PDA

View Full Version : David Lynch


Ambra Blu
17 Mar 2004, 12:33
Aici dam cu pietre in el, sau il scuipam in gura pe regizorul asta supra-apreciat, un "nebunel', un 'ecsentric' care face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, pentru care s-au nascut armii de paraziti-critici, toti extaziindu-se in fata incomprehensibilului. Eu, unu', am zis-o clar: daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema, sa il vad pe Lynch cum se sparge in figuri si umbre chinezesti pe pinza.

KORBEN
17 Mar 2004, 14:53
aku intentionez sa citesc o carte dsp lynch
parerea mea e ca omu e barosan
desi detest mulholand drive
si nu inteleg de ce a atentat la dune...
poate cartea imi va da raspunsuri
poa ca nu
@ ambra
respkt pt semnatura
unu din cele mai bune bancuri din vrun film
desi e tare si fara film

Mala Portugal
20 Mar 2004, 14:04
desi detest mulholand drive

De ce?

notorious
25 Mar 2004, 20:15
ambra, vrei sa zici ca de la david lynch nu ti-a placut nici macar 'the elephant man', nici 'the straight story'? lynch-uri nereprezentative, dar emotionante, despre human nature...

dar totusi, cum ramane cu emotia, cu atmosfera, cu muzica (numai ea singura are ceva sumbru, intrigant, incitant, iti strabate sira spinarii ca un curent racoros), cu personajele, cu chipurile. am mai zis-o odata (pe forum, nu la humanitas, sa fim intelesi): nu conteaza daca intelegi un lynch, ci tocmai faptul ca te bantuie si nu te lasa sa-l uiti... gasesti mereu ceva neinteles, misterios, la un film de-al lui, chiar atunci cand credeai ca ai descifrat ceea ce trebuia descifrat... lynch este unul dintre regizorii care ma fascineaza momentan.

Ambra Blu
26 Mar 2004, 13:46
ambra, vrei sa zici ca de la david lynch nu ti-a placut nici macar 'the elephant man', nici 'the straight story'? lynch-uri nereprezentative, dar emotionante, despre human nature...

dar totusi, cum ramane cu emotia, cu atmosfera, cu muzica (numai ea singura are ceva sumbru, intrigant, incitant, iti strabate sira spinarii ca un curent racoros), cu personajele, cu chipurile. am mai zis-o odata (pe forum, nu la humanitas, sa fim intelesi): nu conteaza daca intelegi un lynch, ci tocmai faptul ca te bantuie si nu te lasa sa-l uiti... gasesti mereu ceva neinteles, misterios, la un film de-al lui, chiar atunci cand credeai ca ai descifrat ceea ce trebuia descifrat... lynch este unul dintre regizorii care ma fascineaza momentan.

Bai, din Lynch n-am vazut integrala, cum se pot lauda poate altii. Insa, dupa cum citeam cindva intr-o cronica, 'David Lynch: self-indulgence is your name'. Imaginea din 'Elephant Man', cu tenta ei de retro, care pe multi i-a dat pe spate, mie nu imi place deloc (desi cel care a facut-o si luase un Oscar pentru imagine). Lynch nu ma bintuie deloc. In afara de atmosfera, filmele lui nu au nimic nici intelectually-challenging, nici nu imi ating coarda sensibila. Sint niste exercitii in futilitate, sau vanitate. 'Lost Highway' aia e sub orice critica. Se joaca cu timpul asa fara rost, stricind bunatate de pelicula; daca facea scurt metraje, il mai intelegeam. N-am vazut 'Wild At Heart' pe care multi il lauda.

Dan Gerose
26 Mar 2004, 16:49
Wild at Heart iti va schimba parerea despre Lynch. In bine ! :wink:

PoliFanAthic
26 Mar 2004, 17:01
Nu pot spune ca stiu multe despre Lynch, dar nici nu pot spune ca stiu multe despre viata. Mulholland Dr. a avut initial un impact negativ asupra-mi, dar mai apoi am reusit sa vad si partea fabuloasa-daca i se poate spune asa-a filmului. Din pacate, cam la atat se rezuma experienta mea lynchiana. De Dune m-am ferit ca de ciuma, desi am citit cartea, dar de s-ar ivi o situatie complexa-adica eu in fata televizorului si Dune transmis pe undele vre-unui canal, IN ENGLEZA- atunci nu ar fi exclus sa trag o vizioanre.
Auzisem insa eu ceva de Twin Peaks...

Nightwane
26 Mar 2004, 17:03
Eu am vazut cam tot din ce a facut Lynch (scurtmetraje, filmele, serialele)...si pt. mine e fascinant. Nu e neaparat nevoie sa-l intelegi...trebuie doar sa privesti si magia e gata :D...no wonder he's my favourite director (da..am stat sa inteleg filmele lui :P )

Bogie
26 Mar 2004, 20:11
Dintre filmele lui Lynch am vazut "Eraserhead", "Blue Velvet" si "Wild at heart"; filme bune dar care mi-au lasat un gust amar, nu am fost prea fericit dupa vizionarea lor.
Chestie de gust la urma urmei, nu sunt de condamnat cei carora nu le place Lynch, multora nu le place Kubrick sau Tarkovski, nu se regasesc in creatiile lor.

Ambra Blu
01 May 2004, 08:57
Cine a mai vazut scurt metrajele lui Lynch? Tocmai am terminat de vizonat "The Grandmother" (1970) film pe care ar fi putut foarte bine sa il faca orice ATFist. Singurele lucruri care merita sanctionate pozitiv sint sunetul (si sunetele pe care le scot personajele) si insertia desenlor animate (?).

Serghei
01 May 2004, 09:27
Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.

Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).

zizi
01 May 2004, 13:57
face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, .

mie tocmai din aceste motive imi place. tocmai pt amestecul de kitsch(de multe ori ma intreb daca este asumat sau nu...), in toate compartimentele filmului(de la scenariu la muzica), momente care se vor socante cu orice pretz(dar pur si simplu arata bine), si imposibilitatea de a gasi vreo explicatzie logica schimbarilor de personalitate, timp si spatiu din mulholland drive sau lost highway(cu alte cuvinte lipsite de orice motivatzie ratzionala, dar care dau bine, asa, ca a vrut el). pe de alta parte, da, e genul tipic de film care provoaca reactzii snob:"mamaa frate ce idee, ce cadru..." ce vrajeala misto, as zice eu...

Ambra Blu
01 May 2004, 14:20
ce vrajeala misto, as zice eu...

Hehe. Bine zis.

Leonard
01 May 2004, 16:03
Cine a mai vazut scurt metrajele lui Lynch? Tocmai am terminat de vizonat "The Grandmother" (1970) film pe care ar fi putut foarte bine sa il faca orice ATFist.

e adevarat, dar pe vremea aia nu avea bani sa faca ceva mai deosebit. Toti au inceput cu greu o cariera. Daca un ATF-ist de la noi o sa ajunga la renumele lui Lynch, sa vezi ce o sa i se scoata pe dvd si o sa intereseze pe toti ce a facut el in facultate, inceputurile... chiar daca sunt niste scurtmetraje proaste.

Poti sa-l acuzi relativ la Rabbits, care a aparut dupa toate lung-metrajele care l-au consacrat.

Ambra Blu
01 May 2004, 18:45
N-am vazut Rabbits.

blitz43
03 May 2004, 10:27
Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.
Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).

bah, nu e drept delok schimbu' asta... ;)

Serghei
03 May 2004, 11:19
Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.
Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).

bah, nu e drept delok schimbu' asta... ;)

Mai am niste Fellini,Tarkovsky,Wilder,Scorsese...sau te refereai la faptul ca Lynch nu are valoarea lui Cronenberg!

blitz43
03 May 2004, 11:37
[quote=blitz43]
Mai am niste Fellini,Tarkovsky,Wilder,Scorsese...sau te refereai la faptul ca Lynch nu are valoarea lui Cronenberg!

bingo! :lol:

Mala Portugal
03 May 2004, 14:20
si imposibilitatea de a gasi vreo explicatzie logica schimbarilor de personalitate, timp si spatiu din mulholland drive ...
Mai...daca chiar iti pui mintea cu el, Mulhollandu' are o logica

nortis
23 May 2004, 02:07
The Grandmother poate ca nu este regizat de nota zece, insa e si facut prin anii 60-70, pot sa revin cu o data mai precisa daca intereseaza pe cineva. Si in plus, ideea conteaza. E ca si cum ai face un portret fara sa cunosti regulile anatomice ale fetei, structura, osatura, etc, si totusi iti iese expresia, forta unei idei...Eu prefer The Alphabet dintre scurte. In grandmother se vede talentul, chiar daca tehnic e acum destul de depasit. Cine de la ATF se gandeste ca poate s/o nasca dintr/un copac pe bunica, singura care poate sa ofere afectiune, singura fiinta care desi anormala este cea mai umana?

Serghei
01 Jun 2004, 12:55
Am revazut aseara Blue Velvet.

Destul de interesant&didactic.E clar ca Lynch are niste obsesii destul de dubioase(slowmotion-urile,carora nu prea le-am prins scopul) si cateodata sare calul si incerca prea multe.
Insa omu a reuseste sa creeze o atmosfera destul de misto,la asta contribuind din plin muzica,care e foarte bine gasita.Deasemenea filmul e f.bine filmat(daca tin bine minte tipul care l-a filmat a lucrat dupa asta cu Jim Jarmusch la Coffee...).Cireasa de pe tort e Hopper,tipu tocmai revenise de la o clinica de dezalcoolizare si are nebunia omului care nu isi mai ia "drogul".

Singurul lucru care mi s-a parut de cacat e tipa care juca fiica politistului(aia blonda)-ingrozitor de obositoare!

Nightwane
01 Jun 2004, 13:05
Singurul lucru care mi s-a parut de c**** e tipa care juca fiica politistului(aia blonda)-ingrozitor de obositoare!

p-aia parca o cheama Laura Dern. Oricum e de o uratzenie macabra. Plus ca e enervanta. YUK! Try Wild At Heart...sa vezi acolo plenty of Laura Dern :)) sau n-o cheama asa? :D who gives a fuck?

Dan Gerose
01 Jun 2004, 13:12
Mie mi-a placut de ea in Wild at Heart. :P

Leonard
02 Jun 2004, 01:56
si mie mi-a placut cum a jucat in Wild at Heart. In Blue Velvet nu-mi mai amintesc bine cine era dar sigur nu m-a enervat. e simpatica.

Jay
02 Jun 2004, 18:33
Ghiciti la ce m-am uitat aseara?!! La Elephant man! nu am cuvinte....

Mala Portugal
09 Jun 2004, 23:28
Uite Ambrule , cum iti spuneam,am gasit cele 10 indicii date de Lynch intru inteligibilitatea MD-ului:
1. Fiþi foarte atenþi la începutul filmului: cel puþin douã indicii sînt oferite înainte de începerea genericului.
2. Observaþi fiecare apariþie a abajurului roºu.
3. Puteþi sã auziþi titlul filmului pentru care regizorul Adam Kesher face audiþii ? Este menþionat din nou mai tîrziu pe parcursul filmului ?
4. Un accident este un eveniment cumplit... Fiþi atenþi la locul unde se produce accidentul.
5. Cine dã o cheie, ºi de ce ?
6. Fiþi atenþi la halatul de baie, la scrumierã, la ceaºca de cafea.
7. Ce simþiþi, ce pricepeþi din cele întîmplate la clubul "Silencio" ?
8. Pe Camilla o ajutã doar talentul sãu ?
9. Observaþi ce i se întîmplã barmanului de la "Winkies" .
10. Unde este mãtuºa Ruth ?

Serghei
10 Jun 2004, 10:51
Uite Ambrule , cum iti spuneam,am gasit cele 10 indicii date de Lynch intru inteligibilitatea MD-ului:
1. Fiþi foarte atenþi la începutul filmului: cel puþin douã indicii sînt oferite înainte de începerea genericului.
2. Observaþi fiecare apariþie a abajurului roºu.
3. Puteþi sã auziþi titlul filmului pentru care regizorul Adam Kesher face audiþii ? Este menþionat din nou mai tîrziu pe parcursul filmului ?
4. Un accident este un eveniment cumplit... Fiþi atenþi la locul unde se produce accidentul.
5. Cine dã o cheie, ºi de ce ?
6. Fiþi atenþi la halatul de baie, la scrumierã, la ceaºca de cafea.
7. Ce simþiþi, ce pricepeþi din cele întîmplate la clubul "Silencio" ?
8. Pe Camilla o ajutã doar talentul sãu ?
9. Observaþi ce i se întîmplã barmanului de la "Winkies" .
10. Unde este mãtuºa Ruth ?

Deci ca sa inteleg adevarata valoare a filmului trebuie sa ma transform in Sherlock Holmes?Sa fim seriosi!

In comparatie cu Blue Velvet sau Elephant Man MD e apa de ploaie.

Ceea ce e "grav" e ca din cauza puzzle-ului creat de Lynch toata lumea considera MD un fel de varf al cinematografiei,o ghicitoare neinteleasa.Si ca rezultat direct Lynch a devenit noul standard de snobism printre "amatori".

P.S. E un "nene" pe site-formator de opinii cica-care si-a dat cu parerea ca "Lost Highway" ar fi cel mai bun Lynchian.Fiecare are dreptul la o opinie da' nici chiar asa!

Nightwane
10 Jun 2004, 11:26
mah..i like Lynch :P

oricum MD nu e varful Lynchian si nici Lost highway. Da' MD, spre deosebire de LH e "frumos" si fara a te transforma in Sherlock Holmes.

PS: i like Lost Highway though :D

Leonard
10 Jun 2004, 14:31
ba da, MD e cel mai tare al lu lynch (ma rog, exceptand twin peaks care e serial), chiar daca nu intelegi nimic si nu te iei dupa indiciile alea

Nightwane
10 Jun 2004, 18:52
ba da, MD e cel mai tare al lu lynch (ma rog, exceptand twin peaks care e serial), chiar daca nu intelegi nimic si nu te iei dupa indiciile alea

pt. mine cel mai tare Lynch ramane Blue Velvet :love: si dup-aia MD si Eraserhead...si dup-aia pe locul 3...restul :D

mariusg82
14 Jun 2004, 20:53
Mie Mulholland Drive mi s-a parut extrem de logic. Oare ce nu este de inteles??? In afara de elementele strict legate de fantastic (perfect integrate in film) totul este logic si cursiv. Plus Rebeca del Rio interpretand Llorando este fenomenala. Chiar si numai pentru acel moment merita vazut filmul. Cat despre faptul ca e snobish sa spui ca iti place David Lynch as zice....din contra... Daca spui ca iti place David Lynch, mai ales MD, unui individ snob, acesta te va cataloga drept nebun iar dupa ce va vedea si filmul (din care sigur nu va intelege nimic ca nah e retardat, de aia e si snob) va considera totul o aberatie.
Si da sunt un fan David Lynch iar rabbits mi se pare superb in toata nebunia lui.

Mala Portugal
14 Jun 2004, 23:43
In comparatie cu Blue Velvet sau Elephant Man MD e apa de ploaie.

Acu' ca am vazut si eu Blue V si Elephant Man raman si eu tot de parerea lui Leonard

Serghei
15 Jun 2004, 09:02
Acu' ca am vazut si eu Blue V si Elephant Man raman si eu tot de parerea lui Leonard

Kestie de gusturi.

Poate dau astia la TIFF anul viitor o integrala Lynch in locul maratonului LOTR si ne lamurim atunci.

Nightwane
15 Jun 2004, 16:53
Acu' ca am vazut si eu Blue V si Elephant Man raman si eu tot de parerea lui Leonard

Kestie de gusturi.

Poate dau astia la TIFF anul viitor o integrala Lynch in locul maratonului LOTR si ne lamurim atunci.


:love: :love: :love: :love:

ar fi prea mishto (desi ar fi cam lunga treaba da' sa mor daca n-as sta atata timp pe scaun! )

Mala Portugal
16 Jun 2004, 22:52
Poate dau astia la TIFF anul viitor o integrala Lynch in locul maratonului LOTR si ne lamurim atunci.
:huh: Pai maratonul LOTR n-a mai fost, asa cum n-a mai fost nici mult anuntatul olandez, blond &musculos. Si stii ceva, nu le-a simtit nimeni lipsa :P

Serghei
17 Jun 2004, 00:07
Pai maratonul LOTR n-a mai fost, asa cum n-a mai fost nici mult anuntatul olandez, blond &musculos. Si stii ceva, nu le-a simtit nimeni lipsa :P

Iaca eu le simt lipsa,nu neaparat LOTR-ului cat olandezului sau oricarei forme de festival de film serios la Iasi,da se pare ca tot ce e la est de meridianul 26 e lasat in umbra.
Cine stie poate o sa ma premieze vreo marca de bere pt. cantitati industriale consumate si-o sa sponsorizeze un festival de short-uri(tot am eu boala cu asa ceva).

KORBEN
04 Nov 2004, 00:25
admit ca am grave lagune in ce priveste filmografia lu lynch da` tipu chiar poate
dupa dune(discutabil) si blue velvet (greu rememorabil) si twin peaks(mi-a marcat copilaria) si mulholland (destul de execrabil)
am avut o revelatie
tipu chiar stie al naibii de bine cum sa faca un film
adik am vazut si foarte apreciat the straight story...pentru ce face si pentru cum nu (desi ar fi putut fi)

Kane
02 Dec 2004, 23:36
Din filmele lui Lynch am vazut Blue Velvet (10), Lost Highway (9) si Mulholland Dr. (10). The Elephant Man in schimb mi s-a parut suprem de plictistor si n-am terminat sa-l vad (cadeam din scaun si-mi curgeau balele de somn). Mai am Eraserhead si The Straight Story.

Alea 3 pe care le-am vazut cap-coada mi s-au parut oricum exceptionale. Stilistic vorbind, e cel mai bun din bransa. "Lumea" lui Lynch e una magica, misterioasa si plina de imagini memorabile. El a avut ceva probleme legate de logica firului narativ pana la "Mulholland Dr." (care e legat perfect), dar sunt probleme doar in masura in care consideri ca un film are nevoie de un fir narativ bine legat. Pana la sfarsit filmele lui Lynch nici nu sunt facute pentru a le intelege, ci pentru a trai hipnoza in care te transpun.

Totusi pentru cine vrea neaparat semnificatie si tot latra despre "style over substance", trebuie spus ca exista si multe aspecte profunde in filmele lui Lynch cum ar fi mizeria ascunsa in spatele unei aparente idilice si perfecte de oras linistit (chestie pe care o facea, in alt mod, si douglas sirk) in Blue Velvet, greutatea comunicarii in "Lost Highway" sau coruptia morala a Hollywoodului, atacata vehement in "Mulholland Dr."

Kane
02 Dec 2004, 23:48
ba da, MD e cel mai tare al lu lynch (ma rog, exceptand twin peaks care e serial), chiar daca nu intelegi nimic si nu te iei dupa indiciile alea

Legat de actiunea din "Mulholland Dr.", ma rog am mai postat asta pe-un site dar oricum...

S-a stabilit un consens destul de clar legat de logica narativa. Personajul principal (Watts) este o actrita minora abandonata cu cinism de un regizor celebru pentru una mai frumoasa (Laura Elena Harring). Dealerul ei (ala blond), care s-ar putea sa-i fie si peste (asta nu-mi dau seama), ii da suficient pentru o supradoza si atunci incepe filmul (cu o perna care se apropie de ecran). Watts mistifica realitatea intr-un vis care dureaza cam 3/4 din film, apoi se trezeste, isi aminteste ce s-a intamplat de fapt, cade intr-un nou vis apoi moare.

Simplu. 8)

Kane
02 Dec 2004, 23:52
P.S. E un "nene" pe site-formator de opinii cica-care si-a dat cu parerea ca "Lost Highway" ar fi cel mai bun Lynchian.Fiecare are dreptul la o opinie da' nici chiar asa!

:lol: :D
Baiatu asta chiar e meserias. Je vous salue, Serghei.

europe_east
03 Dec 2004, 02:29
Pana la sfarsit filmele lui Lynch nici nu sunt facute pentru a le intelege, ci pentru a trai hipnoza in care te transpun.

Pe mine cel putin nu ma transpun in nici o hipnoza. Am vazut Mullholand drive si Blue Velvet. Mie filmele astea mi se par copilaresti. Maybe I should give it a second chance, ca nu inteleg de ce se vorbeste atat de Lynch ca de un mare regizor.

kasper hauser
03 Dec 2004, 10:54
Aici dam cu pietre in el, sau il scuipam in gura pe regizorul asta supra-apreciat, un "nebunel', un 'ecsentric' care face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, pentru care s-au nascut armii de paraziti-critici, toti extaziindu-se in fata incomprehensibilului. Eu, unu', am zis-o clar: daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema, sa il vad pe Lynch cum se sparge in figuri si umbre chinezesti pe pinza.

In primul rand, nu te apuci sa "arunci cu pietre" intr-un regizor din carui filmografie nu ai vizionat cel putin 75%. In al doilea rand nu e apuci sa faci asta, fara sa ai un temei serios. In al reilea rand, daca tot o faci macar putinele argumente pe care le aduci sa nu fie si ele clisee. Tot ce ai expus tu in asa-zisa ta jusificare e pe cat de fumat, pe atat de fals.
Vii si spui ca "Los Highway" ese sub orce critica, dar bag mana in foc ca nici nu ai stat sa il "rumegi" maar putin, fiindca, deh, e mult mai usor sa spui ca e ceva incomprehensibil si sa il consideri pe lynch un regizor supra-evaluat care face filme gratuite, nu-i asa? La urma urmei, e orgoliul pus in joc. Vai, cum sa nu ineleg eu filmul asta, eu, CHIAR EU? Adica daca era orie al manelist prostovan, mai intelegeam, dar CHIAR EU? Acum nu vreau sa crezi ca iau totul prea personal, dar eu am vazu filmele lui shi LE-AM INTELES, fara prea mare dificultate. Nu am reusit la prima vizionare, la a doua sigur am avut succes. dar penru asta a fost nevoie sa imi agat orgoliul in cui si sa admit faptul ca nu am urmarit totul cu sufcienta atentie.

Pe de alta parte, tu ai scris: "daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema". Atunc,i nu e mai du tata la cinema, CACI FILMUL ESTE(in procent de 80%) ILUZIE. Nu poti sa zici ca lururile pe are le vezi intr-un film sunt reale. Tot jocul actorilor, muzica, regia, fac pare dinr-un proces de a crea o iluzie cat mai credibila. Asa ca...(aici ar trebui sa tragi tu niste concluzii plauzibile)

Daca vrei, mai putem continua discutia asta(inr-un mod civilizat, evident), dar acum ma voi opri ca nu vreau sa scriu romane pe aici.

P.S: Cate filme de Lynch ai vazut tu ,mai ecact?

kasper hauser
03 Dec 2004, 11:02
ba da, MD e cel mai tare al lu lynch (ma rog, exceptand twin peaks care e serial), chiar daca nu intelegi nimic si nu te iei dupa indiciile alea

Legat de actiunea din "Mulholland Dr.", ma rog am mai postat asta pe-un site dar oricum...

S-a stabilit un consens destul de clar legat de logica narativa. Personajul principal (Watts) este o actrita minora abandonata cu cinism de un regizor celebru pentru una mai frumoasa (Laura Elena Harring). Dealerul ei (ala blond), care s-ar putea sa-i fie si peste (asta nu-mi dau seama), ii da suficient pentru o supradoza si atunci incepe filmul (cu o perna care se apropie de ecran). Watts mistifica realitatea intr-un vis care dureaza cam 3/4 din film, apoi se trezeste, isi aminteste ce s-a intamplat de fapt, cade intr-un nou vis apoi moare.

Simplu. 8)


AULEU !!!!!!!!!!!!!!!!!!
DE UNDE AI SOS BAZACONIA ASA, MAI ANDREI, MAI?
CARE DEALER MAMA, CA ALA ERA ASASN PLAIT TOATA ZIULICA! EA IL ANGAJEAZA SA O OMOARE PE CAMLLA RHODES, IAR ACESTA II DA O CHEIE SPUNANDU-I CA DUPA E O VA OMORA(PE AMLLA, EVDENT) EL VA LASA CHEIA INTR-UN LOC STABLIT DE EI.
S CEEA E A VAZUT TU IN ULTMA PARE NU ERA VIS, ALEA ERAU FLASH-BACK-URI!
PRACTIC VORBIM DE O CONSHTIINTA CARE SE INOARCE IMPOTRIVA-I.
INCEARCA SA REVEZI FILMUL DIN PERSPECTIVA ASA SI S-AR PUTEA SA MAI GASESTI SI MAI MULTE LUCRURI INERESANTE

kasper hauser
03 Dec 2004, 11:11
Cine a mai vazut scurt metrajele lui Lynch? Tocmai am terminat de vizonat "The Grandmother" (1970) film pe care ar fi putut foarte bine sa il faca orice ATFist. Singurele lucruri care merita sanctionate pozitiv sint sunetul (si sunetele pe care le scot personajele) si insertia desenlor animate (?).


Oare chiar ar putea? Ma indoiesc. Ai scris vreodata un scenariu? Cap coada. Ai facut vreodata un scurt-metraj macar? Pentru ca imi dai impresia ca tu te iei doar ca sa vada lumea ce "destept" esti.

"Singurele lucruri care merita sanctionate pozitiv sint sunetul (si sunetele pe care le scot personajele) si insertia desenelor animate (?)" De ce? Jusifica de ce ar trebui sanctionate pozitiv sunetele pe care le scot personajele si insertia desenelor animate?

nume
03 Dec 2004, 11:36
Eu te cred ca-ti place Lynch , dar cam mananci litere.

Ambra Blu
03 Dec 2004, 11:47
CACI FILMUL ESTE(in procent de 80%) ILUZIE. Nu poti sa zici ca lururile pe are le vezi intr-un film sunt reale. Tot jocul actorilor, muzica, regia, fac pare dinr-un proces de a crea o iluzie cat mai credibila. Asa ca...(aici ar trebui sa tragi tu niste concluzii plauzibile)

P.S: Cate filme de Lynch ai vazut tu ,mai ecact?

Si nu numai filmul este o iluzie, ci universu' cu totu'. Si documentarele sint tot iluzii -optice, cred - iar in 'Death in Gaza', regizorul nu moare pe bune in film, ci isi revine si striga 'that's a wrap', apoi merg cu toti on set sa se inalte la cer.

Mai ecact, am vazut un film si jumatate, dar de doua ori, ceea ce se pune, cred, de trei filme vazute.

Kane
03 Dec 2004, 15:39
AULEU !!!!!!!!!!!!!!!!!!
DE UNDE AI SOS BAZACONIA ASA, MAI ANDREI, MAI?
CARE DEALER MAMA, CA ALA ERA ASASN PLAIT TOATA ZIULICA! EA IL ANGAJEAZA SA O OMOARE PE CAMLLA RHODES, IAR ACESTA II DA O CHEIE SPUNANDU-I CA DUPA E O VA OMORA(PE AMLLA, EVDENT) EL VA LASA CHEIA INTR-UN LOC STABLIT DE EI.
S CEEA E A VAZUT TU IN ULTMA PARE NU ERA VIS, ALEA ERAU FLASH-BACK-URI!
PRACTIC VORBIM DE O CONSHTIINTA CARE SE INOARCE IMPOTRIVA-I.
INCEARCA SA REVEZI FILMUL DIN PERSPECTIVA ASA SI S-AR PUTEA SA MAI GASESTI SI MAI MULTE LUCRURI INERESANTE

Adi, iarta-ma, dar ce sa fac, am vazut filmul de 2 ori, nu de vreo 30 ca altii. Am citit pe imdb chestia asta si mi s-a parut ca are sens. Acum ca am gresit cu unele detalii ma rog asa o fi, eu vroiam sa ilustrez doar faptul ca filmul ARE o logica, nu cum sustin unii de-aici cum c-ar fi joc.

radu83
03 Dec 2004, 22:24
are cineva idee cum si in ce context a ajuns sa faca ecranizare dupa Dune?
am vazut recent si Director's Cut-ul, si am ramas la fel de rece. de ce s-a riscat sa faca un proiect atat de ambitios si atat de diferit de stilul pe care si l-a impus, nu stiu. ma poate lamuri cineva?

kasper hauser
04 Dec 2004, 09:35
are cineva idee cum si in ce context a ajuns sa faca ecranizare dupa Dune?
am vazut recent si Director's Cut-ul, si am ramas la fel de rece. de ce s-a riscat sa faca un proiect atat de ambitios si atat de diferit de stilul pe care si l-a impus, nu stiu. ma poate lamuri cineva?

Cand Lynch s-a apucat sa scrie "Dune", nu s-a gandit ca cei de la productie ii vor impune restrictii si ,mai mult decat atat, nu s-a gandit ca ii vor taia din scenariu. Practic, filmul "Dune" nu a fost semnat David Lynch, cat Dino de Laurentis. Cam asta a fost kstia.

P.S: Ai the Director's Cut-ul?
Hmm, de unde il pot gasi si eu?

kasper hauser
04 Dec 2004, 09:57
Uite Ambrule , cum iti spuneam,am gasit cele 10 indicii date de Lynch intru inteligibilitatea MD-ului:
1. Fiþi foarte atenþi la începutul filmului: cel puþin douã indicii sînt oferite înainte de începerea genericului.
2. Observaþi fiecare apariþie a abajurului roºu.
3. Puteþi sã auziþi titlul filmului pentru care regizorul Adam Kesher face audiþii ? Este menþionat din nou mai tîrziu pe parcursul filmului ?
4. Un accident este un eveniment cumplit... Fiþi atenþi la locul unde se produce accidentul.
5. Cine dã o cheie, ºi de ce ?
6. Fiþi atenþi la halatul de baie, la scrumierã, la ceaºca de cafea.
7. Ce simþiþi, ce pricepeþi din cele întîmplate la clubul "Silencio" ?
8. Pe Camilla o ajutã doar talentul sãu ?
9. Observaþi ce i se întîmplã barmanului de la "Winkies" .
10. Unde este mãtuºa Ruth ?

Deci ca sa inteleg adevarata valoare a filmului trebuie sa ma transform in Sherlock Holmes?Sa fim seriosi!

In comparatie cu Blue Velvet sau Elephant Man MD e apa de ploaie.

Ceea ce e "grav" e ca din cauza puzzle-ului creat de Lynch toata lumea considera MD un fel de varf al cinematografiei,o ghicitoare neinteleasa.Si ca rezultat direct Lynch a devenit noul standard de snobism printre "amatori".

P.S. E un "nene" pe site-formator de opinii cica-care si-a dat cu parerea ca "Lost Highway" ar fi cel mai bun Lynchian.Fiecare are dreptul la o opinie da' nici chiar asa!

Nu Serghei, nu trebuie sa fii un Sherlock Holmes. Lasa indiciile alea, ca nu te ajuta mult. Eu nu am avut nevoie de ele ca sa inteleg filmul. De ce atatea bazaconii, cand vreo cateva intrebari simple au acelasi efect.
Prima: Observi ca in prima parte a filmului semerge cu doua personaje principale, pentru ca in a doua parte ele sa isi schimbe identitatile. Intrebare: ce inseamna asta? Un om nu poate avea doua identitati deodata. Deci e clar ca o pereche de identitati e iluzorie. acum problema e caredintre ele e iluzorie. Pai e iluzorie aia unde se intampla cele mai multe lucruri "suspecte". De aici rezulta ca prima pereche de identitati e luzorie. De ce? Pai, hai sa fim seriosi, ala a fost un accident din care nu prea putea sascape nimeni cu viata. Pe de alta parte, modul cum ajunge "Rita" in apartamentul matusii lui Betty este shi el practic imposibil de realizat: s-a strecurat fara sa fie vazutade nimeni. Trei la mana, cand afli ca ai un strain in apartament, nu te comporti cum s-a comportat Betty, nu crezi. Shi astea sunt numai cateva din kstiile suspecte din prima parte. In a doua parte, singurul lucru derutant sunt flash-back-urile, pe care le poti observa, insa, daca esti atent la detalii. Si mai e derutant pentru unii si finalul. Dar eu zic ca acolo iluziile au un alt caracter, unul sententios, care tin de o relitate inspaimantatoare de care nu mai putea fugi.

P.S: "Blue Velvet"-ul nu mi s-a parut extraordinar. D.p.d.v stilistic, ce-i drept, este excelent. Dar Lynch nu reuseste sa contureze suficient de bine asupra dramei lui Dorothy Vallens, iar prin asta filmul este inconstant, in sensul ca el contine secvente de putere emotionala zdrobitoare carora nu li se acorda suficienta atentie. (My rating: 8/10)
"The Elephant Man" este un film bun, nu am ce spune, dar parca totusi nu atat de complex ca MD.

ricutza
05 Dec 2004, 23:16
pt. mine cel mai tare Lynch ramane Blue Velvet :love: si dup-aia MD si Eraserhead...si dup-aia pe locul 3...restul :D


sunt extrem de curioasa, ce ti-a putut place la Eraserhead? eu m-am torturat uitandu-ma la acest film, in speranta ca poate, poate, in final se va intampla ceva remarcabil...din nefericire pentru mine nu s-a intamplat! mi s-a parut mult mult prea metaforic si mult prea grotesc, ca sa mai poti intelege ceva din el...si faptul ca este alb-negru chir nu ajuta deloc...erau cadre intregi in care de-abia desluseam siluetele...sunt de acord ca Lynch e ciudat, dar cred ca uneori se pierde in atatea subtilitati incat nici el nu mai stie ce vroia sa transmita...

m-am apucat sa ma uit la Twin Peacks si deocamdata imi place foarte mult (asa ca nu pot decat sa ma bucur ca a evoluat de la stadiul de Eraserhead :P )...imi place ideea ca personajele feminine seamana intre ele, si ca de obicei sunt foe blonde fie brunete...exploateaza foarte bine tema contrariilor si a dualitatii anumitor personaje.

kasper hauser
06 Dec 2004, 00:53
Trebuie sa recunosc, ca intr-adevar "Eraserhead" este probabil cel mai greu digerabil film al lui Lynch. Cu toate acestea, nu pot spune ca nu e incomprehensibil. Exista doua cuvinte cheie: Mutatie si dezintegrare.
Amele actioneaza pe doua planuri: unul exterior si unul interior. In planul exterior, mutatia survine datorita incercarii omului de a controla totul(cadrul exclusiv industrial), chiar si ceea ce nu se poate controla(avem pui facuti de om(?!!!???????) care cand ai bagat furculita in ei se mai si misca, e de asupra, desi ei tocmai au iesit din cuptor). Pe plan interior, mutatia survine datorita incapacitatii omului de a se adapta la universul artificial creat chiar de el. Oamenii nu mai sunt capabil sa simta, sa comunice, vorbesc telegrafic si mai mult de dragul ambiantei. Ei sunt bantuiti de temeri inimaginabile entru ca tendinta lor de artificilaiza totul i-a facut sa rupa contactul cu ratiunea. In acest punct apare si dezintegrarea. La nivel exterior se manifesta in cadrul relatiilor interumane care sunt lipsite de viata, iar la nivel interior se manifesta rin incapacitatea omului de a se accepta pe sine, prin instrainnarea de tot, inclusiv de el insusi. Prin diluarea firului epic, se vrea sa se sublinieze tot aceasta dezintegrare.
Omul, introdus intr-o lume a standardelor gratuite, este pus sa lupte cu stereotipia(a se observa meseria pe care o are Henry). O lupta pe care, insa, el nu o duce, pentru ca asta i-ar impune NOI responsabilitati sau , mai bine zis, l-ar pune in fata cu noul.
Copilul are si o semnificatie metaforica. El rerezinta practic tot ce s-ar putea crea dintr-o astfel de lume. Cand copilul apare, atunci practic incepe dezintegrarea lui Henry interioara, dar si dezintegrarea cuplului, care nu a fost nici el, nimic mai mult decat o formalitate. De aici incepe si diluarea firului epic, pentru ca, la urma urmei, era povestea lui Henry sau era, mai bine spus iluzia unei povesti. In mod inconstient, Henry relizeaza ceva. Iar prima lui vedenie(sau vis), nu reprezinta nimic altceva decat o prima faza de mutatie a idealului(femeia cu obrajii deformati care calca...(nu imi dau seama exact ce, adik stiu, dar nu pot sa exprim)). Evident ca exista si o viata reala, dar ea nu este prezentata decat in franturi, fiindca nu are nici o importanta, fiindca nimic nu s-a schimbat. In al doilea vis el realizeaza exact ceea ce reprezinta el in raport cu lumea din care face parte. El este o unelata(capul lui cade si este dusla o fabrica de radiere), o unelata facuta pentru a sterge("Eraserhead"). Ce anume? Probabil ultimele urme de istorie, pentru a putea trai intr-un prezent continuu.
Trezit, urmand sa fie parasit de sotia sa, Mary, trecand printr-un esec extraconjugal el se izoleaza. Dar nu reuseste, datorita copilului. Isi vede atunci si neputinta de a isi asuma anumite responsabilitati, dar ii vede si lui hidosenia si incapacitatea lui de a se putea adapta. Asadar il omoara si aici dezintegrarea interioara capata caracter total. Scena din final nu reprezinta moarte, cat, zic eu, paralizie. El e constient ca nu poate schimba nimic, ca nu a fost in stare sa se schimbe nici macar pe el.

In alta ordine de idei, dpdv al constructiei, se apropie destul de mult de romanul absurd. Mai ales de cel beckettian. Putine personaje, fraze telgrafice. Econonomie, etc...

Ar fi mai multe de spus, dar momentan ma rezum numai la atat

Nightwane
06 Dec 2004, 13:11
sunt extrem de curioasa, ce ti-a putut place la Eraserhead? eu m-am torturat uitandu-ma la acest film, in speranta ca poate, poate, in final se va intampla ceva remarcabil...din nefericire pentru mine nu s-a intamplat! mi s-a parut mult mult prea metaforic si mult prea grotesc, ca sa mai poti intelege ceva din el...si faptul ca este alb-negru chir nu ajuta deloc...erau cadre intregi in care de-abia desluseam siluetele...sunt de acord ca Lynch e ciudat, dar cred ca uneori se pierde in atatea subtilitati incat nici el nu mai stie ce vroia sa transmita...

m-am apucat sa ma uit la Twin Peacks si deocamdata imi place foarte mult (asa ca nu pot decat sa ma bucur ca a evoluat de la stadiul de Eraserhead :P )...imi place ideea ca personajele feminine seamana intre ele, si ca de obicei sunt foe blonde fie brunete...exploateaza foarte bine tema contrariilor si a dualitatii anumitor personaje.

draga mea Ricutza...mai :D ... e Twin Peaks nu Twin Peacks :P

Anyway..ce mi-a placut la Eraserhead? Tocmai ca e grotesc, metaforic, greu de digerat, intunecat, obscur, alambicat, subtil, alb-negru :P etc. etc.

Oricum...raman la parerea ca Lynch nu trebuie descifrat sau decodificat.. iei filmul lui asa cum ti-e servit si gata. Il traiesti, nu-l gandesti. But that's just me :)

kasper hauser
07 Dec 2004, 23:40
Daca ar fi sa fac un top, iar iesi cam asa:

1. Mulholland Drive
2. Eraserhead
3. Twin Peaks(TV)
4. The Elephant Man
5. Blue Velvet
6. Straight Story/Lost Highway
7. Industrial Symphony No.1
8. FWWM

Wild at Heart, Dune, Hotel Room si Rabbits nu mi-au placut deloc

Ambra Blu
07 Dec 2004, 23:51
Incearca si Darkened room, cu prostituate plinse si machiate, tot marca Lynch.

kasper hauser
08 Dec 2004, 00:51
Incearca si Darkened room, cu prostituate plinse si machiate, tot marca Lynch.
L-am vaut si pe ala, dar nu l-am trecut pentru ca asa ceva nici nu merita trecut. Un scurt-metraj ca ala puteam sa fac si eu(si cred ca tot iesea mai bine).

Leonard
08 Dec 2004, 03:41
@kasper hauser: de unde ai fãcut rost de Industrial Symphony ºi Hotel Room? Le vreau ºi eu.

radu83
08 Dec 2004, 17:27
Uite Ambrule , cum iti spuneam,am gasit cele 10 indicii date de Lynch intru inteligibilitatea MD-ului:
1. Fiþi foarte atenþi la începutul filmului: cel puþin douã indicii sînt oferite înainte de începerea genericului.
2. Observaþi fiecare apariþie a abajurului roºu.
3. Puteþi sã auziþi titlul filmului pentru care regizorul Adam Kesher face audiþii ? Este menþionat din nou mai tîrziu pe parcursul filmului ?
4. Un accident este un eveniment cumplit... Fiþi atenþi la locul unde se produce accidentul.
5. Cine dã o cheie, ºi de ce ?
6. Fiþi atenþi la halatul de baie, la scrumierã, la ceaºca de cafea.
7. Ce simþiþi, ce pricepeþi din cele întîmplate la clubul "Silencio" ?
8. Pe Camilla o ajutã doar talentul sãu ?
9. Observaþi ce i se întîmplã barmanului de la "Winkies" .
10. Unde este mãtuºa Ruth ?

De unde mania asta cu indicii, vanat detalii, revizionat a 23-a oara o anumita scena pt a "intelege" anumite chestii. OK, toate astea ar putea fi importante intr-o campanie de marketing & promovare, dar strica tot farmecul filmului.
Lynch a intuit reactia unui anumit segment de public si a stiut sa exploateze toate astea. Aici e de admirat. Acum, o gramada de oameni si-au gasit in MD un film "de capatai".
Personal imi este imposibil sa vad un film astfel.

kasper hauser
08 Dec 2004, 23:11
@kasper hauser: de unde ai fãcut rost de Industrial Symphony ºi Hotel Room? Le vreau ºi eu.

pai hai sa facem un schimb. Trmite un Pm si mai vb noi. Iar daca iti e peste mana, arunca o privire pe bit torrent si ai sa le gasesti acolo, probabil. Eu l-am rugat sa pe cineva sa mi le scoata ca n-am net.

nume
29 Jan 2005, 18:35
Lost highway

6/10 Nu mi-a placut. "Alabama" (Patricia Arquette) total neinteresanta si ca actrita si ca femeie. Metamorfozele alea m-au pierdut definitiv, n-am inteles cum saxofonistul devine Pete, apoi Pete se transforma iar in saxofonist si tot asa. Tipul fara sprancene si rujat se vrea un soi de constiinta ascunsa a protagonistilor, un soi de alter ego razbunator ?
Finalul era interesant, daca sarea peste faza tipetelor. In rest un Robert Loggia reciclat (imi place uneori, dar nu aici).

O nebunie gratuita.

Ambra Blu
29 Jan 2005, 19:29
Gratuita, n-as prea zice. Singurul Lynch care imi place mult, cu o super-sexoasa Patricia Arquette.

Ambra Blu
14 Mar 2005, 20:59
La virsta la care desenele animate nu mai imi spun nimic am vazut Dumbland al lui Lynch. N-am inteles, e facut in Powerpoint?

Nightwane
14 Mar 2005, 21:00
La virsta la care desenele animate nu mai imi spun nimic am vazut Dumbland al lui Lynch. N-am inteles, e facut in Powerpoint?

cred ca da... nu mi-a placut. nu mi-a placut nici Darkened/Darkend Room. Rabbits in schimb mi-a placut...mult.

Longshot
15 Mar 2005, 07:27
chiar. rabbits e pe vine dar care e faza cu darkened room? il vazui de vreo doua ori dar e clar ca mintea mea imbacsita de marlboro si de tv-ul care-ti "indoapa subconstientul cu voci induioase si roz" nu vrea sa priceapa ce se intampla pe acolo. e slabutz dar totusi..any clues?

solidox
09 Aug 2005, 18:24
Nu e kiar asa cum zici. Lynch este printre regizorii care dau senzatia de "gol" din lipsa de antrenament, dispozitie, interest, a privitorului. Citeste orice analiza a filmelor lui si o sa vezi ca lynch este simbolist pina in maduva peliculei. Intelectul, daca are in ce fora, nu are cum sa stea degeaba la filmelel lui.

Acum, asta nu este un argument suficient pt a fi pe placul tau. Sincer, pe mine ma deranjaza densitatea de simboluri, si faptul ca ar trebui vad filmul de citeva ori ca sa ma prind de cit mai multe. Dar ele sint acolo, imaginea si atmosfera sint unice, si feelingul la fel.

Dar fiecare cu gusturile lui, atita timp cit nu includ "cuscrii de cosmar" si alte podoabe :)) Si ale tale (gusturi) observ ca nu sint rele deloc.

vladvaidianu
19 Aug 2005, 03:14
roger ebert despre MD (http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20011012/REVIEWS/110120304/1023)

MD e clar o poveste cu o structura unica. nu ma mira faptul ca nu prea il iinteleg nici critici. mckee il foloseste ca exemplu pt a explica ce inseamna open ending-moment care mi s-a parut penibil pt ca oricat de intortocheat ar fi scenariul sfarsitul mi se pare inchis definitiv...
in ansamblu chiar daca se cam abuzeaza de anumite detalii filmul mi se pare foarte bun-poate cel mai bun al lui lynch. oricum e rezultatul consistent si coerent al experientelor anterioare pe care le consider semiesuate dar interesante (twin peaks, lost highway)

o_tanti
17 Apr 2006, 03:47
...

v
17 Apr 2006, 04:27
PRACTIC VORBIM DE O CONSHTIINTA CARE SE INOARCE IMPOTRIVA-I.
:(( bravo! *...frantuzesc, cu accent englezesc*

Mulholland Drive este un film aparent imposibil de inteles de catre persoane complexe si cu multe aspecte, ce refuza sa mai gandeasca simplu din cand in cand. ironic, tragic, datator de migrene. precum Lost Highway, care, nefiind bomba lynchiana, ramane totusi subapreciat.
respect opinia urmatoare:
"Am inteles filmul, ideea a fost bla si bla. O idee de rahat, urasc filmul"
...in antiteza cu tipicul:
"N-am inteles nimic din filmul asta ce are pretentii artistice doar pentru ca e o varza ciufulita. Urasc filmul"

M.D. e povestea Dianei. tot ceea ce se intampla in ultimul sfert al filmului este realitate. tot ceea ce nu se intampla in ultimul sfert al filmului, nu este realitate.
indiciile oferite intr-unul dintre posturile revelatoare de mai inainte sunt tare smechere, dar futile. te poti lipsi si totusi intelege filmul fara dureri de cap. abia pe urma (macar dupa conturarea ideii, asa) vine partea unde observi si detaliile, si apreciezi cu atat mai mult regia.

top personal Lynch:
Twin peaks (serial)
Eraserhead
Mulholland Dr. - mai mult pentru scena magistrala Silencio.
Rabbits
Lost Highway
Twin Peaks, FWWM
The Straight Story
Blue Velvet
...
restul - in egala masura... numai Wild at heart sa fie mai inegal decat toate celelalte. daca nu era orgasmicul Nicholas Cage infasurat in piele de sarpe, ramanea doar nasolul. sau nasoala.

Nightwane
17 Apr 2006, 10:25
M.D. e povestea Dianei. tot ceea ce se intampla in ultimul sfert al filmului este realitate. tot ceea ce nu se intampla in ultimul sfert al filmului, nu este realitate.
indiciile oferite intr-unul dintre posturile revelatoare de mai inainte sunt tare smechere, dar futile. te poti lipsi si totusi intelege filmul fara dureri de cap. abia pe urma (macar dupa conturarea ideii, asa) vine partea unde observi si detaliile, si apreciezi cu atat mai mult regia.

top personal Lynch:
Twin peaks (serial)
Eraserhead
Mulholland Dr. - mai mult pentru scena magistrala Silencio.
Rabbits
Lost Highway
Twin Peaks, FWWM
The Straight Story
Blue Velvet
...
restul - in egala masura... numai Wild at heart sa fie mai inegal decat toate celelalte. daca nu era orgasmicul Nicholas Cage infasurat in piele de sarpe, ramanea doar nasolul. sau nasoala.

Pt MD: e tocmai invers. dar, wtf? de ce sa te chinui sa-l ''intelegi'', it's just as good oricum.

Topul este putin cam aiurea, FWWM nu poate fi peste Straight story si Blue Velvet.

v
17 Apr 2006, 19:17
omule,
stii ca ii zice cowboy-ul, "time to wake up, girl". de aia vorbeam ca fiind granita intre primele 3/4 si ultimul. de-acolo pana la final ni se explica totul sub forma de flashbackuri... reale.
restul e vis si dupa ce se trezeste si isi aminteste, o ia razna, se sinucide (in ordinea enumerarii).
si de unde alea-s musai flashbackuri? fiin'ca nu era profet, si nu avea de unde sa viseze amestecul ala de detalii decat daca avusesera deja loc.
cam das ist alles.

am obsesie pentru twin peaks. :P

mi_chillin
17 Apr 2006, 19:35
sunt de acord cu v, n-am stat sa citesc toate detaliile, dar, in principal, cam aia e "explicatia" filmului...faza cu "MD de neinteles" e overrated... e doar un hype... reconstituirea explicativa a firului narativ in ordine cronologica si logica se poate desprinde de la prima vizionare... faza cu indiciile mi se pare ieftina... probabil unii apreciaza enorm filmul asta (desi, cred ca majoritatea astora sunt aceleasi persoane care se lauda ca n-au inteles nimic...)... personal prefer lost highway...

Supastar
17 Apr 2006, 20:28
comentariul de mai sus imi apartine...

Alex Leo Serban
17 Apr 2006, 21:16
ai dreptate: MD nu e overrated; e overbaked.

gionloc
18 Apr 2006, 00:28
un topic bine readus pe prima pagina... 'ca nu mai e prea mult (sper) pana la INLAND EMPIRE!

poate il fura als de la cannes (daca intra!) pentru tiff!

Nightwane
18 Apr 2006, 01:23
omule,
stii ca ii zice cowboy-ul, "time to wake up, girl". de aia vorbeam ca fiind granita intre primele 3/4 si ultimul. de-acolo pana la final ni se explica totul sub forma de flashbackuri... reale.
restul e vis si dupa ce se trezeste si isi aminteste, o ia razna, se sinucide (in ordinea enumerarii).
si de unde alea-s musai flashbackuri? fiin'ca nu era profet, si nu avea de unde sa viseze amestecul ala de detalii decat daca avusesera deja loc.
cam das ist alles.

am obsesie pentru twin peaks. :P

sorry, citisem eu anapoda. but still, why try and find a meaning to it (desi si eu am facut asta), it's just as beautiful si fara sa il intelegi.

yep yep, astept INLAND EMPIRE cu nerabdare.

da, si eu am obsesie pt twin peaks. join the club ;)

Windom
10 May 2006, 08:21
Cauta filme de prost gust la Kusturica si Almodovar, nu la maestrul Lynch

Terror_IST
10 May 2006, 17:24
:shock: Don't go there...

Cinemania
10 May 2006, 18:22
Cauta filme de prost gust la Kusturica si Almodovar

:shock:

77ravens
14 May 2006, 16:04
Cauta filme de prost gust la Kusturica si Almodovar, nu la maestrul Lynch

E bun Lynch,adevarat,dar Kusturica si Almodovar sa faca filme de prost gust? :alien:

Iuliux
28 May 2006, 21:59
sunt curios de ce Lost Highway e asa desconsiderat (si de catre fanii Lynch).

o intrebare despre Eraserhead: la inceput si la sfarsit apare un barbat hidos care umbla la niste manivele. ala e un dumnezeu meschis sau care e faza? (singura chestie de care nu m-am prins :( ).

si daca tot se vb de Kusturica (nu inteleg de ce in topicu asta ... filmele lui sunt undeva pe langa Filantropica, nu pe aici), are cineva subtitrarea 2 de la filmul Time of the Gypsies? (engleza sau romana).

Leonard
28 May 2006, 22:37
sunt curios de ce Lost Highway e asa desconsiderat (si de catre fanii Lynch).
nu e chiar aºa. doar de unii fani Lynch. am cunoscut un fan Lynch la care Lost Highway e preferat. mai sunt alþii care nu sunt fani Lynch ºi totuºi LH le place (Ambra, parcã tu). Mie unul îmi plac altele mai mult decît LH, dar nu înseamnã cã-l desconsider (sunt cel puþin vreo 2 mai slabe de el). Mi s-a pãrut trasã de pãr faza cu telefonul, încercînd sã sugereze cã Mystery Man ar fi în 2 locuri simultan. Dar e neverosimil realizat. La cît de banale sunt replicile alea, putea foarte bine sã punã un robot (voce înregistratã) la celãlalt capãt al firului. în schimb, la filme ca Twin Peaks, Mulholland Drive nu prea le gãsesc nimic de reproºat.
Dintre filmele pe tema asta cu transferul unui om într-alt om, mi-a plãcut Undermind. Cam low-budget, fãrã actori cunoscuþi, dar superb realizat. oarecum diferitã abordarea: prezintã prin montaj paralel ce se întîmplã cu fiecare dintre cei doi (ca în Sliding Doors).

si daca tot se vb de Kusturica (nu inteleg de ce in topicu asta ... filmele lui sunt undeva pe langa Filantropica, nu pe aici), are cineva subtitrarea 2 de la filmul Time of the Gypsies? (engleza sau romana).
am Time of the Gypsies cu titrare în englezã imprimatã pe film (varianta de 1,1 G). n-am cum s-o extrag automat. sorry

77ravens
29 May 2006, 15:43
sunt curios de ce Lost Highway e asa desconsiderat (si de catre fanii Lynch)

Eu nu sunt ceea ce s ar numi un fan Lynch,dar in fine.LOST HIGHWAY n are succesul unui TWIN PEAKS pentru ca n are atmosfera lui.LH are apoi o cromatica foarte interesanta,predomina culorile inchise,difuze,care obosesc.In plus,fiecare scena are o culoare de baza,alaturi de care avem nuante ale culorii(Lynch e si pictor).Seamana cu un vis,si e un merit ca si a atins scopul,dar atat.Actiunea insa e lenta,greoaie,si nu are acelasi efect ca in MULHOLLAND DRIVE.Faptul ca filmul seamana cu un vis nu l prea ajuta pe regizor aici.

Supastar
29 May 2006, 16:26
mie imi place mai mult LH decat MD .... dupa cum ziceam si in alte parti, mi se pare k s-a creat un mega hype in jurul MD-ului....
In LH mi-au placut mai mult urmatoarele aspecte: it kept me wondering mai mult (la MH am acceptat mai usor ce se intampla), it freaked me out (la MH n-am tresarit decat la boschetarul ala) la multe scene, avea un ritm mai ok (ma puteam lipsi de cateva segmente din MH si la fel putea si story-ul) si plot-ul mi s-a parut mai intriguing... si atmosfera generala a filmului care m-a prins mai mult....
un plus mare pentru cateva detalii din MH gen teatrul....silencio... etc.

77ravens
29 May 2006, 16:41
mi se pare k s-a creat un mega hype in jurul MD-ului...

Aici s ar putea sa ai dreptate.Oricum,MH e o poveste de dragoste foarte interesanta.Si are mult mai mult umor decat LH,ceea ce un plus.

kasper hauser
17 Jul 2006, 14:49
am obsesie pentru twin peaks. :P


join the club:P

Grigore, audio-cinefilul.
20 Aug 2006, 19:52
Aici dam cu pietre in el, sau il scuipam in gura pe regizorul asta supra-apreciat, un "nebunel', un 'ecsentric' care face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, pentru care s-au nascut armii de paraziti-critici, toti extaziindu-se in fata incomprehensibilului. Eu, unu', am zis-o clar: daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema, sa il vad pe Lynch cum se sparge in figuri si umbre chinezesti pe pinza.

Nu inteleg de ce-l injuri pe Lynch, cu ce ti-a gresit tie omul asta?
Acum doua zile am vizionat, la mine acasa, singur singurel, la apus de soare, primul sau film, Eraserhead.
Lynch e suparat, sau era. Linch detesta modul de viata nord- american, detesta ariditatea vietii de familie din familiile tipic americane, protestante.
Linch a lucrat la film mai bine de 7 ani si era suparat rau de tot!
Filmul este cu adevarat genial dar este cu adevarat angoasant. De la coloana sonora si pana la imaginile, de multe ori socante, in alb-negru-gri, totul este facut sa-ti produca nu o angoasa ci angoase. Bineinteles ca dupa vizionarea acestui film iti reconsideri anumite optiuni fata de propria-ti viata, ceea ce si urmareste Linch, de fapt. In acest film totul este socant si greu de digerat dar el pune in lumina sterilitatea modelului familiei americane cat si lipsa de consistenta a relatiilor din sanul ei. David Lynch era suparat, o suparare adanca, o suparare existentiala ( care sper sa nu-i fi trecut!) si din supararea lui, din adancurile alb-negre si grii ale sufletului sau are curajul sa produca un film socant, incomod si alb-negru, pe care daca-l vezi seara, singur, in locuinta ta mica, umeda, intunecoasa si incomoda, vei dori sa nu mai iesi la lumina, o lumina falsa, vei dori sa nu mai mananci niciodata carne de pui( apropo, eu prefer porcul!) si sa nu-ti mai doresti, cel putin pentru o perioada, copii.
Deja stiu ca atunci cand ma voi culca, conductele locuintei mele vor prinde viata si-mi vor canta cantecul urat si angoasant al vietilor noastre sterile care de cele mai multe ori nu au nici o finalitate. Vecina mea imi va bate la usa, dornica............si ma voi scufunda cu ea in laptele vinovatiei noastre, un lapte gri care nu mai poate sustine viata sii ma voi felicita ca inca nu m-am casatorit, desi era so fac...................
Noi toti te iubim, David Lynch!

P.S. Nu luati nimic, din cele de mai sus, de bun. M-am jucat doar cu cuvintele asa cum David Lynch se joaca cu umbrele, fara a spera macar sa ating maiestria lui!

Longshot
11 Dec 2006, 20:00
http://www.ifilm.com/video/2802697

Gloria
08 Jan 2007, 16:25
si mie mi-a placut cum a jucat in Wild at Heart. In Blue Velvet nu-mi mai amintesc bine cine era dar sigur nu m-a enervat. e simpatica.

Laura Dern a fost super tare in Wild at Heart. Se pare ca Lynch e inspirat de ea pt ca a luat-o si in Inland Empire. Wild at Heart mi se pare un film exploziv, care iese din linia filmelor lui Lynch; in general acestea au o tensiune interioara, mocnita, tacuta dar care te invaluie;pana la urma duc la implozie.

seven7seven
14 Jul 2007, 20:14
ii ador filmele lui lynch, deci poate as fi subiectiv daca as contrazice oamenii. e o chestiune de gust, pana la urma. threadul e vechi, deci voi aduce doar cateva explicatii/completari.

some spoilers :\

Mala Portugal - al 9-lea indiciu se refera la aparitiile omului din spatele restaurantului respectiv; la fel, zineva intreba de "dumnezeul meschin" care incadreaza eraserhead. ei bine, explicatia ar veni dintr-un citat din MH (revelator si pentru indiciul 9) - "There's a man... in back of this place. He's the one who's doing it. I can see him through the wall. I can see his face. I hope that I never see that face, ever, outside of a dream."

Kane - ce scriu aia pe forum pe imdb nu e intotdeauna demn de citit :) oricum, eu am vazut MD o singura data si l-am interpretat intocmai precum kasper. interpretarea gasita de tine NU e gresita, lynch spunea ca inca n-a gasit o interpretare a MD sau eraserhead identica cu a sa.

radu83 - a facut dune pentru bani. studioul francez care a comandat dune, i-a finantat si urmatorul proiect. era stipulat in contract. a facut o mare greseala, dupa mine, nu trebuia sa se lege de ceva atat de amplu, avand la dispozitie un film de 2 ore doar. dar rezonul erau banii :D

ricutza - in multe din filmele lui distribuie un singur actor in doua roluri. in special actrite. si asta nu din considerente financiare; urmareste Mullholand Dr., relatia dintre betty si diane.



kasper hauser - how can i get Industrial Symphony and Hotel Room? :D please

Pauline Kael
07 Feb 2009, 18:53
Lynch suks. :sick:

Cinemania
07 Feb 2009, 19:17
Lynch suks. :sick:

:?

Pauline Kael
07 Feb 2009, 19:25
Nu-mi place si nu ma impresioneaza cu nimic.Incepand cu "Twin Peaks"(care are 9,4 pe imdbeu)si pana la "Catifeaua albastra". Niste kitschuri.Daca altcuiva place...be my guest.

Cinemania
07 Feb 2009, 19:28
got it

illotempore2002
30 Aug 2009, 18:35
Am vazut cam toata filmografia lui Lynch, exceptand seria "Twin Peaks", "Dune" si "The Straight Story". Pot sa spun ca din toate creatiile lynchiene, cea care m-a impresionat cel mai putin este "Inland Empire". In rest, cred ca celelalte filme ale sale imi plac in egala masura.


Salut, Mateii .

Eu am bifat azi Lost Highway. Vreau sa vad saptamana asta integrala David Lynch.

Despre Lost Highway, urmeaza cam aceeasi reteta cu Mulholland Drive. De cand a inceput filmul si este aratata prima crima (Arquette bruno-roscata) mi-am zis: ok, avem un personaj care se dedubleaza sau care isi pierde memoria sau care traieste in puternica legatura cu un alter-ego al sau din alt timp/loc.

Misterul este rezolvat singur in filmul asta, puzzle-ul se incheaga usor, usor pana la final. Nu raman lacune.

M-a cam plictisit repetitivitatea interioarelor de case, apartamente, cladiri toate intunecoase, desi sa fim seriosi, ce familie (ma refer la parintiiadolescentului Pete) sta ziua in amiaza mare pe intuneric? In miezl verii americane? Intuneric bezna in casa desi pe geam se vede afara soarele si pajistea? A reusit sa ma agaseseze chestiunea aceasta de detaliu tratat in mod prostesc.

Numi place Patricia Arquette aia deloc :-& e grasa, are gambe de fotbalist, e urata la fata si ieftina per total.

Mi-a placut deosebit de mult tanarul Pete jucat de Balthazar Getty, sensibil, fragil, credibil, intruparea teenage-ului disperat.

Muzica de minune - combinatie de Marylin manson, Rammstein, Nine inch nails...

illotempore2002
30 Aug 2009, 18:42
Votati, comentati, preferatul David Lynch.

Mateii
30 Aug 2009, 21:28
Am votat "Blue Velvet" (pentru rolul exceptional facut de Dennis Hopper), desi m-au impresionat mult si "The Elephant Man" (foarte emotionant si oarecum atipic pentru Lynch), "Mulholland Dr." (dupa mine, cel mai reusit film din trilogia din care mai fac parte "Lost Highway" si "Inland Empire") sau "Wild at Heart" (muzica si geaca din piele de sarpe a lui Nicholas Cage fac totul). Despre celelalte lucrari ale cineastului american ce parere aveti? Ma refer aici la scurt-metraje, filmele produse pentru televiziune ("On the Air", "Hotel Room") sau seriile online ("Dumbland" si "Rabbits"). De asemenea, maestrul a facut si videoclipul piesei "Shot in the Back of the Head", de pe ultimul album al lui Moby.
P.S.: Conform Wikipedia, la anul vom avea parte de noua creatie lynchiana intitulata "Snootworld", despre care nu se cunosc prea multe detalii momentan.

Mateii
30 Aug 2009, 21:38
Eu am bifat azi Lost Highway. Vreau sa vad saptamana asta integrala David Lynch.

Muzica de minune - combinatie de Marylin manson, Rammstein, Nine inch nails...

Ai uitat de Bowie, cu piesa "I'm Deranged", care deschide si filmul, de altfel :)

illotempore2002
31 Aug 2009, 00:38
Am uitat de Boie, da :)

Eu nu am vazut scurtele lui Lynch si am incercat sa le gasesc dar se pare ca nu-s de gasit. Le are cineva sa mi le transfere si mie?

Multumesc.

Mateii
31 Aug 2009, 09:21
Six Figures Getting Sick (Six Times) - http://www.youtube.com/watch?v=FFo_05hUUcw
The Alphabeth - http://www.youtube.com/watch?v=jmMwKBMse_w
The Grandmother (pt.I) - http://www.youtube.com/watch?v=8VaI1v0CIlA
The Grandmother (pt.II) - http://www.youtube.com/watch?v=Y9TES7OHNlA
The Grandmother (pt.III) - http://www.youtube.com/watch?v=vssj68qY4eQ
The Grandmother (pt.IV) - http://www.youtube.com/watch?v=YE1jdJOtO5g
The Grandmother (pt.V) - http://www.youtube.com/watch?v=rAzRwn_B_dc
The Amputee - http://www.youtube.com/watch?v=rRftujlOufw
The Cowboy and the Frenchman (pt.I) - http://www.youtube.com/watch?v=lWcKJKf0FRQ
The Cowboy and the Frenchman (pt.II) - http://www.youtube.com/watch?v=spFcv2HWdJ0
The Cowboy and the Frenchman (pt.III) - http://www.youtube.com/watch?v=TLUFZ3kHKC4
Lumiere: Premonition Following An Evil Deed - http://www.youtube.com/watch?v=LvWAonuoMaY
Darkened Room - http://www.youtube.com/watch?v=gIjj6GPcIq8
Boat - http://www.youtube.com/watch?v=LHZ2mYXV4GA
Absurda - http://www.youtube.com/watch?v=Ixsj-OEkxOQ

Le am pus si in ordine cronologica, ca sa fie totul ok. Sper ca ti-am fost de ajutor. Vizionare placuta! :)

illotempore2002
31 Aug 2009, 09:36
Cool! I love you!

BJBlazkowicz
31 Aug 2009, 23:37
L-am considerat destul de bun pana ce n-o sarit cu enormitatea aia de Inland Empire care, chiar daca o fi scos-o de la naftalina cu idei mai vechi, mi se pare un gest ieftin de fortat ca sa-i arate mosu' la Aronofsky cu a lui The Fountain ca si el poate. S-o scarpinat el pe coloana cerebrala si ce-o zis? Ia sa trantesc si io unu' mai suprarealist ca toate la un loc, pe cateva ore bune de simboluri si culori, cu neaparatele aduceri aminte la creatiile mele mai vechi, asta in caz ca ati uitat cine mi-s si de unde mi se trage.
Pentru ca-mi vine greu sa cred ca nu s-o ambitionat dupa filmul lui Aronofski, din moment ce filmul lui o aparut la cateva luni distanta, or something like it. Batranetea asta l-o damblagit.

miercuri
31 Aug 2009, 23:49
Ma indoiesc foarte tare ca pe Lynch l-a interesat ca in acelas timp Aronofsky muncea la The Fountain (care de altfel mi s-a parut un proiect ratat oricum). Lynch a facut ce stie el sa faca. :)

BJBlazkowicz
01 Sep 2009, 19:41
Ma indoiesc foarte tare ca pe Lynch l-a interesat ca in acelas timp Aronofsky muncea la The Fountain (care de altfel mi s-a parut un proiect ratat oricum). Lynch a facut ce stie el sa faca. :)

imdb-ul zice ca o fo' activ de prin '90 pana-n '94, apoia o tacut pana-n 2002 si-apoia o inceput iara manifestarea in 2006 cu sus-vina (brusc si la o varsta...). In plus, pare un film facut la repezeala. Nu o prea facut ce stie el sa faca, de data asta lipseste originalul si o-mpanzit cam mult cu metafore pentru un film ce se vrea aproximativ comercial. Sta aia si se uita la doi caini ce se prapadesc unul peste altul -metafora, se scarpina ea mai apoin in well, sa nu speram prea departe, nas -metafora -nici n-apuc sa ma stabilesc mai bine in fotoliu sa o vad dezgolita de prejudecati -si vine alta metafora. Parca am mai vazut undeva asta...
La scene, s-o-nvartit de zor prin doua garaje sperand ca panoplia de abstract isi va spune cuvantul peste umbra povestii si scuzand lipsa de efecte speciale necerute de cineva dar care se cam folosesc in scenele contemporane surate cu paranormal. Invartitul pe trei ore in bucatarie ca titirezu' lu' Nietzsche nu mi se pare ca anabolizeaza prea tare povestea.
Marsava concluzie ar fi ca avem prea multe coincidente: timpul scurt dintre cele doua filme, pauza de cativa ani a autorului rupta taman pe acuma, stilurile oarecum asemanatoare -simboluri la patrat si pe un metru patrat, care nu au prea necesitat deplasarea echipei de filmare prin prea multe locatii, probabil nici a celei de urgenta, crapa dracului autorul daca-l purtau astia pe drumuri -amandoi puteau face filmele si la mine-n gredina -plus aceleasi tematici manuite cu unelte diferite -unul a folosit tehnologia, celalalt cu rudimentarul, mai sa zici ca-i ceva piesa de teatru. Singurele chestii meseriase au fost alea cu iepurila si cu fatuca ce se egzcita si daca batea (si dincotro) vantul. Nu cred ca s-a schimonosit la productie mai mult de cateva luni asa deci si prin urmare.
Mai slab ca The Fountain, dar totusi...iubirea...

Cinemania
02 Sep 2009, 07:43
Wild at Heart l-am vazut chiar ieri si mi-a placut, desi nu mi s-a parut chiar memorabil. Ce m-a surpins a fost numele lui Willem Dafoe cand am vazut distributia de final, nu pot sa-mi dau seama cum de nu am realizat inca din timpul filmului ca el era. Sunt putin curios de multiplele referinte la Vrajitorul din Oz, exista cumva vreo legatura mai importanta pe care nu am realizat-o eu?

Lynch (cam ahtiat dupa Vrajitorul lui Fleming): It was an awful tough world and there was something about Sailor being a rebel. But a rebel with a dream of the Wizard of Oz is kinda like a beautiful thing

illotempore2002
14 Sep 2009, 11:37
Vai ce slab mi s-a parut Blue velvet :-O Incredibil de slab. Ok, avem o banda de dubiosi care o ard pe droguri si pe violenta in jurul unei victime feminine, cantareatza (jucata de Isabella Roselinni) si un tanar curios care intra in lumea lor pt a afla ce se petrece si secretul unei urechi taiate si gasite in iarba.

Mi-a displacut total, in primul rand filmul asta nu a avut intrebare (aka intriga). Care era misterul in fond? A cui era urechea aia? Sau cu ce se ocupau uratzii aia dubiosi? No thanx, nu ma intereseaza. In plus, raspunsurile exista in acelasi timp cu intrebarea, daca nu ma insel lucrurile stau fix asa cum intuieste pustiul cel curios - aia ii rapisera sotul si copilul femeii si etc. Wow, dar de ce nu vroiam sa aflu lucrurile astea? (zic daca nu ma insel pt ca la un moment dat, pe final, am sarit vreo 5 minute din film ca sa ajung la final mai repede).

Scena accea de sex psihotic cu Dennis Hopper si Isabella Roselinni este de un penibilism feroce. Se vrea freudiana, vaginul devina mama, penisul devine fiu, catifeaua albastra este moartea si erosul la un loc, totul rezultand intr-o secventa atat de fortzata si de exagerata si de lipsita de autenticitate, pur si simplu comerciala, in maniera filmului american care prin spectaculos intelege exagerat, hiperbolizat pana la limita kitschului.

Muzica excelenta iar smiorcaita aia de Laura Dern vesnic ingrijorata, reticenta, rigida, spune aceleasi lucruri de la un capat la altul al filmului ( Nu te duce acolo, este periculos, te rog, nu fa asta, mi-e teama :-& ).

Nota 2 pt acest film.

Cinemania
14 Sep 2009, 15:21
sa asteptam sa se mai decanteze si asta :D

illotempore2002
14 Sep 2009, 15:39
:))

Ceva imi spune ca nu e cazul aici.

miercuri
15 Sep 2009, 01:10
wtf Dennis Hopper in Blue Velvet e unul din cei mai creepy creepers pe care i-a creat Lynch vreodata.
Wild at Heart ai vazut? :P parca vad ca p-ala o sa-l urasti si mai mult.

Cinemania
15 Sep 2009, 06:40
It's a strange world, isn't it?

illotempore2002
15 Sep 2009, 08:15
Wild at heart mi-a placut. O sa si esplic de ce.

Personajul Dennis Hopper e ok, fnctioneaza bine dupa mine, mai putin secventa aia penibila care face cinematografia de ras pur si simplu....

StefanDo
15 Sep 2009, 10:55
pe lynch nu l-ati pus pe lista cu nume trasnite?

illotempore2002
15 Sep 2009, 11:33
Da, si mie mi-a placut momentul citat de tine, si tensiunea respectiva, but hell, de cate ori nu am mai vazut in filme secventa cu el in dulap? si de cate ori nu am simtzit teama ca va fi descoperit acolo si casapit?
:D

ricutza
15 Sep 2009, 16:02
Da ok, Blue Velvet poate parea depasit acum si plin de clisee (desi mie mi-a placut chiar daca l-am vazut dupa Mulholland Drive. Dar asta nu insemna ca a reprezentat un pas important pentru conturarea universului lynchian si a modului in care abordeaza el povestile.

Are un teatral asumat, are un discurs despre voyeurism si pune personajele feminine intr-o pozitie destul de interesanta.
In nici un caz nu mi se pare un film care sa merite 2.

ricutza
15 Sep 2009, 16:11
Mi-a displacut total, in primul rand filmul asta nu a avut intrebare (aka intriga). Care era misterul in fond? A cui era urechea aia? Sau cu ce se ocupau uratzii aia dubiosi? No thanx, nu ma intereseaza. In plus, raspunsurile exista in acelasi timp cu intrebarea, daca nu ma insel lucrurile stau fix asa cum intuieste pustiul cel curios - aia ii rapisera sotul si copilul femeii si etc. Wow, dar de ce nu vroiam sa aflu lucrurile astea? (zic daca nu ma insel pt ca la un moment dat, pe final, am sarit vreo 5 minute din film ca sa ajung la final mai repede).



cand zici intrebare te referi la faptul ca nu e ceva de genul: Cine a omorat-o pe Laura Palmer? Caci intriga mie mi se pare ca filmul are, chiar daca nu e neparat facut sa te intrige. Nici eu de exemplu nu muream de curiozitate sa aflu ce-i cu Dorothy, ce-i cu relatia ei bizara sau ce-i cu urechea. Dar nu cred ca asta e ideea filmului. In fond Lynch in general respinge indeea de explicatii pentru tot ce se intampla in film la modul ca ureche e de fapt simbolul cunoasterii sau mai stiu eu ce alte interpretari.
Pe mine m-a interesat de fapt "calatoria" si evolutia lui Jefferey. Vroiam sa vad de ce e el asa de captivat si afectat de Dorothy. Si din perspectiva asta mi s-a parut filmul destul de ok construit.

illotempore2002
16 Sep 2009, 10:30
Sigur, nu am vrut explicatii, am vrut intrebari. Nu m-a mirat si intrigat in nici un fel atractia lui Jeffrey catre cantareatza catifelata. dar da, din prisma eorului tanar, aproape adolescentin, curios, intr-un periplu in propria personalitate, e interesant.

marius_em
03 Oct 2009, 02:37
Am vazut un trailer foarte interesant al unui film numit "My Son, My Son, What Have Ye Done", al carui producator e subiectul acestei discutii. La capitolul "diverse", am remarcat fetisul lui Lynch pentru pitici creepy, a la Twin Peaks.

Windom
03 Dec 2009, 12:10
E aproape imposibil sa aleg unul singur, dar cu mare stringere de inima m-am conformat. Am ales Eraserhead... Desi si Twin Peaks e acolo sus... Si MD... Si Lost Highway... Si Blue Velvet...~X(

Apropo, pentru cei care sint interesati despre ce mai coace maestrul in ultima vreme, aruncati aici o privire:

http://interviewproject.davidlynch.com/www/#/all-episodes

illotempore2002
03 Dec 2009, 12:18
Proiectul este vechi si este al lui fiu-su .

Windom
03 Dec 2009, 12:31
Proiectul este vechi si este al lui fiu-su .

Asa e, la cirma se afla fiul, oricum proiectul e realizat sub obladuirea lui Lynch, iar unele episoade contin amprenta sa. In ceea ce priveste vechimea, primul episod a fost lansat in iunie asa ca nu stiu daca putem sa-i zicem vechi...

Gospin
03 Dec 2009, 19:42
The Straight Story, destul de grea alegerea, oricum spre rusinea mea vreo 4 filme de acolo nu le-am vazut :">

hellsteed
03 Dec 2009, 19:45
de ce sa te simti rusinat ?

Gospin
03 Dec 2009, 19:47
Cred ca majoritatea de aici le-au vazut pe toate, sau nu? :-/
Nu prea am mai avut timp in ultima perioada, daca prind un film pe saptamana e bine :)

hellsteed
03 Dec 2009, 19:55
sincer acuma am stat sa le numar sa vad care le-am vazut... si sunt 3 la numar

Windom
03 Dec 2009, 19:56
Pai recuperati oameni buni, pentru ca aveti numai de cistigat...:)

hellsteed
03 Dec 2009, 20:03
daca le vad pe toate atunci suntem egali ?

Windom
03 Dec 2009, 20:10
Egali in ceea ce priveste vizionarea filmelor din poll. N-am vrut sa-mi afirm vreo superioritate cinefila doar pentru ca am vazut toate filmele lui Lynch, Doamne fereste...
Sper ca nu s-a inteles asta. Sau?:-/

hellsteed
03 Dec 2009, 20:15
nope, nicidecum. Dar ideea de a vedea un film de dragu de a-ti usca ochii vazandu-l si a-l marca in caietel ca vizualizat nu-mi surade.

Gospin
03 Dec 2009, 20:17
nope, nicidecum. Dar ideea de a vedea un film de dragu de a-ti usca ochii vazandu-l si a-l marca in caietel ca vizualizat nu-mi surade.
Corect, te uiti la un film de care esti interesat!
Nu pt. preferintele altora :)

hellsteed
03 Dec 2009, 20:25
nu e vorba de gusturi .

Gospin
03 Dec 2009, 20:28
atunci despre ce? :)

Windom
03 Dec 2009, 20:35
Cred ca ceea ce vrea sa spuna e ca nu prea are multe de cistigat daca vede un film de Lynch. Exista oameni care iubesc filmele regizorului si oameni care nu le suporta. Nu prea exista cale de mijloc cind vine vorba de Lynch. Si cred ca hellsteed face parte din a doua categorie, asta e tot.;)

Gospin
03 Dec 2009, 20:39
Acum lucrurile sunt mai mult decat clare :!!

Im.Kino
04 Dec 2009, 09:02
Nici eu nu-s fan neconditionat - imi plac unele lucruri, imi displac altele - dar de vazut tot le-am vazut pe toate (minus The Elephant Man), inclusiv scurtele. Sunt adepta teoriei ca verdictul se da numai in cunostinta de cauza, altfel n-are nicio noima.

Windom
15 Dec 2009, 12:39
Mr. Lynch & a pair of panties...

http://www.youtube.com/watch?v=ioKyxGkBRro

delicios...:D

Windom
04 Feb 2010, 11:53
Wonder through the world of David Lynch

http://www.worldofdavidlynch.com/

Enjoy!

Lucy_Butler
15 Feb 2010, 08:40
Am vazut aseara Mulholland Drive. Cred ca e un film pe care il vezi cu adevarat doar atunci cind il (re)vezi. Foarte greu de asimilat din prima. Nu am prea inteles rostul cheii albastre, al cowboy-ului, a scenei din cafenea... Teorii, interpretari?

hellsteed
18 Apr 2010, 13:13
Vad Twin Peaks . Ce-am terminat prima serie. Ce FILM domnule. Ce temelie narativa are.

Cand eram mic, prin 92-94 cand fusese difuzat la noi tin minte scena in care Cooper da cu capu de oglinda si scenele in care intr-un cadru gol aparea din neant , ALA. Cred ca asta m-a cam marcat asa cum pomeneste si James ca si el cateodata are impresia ca o vede pe Laura cu coltul ochiului

L.E. Si inca ceva.. unele intrigi le-am deconspirat dinainte de a vedea si autorul. :) Ce de treaba e Lynch, sa-mi dea atata putere de intuitie.

Windom
18 Apr 2010, 13:26
Iata ca se mai uita lumea si la Twin Peaks. Bravos!:) Sa nu uiti sa inchei totul asa cum se cuvine, cu Fire Walk With Me.;) Nu asculta de detractori, e cel mai underrated Lynch.
...si apoi sa vezi din nou totul. De la coada la cap. Adica incepi cu FWWM.:D

hellsteed
18 Apr 2010, 14:01
Rolurile feminine sunt superbe... Am o slabiciune pentru Sherilyn Fenn de cand o vazusem in perioada 96-2000 intr-un film in care avea un rol de femeie fatala, unde avea si cateva scene de nuditate. Arghhh

hellsteed
18 Apr 2010, 17:23
Windom ai lasat la un moment dat un link cu un interviu a lui Lynch in care vorbea despre spiritualitate and oriental shit :) . Vad ca si Twin Peaks e plin de mesaje sublime legate de aste lucruri.

Windom
18 Apr 2010, 17:38
Da, faza cu Tibetul. Insa, dupa cum am mai spus, in ultima vreme Lynch se ocupa prea mult de meditatie si prea putin de facut filme, ceea ce nu-i bine deloc. De la Inland Empire n-a mai scos nimic concret, acum produce un documentar legat tot de meditatia transcedentala, Change Begins Within. Ideile pe care le tot propovaduieste, bune in intentie, sint extrem de puerile. In Twin Peaks, in schimb, a stiut sa jongleze cu ideile astea foarte misto. De fapt, multi il vad pe agentul Cooper ca fiind un alter-ego al lui Lynch.

hellsteed
18 Apr 2010, 18:14
Pai eu am vazut interviul ala si acuma twin peaks si e clara faza. DA , povestea cu Tibetul, harta Tibetului in sectia de politie (wtf ! ) , monologul lui Albert cand il strange de gat pe Truman spunand ca prefera sa-si ia inca un pumn, vorbeste despre non violenta si singurul mod de a trai , prin iubire. Si mai sunt o groaza , deci se observa clar acest manifest. Pana si caracterul lui Coop calm , gentil , calculat, cu buna credinta , un Lynch pe care l-am vazut si in acel interviu.


Acuma ca zici tu ca nu-i bine deloc, eu zic sa lasi omul sa-si vada de drum. Daca-ti place Lynch atat de mult ar trebui sa te initiezi in ideile despre care Lynch vorbeste. Ai fi un alt nivel de intelegere.

Inteleg ca vrei sa mai vezi filme facute de el, dar ...

Windom
18 Apr 2010, 18:32
Acuma ca zici tu ca nu-i bine deloc, eu zic sa lasi omul sa-si vada de drum. Daca-ti place Lynch atat de mult ar trebui sa te initiezi in ideile despre care Lynch vorbeste. Ai fi un alt nivel de intelegere.

Inteleg ca vrei sa mai vezi filme facute de el, dar ...
Pai eu nu-l apreciez pe Lynch ca GURU, eu il apreciez ca REGIZOR. In calitatea asta ma intereseaza omul. In viata lui privata poate sa faca ce vrea, chiar e recomandabil sa mediteze, DACA rezultatul se vede ulterior pe ecran. A fost intrebat de nenumarate ori, cum poate un om care vorbeste numai despre pace si iubirea aproapelui sa scoata asemenea filme? Lynch a raspuns ca prin asta isi exorcizeaza demonii. Faza e ca a cam renuntat la exorcisme lately.
Eu il inteleg ca e un artist si tot asteapta sa prinda "pestele cel mare", dar mi-e tare dor de un nou film. Si proiecte are, doar ca le-a pus pentru iarna... Acum vrea sa scoata un desen animat.

hellsteed
18 Apr 2010, 18:45
Deci ca si copil... m-a marcat twin peaks... demonul acela a lui. Nush daca se datoreaza filmului sau pur si simplu a fost asa ca un raspuns subconstient al varstei dar aveam cosmaruri cand eram mic cu un personaj care tot aparea asa din neant, daca inclinam sa-mi fixez privirea asupra unui cadru. Par example , cand era usa intredeschisa la baie...Pff .. la imaginatia mea.. ma infricosam de numa. Ti-am zis ca mi-amintesc cateva franturi de cadre din film, in special cu the Giant Man si pletosul BOB. Cred ca ne si infricosam , unii pe altii in copilarie zicand ca vine ala si ne ia or some like that.

L.E : Si-am aflat de unde si numele de Windom ;)

Windom
18 Apr 2010, 18:54
Asadar nu vezi TP pentru prima data... Pletosul BOB nu e actor profesionist (nu era, mai bine zis, pentru ca, din pacate, a murit de SIDA in '95). E o poveste interesanta cea legata despre cum a ajuns sa-l interpreteze pe BOB. Poate o stii... Era recuziter pe platou, la un moment dat se blocase intr-o camera dupa un pat, in pozitia aceea in care apare si in TP intr-un anumit cadru. Lynch l-a observat si i-a venit pe loc ideea cu BOB. Scenariul initial nu includea personajul respectiv.;)

hellsteed
18 Apr 2010, 19:09
Hai ca zic una buna : Eu si Lynch avem o oarecare similaritate in gandire, in ceea ce priveste acesti demoni. : ) Sunt cateva idei, sa le zic idei-click , care pur si simplu tresar. Asta o fi fost una din ele. Primul cadru cu Bob , cand , mama Laurei il vede. Abia astept sa vad cadrele care inca imi mai tulbura mintea.

Windom
18 Apr 2010, 19:18
Btw, stiai ca episodul pilot are doua finaluri diferite, unul pentru americani si unul pentru Europa? Eu mi-am luat The Deffinitive Gold Box Edition (10 dvd-uri), iar pe ultimul dvd sint doar bonusuri, care de care mai interesante.:)
Daca nu ai vazut finalul pentru versiunea europeana, uite-l aici (http://www.youtube.com/watch?v=vCX9btvgR8o&feature=related).
Mai am si un pachet de carti, editie limitata pentru colectionari, tot cu TP. M-a costat ceva banuti, da ce sa-i faci, cind ti se pune pata...>:)

hellsteed
18 Apr 2010, 20:21
Si eu mi-am luat de pe net o editie de 15 giga cu tot felul de review-uri , making of sau altele . Iti zic cand le vizionez :) Azi m=am uitat toata ziua si acuma trebuie sa ma mai uit la un episod.. :D . It got me.

hellsteed
18 Apr 2010, 21:22
In S2ep5 the loglady mentioneaza de o creatura cu doua capete (schizofrenul) care isi impusca unul din capete , murind de altfel;acelasi concept apare si in Sympathy for Mr. Vengeance a lui C. Wook- Park

hellsteed
18 Apr 2010, 23:16
Ceea ce reprezinta Bob dupa explicatia lui One arm man e similar cu ceea ce reprezinta Simon in Session 9. " He feeds on fear" pe cand cel din Session 9 " Lives in the weak ones "

Windom
19 Apr 2010, 07:10
De ce tot trebuie sa cautam noi neaparat analogii la fiecare pas?:-?

hellsteed
19 Apr 2010, 08:11
Fiindca exista ceva comun mai presus de individ care se regaseste in toate ? ;;) Ambele filme vorbesc de schizofrenie asa ca nu e nici o analogie .

Se lucreaza cu concepte universale. Asa ca...

Windom
19 Apr 2010, 08:30
Eu nu-l vad pe BOB ca manifestare a unui psihic schizofrenic. Schizofrenia implica un singur individ. BOB "calatoreste" de la gazda la gazda.

hellsteed
19 Apr 2010, 08:36
Ca si Simon din Session 9. Bob e o personalizare a acelei stari dusa la paroxism numita FRICA.

Windom
19 Apr 2010, 08:48
Mai corect, e o personalizare a raului ce pindeste mereu sub suprafata (aparent) linistita a oraselului idilic. Orice ar fi, nu e schizofrenie. Doppelganger, mai degraba, un motiv intilnit in aproape toata creatia lyncheniana.

hellsteed
19 Apr 2010, 08:55
Da, o personalizare a raului. Lynch traseaza foarte bine aceasta linie. M-am facut gresit inteles legat de schizofrenie. Dar mi-e lene sa ma explic.

Chambord
19 Apr 2010, 09:50
Twin Peaks e cel mai bun serial din toate timpurile si pt mine. L-am vazut de 2 ori, prima oara prin clasa a 9-a, cand l-a difuzat ProTV-ul prima oara, si a avut o influenta uriasa asupra mea (in sens cultural-cinefilic) si chiar beyond that. De cate ori merg la munte imi revin in minte referinte din Twin Peaks. And I really love mountains.

Dar "Fire walk with me" e totusi un esec. Chris Isaac is so offline iar scriptul are efectul unui spoiler nerusinat. Huge mistake for Lynch imho.

hellsteed
19 Apr 2010, 09:55
Ieri am vazut vreo 8 episoade. La inceput ma cam fataiam , ritmul aparent lent ma cam indispunea. Dar apoi...

Cham eu il tin minte din prima perioada in care a fost difuzat pe TVR. Aveam 6-7 ani. Cand auzeam de film , alea, alea ma cam speriam. Raul acela prezentat sublim m-a marcat si pe mine.

Chambord
19 Apr 2010, 09:58
Pai atunci l-am vazut si eu dar parca era pe ProTV, nu ? ... Sau pe TVR ? :-? Oricum nu conteaza pe ce post. Important e ca a fost si ca tin minte si acum fiorii aia :)

Windom
19 Apr 2010, 10:08
Dar "Fire walk with me" e totusi un esec. Chris Isaac is so offline iar scriptul are efectul unui spoiler nerusinat. Huge mistake for Lynch imho.
Si tu, Brutus?=((
TP a fost difuzat prima data la TVR si apoi la Antena 1. Eu l-am vazut o data si la unguri, desi nu intelegeam nici o boaba. Acum l-am luat de pe Amazon si ma pot desfata de cite ori vreau.:x

Chambord
19 Apr 2010, 10:15
Eu l-am vazut o data si la unguri, desi nu intelegeam nici o boaba.

Cum ma Earle bacsi, tu stai in mijlocu lor acolo si n-ai invatat sa parlesti pana acu ? :-O

hellsteed
19 Apr 2010, 10:19
E sovin :))

Windom
19 Apr 2010, 10:22
Eu l-am vazut o data si la unguri, desi nu intelegeam nici o boaba.

Cum ma Earle bacsi, tu stai in mijlocu lor acolo si n-ai invatat sa parlesti pana acu ? :-O
Citeva formule de politete si unele chestii legate de organele de reproducere le dibuiesc intr-o conversatie, dar cam atit.:">

Windom
10 Jun 2010, 07:31
David Lynch Loves Quinoa Pt. 1 (http://www.youtube.com/watch?v=XliMny3AvnE&feature=related)
David Lynch Loves Quinoa Pt. 2 (http://www.youtube.com/watch?v=zD_XjxJ_Jmw&feature=related)

INLAND EMPIRE - behind the scenes (http://www.youtube.com/watch?v=SLry85Twhno)

Lynch at work (http://www.youtube.com/watch?v=KbqUQbaGjGw&feature=related)

More Things That Happened (http://www.youtube.com/watch?v=7ImP9CTiy2s)

Darkened Room (http://www.youtube.com/watch?v=gIjj6GPcIq8&feature=related)

Federico
17 Aug 2011, 20:38
Am terminat uichendul trecut Twin Peaks. Mare dezamagire. Bine, nu chiar mare fiindca io n-am stomac pt textura serialelor apriori dar oricum. (de ex "band of brothers" cea mai bine cotata miniserie de pe imdb (9.7 !) mi s-a parut o platitudine infinita. Cred ca rating-urile exorbitante ale serialelor de pe imdb e noul lucru care ma enerveaza cel mai ingrozitor. Twin Peaks are 9.2 si Fire Walk With Me are 7. Ce rocada frumoasa le-as face!) Dupa primul sezon il abandonasem deja dar l-am reluat dupa vreo doua saptamani. Nu regret ca am facut ca sunt niste micro-capodopere ratacite prin el, dar doamne ce groaznic a fost mijlocul sezonului doi!! Structura filmului oricum primeste o lovitura teribila din start din cauza politicii care si-a varat coada si a dezvaluit prematur identitatea ucigasului, dar in special fatale au fost circul cu toata povestea tentativei lui Shelley si Bobby de a profita de pe handicapul lui Leo, aberatia cu schizofrenia lui Nadine, sincopa psihica a lui Ben Horne, tarasenia cu copilul lui Lucy, aventura extravilana a lui James, si chiar (desi intr-o masura mai mica) poveste lui Windom Earl si concursul de miss.
Personajele sunt aproape in totalitate dezastruoase, caricaturale, exceptie facand Albert, Gordon, Cole, Harry (bune) si bineninteles Dale Cooper si BOB care intra in componenta capodoperiala si geniala (nu exagerez) a filmului. Fantastice realizari acestea doua, nu poti sa ceri mai mult de la un film. Tot in aceeasi cheie, visul lui Cooper din primul sezon, finalul episodului care spulbera definitiv misterul, ultimul episod - momente definitiv indelebile. :x

Windom
28 Nov 2011, 10:13
http://www.bluevelvet25thphotos.com/

rvn
28 Nov 2011, 11:50
extraordinare fotografiile, mai ales instantaneele!
Lynch era incredibil de slab,iar Isabella, in pozele astea,parca este o Ingrid Bergman din alta epoca...

Chambord
28 Nov 2011, 14:02
Normal ca e "o Ingrid Bergman din alta epoca" din moment ce e fi-sa :)
Faine poze. Lynch arata uber-cool cand era tanar. Avea asa o seninatate, in ciuda ciudateniilor care-i treceau prin cap :))

rvn
28 Nov 2011, 14:21
Normal ca e "o Ingrid Bergman din alta epoca" din moment ce e fi-sa :)

se spune ca fetele seamana cu tatii! am observat si eu de multe ori chestia asta.
ei, Isabella seamana foarte mult cu mama ei si pozele astea, mi se pare mie, chiar scot in evidenta lucrul acesta.

anaemona
28 Nov 2011, 16:24
As fi putut sa jur ca-n poza 5 e Kyle MacLachlan si nu Lynch, dupa statura, alura, geaca neagra de piele.

Federico
28 Nov 2011, 22:15
Ha! Ha!
Ce tare-i aia cu barosul.

Windom
30 Nov 2011, 08:12
Am văzut aseară celebrele, de acum, 50 minute din Blue Velvet, „pierdute și regăsite”. Majoritatea îl au în centru pe Jeffrey, la școală, înainte de a veni în orășel (aflăm că are o gajică, care se mărită la 2 zile după ce el pleacă de acolo), în compania mamei și a mătușii, acasă la Sandy... Există și o scenă ce se petrece la clubul unde cîntă Dorothy, cu două numere, delicioase de-a dreptul, ce se desfășoară înainte de apariția acesteia pe scenă: în prima, pe scenă se află un cățel care mănîncă ceva dintr-un bol, iar în spatele său, pe draperia roșie, e trasat conturul unui iepure. Pe fundal, o muzică ciudată. Asta durează vreo trei minute. Apoi urmează un stand-up comedy, cu un gajiu libidinos îmbrăcat în catifea roșie și care bagă vreo 4 poante nesărate. Lîngă el se află doi bătrîni decrepiți, unul la baterie și unul la chitară, ce asigură fondul sonor între bancuri. În partea cealaltă, o gajică cam petrecută dansează din buric. În spate, pe draperii avem numerele 1 și 2. sub numărul 1 se află o găină din carton, sub numărul 2, un ou. După fiecare poantă, găina și oul fac schimb de locuri...:D
Din păcate, Frank Booth apare doar în două secvențe scurte (dintre care una include și o tipă la vreo 40-50 de ani, topless, care, la finalul scenei, își dă foc la sfîrcuri):
http://www.slashfilm.com/exclusive-red-band-deleted-scene-blue-velvet/

Pe scurt, this is the Lynch we all know and love.:x

Chambord
30 Nov 2011, 11:02
Frank Booth. Nu se mai fac villans ca el :(

Heineken? Fuck that shit! Pabst Blue Ribbon!

Let's FUCK! I'll fuck anything that moves!

Hey neighbor you wanna go for a ride?
No thanks.
No thanks? What does that mean?
I don't wanna go.
Go where?
For a ride.
A ride! Now that's a good idea!

Do you want me to pour it Frank?
No I want you to fuck it. Shit, yes, pour the fuckin' beer!

I mean, how can you (fucking) not remember those moments ? :)

Btw, cred ca Heineken e marca de bere pe care o beau cel mai des.
Now that's what I call a true subliminal ad ! :D

Windom
30 Nov 2011, 11:18
Sa vezi la Making of, celebra scenă dintre Hopper și Rossellini: Lynch era intimidat de cuvîntul „fuck” și nu prea știa cum să-i dea indicații lui Hopper. Îi tot zicea: „Acum zici cuvîntul ăsta”. Hopper: „Care?” Lynch: „Ăsta!”, și îi arăta pe hîrtie cuvîntul respectiv.:)) Apoi, reacția lui Hopper atunci cînd Isabella își desface picioarele e destul de autentică, avînd în vedere faptul că nimeni nu i-a spus ca tanti nu poartă nimic pe dedesubt.:D Isabella se rușinează și ea (il cunoscuse pe Hopper doar cu o zi înainte), dar Hopper îi zice: „Don't worry, I've seen it all before":))
Si ca fapt divers: initial, Helen Mirren trebuia sa joace rolul lui Dorothy.:D

dooma
07 Dec 2011, 08:50
Nice trivia info, cele din postul de mai sus ^

Am votat Twin Peaks, nu pot trece peste acea atmosfera unica.

anaemona
03 Jan 2012, 21:49
Win, am dat peste asta si m-am gindit la tine :) http://vimeo.com/33993633

Windom
04 Jan 2012, 07:23
Wow, multumesc frumos. You really made my day.:)

Windom
12 Apr 2012, 18:01
Blue Velvet - Deleted Scenes (http://www.youtube.com/watch?v=xzDnWDKBhjk&feature=share)

karenin08
10 Jun 2012, 12:38
La Mulholland Drive exista doua variante:ori iti place ori iti displace pentru ca esti prea prost sa-l intelegi!
Mad bro'???:-bd :-bd :-bd

zeno.marin
14 Jun 2012, 13:34
La Mulholland Drive exista doua variante:ori iti place ori iti displace pentru ca esti prea prost sa-l intelegi!
Mad bro'???:-bd :-bd :-bd

Nobody is mad "bro".

Doar ca ai omis situatia in care un film iti displace... tocmai pentru ca il intelegi.

E drept, il poti intelege daca nu gresit, atunci cu siguranta altfel decat cel caruia i-a placut.
Si oricat de straniu ar fi - si nu ma refer in particular la filmul lui Lynch in acest caz - poti sa accepti ideea ca un film e bun, adica sa-l apreciezi ca avand valoare intrinseca, artistica, stilistica, de orice fel (la nivelul de intelegere al fiecaruia evident) dar sa... nu-ti placa. Asta nu te face nici prost nici primitiv nici altcumva. Dimpotriva. Iar aceasta in special daca poti si argumenta. Tu poti de exemplu?... ;)

Numai bine!

Windom
02 Dec 2012, 08:02
Eraserhead stories. (http://www.youtube.com/watch?v=E-0c-y5aN_g)