PDA

View Full Version : Brother Bear


BeNnY
28 Feb 2004, 18:52
Azi am vazut filmul.... mai precis cu 4 ore in urma... Prima impresie care mi-a facut-o a fost "De ce incep mai toate filmele Disney cu un sfarsit?" ... ma refer la faptul ca dupa ce a murit .... cineva... de acolo a inceput toata actiunea... filmul destul de slabut... muzica cantata de personaje... nu exista un punct culminant al filmului la care sa faci referinta si preludiul este foarte lung la o desfasurare a filmului relativ scurta... momentul care a semanat cel mai tare cu punctul culminant a fost foarte previzibil din pacate... si sfarsitul la fel..

Overall este mai mult un film pentru copii, nu se aseamana cu Finding Nemo ( PIXAR RULEZZZ!!!) desi asa se astepta...

Ca nota... ii dau 6.5/10 :roll:

ogto
28 Feb 2004, 19:15
Da... Filmul nu este grozav. Este unul din filmele Disney bunisoare. Mai prost decat "The Emperor's New Groove", care este cel mai bun film Disney care l-am vazut de foarte mult timp... Momentele comice reusite sunt mai rare. Dar nici nu este prea love-duvvy. Are catve puncte forte, dar mai multe slabe. Ii dau 6 din 10.

BeNnY
28 Feb 2004, 20:07
Mi-a placut ca in actiune nu a fost implicata o fata cu care personajul principal sa aiba o relatie amoroasa... e bine ca au evitat asta...

BeNnY
28 Feb 2004, 23:40
Dar nu a mai vazut nimeni Brother Bear ?

aditza2004
29 Feb 2004, 00:02
Inca nu..azi ma duc sa il vad si eu..si dupa aia imi dau cu parerea.....asteptati-ma
:lol: :lol:

ogto
29 Feb 2004, 09:43
Este un film anormal... Daca ar fi fost un om filmul asta, era un mutant cu buricul cat gura si capul cat mana... :P :D :lol:

DjAdi
29 Feb 2004, 13:16
Si eu am vazut ieri filmul si mi se pare destul de bun, oricum cele mai bune faze au fost cele de la sfaritul filmului, pentru cine a stat sa le vada. :wink:

aditza2004
29 Feb 2004, 20:33
Am vazut si eu filmu acum 10 min .... pot spune ca sunt foarte impresionat....acest film m-a impresionat prin profunzimea mesajului pe care vrea sa il transmita....cred ca va castiga oscarul asta seara...

Nota 8

BeNnY
01 Mar 2004, 02:37
Mai vedem....

ogto
01 Mar 2004, 03:43
Eh... Ai crezut ca va castiga... Nu a castigat. Nemo a luat Oscarul. Oricum pt. Brother Bear era, cum se zice: "JUST AN HONOR TO BE NOMINATED", nu avea sanse la oscar... Nemo l-a rupt! :D

aditza2004
01 Mar 2004, 07:28
Dap..m-am inselat....a castigat Nemo...dar parca imi pare rau...dupa ce am vazut Brother Bear vroiam sa castige acest film Oscarul :evil: :evil: :evil:

BeNnY
01 Mar 2004, 07:38
Nu se compara Brother Bear (Disney) cu Finding Nemo (Pixar)!

aditza2004
01 Mar 2004, 07:44
De ce nu?

BeNnY
01 Mar 2004, 08:28
Pentru ca Pixar a reusit sa faca un film mult mai bun decat cei de la Disney fara ajutorul lor! Diferenta e foarte simpla, unul e mai bun, celalalt nu se ridica la nivelul celui de dinainte!

ogto
01 Mar 2004, 11:12
Brother Bear a fost cam lame ca poveste si bancuri... Nemo avea o poveste solida... Structura era bine stabilita (introducere, desfasurarea actiunii, sfarsitul), personajele erau perfecte, nu enervante, si nici nu era o poveste amoroasa intre doi... Ceea ce a fost, a fost asa, mai "platonic"... Brother Bear nu se compara cu Nemo... :D

aditza2004
01 Mar 2004, 19:04
Se pare ca sunt printre singurii care a fost impresionat de acest film...

emanuel
01 Mar 2004, 19:12
Ba nu. Si mie mi-a placut foarte mult!
Muzica excelenta, ideea frumos transpusa pe ecran si toata realizarea...
personajele haioase... mi-a placut mult!

aditza2004
01 Mar 2004, 19:13
yey..inca unu ca mine...daca ar fii sa fac o comparatie cu Nemo...ca idee Brother Bear e mult mai bun...si mai sentimental...pe cand nemo este ffff bine colorat...deci..ar cam fi la egalitate...cu un mic avantaj pt Brother BEar

BeNnY
01 Mar 2004, 19:18
Unde e Brother Bear mai bun ca Nemo la idee? N-am observat ...!

Mi s-a parut cam copilaresc Brother Bear... Finding Nemo a fost mai OK...

aditza2004
01 Mar 2004, 19:19
Mie mi-a placut Brother Bear pt ca este mai profund...nemo e mai mult pt a te face sa razi...nu prea iti raman in minte decat cateva faze..

ogto
01 Mar 2004, 20:40
Nui deloc adevarat! Nemo este original!!! Brother Bear este aceeasi poveste cu un alt amabalj, Nemo e mult mai memorabil decat Bear! Vreau contra-argumente!

aditza2004
01 Mar 2004, 21:33
Da...nemo e memorabil prin faptul ca e dolly sau cum o cheama fff amuzanta....altceva????

Pe cand Brother Bear este memorabil pentru profunzimea mesajului...

ogto
01 Mar 2004, 23:28
Da... Care este msg? Zimi-l si mie, asa scurt... Nemo este o idee originala, cu personaje amuzante si simpatice, cu un scenariu bun si o imagine impecabila. Brother Bear este o labareala de la Disney cu cateva momente comice...

aditza2004
02 Mar 2004, 09:36
Pai mesajul este sa iti gasesti calea in viata...si este spus intr-un mod care iti ramane in minte f mult...
Pe cand nemo...un peste care se pierde...si dupa aia se intoarce....nu este ceva deosebit...doar comercial...nu zic ca nemo nu e bun...chiar mi-a placut f mult...

BeNnY
02 Mar 2004, 09:42
Mesajul este sa-ti gasesti calea in viata? :o :-?

Si in cate alte "milioane" de filme mai era mesajul asta?

In concluzie Pixar rulzz Disney sucks (fara Pixar)

ogto
02 Mar 2004, 20:37
Dah... FOARTE mult filme au msg lui Bear, si ce ai zis tu la Nemo, nu e msg-ul... Este MEGA-rezumatul actiunii! Nemo n-are msg, a evitat un msg si apreciez asta... Este Mult mai bun fara un msg "sentimenta'', and that kind of bul*s*it...

BeNnY
04 Mar 2004, 10:16
Cele mai profunde alea japoneze?

Stiu ca era ala ... "Spirited away" parca care era super tare... (dar asta doar am auzi, n-am vazut filmul) ... in rest n-am vazut nici unul

ogto
04 Mar 2004, 16:43
Ala care a facut Spirited Away e super celebru si are F. Multe filme animatie... Am vazut de curand Metroplois si m-a impresionat...

aditza2004
04 Mar 2004, 17:04
Am vazut si eu azi metropolis....este un film slab...nici nu se compara cu cele de la disney sau Pixar

aditza2004
04 Mar 2004, 18:16
Ati ascultat Soundtrackul filmului Brother Bear??
E f marfa....mai ales melodia On My Way
Nota 9

Ilila
01 Apr 2004, 23:19
Demult nu a mai realizat Disney un film de animatie cu mesaj atit de complex. Nominalizarea la Oscar a meritat-o din plin.
Urmeaza-ti totemul!

alex_il_fenomeno
07 Jul 2010, 09:29
Un film foarte frumos! Nu are cum sa te lase rece dupa ce il vezi! Este de-a dreptul impresionant! Nu trebuie ratat de nimeni!

catasmile17
12 Mar 2012, 22:03
Am ramas placut impresionat de aceste filme superbe !!! Povestea este una foarte bine pusa la punct la fel si sountrackurile care le-as asculta toata ziua !!!