PDA

View Full Version : Schimbarile din TROY (SPOILERS)


Lady_Skar
20 Apr 2004, 21:03
Daca nu vreti sa va stricati placerea de a afla singuri cum o sa se termine filmul, stop reading now!

I have recently come aware of some changes made in troy. Like:
(luate de pe IMDB asa ca nu ma omorati ca sunt in engleza)
1. It's pro-Paris
2. Paris lives, ends up with Helen
3. Menelaus dies
4. Briseis is a brunette (not a seemingly big deal, but I will explain why it is, if you like)
5. No Hecuba or Cassandra
6. Andromache and Briseis have Cassandra's power of prophesy
7. No gods
8. They're making it look like Helen was married against her will to a much-older Menelaus
9. Achilles is in the Trojan horse and dies during the Fall.
10. Achilles is Patroclus' babysitter, not lover or best friend.
11. Hector kills Great Ajax
12. Briseis kills Agamemnon

Intrebarea e... cat de mult va supara schimbarile astea, pentru ca pe mine, nu ma supara mai deloc. I don't care about the original story. AM citit Legendele Olimpului, it was nice, dar eu vreau un film bun, with a lame happy ending...
:D :?

MinRep
21 Apr 2004, 16:33
I have recently come aware of some changes made in troy. Like:
(luate de pe IMDB asa ca nu ma omorati ca sunt in engleza)
1. It's pro-Paris
2. Paris lives, ends up with Helen
3. Menelaus dies
4. Briseis is a brunette (not a seemingly big deal, but I will explain why it is, if you like)
5. No Hecuba or Cassandra
6. Andromache and Briseis have Cassandra's power of prophesy
7. No gods
8. They're making it look like Helen was married against her will to a much-older Menelaus
9. Achilles is in the Trojan horse and dies during the Fall.
10. Achilles is Patroclus' babysitter, not lover or best friend.
11. Hector kills Great Ajax
12. Briseis kills Agamemnon


Sincer, cateva ma enerveaza... Mai ales a doua si tot ce schimba la Ahile (pentru numele lui D-zeu, ala e un personaj minunat, de ce sa-l schimbi?) Bine ca nu pomenesc nimic de Ulise... Si s-ar putea sa fie doar bullshit...

(aia cu "no gods" mai merge, dar ar trebui sa arate ca se inchina la zeii aia)

Flopcaru
21 Apr 2004, 18:14
Ce porcarie. Eu iubesc mitologia si abia asteptam sa apara filmul. Dar daca zici ca sunt atatea schimbari, si oricum, destule cat sa te enerveze.....naspa.
Nu stie vreunu din voi cine o sa il joace pe Hector?
Presupun ca Brad Pitt e Ahile, nu?

ricutza
22 Apr 2004, 23:32
si pe mine ma cam enerveaza schimbarile astea...chiar ma pregatisem sa vad o ecranizare marfa la Iliada...de ce trebuie sa strice americanii tot?
adica totusi Elena se intoarce la barbatul ei si traiesc fericiti pana la adnaci batraneti...si tocmai asta e ironia sortii!

bill_the_butcher
23 Apr 2004, 21:24
pana la urma ahile il mai omoara pe hector? norma, si din scena care-am vazut-o in trailer, cand sare cu sulita la el, ar trebui sa-l omoare.

ladybird
12 Jul 2004, 15:32
Mi s-a parut un film slabut!Si skimbarile astea strik!