PDA

View Full Version : Berlinala


ctoma
05 Feb 2004, 10:09
Site-ul festivalului :
http://www.berlinale.de/en/f_main_einst.html

Asa la o prima vedere , o chestie interesanta este ca principalele evenimente vor fi transmise live pe internet .

marx
05 Feb 2004, 13:21
La sectiunea scurtmetraje participa si filmul lui Cristi Puiu, <Un cartus de Kent si un pachet de cafea>. Titlul asta pare calchiat din filmografia lui Jim Jarmusch, dar important e sa impresioneze ca film.

crydead
06 Feb 2004, 16:20
Nu doar titlul e de acolo.

Alex Leo Serban
06 Feb 2004, 17:21
dak intrati pe http://www.berlinale.de/en/presse/videostreaming/videostreaming/f_main.html
si aveti windows media player 300k, clickind pe conf. de presa la 'cold mountain' (5 febr) ma puteti vedea punind 3 intrb. lui minghella & harvey weinstein (da la ele au raspuns si brendan gleeson, si philip seymour hoffman :roll: )

Alex Leo Serban
07 Feb 2004, 14:33
taman ce vazui kentu & cafeaua lu puiu & rr: strins, f. bine jucat (n-am retinut din pakte cine ii da replik lu rebe!), caragialiano-comic, dar - IAR!! - prea vorbaret, cu detalii 'just too local' pt straini (iar discutii despre numerele autobuzelor, cum sa ajungi dintr-un loc intr-altul s.a.m.d.)...
aplaudat, & nu prea; in orice caz, mai putin decit scurtele straine de dinainte - toate excelente!
ce lipseste - dupa gustul meu - filmelor/scenariilor semnate p & rr? mai mult "story" in (pe/sub/intre/cu) imagine... ok, sint minimaliste - dar borderline teatru filmat... cred k nu le-ar strik - terapeutic - o "cura" de film iranian!! (& asta o spune un om kre nu se da in vint dupa asa ceva...) :wink:

Alex Leo Serban
10 Feb 2004, 20:20
n-o sa credeti, da scurtu lu puiu a luat ursu de aur la berlin!!! :o
eu imi mentin obiectiile :wink:

EgoN
10 Feb 2004, 21:59
woooow! serios? bravo lor atunci!

Dino
12 Feb 2004, 00:40
Rock and roll!! Bravo lui, felicitari. Cred ca am devenit fan Cristi Puiu, numai asa, vizionand "Marfa si banii" de 2 ori si afland ca a lucrat la scenariul "Niki and Flo". Deci, rugaminte, cum pot ajunge si eu la scurt metrajul asta, "Un cartus de Kent si un pachet de cafea" ? Il are cineva in format divx? Daca il gasesc divx il pun pe share, sa-l traga toata tara la 100 kB/sec.

Dino
12 Feb 2004, 00:56
si in general, unde pot sa vad scurt metraje asa, la modul curent? In afara de festivaluri.
Vad ca prin cinematografe nu se baga asa ceva. Care este traseul unui scurt metraj de fapt? Din cate am citit pe aici pe forum, se face scurt metrajul, si se merge cu el la festivaluri, asta fiind forma de baza(singura?!) de expunere a tipului asta de opera de arta. Si dupa aceea, gata? E pusa rola intr-un raft si cine n-a fost la festival nu mai are nici o sansa sa vada filmul?

Sergiu Nicolaescu
12 Feb 2004, 15:37
Joi 29 Ianuarie 2004, Romania libera - inainte de Festivalul de la Berlin.

Lucian Pintilie despre Puiu Cristi:

"...el stie foarte bine cum i-am venit in intampinare de la bun inceput. "Fara ajutorul financiar al lui Pintilie Marfa si banii nu ar fi existat", o marturiseste el insusi. Dar stie el, i s-a aratat vreodata, presupun ca da, interventia mea adresata directorului festivalului din Berlin in 2001 cand filmul sau Marfa si banii fusese respins la selectie?"

versiune integrala la
http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z29012004&idx=5

Se poate castiga acest premiu si fara interventii oculte?

marx
12 Feb 2004, 16:20
Se poate castiga acest premiu si fara interventii oculte?
Comisare, ghici ce diferenta e intre 2001 si 2004 ?

MinRep
12 Feb 2004, 18:22
Am citit depre Cristi Puiu si scurtmetrajul sau in "Romania Libera" azi si chiar am fost surprins. Nu ma asteptam sa castige un scurtmetraj romanesc la un festival important. Dar, ia te uita, ciudatenii(?)/minuni(?) se mai intampla...

Totusi, nu pot sa nu amintesc de editia emisiunii "Gala" pe B1 TV de acum cateva zile, in care era invitat Rebengiuc. Vorbind, printre altele, despre "Niki Ardelean", Lucian Pintilie si Cristi Puiu, Rebengiuc a spus ca - in urma controverselor dintre Cristi Puiu si Pintilie - i-a parut rau ca a jucat in acest scurtmetraj.

Leonard Pyron
13 Feb 2004, 08:22
Doctore, sa fi avut tu un bastan de la Sanatate care sa intervina ptr tine, chiar si in 2001, crede-ma ca s-ar fi cunoscut si azi. Nu te mai CHINUIAI PRIN Caracalul ala acum, ori prin Bailesti, pe unde esti. Ai fi prmit si tu pe mana un aparat ultramodern de investigatii in Bucuresti de unde ti-ai fi tras o gramada de spaga... :lol:

Ambra Blu
13 Feb 2004, 09:28
Frate, desi asta e definitely a breakthru si eu inca nu l-am vazut, va spun cu mina pe inma ca filmu' romanesc care sa imi placa inca si sa vreau sa-l am tras pe cd nu s-a gasit inca! Mai are de invatat oamenii astia!

marx
13 Feb 2004, 14:37
Cristi Puiu a facut scoala de regie in Elvetia, deci putea sa ramana acolo daca nu vroia dureri de cap.
Dar ei pe ce motiv isi belesc onoarea?

ctoma
14 Feb 2004, 15:11
S-au dat publicitatii toate premiile :
http://www.berlinale.de/en/service/preise/preise2004/f_main.html
Ursul de aur - Head on (o coproductie germano-turca din ce inteleg).

L-as ruga pe Alex Leo Serban sa-mi spuna daca dupa parerea lui premiile au fost meritate sau in general daca i-a placut vreun film din acest festival (il intreb asta pentru ca intr-o cronica dupa primele zile ale festivalului spunea ca citez "bate vantul la propriu si putin la figurat") .

P.S. In ceea ce il priveste pe Cristi Puiu eu unul il felicit si sunt foarte curios sa vad scurtmetrajul.

Alex Leo Serban
14 Feb 2004, 22:02
mie mi-a placut imens head-on! si - din pacate - sint singurul dintre romanii acreditati aici care l-a vazut... asa ca va trebui sa ma credeti pe cuvint :wink:
si filmul argentinian (el abrazo partido) mi-a placut!
frances mcdormand a facut treaba buna, bravo ei ca nu ne-am trezit cu dumbrava plingatoare (theo angelopoulos) in palmares!

marcu
14 Feb 2004, 22:11
Leo, te-am vazut intr-o secventza la TVR (in Jurnal, intervievat de Beshleaga) comentand festivalul/palmaresul, dar ai fost atat de eliptic ca nu s-a intzeles prea mult. Scrie mai lung in Dilema, sau poate in Observator, in Rom. Lit. (daca doamna Voda e epuizata).

Alex Leo Serban
18 Feb 2004, 17:52
ok, o sa fie in dilema veche...

Leonard Pyron
18 Feb 2004, 18:49
als, iar o sugerezi !
Odata ca te-a dat pe spate de mult ce ti-a placut. Altadata ca e prea si prea si ca ii faci si recomandari... Esti cam conjunctural, noroc ca nu se sterg mesajele mai vechi...

EgoN
18 Feb 2004, 22:01
pyroane, als vorbea de 2 filme diferite...tu citesti mesajele cu atentie inainte de a da click pe "Raspunde" ?

Leonard Pyron
19 Feb 2004, 07:57
Daca nu foloseste majuscule ori ghilimele...

ctoma
19 Feb 2004, 08:41
http://www.presa.tv/index.php?show=stiri&act=show&id=844

Si eu care credeam ca doar Cristi Puiu a castigat Ursul de Aur :)

marx
19 Feb 2004, 15:25
Si eu care credeam ca doar Cristi Puiu a castigat Ursul de Aur :)
Si mai crezi ca Ursul are coada mancata de vulpe?

Leonard Pyron
23 Feb 2004, 21:33
Filmul lui Cristi Puiu, <Un cartus de Kent si un pachet de cafea>. o sa se dea luna viitoare la cinema Union. Yeeee !

marx
24 Feb 2004, 14:52
O fi mana lui Pintilie?

Leonard Pyron
24 Feb 2004, 15:14
Cred ca e vorba de alta parte a corpului Sau.

Alex Leo Serban
24 Feb 2004, 15:24
va citez in avanpremiera din "cronica" la scurtul lui puiu, care va aparea in dilema veche: "PS cristi puiu a luat ursul de aur pentru "un cartus de kent si un pachet de cafea". regret."

marx
24 Feb 2004, 15:31
" regret."
Si juriul de ce n-a regretat?
PS: imagineaza-ti ca intrebarea asta ti-a adresat-o Piron.

marcu
24 Feb 2004, 19:20
Am vazut filmul... lui Puiu. Dezamagit. Un premiu completeaza CV -ul unui regizor, dar Puiu n-are prea multe cu meseria aceasta.

Ionutz55
24 Feb 2004, 19:49
Ba nu stiu ma bag si eu asa dar ia zi Alex Leo Serban, tu esti criticul de fim din libertatea??

BeNnY
24 Feb 2004, 20:39
Ba nu stiu ma bag si eu asa dar ia zi Alex Leo Serban, tu esti criticul de fim din libertatea??

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Alex Leo Serban
25 Feb 2004, 10:49
" regret."
Si juriul de ce n-a regretat?


"juriul"? adica cele trei pupeze, ilustre necunoscute, dintre care una, christina numaistiucum, e pretena lu puiu de la festul din linz, graz, sau asa ceva - unde l-a invitat acu ceva vreme...? raspund kiar cu vorbele lui puiu: "daca ar fi fost alt juriu, ar fi luat alt film" :wink:
sau - vorba unui coleg critic israelian, originar din romania, pe care l-am intrebat daca l-a vazut: "dar cine vine la berlin pt scurtmetraje!?"
sa nu ma-ntelegeti gresit: e bine - pt puiu! - ca, vorba lui marcu, si-a pus un urs de aur in cv; dar, daca vroia sa fie luat in serios ca autor de scurte, trebuia sa trimita filmul la clermont-ferrand (cum a facut-o cristi nemescu)...
sa nu-ncurcam borcanele.

lynx
25 Feb 2004, 12:57
Laudabil pentru Cristi Puiu ca a recunoscut chestia cu ”daca era alt juriu, lua alt film”. Este clar ca a fost ”o conjunctura favorabila”. De altfel, acest lucru este valabil si la case mai mari. Nu s-a intamplat la fel si cu ”Good bye, Lenin” la Oscar. Totusi, cred ca per ansamblu este bine pentru cinematografia romaneasca, ne mai baga si pe noi cineva in seama. De asemenea, mi se pare interesant ca a reusit sa o scoata la capat cu o poveste simpla, cu buget relativ mic. De asemenea, nu cred ca prezenta atat de perseverenta a lui Cristi Puiu pe scena cinematografiei romanesti este cel mai deranjant lucru.

Leonard Pyron
25 Feb 2004, 13:35
Laudabil pentru Cristi Puiu ca a recunoscut chestia cu ”daca era alt juriu, lua alt film”.

Asta e la mintea cocosului si valabil la orice, inclusiv la patinaj aristic. Ce e asa de laudabil. Am vazut si eu filmul. Nici la nunta nu se filmeaza asa de prost.

lynx
26 Feb 2004, 07:56
Nu am negat faptul ca Puiu a luat Ursul intr-un anumit context favorabil /un anumit juriu, filme mai proaste in aceasta editie.../. Totusi, filmele lui Puiu au macar un mesaj, el nu vinde c...at invelit in staniol cum fac altii.

crydead
26 Feb 2004, 20:56
Totusi, filmele lui Puiu au macar un mesaj, el nu vinde c...at invelit in staniol cum fac altii.

Care altii? Ca pita, danieluc, carmazan, blaier nu folosesc nici un staniol, boaba de fasole din varf e la vedere.

---------------------------
Viitorul suna ocupat.

lynx
27 Feb 2004, 08:12
Nu m-am referit la vechea generatie, ci la astia ”tinerii”, in special la Radu Muntean. Degeaba se tot vorbeste atata despre ”finalul deschis” si despre faptul ca, cica, ”in Furia este mai mult film” decat la altii. Tot un c...at ramane, unul invelit in staniol, care ia ochii, dar care, in realitate, nu spune nimic. Ca sa vorbesti despre un final deschis trebuie sa-ti poti imagina o continuare. La finalul din Furia nu exista continuare, este violenta gratuita. Muntean face filme despre un mediu pe care nu-l cunoaste Sau poate ”se are pe bune„ cu alde Adrian Minune, ca tot a trecut prin scoala PRO TV, ca am observat ca acolo se poarta asta cu manelele! Cunosct multi oameni care au iestit din sala de la Furia dupa cinci minute! Fara sa mai vorbim de faptul ca nici scenariul nu tine, multe lucruri nu se pupa acolo.

Alex Leo Serban
05 Mar 2004, 06:08
pt cei interesati de scurtul lui puiu, intrati si pe cinematografia rom., unde trimit la un articol al eugeniei voda despre!