzica originala) apare trecuta pe genericul de final... (nu, ca nu v-as crede ca deja ati verificat.)

Sm�agol-Gollum
28 Apr 2004, 21:58
daca s-a uitat cineva, cumva, azi la Smallville, stie ce melodia e aia de la sfarsitul filmului (cand e clark cu baiatu in balon)?

BeNnY
28 Apr 2004, 22:04
capitain noi vorbim de fragmente de melodii (care se aud 5-6 secunde in film) nu de melodii intregi... ca am verificat noi si soundtrack listing-ul...

ma scuzatzi ca intervin......si 1 secunda de piesa, folosita pe coloana sonora a unui film,(dak nu e muzica originala) apare trecuta pe genericul de final... (nu, ca nu v-as crede ca deja ati verificat.)

S-ar putea sa ai dreptate... adica e destul de sigur ca ai dreptate... eu ma gandeam la soundtrack listing-ul nu la credits... oricum... nu mai am filmul asa ca nu pot verifica :x :x

ArsDeViu
30 Apr 2004, 20:44
ma scuzatzi ca intervin......si 1 secunda de piesa, folosita pe coloana sonora a unui film,(dak nu e muzica originala) apare trecuta pe genericul de final... (nu, ca nu v-as crede ca deja ati verificat.)


Faza e ca eu aveam varianta din cinema si generic ioc.

Sm�agol-Gollum
30 Apr 2004, 21:54
ma scuzatzi ca intervin......si 1 secunda de piesa, folosita pe coloana sonora a unui film,(dak nu e muzica originala) apare trecuta pe genericul de final... (nu, ca nu v-as crede ca deja ati verificat.)


Faza e ca eu aveam varianta din cinema si generic ioc.

daca aveai captura de la cinema,sunetu nu se auzea nashpa?

ArsDeViu
30 Apr 2004, 22:02
Pai da, dar eu am super auz.

Sm�agol-Gollum
30 Apr 2004, 22:05
Pai da, dar eu am super auz.

:lol: :lol: da' nu e kestia ca se aude incet...faza e ca se aude cu un bazait super nashpet! :(

ArsDeViu
01 May 2004, 15:15
Versiunea mea era luata din alt cinema. 8)

Sm�agol-Gollum
01 May 2004, 22:10
aaa....shi deci inversiunea ta se auzea fain?

ArsDeViu
07 May 2004, 00:02
Destul de bine. Treaba e ca mai auzisem melodia asta, printr-un jo, printr-un film. Cand am auzit-o si in School mi-am zis gata, trebuie sa aflu cine canta melodia asta.