PDA

View Full Version : Lynch vs. Nolan


notorious
29 Dec 2003, 17:27
as zice ca "memento" si "mulholland dr." sunt amandoua la fel de provocatoare si incitante. lynch e veteran in cinematografia suprarealista ("mulholland" mi se pare cel mai bun al maestrului), nolan e nou venit si pe el si poate pe bryan singer si darren aronofsky se sprijina cinema-ul ala cu "C" de la hollywood.

ce ziceti?

Nightwane
29 Dec 2003, 17:45
hmm...eu am fost, sunt si voi fi un true Lynch follower asa ca....prefer LYnch oricand insa Memento mi-a placut foarte mult...dar totusi...prefer LYnch pentru ca a facut ce a facut...

Nightwane
29 Dec 2003, 17:56
si de la Lynch nu lua in seama doar Mulholland Drive...mai ai si un Blue Velvet...un Eraserhead....etc. etc.

MinRep
30 Dec 2003, 16:01
Deci, comparam "Memento" cu "Mulholland Drive" sau Lynch cu Nolan? Oricum, deocamdata Lynch iese invingator, nu numai pentru "Twin Peaks" sau "M. Drv." ("Blue Velvet" nu mi-a placut), dar si pentru "The Straight Story", unde dovedeste ca nu are talent uni-lateral. Dar Nolan este inca tanar (2 filme importante), iar daca "Memento" este remarcabil si inovator, "Insomnia" esuaza un pic, nu din cauza regizorului, actorilor si in nici un caz a povestii, dar nu accede la un anumit nivel (poate Robin Williams nu a fost cea mia inspirata alegere, dar sa nu intram in detalii...)

metamorphosis
30 Dec 2003, 16:28
iuhuuu ce i-ati gasit!:) i hate both of them. e bine ca-s bagati in aceeasi oala altfel trebuia sa-mi reconsider parerea pt. unul dintre ei:)

Nightwane
30 Dec 2003, 16:56
poate explici si de ce nu iti plac...

ricutza
30 Dec 2003, 22:34
mie imi plac amandoi regizorii foarte mult...cred ca Lynch e inovator din punct de vedere al scenariilor...mi se pare ca el reuseste mereu sa faca ceva ciudat care te socheaza...
Nolan nu sicheaza foarte mult din punctul de vedere al povestii ci mai mult din modul in care a decis sa nareze povestea (cel putin in Memento)...

notorious
31 Dec 2003, 11:12
cred ca am facut greseala sa va dau ideea ca il comparam pe nolan cu lynch, ceea ce e imposibil in conditiile date (lynch, my god, are o cariera zdarvana in spate). cam ca minrep, incercati sa analizati filmele. mie 'memento' mi s-a parut mai bun ca 'mulholland', desi si 'mulholland' m-a lasat gura-casca.

ca fapt divers, nu stiu ce cariera post-'memento' il asteapta pe nolan, pt ca am vazut ca deja a semnat un contract pt 'batman 5' (!!!). si pt nu-mai-stiu-ce film din 2005 pe care imi pun sperantele.

P.S.: CE DRACU' TRE' SA FACI CA SA PUI UN CHESTIONAR??? intre 'mulholland' si 'memento'.

Nightwane
31 Dec 2003, 11:25
pai chestionaru' trebuia facut de la inceput :D cred...

oricum...memento si mulholland drive sunt total diferite...eu nu vad ce am putea compara...dar Mulholland Drive mi-a placut mai mult..mai ales pt. actori si muzica si evident Lynch...

oricum e clar ca Lynch este OMUL da' multi inca nu si-au dat seama (si sper k unii sa nu-si dea :D)

Dan Gerose
03 Jan 2004, 15:18
E greu sa-l compari pe Lynch, care a spus ceva in cinematografie pana acum, cu Nolan, care e la primii pasi (ce-i drept, excelenti !). Poate ca vom avea aceasta ocazie peste cativa ani, cand new-comer-ul va deveni si el un clasic in viata (sper !).

marx
03 Jan 2004, 15:58
Eu ii propun semi-cronicarului sa-si decapiteze acest "semi" care-l face semicaraghios.Urmatoarea lui idee va fi :cine e mai plin de senzualitate,ochelarii lui Woody Allen sau teasta iluminista a lui Malkovich?

notorious
04 Jan 2004, 11:57
draga veterane, pluralule (ca universul) si non-pateticule marx...

nu-nteleg ce anume te deranjeaza la 'semicronicaru'' dar nick-ul este MENIT doar sa fie o poanta. ai atata ironie-n tine ca-ti iese pe nas! citesti 'observatorul cultural'? daca da, probabil ai vedea ca am publicat (cu ajutorul lui a.l.s.) niste cronici vreme de 5 numere si sper sa mai apara. deci, acel 'semi' era din dorinta de a le publica. acuma ca au aparut, as putea sa ma numesc prea bine 'semi-gazetaru''.

happy now? oricum, apreciez ca ai comentat pe marginea temei la fel ca orice tantalau care suna la '13-14' si intreaba cat e ceasul.

nimeni nu mai poate spune care film prefera?? discutam ,REPET, filmele, nu regizorii! NORMAL!

marx
04 Jan 2004, 12:10
citesti 'observatorul cultural'? daca da, probabil ai vedea ca am publicat (cu ajutorul lui a.l.s.) niste cronici vreme de 5 numere si sper sa mai apara. deci, acel 'semi' era din dorinta de a le publica. acuma ca au aparut, as putea sa ma numesc prea bine 'semi-gazetaru''.

Deci,tu esti celebrul Bangu caruia eu ii spun "protejatul zBANGhiU a lui ALS"?Se vede ca pe ALS l-au ajuns batranetile....
Bai,nu te mai lauda cu asemenea articole penibile ca devii din semi-stupid un manifest de penibilitate galopanta.

Serghei
04 Jan 2004, 21:05
Lynch all the way!!! :lol: :lol: :lol:

notorious
05 Jan 2004, 20:19
bai, universalule marx, tu ce dracu' ai??????

te mananca-n fund?... ai limbrici?... ti-e prea cald?... ai o iritatie pe spate si nu poti sa ajungi cu ghearele la ea?...

ce ti-am facut EU? i-am furat poseta lu' ma-ta??... am agresat-o pe sora-ta?... ti-am spanzurat pisica si ti-am atarnat-o in bucatarie?... nu, serios!! raspunde, lamureste-ma!...

n-ai ce face cu banii si te apuci sa faci misto de oameni aiurea? cere-i mamii o bicicleta... sau o masinuta telighidata... sa vezi tu ce zboara timpul.

nu ma laud cu cronicile mele, desi tocmai am aflat ca o sa mai apara. asta e in lumea de fata, ce sa-ti fac?... numai prostie in jur! scapa si sinucide-te! filosofia lui sartre...

un sfat din partea unui exemplu de penibilitate galopanta!

marx
06 Jan 2004, 13:42
te mananca-n fund?... ai limbrici?... ti-e prea cald?... ai o iritatie pe spate si nu poti sa ajungi cu ghearele la ea?...
ce ti-am facut EU? i-am furat poseta lu' ma-ta??... am agresat-o pe sora-ta?... ti-am spanzurat pisica si ti-am atarnat-o in bucatarie?... nu, serios!! raspunde, lamureste-ma!...
n-ai ce face cu banii si te apuci sa faci misto de oameni aiurea? cere-i mamii o bicicleta... sau o masinuta telighidata... sa vezi tu ce zboara timpul.
nu ma laud cu cronicile mele, desi tocmai am aflat ca o sa mai apara. asta e in lumea de fata, ce sa-ti fac?... numai prostie in jur! scapa si sinucide-te! filosofia lui sartre...
un sfat din partea unui exemplu de penibilitate galopanta!
Cata elocinta zace in tine,domu' cronicaru' semi-minunatu'!Faci niste glume de balci magnifice.Esti perla perlelor din arhipelagul semi-sterp al neputintei.
Hai Bangule, posteaza si aici ce publici in Observator,daca ai curaj de peste tulcean.Poti sa-l aduci si pe ALS.

crydead
06 Jan 2004, 13:58
Mmm....certuri... zupeeeer yummy!!!
Sa-mi trag fotoliu din odaie, sa destup sticlutza cu vin si sa ma asez comod sa vad daca veatza bate filmu' sau invers.
Aaa... unde e fetitza aia despuiata care isi plimba fizicul pa the ring intre runde? :roll:


-------------------------------
Welcome to fight club, if this is your first night, you have to fight.

marx
06 Jan 2004, 14:32
Aaa... unde e fetitza aia despuiata care isi plimba fizicul pa the ring intre runde? :roll:

Nu cred ca vine nici o fetitza sa-l vada pe semi-semi cu cuvintele in beatitudine.

wulfila
06 Jan 2004, 16:41
Esti perla perlelor din arhipelagul semi-sterp al neputintei.

Fraza asta e super marfa!
Am citit si eu articolele din Observator.Nu sunt decat incercari minore de a cauta/descifra un sens al filmului respectiv.Asemanator cu ce faceam la scoala.

notorious
06 Jan 2004, 17:07
draga marx...

stimate medic proctolog... am un coleg care are hemoroizi. poti sa-l ajuti?... te roaga frumos...

credeam ca pt a fi medic trebuie sa fii mai mult decat o gura cat o sura care-ar face-o invidioasa si pe ursula andres! n-am nevoie nici de unul, nici de doi, nici de o suta de proctologi care sa-mi spuna ca cronicile alea sunt penibile. eu am 18 ani, inca invat la liceu (de multe ori, invat sa si tac, desi acu' nu-i cazul), am un bacalaureat anul asta, si intamplator, absolut INTAMPLATOR am intrat in vb cu a.l.s., caruia i-a placut si mi le-a publicat pe 'obs'. daca nu va place, asta e. lui ii convine, directorului ii convin (pt ca o sa mai apara) - ca doar nu vrea doar sa-si umple spatiul! daca nu va plac voua, nu le mai cititi - ce sunteti masochist, dle. proctolog?

daca dl. proctolog nu mai are nimic de zis si sper sa nu ma mai intoxice pt ca nu mi-a dovedit decat ca e 'loco', propun un top 5 david lynch incep eu:

1.'mulholland dr.'
2.'twin peaks' (seria, nu lung-metrajul 'fire walk with me')
3.'lost highway'
4.'the elephant man'
5.'blue velvet'

p.s.: daca fete nu vin ca sa vada un semi-semi, cu siguranta n-or sa se duca la un proctolog. salutare, dle. medic si nu mai cioparti pe nimeni!

wulfila
06 Jan 2004, 17:21
eu am 18 ani, inca invat la liceu (de multe ori, invat sa si tac, desi acu' nu-i cazul), am un bacalaureat anul asta, si intamplator, absolut INTAMPLATOR am intrat in vb cu a.l.s., caruia i-a placut si mi le-a publicat pe 'obs'.
He he he!Ce faza maxima!!! Parca ai spune :sunt major si vaccinat! Astea erau bancurile bunicii.
Pana iti raspunde marx,iti spun eu sa incerci sa-ti schimbi stilul.Prea scrii scolareste.

notorious
06 Jan 2004, 17:25
draga wufilla, raspunde la subiect sau deloc.

o sa tin cont de sfat (sau mult mai probabil nu). crezi ca facand bascaleala de mine impreuna cu boyfriendu' tau, marx, o sa-mi creati complexe de inferioritate??

are u people crazy??

wulfila
06 Jan 2004, 17:34
draga wufilla, raspunde la subiect sau deloc.
o sa tin cont de sfat (sau mult mai probabil nu). crezi ca facand bascaleala de mine impreuna cu boyfriendu' tau, marx, o sa-mi creati complexe de inferioritate??
are u people crazy??
Mai copile,ai un dram de minte si judeca.Cine crezi ca vrea sa-ti creeze complexe de inferioritate?Alex Leo Serban te incurajeaza,nu?Probabil ca stie el ceva. Dar ce scrii tu acolo sunt decat niste povestioare despre niste filme.N-ai nici o urma de analiza critica, adica se vede de la o posta ca e scris de un amator.

marx
07 Jan 2004, 16:18
draga marx...

Bangule ai dreptate.Ce vina am eu ca tu scrii compuneri scolare pe post de cronici de film?Ce vina am eu ca ALS mai da uneori in mintea copiilor si ca IB Lefter conduce o revista precum numele(Obsv nu-si permite financiar sa plateasca un critic de film permanent si se multumeste cu orice e ieftin)?Sfatul meu sa te ti de fusta lui ALS sa-ti dea o "introducere in estetica",sa-ti vorbeasca de Pauline Kael, sa ai si tu habar de minime cunostiinte pt a face comparatie/analiza/sinteza.Ce crezi ca vroia sa spuna Quintilian in Institutiones oratorie cu : "docti rationem artis intelligunt,indocti voluptatem./cei cultivati sesizeaza in arta ratiunea,cei fara cultura placerea."?
Bafta!
PS:Ironia nu e o adunatura de cuvinte scatologice/de gunoi.Ironia e o redistribuire a sensurilor.(ironos provine din greaca si s-ar traduce cu "indepartare")
PPS:si mai lasa isteriile,ca doar esti viitor bacalaureat,nu?
PPS:ai invatat destule azi!Fugi la culcare si nu uita sa-i spui noapte buna lui ALS!

notorious
07 Jan 2004, 19:42
tu si gagica ta wulfilla puteti sa v-apucati sa adunati semnaturi contra mea. multa bafta, oamenilor!

dar tu ai o problema, omule: esti pur si simplu un caz patologic de limbarnita. ma uit la tine si ma-ntreb ce speri sa obtii legandu-te impreuna cu gagica ta de mine: ca o sa cad cu spume la gura pe jos, zvarcolindu-ma neputincios si urland: 'oh, Doamne, cat ati putut fi de cruzi cu mine??? cum mi-ati distrus mie lumea asa, cu doua expresii ironice??'

kestia cea mai tare e ca, totusi, ceva-mi spune (nu stiu precis ce, can't put my finger on it) ca nu esti om prost (poate de-aia m-am si luat la tranta cu tine). tu esti pur si simplu sarit de pe fix: ca hannibal lecter. esti replica semi-masculina a nevestei lui socrate. asta nu pt ca ma iei cu citate din nu-stiu-cine - inteligenta nu tine de cultura generala, pe aia poti s-o dobandesti tarziu sau niciodata. 'cultura' cu care te lauzi tu (nu poti sa ma contrazici, doar!) este supraestima la modul general.

eu o s-o tin tot asa cu cronicile. desi te contrazic - ele au spirit critic, au si ceva 'cultura' in ele. daca esti amabil, impartaseste-mi ideile tale CONCRET despre ceea ce crezi ca nu merge la ele. termina cu chestiile astea evazive gen 'scrii scolareste'. sau, trimite-mi o cronica de-a ta, una culta, prin mail (adresa imi e postata).

p.s.: va invit (si pe tine, si pe uff -illa) sa va clatiti ochii cu cronicile alea si pe 'www.liternet.ro'. vezi cate fuste am de care sa ma tin? tu pari in cadere libera.
vezi, alti

Nightwane
08 Jan 2004, 12:04
1. Blue Velvet
2. Eraserhead
3. Mulholland Drive
4. Lost Highway
5. Twin Peaks (serial + film ... they go hand in hand :D)

si restu' filmelor...pe restu' pozitiilor :D

marx
08 Jan 2004, 14:58
Bravo Bangule,ai inceput sa evoluezi!Ai ajuns notorius!
Daca vrei critici concrete adauga un link la ce scrii pe liternet sau in obsv. sa fie cu adevarat un forum.
Apreciez zbuciumul tau de a fi cat mai ironic,dar tot timpul pari un clovn ametit de zborul trapezistilor.

notorious
08 Jan 2004, 16:57
ba, tie ti-e somn??

eu am zis criticele TALE la cronicile MELE. nu ma intereseaza un 'adevarat forum'. nu discutam despre cronicile mele- pur si simplu TU ai reusit sa le transformi in subiect (daca tii minte, eu incercam sa-mi justific nick-ul prin faptul ca eu scriam cronici si nu mi le citea nimeni, iar TU ai gasit prilejul perfect ca sa 'mi-o zici'). ai nevoie de link, pt ca daca iesi de pe 'cinemagia' te ratacesti in valtoarea ucigatoare a world wide web-ului? ti-am zis sa intri pe www.liternet.ro. nu-mi spune ca un om cult ca tine n-a intrat niciodata pe el! dai pe figurina aia cu 'amelie' (unde ai citesticu usurinta 'cronici de teatru/film), apoi in stanga 'cronicari', apoi 'andrei bangu'. hai, ca ai sa te descurci, ca doar esti baiat mare.

plus: te-am provocat la o cronica 'culta' daca mai tii minte.

plus: ironia nu este arma mea forte, da. eu fac diferenta intre 'a ironiza' si 'a-si bate joc' - adica ceea ce am facut eu. ironia e prea fina pentru oameni brutali ca mine.

plus: 'notorious' n-are legtura cu celebritatea oarecum 'negativa' (dupa definitie), cat mai mult cu capodopear lui hitch (iar eu sunt fan al lui hitch).

plus: multumresc, nightwane. ai topul unui 'true lynch fan'. mai da si tu de veste la alti fani sa-si exprime parerea, te rog. daca mai stii doritori.

marx
09 Jan 2004, 12:55
Identity – un cocktail bloody

Intriga: Zece oameni necunoscuti sunt izolati într-o noapte ploioasa; la un hotel din mijlocul desertului. Fiecare din cei zece ascunde, însa, secretul sau iar în scurt timp, încep sa; fie ucisi pe rând.
Comentarii:
În Identity este atât de evident ce filme sunt bagate la mixer (Psycho, Zece negri mititei, putin Shining), încât e chiar iritant. De altfel, precedentul film al lui James Mangold (regizorul ambtios, foarte ambitios, prea ambitios al lui Girl, Interrupted) era o suprapunere ce nu se putea lauda cu prea multa subtilitate peste superbul Zbor deasupra unui cuib de cuci al lui Milos Forman. Dar tocmai cu asta se poate lauda Identity, care aparent este lipsit de orice dram de originalitate - modul în care le combina nu este cusut cu ata neagra (cum zice unul dintre personaje în cea mai tare replica a acestui thriller) ci cu ata... bej!
Identitate e asa de bine (minutios, perfectionist, atent) scris, jucat (Cusack, Liotta - ca de obicei, dar si o anume Amanda Peet), înscenat (tras cu ochiul la Hitchkock/Craven/Tarantino la un loc) încât cocktail-ul "bloody" nu e indigest nici o secunda - începe în stil Tarantino (câteva scene împrastiate atemporal preţ de câteva minute), continua în stil Hitchkock/Fincher (mister - de la primul; ploaie, sânge - de la al doilea) si se termina în stil Craven (adica la fel de sângeros, dar zbârcit).
O serie de plusuri si pentru câteva apari&tii secundare foarte misto: Jake Busey (pe post de psycho - oare de ce nu ma surprinde?), Alfred Molina (pe post de psihiatru) si Rebecca De Mornay (va provoc s-o depistati din prima!).

Andrei Bangu

Ia sa facem analiza, Bangule:
primo: care e precedentul film a lui Mangold?Girl,in....?Eroare!E Kate&Leopold(2001).Deci,informativ esti nul;
secondo: in prima fraza afirmi ca e "iritant",in a doua ca "aparent lipsit de orice originalitate",iar in a treia ca "nu e indigest nici o secunda".Deci,n-ai nici un rizont clar de definire;
terzo: esti plin de banalitati,idei sterile/puerile [stil Hitchkock/Fincher (mister - de la primul; ploaie, sânge - de la al doilea)],argouri(f misto).Deci,stil zero;
quatro: ce carte avea Cusack in masina?Daca te uitai decat la ploaia lui Fincher evident ca n-ai vazut-o!Se numea <Fiinta si nefiinta> de Gide.E un simbol,maestre Bangu!Ia zi,nu ti-a placut simbolismul la scoala?Pt tine trebuie sa specific ca e ironie.Cu alte cuvinte lipsa ta de cultura teoretica cat si cea vizuala iti joaca feste.Ai reusit o cronica plina de platitudini concepute intr-un stil fals analitic.NUL.Si ce drac de Tarantino vezi tu aici?
Ai contaargumente?
PS:de ce seamana cronica asta cu cea din Obsv?

notorious
09 Jan 2004, 13:37
draga marx,

daca esti asa de ocna impotriva mea, fa un topic pe forum 'desfiintandu-l pe bangu' - serios!! o sa fie fascinant. astept critici negative de la toti.

o mai zic o singura data: cu cultura ta n-ai decat sa te duci la 'vrei sa fii miliardar'! acolo o sa-ti foloseasca. ti-o supraestimezi. eu te-am provocat sa faci o cronica culta.

ei, ce zici? abia astept.

p.s.: numai un machedon pirpiriu imi spunea 'bangule' cand eram la gimnaziu. tu nu mai esti la gimnaziu, nu?

notorious
09 Jan 2004, 13:38
draga marx,

daca esti asa de ocna impotriva mea, fa un topic pe forum 'desfiintandu-l pe bangu' - serios!! pune link-ul de unde se pot citi cronicile de pe liternet (sunt aceleasi cu cele din 'obs', normal - ca marea parte a timpului mi-o petrec INVATAND - da' tu ai invatat deja!). o sa fie fascinant. astept critici negative de la toti.

o mai zic o singura data: cu cultura ta n-ai decat sa te duci la 'vrei sa fii miliardar'! acolo o sa-ti foloseasca. ti-o supraestimezi. eu te-am provocat sa faci o cronica culta.

ei, ce zici? abia astept.

p.s.: numai un machedon pirpiriu imi spunea 'bangule' cand eram la gimnaziu. tu nu mai esti la gimnaziu, nu?

marx
09 Jan 2004, 13:57
Lasa Bangule scuzele si divagatiile!Esti sau nu de criticat?

Leonard
09 Jan 2004, 14:15
_________________
I have to imagine that when I close my eyes, the world's still out there... is it still there?...

Yes. We all need memeories to remind ourselves who we are. I'm no different.

fara vreo legatura cu ce s-a discutat mai inainte: citatul e "we all need mirrors to remind...", deci "OGLINZI", nu altceva.

Leonard
09 Jan 2004, 14:24
ca sa revin la subiect:
imi place mai mult Memento decat Mulholland Drive, dar, ca regizori, Lynch ramane favoritul. Cat despre Christopher Nolan... sa mai faca cateva filme pe scenariu de Jonathan si mai vorbim...

notorious
10 Jan 2004, 10:53
bai, odhane, ia asculta aci:

primo: 'precedentul film al lui mangold' nu inseamna neaparat ultimul: poate sa insemne 'ultimul care a avut premiera in romania'. asta e ultimul film pe care l-au vazut romanii in cinematografe inainte de 'identity'. deci, nu te repezi fara sa analizezi toate 'angles'-urile situatiei!

secondo: citeste mai clar, odhane: 'e APROAPE iritant cate filme sunt bagate la mixer' (nu filmul e 'iritant'); 'e APARENT lipsit de originalitate' (deci, dupa cum tocmai urma sa spun - amestcul in sine e genial). deci, se pare ca AM 'rizonturi' orientative (mai ai grija ce tastezi, doctore!). e tehnica prin care subliniezi mai intai ce defecte ar avea un film, ca sa dai impresia ca acele calitati care urmeaza le suplinesc.

tertzo: nu ma intereseaza ideile pompoase pe care le vezi in nu-stiu-ce reviste de critica frantuzesti. mie mi-a placut formula stil 'hitchkock/fincher' - nu mi se pare banala (poate ca sa subliniez oarecum ca nu exista stil mangold). despre argouri: argoul poate avea si el efectul lui stilistic si e chiar intalnit (citeste si tu cronici de a.l.s. sau de mihai chirilov). vai de mine! dl. doctor (student la un. craiova???) e maica tereza in persoana! e reincarnarea lui shakespeare! el n-a folosit vreun argou in viata lui!! de unde toata atitudinea asta ca in cronici de film (mentionez ca eu oricum nu VREAU sa le iau in serios- mi se pare cheia cuceririi publicului cinefil/necinefil) ar trebui scris/vorbit ca-ntr-un roman de hanry james??????

quatro: aoleu-oleu! vai de mine si de mine! n-am vazut 'fiinta si nefiinta'. mai spune-mi tu care utilizator de-aici a mai vazut cartea aia! tu - dl. doctor ar trebui sa fie secretar de stat la min. culturii!

si, bai, odhane, ia sa mai lamurim ceva ce-mi sta pe suflet: tu am impresia ca n-ai habar ce-i aia sa fii IRONIC (eu stiu, dar realizez ca nu pot sa fiu decat batjocoritor). ironia e doar o usoara batjocura la adresa cuiva, presupune aluzie (deci nu ceva fatis), subtilitate, finete - ori tu ai finetea unui polizor, discretia unui miros de cherosen, subtilitatea unui infarct miocardic - deci, ironia si causticitatea unei broaste testoase. medicii (studentii??) or fi avand desteptaciune, dar au toti finetea unor macelari. ce esti tu? esti cinic. esti antisocial. esti batjocoritor. esti un pretender. ma, dar esti cult, bre! la ce te-a ajutat cultura aia a ta-nu stiu. un om destept face ceva cu ea. scrie o carte (o nuvela sau articole de ziar). du-te la iantu! fa ceva! stai si faci misto de bietii 'inculti' de pe site probabil lafaindu-te pe reteaua de net a universitatii. faci, deci, diferenta intre ironic si CINIC? vrei dovezi: exprimare: 'posteaza cronicile si aici pe cinemagoia cu curajul tau de peste tulcean' - asta-i ironie, odhane? dle. doctor? vai, ce-am mai ras! badaranie si logoree de oltean.

morala: mai stai la universitate dle doctor. sau ODHANE! esti de criticat?

marx
10 Jan 2004, 14:51
si, bai, odhane, ia sa mai lamurim ceva ce-mi sta pe suflet: tu am impresia ca n-ai habar ce-i aia sa fii IRONIC (eu stiu, dar realizez ca nu pot sa fiu decat batjocoritor). ironia e doar o usoara batjocura la adresa cuiva, presupune aluzie (deci nu ceva fatis), subtilitate, finete - ori tu ai finetea unui polizor, discretia unui miros de cherosen, subtilitatea unui infarct miocardic - deci, ironia si causticitatea unei broaste testoase. medicii (studentii??) or fi avand desteptaciune, dar au toti finetea unor macelari. ce esti tu? esti cinic. esti antisocial. esti batjocoritor. esti un pretender. ma, dar esti cult, bre! la ce te-a ajutat cultura aia a ta-nu stiu. un om destept face ceva cu ea. scrie o carte (o nuvela sau articole de ziar). du-te la iantu! fa ceva! stai si faci misto de bietii 'inculti' de pe site probabil lafaindu-te pe reteaua de net a universitatii. faci, deci, diferenta intre ironic si CINIC? vrei dovezi: exprimare: 'posteaza cronicile si aici pe cinemagoia cu curajul tau de peste tulcean' - asta-i ironie, odhane? dle. doctor? vai, ce-am mai ras! badaranie si logoree de oltean.

morala: mai stai la universitate dle doctor. sau ODHANE! esti de criticat?
Bravos Domnule Bing-Bang,vezi ca-ti prieste polemica:ti-ai schimbat nickul ala penibil,te-ai uitat in dictionar sa vezi ce inseamna "ironic",ti-ai rastalmacit si textul tau,incerci si glume abrupte!Esti in verva monser!
Dar cu redefinitiile esti in continuare sufocat de penibilitate.N-are sens sa cobor in mijlocul lor.Aquila non capit muscas/vulturul nu prinde muste.
Iti subliniez din nou:critica unei creatii se bazeaza pe anumite principii:evaluare,comparare,analogare.Cu alte cuvinte trebuie s-o raportezi la un anumit "ceva".Ai incercat sa faci si tu ceva asemanator,dar n-ai stil,n-ai miez,n-ai nimic coagulant.Citeste tot pe liternet,critica lui Gorzo la acelasi film si vezi diferentele enorme de abordare(Gorzo fiind un prolix,totusi)a unei critici.
Si ca sa stai linistit:Universitatea Craiova e o echipa de fotbal,iar eu sunt un oltean armean.
PS:mai citeste o data ce ti-am spus eu despre ironie,dar cu multa atentie si reflecta fara iritare.

notorious
10 Jan 2004, 22:33
oltene,

trebuie sa zic ca daca n-ai fi fost tu, acuma as fi fost in continuare un 'semi-cronicar'. dumnezeu mi te-a coborat din cer!

esti si microbist, te pomenesti?? si cult, si medic, si ironic - unde o fi, mama draga, loc de toate astea intr-un singur capsor?

tot ma stupefiaza, doctore, ca tu te crezi 'ironic' in continuare. (limbarnita ta o pun acum pe seama faptului ca esti oltean - si esti asa cum i-am cunoscut eu odata, cand a trebuit sa petrec niste zile amare la o ruda de-acolo - deci, nu-i nimic personal). ironie cauta la marin preda, odhane! in vorbele aluzive ale lui moromete, in cuvintele lui petrini! cauta 'ironie' la camil petrescu, in scene cum e cea din 'ultima nopate de dragoste...' cu masina 'cu interior ca o bomboniera' (aluzie fina la sufocarea datorata sexului feminin)! zi-mi si mie ce-i ironic la: 'esti tot un clovn ametit de zborul trapezistilor' - asta-i bum-trosc-pleosc! la fel si faza cu 'bangule'. ce-i ironic la 'devii din semi-stpid un exemplu de stupiditate galopanta?' - e trosc-pleosc-bum! asta-i ironie?? asta sa fie perceptia voastra, a oltenilor asupra ironiei?? incepi sa bati usor spre penibilitate si ramai incet fara 'ironii' dintr-astea usturatoare.

nu ma compara, omule, cu andrei gorzo (desi rar gusturile noastre se potrivesc)! bai, ironicule, vrei sa te compar eu cu marele marx? stii ce-mi place, oricum? tie, eu nu-ti pot critica decat gura sparta de oltean sadea, calomniile pe care le ambalezi in invelisul ieftin si translucid al 'ironiei'. munca ta n-o cunosc. tu stai la umbra, in timp ce eu stau in arsita dogoritoare a criticilor.

ceea ce ma duce din nou cu gandul la propunerea sa-mi deschizi o pagina cu topicul 'desfiintandu-l pe bangu' - in care lumea sa vada TOATE cronicile mele (deci posteaza link-ul), nu doar alea pe care vrei tu sa le afisezi!

cine stie, daca mai continuam asa, o sa ajungem prieteni!

marx
11 Jan 2004, 14:37
eu stau in arsita dogoritoare a criticilor.

Domnule Bangu,daca neuronii dvs nu pot face decat sinapse de supravietuire eu va pot indica decat un simplu tratament,nu si continuarea acestei cavalcade de ineptii.Domnule Bangu,daca n-ati inteles de la inceput ca eu comentez(nu infierez!) decat ceea ce publicati, daca n-ati inteles ca un dialog polemic nu se reduce la un simplu schimb de reprosuri si daca n-ati inteles ca ratiunea e un mijloc de comunicare-iar isteria e decat o gluga pe ochi,eu va recomand ca pe viitor sa nu mai stati "in arsita dogoritoare a criticilor".Va fi fatal pt existenta dvs aceasta continua expunere intempestiva intr-un mediu plin de noxe tulburatoare la adresa echilibrului dvs mental.
PS:mi-ati putea specifica ce tip de "logoree" folositi?o depasiti cu mult pe cea "olteneasca",iar in alta ordine de idei-nu inteleg de ce va nelinisteste faptul ca sunt oltean,medic,microbist,cult,logoreic,cinic?
PPS:cate filme ale fratilor Marx ati vazut domnule Bangu-Cinefil-Notoriu?Oricum,asta conteaza mai putin.

wulfila
11 Jan 2004, 17:42
tu si gagica ta wulfilla
Bai semi-notorious,dar ce plin de hormoni esti!Vezi numai gagici in jurul tau!
Si ce ironii de manual de clasa a XII-a imprastii ca o moara stricata!
Esti lovit rau,tu ai vazut ploi decat in filmele lui Fincher?

notorious
11 Jan 2004, 21:03
PARTEA INTAI

dle. odhan,

oscilati intre crize de mancarimi de limba olteneasca cinice (precum anteriorul mesaj) si altele rusinos de necinice (precum ante-precedentul mesaj). de ce spui ca sunt isteric? ma vezi razand din senin, ca (ma) plang ca un nebun sau doar ai halucinatii?? ma bucur sa vad ca din tot mesajul meu ti-ai ales sa comentezi doar plastica comparatie 'stau in arsita dogoritoare a criticii' (prin care vroiam sa demonstrez ca nu doar acest cult specimen oltenesc e in stare sa construiasca expresii gen 'esti perla perlelor de pe coralul neputintei'). am impresia ca dl. odhan se simte incoltit :D :D . pare-se ca incep sa-l calc pe bataturi si simte gustul criticii :o . crizele sale de nevroza si de logoree devin din ce in ce mai evidente (desi incerca acum s-o 'paseze' pe mine - hm, nice try, doc!). ceea ce vroiam sa spun este ca dv., dle. odhan, va tot eschivati de la acea cronica 'culta' pe care v-am propus-o (or, nu intelegeti ca nu va consider cult - e fromos sa fii cult, iti da acel pseudo-sentiment de superioritate fata de altul), la fel cum fugiti de la oferta de a ma desfiinta de fata cu toate lumea.

doctore, incepi sa pierzi teren. fii mai infipt, cum erai inainte. numai esti amuzant (apropo, eu nu ziceam ca nu sufar de logoree, dar asta doar cand ma cert cu dv, si eu oricum, nu ma prezint drept 'ironic').

PARTEA A DOUA

dna. wulfilla,

ironia ta este undeva la o miime din cea a lui marx, pe care incep sa-l respect cat de cat (desi in continuare nu-l sufar). daca 'ironiile' lui n-au nici un impact asupra mea, realizezi ca dv., stimabila doamna (nicidecum 'gagica') imi provocati dureri de bocanci.

nimeni nu te-a bagat in seamna, dna. nici macar dl. odhan! daca va mai auto-bagati in seama pe topicul asta, voi fi nevoit sa reinventez voba ceea - 'cand doi se cearta al treilea castiga' in 'cand doi se cearta, al treilea se baga ca supozitorul'.

go away, m'am!

notorious
11 Jan 2004, 21:09
dle odhan,

se pare ca pan' la urma, ai invatat si tu ceva de la mine. uitai, in valtoarea inertiei, sa spun ca ultimul dvs mesaj a fost chiar ironic. SERIOS! ce exprimare misto: 'va pot recomanda doar un tratament...', faza ca statul in arsita iti dauneaza sanatatii. nu glumesc. dl doctor a invat finalmente ce-i aia IRONIA. aplauze!

marx
12 Jan 2004, 14:21
D-le critic de film Andrei Bangu,va rog sa-mi intelegeti diminuarea apetitului decontructiv catre minunata dvs opera de harta,dar neregasirea unor minime principii de dialog si interpretari bizare din partea dvs(de ex. logoreea pt dvs este un simbol cantitativ aplicat calitatii ideilor exprimate) imi atrofiaza simtul ironic-arogant inzestrat de natura mea olteneasca.
Intr-adevar ma simt haituit de penibilele dvs ofense de alta natura decat cele ideologice.Oricum complexele dvs specifice varstei si mentalitatii va definesc ca o persoana specifica sindromului maniacal de persecutare.Fara nici o urma de ironie va spun ca ati reactionat,prin cuvinte,ca o persoana ce-si simte personalitatea in pericol,iar eu incercam sa va explic decat ca abordati un concept dubios in stilul dvs de redactare a unei cronici de film.Si orice stil suporta o comparare critica.
PS:daca ati avea o minima cultura generala ati cunoaste ca "Wulfila" e un personaj istoric masculin.Nu iau apararea nimanui,dar nu vroiam sa perseverati intr-o gafa elementara.

wulfila
12 Jan 2004, 15:58
PS:daca ati avea o minima cultura generala ati cunoaste ca "Wulfila" e un personaj istoric masculin.Nu iau apararea nimanui,dar nu vroiam sa perseverati intr-o gafa elementara.
Cred ca trebuia sa-l lasi pe acest perfect autoiluzionist sa-si continuie fabulatia erotomana.

notorious
12 Jan 2004, 20:37
dle doctor odhan,

va spun ca vin acum in apararea personalitatii mele dominata de mania persecutiei ca sa inchei fara sa insult pe nimeni acest ping-pong de replici devenite sterile si inutile in ultima bucata de timp.

spun, fara patetism si cu riscul de a nu ma crede, ca mi s-a parut fascinant sa vorbesc cu dvs. am invatat cateva lucruri de la dvs si se pare (si dupa schimbul stilului dv - de la taranisme oltenesti la ironii adevarate) ca si dv ati invatat ceva de la mine. va spun (in perspectiva ca nu m-ati inteles) ca argumentele dv critice au fost cat se poate de pertinente (desi exprimate cu o brutalitate care m-a dezorientat) si ca accept orice critica constructiva (desi a dv a fost semi-constructiva - fara nici o aluzie). mentionez cu jena ca n-am auzit de personajul wulfila desi nu am mustrari de constiinta din cauza aceasta.

in incheierea acestei lungi, foarte lungi, prea lungi controverse (care m-a costat ceva bani) va propun sa motivati, totusi, de unde va vine impresia ca imi simt personalitatea amentintata si de unde tot sindromul maniei persecutiei (datorat varstei?? - n-ati nimerit ideile corecte, dar va las sa argumentati). faceti-mi o analiza psihologica fara menajamente. eu promit ca ma retrag.

cu bine, dle odhan. sper sa ne mai auzim.

marx
13 Jan 2004, 16:10
Dle Bangu,persistati intr-o evaluare incorecta a discutiile noastre.Dar sa va explic argumentativ: eu v-am atentionat de "ironie" ca aspect particular, iar dvs ati inceput s-o generalizati, sa cautati in fiecare fraza ironiile mele.Apoi exaltarea cumului de cuvinte si idei ca fiind un spasm logoreic datorat unui anumit spatiu topologic(asta denota o lipsa de argumente) si anihilarea oricarei critici din partea mea(unele au fost mai mult decat concrete) m-au determinat sa reflectez la posibilitatea unei denudari a personalitatii dvs.Dar departe de mine gandul de a va insufla o certitudine.
PS:raman la concluzia prima: inca nu aveti un sistem solid de receptare a unei creatii vizuale.

Shadow_20
17 Oct 2005, 18:04
am vazut si io memento(in sfarsit) si pot sa zic ca a meritat... intr-adevar, un film bun. modul de narare super original si concluzia si mai si. :)