PDA

View Full Version : FestAsia


Alex Leo Serban
17 Jan 2004, 06:47
nu ratati 'joint security area', 'distance' si - evident - 'dark water'!
& mai puteti revedea 'hero'.
FestAsia: cel mai pasionant festival actual (din bucuresti).
la elvira popescu, intre 16.01 si 01.02.
felicitari institutului francez & independentafilm.
go people go: u won't regret it!

Danny
17 Jan 2004, 23:59
Mda, felicitari, dar totusi conditiile de la "Elvira Popesco" nu sunt prea grozave...

Programul il gasiti:

http://www.cinemagia.ro/v1/?page=articole/newsitem&ID=1176

sau

http://www.culture-france.ro/controller?action=800

Alex Leo Serban
25 Jan 2004, 10:31
nu-nteleg... last time i checked, erau mai multe raspunsuri la topicu asta?! unde-au disparut? :o

ctoma
26 Jan 2004, 09:25
Da, eu cred ca m-am jucat si mi-am sters din gresala mesajul . Asa sunt novicii :) . Oricum ideea era ca multumeam pentru recomandari.

Intre timp, am vazut Joint Area Security si Distance
In plus am mai vazut Chihwaseon (premiu de regie la Cannes in 2002).

cristivasile
06 Feb 2004, 16:22
'distance' si - evident - 'dark water'!


Come on man, chiar pe Distance il recomanzi.... Impreuna cu super Glue mi-au stricat dupa amiaza de duminica. E adevarat ca am plecat dupa vreo ora cand nu-si mai gaseau aia masina si mi s-a parut ca vireaza inspre un Blair Witch Project a la japonnaise... Se pare ca m-am inselat dar nu pot cred ca filmul e de urmarit. Plus ca ala care a facut subtitrarea in romana ori a vrut sa-si bata joc de noi, ori si-a batut Dumnezeu joc de el.

Alex Leo Serban
06 Feb 2004, 17:15
'distance' nu e un 'bwp' a la japonaise. trebuia sa ramii & ai fi inteles de ce :wink:

Movie_Maniac
14 Nov 2005, 16:21
Mi-a placut mult FestAsia, am fost aproape in fiecare zi. de-abia atunci am descoperit eu cinematografia asiatica, spre rusinea mea :oops: .

Vreau sa va intreb, voi ce informatii mai aveti, se va mai organiza un astfel de festival si anul acesta/viitor? Eu pandesc demult partea a treia a trilogiei razbunarii a lui Park Chan-Wook - Sympathy for lady Vengeance, si nu numai.

Cred ca ar avea mare succes festivalul, tin minte ca anul trecut era plin, cel putin la unele proiectii.

Mitrix
12 Dec 2005, 11:00
vreti FESTASIA din nou in 2006?
Miike , Park chan wook Kitano and more to come...?
Astept comentarii

christi
12 Dec 2005, 12:08
vreti FESTASIA din nou in 2006?
Miike , Park chan wook Kitano and more to come...?
Astept comentarii

Normal ca vrem... :hmm:

Who are you, by the way? :)

mihai_t
12 Dec 2005, 18:12
vreti FESTASIA din nou in 2006?


Da.

N-ar strica daca s-ar pune si de o retrospectiva a unui autor asiatic care a avut perioada de gratie mai demult, cum ar Seijun Suzuki, Kinji Fukasaku... sau de ce nu, o retrospectiva axata pe studiouri : Shaw Brothers, Daiei, Toho, Nikkatsu etc.

Mitrix
13 Dec 2005, 11:30
Ozu ati vrea sa vedeti?

Leonard
16 Jan 2006, 10:55
ºtie cineva cînd e ediþia de anul acesta ºi care e programul? prin ianuarie ºtiam cã trebuie sã fie

Mitrix
16 Jan 2006, 12:00
o sa fie speram prin aprilie....