PDA

View Full Version : Big Fish


PoliFanAthic
22 Feb 2004, 09:17
A fost un film frumos, emotionant pe alocuri, poate chiar la ce te-ai astepta de la Burton. Cum zicea Manolescu? Nota fantasticului este data de intrepatrunderea realului cu nerealul. :D
Filmul mi s-a parut a fi in general fascinant, desi nu ma pot declara chiar in totalitate convins de final. In loc sa ne intoarcem pe meleagurile realitatii, ramanem plutind in fabulosul povestii. Se aseamana cu basm in anumite masuri, doar ca nu exista un conflict propriu-zis, ci doar o insiruire de povestioare adorabile. Albert Finney mi s-a parut excelent si Ewan McGregor chiar ca parea sa fie dintr-o alta lume(cum si era intr-o anumita masura).
Sec privind, nu e sanatos sa te confunzi cu povestirile tale. Dar se pune problema ce e mai frumos si in acest caz raspunsul este evident. In mare a fost un film reusit. Aproape foarte reusit.

BeNnY
22 Feb 2004, 09:32
Mie nu mi-a placut Big Fish ... :roll:

Sm�agol-Gollum
22 Feb 2004, 09:47
Inca nu l-am vazut....dar nu mi se pare un film asa de interesant!
Am o nelamurire:cum naib* a avut fimu asta cele mai mari incasari?

MinRep
22 Feb 2004, 10:04
Mie mi-a placut "Big Fish". OK, ma asteptam la mai mult un pic, dar modul in care Burton jongleaza cu fantasticul si realul este fascinant si compenseaza pentru orice altceva.

In primul rand, "Big Fish" este un film frumos, poate cel mai frumos pe care l-am vazut in ultimii ani. Sarim peste prestatiile actoricesti de exceptie (Finney, Lange, McGregor, Bonham-Carter si chiar si Billy Crudup) si ajungem la aparitiile savuroase: chiar nu v-au placut Steve Buscemi si Danny DeVito? Dar ceea ce mi-a placut cel mai mult, dincolo de intrepatrunderea planurilor, este ca Burton nu-si propune sa spuna o poveste "ca la carte", ci o spune la fel cum face si personajul lui Albert Finney: flashback-uri, nu se respecta cronologia, povestile par absurde etc. etc. Astfel, poti sa alegi sa crezi ceea ce-ti spune Burton sau nu (ca personajul lui Crudup). Sau poti sa interpretezi sirul de absurditati ca pe un sir de simboluri (hai sa fim seriosi, faptul ca Bloom prinde "pestele cel mare" in ziua in care i se naste e limpede ca reprezinta implinirea vietii sale; si asta fara sa enumeram siruri intregi de motive: legatura om-peste - "Lostrita"??? - care ii urmareste viata lui Bloom, termenii "mare" si "urias", referirile la apa ("iaz", "ocean", "ploaie") si, bineinteles, tema/motivul dragostei, reflectat in nascise(parca...) galbene etc.). As mai adauga si opozitia dintre fascinatia lumii copilariei (in care orice basm era realitate) si rutina lumii adulte.

Mi-a placut foarte mult si rolul dublu pe care il joaca Helena Bonham-Carter, doua roluri care se completeaza si, apoi se confunda unul cu altul.

Daca vreti si o nota: 8/10 (care e destul de mare, in general...)

PoliFanAthic
22 Feb 2004, 11:37
Sunt de acord si cu nota de 8/10.

Sm�agol-Gollum
22 Feb 2004, 12:55
Eu i-as da -8

MinRep
22 Feb 2004, 18:53
Eu i-as da -8

Tot acolo e... Si asa o scara de la 1 la 10 e prea mare; daca o impartim si pe asta...

i_matei
22 Feb 2004, 22:54
Un film foarte frumos... nu este la fel de imaginativ ca "Edward... cu maini de foarfeca", dar are imaginile lui unice care imi vor ramane mereu in memorie... scena campului de narcise, masina din copac, sirena din rau, orasul Specter, uriasul, chinezoaicele siameze, vrajitoarea cu ochiul de cristal... idei absolut geniale, care dau o atmosfera de poveste care numai in filmele lui Burton o mai intalnesti...
Filmul prezinta modul in care poate fi privita viata... fie ca o realitate cruda, fie ca o poveste, in care preferi sa vezi ceea ce e mai frumos si sa ignori greutatile ei...
E un film care se adreseaza tuturor felurilor si categoriilor de oameni... de la tineri la batrani...
asa ca... duceti-va sa-l vedeti si sa descoperiti cine este cu adevarat "pestele cel mare" :wink:

Sunt chiar curios sa citesc cartea... as vrea sa incerc sa imi imaginez si eu in felul meu povestea si sa o confrunt cu filmul lui Burton...

nota 9/10 !

Mala Portugal
23 Feb 2004, 01:38
Pe mine ma enerveaza filmul asta ca prea se chinuie sa fie amuzant.
Stilul mocking legend & mocking romance prinde bine la fratii Coen (la 'O Brother, Where Art Thou?' ma refer)...iar eroul fara voie (mare sportiv, trecut prin Vietnam, prietenul tuturor etc etc etc) a fost fumat intr-un mod mult mai fericit de Forest Gump .
Am gasit si parti bune... Steve Buscemi care isi ridica rolisorul cum nu cred ca ar fi reusit s-o faca prea multi, cateva sclipiri in dialoguri (favorita mea ar fi parabola cu papagalii din Congo) si finalul putin crud cu Bloom care nu renunta sa-si construiasca masti si realitati alternative .
Anyway...am cascat prea mult la el ca sa-i mai dau si nota. :-?

blitz43
23 Feb 2004, 16:43
De departe, capodopera (de pâna acum) a lui Burton...
Recunosc ca m-am simtit un peste mic când am iesit din cinema :o , dar...
Apropos, l-am vazut si de doua ori (cred ca mi-a placut sentimentul ala) si de fiecare data prin jurul meu s-a plâns, la final....
Ewan joaca magnific, iar Jessica parca nu mai imbatrâneste deloc... Pe alocuri mi-a adus aminte de Pee-Wee :lol:
Un film care trebuie privit cu alti ochi, poate cu sufletul...

snatchro
23 Feb 2004, 18:45
Filmul mi s-a parut unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut in ultimul timp... cum sa-ti povestesti viata intr-un mod interesant. As dori sa pot sa o spun si eu intr-un mod asa de frumos.
DeVito si Buscemi fac roluri foarte bune si savuroase, muzica e la inaltime, iar regia mi-a placut enorm.
O poveste foarte foarte foarte frumoasa. 8)

PoliFanAthic
23 Feb 2004, 20:19
Si daca visez deja prea mult, nu e mai bine sa...caci viata nu-i un film, decat in visul meu.

MinRep
23 Feb 2004, 20:36
cum sa-ti povestesti viata intr-un mod interesant. As dori sa pot sa o spun si eu intr-un mod asa de frumos.


Am avut si eu cam aceeasi reactie. As da orice sa pot povesti ceva in felul asta...

Mala Portugal
24 Feb 2004, 04:19
Whatefuck..Nu numai ca nu s-au intors in realitate,dar nici nu calcasera vreodata pe-acolo.
Asa e.. filmul incepe cu un drogat si se termina cu toata gasca pastilata...or' doar drogatul crede ca e a devenit si gasca pastilata :-? :-? :-?
Ce de extazuri inutile...or else...poate mi-a crescut un nou deget la picioare :roll:

Lady_Skar
24 Feb 2004, 09:55
You see the world as it is and ask "why?"; I see worlds that never were and ask : "why not"?


:lol: 8) :roll:

Dan Gerose
24 Feb 2004, 15:11
Pe mine m-a plictisit acest film. Nu stiu, poate nu eram eu in dispozitia favorabila, insa parca n-avea atmosfera. Sau intreaga atmosfera era stricata de inversunarea cu care fiul voia sa destrame povestile tatalui. Oricum, nu mi-a placut.

Alex Leo Serban
24 Feb 2004, 15:21
so-so. sincer, m-asteptam la mai mult... frumos, fellinian, bla-bla.
8/10 mi se pare ok.

i_matei
24 Feb 2004, 22:55
hey... trailer-ele lasa impresia de ceva diferit... cel putin asta am gandit eu si filmul e un pik altfel fata de ce te asteptai si de aici poate si dezamagirea unora dintre voi. Sloganul "din imaginatia lui Tim Burton" supraliciteaza un pik filmul
Oricum e un basm frumos si merita vazut de 2-3 ori (cel putin asta intentionez eu!) ca sa sesizezi toate subtilitatile si sa il apreciezi la adevarata lui valoare...
9/10 ... dupa cum am mai spus :D

ricutza
25 Feb 2004, 01:25
mie filmul mi-a placut foarte mult...sigur, mai are anumite idei care amintesc de Forrest Gump (asa cum a spus si Malaportugal), mi s-a parut ca seamana un pic si cu Arizona Dream, exista si momente in care sunt parodiate anumite scene des intalnite in alte filme, cu toate astea insa filmul reuseste sa fie foarte original...Sunt multe idei interesante prezentate in cuprinsul povestilor si chiar am stat si m-am gandit la ele dupa ce am parasit sala de cinematograf....mi se pare ca Big Fish apartine unui gen de filme care te schimba o data ce le vezi...ca si Arizone Dream, te face sa iti vezi altfel viata...inainte eram atata de ferm convinsa ca in viata e mereu bine sa stii adevarul si dupa ce am vazut Big Fish stateam efectiv si ma gandeam daca oare chiar asa e...poate ca din cand in cand, e bine sa mai visezi cu ochii deschisi sau chiar sa traiesti intr-o poveste....

ricutza
25 Feb 2004, 23:31
eu am spus doar ca seamana pe alocuri...nu am sugerat ca filmele ar fi la fel sau ca ar avea aceleasi idei sau acelasi scop sau acelasi mod de a vedea lucrurile sau ca ar fi de acelasi tip...
mie mi s-a parut ca ideea tanarului care este oarecum initiat, o gasesti in ambele filme...si imaginea pestelui apare in amandoua....

marx
26 Feb 2004, 15:53
inainte eram atata de ferm convinsa ca in viata e mereu bine sa stii adevarul si dupa ce am vazut Big Fish stateam efectiv si ma gandeam daca oare chiar asa e...poate ca din cand in cand, e bine sa mai visezi cu ochii deschisi sau chiar sa traiesti intr-o poveste....
De parca adevarul nu e tot o poveste, mai improbabila decat un basm si mai imposibila decat realitatea dezavuata.

Ilila
27 Feb 2004, 10:07
Un film perfect. (la prima vedere) :)

ricutza
28 Feb 2004, 23:20
De parca adevarul nu e tot o poveste, mai improbabila decat un basm si mai imposibila decat realitatea dezavuata.

cred ca depinde cum vede fiecare "adevarul"....eu numesc asa ceea ce tu consideri ca este "realitatea"...
cu toate astea nu resuesc sa inteleg afirmatia ta...povestea este mai improbabila decat un basm?sau adevarul care este asemanator cu o poveste, este mai imporbabil decat un basm?...bine, mi se pare ca pt oricare din ele enuntul tau este fals...asta daca am inteles eu ce trebuia...si presupun ca nu am inteles bine....

christi
01 Mar 2004, 19:57
Senzational film. L-am vazut si eu ieri. M-a impresionat. Original, interesant, amuzant, impresionant. Iar finalul este unul din cele mai bune / semnificative / emotionante din ultimii ani. Pacat ca a fost ignorat de "Academy". Merita mai mult.

ogto
01 Mar 2004, 20:48
Merita vazut? Este chiar bun, in adevaratul sens al cuvantului? Ca ma-s uita la el... Daca nu ar fi ceva mai bun de vazut...

christi
02 Mar 2004, 15:10
Eu m-as uita la el aproape orice altceva ar fi de vazut :)

MinRep
02 Mar 2004, 15:29
Merita vazut? Este chiar bun, in adevaratul sens al cuvantului? Ca ma-s uita la el... Daca nu ar fi ceva mai bun de vazut...

E bun... dar poti gasi ceva mai...

mihaela
04 Mar 2004, 09:28
aseara am vazut Big Fish.

finalul previzibil si ultima jumatate de ora trasa de par. plicticos in linii mari, facut parca din clisee americane si mizand pe un efect de exceptie dar care nu i-a reusit.
am fost dezamagita de albert finney si jessica lange (a caror distribuire in film a fost unul din argumentele pro), mi s-au parut batrani, urati si fara har.
complet dezamagita.