PDA

View Full Version : 13 Conversatzii despre UN SINGUR LUCRU


christi
26 Sep 2003, 19:29
Am vazut aseara un film IMPRESIONANT. Se numeste "13 Conversations About One Thing" si pentru mine a fost o surpriza incredibila.
Transmis de HBO intr-un anonimat aproape total, fara sa fi ajuns pe ecrane, fara sa aiba un buget deosebit, sau mari vedete printre actori (Matthew McConnaghuey e singurul), filmul este GROZAV. Filozofie pura, despre fericire, noroc / ghinion, soarta. Original, inteligent, bine jucat, a fost absolut FANTASTIC. Chiar te pune pe ginduri.

Asa ca.... urmariti programul HBO, aseara a fost premiera, deci cu sigurantza o sa-l mai dea....

Demona
27 Sep 2003, 09:58
Yeah...great movies...still...I hate Matthew McConnaghuey!!!

PoliFanAthic
29 Sep 2003, 13:58
A fost un film care mi-a adus aminte teribil de mult de Orele. Spre marea mea incantare filmul acesta a fost, din punctul meu de vedere, mult mai interesant si mai acceptabil. Aversele de nenorocuri au curs, dar intotdeuna se putea percepe si o raza de optimism. Parca dialogurile "despre fericire" mi se pareau cam seci, nu din pricina continutului ci din felul cum erau introduse in film. Nu am nimic de comentat vizavi de diversele "motto-uri", doar eventual faptul ca sunt bine integrate. Practic impart filmul pe capitole, care apoi sunt amestecate intr-o ordine cronologica cel putin suspecta.

MinRep
11 Oct 2003, 10:15
"13 Conversations About One Thing" este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut anul asta (pacat ca doar pe HBO).

In primul rand, scenariul mi s-a parut grozav. Replicile sunt atat de simple si, totusi, atat de adanci. In plus, deloc plictisitoare. Impartirea filmului pe povesti si pe segmente care nu sunt in ordine cronologica ne stimuleaza, ne face sa ne concentram. Este usor sa pui cap la cap toate segmentele, mai greu este sa intelegi morala filmului si faptul ca nu trebuie sa cauti fericirea intr-un anumit loc, ea putand veni de oriunde.

Actorii sunt grozavi. Lui John Turturro i se putea da o partitura mai mare, mai ales ca personajul sau mai este lasat in aer si singurul care nu gaseste macar o farama de lumina/fericire. Alan Arkin este cel mai bun, foarte expresiv. Si Clea du Val se descurca. In plus - nu am crezut ca am sa spun asta vreodata - dar Matthew McConaughey este bun (pana acum "Contact" era exceptia). Mi-a placut aproape in fiecare scena in care aparea. Calitati nebanuite???

Fascinante sunt ascunzisurile din film, licariri de simbolism, expresii aparent simple care arata de fapt mult mai mult! Regizorul (sau regizoritza, parca...) arata un stil unic foarte rafinat.

Si asa, ca o incheiere, in sfarsit un film de acest gen care in care imaginea nu joaca, de parca regizorul ar arunca cu mingi de tenis in cameraman (vezi "Next Stop Wonderland")


--- I have to go home!
--- You are home!

MinRep
11 Oct 2003, 10:34
Am uitat de coloana sonora muzicala. Naiba sa-i ia pe compozitorii astia care compunb la pian muzica simpla pentru filme cu circuit restrans (vezi si "Gerry"). Sunt geniali!!! Numai cateva note intercalate produc atata atmosfera pentru un film. Fantastic!

carmen_angelus_romila
30 Oct 2018, 09:20
Foarte bun filmul si merita vizionat!