PDA

View Full Version : Criteriile criticii de film


alex2
25 Mar 2004, 15:57
mai mult sau mai putin, multi dintre noi fac asa ceva.
intrebarile mele ar fi: care sunt aceste criterii? difera de la tara la tara sau de la festival la festival?
ca doar nu e ca la patinaj sa dai note pt programul impus sau pt mai stiu eu ce...

sunt criticii subiectivi in totalitate sau nu? :-?

e ca la literatura, de ex? anumite curente, scoli?

parerea unui "lector avizat" (a se citi "critic avizat") ar fi binevenita...

va salut!

BeNnY
25 Mar 2004, 17:30
sunt criticii subiectivi in totalitate sau nu? :-?


Cel putin asta, difera de la critic la critic... Depinde de fiecare!

marcu
26 Mar 2004, 21:59
A mai deschis Serghei un topic Criterii generale la sectziunea Film in general. El a fost primul, insa titlul tau e mai potrivit. Domnilor moderatori, topitzi aceste topicuri intr-unul cu titlul Criterii generale ale criticii de film shi gazduiti-l la sectziunea Film in general (vai, cate cuvinte generale!) :)

BeNnY
26 Mar 2004, 22:03
alex2 a fost prima!...

marcu
26 Mar 2004, 22:12
Mai Benny, cat de prompt eshti tu! de atata ai trecut de 1000 mesaje. Nu ai gasit alt avatar mai putzin infiorator, ca pari un tip bine crescut: nu injuri, esti politicos shi mi-a placut cum ai facut "gramatica" elementara cu grabitul Ionutz. Nu-l aprob pe Serghei care te-a repezit in topicul lui despre criterii...
Bine faci ca nu raspunzi la violentza prin violentza.

BeNnY
26 Mar 2004, 22:21
Oricum ar fi, ce spui tu spui bine! Ar trebui sa uneasca cele 2 topicuri! Pacat ca nu se poate! :roll: ...deocamdata

Solutia ar fi sa stearga unul din cele doua

PoliFanAthic
26 Mar 2004, 22:50
Ar fi misto o fuziune, dar oricum doar una ar ramane in A. :P

Ilila
27 Mar 2004, 09:53
Mai Benny, cat de prompt eshti tu! de atata ai trecut de 1000 mesaje. Nu ai gasit alt avatar mai putzin infiorator, ca pari un tip bine crescut: nu injuri, esti politicos shi mi-a placut cum ai facut "gramatica" elementara cu grabitul Ionutz. Nu-l aprob pe Serghei care te-a repezit in topicul lui despre criterii...
Bine faci ca nu raspunzi la violentza prin violentza.
Daca Benny ar fi fratele meu mai mic, eu nu l-as lasa sa intre pe forum, chiar daca aceasta interzicere ar genera "batai". Am sesizat prea multe atacuri la persoana... acum, Benny nu raspunde la violenta prin violenta pentru ca la virsta lui nu si-a format un asemenea limbaj, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l invete de aici.
8) Bine ca nu suntem rude...

BeNnY
27 Mar 2004, 10:47
Cand te-ai oprit si tu....

Ilila
Guru



Conectat la: 02 Dec 2003
Mesaje: 666
Locatie: Neverland

Si da, e bine ca nu suntem rude :D

Ilila
27 Mar 2004, 12:09
666 este identic cu 999 doar unghiul difera...
acum sunt 667 mesaje :)

marcu
27 Mar 2004, 12:40
Ilila, trebuie sa-tzi spun ca BeNny e foarte maturi shi are talenturi multe. Nu are o sora mai mare ca tine (cum se autorecomanda unii, mai frate!), dar shtie sa-shi faca prieteni... E un semn al maturitatzii.

ogto
27 Mar 2004, 19:56
mai mult sau mai putin, multi dintre noi fac asa ceva.
intrebarile mele ar fi: care sunt aceste criterii? difera de la tara la tara sau de la festival la festival?
ca doar nu e ca la patinaj sa dai note pt programul impus sau pt mai stiu eu ce...

sunt criticii subiectivi in totalitate sau nu? :-?

e ca la literatura, de ex? anumite curente, scoli?

parerea unui "lector avizat" (a se citi "critic avizat") ar fi binevenita...

va salut!

Exista doua feluri de critici:

1. Cei care isi dau parerea ferma si critica la sange.

2. Si cei care sunt drepti, spun ce are bun filmul si ce are prost filmul, poate si cateva pareri personale strecurate... :D

Al doilea gen este cel mai rar (Ebert se cam aproprie de categoria asta...), iar primul gen este aproape de neocolit (cum e Gorzo)... E grea critica de film... :D

P.S. Am uitat de fosta critica de film: Ada Roseti, care era o combinatie frumoasa intre cele doua genuri... :D

BeNnY
27 Mar 2004, 20:04
Mie imi placea mult cum scria Ada Rosetti :roll:

alex2
29 Mar 2004, 08:59
mda...
l-am itrebat pe Emanuel daca pot sa scriu ds asa ceva, tocmai in ideea de a nu fi redundanta si de a plictisi.

mea culpa!

dar tot nu m-am lamurir cum e cu criteriile astea. sunt ele enuntate pe undeva? a facut vreunul dintre voi teatru/film in facultate? avem vreun actor/scenarist/regizor pe aici?...macar din intamplare :roll:
critic...als. doar atat nu?

ogto
29 Mar 2004, 11:24
mda...
l-am itrebat pe Emanuel daca pot sa scriu ds asa ceva, tocmai in ideea de a nu fi redundanta si de a plictisi.

mea culpa!

dar tot nu m-am lamurir cum e cu criteriile astea. sunt ele enuntate pe undeva? a facut vreunul dintre voi teatru/film in facultate? avem vreun actor/scenarist/regizor pe aici?...macar din intamplare :roll:
critic...als. doar atat nu?

Sora mamei mele are o bursa FullBright (daca asa se scrie..) pt. studii in film. Si maicamea a fost critica de film putintel acolo si ea... :D

PoliFanAthic
29 Mar 2004, 12:43
Mie mi-a zis profesoara de romana, intai, ca nu ma identific cu Voiculescu, ci mai degraba cu Eliade(evident, maniera de scris). Mai apoi, nu reusesc sa-mi aduc aminte cu ce ocazia, mi-a prevestit ca ma paste o mare cariera de regizor, daca doresc. In ultimele zile, mi-a spus sa ma gandesc serios la drumul nemarginit de critic (teatru, film) dupa un articol care a produs uimire si abjectie(evident, este vorba de cei criticati) deopotriva. Dar, sincer sa fiu, nu stiu daca as putea fi vreodata asa ceva

Ambra Blu
29 Mar 2004, 13:29
Sora mamei mele are o bursa FullBright (daca asa se scrie..) pt. studii in film. Si maicamea a fost critica de film putintel acolo si ea... :D

si noi avem vreo doua hectare de pamint la tara. punem pepeni pe ele.

ps: e fulbright.
cirs. :)

Semaca
29 Mar 2004, 13:56
si noi avem vreo doua hectare de pamint la tara. punem pepeni pe ele.


Aduci si tu o caruta de pepeni in Frame, mai prin august asa? :wink:

Ambra Blu
29 Mar 2004, 18:19
Aduc bre, si joi in 'Frame'. Chiar, nu joi e intii?

BeNnY
29 Mar 2004, 19:03
Joi e intalnirea in Frame la 19:00

alex2
30 Mar 2004, 15:55
greu sa nu te abati de la discutie...