PDA

View Full Version : Imagini ce raman in istoria omenirii


Ping
29 Oct 2003, 08:11
Care vi se par cele mai socante, memorabile, uimitoare, revoltatoare, importante imagini din istoria omenirii ?

Pentru inceput :

- Hindenburg prabusindu-se si arzand
- Jessie Owens castigand proba de 100 m la Olimpiada lui Hitler
- Asasinarea lui Kennedy
- Primul pas pe luna
- Explozia navetei Challanger
- Gemenii, impact si prabusire
- CNN-live, cerul Bagdadului in infrarosii, brazdat de explozii, prima oara razboi in direct la TV
- daramarea zidului Berlinului

Mala Portugal
03 Dec 2003, 00:39
Mi-a mi-au venit in minte doua imagini nu atat de mediatizate ca cele pe care le amintesti . M-a frapat faptul ca atunci cand am amintit de ele ,toti cei prezenti in discutie stiau despre ce e vorba:
1. Imaginea de dupa un atentat din Sri Lanka cred cu un tip care era ridicat de par si puteai observa ca isi pierduse partea de la talie in jos.
2. Imaginile cu suporterii lui Bayern Munchen dupa ce BM a luat-o pe coaja de la Manchester United in finala de Champions League
din 1999.

Nightwane
03 Dec 2003, 13:47
Laura Palmer moarta, invelita in plastic - Twin Peaks
Jack Nicholson - "Heeeere's Johnny" (face through door) in The Shining
si atat deocamdata...k restu' ati zis voi...

regedit
03 Dec 2003, 14:10
... imaginea lui sharon stone cand schimba picior peste picior in basic instinct.

... si fata lui chaplin cand isi haleste ghetele !

mai lasam si pentru altzii.

blitz43
03 Dec 2003, 15:01
imediat dupa fuga lu' Saddam din Bagdad.
Pe lânga jafurile la tot pasul, Arabii loveau portretele genialului conducator, le faceau harcea-parcea...
Unul mai curajos chiar si-a ridicat poalele camasii si a incercat un sex oral cu tabloul... :lol:
:o No (more) comment!

Alex Leo Serban
03 Dec 2003, 15:54
eu pun (tot) asasinarea lui jfk filmata de zapruder, primul pas pe luna filmat numaistiu de cine, gemenii in&dupa impact filmati de mai multi + procesiunea funebra de la moartea printesei diana filmata de bbc, cnn, nbc etc; asta - in real life. pt imaginile de la cinema - ma mai gindesc... da picior-peste-piciorul lui sharon in 'b.i.' is a MUST :wink:

Ping
04 Dec 2003, 09:18
Buna idee sa enumeram si imaginile din filme. Propun :

1. Cainele andaluz – taierea ochiului
2. Psycho – scena cu crima din baie, mana care in cadere trage perdeaua si sangele care se indreapta spre scurgere
3. Godfather – trezirea cu capul de cal in pat
4. Godfather – sfarsitul, privirea lui Diane Keaton si apoi ceea ce vedem prin ochii ei, cum usa se inchide si noului Nas i se saruta mana
5. Crucisatorul Potemkin – caruciorul care coboara scarile ( desi nu am vazut filmul ca nu am de unde )
6. The great dictator – Hitler jucandu-se cu globul pamantesc

Si una cu care poate nu veti fi de acord dar care mie mi-a placut si ma urmareste :

JFK, punctul culminant din pledoaria lui Kevin Costner cand explica efectul glontului fatal : Back and to the left, back and to the left, back and to the left.

Subscriu la :

1. Heeeeeere’s Johnny
2. Shoron Stone schimbandu-si piciorul de sustinere

Ping
04 Dec 2003, 10:24
Poate ar merge si faza cu ET sughitand dupa ce a baut bere. Un extraterestru simpatic si beat, imaginatie la maxim.

Nightwane
04 Dec 2003, 13:09
Buna idee sa enumeram si imaginile din filme. Propun :

1. Cainele andaluz – taierea ochiului
2. Psycho – scena cu crima din baie, mana care in cadere trage perdeaua si sangele care se indreapta spre scurgere
3. Godfather – trezirea cu capul de cal in pat
4. Godfather – sfarsitul, privirea lui Diane Keaton si apoi ceea ce vedem prin ochii ei, cum usa se inchide si noului Nas i se saruta mana
5. Crucisatorul Potemkin – caruciorul care coboara scarile ( desi nu am vazut filmul ca nu am de unde )
6. The great dictator – Hitler jucandu-se cu globul pamantesc

Si una cu care poate nu veti fi de acord dar care mie mi-a placut si ma urmareste :

JFK, punctul culminant din pledoaria lui Kevin Costner cand explica efectul glontului fatal : Back and to the left, back and to the left, back and to the left.

Subscriu la :

1. Heeeeeere’s Johnny
2. Shoron Stone schimbandu-si piciorul de sustinere

Curcisatorul Potemkin ti-l pot da eu...si Un Caine Andaluz la fel (cum am putut uita de faza aia??? )

Mala Portugal
04 Dec 2003, 23:19
Mi-am mai amintit o secventa despre care indraznesc sa spun ca a fost reluata de mai multe ori decat cea cu asasinarea lui JFK: imagina lui Marilyn Monroe in momentul ei de maxima gratie-incercand sa-si tina rochia ,ridicata de curentii de aer, la o iesirea a metroului din New York.

metamorphosis
05 Dec 2003, 03:18
sau imaginea lui Clinton la proces repetand in nestire: "I did not have sexual relations with that woman <pause, gaze averted> Ms. Lewinsky"

Serghei
05 Dec 2003, 08:24
1.Imaginea studentului in celebra piata din China,fata in fata cu tancul.
2.Ciuperca atomica filmata de americani ca sa le arate la rusi cam care e situatia.




P.S.Nightware.presupun ca stai in Bucuresti(m-ar interesa filmele)

Ping
05 Dec 2003, 09:42
Da, ciuperca am uitat de ea. Dar neaparat trebuie completata cu imaginea Hiroshimei, pustiul ala prin care razbatea cate un copac ars sau un zid incomplet.

Sunt de acord cu Marilyn si tancul in Tien-an-men, dar cred ca Bill cu trabucul lui nu are ce cauta aici (oricat de mult am visa la o relatie nepotrivita in biroul oval )

aleenutzza
05 Dec 2003, 09:43
imagina lui Marilyn Monroe in momentul ei de maxima gratie-incercand sa-si tina rochia ,ridicata de curentii de aer, la o iesirea a metroului din New York.

nu e din filmul "the seven year itch"?

Mala Portugal
06 Dec 2003, 00:17
Nu stiu. E?

Alex Leo Serban
06 Dec 2003, 09:56
SIGUR ca e! si era si pe lista mea...

Pauline Kael
07 Feb 2009, 13:22
-Einstein scotand limba(probabil dupa ce le vanduse americanilor pontul cu bomba atomica,vezi mai sus);
-o nastere umana in direct;
-finalul din "Some like it hot" cand Jack Lemon isi da peruca jos si i se raspunde"Nobody's perfect";
-toate saruturile cuplurilor celebre din filmele clasice ,un colaj;sau secventa respectiva cu pupatul din" My Stepmother Is an Alien "(1988) cu Kim Basinger;
-scena cand Seful de trib il omoara pe Mc Murphy;
-faze din concerte rock cu public in delir;
-imagini cu lagarele naziste si mormane de cadavre subnutrite;
-filmarea asasinarii in direct a unui tata cu copilul in brate ,un baiat,si data in direct la CNN(extremistii musulmani,pe la finele lui 1990);
-reconstituirea cu pasagerii linistiti de pe Titanic care au asteptat sa fie salvati pana au murit toti(aproape);
-Buster Keaton pe ceasul lui in balans;
Va urma :P

Pauline Kael
08 Mar 2009, 13:05
Pit,te rog sa alegi niste imagini (cele mai semnificative) de pe Terra si care ar fi puse pe un CD din titanium si rimise in Cosmos la Doamne-Doamne.

Si din ET al lui Spielberg,cand se imbata el cu bere.

Pitbull
08 Mar 2009, 13:19
-finalul din "Some like it hot" cand Jack Lemon isi da peruca jos si i se raspunde"Nobody's perfect";
-scena cand Seful de trib il omoara pe Mc Murphy;
-Harold Lloyd (nu Buster Keaton) pe ceasul lui in balans;

-Gropile comune din Katyn si Vinnitza;
-Imaginea unui tatä palestinian al cärui copil îi e împuscat în brate de soldatii israelieni (în anii trecuti era plin netul de ea).
-Cadrul cu: "Considerând... aceasta... ca... o... :shock: ... :huh: ... :(( ..."
-Cadrul cu un tânär înalt, în alb, purtat în suturi si pumni de mineri
-Poarta Särutului, Masa celor 12 apostoli si Coloana Infinitului
-PietÃ* de Michelangelo
-Tomoko în baie
-Fetita vietnamezä fugind goalä cu hainele arse de napalm
-Explozia de la Hiroshima
-Cadrul final din "Stalker"
-Unul dintre nenumäratele cadre finale cu Charlot îndepärtându-se singur pe drum
...si mä mai gândesc.

Proletar
08 Mar 2009, 13:32
pentru ca ne apropiem de 15 martie, adica 19 ani de la evenimentele de la targu mures, as propune si imaginea acelui roman cazut pe jos, stalcit in bataie de unguri, caruia la final i se da si cu o pancarda de lemn in cap.

Pauline Kael
08 Mar 2009, 13:36
Ai dreptate,e simpaticul Harold,thx,Pit.

http://xs137.xs.to/xs137/09100/harold-lloyd-help356.jpg (http://xs.to)

Dar si Buster e ok,cu frigiditatea lui umoristica si paradoxala. :P Imaginea asta o aveam asa prin ceata,in minte,cred ca din copilarie,de la genericul"Cascadorii rasului".Era pe genericul ala?Sau Telecinemateca,dar nu stiu daca era Telecinemateca dupa '89 la tv. :)

Pitbull
08 Mar 2009, 14:13
pentru ca ne apropiem de 15 martie, adica 19 ani de la evenimentele de la targu mures, as propune si imaginea acelui roman cazut pe jos, stalcit in bataie de unguri, caruia la final i se da si cu o pancarda de lemn in cap.
Da, Mihäilä Cofariu.
De retinut:
- ulterior, ungurii din sträinätate au folosit propagandistic imaginea, rästälmäcind-o: ungur molestat de români;
- totodatä, vadimii, funarii si altii ca ei au folosit-o ca sä atâte si mai mult sentimentele extremiste antimaghiare;
- atât Cofariu (care a rämas infirm pe viatä), cât si agresorul (care a intrat în puscärie), fuseserä adusi cu autobuzele, din satele înveciate, sub instigäri:
"Ungurii vor sä ne ia Ardealul!"
"Românii vor sä ne ia drepturile!"

cornel
09 Mar 2009, 09:34
executia Ceausestilor, care poate fi considerata si ca parte dintr-un film si din viata reala...

Floydman
09 Mar 2009, 12:41
steagul sovietic inaltat pe Reichstag

povestea aici:

http://www.famouspictures.org/mag/index.php?title=Flag_on_the_Reichstag

- imaginile celor doua navete spatiale americane risipindu-se in atmosfera.
- imagini de la misiunea lui Iuri Gagarin si a lui John Glenn
- discursurile interminabile ale lui Fidel Castro
- pantoful ziaristului irakian vajaind si eschiva lui G.W. Bush
- incoronarea Reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii
- imaginile cu tsunami din 2004 din Oceania si Oceanul Indian

Pitbull
09 Mar 2009, 12:46
steagul sovietic inaltat pe Reichstag

povestea aici:

http://www.famouspictures.org/mag/index.php?title=Flag_on_the_Reichstag

Plus douä sägeti rosii spre ceasurile de la mâinile soldatului de jos: si pe stânga, si pe dreapta (uite-asa se joacä fata!) ;)

Floydman
09 Mar 2009, 13:02
nu le vad? :shock: poza e prea mica sa se vada ceasuri de mana

Pitbull
09 Mar 2009, 13:04
Ba se väd. Clicheazä ca sä märesti poza. (Incidental, eu am fäcut-o cu poza de mai jos, unde apar douä: am clicat pe aia editatä, cu fum adäugat.)
Dar le tin minte din liceu, cä poza era-n cartea de istorie, si fäceam misto.

Floydman
09 Mar 2009, 13:06
ahahhaha... :w00t: da.... dar oare de ce nu le-au scos prin editare (macar unul din ele, ala de pe mana dreapta) sau poate era considerat ceva atat de firesc incat nu s-au obosit.

detaliul asta sporeste valoarea documentara :D


- imaginile cu Mihail Gorbaciov anuntand oficial dezmembrarea URSS (poate cea mai neverosimila imagine dintre toate cele celebre ale secolului 20)

Alex.M
11 Mar 2009, 23:59
Larry Flynt cu steagul Americii pe post de scutec la propria judecata;
Regan intorcandu-si capul la 180 de grade;
Regan, din nou - spider walk;
Mutra mortii din A saptea pecete;
Robert De Niro cu fatza-i tumefiata din Raging Bull;
Expresia unui Donofrio la marginea prabusirii mintale, in Full Metal Jacket.
Sangele navalind pe holul hotelului Overlook.
(2 girls 1 cup? :oops:)

Kim Phuk, asaltul cu napalm (mentionata deja de Pitbull);
Sarcofagul de la centrala nucleara Cernobal;
Mugshot-urile lui Charles Manson... si nu-mi mai vin altele ca acum m-am oprit sa ma uit la Charles Manson Superstar.

Planmaker
12 Mar 2009, 02:42
(2 girls 1 cup? :oops:)

Plus sutele de clipuri cu reactii ale celor ce il vad pentru prima oara :D

corinka
12 Mar 2009, 14:40
Eram destul de mica atunci cand am vazut "Procesul de la Nurenberg". M-au socat imaginile cu movilele de cadavre ale evreilor. Aveam senzatia ca si simt un miros ciudat.

redmen
11 Apr 2009, 02:53
Imaginea cu Ceausescu fugind cu elicopterul.
Faimoasele portrete ale lui Che Guevara si & Albert Einstein.

Floydman
13 Apr 2009, 12:30
imaginea chinezului anonim care statea cu doua plase/pungi in maini, in fata coloanei de tancuri a armatei chineze, in 1989. si tancul din capul coloanei, care, nedumerit de acest act neverosimil, incerca sa il ocoleasca, chinezul continuand sa ii tzina calea. nu s-a aflat nici pana azi cine era acel om...

poate una din cele mai simbolice scene ale sfarsitului de secol 20.

am inteles ca filmul are si el povestea sa. am senzatia ca am vizionat mai demult un documentar despre Tien An Men in care se povestea cum scena a fost filmata dintr-un hotel de un cetatean strain, care a ascuns caseta, din cate imi amintesc, in...bazinul de apa de la WC-ul camerei...astfel ca la perchezitionarea hotelului, filmul nu a fost gasit....

Judex
13 Apr 2009, 12:32
Imaginea cu Basescu incercand sa planga cand a facut miscarea cu Stolojan.

Pitbull
13 Apr 2009, 14:55
Eram destul de mica atunci cand am vazut "Procesul de la Nurenberg". M-au socat imaginile cu movilele de cadavre ale evreilor. Aveam senzatia ca si simt un miros ciudat.
For the sake of truth:
- nu erau numai evrei, eau detinuti de-a valma
- erau filmate la eliberare, când zeci de detinuti muriserä de inanitie si boli, în ultimele luni ale räzboiului; aprovizionarea si asistenta medicalä a lagärelor se reduseserä aproape la zero.
"Trial at Nürnberg" e un film excelent - si tendentios. De retinut ca profesionalism cinematografic (si propagandistic); de condamnat în sens istoric.
imaginea chinezului anonim care statea cu doua plase/pungi in maini, in fata coloanei de tancuri a armatei chineze, in 1989. si tancul din capul coloanei, care, nedumerit de acest act neverosimil, incerca sa il ocoleasca, chinezul continuand sa ii tzina calea. nu s-a aflat nici pana azi cine era acel om...

poate una din cele mai simbolice scene ale sfarsitului de secol 20.
DA!!!
Imaginea cu Ceausescu fugind cu elicopterul.
Faimoasele portrete ale lui Che Guevara si & Albert Einstein.
1) Da!
2) Insuficient. Portretul lui Che e idealizarea iconicä a unui scelerat, iar al lui Bertiche e vulgarizarea unui geniu.
Au nevoie de context.
Imaginea cu Basescu incercand sa planga cand a facut miscarea cu Stolojan.
Neglijabil.

corinka
13 Apr 2009, 15:00
Cu evrei sau nu, imaginea a fost oricum socanta, mai ales pentru un copil [aveam vreo 10-11 ani]. Nu pot sa uit acea senzatie olfactiva pe care mi-a provocat-o! Chiar o sa-l caut. Sunt curioasa cum il voi percepe acum.

Pitbull
13 Apr 2009, 15:04
Cori, pentru tine, ca jurist, acest film e ESENTIAL! O lectie indispensabilä!
Mare îndreptar (cä mic nu-i) de fabricat manipuläri judiciare la domiciliul clientului.

victor
13 Apr 2009, 16:23
Threadul este despre imagini pentru intreaga omenire.

Basescu lasand o dara de lacrimi e intradevar neglijabil pentru altii, ba chiar si pentru noi romanii de cand s-a facut filmul cu gigi in catuse.

Traim in epoca vizualului si totusi e greu de gasit ceva care sa ne impresioneze. Ca si filmele ce e bun e vechi. Si peste gemeni s-a cam asternut praful. Sa fie saturatia de vina ? Traim banal ? Sau poate ce e interesant nu poate fi redat in imagini, ca LHC de exemplu, cum poti filma ingroparea a 4 miliarde de euro ?

Pauline Kael
13 Apr 2009, 16:33
Pitbull,e chiar nashpa simpatia asta pt nazzi.Da-i dreaq,punct.:mad: :( Uite cum ma ispitesti in Saptamana Mare.

Pitbull a scris:

For the sake of truth:
- nu erau numai evrei, eau detinuti de-a valma
- erau filmate la eliberare, când zeci de detinuti muriserä de inanitie si boli, în ultimele luni ale räzboiului; aprovizionarea si asistenta medicalä a lagärelor se reduseserä aproape la zero.
"Trial at Nürnberg" e un film excelent - si tendentios. De retinut ca profesionalism cinematografic (si propagandistic); de condamnat în sens istoric.

victor
13 Apr 2009, 17:19
Pitbull,e chiar nashpa simpatia asta pt nazzi.Da-i dreaq,punct.:mad: :( Uite cum ma ispitesti in Saptamana Mare.

Pitbull a scris:

For the sake of truth:
- nu erau numai evrei, eau detinuti de-a valma
- erau filmate la eliberare, când zeci de detinuti muriserä de inanitie si boli, în ultimele luni ale räzboiului; aprovizionarea si asistenta medicalä a lagärelor se reduseserä aproape la zero.
"Trial at Nürnberg" e un film excelent - si tendentios. De retinut ca profesionalism cinematografic (si propagandistic); de condamnat în sens istoric.

Daca spune omu ca nu erau numai evrei gata e nazist!!!!!!!!! Uite cum gresesti in sapatamana mare

redmen
19 Apr 2009, 00:38
47

48

49