PDA

View Full Version : HERO - poezie in imagini


THUNDER
17 Nov 2003, 23:03
Nu va lasati prada prejudecatilor, desi Jet Li e in rolul principal, desi e un film cu chinezi zburatori, bucata asta de pelicula constituie o experienta exceptionala cum rar s-a mai vazut in istoria cinematografiei.

Scenariul, atipic filmelor americane, dar nu intru totul original, fiind construit intr-o maniera inspirata din clasicul Rashomon al lui Akira Kurosawa, e, totusi, unic prin mesajul intrigant pe care-l transmite. Regia exploateaza la maxim potentialul scenelor de lupta si le transforma intr-o veritabila manifestare artistica ce are ca spatiu de expunere decoruri construite cu o minutiozitate inumana, ce te lasa pur si simplu cu gura cascata fara a folosi abuziv efecte speciale. Nici muzica nu este mai prejos, depasind statutul de element de fundal si participand activ in dinamica scenelor. Toate aceste elemente se imbina magistral pentru a aduce pe ecran o legenda chinezeasca plina de sensibilitate, aparent naiva, dar fara acea falsitate specifica povestirilor hollywoodiene. Nu pot sa inchei fara sa evidentiez scena din padure ce ar merita sa fie decupata din film si pusa in rama, si "joaca" unui mosulica orb cu un intrument cu corzi.

Alex Leo Serban
18 Nov 2003, 11:35
subscriu, subscriu, subscriu!!! (si nu inteleg de ce emanuel nu pune mai rpd cronica mea pe site, ca i-am dat-o de 2 zile :o !!! :lol: )

ricutza
18 Nov 2003, 13:58
pare chiar interesant din ce povesteste Thunder...chiar ma gandeam sa ratez filmul asta, dar acum mi-am schimbat parerea!

ironleft
19 Nov 2003, 23:11
Tocmai vin de la film. Nu am mai postat pe acest forum insa l-am cautat special pt. a va impartasi aceasta experienta...

Filmul este inr-adevar o capodopera. i-as da 9 din 10. dupa parerea mea daca mentineau si scenele de lupta in limitele realului merita 10.
Am mers la film pe nepregatie si cu o atitudine din cele mai refractare.
Inca de la primele scene mi-am dat seama ca nu era ce credeam si ca filmul merita o sansa. am "intrat" in film si cu cateva mici exceptii(niste vecini de scaun care plecau la mijlocul filmului) am fost acolo tot timpul.
Ce ar fi de zis despre film? Muzica? Nici nu am auzit-o. Totul este un intreg atat de bine sudat incat iti produce o impletire a simturilor cu imaginatia cum nu am mai intalnit pana acum la un film.
Peisajele- absolut fascinante.
Culorile- te invaluie si iti dau exact starea de spirit care trebuie.
Nu stiu cat Hollywood si cata China este in productia filmului dar exprima insasi esenta unei civilizatii imbinata cu o poveste de dragoste, subordonata insa tot scopului superior.
Mi-a fost frica putin la final insa se termina exact asa cum trebuie.
Ma intreb daca filmul va primi aprecierile pe care le merita.

THUNDER
20 Nov 2003, 15:51
subscriu, subscriu, subscriu!!! (si nu inteleg de ce emanuel nu pune mai rpd cronica mea pe site, ca i-am dat-o de 2 zile :o !!! :lol: )


Ai vazut cumva MUSA ( http://www.imdb.com/title/tt0275083/ ) ? Ca stil, e usor diferit de HERO, in sensul ca e mai putin poetic, luptele sunt realiste, dezvolta mult mai multe personaje, mai multe conflicte etc. In schimb, e fel de emotional. E primul film pe care-l vad in care o poveste de dragoste e descrisa fara cuvinte siropoase ci numai din gesturile si deciziile pe care le fac, respectiv iau, personajele . Si o mai are si pe Ziyi Zhang :oops:

Dan Gerose
20 Nov 2003, 16:34
Intr-adevar, un film absolut superb.

Arhanghell
20 Nov 2003, 20:25
acu m-ati facut curios... ce naiba film o mai fi si asta?... :roll:

i_matei
20 Nov 2003, 23:18
Sincer m-am dus la filmul asta doar datorita review-urilor de pe acest forum... cu totii l-ati laudat si am zis sa ii dau o sansa, dar recunosc ca am avut inima indoita... Imi imaginam ca va fi o mizerie tipic Jet Li, un film din categoria "iti da palma cu picioru'" cum a fost Cradle 2 the grave...
Tin sa spun ca surpriza mi-a fost URIASA... Un film absolut poetic, imagini absolut superbe, o poveste fascinanta si efecte speciale ce depasesc orice limita a imaginatiei...
Ce te izbeste in primul rand la acest film este cromatica lui... Cred ca in nici un film nu am vazut peisaje mai superbe, nuante de culori unice... As aminti aici 2 scene... lupta din gradina plina cu frunze si bataia de deasupra lacului vor ramane absolut antologice pentru mine.

Unii zic ca nu le-au placut ideea luptelor "supranaturale"... E vorba de o legenda, remember? Reda cu exactitate imaginatia oamenilor din acea vreme, cu toti eroii si faptele lor... Pentru mine scenele de lupta au dat okazia prezentarii unor imagini absolut superbe, fara precedent in cinematografie.

Cat despre efecte speciale, ce pot spune... pur si simplu filmul asta arunca seria Matrix in derizoriu... si retineti ca filmul asta a aparut in 2002 cu un an inainte de Revolutions si Reloaded... chiar nu inteleg de ce filmul asta nu a venit in Romania mai repede, de ce nu i s-a facut o publicitate ca lumea, de ce nu a fost prezentat la adevarata sa valoare???

Sincer oricat m-as chinui nu cred ca as putea gasi vreun defect filmului asta. E pur si simplu PERFECT!! Pentru cei ce nu l-au vazut ii indemn sa se duca, pentru ca nu stiu ce vor pierde!!! Lasati la o parte ideile preconcepute despre filmele cu Jet Li si despre filmele asiatice in general!!! Filmul asta e pe departe unul din cele mai bune filme care au venit la noi anul asta.

NOTA 10/10 fara discutie

MinRep
21 Nov 2003, 12:13
Am vazut filmul aseara si m-a dat pe spate. (nu am realizat ca a fost unul dintre filmele nominalizate la OSCAR pentru film strain anul asta) Ma asteptam, evident, la lupte artificiale si Jet Li inexpresiv. Insa a fost ceva cu totul neasteptat.

Luptele sunt ca un balet si fiecare dintre ele demna de antologie, de la lupta cu frunzele prin padure la lupta cu sabiile in apa. Si, bineinteles, in prima lupta, sabiile, muzica si picurii de ploaie cazand sunt folositi exceptional... Iar efectele de imponderabilitate sunt mult mai frumoase decat in restul productiilor de gen (comparand,e vident, cu "Tigru si dragon").

Mi-a placut ca regizorul a accentuat mult pe imagini, chiar daca coloritul este cam strident. A riscat mult (cum poti uita suvoiul de sageti, vartejul de frunze sau picatura de ploaie care aterizeaza pe obrazul Zapezii?), dar, per ansamblu, imaginile sunt exceptionale (ciar daca lasa putin impresia de ireal sau faptul ca s-au folosit corzi este evident - dar ce conteaza???)

Si structura scenariului este frumoasa. Daca "Rashomon" isi propune sa arate ca realitatea nu poate fi descoperita, "Eroul" incearca sa descopere realitatea de dupa minciuni. Si, in final, realitatea este deconspirata nu de povesti, ci de imaginea lui Sabie Franta si Zapada Spulberata (parca!), morti impreuna pe un varf de deal.

Mie "Eroul" mi s-a parut un excelent film vizual, care ascunde o poveste frumoasa si un serios bagaj psiho-filosofic (ce-mi place sintagma asta!). Dupa superbele imagini se ascunde o poveste despre ce inseamna sa fi cu adevarat razboinic si, poate, erou!


P.S.: 9/10 sau (*) (*) (*) (*) 1/2

morpheus
21 Nov 2003, 13:06
M-am dus la acest film mai mult din plictiseala cu idei proconcepute :oops: dar apoi mi-am schimbat radical parerea... Cred ca este unul dintre cele mai bune filme ale acestui an...

(*) (*) (*) (*)

spartacus
24 Nov 2003, 08:55
Gata, gata, ajunge! Ne-ati convins!... Imediat ce va ajunge si in orasele noastre o sa mergem sa-l vedem! Il laudati cu totii incit nu se poate ca si cel mai impatimit "cinefob" sa nu mearga la filmul acesta.
Sa speram ca nu v-ati inselat(cel putin, pina acum asta nu s-a intimplat)...
Va mai scriu dupa ce-l vad, ok?..
Servus!

toni
27 Nov 2003, 09:50
Impresionant. Recunosc, mi-a placut mai mult CD, HD, dar asta a avut un aer ciudat, m-a tintuit in scaun. Nu cred ca am clipit de prea multe ori. As vrea sa spun si ceva de rau, dar nu-mi vine.

A, si mi-a placut asiatica aia mica....

blitz43
27 Nov 2003, 15:34
A, si mi-a placut asiatica aia mica....

Toni, se merita cumparat pe DVD?

toni
27 Nov 2003, 15:37
bei, lasa vrajeala......nu se vede tzitze, deci nevasta-ta nu are ce comenta.

w33dsmoker
02 Dec 2003, 03:38
Deja s-au spus o gramada de lucruri despre filmul asta si de obicei ma multumesc doar sa citesc diferitele pareri insa in cazul asta o sa-mi calc pe inima :lol: si o sa bag si io trei cuvinte despre "Hero".
Incep cu o chestie care ma deranjeaza : cativa prieteni, frenetici fani Matrix, sunt deranjati de lipsa de realism (!!!) din Hero...asta de parca Matrix ar fi cel mai veridic film facut vreodata (don't get me wrong...i took the red pill, numai ca am fost eliberat din Matrice..free mind-my ass :) ). Cum mai zicea cineva...Hero e ecranizarea unei legende...de ce nu se plange lumea de lipsa de realism din Lotr daca e sa punem problema asa ??? Cred ca filmul pierdea in expresivitate si nu castiga nimic daca scenele de lupta ar fi fost realiste...mai ales ca ele sunt cea mai dinamica parte a filmului-poem. (Daca ar citi mama ce frumos si din inima am scris chestia asta... :)) Vezi lupta in ploaie din gradina in care se joaca Go sau cea purtata pe apa...in jurul tipei moarte si, cireasa de pe tort, lupta din padure...superb efectul vizual creat de costumele rosii pe fondul auriu al frunzelor. Atentia la detalii a fost extraordinara (am citi pe site-ul oficial ) si lucrul asta se vede.
Apoi povestea: parea atat de simpla si totusi e destul de profunda cat sa ne puna pe ganduri serios...lucrurile sunt narate si infatisate intr-un mod simplu insa lucrul asta potenteaza mesajul afectiv al filmului. De exemplu povestea de dragoste dintre BrokenSword si FlyingSnow (parca suna mai bine in engleza...nu ??) - fara declaratii inutile, fara parade sentimentale - pe mine m-a emotionat si ( mi-e rusine, dar...) am plans.
Si nu am mai plans la un film de cand aveam vreo 7-8 ani si lua bataie Van Damme in Sport Sangeros :D .
Daca nu v-au zis destui...va mai zic si io o data : this must movie has to be seen.Fo' real!!!

P.S. Era sa uit : am innebunit de nervi din cauza catorva specimene subdezvoltate care au ras de la inceput la sfarsitul filmului. Tin minte ca si cand am fost la Matrix (primul) tipul de langa mine radea de "sariturile ca-n filme chinezesti" in timp ce eu i-as fi spart fata cu dintii cum spargea el semintele alea ieftine :evil:

ironleft
02 Dec 2003, 22:32
eu si prietenii mei am rezolvat repede cu acel gen de oameni care evident erau in sala si cand am fost noi: i-am amenintat cu bataia si s-au linistit imediat.
ar fi si mersul la agentii de ordine bla bla insa pierzi din film si efectul s-ar putea sa nu fie cel scontat.

w33dsmoker
03 Dec 2003, 03:58
eu si prietenii mei am rezolvat repede cu acel gen de oameni care evident erau in sala si cand am fost noi: i-am amenintat cu bataia si s-au linistit imediat.
ar fi si mersul la agentii de ordine bla bla insa pierzi din film si efectul s-ar putea sa nu fie cel scontat

Multumesc pentru solutia oferita :))
Numai ca io eram singur si, inafara de asta, la fizicu meu... :)

Mircius
04 Dec 2003, 09:16
Atunci cand am vazut filmul HERO, eram intr-o graba destul de mare, si vad ca toata lumea spune ca filmu-i o capodopera. Nu pot sa zic, mai ales ca e o legenda.... in urma careia s-a construit Marele zid chinezesc. Unele kestii mi se par RIDICOLE la aceste filme. si la Tiger si Dragon, da si la asta cu eroul lui Peshte. M-am plictisit ingrozitor. Bla bla bla.... si multe povesti de iti face capu calendar. Ca ala se iubea cu aia, da defapt, aia il iubea pe el, si tot asha... mai rau ca la telenovele....

Georgiana
04 Dec 2003, 09:36
Filmul este super! Imi pare rau ca nu am avut niste conditii decente de vizionare, caci vecinii mei de sala se intreceau in marlanisme si mojicii. In alta ordine de idei, Romania 1 a difuzat acum vreo cateva zile filmul "Imparat si asasin" a carui actiune se petrecea in aceleasi timpuri, iar primul imparat al Chinei era eroul principal. Asa ca "Hero" pica la marele fix! As avea de facut un mic comentariu fata de sinopsisul de pe Cinemagia: povestea din "Eroul" e spusa din patru perspective, si nu din trei. Cat despre scenele de lupta "ireale", cine are cat de cat habar despre filmele traditionale chinezesti cu arte martiale, stie ca luptele in aer, mersul pe apa sau pe pereti sunt la mare cinste.

Ilila
04 Dec 2003, 13:51
Care este diferenta dintre filmul vazut pe DVD si cel vazut pe marele ecran?... ma refer la efectele vizuale din "Hero"

i_matei
04 Dec 2003, 14:56
Depinde intre ce faci comparatia...
E imposibil de gasit in Romania un cinema care sa iti ofere intreaga experienta audio-vizuala posibila a acestui film.
Pe DVD, rezolutia este mult mai buna detaliile sunt redate perfect iar sunetul poate fi redat pe 7 canale . Iti trebuie un televizor panoramic cu retro-proiectie (Sony sunt cele mai bune), un dvd-player (de preferinta Nakamichi), un amplificator si un sistem audio 7.1 (de preferinta Pioneer).
Pregateste-te sa ai puse la bataie vreo 15.000 USD (si inca se poate si mai bine de atat!!!) :D
In Europa sunt doar cateva cinema-uri care nu folosesc banda de film ci proiectie pe baza de DVD si pe gasesti din cate stiu eu doar pe la Paris si Londra...

THUNDER
13 Jun 2004, 02:57
In a surprising interview with Fangoria magazine, Tarantino revealed, that he battled with Miramax (who holds the rights to Zhang Yimou's HERO) to finally release the film (which is almost 2 years old now, and hasn't gotten ANY attention from Miramax, who already had edited the film down to 95 minutes - a version that was also shown all over Europe), and to top it, he convinced Miramax to release it in its original version, which is over 120 minutes long.

This is what Tarantino said (the entire interview will be in the April 16 Issue of Fangoria Magazine)

"And I am very proud to do that," Tarantino tells Fangoria Magazine. "I had to fight for it with Miramax. I think they lost faith in it and everything. And I thought that HERO was an absolute masterpiece, so I fought with them not to cut it. Not to bring it down, but to keep it the same length as when I saw it. And finally they agreed if I would present it. So I got in touch with Zhang Yimou and he was cool with that. Yeah, he was as happy as a clam. So that's what I am doing—it's pretty much what I did for IRON MONKEY."

The Film will released in New York and LA this June.

PoliFanAthic
13 Jun 2004, 10:03
Era si timpul.