PDA

View Full Version : In legatura cu canalul de mirc #cinemagii


Lady_Skar
22 Sep 2003, 14:59
USE IT!!!!!!!!!!!!!



Thank you.

moebius
22 Sep 2003, 22:22
i'm using it, i'm using it...
ma gasiti destul de des pe acolo, nu intotdeauna sunt la calculator dar anyway...

Danny
23 Sep 2003, 00:39
yep, me 2...numai ca noaptea
dar nu inteleg de ce nu pe #cinemagia...ca acum merge sa intri...

Gaandalf
28 Sep 2003, 14:07
Ne trebuiesc bani sa facem canalu oficial ... + nu vedetzi k intra prea putzin lume ? :cry:

PoliFanAthic
29 Sep 2003, 13:49
Bani...?

daniel
29 Sep 2003, 14:07
Ne trebuiesc bani sa facem canalu oficial ... + nu vedetzi k intra prea putzin lume ? :cry:

Bani!?!? De ce?

Trebuie sa recunoastem ca noi, CineMagia, nu ne prea pricepem la irc. Pentru a inregistra un canal trebuie cotizat la o anumita autoritate, cum e, de exemplu, RNC-ul?

PoliFanAthic
29 Sep 2003, 16:35
Ma indoiesc ca la RNC. Dar stiu ce eu cand am inregistrat un canal nu am necesitat altceva decat 10 suporteri care sa fie "activi" pe canal, cat mai multe. Deobicei bnc-uri.

Danny
29 Sep 2003, 22:06
Nu trebuie nici un ban. Si nici nu e neaparat nevoie sa fie inregistrat.

ricutza
30 Sep 2003, 01:30
explicati-mi si mie...nu s-ar putea face un canal de chat si aici pe cinemagia? chiar nu-mi dau seama cat de greu e sa faci asa ceva...

TLD
30 Sep 2003, 06:18
Ba da se poate face sio aici pe ent asa ceva. Am mai vazut asa ceva pe forumuri din strainatate...

Gaandalf
30 Sep 2003, 14:58
explicati-mi si mie...nu s-ar putea face un canal de chat si aici pe cinemagia? chiar nu-mi dau seama cat de greu e sa faci asa ceva...

Ricutza - u're genious ... io' am intrebat cu mult timp inainte shi mi-au zis k nu se poate ...

Common' let's do it! :D

ricutza
01 Oct 2003, 23:09
din pacate nu stiu in ce masura depinde de noi...

Leonard
02 Oct 2003, 01:55
exista deja scripturi (Java de exemplu) gratuite de IRC pentru Web (de exemplu cel folosit de chat.tvr.ro sau chat.kappa.ro) atat server cat si client, ceea ce se pot instala pe orice site (deci inclusiv pe cinemagia.ro) insa nu prea vad ce rost are sa ne complicam, mai ales ca acele scripturi sunt mai instabile si nu sunt atat de complexe precum mIRC. Cel mai bine e sa folosim servere de IRC deja existente, pe care sa inregistram canalul (pe aceste servere putem intra de pe web sau de pe mirc, pirc sau orice program gasiti voi).
Daca vreti ceva oficial, eu propun sa-l inregistram pe serverele romanesti (chat.expres.ro / irc.kappa.ro / chat.tvr.ro - sunt unite intr-un singur server, pentru cine nu stie) intrucat, spre deosebire de undernet (unde intra acum cei care intra) au anumite avantaje:
1. permite nickuri de lungime de pana la 32 de caractere (pe undernet nu merge mai mult de 9)
2. inregistrarea se face mult mai usor si mai repede (intr-un minut maxim se poate inregistra un canal iar un nick si mai repede, si cateva minute dureaza creearea listei de acces, care nu e o urgenta). pe undernet e necesara o inscriere pe site, care nu este posibila decat pe anumite IP-uri, iar toata treaba poate dura zile, saptamani (pana inregistram canalul, pana-si inregistraza toti nickurile...)
3. fiind mult mai putin aglomerate aceste servere decat undernet, sunt mai putine nickuri luate deja, astfel incat e posibil ca toti utilizatorii de pe forum sa-si poata pastra si pe irc nickul de pe forum.

Deci nici nu poate fi vorba de bani, in ceea ce priveste IRC-ul (deocamdata).

blitz43
03 Oct 2003, 16:04
Leonard, ce frumos le zici tu! :lol:
Ca din carti... :roll: