PDA

View Full Version : Citatele voastre preferate din POTC. Savvy?


Lady_Skar
13 Oct 2003, 15:32
De mult timp n-am mai avut un film cu atatea citate memorabile ca Pirates of the Caribbean.

My personal faves:
Jack Sparrow: A wedding? I love weddings! Drinks all around!

Barbossa: You've only got one shot and we can't die.
Jack Sparrow: Don't do anything stupid!
Will Turner: You can't.
[points gun at his own throat]
Will Turner: I can!
Jack Sparrow: Like that.

PoliFanAthic
13 Oct 2003, 22:38
Mr. Gibbs: Then, on the fourth day, he roped himself a couple of sea turtles and made a raft.
Will Turner: He roped himself a couple of sea turtles.
Mr. Gibbs: Aye. Sea turtles.
Will Turner: What did he use for rope?
Jack Sparrow: [from beside them] Human hair.
[pause]
Jack Sparrow: From my back.

Elizabeth Swann: I want you to leave and never come back.
Barbossa: I'm disinclined to acquiesce to your request. Means "no."

Will Turner: We're going to steal a ship? That ship?
Jack Sparrow: Commandeer! We're going to commandeer that ship. Nautical term.

Ma opresc aici sa mai aiba si altii ceva de adaugat.

BIO Girls
16 Oct 2003, 11:09
Adaugam la lista de pana acum:

Jack Sparrow(inchis in cala vasului sau): Apparently, there's leak. :lol:

Pirat 1: And only after we threw him to the fish we realised that we needed his blood to take off the curse.
Pirat 2: And that's what we call "ironic". 8)


Jack Sparrow: If you were looking for the oportune moment, that was it. :wink:

snatchro
16 Oct 2003, 11:23
Scuze ca ma bag ca musca-n lapte, dar ce cauta topicul asta la "Acum pe ecrane?"

Lokibra
16 Oct 2003, 12:08
how about.... pe tot parcursul filmului, tipul e super ambitionat sa i se respecte titlul... asa ca tot ii da cu " It's CAPTAIN Jack Sparrow !! "

Lady_Skar
16 Oct 2003, 17:18
Scuze ca ma bag ca musca-n lapte, dar ce cauta topicul asta la "Acum pe ecrane?"

Pai nu stiam unde sa-l bag.
Poate sunt oameni care nu au vazut filmul si nu voiam sa risc sa le stric placerea bagandu-l la "Film in general".
Besides... nu cred ca "Acum pe ecrane" e un forum foarte aglomerat. :roll:

ricutza
19 Oct 2003, 01:51
Lady_Skar, si mie mi-a placut filmul dar de aici si pana a sustine ca e plin de replici memorabile e un drum foarte mare...si sa-i mai faci si un subiect special avand in vedere ca oricum sunt deja 3 subiecte pe tema replicilor celebre, este un pic cam prea mult!!!
in plus, nu vad absolut nici un motiv pentru care s-ar deschide un subiect care sigur moare...aici nu poti sa zici ca vine peste 5 ani un nou user care mai adauga o replica...mai mult decat sa se citeze tot scenariul, nu se poate intampla!

Lady_Skar
19 Oct 2003, 07:47
Lady_Skar, si mie mi-a placut filmul dar de aici si pana a sustine ca e plin de replici memorabile e un drum foarte mare...si sa-i mai faci si un subiect special avand in vedere ca oricum sunt deja 3 subiecte pe tema replicilor celebre, este un pic cam prea mult!!!


Este un thread numai pentru replici din PotC nu toate replicile celebre, iar subiectele care le-ai pomenit nu au mai fost vizitate de mult dupa cum am vazut eu.

in plus, nu vad absolut nici un motiv pentru care s-ar deschide un subiect care sigur moare...
Atunci de ce se mai fac thread-uri? :roll:

aici nu poti sa zici ca vine peste 5 ani un nou user care mai adauga o replica...

arata-mi mie unde s-a intamplat chestia asta pe forum-ul asta and I'll eat my words! :P

mai mult decat sa se citeze tot scenariul, nu se poate intampla!


Poti sa improvizezi, sa gandesti replici noi, hell! we can even have a talk like a pirate contest, Arghhh!
Alright, luv? :)

PoliFanAthic
19 Oct 2003, 14:37
Nu sunt de acord cu Ricutza. Cred ca acest thread este ok, chiar binevenit, deoarece iti mai aduce cate un zambet pe mecla de roman constipat de atatea probleme. Nu mi se pare ca se "floodeaza" forumul cu subiecte inutile; nu este ca un forum gen level. Si, what's best, nimeni care nu este interesat nu e obligat sa participe!

ricutza
20 Oct 2003, 00:59
eu nu am o problema cu subiectul in sine Replici celebre si in general nu am o problema cu subiectele noi...ma deranjeaza insa multiplele discutii pe aceeasi tema care se desafasoara in locuri diferite (ex: Lord of the rings are cred peste 10 subiecte, Matrix: la fel)...eu nu pot intelege chestia asta...si da, nu pot intelege de ce discutia asta e nu e la Replici celebre...

Lady_Skar, stiu ca ai dreptate si ca s-a cam pierdut bunul obicei de a raspunde la subiecte deja existente...mai nou am senzatia ca o data ce un subiect paraseste prima pagina, intra intr-o gaura neagra si nu se mai gandeste nimeni sa-l scota de acolo...totusi, exista discutii care au fost redeschise cum ar fi: Dogma95 si Lars Von Trier, Cel mai fain film romantic, Scene celebre...intr-adevar, perioada in care au fost uitate nu a fost de 5 ani (cinemagia nu a implinit inca aceasta varsta :D ) dar oricum...

Lady_Skar
20 Oct 2003, 15:36
Jack Sparrow: Me? I'm dishonest, and a dishonest man you can always trust to be dishonest... Honestly. It's the honest ones you want to watch out for, because you can never predict when they're going to do something incredibly...stupid.

iepurilah
26 Oct 2003, 16:16
Nu stiu neaparat daca e un citat, dar mie mi-a placut mult e tot faza cand ii zice lu Will :" This bullet was not meant for you!"...pe care logic k o intelegi mai tarziu....si e super

Guinevere
28 Oct 2003, 22:21
Si mie mi-a placut replica cu glontul!

Si asta, tot din context:

Will: You cheated!
Jack: Pirate! :P


Si:

Take what you can…
…Give nothing back


Not all treasure is silver and gold, mate.


Wherever we want to go, we'll go.


Si una dintre cele mai dure faze din tot filmul, la care era sa cad pe jos de ris:

But why is the rum gone??? :D


Si inca una, ca nu ma pot abtine:

Now...bring me that horizon.


Gata! Deocamdata.... :)