PDA

View Full Version : Mystic River


snatchro
22 Mar 2004, 08:04
In primul rand doresc sa le urez membrilor Academiei Americane de Film, daca imi este permis, "Sa traiti, sa infloriti, si la anul s-o mierliti!". De ce? Pentru ca tocmai am vazut Mystic River, care, din punctul meu de vedere nici nu se compara cu LOTR3, fiind net superior. Ok, nu din toate punctele de vedere; cate efecte speciale se puteau introduce in acest film? Se puteau, dar erau de prisos.
Dar macar un Oscar pentru regie si unul pentru Best Picture tot era necesar. Lasand la o parte statuetele binemeritate pe care deja le-a castigat. Eastwood a facut o treaba superba, drama pe care am urmarit-o fiind unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut eu vreodata.
Toti actorii joaca superb, scenariul este foarte bun, unghiurile de camera si dramatismul sunt superbe, nimic nu se grabeste in acest film.
Laurence Fishburne nu face un rol prea reusit, interpretarea politistului putand sa fi fost mai cruda, aratand un politist obiectiv si suspicios. Bacon insa joaca si el foarte bine; sunt cam subiectiv cand spun ca ar mai fi trebuit sa fie inca un premiu Oscar special pentru el, dar asta e parerea mea.
Robbins si
Nu il ratati cu nici un pret, chiar daca ruleaza la Multiflex si pretul e destul de saltat. Si asta multumita distribuitorilor care, cel putin in Bucuresti, l-au adus doar intr-o singura copie, 3 milioane+ locuitori avand teoretic la dispozitie sala 1. :evil:
[10/10]

Dan Gerose
23 Mar 2004, 09:49
Pe mine Mystic River m-a dezamagit. Intr-adevar, Sean Penn joaca bine, dar filmul n-are nimic deosebit. Este un film clasic de Hollywood. :cry:

Alex Leo Serban
23 Mar 2004, 11:18
right on target, dane! cu rezerva ca mie sean p nu mi-a placut - in orice caz, nu mai mult ca tim r!
clasicismul va imbalsama lumea - si-apoi o va expune intr-un muzeu...
e genul de film pe care, daca-l povestesti & nu-l vezi, iesi mai cistigat decit daca-l povestesti dupa ce-l vezi! :wink:

Serghei
23 Mar 2004, 12:40
Intre 21 gramms si Mystic River Sean Penn scoate de un Oscar,filmul nu-i chiar rau insa nu iese in evidenta cu nimic,oamenii care l-au facut isi cunosteau meseria.

Si pana la urma ce poti cere de la un film in anul in care LOTR a papat 11 Oscaruri.

Leonard
24 Mar 2004, 02:52
filmul incepe mai moale, dar treptat devine din ce in ce mai tensionat. Tim Robbins intr-adevar joaca cel mai bine. Sean Penn isi intra bine in rol, insa nu pot sa zic ca se autodepaseste (asa cum o face in She's So Lovely, 21 Grams sau U-Turn). Evident ca a meritat Oscarul mai mult decat ceilalti nominalizati. (Aparent) e un thriller clasic ca subiect, intr-adevar, totusi impresionant, si are cateva faze memorabile. Nu m-a plictisit deloc, l-as revedea cu placere. De remarcat e si coloana sonora, semnata de regizor, clasica si ea dar potrivita atmosferei filmului.
Nu stiu de ce, in unele momente mi-a adus aminte de 25th Hour.
[8/10]

ctoma
24 Mar 2004, 09:20
Film bun , regizat destul de bine(desi nu sunt un mare admirator al lui Clint Eastwood) . Meritul lui este in primul rand ca a stiut sa-si aleaga foarte bine actorii, dar punctul forte al filmului ramane totusi scenariul excelent.
In ceea ce priveste jocul lui Penn , mi s-a parut putin fortat in unele momente si o spun cu regret pentru ca e si ramane unul din actorii mei preferati , dar m-a convins mult mai mult in alte roluri (Dead man walking, I am Sam sau mai recent 21 grams).
De altfel la Hollywood in opinia mea se poarta sa se dea oscaruri in compensatie , nu atunci cand meriti intr-adevar ci atunci cand ti-a venit randul (alte exemple : Denzel Washington sau Russell Crowe).
Excelenti mi s-au parut Tim Robbins si Marcia Gay Harden.

zizi
26 Mar 2004, 02:02
mie mi-a placut scenariul si atmosfera(data mai ales de imagine). sean penn m-i se pare ca joaca foarte fortat(dar, de acord sunt un mare fan 21 gramms, "him included"). la fel si tim robins. parca toate momentele sunt asa, putin fortate(de genul: nevasta lui tim robins ramane singura dupa o discutie tulburatoare cu el si cu figura tremurata mai zice ca pentru ea, dar cu voce tare, de fapt pt noi spectatorii...in fine nu-mi aduc aminte ce, dar era usor penibil). :-?

Alex Leo Serban
27 Mar 2004, 17:50
good point :wink:

regedit
13 May 2004, 15:13
cand am iesit de la film nu m-am putut abtine sa nu ma gandesc la cei mai buni 2 amici ai copilariei mele. doar atat. si un nod amar in gat.

ciresar
15 Jul 2005, 21:16
Porcarie domle' ! Singurul lucru care m-a sensibilizat a fost titlul. Doua povesti care pareau sa cresca in intensitate si pana au dus la un mare fas... Au bagat doi iepuri in palarie si in loc sa iasa friptura la rotisor s-a stricat bagheta sau a facut gripa magareasca magicianul! Poate s-a zvonit ca moare Penn de vreo maladie incurabila si au decis sa-i dea Oscarul. Merita cu varf si indesat premiul pentru alte roluri si cum i s-a dat peste mana actorul a decis ca ce-i in mana nu-i minciuna ca altfel nu inteleg de ce a acceptat premiul!