PDA

View Full Version : Jos cu dragostea!


Alex Leo Serban
01 Nov 2003, 09:48
mi-a placut la nebunie!!!
renee zellweger - mai buna ca-n 'chicago', ewan mcgregor - perfect, totul destept, haios, elegant, spiritual, facind misto de corectitudinea politica, dar cu tandrete si fara mojicii... cunoasterea comediilor inspiratoare (cu rock hudson & doris day) e utila, dar nu obligatorie. la un moment dat - spre final -, devine un fel de 'legaturile primejdioase' pe canapea pop art... umor & sofisticare galore! tzoale, one-liners, sinatra!! who could ask for anything more???

PoliFanAthic
01 Nov 2003, 17:33
Este, incontestabil, mai bun decat Kate&Leopold. Pana la un punct a fost chiar foarte misto, dar din pacate mie mi se pare ca atunci cand "planurile diabolice" sunt explicate totul isi pierde din farmec. Asa mi se pare...

Alex Leo Serban
02 Nov 2003, 08:40
1. kestia cu 'planurile diabolice' este voit la misto - parodie la explicatiile complicate & trase de par din filmele de gen...
2. kiar n-am inteles: gandalf n-a vazut filmul, da i se pare 'demn de mila'!?! weird... si hai sa terminam cu populismele astea cu 'tzarile nevoiashe', 'saracii mor de foame in timp ce americanii fac filme frivole'... ce facem aici, porto allegre 3?!
fuck the poor! - who cares, anyway...?

PoliFanAthic
02 Nov 2003, 13:16
Nu zic ca nu e asa, voit la misto, dar mie nu mi s-a parut cu adevarat misto. Pentru poveste, nu ca "element" individual.

eladax
02 Nov 2003, 15:03
In sfirsit, o parodie inteligenta, care ataca cliseele, nu le perpetueaza!..
Rene..fata asta joaca numai in filme interesante.In Jerry Mcguire era simpatica, dar nu promitea.Mi-a placut in Nurse Betty (il recomand), in Chicago..Stie ce i se potriveste si "inhata" rolulurile cele mai interesante.
Iar Ewan, ca s-o citez pe bunica-mea, e un "sweetheart":)..Incerc sa-mi imaginz "Down with Love" cu JLo si cu Ben Affleck..Cih!

Dan Gerose
02 Nov 2003, 15:47
OK. OK. M-ati convins. Ma duc sa-l vad. Daca nu erati voi, n-as fi calcat la acest film. Sper sa nu-mi para rau. :o

Lady_Skar
02 Nov 2003, 21:11
Privirea lui EM dupa ce RZ ii insira toata povestea---> PRICELESS!

Medwyn
02 Nov 2003, 22:17
Adevarul e ca La Hollywood se produc in momentul de fatza filme care sa ii scoata pe americani din depresia in care au cazut in ultima vreme. Si de aici retzeta filmelor retro: un pic de dans, un pic de muzica s.a.m.d...
Actorii sint intr-adevar adorabili iar subiectul "Men- hate them but can't live without them!" e rasucit cu mult umor pe toate fetzele. :lol:

Lady_Skar
03 Nov 2003, 13:25
Adevarul e ca La Hollywood se produc in momentul de fatza filme care sa ii scoata pe americani din depresia in care au cazut in ultima vreme. Si de aici retzeta filmelor retro: un pic de dans, un pic de muzica s.a.m.d...
Actorii sint intr-adevar adorabili iar subiectul "Men- hate them but can't live without them!" e rasucit cu mult umor pe toate fetzele. :lol:

Men, we can't live with them, we can't kill them.
:lol:

blitz43
03 Nov 2003, 13:26
Este, incontestabil, mai bun decat Kate&Leopold. Pana la un punct a fost chiar foarte misto, dar din pacate mie mi se pare ca atunci cand "planurile diabolice" sunt explicate totul isi pierde din farmec. Asa mi se pare...

Subscriu.... Ti se pare corect! :lol:
Sfârsitul e de kkt! :cry:
Sad but true!

snatchro
03 Nov 2003, 15:56
Mie mi-a placut parodia. Cu toate ca se puteau adauga mult mai multe, ramane un film placut. Am remarcat, ceea ce m-a impresionat, machiajul si costumele. Extraordinar de "stralucitoare".
In ceea ce priveste actorii mi-a placut cel mai mult Hyde Pierce, care dupa parerea mea reuseste sa fie un pic mai amuzant decat cei din rolurile principale. Chiar duceam dorul de un film in "CinemaScope". Si sa stiti ca nu sunt de acord cu nivelul 3 deloc.

MinRep
03 Nov 2003, 17:35
Cand am iesit din sala de la "Down With Love" am avut, pentru prima data dupa mult timp, senzatia unei parodii reusite. In sfarsit, in peisajul modern, am gasit o combinatie unica de ironie, umor de calitate si actori pe masura (ok, Zellweger a reusit sa ma enerveze iar, dar trec cu vederea!) Mai mult parodie a unei vremi si a unor mentalitati prezente in toate perioadele decat a unor filme cu eroi cuceritori, Sean Connery - James Bond wannabees...

Ewan McGregor asta e fantastic! Parca i s-ar potrivi orice rol in care joaca! Si nici unul nu seamana intre ele (de la "Trainspotting" la asta e distanta mare...). Pacat de rasturnarile de situatie nu prea veridice si finalul un pic lungit, dar actorii (si includ si pe cei doi din rolurile secundare, a caror nume nu m-am obosit sa le retin) eclipseaza totul, intr-un regal al comediei, culorilor si... a muzicii (de ce nu?)

Apropo, de milioane "dialogul" cand Barbara/Nancy il paraseste pe Catch si fuge in liftul din care vin Vicki si... editoru' ala (a naibii nume!!!). Fiti atenti:

EDITORUL: Vicky!
VICKY: Barbara?
CATCH: Nancy!
EDITORUL: Who do you call Nancy?

click
05 Nov 2003, 14:18
Parerea mea...nu ca ar conta...
Kate & Leopold este mult mai bun decat Jos cu dragostea...am fost aseara la ultimul si a fost primul film la care am iesit din sala inainte sa se termine...dar no, gusturile nu se discuta.

Alex Leo Serban
06 Nov 2003, 11:32
draga click, SIGUR ca parerea ta conteaza, doar ca... atunci cind vei creste, vei vedea mai multe filme si vei cistiga experienta, o sa-ti dai seama de ce 'kate&leopold' e kk...
just be patient! tick-tock... click, clock :wink:

click
09 Nov 2003, 17:04
...undeva, pe alt forum, a fost o discutie interesanta - "Divertis versus Vacanta Mare". Pe scurt: Divertis promova un umor de foate buna calitate, dar era o mare hiba...audienta relativ mica; Vacanta Mare facea un umor usor, de calitate scazuta dar avea o audienta foarte mare. Si atunci Divertisul a vrut o audienta mai mare, lucru realizabil doar prin coborarea stachetei...ceea ce se intampla de foarte mult timp incoace (ceea ce fac la Antena1). Si mi tare dor de Divertisul de altadata. Cam asta-i parerea mea si despre "Jos cu dragostea" - s-a vrut un umor de calitate dar facut pentru audienta, pentru mine reprezinta Divertisul de azi.

Ajax26
11 Nov 2003, 16:53
cel mai prost film pe anul ASTA!!! Bani aruncati degeaba !! BAieti daca cumva prietenele voastre va pun sa le duceti la acst film sa fugiti !! ca o sa ajungeti ca mine sa nu mai am par in cap dupa filmul asta :lol: !! STUPID STUPID STUPID!!!!!!!!!!!!!!

toni
18 Nov 2003, 09:35
Eu m-am distrat copios. Costume incedibile, parca erau un personaj din film, nu un accesoriu, actori ok, dialoguri ca-n 50, fara scene de SEX dar despre SEX, ca sa mai - o super comedie.

a, si n-am fost cu prietena mea....

patch4all
18 Nov 2003, 11:23
Down with love este o pelicula despre care se poate afirma cu tarie ca putea fi realizata foarte bine si in anii in care se si petrece actiunea. Presupun ca producatorii au considerat ca ar fi binevenit publicului un subiect descris in cele mai mici detalii pentru a-i reaminti anumite conveniente din trecut, pentru a abstrage in prezent o parte din atmosfera acelor ani si pentru a-i reaminti ceva despre felul rasat in care se desfasurau relatiile (sau unele dintre ele) in acea vreme...
Detalierea fiecarui amanunt spre a-i crea o semnificatie aparte confera un plus de valoare imaginii si dinamicii actiunii...
Iar ca actori, Renee Zellweger si Ewan Mac Gregor au fost probabil cea mai buna optiune...