PDA

View Full Version : Filme bazate pe carti


Danica
27 Jan 2004, 18:25
Mi s-a parut un subiect foarte interesant ,trebuie sa scrietzi care vi se pare cea mai reushita sau cea mai proasta ecranizare.
pt mine cea mai reushita "The great Gatsby " shi cea mai proasta (de fapt chiar oribila ) 1984 shi poate shi "Dune " care n-a reushit sa redea pe pelicula maretia lui F.Herbert.Ashtept parerile voastre!
(aceasta eshte shi o ocazie grovaza pt. fanii LOTR sa spuna daca au fost sau nu multumiti de ecranizarea dupa cartea lui Tolkien)

MinRep
27 Jan 2004, 18:31
Hmmm... Done before... Absolut tot (si de multe ori au degenerat in discutii imposibile pe la "Cafenea")

Danica
27 Jan 2004, 18:34
DAMN! pe bune ?shi eu care credeam ca este un subiect nou!

MinRep
27 Jan 2004, 18:37
Nu vreau sa... critic, dar dupa cum au degenerat discutiile anterioare (mai ales "The Alchemist - Higly Anticipated Movie?") eu nu as mai deschide o discutie pe tema asta ceva timp... Dar se pot continua celelalte...

Danica
27 Jan 2004, 18:54
da ,dar nu putem discuta despre ecranizari in general?pt ca sunt multi membri noi care n-au apucat sa-shi spuna parerea (de exemplu eu!).

marcu
27 Jan 2004, 19:14
Danica - marea mea promisiune in materie de critica de film (astept studiul despre Woody Alenn!!!), eu as aduce aici vorba despre The English Patient, un film care e mult peste romanul (obscur, fracturat, plicticos in cele din urma) scris de Michael Ondaatje. Minghella, regizorul, a scos din anonimat acest roman.
Filmul mi-a placut mult. Un timp m-am crezut si eu un nobil maghiar, eroul interpretat magistral de Ralph Fiennes, care e seducator-nepasator-egoist-tandru-tradator-cu pedigri etc, care iubeste o dulceata cum este Kristin Scott Thomas. Filmul a luat 9 premii Oscar(film, regie, actrita in rol secundar (Juliette Binoche), imagine (vai, nisipurile acelea vii, cum pielea omului!!!), decoruri, costume, sunet, montaj si muzica (e rascolitoare, o ascult si acum cu placere). Dupa succesul filmului, cartea lui Ondaatje s-a vandut in tiraje mari.
Ce crezi tu despre Pacientul englez? See you!

Danica
27 Jan 2004, 19:38
daca chiar eshti serios in legatura cu allen da-mi ceva timp sa il distrug pe micul ochelarist de nici mama lui n-o sa-l mai recunoasca!! dar nu asta este tema .cat despre Pacientul Englez ..hmm ..not so bad ..din pacate nu am citit cartea shi deci nu pot sa zic daca este sau nu o ecranizare buna .in orice caz filmul a fost bunicel..Minghella e fantastic(mi-a placut Talentatul Domn Ripley).apropo ce zicetzi de ecranizarea (pardon incercarea nereushita de film ) a Imparatului Mushtelor?Sunt unele carti care nu ar trebui sub nici o forma sa fie ecranizate !!!!

Gaandalf
27 Jan 2004, 21:33
DAMN! pe bune ?shi eu care credeam ca este un subiect nou!

Nu nu este subiect nou ... shi Cred k o sa vada shi Ricutza kre a mai prins inca vreo 3 topicuri de acest fel ... :lol:

Danica
27 Jan 2004, 21:38
well!too much is never enough ,no?adica am vazut multi novici ,ei saracii ce sa faca daca nu l-au prins atunci?

ricutza
27 Jan 2004, 23:08
pai, cel mai bine pentru noi toti, ar fi fost sa-l caute...cel putin 2 dintre subiecte contineau cuvantul "ecranizare"....
presupun ca am putea continua discutia aici, atata timp cat nu discutam despre exact aceleasi carti despre care s-a mai vorbit si in subiectele precedente...
asa ca eu recomand novicilor sa le citeasca mai intai pe acelea(ma refer la subiecte)...

Gaandalf
27 Jan 2004, 23:31
pai, cel mai bine pentru noi toti, ar fi fost sa-l caute...cel putin 2 dintre subiecte contineau cuvantul "ecranizare"....
presupun ca am putea continua discutia aici, atata timp cat nu discutam despre exact aceleasi carti despre care s-a mai vorbit si in subiectele precedente...
asa ca eu recomand novicilor sa le citeasca mai intai pe acelea(ma refer la subiecte)...

Io' chiar nu mai pot face fatza la nca un subiect de genu asta ... sa reluam aceleashi discutzii ... inca odata ... ma doar deja capu' ... :x

Danny
27 Jan 2004, 23:33
Se pare ca trebuie sa incepem o campanie de promovare a butonului "search/cautare" :D

In fine, niste linkuri ajutatoare pt. novici:

http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=206&highlight=ecranizari&hist=0

http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=578&highlight=ecranizari&hist=0

http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=2420&highlight=ecranizari&hist=0

Danica
28 Jan 2004, 08:26
hmm.. da ..ar fi trebuit sa caut!

daniel
28 Jan 2004, 11:29
Blochez si topicul asta. PLS, continuati discutia aici (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=2420&highlight=ecranizari&hist=0), cea mai recenta dintre discutiile pe tema asta dintre cele amintite de Danny.