PDA

View Full Version : top 2003


Ping
03 Dec 2003, 16:00
La sfarsit de an Cinemagia ne propune ceva topuri ?

Daca da sa propuna si niste reguli clare pentru a stii cum sa votam de ex la Orasul zeilor film din 2002 prezent la noi in 2003.

Poate votam si zmeurica lui 2003.

As propune ca topurile sa nu fie doar pentru membrii.

Dan Gerose
03 Dec 2003, 17:16
Ideea nu-i rea, insa regula ar trebui sa intre doar filmele aparute in 2003. Si mie mi-a placut "Cidade de Deus", dar asta e, a aparut in 2002.

Alex Leo Serban
03 Dec 2003, 17:41
nu cred ca ar trebui luate in considerare datele iesirii pe ecranele straine, ci numai cele pe ecranele noastre; deci - 'cidade...' e film aparut in 2003 :wink: si intra categoric in topul meu!
da sa va dau o veste nashpa: 'dogville' trebuia sa intre pina la sf. anului... spun 'trebuia' pt ca - se pare - onor romaniafilm a hotarit ca nu are sali pt el (!) - nu, nici macar europa... -, asa ca: bye, dogville! lars von trier, 'batut' de romaniafilm!! ce lume vesela :P

aleenutzza
03 Dec 2003, 17:50
deci filmele de la dakino nu se pun?! :cry: :cry: :cry:

Alex Leo Serban
03 Dec 2003, 18:05
doar daca le consideram 'intrate pe ecrane' - ceea ce nu prea e cazul...
e vesnica problema cu avanpremierele; corect ar fi sa punem doar filmele intrate in distributia curenta pe 2003. nu si filmele din festivaluri!

Nightwane
03 Dec 2003, 20:00
propun sa intre in top si filmele de pe calculatoarele noastre (k sa intre si Dogville,...ca nu se poate fara el )

EgoN
04 Dec 2003, 00:48
2 dintre filmele mele preferate pe 2003 (Punch Drunk Love si Cidade de Deus) nici macar nu au fost difuzate in Iasi. Astept cu nerabdare sa vad ce filme voteaza "provincia".

aleenutzza
04 Dec 2003, 09:43
propun sa intre in top si filmele de pe calculatoarele noastre (k sa intre si Dogville,...ca nu se poate fara el )


mai bine sa le asteptam pe ecrane, ca, cine stie, poate la anul or sa fie numai filme proaste si atunci n-o sa mai avem de unde alege.... :lol:

Ping
04 Dec 2003, 09:48
Situatia este complexa, ca sa citez un clasic in viata.

Pe langa Orasul zeilor in aceiasi situatie mai e si Adaptation.

Cel putin pentru mine ambele sunt in primele cinci locuri pe anul asta.

Si eu sunt de acord sa luam in calcul filmele aparute la noi pe ecrane. Imi pare rau de Dogville, abia astept sa-l vad dar daca nu or sa-l dea nu am cum sa-l votez.

Bine ar fi daca onor Cinemagia ne-ar da lista cu filme din care sa votam, respectiv filmele aparute in acest an pe ecranele noastre. Si atunci am vota numai dintre aceste filme. La urma urmelor suntem pe Cinemagia sa luam in calcul numai ce vedem la Cinema.

emanuel
04 Dec 2003, 14:25
Aici gasiti lista cu toate premierele din acest an din Romania: http://www.cinemagia.ro/boxoffice_premiere.php

Ping
04 Dec 2003, 15:07
Poate ca e bine sa nu ne grabim. Vad ca pe 12 are premiera si Gangs of New York care pe imdb il vad cu 2002, asa incat pentru a evita votarea unui film din 2002 in 2004 cred ca e mai bine sa incepem sa votam in ianuarie.

Pana atunci insa ar trebui stabilit un regulament. Eu de ex propun sa votam 5 filme cu urmatorul punctaj,
locul 1-10puncte,
2-6 puncte,
3-4 puncte,
4-2 puncte,
5-1 punct.

La actori poate ar fi bine sa ne rezumam la 3 optiuni cu 10,6 respectiv 4 puncte.

Mai este problema logisticii, cine face punctajul, daca s-ar putea face automat pe site, daca si cum sa voteze nemembrii.

Dan Gerose
05 Dec 2003, 13:46
daca luam in considerare si filme aparute in 2002, facem o varza din acest top. Ce ne facem cu filme aparute in 1999 sau mai devreme, dar care au ajuns pe ecranele noastre abia acum ? Propun sa ne retinem frustrarile ca filmele preferate au ajuns tarziu in Romania.

Alex Leo Serban
07 Dec 2003, 10:48
nu e varza daca luam in calcul - asa cum am propus - NUMAI filmele iesite pe ecrane in 2003! altfel, cu ce vede fiecare pe computer, kiar iese varza...
asa ca: OUT dogville!, da ar putea sa intre 'gangs of ny' - zic: 'ar putea', ca n-are rost sa ne ducem la el ca la pomul laudat
:wink:

christi
07 Dec 2003, 17:01
Putem face cum am facut anul trecut (top 2002) ---- fiecare sa realizeze un Top Ten personal. Locul 1 - 20 pct, locul 2 - 16 pct, si tot asa, pina la locul 10 - 1 pct.
La final calculez eu punctajul total al fiecarui film.

Dar sa mai asteptam putin, si anul trecut am lansat topicul abia de craciun...

jona
10 Dec 2003, 13:49
daca mai stati putin sa va ganditi, va apuca anul nou si iese "TOP 2004 cu filme 2003"

KORBEN
12 Dec 2003, 04:07
kill bill kand intra?
fara el io nu vreau sa concep anu asta cinematografik romanesc :evil:
astept ragulile definitive
desi mi se pare de bun simt sa punem ce a fost la noi pe ecrane in 2003
deci si orasul...definitiv

aleenutzza
12 Dec 2003, 09:59
asa ca: OUT dogville!, da ar putea sa intre 'gangs of ny' - zic: 'ar putea', ca n-are rost sa ne ducem la el ca la pomul laudat
:wink:

dar 'gangs of ny" e un film ok care merita vazut cel putin din 2 motive:
1) daniel day lewis joaca bestial
2) costumele si decorurile sunt facute ca la carte
:wink:

Nightwane
12 Dec 2003, 10:04
dar e prost din pacate...plictisitor...pacat....oricum dogville e mai mult decat monstruos de bun :D :D

MinRep
13 Dec 2003, 11:37
Aaa, de-abia astept sa incepem cu adevarat topicul asta (eu zic ca putem astepta pana la Craciun), dar vreau numai sa adaug ca se potriveste mai bine la "Film In General" sau "Cafenea". Deci, Ping, cred ca poti sa redemarezi subiectul acolo, cand crezi ca trebuie!

De asemenea, sustin si eu ideea de a vota doar cu filmele care au rulat nationwide in tara si sa lasam deoparte chestii de genul "Dogville", "Gerry" (asta ar fi!), "Ghost World" etc. pe care unii le-au vazut la TIFF, DaKINO, Festivalul Filmului Nu-Stiu-Care, CineMaIubit etc. etc. etc.

Alex Leo Serban
13 Dec 2003, 11:58
dupa cum stiti (cei care sinteti bucuresteni), independentafilm face in fiec. an un top al criticilor; primele 10 filme din topurile reunite ale celor care participa la ac. top sint proiectate apoi (in ian.) la elvira popescu.
iata topul meu - care am inteles ca va aparea sapt. viitoare in observator cultural (se ocupa kirilov? ceva pe-acolo...):
1. eroul; 2. cidade de deus; 3. punch-drunk love; 4. a 25-a ora; 5. prinde-ma! daca poti!; 6. vorbeste cu ea!; 7. intacto; 8. frida; 9. dragostea costa; 10 euromix.

TLD
13 Dec 2003, 12:46
O idee buna, cum anu trecut nu am prins topice de genu asta (de fapt nici nu eram pe aici anu trecut). Si dak nu intra Kill Bill :roll: , pai raman fara un film pe top 3... Astept sa vedem ce iese. Cand incepem sa spunem preferintele?

christi
14 Dec 2003, 16:49
Lansez eu topicul imediat, la Cafenea.

Facem ca anul trecut: fiecare isi expune preferintele - primele 10 filme care au avut premiera romaneasca in 2003.

La final, se calculeaza punctajul total, pentru a avea topul Cinemagia 2003: locul 1 - 20 pct, locul 2 - 16 pct, etc, pina la locul 10 - 1 pct.
Ma ocup eu de toate calculele, ca si anul trecut.

TLD
14 Dec 2003, 16:55
OK, ok! Dar filmele de la dakino se pun ca premiere? Totusi au fost vazute in .ro? :roll:

christi
14 Dec 2003, 16:59
Topicul a fost lansat, la Cafenea. Asa ca treceti la vot.

Filmele de la DaKino n-ar trebui votate, din simplul motiv ca nu au putut fi vazute decit de o mica parte dintre bucuresteni.

Ar fi bine sa ne rezumam la premierele nationale din 2003, care se gasec aici: http://www.cinemagia.ro/boxoffice_premiere.php