PDA

View Full Version : Subiecte omorate de dragul...


Serghei
04 Dec 2003, 12:43
Am reusit in sfarsit sa vad si eu Catch me if you can.Interesant zic,totusi prea mi-a placut personahul ca sa fie adevarat si intru pe internet,exista un domn Abgnale care intradevar a facut furori in anii 70 in America insa multe din lucrurile povestite de Domnu' Spielberg sunt doar inflorituri pt a crea un personaj "complex"

Tot respectul pt Spielberg insa a trantit cu filmul asta de pamant,nu s-a hotarat ca e drama ca e comedie.

O alta plangere care a mai exprimat-o e fata de Stone care a distrus The Doors pt a crea un film despre Morrison,si ala plin de kitch-uri.

O viitoare plangere,fata de Soderberg,din cate am citit vrea sa ecranizeze cartea lui Toole,Conjuratia Imbecililor si din cate l-am vazut pe individ nu prea se descurca cu munca altora:a distrus Ocean 11 cu toate ca avea la dispozitie crema Hollywood-ului,s-a pisat pe Solaris(a luat un film de referinta al cinematografiei si l-a transformat in unul de duzina,tipic american).

Se pare ca peste ocean totul e posibil atat timp cat iese banul sau cat timp sunt satisfacute ideiile tembele ale unor regizori.

moebius
04 Dec 2003, 13:41
din cate am citit vrea sa ecranizeze cartea lui Toole,Conjuratia Imbecililor

brrr

ricutza
04 Dec 2003, 13:44
mie mi-a placut foarte mult si noua varianta de Solaris...chiar m-a impresionat cum a regizat-o si cum a reusit sa se distanteze de varianta lui Tarkovski...

Ambra Blu
04 Dec 2003, 15:16
O viitoare plangere,fata de Soderberg,din cate am citit vrea sa ecranizeze cartea lui Toole,Conjuratia Imbecililor si din cate l-am vazut pe individ nu prea se descurca cu munca altora:

darn! parca si vad cum o sa transforme frumusetea aia de carte intr-o comedie neagra, cu accente sudiste, inb care idnatius va fi caricaturizat la refuz. aia nu e carte de adaptat cinematografic, for sure!

MinRep
04 Dec 2003, 16:28
(Sar peste Soderbergh...)

Cred ca esti cam dur cu "Catch Me If You Can". Infloriturile nu sunt atat la nivelul personajului cat la actiune. Cat despre comedie/drama... nu stiu daca conteaza prea mult, dar ai ceva dreptate...

PoliFanAthic
04 Dec 2003, 18:12
Catch me a fost o adevarata dezamagire. Speram sa vad un alt film...

gabrielu
04 Dec 2003, 20:11
Cam dur, Mr. Serghei, pe linga numele cu nuanta un pic rosie, ceva anti-americanism strabate inca din deschiderea topicului. Intr-adevar, gramada de filme hollywoodiene e mediocra, scopul fiind succesul de casa. Dar pe linga rahatul asta se mai fac si chestii bune , bunicele, una dintre ele fiind si Catch me if you can, si varianta de Solaris; cit despre Ocean 11 cam amesteci lucrurile, ala era destinat a fi prost din start, cu toata crema de actori, cum spui. La Solaris m-am uitat in primul rind din curiozitate, de dragul comparatiei cu Tarkovski, insa iti dai seama imediat ca numai a compara e totusi un rationament rudimentar. Faptul ca se foloseste de tehnica la moda (asta aduce a pleonasm) nu mi se pare un defect , astea-s timpurile. In sfirsit, ma cam deranjeaza categorisirea fara un pic de atentie.

Serghei
04 Dec 2003, 20:32
Numele si post-ul nu au nici o nuanta anti-americana.

Eu zic chiar ca cu toata scoala de film europeana si cea orientala filmul e la el acasa in America,si la oproductie de cateva mii de filme pe an e normal sa iasa 10 filme de exceptie.

In ceea ce priveste Solaris,ma gandesc ca atunci cand faci un remake il faci pt vrei sa imbunatatesti ceva,nu numai ca mi-am zis de cand am vazut ca Soderberg vrea sa refaca Solaris ca ii va fi foarte greu sa dapaseasca varianta lui Tarkovsky dar cand l-am vazut mi-am dat seama ca a fost doar un capriciu,poate un vis de-al lui din facultate cand il studia pe maestru.

Insa in fond si la urma urmii n-a dat saracu' la nimeni in cap insa ma gandesc sa nu fie vreo boala cu remak-urile ca e jale

carmen_angelus_romila
30 Oct 2018, 09:16
Cu cat baza de selectie este mai mare, cu atat mai multe posibilitati de reusita in vederea vizionarii unor filme de calitate.