PDA

View Full Version : Spider


i_matei
06 Oct 2003, 00:20
Iata un film care nu e pentru toata lumea...
Un film complex, criptic, extrem de ERMETIC... Decorurile sunt aproape inexistente, muzica la fel, dialogurile rare si expeditive, filmul e dominat de culori mohorate, iar povestea se scurge foarte lent... dar, toate astea au un scop: acela de a patrunde in mintea unui psihopat, de a incerca sa intelegem resorturile actiunilor lui... Planul real si cel imaginar se imbina asa ca la un moment dat nici nu prea le mai deosebesti...
In mod sigur majoritatea lumii nu va aprecia acest film, dar Spider nu este nici pe departe un film comercial... E exact opusul lui, aminteste de creatiile lui Tarkovsky, avand aceiasi lentoare uneori psichiadelica. Cred ca romanul, depaseste ca valoare filmul, asa ca o sa purced sa il caut...

Repet... asta nu este un film pentru tot poporul... nu este menit sa va destinda, ci doar sa va introduca in hatisul mintii unui psihopat, iar aceasta calatorie in mod sigur nu va face tuturor placere 8)

snatchro
06 Oct 2003, 10:59
Eu ma numar printre putinii (oare?) carora le-a facut placere sa stea in sala si sa se uite la panza. La acest film, adica. Desi eXistenZ mi-a placut mult mai mult, si acesta e doar al doilea film al lui Cronenberg pe care il vad, a fost foarte bine realizat.
Am adorat atmosfera, contrastul aparenta/esenta, pe Ralph Fiennes, si nu in ultimul rand modul in care a fost spusa povestea.
Foarte frumos si incredibil de realist; unul dintre cele mai triste si deprimante filme vazute de subsemnatul pana acum.

P.S.: Totusi cred ca nu va face prea multi purici pe ecrane. Am vazut ca cei de la Multiflex nu s-au inghesuit sa-l programeze, iar la Studio a fost doar o mana de oameni, din care majoritatea cascau. Ce sa mai spun de provincie, unde nu cred ca va ajunge sa fie vazut de multi. Felicitari distribuitorului!

MinRep
07 Oct 2003, 17:34
Da, intr-adevar, "Spider" e tare.

Imi amintesc cum l-am vazut la TIFF 2003, netradus. Putine dialoguri, un Ralph Fiennes deloc senzual, dar atat de atragator, o Miranda Richardson in trei roluri care se intersecteaza si se despart ametitor, imaginatie debordanta, obsesie, fascinatie pentru cel mai mic detaliu, violenta, obsesie, vise si cosmare, o imaginatie bolnava care le icurca pe acestea de dinainte cu realitatea (Spider aproape omoara o batrana nevinovata fiindca a uitat realitatea in care mama adoptiva a fost deja ucisa)... si iar obsesie.

Este greu sa desfaci puzzle-ul acestui film (oricum, la capitolul asta, tot Lynch rules these days!), dar Cronenberg ne ofera o alternativa: personalitatea atat de complexa a psihopatului. Schizofrenic si autist, visator si criminal, unul dintre cele mai terifiante personaje din ultimii anii, devenind el insusi o adevarata capodopera in pielea lui Ralph Fiennes, parca tot timpul altul, pana si alaturi de J. Lo!

Bieinteles, unele lucruri pot fi reprosate filmului. Dar sa nu uitam de Gabriel Byrne. Daca Fiennes e fantomatic privindu-si copilaria din umbra (tehnica de flashback foarte stilizata), Byrne e exact opusul: patimas si violent: cand Spider omoara sau se pregateste sa omoare, nu are nici un fel de proces emotional, face totul calm si bine calculat, manat doar de o dorinta latenta de razbunare, care il conduce in viata.

Splendid mi s-a parut modul prin care se trece dintr-un timp in altul, detaliile din fundal (barul sau un pod, de exemplu) fiind foarte inteligent planuite.

Dar nu e "Mulholland Drive"!

i_matei
07 Oct 2003, 19:09
Mi se pare total aiurea comparatia cu Mulholand drive. Cu totul alt stil, cu totul alte idei, filmele sunt fundamental diferite... Singura lucru comun este ca abordeaza laturi ascunse ale psihicului uman, dar e mult prea putin ca sa poti sa le compari...

MinRep
09 Oct 2003, 15:47
Ma refeream de stilul de realizare al filmului: vise consmare, pendulare inainte-inapot in timp, personaje misterioase/ciudate, personaje care iau locul altor personaje, sexualitate, obsesii, crime, montajul halucinant...

"Spider" si "Mulholland Drive" seamana foarte mult. Si regizorii la fel.

PoliFanAthic
17 Jan 2004, 19:21
Apucasi sa vad filmuletul lui Fiennes, eu si alti sase indivizi din sala si am fost multumit. Evident, filmul nu este extrem de "entertaining", ci chiar din contra, poate fi considerat extrem de plicticos. Depinde, in mod clar, ceea ce urmaresti. Ce maini de psihopat...

ricutza
18 Jan 2004, 03:16
si mie mi s-a parut Spider un film superb...pur si simplu o bijuterie!
cel putin pentru mine finalul a fost deosebit de socant pt ca nu o recunoscusem pe Miranda Richardson in cele trei roluri...se pare ca eu uneori chiar am probleme cu identificarea actorilor.... :D
filmul chiar este ca o panza de paianjen:foarte complicat, imbarligat, atmosfera este confuza ca si mintea persoanjului iar in final te incurci si mai tare decat initial...as putea spune ca eu chiar am cazut in plasa... :D

Mala Portugal
18 Jan 2004, 03:36
Mie filmul mi-a provocat cea mai freakish senzatie posibila.O ora si jumatate am
vazut prin ochii unui schizofrenic. Rar mi s-a intamplat sa intru
intr-un personaj la modul acesta, asa justificandu-se si faptul ca l-am pus
pe primul loc in topul filmelor care au rulat la noi in 2003.

Dan Gerose
21 Jan 2004, 19:29
Superb filmul. Absolut superb. Desi are niste clisee, Cronenberg nu se dezminte nici de aceasta data. Mare surpriza jocul lui Ralph Fiennes, extrem de credibil.
Filmul mi-a placut foarte mult, insa trebuie sa mai treaca o vreme ca sa-l pot revedea, datorita atmosferei extrem de apasatoare si bolnave pe care ti-o imprima. Un film de 5 *, de care m-am bucurat impreuna cu ceilalti 10 spectatori din sala. :evil:

PoliFanAthic
22 Jan 2004, 06:22
Zece e de doua ori cati erau cand am fost eu.