PDA

View Full Version : The Hudsucker Proxy


Leonard
31 Mar 2004, 00:47
ce impresia v-a lasat filmul asta?
pe mine m-a terminat. Am mai vazut eu filme de Coen (de fapt pe toate in afara de Intolerable Cruelty) dar asta le intrece pe toate. pe langa un scenariu super original (sa nu-mi ziceti ca filmul e vreun remake!), sa mai adaug calificativ maxim si la imagine, montaj, joc actoricesc? Pur si simplu socant de la inceput pana la sfarsit! Nu e aproape deloc realist. Nici nu se vrea a fi (daca cineva ar gasi sa-i reproseze lipsa de realism). E o fantezie, poate o alegorie la ceva, o metafora? O sa-l mai revad ca sa-mi dau seama de ce e atat de special. Are cateva faze de m-am prapadit de ras, de fapt mai mereu am chicotit in timpul vizionarii. Iar Tim Robbins e CRIMINAL (ca joc actoricesc ma refer). Dupa ce ma impresionase in Mystic River, acum cu Hudsucker Proxy cred ca intra intre actorii mei favoriti.
Sa fie oare de vina si colaborarea cu Sam Raimi la regie/scenariu ca asta e cel mai tare film al fratilor Coen?

bagati pareri!

Dan Gerose
31 Mar 2004, 08:49
Si mie mi-a placut The Husucker Proxy, dar nu cred ca-i cel mai bun film al celor doi. M-am simtit mult mai bine cu "O, borther..." Ma rog, de gustibus... Oricum excelent film !