PDA

View Full Version : Donnie Darko


PoliFanAthic
15 Jan 2004, 06:00
Nu stiu cati dintre voi ati vazut acest film, dar cred ca cei care nu l-au vazut au ratat o experienta deosebita.
Am avut oarecum multe dileme dupa prima vizionare, dar cred ca la a doua lucrurile s-au mai clarificat. Este cu siguranta unul dintre cele mai interesante filme pe care le-am vazut in ultima perioada.

Dan Gerose
15 Jan 2004, 11:18
Hai ca mai sunt destule filme mai interesante !

blitz43
15 Jan 2004, 12:20
Corect s/a batut prea mult moneda pe el.... 8)

Nightwane
15 Jan 2004, 13:52
si mie mi-a placut dar nu mi s-a parut atat de neinteligibil...sunt niste dileme care se vor clarifica la cea de-a doua vizionare dar all-in-all e destul de usor de figure out. oricum e mishtocutz filmu'

PoliFanAthic
15 Jan 2004, 15:46
Mai interesante? Ultima perioada? Nu mai mult de 10.

Matrix
15 Jan 2004, 18:59
Oare de ce nu-l au in baza de date?
Filmul e destul de interesant.

emanuel
16 Jan 2004, 09:31
Oare de ce nu-l au in baza de date?
Filmul e destul de interesant.

Acum este: http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=8739&hist=0
:D

PoliFanAthic
16 Jan 2004, 21:19
Cum vi se pare site-ul oficial? www.donniedarko.com

notorious
21 Jan 2004, 18:59
n-am timp sa vad site-ul, dar filmul mi s-a parut printre ultimele surprize devastatoare in domeniul independent movie-making-ului dupa 'memento' si 'requiem for a dream'. extrem de inventiv si foarte original (nu neaparat ca tema ci si ca mod de abordare). mishto si aparitia lui p. swayze. trebuie vazut, desi nu toti or sa cada pe spate la el.

p.s.: eu l-am vazut de pasti anul trecut!!! :P :P

Ambra Blu
19 Nov 2004, 13:18
Donnie Darko is somewhat overrated, I reckon. Un film cu tenta sefe si alura de teen movie mult mai bun mi s-a parut The Butterfly Effect: si mai ofertant vizual, si cu mult mai multe incolaciri ale buclei temporale si ale sinapselor neuronale. Donnie Darko si-a avut partile lui bune: iepurele (cu tot cu masca, mult mai terifiant decit Rabbits al lui Lynch), vocea lui infundata spunind "wake up" si uritenia personajului principal. In rest, mi se pare o poveste sefe pentru adolescentii cititori de Stephen Hawking in carti de popularizare, cu fonturi de 16.

PoliFanAthic
19 Nov 2004, 15:06
Butterfly Effect m-a lasat foarte rece, dezugstqandu-ma pe alocuri, asa ca raman la Donnie. Ceea ce m-a marcat pe mine a fost ca am avut senzatia ca eram absorbit in acel univers; adica exista cate o legatura intre multe din "detaliile" filmului. Pe deasupra, muzica e superklasse.

Jay
22 Nov 2004, 15:53
Si mie mi-a plcut mult de tot Donnie Darko, dar la prima vizionare... Dupa ce l-am digerat mai bine, parca nu mai e asa de "colorat"... all in all ... merita vazut si vorbit

Kane
02 Dec 2004, 22:49
Donnie Darko e cu siguranta un film extrem de "overrated", desi aud ca varianta "director's cut" e mult superioara. Ma rog, filmul in sine nu e plictisitor, dar mi se pare haotic si pana la sfarsit destul de lipsit de sens (ca sa nu mai zic logica). Nu-i neaparat pierdere de vreme, dar comparat cu un Mulholland Dr., pare infantilism.

Acceptabil - 7/10

kasper hauser
04 Dec 2004, 10:13
Donnie Darko - 7/10
Donnie Darko(director's cut) - 8.5/10
In Director's Cut apar multe lucruri folositoare pentru intelegere filmului si nu numai atat. Dar totul pare mult mai legat si nu iti mai da sentimentul acela de film facut bine numai pe jumate

PoliFanAthic
04 Dec 2004, 10:27
Atatea comentarii pozitive la director's cut, incat ma simt obligat sa-l vad.

radu83
04 Dec 2004, 10:30
avem vreo sansa sa prindem director's cut-ul si pe meleaguri mioritice, sau ramane sa-l gasim cum si cand putem?

PoliFanAthic
04 Dec 2004, 13:49
Cate filme n-au sosit la noi, nu-mi inchipui un amarat de Director's Cut la un cult film din 2001 sa apara.

Lady_Skar
04 Dec 2004, 19:23
Nu cred ca exista vreun cuvant care sa exprime sentimentele mele despre filmul acesta.
Pe de o parte, mi-a placut personajul Donnie Darko, scenariul, iepurele machiavelic si povestea time travel foarte diferita de orice alta poveste despre time travel.
Pe de alta parte, I really don't see what the big deal is cu filmul asta. Nu zic ca nu e bun, of course not, mai ales pentru un film independent dar nu pot sa zic ca am fost blown away de poveste.

kasper hauser
05 Dec 2004, 22:52
avem vreo sansa sa prindem director's cut-ul si pe meleaguri mioritice, sau ramane sa-l gasim cum si cand putem?

il am eu...:)

Longshot
12 Dec 2004, 10:31
bine asa pentru a intelege mai bine filmul am inteles ca pe langa director's cut mai sunt si carti aparute si multe alte siteuri.e ma rog un fel de metoda de a scoate bani in urma "cult-following-ului" pe care il are.
filmul e ok, are idei bune si da, cere putina atentie ca sa-ti dai seama ce si cum, insa o sa raman cu lynch in materie de mistere de elucidat.ma indoies ca donnie darko va fi considerat vreodata altceva decat un film dragut.

radu83
12 Dec 2004, 14:32
@ Longshot
Cine e cretin in halul asta incat sa arunce bani si pe carti pe tema asta?

@ kasper hauser
chiar ai director's cut-ul? :w00t:

kasper hauser
12 Dec 2004, 18:51
Dap. :)

EgOisM
18 Dec 2008, 15:27
Se deschide cu imaginea unui adolescent care se trezeste in zori pe marginea unui drum. E imbracat in pijamale si pare dezorientat dar in acelasi timp multumit. Se suie pe bicicleta si se indreapta spre casa. Toata aceasta secventa este lipsita de sunet ambiental, se aude doar melodia “The Killing Moon” interpretata de Echo & The Bunnymen.
Discutii politice,isulte,tratamente psihologice..bla bla bla.
Intriga=Donnie este trezit din somn de vocea unui om imbracat in costum de iepure care il cheama afara din casa si ii spune ca va muri in 28 de zile. Sau mai precis, lumea se va sfarsi in 28 de zile, 6 ore, 42 de minute si 12 secunde. Ramane intrebarea unui Donnie mai mult amuzat decat ingrijorat: “De ce?“.
La nivel de regie am fost placut impresionata ,unele scene sunt absolut memorabile. As aminti aici prima scena, precum si scena in care ne este prezentata scoala unde invata Donnie. La fel ca la inceput, totul este facut fara dialog, fara sunet ambiental, se aude doar melodia “Head over Heels” a celor de la Tears For Fears. Pe parcursul aproape a intregii melodii camera trece de la un cadru la altul, uneori folosind si slow motion alteori fast forward.
Scenariul este un puzzle cu piese lipsa...am sa pun cateva intrebari care ma preseaza si as vrea sa gasesc raspunsuri,eventual sa vad ce lipseste:
1.Astia spun ca Drew Barrymore a jucat un rol important eu nu pot sa imi dau seama care este asta,o profesoara optimista cu sfaturi "vulgare"...mi s-a parut un rol mai putin decat secundar.
2.Care a fost rolul Cheritei Chen in maturizarea lui Donnie?
3.Cine este Frank?
4.Al cui este motorul prabusit in camera lui Donnie?

illotempore2002
06 Jan 2009, 11:18
probabil ca Drew Barymore are un rol important aici pentru ca ii transmite anumite mesaje luio Donnie, il trimite catre anumite porti. Ea reprezinta un fel de Initiat de la care Donnie invata unele lucruri. Stim ca dupa structura proppiana a basmului, eroul principal intalneste la un moment dat un Invatat care il ajuta sa se initieze/maturizeze.

XCu alte cuvinte un film mediocru dar supralicitat. Nu zic ca e rau la privit, dimpotriva, e atragator, dar e un film de larg consum. El place prin tema, muzica, personaje dar nu e mare fis la urma urmei.

Serghei
07 Jan 2009, 20:46
probabil ca Drew Barymore are un rol important aici pentru ca ii transmite anumite mesaje luio Donnie, il trimite catre anumite porti. Ea reprezinta un fel de Initiat de la care Donnie invata unele lucruri. Stim ca dupa structura proppiana a basmului, eroul principal intalneste la un moment dat un Invatat care il ajuta sa se initieze/maturizeze.

XCu alte cuvinte un film mediocru dar supralicitat. Nu zic ca e rau la privit, dimpotriva, e atragator, dar e un film de larg consum. El place prin tema, muzica, personaje dar nu e mare fis la urma urmei.

Ce treaba are coada vacii cu stampila primariei?

Stim ca ai citit Propp.Cand ai sa citesti si Campell,Vogler,Field,Egri,McKee si altii din astia si scoti un scenariu care il cumpara cineva atunci sa vorbesti de structura proppiana a basmului.

illotempore2002
08 Jan 2009, 20:47
inafara de o tziganeala gratuita, care ma lasa rece, nu reiese absolut nimic din postarea ta legat de film.....adica ok, ce contraargumente sau obiectii ai la ce am afirmat?

saracu de tine :D

Serghei
08 Jan 2009, 22:18
inafara de o tziganeala gratuita, care ma lasa rece, nu reiese absolut nimic din postarea ta legat de film.....adica ok, ce contraargumente sau obiectii ai la ce am afirmat?

saracu de tine :D

Saracu de mine...nu esti in stare sa exprimi o idee cu subiect si predicat si vorbesti de structura proppiana a basmului.Te uiti la filme degeaba,madam.

nu reiese nimic legat de film pentru ca nu avea nici o legatura cu filmul ci cu autosuficienta care il declari mediocru.Cand citesti mai incearca si sa intelegi...altfel ajungi sa dai parturi din astea...proppiene.

illotempore2002
08 Jan 2009, 23:32
inafara de o tziganeala gratuita, care ma lasa rece, nu reiese absolut nimic din postarea ta legat de film.....adica ok, ce contraargumente sau obiectii ai la ce am afirmat?

saracu de tine :D

Saracu de mine...nu esti in stare sa exprimi o idee cu subiect si predicat si vorbesti de structura proppiana a basmului.Te uiti la filme degeaba,madam.

nu reiese nimic legat de film pentru ca nu avea nici o legatura cu filmul ci cu autosuficienta care il declari mediocru.Cand citesti mai incearca si sa intelegi...altfel ajungi sa dai parturi din astea...proppiene.

aingurul motiv pt care ai fi putut sa te comporti ca un nefutut, este ca, probabil, m-am luat pe undeva de tine pe forum, te-am jignit sau asa ceva, ceea ce ti-a produs, sarman fiind, frustrare.....dar eu nu tin minte sa te fi jignit, ca nu prea mi-ai atras atentia cu nimic, nici nu m-ai incitat, nici nu m-ai challenge-uit

ufff, ma vad nevoita sa documentez cele sustinute de mine(apropo de morfologia basmului) ca sa-ti dai seama ce batut in cap esti.
sau poate ar fi bine sa-ti mai spuna mama ta povesti (adica basme, ypu know?) ca sa vezi dracului si tu ca in fiecare basm (si aproape in fiecare film) exista un personaj intelept care il ajuta pe erou!

Ptiu, e la mintea copiilor (vbim de basme doar!)

p.s. iti dau totusi sansa sa mai reflectezi asupra acestor notiuni de baza pe care nu ti le-ai insusit in copilarie, posibil pt ca parintii sau bunicii nu ti-au zis basme, de unde si comportamentul de frustrat cu ochelari de cal!

iti dau sansa asta ca poate totusi nu mai trebuie sa vin aici cu citate, link-uri, carti din care sa reiasa intocmai ce am spus eu!

do us a favor!

Cinemania
09 Jan 2009, 07:40
:D

illotempore2002
09 Jan 2009, 08:55
:hmm:

Serghei
09 Jan 2009, 11:23
Cucoana...esti proasta.

illotempore2002
09 Jan 2009, 14:31
hai nu mai spune!

aceste vorbe ma ranesc adanc!

ti-ai facut lectiile, ai citit link-ul pe care ti l-am trimis pe mp (nu am vrut sa trimit pe forum sa te fac de cacat, vezi bine, am fost delicata, trebuie sa apreciezi)?

ai bagat la cap cum e cu propp si morfologia respectiva?

Stefan, astept o reactie, omul m-a agresat gratuit doar pt ca nu a fost de acord cu opinia mea despre film; daca tot nu mai avem dreptul sa ne exprimam colorat, ma astept sa ii atragi atentia acestui individ care nu stie ce e aia un personaj de basm!

Proletar
09 Jan 2009, 17:04
@illotempore

eu cred ca tu esti un personaj de basm :)

illotempore2002
09 Jan 2009, 17:30
@illotempore

eu cred ca tu esti un personaj de basm :)

asta nu poate fi decat ceva bun!

maur
21 Jul 2012, 23:56
citind anumite topicuri, nu poti decat sa ramai interzis.
se spunea undeva ca sectiunea 'Filme in general' este frecventata de lume comuna, care nu este capabila sa scrie cateva randuri despre un film, darmite sa coboare pe sectiunile mai 'intelectuale'.
ei, bine asta e unul dintre ele, ce esueaza lamentabil.

dar ca sa fiu ontopic ,sunt de partea lui tempore:
nu stiu daca scenariul este proppian, dar inclin sa cred ca este supraevaluat.
actorii nu ma conving prea mult, nici macar Jake, iar muzica exista dar lipseste cu desavarsire.
cat despre Drew, a imbratisat scenariul , fiind si producatoare executiva, si cam atat.
Cherita Chen reprezinta inocenta, pentru care Donnie are tot respectul.
Frank este prietenul surorii lui Donnie, dar pe care il vedem in majoritatea timpului ca pe unul din 'morti vii'.
motorul este unicul obiect ce calatoreste prin timp(28 de zile).
interesanta aparitia iepurelui , inalt de 1,80, dar ca sa constientizezi moartea se vrea poate mai mult.