PDA

View Full Version : Apocalypse Now: Redux


snatchro
23 Jan 2004, 15:10
Sa fiu sincer, n-am auzit niciodata de filmul asta. Am vazut joia de acum o saptamana pe un afis ca e cu Brando, Sheen (Martin!), Ford etc. etc. Si un Lawrence Fishburne extrem de tanar si SLAB!
A fost o totala surpriza pentru mine, filmul il consider a fi unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut vreodata, regizorul Ford Coppola nefacand in nici un caz rabat de la descrierea actiunii in favoarea lungimii filmului, care, apropo, va tine "vezica" in tensiune :lol: cam vreo 3:30ore.
Robert Duvall a facut un rol extraordinar, ca sa nu mai vorbesc de Brando.
Totul este facut ca la carte.
De milioane replicile "...The Horror..." sau mai comica "Who're you? // I'm next, ma'am!".
Mergeti sa vedeti aceasta capodopera pe care chiar ma mir ca o vad la noi pe ecrane! Numai de s-ar relansa Lawrence al Arabiei! Hmmm... Ce vremuri....
Apropo, nota maxima pentru Apocalypse Now: Redux! [10/10] Extrem de rare astfel de filme in zilele noastre!

Dan Gerose
23 Jan 2004, 15:15
Rusine, snatchro ! :lol: Apocalypse now este unul din cele mai bune filme de razboi facute vreodata. Abia astept sa vad varianta cea noua si sper ca adaugarea scenelor taiate initial nu s-a facut doar pentru a mai lua o data banii de la cinefili.

snatchro
23 Jan 2004, 15:29
Hey, no one is perfect. :oops:

Dan Gerose
23 Jan 2004, 16:01
Nu te supara, snatchro, glumeam si eu. Dar filmul original e chiar maret.

Bogie
23 Jan 2004, 19:54
Va rula si-n provincie? Eu l-am vazut de cateva ori pe calculator, dar abia astept sa-l vad pe ecran mare.

Bogie
23 Jan 2004, 23:40
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&section_id=4&article_id=68446

Alex Leo Serban
25 Jan 2004, 10:34
don't be over-enthusiastic: mie tot ala 'taiatu' mi s-a parut mai bun :wink:
stiau ei ,producatorii veroshi de la h'wood, ce fac, mama lor de shnapani :P

Dan Gerose
25 Jan 2004, 16:49
Banuiam eu. Cam asa se intampla intotdeauna. :(

Ping
26 Jan 2004, 09:44
Am mai scris pe undeva chestia asta, imaginati-va ca in anul de gratie 1979 Oscarul a fost castigat de Kramer vs Kramer. E adevarat ca eu am as fi dat All that jazz, dar oricum apocalipsul este mult mai bun decat Kramer vs Kramer.

Cred ca nu il mai vazusem de circa 16 ani dar am trait momente in care stiam ce replici urmeaza.

Gesticulatia lui Dennis Hopper, siguranta pe sine a lui Duvall si muzica.... Ce inceput, cu.... The end.

Pe atunci nu stiam de Laurence Fishbourne iar acum am aflat de el doar la sfarsit cand am vazut distributia. Desigur nu putea fi decat Clean dar nu prea semana de loc.

EgoN
28 Jan 2004, 22:22
Mai rar ca un film sa stea pe acelasi plan cu cartea. Coppola = Conrad.

KORBEN
30 Jan 2004, 17:06
(*) (*) (*) (*) din 5
remarcabil
minunat
nu inteleg de ce a bagat totusi si faza cu francezii...prea multe explicatii...rupe total ritmul si atmosfera
si ai senzatia bizara cu se intersecteaza cu indochina ( fara catherine denueve, din pacate)
m`a lasat masca desi eram la a doua vizionare

notorious
01 Feb 2004, 20:26
mai, am si eu o problema: am vazut 'apocalypse now' anul trecut, piratat desigur! ce am vazut eu era pe 3 cd-uri si dura 200 minute. acuma, sa fie 'apocalypse now - redux'?... sa nu fie 'apocalypse now - redux'?... daca nici nu aparuse pe ecran, n-avea cum sa fie... dar nici varianta originala, 'taiata', n-avea cum sa fie?

ma lamureste cineva, pt ca am ajuns in postura ultra-penibila de a intreba 'ce dracu' am vazut ???'.

daniel
02 Feb 2004, 09:52
Daca avea faza cu frantujii sau aia cu vaca de la sfarsit, atunci sigur ai vazut redux-ul.

Ping
02 Feb 2004, 11:17
Din cate imi aduc aminte cand am vazut filmul pe vremea impuscatului, fata de versiunea actuala lipseau secventele cu schimbul combustibil contra playmate( cu tot cu I'm next m'am) si oprirea la enclava franceza.

Probabil ultima este scoasa pe piata si ca urmare a divergentelor care au avut loc si in cazul recentului razboi din Irak. Nu stiu motivele pentru care aceste secvente au fost scoase la vremea respectiva, au fost de natura politica ?

Daca Daniel te referi la scena cand i se taie capul acelui bivol (?) te asigur ca asta era si inainte.

Semaca
02 Feb 2004, 14:12
mai, am si eu o problema: am vazut 'apocalypse now' anul trecut, piratat desigur! ce am vazut eu era pe 3 cd-uri si dura 200 minute. acuma, sa fie 'apocalypse now - redux'?... sa nu fie 'apocalypse now - redux'?... .

Varianta "redux" e aparuta de cativa ani buni.... mai precis a fost proiectata prima oara la Cannes in 2001, apoi a iesit si pe DVD. Probabil ai vazut un DivX dupa DVD...

Exista si o varianta de 5,5 ore, da' care n-a aparut oficial niciodata (thanks to imdb for details).

notorious
02 Feb 2004, 20:29
multumesc pt clearing-up! deci, am vazut redux-ul...

mie 'apocalypse now' mi-a placut atat de mult poate si pt ca e contrar tuturor principiilor de film de razboi: e static, meditativ, misterios, insidios, actiunea pare ca o amanare continua. actoriceste l-am remarcat in mod deosebit pe brando, 'bomba' intregului film.

Alex Leo Serban
03 Feb 2004, 19:26
recunoasteti totusi k filmul era mai bun fara episodul playmate & enclava franceza...

snatchro
04 Feb 2004, 14:20
La sfarsit a scris: (C) 2000 American Zoetrope. Deci are ceva ani... varianta redux adica.

KORBEN
04 Feb 2004, 15:10
faza cu playmate-urile trebuia pusa. e psihotica si...nu stiu parca ar fi kusturica avant la lettre
despre francezi( aia din film) nu am o parere prea buna
putea sa se abtina
prea mult diaLOG explicativ... un timp mort care rupe total ritmu si scade nivelul de psihoza.....
insanity now

notorious
05 Feb 2004, 17:47
scena cu francezii este extraordinar de lunga si plicticoasa. dar cea cu playmate-ul e f simpatica - aduce un strop de umor, iar 'apocalypse now' cam ducea lipsa de asta - fie el si negru gen 'saving private ryan'. oricum 'an' mi se pare cel mai bun film de razboi facut vreodata.

p.s.: - scenele 'surplus' cu pricina au fost filmate in original?

cristivasile
06 Feb 2004, 16:02
p.s.: - scenele 'surplus' cu pricina au fost filmate in original?
.
Da, si inca multe altele. Coppola intrase intr-un fel de diaree creativa

Alex Leo Serban
06 Feb 2004, 17:09
acu am inteles si eu... nu-ntelegeam cum adik 'in original'!?! :lol:

Leonard
07 Feb 2004, 02:43
oricum 'an' mi se pare cel mai bun film de razboi facut vreodata.


nu sunt asa sigur. The Thin Red Line cred ca e un candidat serios. Mie cel putin acesta mi se pare cel mai bun.

Mala Portugal
20 Mar 2004, 14:00
Superb Apocalipsul ! Brando - gigant (cum altfel???), Dennis Hopper adevaraciune curata, Laurence Fishburne...pe vremea in care stia sa joace,Duvall reusit, poate Martin Sheen putea sa fie ceva mai convingator , apoi zgomotele, imaginile, MUZICA...uah...filmul asta e o nebunie...iar Wagner nu mi-a sunat niciodata asa de apropiat de muzica lu’ uciga-l toaca pana ieri seara.N-am vazut varianta veche da’ partea cu colonia franceza mi s-a parut foarte la locul ei.
Saru’mana pentru Apocalypse nenea Coppola :P

illotempore2002
26 Jul 2009, 21:50
Un comentariu interesant al lui Jean Baudrillard pe marginea lui Apocalypse Now:

"Coppola isi face filmul asa cum au facut americanii razboiul - cu aceeasi lipsa de masura, cu acelasi exces al mijloacelor, cu aceeasi candoare monstruoasa....si cu acelasi succes. Razboiul ca supradoza, ca fantezie tehnologica si psihedelica, razboiul ca succesiune de efecte speciale..."

De fapt e un eseu de vreo 2 pagini din cartea sa, "Simulacre si simulare" pe care o recomand tuturor.

illotempore2002
26 Jul 2009, 21:51
ce Dumnezeu cauta filmul asta la Acum pe ecrane hai sa-l mutatzi naibii...