PDA

View Full Version : DaKINO


Serghei
24 Nov 2003, 15:52
Stiu ca mai este pe undeva un topic asemanator dar m-ar interesa programul pt zilele de joi si vineri daca il stie careva,si pe ce baza se face intrarea...

Nightwane
24 Nov 2003, 16:25
vineri stiu ca de la 19:00 e Dogville...ma duc sa-l vad...sa vad cum se simte in comparatie cu vazutu pe comp :)

TLD
24 Nov 2003, 16:29
Vreun site ceva? Defpat lasati prest ca e www.dakino.ro ... Programul este acolo. Pe scurt (Sau var extra large - pus ala regim):

Luni, 24 noiembrie
Deschidere Sala Palatului
20.00 NOWHERE IN AFRICA (Germania) de Caroline Link (Oscar Film Strain 2003)


Marti, 25 noiembrie - Palatul Copiilor
competitie programe paralele
14.30 - 18.30 fictiune sala mare
15.30 - 18.30 documentare sala mica 19.00 UZAK (Turcia) de Nuri Bilge Ceylan
(Marele Premiu al Juriului de la Cannes si cel mai bun actor 2003)
21.00 KILL BILL (SUA) de Quentin Tarantino



Miercuri, 26 noiembrie - Palatul Copiilor
competitie programe paralele
14.30 - 18.30 fictiune sala mare
15.30 - 18.30 documentare sala mica 19.00 A TALKING PICTURE (Portugalia) de Manoel de Oliveira
(Competitie Oficiala Venetia 2003)
21.00 BROWN BUNNY (SUA) de Vincente Gallo (Competitie Oficiala Cannes 2003)


Joi, 27 noiembrie - Palatul Copiilor
competitie programe paralele
14.30 - 18.30 fictiune sala mare
15.30 - 18.30 documentare sala mica 19.00 FIVE IN THE AFTERNOON (Iran) de Samira Makhmalbaf
(Premiul Juriului Cannes 2003)
21.00 ZATOICHI (Japonia) de Takeschi Kitano (Leul de Argint- Premiul Special de Regie Venetia 2003)


Vineri, 28 noiembrie - Palatul Copiilor
competitie programe paralele
14.30 - 18.30 fictiune sala mare
15.30 - 18.30 documentare sala mica 19.00 DOGVILE (Danemarca) de Lars Von Trier
(Selectie Oficiala Cannes 2003)


Sambata, 29 noiembrie - Palatul Copiilor
19.00 Inchiderea si Gala de Decernare a Premiilor



Si cred ca multi isi dau seama marea premiera e Kill Bill din punctul meu de vedere...

emanuel
24 Nov 2003, 16:34
Aici gasiti tot ce vreti sa stiti despre editia din acest an: http://www.cinemagia.ro/v1/index.php?page=articole/newsitem&ID=1146&hist=0

TLD
24 Nov 2003, 16:45
Ia zi emanuele care ti se pare mai bun anu asta? Nu stiu voi ce ziceti dar eu as vedea kill bill...

emanuel
24 Nov 2003, 17:43
Bineinteles, Kill Bill...
Dar am auzit ca si Brown Bunny ar fi bun...
sa vedem....

Oricum marea surpriza si marele favorit ramane "Killu Billu" :lol:

TLD
24 Nov 2003, 17:54
Da nu ma asteptam sa-l aduk astia de la dakino. Chiar frumos ce au facut anu asta. Tot asa. A si tin se le urez vizonar eplacutra tuturor, din pacate nu ne vom intalni nici aici (nu ca nu as vrea...)

Nightwane
24 Nov 2003, 19:29
io de brown bunny nu am auzit decat de rau..cica pana si faza cu blow job-ul e plictisitoare :)
oricum...tot pentru dogville ma duc...go Lars Von Trier! super tare filmul...si regizorul...si nicole kdiman...

Lady_Skar
25 Nov 2003, 15:01
Kill Bill?????

DAMN! La naiba cu teza asta la romana de maine!!!
Damn it to hell!

Dan Gerose
25 Nov 2003, 16:08
Daca vreti sa va placa cu adevarat Kill Bill, cititi putin despre el inainte de a-l vedea ! Cititi ce si-a dorit Tarantino cu acest film. Nu exagerez, dar veti putea aprecia filmul la adevarata lui valoare, pentru ca in el sunt referiri si influente la anumite filme pe care foarte putina lume le-a vazut.

tommy_cat
25 Nov 2003, 20:42
Stie cineva cum as putea face rost de filmele de fictiune prezente anul acesta in competitia dakino (pe orice fel de suport)?

TLD
26 Nov 2003, 09:17
Am inteles din ce am ascultat la radio azi ca domnu gheorghe s-a enervat ca n-a ajuns la Kill Bill si ca Danut a reprogramat vineri din nou film,u. Asta ar parea cam snobism, adik pt un singur om sa bagi din nou filmu. Asta ar fi bine si pt noi....

archon
26 Nov 2003, 22:59
Iertati-mi nestiinta, dar am si eu o intrebare.
Daca vreau sa ma duc maine la Zatoichi, mai gasesc bilete? :D . Adica se mai vand pe loc ori s-au pus in vanzare inainte de inceperea festivalului? Si daca se mai poate, de unde? Doar de la Palatul Copiilor ?

Ping
27 Nov 2003, 08:15
Informatii utile :

La Dakino biletul costa 100.000 lei pentru cele doua filme din ziua respectiva. Nu se poate lua bilet pentru un singur film

Exceptie vineri :
Dogville 100.000
Kill Bill vineri 22:30 100.000

Dar se poate si altfel . Mergeti mai devreme, cu cel putin jumatate de ora, intrati si va plimbati pe hol pana cand se aude la difuzoare : Organizatorii au hotarat sa lase intrarea libera. Si intra toti moca. Ieri s-a anuntat asta exact dupa ce am luat bilet. Insa se stia dinainte pentru ca am vazut ca foarte multi asteptau anuntul.

Foarte important : Filmele nu sunt titrate in romana.
-------------------------------------

A talking picture de exemplu a fost ieri titrat in franceza. Nu stiu in ce limba vor titra Zatoichi. Ar fi fost o chestie de bun simt sa anunte acest lucru. Organizare proasta.

emanuel
27 Nov 2003, 08:40
Unde mai pui ca ieri au schimbat filmul si m-am trezit ca incepe altceva in loc de Brown Bunny... cred ca "Spun" se chema...
Chiar, ce organizare proasta!

Ping
27 Nov 2003, 09:44
Am uitat sa mentionez ceva.

Ieri imaginea la "A talking picture" a fost execrabila. Nu ma pricep la astfel de lucruri ca sa dau detalii dar luminozitatea diverselor portiuni din film era diferita, aveam senzatia ca din cand in cand se schimba rolele din cauza pauzelor dintre imagini, plus ca filmul a fost proiectat pe ecran mic ( mai mic decat ecranul existent in sala).

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu stramb din nas, nu sunt un snob, dar aveam senzatia ca ma intorc in timp si vad un film pe vremea lui Ceausescu, poate ca asa e filmul, cine stie, ar fi bine ca cei care au vazut si alte filme sa spuna cum a fost ( nu am ramas si la SPUN)

Dar ce vreau sa spun de fapt : Dogville este prea important ( sper ) pentru ca sa-ti strici placerea cu o vizionare in asemenea conditti la Dakino. Ca sa nu mai vorbesc ca probabil nu va fi titrat in romana si oricat de bine ar putea stii cineva engleza sunt cuvinte care necesita o traducere la subsol. Asa incat va recomand tuturor sa mai asteptati putin pana in decembrie.

emanuel
27 Nov 2003, 10:02
Se zvonea ca ar anula si spectacolul cu Dogville, dar mi-au confirmat cei de la Independenta Film ca a venit copia si se va da la Festival.
Asa ca il veti putea vedea la DaKino, dar va fi netradus...

Nightwane
27 Nov 2003, 14:12
hai domneeeee...cum sa anuleze Dogville? sa nu-l vad io la cinema cu don'shoara? iar s-o duc la mine in camera sa il vedem la comp? (hmmm...nu e o idee rea... ) si ce dak nu e titrat? nu stiti engleza? :D

emanuel
27 Nov 2003, 14:54
si ce dak nu e titrat? nu stiti engleza? :D

Nu am zis ca nu ma duc la el pentru ca nu e titrat! Eu majoritatea filmelor le vad netitrate la vizionari...
Nu ma duc sa-l vad la DaKino, pentru ca nu merita sa ma chinui sa vad un film in niste conditii inferioare din toate punctele de vedere.
Mi-a ajuns sa vad Kill Bill Vol. 1 in niste conditii groaznice... iar la final s-a intrerupt din cauza aparatelor vechi, timp de cateva minute... jalnic!

blitz43
27 Nov 2003, 14:54
Unde mai pui ca ieri au schimbat filmul si m-am trezit ca incepe altceva in loc de Brown Bunny... cred ca "Spun" se chema...
Chiar, ce organizare proasta!

bah, mie unul mi-a placut Spun... si l-am si vazut acu' vreo 3 luni...
DAKINO asta :D cica aduce filme noi!!!???

moebius
28 Nov 2003, 01:49
am fost si eu azi (joi) si am stat la toate 3 filmele :)
comentarii altadata

Leonard Pyron
28 Nov 2003, 11:29
Eu am trecut prin fata cu autobuzul. Fara comentarii, chiar si alta data...

Leonard
01 Dec 2003, 02:16
foarta proasta organizarea, foarte proasta calitatea tehnica a proiectiilor (mai ales pelicula 35mm, cele beta parca s-au vazut mai bine), lipsa titrarii la lung-metraje, lipsa unor filme din programul anuntat (The Brown Bunny, dar si 6 scurtmetraje anulate)

celor care au fost la festival: propun sa faceti un mic top a ceea ce ati vazut, atat pt scurt- cat si pentru lung-metraje.

Dintre lung-metraje (n-am vazut filmul turcesc de marti si filmele de joi):
1. Dogville
2. Lichter
3. Spun
4. Kill Bill

Dintre scurt-metraje (am fost doar joi si vineri la cele de fictiune):

1. Poveste la scara C (Nemescu, romaniesc)
2. Demonii (Villarreal, mexican)
au mai fost interesante si haioase: Pe Aripile Vinului (Porumboiu, romanesc), Marturisirea (francez), Craciun Sangeros (francez) si Please (englez)

la Gala de Inchidere mi-a placut doar "recitalul" lui Radu Gheorghe (super amuzant) si poezia lui Piersic Jr., in rest nimic interesant.

moebius
01 Dec 2003, 02:56
mie nu mi-a placut deloc lichter... explica-mi si mie de ce l-ai pus pe locul 2 pt ca mie fiind mai neofit poate nu mi-a picat fisa

ps. nu eram ironic

regedit
02 Dec 2003, 10:56
cum nu sunt un cinefil ... m-am dus doar la ce ma interesa ... si nu mi-a parut rau. am cunoscut-o pe ricutza :))).

sincer: kill bill a fost o katerinka de toti banii. noroc pentru patch ca am avut materialul la mine ca altfel nu intzelegeam nimic din film. de remarcat si prestatia naistului nostru roman care a aparut pe fondul sonor cu arhicunoscuta la momentul oportun.

Alice_Fluture
02 Dec 2003, 14:51
Nu cred ca se poate face un top cu filme atit de diferite. Imi pare rau ca nu am vazut finalul de la "ZATOICHI" (poate mi-l spune cineva, desi era previzibil). Imi amintesc glumele a propos de "KILL BILL" care se susoteau in sala la filmul japonez. Pentru ca, a bon entendeur, salut, "razboinicul cu par galben" si cele doua gheishe cu o poveste atit de trista, au aceeasi motivatie (razbunarea). Cum facea Leone spaghetti western asa facu si Tarantino western sushi... and a little bit more, as spune. Boy, ma simt privileged! :D

Hai sa vbim mai departe pe thread-ul de la concursuri, festivaluri... sau sa facem cumva sa unim discutiile.

Bubu
02 Dec 2003, 17:48
la Gala de Inchidere mi-a placut doar "recitalul" lui Radu Gheorghe (super amuzant) si poezia lui Piersic Jr., in rest nimic interesant.

RG e super! Un mim excelent. Poate ca regizorii nostrii entelegenti si absconsi se gandesc sa-l distribuie intr-o comedie.

Alice_Fluture
02 Dec 2003, 18:51
Dan Chisu a anuntat ca Radu Gheorghe va deschide o serie de stand up comedy in decembrie, am uitat in ce local din Bucuresti :( . Si mie mi-a placut la nebunie. Daca ati auzit un hohot de ris dupa ce prezentatorul a incheiat cu "Radu Gheorghe, doamnelor si domnilor", eu eram. :D Prietenii mi-au zis ca din cauza mea se inroshise domnul prezentator care inainte de intrarea lui RG pe scena l-a prezentat: "Tudor Gheorghe si vioara lui" :lol:

Bubu, vroiam sa te intreb mai de mult dar uite ca te-am "prins" aici si, cum am vazut animatie in festival, m-am gindit inevitabil la tine. De ce nu faci scurt metraje de animatie pe calculator cu bufnitzelul albastru? Stiu ca trebuie multe resurse (timp, bani, baza materiala etc.), dar sigur s-ar gasi piata pentru ele. Si inca ceva, daca mai esti dispus sa primesti comentariile mele, eu inca mai astept scenariul acela...

Ambra Blu
03 Dec 2003, 10:40
Dan Chisu a anuntat ca Radu Gheorghe va deschide o serie de stand up comedy in decembrie, am uitat in ce local din Bucuresti :(

Probabil ca Cafe Deko, un alt loc unde Chisu sa va faca de bani.

KORBEN
12 Dec 2003, 03:10
Stie cineva cum as putea face rost de filmele de fictiune prezente anul acesta in competitia dakino (pe orice fel de suport)?
imi permit sa multumesc in numele echipei de cinemagicieni
multumesc ca ne iei de cretini
mi se pare evident ce este cum este si de ce este killlbill asa :evil: :evil:

KORBEN
12 Dec 2003, 03:10
Stie cineva cum as putea face rost de filmele de fictiune prezente anul acesta in competitia dakino (pe orice fel de suport)?
imi permit sa multumesc in numele echipei de cinemagicieni
multumesc ca ne iei de cretini
mi se pare evident ce este cum este si de ce este killlbill asa :evil: :evil:

KORBEN
12 Dec 2003, 03:17
:o :x :evil:
nu aveam nimika d impartit cu tommy kat.
sorry....
era o replika pt cineva care spunea ca trebuie citit ceva inainmte de kill bill ca sa`l intelegem...nu mai stiu care

Alice_Fluture
12 Dec 2003, 22:40
Poti sa-ti stergi mesajele folosind butonul Edit. :wink:

Alice_Fluture
12 Dec 2003, 22:46
Dan Chisu a anuntat ca Radu Gheorghe va deschide o serie de stand up comedy in decembrie, am uitat in ce local din Bucuresti :(

Probabil ca Cafe Deko, un alt loc unde Chisu sa va faca de bani.

Da asa e. Parca asa a spus. Si in afara de RG se stie cine o sa mai faca atmosfera p'acolo?