PDA

View Full Version : Pronostic Oscar 2004


marcu
24 Jan 2004, 02:50
Sa vedem cine dintre marii cinefili ai acestui forum - experti, guru, veterani etc - vor ghici macar cateva Oscaruri ale acestui an.
Deci, cel mai bun:
film
regizor
actrita (rol principal)
actor (rol principal)
film strain
Good luck and happy choose!

Ilila
24 Jan 2004, 11:58
Asta este "Condica de sugestii si reclamatii"... pe cine vrei sa reclami? sau tu vrei sa sugestionezi juriul? :D

PoliFanAthic
24 Jan 2004, 12:46
Astept nominalizariile.

raptor
24 Jan 2004, 13:45
Cel mai bun film:LORD OF THE RINGS. (*)
Nu era mai nimerit subiectul la 'bursa'-'egzecutam' nishte pariuri p-aci...

Leonard
24 Jan 2004, 16:21
Asta este "Condica de sugestii si reclamatii"... pe cine vrei sa reclami? sau tu vrei sa sugestionezi juriul? :D

probabil ideea e sa facem reclamatie de pe acum Academiei care nu va da premiile cui am fi vrut noi sa le ia.

marcu
27 Jan 2004, 00:27
Opinati, fratilor. E un topic potrivit, provocator, riscati, contraziceti sau confirmati macar optiunile juriului de la Globurile de aur, care, se zice, anunta si Oscarurile...
Eu as prefera sa avem surprize placute - din punctul meu de vedere - la Oscar, adica sa ia premii cei care au pierdut la Globuri.
Mi-e mila cumva de Cruise, care a muncit un rol in Ultimul samurai. Era sa moara, sarmanul.
As vrea sa fie rasplatita si Nicole Kidman. Cold Mountain s-a filmat in Romania.
Recunosc ca Nicole si Cruise imi sunt dragi dupa "Cu ochii larg inchisi" - nebunia lui Stanley Kubrick - un film curajos, obscur-camuflat, seducator, cu adresa (am stat la New York si am vizitat asemenea localuri, unde lumea joaca la limita, ascunsi dupa o masca, asa cum sunt multi pe forumul acesta).
Go, people!!!

Dan Gerose
27 Jan 2004, 10:58
Ce are sula cu prefectura ? (Ma iertati pentru exclamatie !) Mi se pare aberant ca, in secolul XXI, noi am ramas cu mentalitatea comunista a unui patriotism gaunos. :evil: Cand vad mesaje in care unii scriu nca si-ar dori ca filmul Cold Mountain sa ia un Oscar pentru ca a fost filmat in Romania, imi vine sa ma urc pe pereti !
Nici un cuvintel ca l-ar fi vazut, ca i-ar fi placut, etc... Nu si nu ! Sa ia Oscar ca a fost turnat in Romania ! Cati stiu, de exemplu, ca Tarantino a turnat Kill Bill in SUA, China si Japonia ? Se vede asta undeva ? Banuiesc ca toti chinezii ii tin pumnii Umei Thurman, sa ia un Oscar, ca s-a filmat la ei ! ABERANT ! :evil:

marcu
27 Jan 2004, 15:07
Ce are sula cu prefectura ? (Ma iertati pentru exclamatie !) Mi se pare aberant ca, in secolul XXI, noi am ramas cu mentalitatea comunista a unui patriotism gaunos. :evil: Cand vad mesaje in care unii scriu nca si-ar dori ca filmul Cold Mountain sa ia un Oscar pentru ca a fost filmat in Romania, imi vine sa ma urc pe pereti !
Nici un cuvintel ca l-ar fi vazut, ca i-ar fi placut, etc... Nu si nu ! Sa ia Oscar ca a fost turnat in Romania ! Cati stiu, de exemplu, ca Tarantino a turnat Kill Bill in SUA, China si Japonia ? Se vede asta undeva ? Banuiesc ca toti chinezii ii tin pumnii Umei Thurman, sa ia un Oscar, ca s-a filmat la ei ! ABERANT ! :evil:

Dan Gerose, imi pare rau ca n-ai sesizat ironia. Ai sarit sa "pedepsesti" la randul tau proletariceste. Vroiam sa spun ca-mi place cuplul Kidman-Cruise si ca vreau ca, macar unul din ei, sa ia Oscarul in acest an. Din pacate, din cate am aflat chiar acum cateva minute, se pare ca nici n-au fost nominalizati pentru Oscar.
Am vazut ambele filme si mi-au placut. Nu stiam ca ai acest dezavantaj care, oserv, te enerveaza. Stay calm. Sunt aici si daca e vreo nedumerire - intrebati. Altfel, te citesc cu interes.

Ilila
27 Jan 2004, 15:15
Iata si citeva dintre nominalizari (cel putin aceasta este orientarea cercurilor cinefile din SUA):
Cel mai bun film
The Lord of the Rings: The Return of the King
American Splendor
Lost in Translation
Mystic River

Cel mai bun actor in rol principal
Sean Penn (Mystic River)
Bill Murray (Lost in Translation)
Johnny Depp (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) - numai din partea publicului

Cea mai buna actrita in rol principal
Charlize Theron (Monster)
Naomi Watts (21 Grams)
Hope Davis (American Splendor)
Scarlett Johansson (Lost in Translation)
Diane Keaton (Something's Gotta Give)

Cea mai buna regie
Peter Jackson (The Lord of the Rings: The Return of the King)
Clint Eastwood (Mystic River)
Sofia Coppola (Lost in Translation)
Edward Zwick (The Last Samurai)

Alte propuneri:
Rol secundar: Sean Astin (Lord of the Rings: The Return of the King, The )
Rol secundar: Renée Zellweger (Cold Mountain)
Film strain: Cidade de Deus
Film de animatie: Finding Nemo

MinRep
27 Jan 2004, 16:01
Sunt mai mult ca sigur ca LOTR 3 va lua unul dintre premiile mari. Cel mai probabli, Peter Jackson va lua pentru regie. (nu-l vad castigator al "marelui premiu" nici macar in ochii Academiei).

Cred ca "Lost In Translation" este favorit pentru cel mai bun film, desi "Cold Mountain" pare facut dupa "reteta" (ca si "Chicago", de altfel). Sper, totusi, ca si "Big Fish" va fi nominalizat. In rest, Sean Penn imi pare favorit si Renee Zellweger pentru actrita in rol secundar. Charlize Theron ar fi o surpriza, dar nu sunt sigur ca Academia i-ar da premiul... Tom Cruise nu va lua nimic, bineinteles, dar poate va fi nominalizat, asa, de-al dracu'! :roll:

Cat despre partea tehnica... Cred ca e destul de clar acolo, in absenta "Matrix"-urilor...

TLD
27 Jan 2004, 16:45
Cat despre partea tehnica... Cred ca e destul de clar acolo, in absenta "Matrix"-urilor...
ROTK peste toti! ;) :lol:

Nightwane
27 Jan 2004, 16:45
hmmm..21 grams de ce e nominalizat doar la best actress? e absurd! un asa film trebuia sa fie nominalizat la cel mai bun film si la regie...cel putin! (pe langa best actress :D )

ctoma
27 Jan 2004, 17:01
Nominalizarile la Oscar s-au anuntat deja:
http://www.oscar.com/nominees/nomineelist.html

Cea mai placuta surpriza pentru mine o reprezinta cele 4 nominalizari ale lui Citade de deus (printre care regie si scenariu).

MinRep
27 Jan 2004, 17:22
Surprize, surprize...

Lord Of The Rings nu e nominalizat pentru imagine??? Cum dracu'? Oricum, ce fericit sunt pentru "Cidade De Deus"! Uitandu-ma, asa, sporadic, sunt mai bune nominalizarile ca la Globurile de Aur, dar pacat de "Big Fish" (vad doar coloana sonora aici) si, totusi, "Seabiscuit" si "Master And Commander"? Cred ca puteau gasi zece filme mai bune pentru a intra in cursa...

Cred ca PATRU nominalizari pentru "Finding Nemo" (inclusiv scenariu original!!!), iar la desen animat e in competitie cu fratele "Brother Bear" si "The Triplets Of Bellville"... Oare ce-o sa iasa?

Mexico... Mexico... Where the hell is Mexico?...

Ilila
27 Jan 2004, 18:45
Am inteles ca va fi transmisa festivitatea de premiere (la TVR1)... stiti cumva la ce ora?

MinRep
27 Jan 2004, 18:49
Mai bine te uiti pe RTL (daca prinzi). Nu de alta, da' comentariile si traducerile sunt al naibii de enervante pe TVR 1!

Ilila
27 Jan 2004, 19:03
Mai bine ...
Mai bine m-as duce pina in America :D

TLD
27 Jan 2004, 19:06
Mai bine te uiti pe RTL (daca prinzi). Nu de alta, da' comentariile si traducerile sunt al naibii de enervante pe TVR 1!

Anul trecut parca chiar s-au intrecut in greseli... Pacat ca nu mai prind RTL-ul... Va trebuii sa sufar! ;) Si ora - undeva pe la 2-3 noaptea... Cam asa incepea parca! ;)

PoliFanAthic
27 Jan 2004, 19:38
Nu va mai fi Pro 7?
Nominalizarile mi se pare ok. Eu as sustine Lost in Translation si tot ce tine de acest film, dar si Finding Nemo.

Serghei
27 Jan 2004, 20:03
As indrazni sa spun ca e un an daca nu slab cel putin mediocru al cinematografiei.

Am sa-i tin pumnii domnisoarei(?) Coppola si lui Lost in Translation cu toate ca ma indoiesc ca s-ar injosi Academia sa de-a Oscarul unei femei.Interesant ar fi daca ar castiga Citate de Deus la regie :lol:(din cate am vazut doar doua nominalizari :evil: ) .

Sper sa reusesc sa vad si mystic river,master and commander si monster(din cate am vazut in trailere Theron va castiga sigur sau cel putin merita sa castige).


P.S.Daca castiga Peter Jackson la regie ma las de filme

ctoma
27 Jan 2004, 20:11
Nu cred in varianta cu RTL. Ar fi o tragedie sa fiu fortat sa ma uit pe TVR.

Dar sunt mai mult ca sigur ca PRO7 va transmite si anul asta(de altfel au transmis si globurile de aur)

Nightwane
27 Jan 2004, 20:11
Mai bine te uiti pe RTL (daca prinzi). Nu de alta, da' comentariile si traducerile sunt al naibii de enervante pe TVR 1!

mai ales daca e enervanta aia de Irina Margarina Dristor!

zelisca
27 Jan 2004, 20:16
partea a treia : 4 globuri de aur si 11 nominlizari la oscar.

TLD
27 Jan 2004, 20:39
Pai dak transimite Por 7 atunci e ok! Nu o sa mai ma uit la tvr! Ceea ce m-ar fi enervat... Cat despre premii - o sa va zic eu mai aproape predictiile mele! ;)

marcu
27 Jan 2004, 21:19
Mai bine te uiti pe RTL (daca prinzi). Nu de alta, da' comentariile si traducerile sunt al naibii de enervante pe TVR 1!

mai ales daca e enervanta aia de Irina Margarina Dristor!

Lasati-o in pace pe Irina Margareta Nistor!!! De ce atacul acesta la persoana. Imi este simpatica :P Poate il preferi pe batranul Caranfil? Pe Sergiu Nicolaescu?
Cel mai potrivit ar fi Alex Leo Serban, dar cu mentalitatea aceasta de Ev Mediu din Romania mai avem de asteptat

TLD
27 Jan 2004, 21:28
Bah ia nu va mai legati de sergiu ca il avem si noi pe forum pe aici. Nenea pyron m-a informat ca el chiar a vb despre userul TLD de pe cinemagia care ar trebuii sa o lase mai usor cu Matrix! Pyronel dak mai dai vreo raita pe aici, sa-i comunici ca m-am apucat de promovat SW... Cu matrix am avut de spus o gramada! :lol: ;)

Gaandalf
27 Jan 2004, 21:31
uitatzi toate nominalizarile aicea:

http://www.killermovies.com/o/oscars/articles/3577.html

Pe cat are loc mai exact decernarea ? K anu trecut parca a fost amanat din cauza atentatelor parca nu ?

ricutza
27 Jan 2004, 22:46
m-am uitat si eu peste nominalizari si m-am pucurat pt cele obtinute de Cidade de Deus...n-am inteles de ce nu l-au nominalizat si pt Cel Mai bun film strain....
imi pare super rau ca n-am apucat sa vad Seabiscuit...sper sa-l mai bage in cinematografe...
inca nu ma voi posta optiunile mele pentru acest an, intrucat sper sa reusesc sa vad macar o parte din filme, si nu-mi place sa vorbesc aiurea.....

marcu
29 Jan 2004, 00:54
Si eu cred, asemeni lui Sergiu, ca e un an cinematografic nefericit cu aceasta manie LOTR. Nici chiar asa, mi se pare o exagerare. Eu nu doresc si nu pot suporta sa mai privesc inca o data LOTR. Mi-am stins curiozitatea - gata. E un semn pentru mine ca nu e ceea ce se crede.
Inteleg, dar nu pot impartasi fericirea celor extaziati de LOTR.
Cu Sergiu, si nu numai cu el, cred ca as putea discuta despre cinematografia rusa din ultimii ani, cand Nikita Mihalkov a inteles sa se prostitueze, sa deconspire slavofilismul si antisemitismul sau...
Cred ca i s-a facut o nedreptate, nefiind nominalizat la Oscar, filmului rusesc "Vozvraschenie" (Revenirea).

Ilila
29 Jan 2004, 09:24
Citi ani ai, marcu? Eu am prins cind eram mica din abundenta filme rusesti la TV si la cinema. Recent, au dat la TV "Calina rosie" (cred ca asa se numea), si am incercat sa-l vizionez, pur si simplu cind auzeam pe actori vorbind ruseste mi se facea parul maciuca!! :D
Asta nu inseamna ca nu mi-au placut filmele: "Fata fara zestre", "Satra", "Gara pentru doi" etc.

Ping
29 Jan 2004, 09:41
Adica Orasul zeilor nu candideaza la Foreign language film ?

Ilila
29 Jan 2004, 10:57
Nope

marcu
29 Jan 2004, 14:24
Ilila, filmele enumerate de tine sunt, din pacate, proaste.
Calina rosie a fost regizat si jucat, rolul principal - de Vasili Sukshin, care nu m-a incantat nici pe mine, etnograf, slavofil si cam ridimentar fiind.
Pe mine nu ma sperie limba rusa...
Filmele ruseshti au o mare deficienta, sesisabila mai ales de cunoscatori - sunt false, iti lasa o coplesitoare senzatie de falsitate.
Tot Tarkovski ramane cel mai mare la ei. Mai discutam...

Ilila
29 Jan 2004, 17:12
Poate ca sunt "mai proaste" dar astea mi-au ramas in minte din perioada aceea. Probabil copil fiind nu aveam cum sa inteleg filme mai substantiale.

TLD
29 Jan 2004, 19:06
Pana la urma pe ce canale vom viziona draga noastra ceremonie a decernarii premiilor oscar... :roll: Si cam pe ce data ca anu asta stiu ca l-au mutat in februarie... :roll:

marcu
29 Jan 2004, 20:52
Pana la urma pe ce canale vom viziona draga noastra ceremonie a decernarii premiilor oscar... :roll: Si cam pe ce data ca anu asta stiu ca l-au mutat in februarie... :roll:
Pe Romania 1. Va comenta Margareta Nistor si inca cineva - o surpriza!!! Va rog sa nu va enervati. In filmul acesta conteaza mai mult imaginea. :)

Ilila
29 Jan 2004, 23:31
Daca la ei este pe 29 seara, diferenta de fus orar face ca la noi transmisia sa fie pe 30 dimineata (orele 3:00-4:00). Daca gresesc sa ma corectati! :)

ctoma
30 Jan 2004, 11:17
Da , va incepe pe 30 dimineata la ora 3 ora noastra.
Pe mine nu ma prea ma intereseaza cine si cum va comenta pe Romania 1. Cum nu pot sa ma uit la un film dublat , tot asa nu pot sa ma uit la o astfel de transmisie dublata. O mare parte din farmecul ceremoniei este dat de exemplu si de glumele pe care le va face Billy Crystal , pe care nu vreau sa mi le "explice" nimeni, oricat de bine o va face.

Eu de cativa ani ma uit pe PRO7 si n-o sa fac exceptie nici anul asta.

P.S. Desi nu e subiectul topicului, in ceea ce priveste discutia despre filmele rusesti, eu nu cred ca filmele lui Eldar Ryazanov , Gara pentru doi sau mai ales Fata fara zestre sunt "filme proaste". Evident ca Tarkovski e altceva si nu poti sa le compari cu filmele lui ,dar asta nu inseamna ca cele de mai sus sunt "false" si lipsite de valoare(in paranteza fie spus nu stiu cati se pot lauda ca au inteles in totalitate filmele lui Tarkovski. Eu i-am vazut toate cele 7 filme pe care le-a facut , unele de 2 ori, dar recunosc cu sinceritate ca nu am inteles inca toata simbolistica din filmele lui. )

ricutza
31 Jan 2004, 01:28
pana la urma pe in ce data vor fi? am inteles eu bine si e 29 februarie? si le vedem pe 1 martie?
anul trecut a fost un chin sa le vad la Roamania 1...nu stiu cum rezist si anul asta!oricum presupun ca e mai bine asa decat deloc!

PoliFanAthic
31 Jan 2004, 08:01
Misto faza cu 30 dimineata :wink:

ctoma
31 Jan 2004, 12:53
E bine ca v-a placut faza cu 30 dimineata :)
Deci rectific :) 1 Martie 0ra 03:00 dimineata sigur pe PRO7 (Romania 1 am explicat mai sus de ce nu ma intereseaza daca transmite sau nu ).

ctoma
02 Feb 2004, 10:08
Am incercat sa inteleg de ce Citade de Deus nu a fost nominalizat si la cel mai bun film strain.
Am aflat astfel ca el a fost propus la nominalizare pentru 2002(http://www.oscars.org/press/pressreleases/2002/02.12.02.html) , pentru 2003 Brazilia propunand evident alt film(http://www.oscars.org/press/pressreleases/2003/03.10.20.a.html).

Deci anul trecut n-a fost nominalizat la cel mai bun strain si la un dupa primeste 4 nominalizari , printre care 2 destul de importante : regie si scenariu. Incurcate sunt caile Academiei :)

X5
03 Feb 2004, 02:30
Sper sa ia un Oscar fiinta asta...Keisha Castle-Hughes in Whale Rider :wink:

raptor
03 Feb 2004, 10:16
LOTR sper sa ia best movie,si nici regia nu ar fi de lepadat.... :D Cred ca si mare parte din 'inamici' :D ar putea recunoaste ca Return of... merita Oscarul pentru coloana sonora...La actor,eu sper la Bill Murray,iar la actrita,poate Charlize Theron,cine stie?....

marcu
03 Feb 2004, 15:41
La actor va lua Sean Penn - e foarte bun in Mystic river.
Am impresia ca Oscarurile se vor impartzi in asha fel ca sa multumeasca mai multa lume. Mai mult de 4 premii pentru LOTR ar fi o catastrofa pentru cinematografie in acest an. Parerea mea...

notorious
03 Feb 2004, 18:32
catastrofa e ca a luat deja patru globuri (ma refer la LOTR). eu zic asa:

film - 'lost in translation'
regie - intre meirelles si eastwood, desi daca sunt chiar tampiti o sa castige jaxon
actor - nu-s in tema
actrita - diane keaton (sunt f surprins ca a fost nominalizata naomi watts!)
scanariu - lost in translation (sofia merita macar un premiu)

Nightwane
03 Feb 2004, 19:55
film - Lost In Translation
regie - Sofia Coppola
actor - Bill Murray
actrita - Naomi Watts
scenariu - Sofia Coppola

eh...sper si eu...ce sa fac :D

Holden
04 Feb 2004, 09:07
Cred ca si mare parte din 'inamici' :D ar putea recunoaste ca Return of... merita Oscarul pentru coloana sonora...La actor,eu sper la Bill Murray,iar la actrita,poate Charlize Theron,cine stie?....
Ti s-a parut chiar atat de reusita coloana sonora din ROTK ? Mie nu.
Mult mai interesanta este colectia de melodii de pe Lost in translation OST.

raptor
04 Feb 2004, 10:05
Da,mi s-a parut superba.Depinde de gusturile fiecaruia...De multe lucruri pot fi acuzatzi Jackson &co(pe drept sau nedrept),dar muzica,zic eu,e extraordinara-meritul lui Howard Shore.

notorious
04 Feb 2004, 18:42
howard shore a mai luat un oscar pt coloana sonora acum doi ani pt primul LOTR. nu prea cred ca o sa mai ia inca unul... mi se pare anormal. desi destule lucruri anormale s-au intamplat la oscar-uri in ultima vreme...

raptor
04 Feb 2004, 19:11
Anormal ar fi sa-l merite si sa nu-l ia,nu sa il ia din nou.Dar daca altii il merita mai mult decat el,'sta e.Sper doar sa fie o alegere buna.

Strider
06 Feb 2004, 23:07
Pronosticul meu:
Cel mai bun film: Lord of the Rings
Cel mai bun actor: Johnny Depp(acum fac misto, de fapt o sa ia Bill Murray)
Cea mai buna actrita: Charlize Theron(ce, nu e buna? :))

notorious
06 Feb 2004, 23:13
eu zic sa nu ne mai omorim sa mai facem pronosticuri pt oscaruri: pan' la urma, ei tot or sa faca vreo boroboata care sa ne socheze (gen 'english patient' care a luat 9 oscar-uri). in ultima vreme, au ajuns sa fie foarte imprevizibili, temerari & debili.

ricutza
29 Feb 2004, 23:40
avand in vedere ca la topicul Oscar 2004 mi-am exprimat optiunile in ceea ce privste premiile ce as vrea eu sa fie acordate, imi voi exprima aici parerile referitoare la premiile ce cred eu ca se vor da in cateva ore...

ACTOR IN A LEADING ROLE:Johnny Depp - PIRATES OF THE CARIBBEAN: THE CURSE OF THE BLACK PEARL
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Tim Robbins - MYSTIC RIVER
ACTRESS IN A LEADING ROLE: Charlize Theron - MONSTER
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Renée Zellweger - COLD MOUNTAIN
ANIMATED FEATURE FILM: FINDING NEMO
ART DIRECTION: LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING
CINEMATOGRAPHY: COLD MOUNTAIN
COSTUME DESIGN: THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING
DIRECTING: LOST IN TRANSLATION
FILM EDITING: CITY OF GOD
MAKEUP: THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING
MUSIC (SCORE)BIG FISH
MUSIC (SONG):"Into the West" - THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING"
BEST PICTURE:THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING
SHORT FILM (ANIMATED):GONE NUTTY
SOUND EDITING: MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD
SOUND MIXING: LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING
VISUAL EFFECTS: THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY): SEABISCUIT
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY): LOST IN TRANSLATION

Danny
01 Mar 2004, 00:36
ACTOR IN A LEADING ROLE:Johnny Depp - PIRATES OF THE CARIBBEAN: THE CURSE OF THE BLACK PEARL


N-are nici o sansa Depp. Ar fi o mare surpriza.
Eu o sa dau pronosticuri doar la cele mai importante...

BEST PICTURE: THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING
ACTOR LEADING: Bill Murray: LOST IN TRANSLATION.
ACTOR SUPPORTING: Tim Robbins: MYSTIC RIVER.
ACTRESS IN A LEADING ROLE: Charlize Theron - MONSTER
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Renée Zellweger - COLD MOUNTAIN

Adica in mare masura sunt de acord cu tine :)

Semaca
01 Mar 2004, 08:33
Bravo Danny, 4 din 5 e ceva.

Eu nu pot sa nu ma bucur pentru Sean Penn.

Nici nu-mi aduc aminte daca l-am vazut vreodata jucand intr-un film prost! Intotdeauna mi s-a parut ca gaseste cea mai buna modalitate de a-si face personajul cat mai credibil.

Bina c-a venit sa-si ia premiul. Si am fost si impresionat ca a primit standing ovations. Mai rar pentru un actor la varsta lui!

Leonard
01 Mar 2004, 14:35
si eu ma bucur foarte mult pentru Sean Penn si pentru Charlize Theron. Monster am vazut si intr-adevar merita, Mystic River inca nu l-am vazut, dar sunt sigur ca joaca excelent, ca in mai toate rolurile pe care le face Sean.

ogto
01 Mar 2004, 18:00
Eu zic ca LOTR a luat mai multe Oscaruri decat merita... In rest ma bucur f. tare pt Theron ca a luat Oscarul... Il meritat din PLIN, si a avuzt un Thank You speach ok, se vedea clar ca e emotionata si se simtea onorata... Sau poate e o actrita asa buna incat s-a prefacut :D! La Best Actor, sunt dezamagit, eu zic ca Bill trebuia sa ia... Give the man an Oscar...

Ionutz55
01 Mar 2004, 20:46
Mult nimic
Asteptat cu infrigurare de unii, cu blazare de altii si cu exasperare de cativa, putini (ca mine), ultima parte a "Stapanului inelelor" a ajuns, pufaind, la destinatie. Toate cele 3 ore si jumatate de vagoane! Ce ramane, acum ca intreaga oferta poate fi evaluata? Scurt spus: o monstruozitate.

Trilogia regizata de Peter Jackson e genul de mastodont cinematografic la care se-nchina fanii, cei slabi de inger si managerii Oscarurilor. A luat cateva premii si o sa mai ia. Daca s-ar da si un premiu pentru cel mai antipatic personaj, el ar trebui impartit intre Gollum si dl Frodo.

Primul apare, abuziv, si in aceasta a treia parte, cu acelasi monolog pe doua voci intre Gollum-ul bun si cel rau; senzatia e ca autorii au uitat ca ne-au mai administrat o portie in episodul 2 - sau se bizuie pe faptul ca noi am uitat. Ei bine, n-am uitat, si revenirea personajului e o mare plictiseala! Cat despre dl Frodo, jucat plapand de Elijah Wood, el nu face decat sa caste ochii mari sau sa lesine.

Problema nu e realizarea (coplesitoare, cu efecte speciale cu tot), ci cum s-o suporti - cand nu faci parte din secta celor pentru care "Lord of the Rings" e mai mult decat un pachet de 3 filme, e o religie. "Stapanul inelelor" functioneaza exact ca un joc pe computer, de aceea e jucaria preferata a pustilor. Povestea da impresia ca avanseaza, dar e o iluzie: iarasi dl Frodo privind speriat, iarasi "My Precious", iarasi un atac asupra unei cetati, cu catapulte si tot tacamul, si tot asa.

Unora, toata aceasta aglomerare de armate, peisaje virtuale si dialoguri nobile de doi bani li se pare pasionanta. In ce ma priveste, am incercat - cu disperare - sa ma leg de ceva, sa pot spune, in cronica de fata, uite, asta mi-a placut... N-am gasit nimic. Bine ca s-a terminat.
ALS



Parerea mea ca merita sa io atatea oscaruri. Dar ALS zimi si mie cum dracu membri ai academiei de film americane au apreciat ca este cel mai bun film cel putin de anul asta si tu in criticile de mai sus il descri ca pe un film de tot kktul . Poate ma insel dar totusi spunetzi si tu parerea