PDA

View Full Version : Fight Club - filosofie : evolutie vs autodistrugere


Genjuro
23 Mar 2004, 01:13
Teoria evolutionista darwinista - evoluam toti spre super maimulte .. space monkeys.. teoria tylerista autodistructiva.. WHICH DO YOU CHOOSE? Esti Jack : viermele care evolueaza prin rutina sau Tyler care face salturi evolutive de la vierme la molie mancatoare de blanuri scumpe ale snoabelor Hollywoodiene. What are you.. and why ?

...........

PoliFanAthic
23 Mar 2004, 05:52
Banuiesc ca nu ma grabesc si mai degraba as fi Jack. Nu imi place ideea sa las atat de multe "spatii libere" prin salturi evolutioniste.

Genjuro
23 Mar 2004, 17:28
why not? preferi sa "mocnesti incet la flacara redusa sau sa arzi intens dar scurt " ? cred ca asta a zis kurt cobain in scrisoarea de adio.. i thinkl :P

Genjuro
23 Mar 2004, 17:31
Si apropos , tzi`ar veni sa crezi ca , dupa ce am vazut filmu chiar am incercat sa deschid un mic fight club pe aici :) it worked for a while.. shi cat despre eliberarea aia ce o simtzeau totzi dupa ce se bateau .. well asta iti zic daca imi mai raspunzi :P

Genjuro
23 Mar 2004, 17:56
apropos numaru` 2 , cum ar fi sa fie inversate rolurile ? iti poti imagina?

Gaandalf
23 Mar 2004, 18:20
Si apropos , tzi`ar veni sa crezi ca , dupa ce am vazut filmu chiar am incercat sa deschid un mic fight club pe aici :) it worked for a while.. shi cat despre eliberarea aia ce o simtzeau totzi dupa ce se bateau .. well asta iti zic daca imi mai raspunzi :P
Shi io am vrut sa fac chestia asta ... bine , nu sa infiintzez un club da' am vrut sa ma bat pe bune cu un preten de-al meu fara nici o suparare fara nimik ... da am renuntzat pentru ca omul face karate de vreo 7 ani shi am zis : NU MERCI!

Genjuro
23 Mar 2004, 18:32
:D pai cand l am inceput erau vreo 3 care erau la karate dar am zis ca i excludem ca o lupta ar insemna sa mai dam naibii shi noi in ei :) nu numai ei in noi. parerea mea era ca trebuia totzi sa fim neantrenatzi ptr asta .. si a mers :) ..

PoliFanAthic
23 Mar 2004, 20:42
Prefer sa cred ca pentru a arde puternic si mult, trebuie mai intai sa pui destul lemn pe foc.
FIght Club am avut la noi in scoala si a iesit nasol. In sensul ca nasol pt. organizatori. Daca vrei sa te descarci de nervi, apuca-te de-un sport.

Charlotte
23 Mar 2004, 20:57
Si apropos , tzi`ar veni sa crezi ca , dupa ce am vazut filmu chiar am incercat sa deschid un mic fight club pe aici :) it worked for a while.. shi cat despre eliberarea aia ce o simtzeau totzi dupa ce se bateau .. well asta iti zic daca imi mai raspunzi :P

mi se pare o tampenie sa deschizi un club de batai de genul asta,doar pentru a te elibera de cine stie ce chestie.ce probleme majore ai avut genjuro ca sa fi atat de frustrat sa incepi asa ceva?eu zic ca nu prea multe.si inca ceva.incearca sa postezi intr-un singur mesaj ideile care le ai.nu in asa multe.devi plictisitor iar goana dupa cele 1000 de posturi o sa fie una lunga.

Genjuro
23 Mar 2004, 21:00
don`t worry charlotte am destule frustrari cum are toata lumea.dar nu conteaza oricum nu mai intru pe forum. continuati voi subiectul daca doritzi . good bye

Charlotte
23 Mar 2004, 21:13
don`t worry charlotte am destule frustrari cum are toata lumea.dar nu conteaza oricum nu mai intru pe forum. continuati voi subiectul daca doritzi . good bye

nu-mi place subiectul asa ca nu o sa-l continui.bye!

BeNnY
23 Mar 2004, 21:14
Poate ar trebui sa deschizi un fight club unde sa te bata lumea pe tine... mtf...

Demona
23 Mar 2004, 21:31
Asta e..viatza e grea...

Serghei
23 Mar 2004, 21:43
Asta e..viatza e grea...

Ei o pula e grea,cica numai 21 de grame.

ArsDeViu
23 Mar 2004, 22:38
Ar fi super niste fight club-uri autorizate. Daca ai pica pe: vecinu de deasupara, pe sef, pe un coleg de servici, pe vreo ruda, pe un profesor din liceu, pe cineva care s-a luat de tine cand erai mic, il provoci la o lupta in ring. La alegerea ta, cu casta, sau manusi.

Cati profesori as casapi... :evil:

ricutza
23 Mar 2004, 23:52
mi se pare un pic copilaresc sa te gandesti ca iti poti rezolva toate problemele cu nervii si cu stress-ul, prin lupta cu altcineva...nu asta era ideea filmului...daca stam sa ne gandim, prima data Jack s-a batut cu Tyler, adica s-a batut singur...sau mai bine zis, s-a batut cu sine...de fapt, cred ca aici e solutia!

Serghei
24 Mar 2004, 00:43
mi se pare un pic copilaresc sa te gandesti ca iti poti rezolva toate problemele cu nervii si cu stress-ul, prin lupta cu altcineva...nu asta era ideea filmului...daca stam sa ne gandim, prima data Jack s-a batut cu Tyler, adica s-a batut singur...sau mai bine zis, s-a batut cu sine...de fapt, cred ca aici e solutia!

Sa-ti dai pumni in cap pana te linistesti.
Aviz amatorilor!!!

Ambra Blu
24 Mar 2004, 10:56
Ei o p*** e grea,cica numai 21 de grame.

Deci o pula = 21 g? O viata = o pula?

Serghei
24 Mar 2004, 11:46
Ei o p*** e grea,cica numai 21 de grame.

Deci o p*** = 21 g? O viata = o p***?

=>O viata=21 g(logic)

Ambra Blu
24 Mar 2004, 11:48
=>O viata=21 g(logic)

Nu te-ai prins. Credeam ca ma mostenesti la rapiditatea cu care dau verde gindurilor.

Serghei
24 Mar 2004, 11:54
=>O viata=21 g(logic)

Nu te-ai prins. Credeam ca ma mostenesti la rapiditatea cu care dau verde gindurilor.

Lasa ca m-am prins da logica spune ca nu prea poti sa scoti dintr-o ipoteza doua concluzii :lol: :lol: :lol:

Philosopher
24 Mar 2004, 13:33
Fight club in realitate? Cel mai fain aspect chiar ar fi sa iti iei profesorii sefi , si toti idiotii care te or enervat intr un punct al vietii sa ii infrunti head on. Nu e ceva copilaresc. Si in leg cu batalia lui JAck contra Jack inseamna doar ca tre sa ne acceptam frustrarile si sa le infruntam, dar asta nu inseamna ca nu putem infrunta frustrarile noastre si prin altii :)

Demona
24 Mar 2004, 13:43
Ar fi super niste fight club-uri autorizate. Daca ai pica pe: vecinu de deasupara, pe sef, pe un coleg de servici, pe vreo ruda, pe un profesor din liceu, pe cineva care s-a luat de tine cand erai mic, il provoci la o lupta in ring. La alegerea ta, cu casta, sau manusi.

Cati profesori as casapi... :evil:

Chestia e...daca aceste "fight club"-uri ar fi autorizate...there wil be no fun! Adrenalina shi faptul ca erau altceva decat viatza lor, facea acest lucru pentru ei o "eliberare". Daca e legal, nah..se uita unul la mine urat pe strada, ii, vorba ai, un pumn in fatza shi plec mai departe: "Dude...it's legal!"...Dupa 3 pumni...te plictiseshti. Da` asha...numa` gandu` ca "mama ce l-ash cafti pe ala!" shi itzi faci planu` etc, etc...te face sa simtzi adrenalina. After all...asta e...un pic de nebunie intr-o viatza plina de rutina...Nu asta cautam totzi?

PoliFanAthic
24 Mar 2004, 13:48
Nu neaparat... :roll:

Gaandalf
24 Mar 2004, 14:03
mi se pare un pic copilaresc sa te gandesti ca iti poti rezolva toate problemele cu nervii si cu stress-ul, prin lupta cu altcineva...nu asta era ideea filmului...daca stam sa ne gandim, prima data Jack s-a batut cu Tyler, adica s-a batut singur...sau mai bine zis, s-a batut cu sine...de fapt, cred ca aici e solutia!
Nu am chef sa imi dau pumni in cap ... am chef sa ma dau la scandal cu unu' ... cum facea ala in film ... knd le-a dat tema ptr akasa sa se ia la bataie cu altzii shi sa se lase batutzi : ala cu furtunul shi preotul ... :lol: oricum ash vrea tema ptr akasa sa ma iau la bataie shi sa trebuiasca sa cashtig ... :lol: :evil:

Demona
24 Mar 2004, 15:12
Nu neaparat... :roll:

Oh, so your the low-type of guy...

marx
24 Mar 2004, 15:52
Teoria evolutionista darwinista - evoluam toti spre super maimulte .. space monkeys.. teoria tylerista autodistructiva..
Esti sigur ca ai inteles teoria darwinista? Dupa cum plasezi balanta, esti cam primitiv...

Serghei
24 Mar 2004, 16:59
OFF TOPIC
Din ciclu "Sunt la scoala si ma plictisesc"
"Un calcul ingineresc cu implicatii pe ramura umana"

Deci o p*** = 21 g?

Ipoteze

O pula are 21g
Densitatea medie a corpului uman 1,11g/cm^3
Diametru membrului d=3cm(apreciere grosiera),4cm(la negri)


densitatea=masa/volum=>volum=masa/densitate=21/1.11=18.91cm^3
volumul(se presupune membru un cilindru)=aria bazei*lungimea =>lungimea=volum/aria bazei

aria=pi*d^2/4=pi*9/4=7.06858

lungimea=18,91/7.06858=2,67cm :oops:

Concluzie: http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=3242&hist=0&wnd=_default

Demona
24 Mar 2004, 21:35
Concluzie: http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=3242&hist=0&wnd=_default

Pacat ca a fost inchis...:lol:

ArsDeViu
24 Mar 2004, 22:34
Chestia e...daca aceste "fight club"-uri ar fi autorizate...there wil be no fun! Adrenalina shi faptul ca erau altceva decat viatza lor, facea acest lucru pentru ei o "eliberare". Daca e legal, nah..se uita unul la mine urat pe strada, ii, vorba ai, un pumn in fatza shi plec mai departe: "Dude...it's legal!"...Dupa 3 pumni...te plictiseshti. Da` asha...numa` gandu` ca "mama ce l-ash cafti pe ala!" shi itzi faci planu` etc, etc...te face sa simtzi adrenalina. After all...asta e...un pic de nebunie intr-o viatza plina de rutina...Nu asta cautam totzi?

Zici tu. Cum sa te plictisesti? Folosesti si tu combo-uri, picior+pumn+pumn; genunchi+degete in ochi; tras de par+palme peste fata ,etc. Care viata plina de rutina? Poate unii vor liniste si pace...Not!
Poate ai dreptate. Deci tu zici ca fight club-ul sa fie "underground".
Asta inseamna sa te bati de cateva ori pe saptamana cu necunoscuti. Persoane pe care nu le cunosti, cu care nu ai nimic.
Eu nu cred ca pot sa ma bat cu cineva care nu mi-a facut nimic. Ar fi nevoie de motiv.

Demona
24 Mar 2004, 23:12
Sincer m-ash plictisi sa fie totul legal...No fun anymore...Acuma fiecare cu parerea lui!

Ambra Blu
25 Mar 2004, 15:53
=>O viata=21 g(logic)

Nu te-ai prins. Credeam ca ma mostenesti la rapiditatea cu care dau verde gindurilor.

Lasa ca m-am prins da logica spune ca nu prea poti sa scoti dintr-o ipoteza doua concluzii :lol: :lol: :lol:

Hehehe. Nu se nasc asa paralogismele?

Serghei
25 Mar 2004, 18:24
Hehehe. Nu se nasc asa paralogismele?

Eu stiu numai logica booleana(din aia cu 0 si 1).

Aia care se facea in liceu am sarit-o avand marele noroc sa am o profesoara care vedea spiridusi in geam si am decis sa-mi investesc neuronii in bere!

K's
27 Mar 2004, 23:11
"where is my mind?" :P

ogto
27 Mar 2004, 23:38
I am Jack's cancer. I slowly eat away his body, causing him lots of pain and eventually I kill him, I'm very proud of myself

Gaandalf
29 Mar 2004, 17:32
"where is my mind?" :P
perfecta melodia ... nemaipomenita shi se potriveste cu filmul de minune ... :lol:

K's
30 Mar 2004, 21:53
"where is my mind?" :P
perfecta melodia ... nemaipomenita shi se potriveste cu filmul de minune ... :lol:

nu as vrea sa dau in offtopic...dar the pixies chiar fac muzica de ascultat, numai intre cunoscuti :P

Gaandalf
01 Apr 2004, 11:30
nu as vrea sa dau in offtopic...dar the pixies chiar fac muzica de ascultat, numai intre cunoscuti :P
sau numai intre cunoscatori ...