PDA

View Full Version : Pt nenii care administreaza atelierul de scenaristica


Serghei
03 Dec 2003, 22:55
Am umblat prin tot atelierul si am gasit destule informatii- link-uri,carti.

Ce m-ar interesa:cei mai batrani in ale cinematografiei sa-mi explice un algoritm de citere a acestor informatii....

Ceva de genu':
1.Citesti Introducere pt idioti in scenaristica de Dm.X
2.Citesti....

M-ar interesa deasemenea cartile respective in format electronic daca le are cineva.

Multumesc anticipat si cat mai multe zile inspirate!!!

Ambra Blu
04 Dec 2003, 15:22
cauta direct pe google ".txt" si ce gasesti, al tau sa fie; oricum, din cite mi-au zis si mie niste oameni mari, a must-have for any would-be screenwriter ar fi "story" al lui am uitat cum il cheama, dar pe care nu le gasesti sub nici o forma in romania, ci in strainatet, prin amazon.com, de exemplu.

metamorphosis
05 Dec 2003, 04:07
tot niste oameni mari, altii decat cei care au vorbit cu Ambra, mi-au spus ca Story e scrisa de Robert McKee. apoi, daca nu te ajuta google foarte mult in cautari, du-te direct in amazon.com si vezi ca au un search engine foarte bun. asa ca poti baga numai screenplay sau screenwriting, sau ce te intereseaza si-ti apare o lista impresionanta de cartulii. apoi, vezi ca-ti arata si related titles. cartile care sunt si-n format digital au sample pages pe care le poti rasfoi in voie. mi s-a spus ca daca esti indemanatic poti citi chiar toata cartea online. sau daca nu merge asa, cauta apoi titlurile pe google.

Ambra Blu
05 Dec 2003, 09:58
bun, si dupa ce ne-am distrat cu aceasta interventie, ne-am fi dat seama ca 'Story' nu poate fi gasita integral online, ca din excerpts nu intelegi mare brinza si ca, pentru cineva din Romania, sa comande carti de pe amazon.com, este imposibil.
asa ca ne intoarcem, spasiti, la gugal, dar nu pentru mckee, ci pentru cine s-o gasi.

metamorphosis
05 Dec 2003, 17:57
draga atotstiutorule, cautarea pe amazon, asa cum am si precizat de altfel, era in special pt titluri. titluri pe care le poate apoi baga-n google pt a-si incerca norocul poate-poate gaseste vreun e-book available online. n-a spus nimeni ca il gaseste pe mckee free online pe amazon, dar ce sa-i faci, asa citesc unii in diagonala, din cauza de aroganta ieftina.

Ambra Blu
05 Dec 2003, 23:08
draga atotstiutorule, cautarea pe amazon, asa cum am si precizat de altfel, era in special pt titluri. titluri pe care le poate apoi baga-n google pt a-si incerca norocul poate-poate gaseste vreun e-book available online. n-a spus nimeni ca il gaseste pe mckee free online pe amazon, dar ce sa-i faci, asa citesc unii in diagonala, din cauza de aroganta ieftina.

esti redundant, pre-puta; nu mai e nevoie de cautarea pe amazon, de vreme ce crydead si riccotto au recomandat tot ce era necesar pentru lecturile incepatorilor;
iar eu, recunosc, sint arogant, dar ieftina...hm, asta esti tu.

metamorphosis
06 Dec 2003, 01:27
smart ass, data viitoare cand mai deschizi DEXu' la intamplare si alegi cuvinte care sa te faca sa pari erudit, fii atent sa nu fie paginile lipite cu diverse secretii proprii si sa nu nimeresti "cuvantul ce exprima adevarul". ai grija cum te exprimi infatuatule!

Ambra Blu
06 Dec 2003, 01:39
Uite ce-am gasit in DEX, editia pe 2000:

Cred ca ar fi o idee buna sa incepem cu cuvantul:'
Pula
Unicul cuvant care te umple in gura
Membrul de sub patura, de natura dat
Element bizar, il are in pantaloni orice cacanar
Un cuvant sumar care atarna greu, baza evolutiei
Din epoca de piatra spre epoca de fier
Pare a fi taraie buca cu ochii reci
Ai un setar de dinti demonstrativ te ineci
2 silabe de carne intre 2 palme am explicat cuvantul pula,
Trecem mai departe.

Un erudit inrudit cu rudeness.

metamorphosis
06 Dec 2003, 21:42
cand ajungi la Z sa ma anunti ca am o precizare de facut.

multumesc!

Ambra Blu
07 Dec 2003, 15:25
am ajuns la Ziua Z, aka ultima Zi ce-ai de Zis, cit timp merg eu cu spatele pina la A, dind timpul si lunidu-mi vorbele inapoi, ca-n Memento sau Irreversible sau ca-n Iarta-ma (imi pare rau, nu stiu ce-am facut aseara/ am zis de nu stiu cite ori/ jur ca e ultima oara).

E bine-asa, frate? Mai mult? Zi, noapte mai mult?